Iriscopie GRATIS BEGINKAPITAAL VOOR ALLE MENSEN. VIEESCHMEESTERLIJK VOORDEEL!' „Artsen bang everbeég te Oog is spiegel vanészid Geen hulpmiddel bij diagnose LEDSE SPAARBANK PRO CONTRA (want 't is toch zeker niet voor niets wereidspaarweek?) Ve/tÜtotujjd Voordelig 1&.NDAG 17 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ^IAA De iriscopie heeft seuwenlange geschiedenis; -de Egyptenaren maakten er bruik van. Daarna vergat jeze manier om te ontdek- rat een mens mankeert. Tot vorige eeuw, toen de Hon- e arts Ignas von Pezcely ïerkwaardigs zag in het oog sen uil die hij onder behan- 5 had. Von Pezcely was ho- aath en kreeg een uil met ebroken poot te behandelen. In het oog van het dier was ian de hand; daar vertoonde in de iris een vlek. De vlek veen nadat de poot genezen en de arts probeerde een ind te leggen tussen die gebeurtenissen. Na langdu- inderzoek meende hij zeker ■eten dat elk deel van het am een vaste plek in de iris van het oog heeft; wanneer er iets mis gaat met een bepaald lichaamsdeel is dat in de iris te zien. De Hongaar publiceerde de uitkomsten van zijn onderzoekin gen in 1881 en vanaf dat moment begonnen medici over de hele wereld zich er mee bezig te hou den. Iriscopisten zien de iris als een soort landkaart van het men selijk lichaam, elk onderdeel van de iris correspondeert met een orgaan, een zintuig of een deel van het lichaam. Voorstanders van deze manier om een diagnose te stellen, voe ren aan dat het handig is in één oogopslag een totaal overzicht van de patiënt te krijgen. Zijn aanleg, zwakke plekken, ziekten en misschien nog verborgen kwa len spreken uit de iris. Voor de patient is het ook makkelijk; er is geen in- of uitwendig onder zoek nodig, geen wekenlange proefnemingen met allerlei mid delen om te ontdekken wat er aan scheelt en daarom ook kostenbe sparend. Ook kan de iriscopie gebruikt worden om na een be handeling te controleren of de genezing wel goed verloopt De iris geeft haar geheimen niet me teen prijs. Het duurt meestal en kele weken voordat een ver schijnsel als gevolg van een onge luk, operatie of iets anders, in het oog te zien is. Bij baby's is deze manier om een ziekte op te spo ren onbruikbaar; in hun iris is nog geen afspiegeling van het li chaam te vinden. Het beoefenen van de iriscopie vergt veel studie, ervaring en de laatste tijd ook moderne uitrus tingsstukken als microscopen en fotografie. De ziekteverschijnse len die in de iris te zien zijn, hebben verschillende vormen en- liggen bovendien niet altijd op dezelfde diepte. Tegen de iriscopie is al mehige actie ondernomen door mensen die meenden dat het kwakzalverij was. Bekend is bijvoorbeeld het geval van de Duitse oogarts Ko- sinski, die na een uitvoerig onder zoek naar de waarde van irisco pie moest toegeven dat er meer achter zat dan hij in het begin geloofde. Van een fel tegenstan- natuurgeneeswijzen. Met behulp willen een totaalbeeld van een der werd hij een overtuigd voor- van acupunctuur hielp een arts patient hebben", stander. hem in twee dagen van een flinke Zijn vrouw is arts en werkt mee Iriscopisten verwijten de beoefe- ischias af. „Normaal doe je daar in de praktijk waar veel vormen naren van de universitaire ge-zes weken over". van natuurgenezmg worden toe- neeskunst dat die de mens niet De heer Van Dijk interesseert gepast. „De suggestie speelt na- als één geheel zien, maar alleen zich vooral voor de wetgevende tuurlijk altijd een rol, de mensen het zieke onderdeel willen gene- kant van deze medische zaken, die bij ons komen, willen ook zen. Vaak met chemische midde- „Als kamerlid heb ik in het verle- beter worden. En het vertrouwen len. den meer dan eens mijn best is.belangrijk, als er bij een pa- Een ontwikkeling in de genees- gedaan om iets veranderd te krij- tient geen vertrouwen is, is er ook kunde die ongeveer in het midden gen. De medische wetgeving bij geen genezing mogelijk, geloven van de vorige eeuw begon toen ons is verouderd, stamt nog uit wij men de ene natuurkundige en de tijd van Thorbecke. Het is toen chemische ontdekking na de an- natuurlijk een goed stuk werk Professor O. P. van Bijsterveld, dere deed. Levende organismen geweest, maar we kunnen er nu oogarts aan het Ooglijdersgast- zag men steeds meer als een sa- niet meer mee uit de voeten". Het huis in Utrecht, is volgens hem mens tel van chemische stoffen; oud-kamerlid meent dat er ook in zelf geen „heksenjager" wanneer de mens als een kleine maar de wetgeving ruimte moet komen het om alternatieve geneeswijzen goedgebouwde en ingewikkelde voor de natuurgeneeswijzen. gaat „We 1 heb ik met een groep chemische fabriek. Natuurgene- „We zijn tientallen jaren gekluis- studenten onderzocht wat nu de zers en iriscopisten menen dat terd geweest aan de fysica en waarde van iriscopie is. Die stu- dat een verkeerd uitgangspunt is. scheikunde. De mens is geen che- denten waren stuk voor stuk Iriscopie wordt in het buitenland mische installatie. Lichaam en voorvechters van natuurgenees- als volwaardige diagnosetechniek geest zijn niet te scheiden. Dat wijzen. Het onderzoek is bijna onderwezen. In Nederland kan begrip leeft al lang in kringen afgesloten en de resultaten weten men de laatste tijd een eenvoudi- van natuurgenezers. Maar de be- we al. Daaruit blijkt dat iriscopie ge week-eind-cursus volgen. langrijkste adviseurs van de men- net zo zeker is als wanneer je een sen die het beleid bepalen zijn munt opgooit en kruis of munt Flinke SSdlidS artsen. Een gesloten clubje dat de kiest". eigen vesting verdedigt. Bang dat Het onderzoek waaruit deze niets- Dr. K. van Dijk, oud-kamerlid en ze overbodig worden". zeggende resultaten zijn voortge lid van de Commissie Munten- Dat zal wel nooit gebeuren, meent komen was uitgebreid genoeg. De dam, die werkt aan een nieuw de heer Van Dijk. Ziekenhuizen groep studenten kreeg een aantal wetsvoorstel voor de uitoefening' en alles wat daarbij hoort blijven patiënten toegewezen waarvan van de geneeskunst, heeft per- onmisbaar in onze maatschappij, een deel een maagzweer had en soonlijk de beste ervaringen met Maar er zijn meer mogelijkheden, een deel niet. Aan de studenten Mogelijkheden die vaak goedko- was het met behulp van iriscopie per zijn dan de alom ingevoerde te bepalen wie wel en wie niet universitaire geneeswijze. ziek was. „Er zijn dia's gemaakt van de irissen, we hebben onder- „We kunnen niet meer buiten zoeken gedaan en het is een acupunctuur, iriscopie en homeo- kwestie van kruis of munt gewor- pathie. Dat zie je toch ook in het den. Gezien vanuit onze weten buitenland waar dit soort zaken schappelijke domna's zeg ik nu veel hoger staan aangeschreven", dus dat de iriscopie geen hulp- bi middel is bij het stellen van een tereent diagnose", aldus de Utrechtse arts. Zijn uitgangspunten worden door i de heer G. H. Huige uit Assen RofflMtlCk onderschreven. De heer Huige be gon na een gedegen opleiding aan Hij heeft wel een verklaring voor de Heilpraktiker Fachschule in de hang van vooral jongere men- Hannover en enkele jaren studie sen naar de natuurgeneeswijzen, in de Verenigde Staten in 1975 Een hang die ook bij medicijn een kleine praktijk in Drenthe, studenten merkbaar is. „Toen ik Die is ondertussen fors gegroeid; nog student was dacht ik ook wel: op het ogenblik komen er zo'n 45 Wat moeten we met al die appa- mensen per dag naar hem toe in raten en laboratoria en boeken, de hoop van hun kwalen verlost Daar word je doodziek van. De te worden. vlucht in de romantiek ligt dan „De mensen komen overal, van- nogal voor de hand. Je kijkt ie- daan. Het zijn ook geen patiënten mand in de iris van zijn ogen, „de die overtuigd zijn dat natuurge- spiegel van de ziel" kun je zeg- neeswijzen beter zijn. Meestal gen, en je weet waar het schort kunnen ze nergens meer terecht, Dat is toch heerlijk romantisch, kan geen enkele arts hen nog rk geloof dan ook dat de popula- verder helpen". riteit van de natuurgeneeswijzen Volgens de iriscopist, heeft zijn niet in de laatste plaats te danken manier van werken in ongeveer is aan de vlucht van de mensen tachtig procent van de gevallen uit ons technische tijdperk. Psy- succes. „Maar het gaat niet alleen chisch zijn wij nog niet klaar om iriscopie; het gevoel speelt voor deze tijd van steen, beton, ook een belangrijke rol. Wij bekij- asfalt en staal. Daarom zie je ook ken mensen niet als een chemisch dat mensen niet langer een prik toestel. Je praat met ze, kijkt of pil willen, maar een koele hand naar hun huidskleur, bekijkt de van een begrijpend arts op hun handen en de nagels, soms ge- voorhoofd", bruiken we er astrologie bij. We JAN VAN KOOTEN Breng in de wereidspaarweek, van 17 tot 22 oktober, eens een bezoekje aan uw spaarbank. U neemt er altijd wat van mee. Er ligt een fraaie spaarbankkalender voor u gereed. Met tal van toeristische tips, waaraan u het hele jaar rond, plezier kunt beleven. iedere nieuwe spaarder ontvangt bij het openen van een spaarrekening éénmalig een spaarpremie van f 7,50 bij een minimum inleg van vijfentwintig gulden. Bovendien kan iedereen, die op wereldspaardag zelf, dinsdag 18 oktober, naar een van de kantoren van de spaarbank komt, meedoen met een 'dienstenwedstrijd" waaraan een aardige attentie is verbonden. Den Haag Gezondheid is de neeswijzen. Onderdeel van de grootste schat, leerden de kin- paranormale geneeskunde is deren vroeger al in de eerste bijvoorbeeld het magnitisme klas van de grote school. En waarbij de „strijker" zijn menigeen beeft dat ervaren, magnetische krachten over- Ieder mens heeft een lichaam brengt op de patient. Er is een dat op zijn tijd duidelijk methode die met licht werkt. maakt dat het ook zijn eisen En een die uitgaat van de stelt. Wie dat lichaam voort- ademhaling. De hydrotherapie durend te weinig slaap gunt, gebruikt water als geneesmid- wie te veel van dat lichaam del en vanuit het oosten is de eist, wie er aan de lopende acupunctuur in de westerse band de verkeerde voedings- samenleving doorgedrongen, middelen instopt, moet dat Daarbij worden dunne stalen bezuren. Het lichaam wordt of zilveren spelden op bepaal- ziek en de arts moet uitkomst de zenuwknooppunten in het brengen. Met een operatieve lichaam gestoken waardoor ingreep, met een streng dieet kwalen verdwijnen en pijnen of met medicijnen. Artsen verlicht worden, hebben daarvoor gestudeerd en men is, met een ziek Ook om te achterhalen aan lichaam, maar al te gauw be- welke ziekte een patient lijdt, reid de kennis van zo'n afge- zijn verschillende manieren studeerde arts als zaligma- ontwikkeld. Bekend is de chi- kend aan te nemen. rologie. Daarbij bekijkt men Omdat in het verleden nogal handen en nagels van de pa- eens misbruik werd gemaakt tiënt om de gezondheidstoe- van de goedgelovigheid van stand te peilen. Beoefenaren zich ziek en ellendig voelende van de iriscopie doen hetzelf- mensen werden er wetten ge- de, maar bekijken daarvoor maakt waarin de uitoefening de iris in het oog. Afwijkende van de geneeskunst precies vlekken, kleuren en lijnen staat opgeschreven. Iedereen kunnen volgens iriscopisten die de geneeskunst wil ui toe- verraden wat er aan het li- fenen moet dat doen binnen chaam van de patient schort, de regels van die wetten. Mede door de opkomst van al Daarbij hoort een bewijs van deze natuurgeneeswijzen is bevoegdheid dat wordt uitge- men enige tijd geleden begon- reikt na een universitaire stu- nen te werken aan een herzie- die. ning van de wetten betreffen- De laatste jaren is de belang- de de uitoefening der genees- stelling voor de natuurgenees- kunst Een staatscommissie wijzen sterk in opkomst De onder voorzitterschap van natuurgeneeskunde omvat professor Muntendam (de ruwweg de geneesmethoden Commissie Muntendam) heeft die gebruik maken van andere de opdracht over enkele tijd manieren om ziekten te gene- met een nieuw wetsvoorstel zen dan die van de traditione- te komen. Ie westerse of universitaire Aan het Ooglijdersgasthuis in geneeskunde. "Een uitzonde- Utrecht is men bezig een on- ring daarop is de homeopa- derzoek naar de betrouwbaar- thie; die wordt namelijk wel heid van iriscopie af te slui- aan universiteiten onderwe- ten. Onze verslaggever Jan zen, maar toch tot de natuur- Van Kooten sprak hierover geneeskunde gerekend. In het met dr. K. van Dijk, lid van buitenland (Duitsland, Enge- de Commissie Muntendam en land, Verenigde Staten) kent pleitbezorger van natuurlijke men wel opleidingen voor na- geneeswijzen, met professor tuurgenezers. In Nederland O.P. van Bijsterveld, die bet mag een natuurgenezer pas onderzoek naar iriscopie in dan medische hulp bieden Utrecht leidde, en met de heer wanneer hij daarnaast zijn G. H. Huige, die in Assen een artsenexamen heeft gedaan. drukbeklante praktijk in na- Er bestaan talloze natuurge- tuurgeneeswijzen heeft.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11