Zóu zo'n prachtige mantel alleen zijn weggelegd voor de maatjes 38? SL „Voor tien pond verse aal zette ik Volendam in het nette pak" Frankrijk aanvaardt onderwijs hervormingen ditmaal zonder opstand PAGINA 10 LEIDSE COURANT MAANDAG 17 OKTOBER lft. GEPENSIONEERD UNIFORM- DESKUNDIGE H. DE GRAAFF VIANEN - In en buiten Neder land lopen nog heel wat buiten gewone modellen van speciaal stoffage rond. Uniformen voor de „blits", waaraan de vakman on miskenbaar de coupe „De Graaff' zal herkennen. Gene raals op recepties met het glas in de rechterhand en de binnen voering van de door De Graaff gesneden colbertzak in de linker hand. Voor speciale gelegenhe den haalt zelfs De Prins der Ne derlanden een „De Graaff-crea- tie" uit de kast. Ook het Neder landse leger krioelt in door De Graaff bepaalde maatkleding. Herman de Graaff was een kleer maker van bijzondere snit. Hij behoorde niet tot het gilde van de te lange pijpen inkorters, de knopenaannaaiers en de schou derstukophalers. Nee, De Graaff was Rijks Uniformendeskundige. In een land waar het ceremonieel tenue het moet afleggen tegen de spijkerbroek. Deze rijkskleerma ker is nu gepensioneerd. De Graaff beweegt zich in een vlot gesneden kostuum in zijn rijtjeshuis in Vianen. Hij grijpt aan zijn colbertpanden, drukt lichtjes op zijn vest en trekt aan zijn linkermouw. „Zo moet een kostuum zitten. Eén met het li chaam, toch luchtig en gezond. Als ik nu bepaalde kledingstuk ken op straat zie wandelen zijn het palingvellen, meneer. Wij kleermakers hebben voor de oor log aan ons ambacht gewerkt. Wij hebben geprobeerd de techniek te verbeteren en ons produkt uit te bouwen tot iets bruikbaars. Maar nog is te veel kleding een omhul sel. Als 't maar in mekaar zit Begrijpt u. Ik hem m'n steentje bijgedragen aan de verbetering van de techniek. Ik heb wat ont wikkeld wat aansprak. Maar je kunt toch niet spreken over Cou pe-De Graaff. Je maakt niets nieuws. Ook een Holthaus niet Ze nemen allemaal het nodige van mekaar. In de Coupe-De Graaff zit ook een stukje coupe- Peereboom. Een kledingstuk moet je opbouwen. Dat gaat niet van knip, een achtersteek en een aannaaisteek, meneer. Maar wat je nu vaak ziet dat stelt niks meer voor". Herman de Graaff heeft het vak geërfd van zijn familie. Zijn grootvader, ooms, broers en va der, waren allen kleermakers in Amsterdam en Haarlem. De Graaff: „Ik was dertien jaar; toen bracht ik de warme boutjes al naar boven en haalde rijgdraad- jes uit Wil jij kleermaker wor den, jongen? Dan word jij kleer maker. Twee gulden per week verdiende je, maar je leerde wel het vak. Je was echt kleermaker. De schoenmakers waren vijftig jaar geleden al gedegradeerd tot herstellers, of lappers". In 1932 werd de Technische Kleermakers Club opgericht De coupesystemen werden veran derd, de methodes aangepast en de verwerking gemoderniseerd. Alles onder het motto: „Kennis is macht vergaren, doet u arbeid en moeite sparen". Herman de Graaff ontpopte zich als iemand die de techniek verbeterde en an dere kleermakers liet meegenie ten van zijn uitvindsels. De Graaff: „In de mobilisatietijd werd ik tijdelijk kleermaker in het centraal magazijn voor mili taire kleding. Ik maakte voor offi cieren uniformen. Voor jongens van een jaar of 35 ritselde ik passende pakjes. Dat was mijn kennismaking met de legerunifor men. De trend naar burgerkle ding begon toen. Omdat bij mij nogal wat Volendammers werk ten als handlanger, kwamen de rijkere Volendammers op mij af. Voor een net kostuum. Voor tien pond verse aal of tien pond ge rookte aal zette ik Volendam in het pak. Te betalen in termijnen. Het was oorlog meneer. Ik heb nog een jekker gemaakt met wol len voering voor zegge en schrijve één Edammer kaas". De Graaff vond na de oorlog dat hij te lang in de kleermakerszit had gezeten. De confectie was in opmars en de particuliere kleer makers kregen het moeilijk. De Graaff: „De kleermakers hebben de confectie-industrie groot ge maakt, maar de confectie-indus trie maakte veel eenmansbedrijf jes wel kapot. Ik nooit, dacht ik toen en solliciteerde bij het leger. Na de oorlog kwamen er allerlei voorschriften over uniforme kle dij, hoe de kleding moest worden samengesteld, welke technische voorschriften aan het militaire pak moest worden gesteld. Ik werd de man die dat moest doen". De Graaff kreeg met zijn bureau „Sectie Techniek Textiel en Le der" de zeggenschap over het mi litaire omhulsel van de tankover all tot het ceremonieel tenue, waarmee de Taptoe Delft ge keurd werd. „Je had historische gegevens, daaraan viel niets te veranderen. Ook de militaire pak jes waren naar Engels voorbeeld. Zeven knopen per jasje, dat is traditie. Wij maakten de techni sche voorschriften voor de fabri cage. We zorgden voor de unifor miteit in kleur en stof. En we veranderden uiteraard de coupe of de snit Ik heb gepropageerd dat het allemaal luchtiger en ge zonder moest zijn. Ik maakte ook maatkleding. Die liet ik maken, voor de kadetten van de Militaire Academie. De rest wat ik deed, dat waren vriendendiensten. De politie moest wel eens wat heb ben, het Rode Kruis of militaire muziekkorpsen. Iets geheel nieuws maakte je niet". De Graaff: „Ik vind het heel jam mer dat er op dit ogenblik zo weinig uniform wordt gedragen. De postbode loopt zonder jasje, ja, de broek draagt-ie nog, want anders verslijt zijn burgerbroek zo. En de buschauffeur die begon jaren geleden al met de pet in het hoedenrek te gooien. Je hebt je verhuurd aan een dienst en dan moet je dat tonen ook. Militairen in een spijkerbroek? Je kunt ze niet meer herkennen tegenwoor dig. Ik ben nu eenmaal traditio neel, conservatief in die dingen. Iedere officier is verplicht om in het bezit te zijn van een ceremo nieel uniform. Dat zie je toch niet meer, in feite dragen ze allemaal kostuums. Alleen in uniforme kleuren en van een uniforme stof- fage. Maar een echt uniform? Als een militair muziekkorps of een officiersvereniging ceremoniële uniformen wil hebben, moet men een beroep doen op particuliere fondsen. Philips gaf wel eens wat, of een Officiersvereniging zelf. Dat defensie dat betaalt is een leugen. Die betalen niets. Zo'n uniform kost minstens duizend gulden, maar is wel betaald uit particuliere fondsen". Herman de Graaff heeft toch de nodige generaals in het nette pak gezet. Herman: „Ja, als ze naar het buitenland gaan, naar Ameri ka, dan willen ze wel eens iets aparts. Heb ik gedaan. Maar daar wil ik eigenlijk niets van zeggen. Voor Prins Bernhard heb ik ook speciale kostuums gemaakt. Maar niemand hoeft toch te weten, dat de Prins in een coupe-De Graaff loopt". LEO VANKAN (Van onze correspondent Paul Webster) PARIJS - Dertien miljoen Fran se schoolkinderen zijn met hun onderwijzers en leraren weer min of meer gewillig naar school gegaan na de lange va kantie. Ze waren maar vergeten dat die eerste schooldag een dag van opstand had moeten zijn tegen de onderwijshervormin gen van de Franse regering. Een paar maanden geleden had de linkse lerarenbond, met de steun van politieke partijen en strijdbare ouderverenigingen, plannen gemaakt voor stakin gen en andere acties, die de regering hadden moeten dwin gen de hervormingen weer in te slikken. Vreemd genoeg waren die hervormingen erjuist op ge richt de Franse scholen minder elitair te maken en meer gelijk voor iedereen dan ooit tevoren. Maar economische en politieke prioriteiten wisten de voorna melijk socialistische en commu nistische lerarenbond nagenoeg de mond te snoeren en de be langrijkste onderwijsvernieu wingen in 100 jaar gingen toch door. De radicale partij, de kleinste van de drie partners in de linkse unie, heeft tevergeefs de com munisten en socialisten aange vallen omdat zij de hervormin gen van minister Haby aan vaard hebben. De communisten en socialisten hebben op deze aanval van de radicalen gerea geerd met een totaal stilzwijgen, zodat de „rentree" van dit jaar een van de meest vredige was sinds de oorlog. Jaarlijks protesteren leerlingen en leraren in de lente en verwer pen als vanzelfsprekend alle hervormingsvoorstellen van de regering in soms gewelddadige demonstraties. Tot Haby drie jaar geleden benoemd werd tot minister van onderwijs, hadden zijn voorgangers het gemiddeld een jaar uitgehouden. De 16 mi nisters van onderwijs die de Vijfde Republiek gekend heeft, werden allen opgeofferd aan de hervormingen die de regeringen wilden doorvoeren. De tegenstanders van de hervor mingen geloofden min of meer terecht dat alle nieuwe beleids punten er op gericht waren om privileges en gezag te verster ken en uit te breiden. Het feit dat de jaarlijkse lente-demon straties dit jaar mislukt zijn, wijst er op dat de regering dit maal in ieder geval het voordeel van de twijfel kreeg. De moeilijkheden worden ten dele veroorzaakt door het feit dat de hervormingen ertoe nei gen het gezag te ondermijnen van de Franse leraar, die wel links stemt maar erg conserva tief is wat betreft onderwijstra dities. De hervormingen van mi nister Haby vormden geen uit zondering op de regel, maar de lerarenbond zegde toch haar steun toe aan de hervormingen in ruil voor een meer zekere positie van de leraren in deze tijd van hoge werkloosheid. De lerarenbond heeft ook de waarschuwing ter harte geno men van politieke partijen. Deze betoogden dat verdere tegen stand tegen de hervormingen, die op democratische wijze goedgekeurd werden door het parlement en die al drie jaar ter discussie hadder} gestaan, veel schade zou kunnen berokkenen aap de linkse krachten die met de verkiezingen van maart vo gend jaar mee willen doen. Er zullen 4200 nieuwe lerarei posten gecreëerd worden, door velen beschouwd wordt a een lage prijs voor het zwijge van de leraren. De meeste ders waren echter bereid Hat| te steunen zonder er iets sp ciaals voor terug te vragen. D hervormingen zijn er op gericl enkele betere aspecten van h« Britse en het Duitse onderwijl systeem over te nemen, die a Frankrijk uit tot een ander eeuw lijken te behoren. De hervormingen zullen he eerst worden toegepast eerste klas van de lagere en d eerste klas van de middelbar! school. In de volgende jaren zuil j len de vernieuwingen dan gelei delijk doorgevoerd worden iii de andere klassen. Voor de leer lingen is het meest duidelijke voordeel dat de schoolweek ver minderd zal worden van 27 tot 24 uur. Er zullen geen lessen meer worden gegeven op zater dagmorgen, zodat de kinderen het weekeind vrij hebben. Er zal minder tijd besteed worden aan „schoolse" onderwerpen eni meer aan sport en ontspanning. Een klasse-uur zal 50 minuten in plaats van 60 gaan duren en er zullen nieuwe vakken als eco nomie en natuurkunde inge voerd worden. Meer van filosofische aard was het probleem hoe te breken met het systeem van speciale voor rechten. Tot nu toe konden lera ren vrijwel als goden beslissen over het onderwijs. Ze konden J leerlingen dwingen klassen te doubleren, zodat sommige kin-, deren wel twee of drie jaar ach-1 ter raakten. De hervormingen breken met dit systeem en met de „stroomlijning" van middel bare scholen die altijd gunstig1 uitviel voor slimme en ongun stig voor langzame leerlingen. Het hele middelbare schoolsys teem, dat uit drie lagen bestond (algemene scholen, speciale scholen en de eerste helft van het zeer elitaire „Lycee" is nu ondergebracht in één enkele school. Langzame leerlingen kunnen nu drie uur per week bijles krijgen in vakken als wiskunde, Frans en Engels, waarvoor zij in de grote klassen (die vanaf nu niet meer dan 24 leerlingen mogen hebben) achteropgeraakt zijn. De andere leerlingen mogen die drie uur gebruiken voor „diep- testudie", wat betekent dat ze I mogen doen wat ze willen. De eerste voorzichtige poging wordt gedaan om de zomer va kantie van tweeëneenhalve maand wat in te korten. Deze moest oorspronkelijk zo lang zijn omdat de leerlingen moes ten helpen met de oogst. De socialisten en communisten i hebben zelf weinig revolutionai re vernieuwingen van het onder- j wijs op hun programma staan, j dus de hervormingen van Haby j zullen wel blijvend zijn, ook als links aan de macht komt. Wel licht het grootste pluspunt voor de toekomst is dat ouders nu j eindelijk zeggenschap hebben in het onderwijs. Elke school moet een permanente oudercommis sie instellen, die als gelijke zal optreden van de eens opper machtige leerkrachtenorganisa- tie. Copyrigt The Guardian W Polyester/wollen I mantel in ruit- I dessin met p rugplooi. 40-46, |70- Prachtige zuiver scheerwollen mantel metsier-stiksels. mm 46-52. B 230.- Lom nou. Die éne mantel waar u al zo lang naar uitkijkt is er natuurlijk ook in grotere maten. Maar is die dan wél gemaakt van mooi materiaal en in het dessin dat ik leuk vind? Is die mantel er dan ook in de kleur die me staat? En mooi afgewerkt? Zodat dat bedrag goed besteed is... Zoveel keus hebben we allemaal, in het C&AMode-cirkus! Mooie polyester/wollen tweed-mantel met suède kontrast- garnering. Prachtig afgewerkt i 44-50.180- iUtdcAifooide£i^e>i/

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10