PvdA-congres wil president Juliana Emoties troef op achttiende dag Menten-proces £c«dóc 6ou4o/nt Knut Folkerts blijft in marechausseekazerne AN AGT ANTWOORDT ZEVEN THEOLOGEN Stoppen wet kernenergie Politie krijgt te weinig informatie tijdens acties Dezelfde portemonnee Nobelprijs voor deskundigen in internationale handel HINNENLAND/BUITENLAND r- l.EIDSE C-'Ol'R ANT ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 PAGINA 7 AMSTERDAM De Partij van de Arbeid wil dat Nederland een republiek wordt met een geko zen staatshoofd. Het congres van de partij heeft dit gisteravond na veel rumoer en schrik bij de partijtop, vastgelegd in het be ginsel programma. Partijvoorzitter Ien van den Heuvel bena drukte kort na de verrassende uitslag van de stemming, dat het streven naar de republikeinse staatsvorm geen gevol gen zal hebben voor de praktische poli tiek van de PvdA op korte termijn. „Ko ningin Juliana verdient ons aller achting en wij hopen haar nog lang als konirigin te houden", zo verklaarde zij. „Als Neder land een republiek moet worden dan verdient Koningin Juliana het om de eerste gekozen president te worden", al- dus mevrouw Van den Heuvel. De uitspraak die het congres deed luidde: „In een samenleving die gebaseerd is op democratisch-socialistische beginselen zal het staadshoofd gekozen moeten worden. Wij spreken ons dan ook uit voor een republikeinse staatsvorm". Het voorstel dat deze tekst bevatte, werd met 5828 stemmen voor en 4180 stemmen tegen aangenomen. Een voorstel dat af schaffing van de monarchie bepleitte werd verworpen. In het partijbestuur brak paniek uit, toen de bedoelingen van het congres tijdens de discussie over het bewuste voorstel duidelijk werden. Men vreesde grote poli tieke schade en verlies aan populariteit. „Die tien zetels winst kunnen we straks wel weer inleveren", merkte een partijbe stuurder op. Later toen de uitspraak van het congres niet meer kon worden teruggedraaid, kwam het partijbestuur met een verkla ring waarvan de strekking was dat er eigenlijk niets aan de hand was. Het ging hier puur om een beginsel. „We moeten niet doen alsof er iets verschrikkelijks is gebeurd", verklaarde Ien van den Heu vel. „Diep in ons hart hebben wij socialis ten geen vrede met erfelijk leiderschap. Het partijbestuur achtte het niet verstan dig om dat vast te leggen in het beginsel program. Dat wekt maar misverstanden. Het congres besliste echter anders en wij zullen dat respecteren". Het congres sprak zich eveneens, met uiterst krappe meerderheid, uit voor slui ting van de kerncentrales van Dode- waard en Borssele. Het gebruik van ker nenergie moet worden stopgezet, zolang niet alle gevaren voor huidige en toekom stige generaties vermeden kunnen wor den. De uitspraak, waartegen het partij bestuur zich vergeefs had verzet, gaat aanzienlijk verder dan het verkiezing sprogramma, waarin staat dat het aantal kerncentrales niet mag worden uitge breid. Ook wil de PvdA een aantal belangrijke industrieën en ondernemingen in handen van de gemeenschap brengen. Het gaat hier om basisindustrieën, banken, pen sioenfondsen, verzekeringsmaatschappij en, de farmaceutische industrie en de wapenindustrie. Het betekent niet dat de overheid haar greep op de produktie verstevigt, maar dat parlement en arbei ders meer invloed krijgen op het beleid van de ondernemingen. ONTSLAG Jacqueline Onassis heeft ontslag genomen als redactrice bij de New Yorkse uitgever Viking Press. Zij is het niet eens met de uitgifte van een boek, dat de gefingeerde moordaanslag beschrijft op haar zwager, senator Edward Kennedy, tijdens diens race naar het Witte Huis in 1980. HAAG (ANP) Het gebruiken van de ortuskwestie om een kabinet op te breken of vorming ervan te voorkomen, terwijl er in eite andere redenen in het spel zijn, is misbruik aken van de eerbied voor het leven. Dit zal het "^DA nooit doen. Dit is de kern van het antwoord 3r.jan fractieleider Van Agt van het CDA aan zeven (g ïeologen, die in een gezamenlijke brief het optre- en van het CDA in de onderhandelingen over et nieuwe kabinet rond de abortus hadden afge- eurd. Van Agt bestrijdt hun standpunt dat het CDA christelijke beginselen zou hebben gehanteerd om zich aan de democratische procedures van onze samenleving te onttrekken. Hij wijst erop dat het CDA nog steeds een kabinet met de PvdA wil en dat er ook uiteindelijk, na bemoeienis van infor mateur Veringa, een oplossing is gevonden. De christen-democratische voorman zegt in een uitvoerig antwoord aan de zeven theologen prof. dr. E. Schillebeeckx, drs. Th. Beemer, dr. W. Berger, prof. dr. F. Haarsma, mevr. drs. C. Halkes, prof. dr. Van Iersel en prof. dr. H. Kuitert dat de voorstellen van Den Uyl, waarop de kabinets formatie destijds stuk liep, erop neer kwamen dat het CDA actief en passief mee zou werken aan een praktisch volledige liberalisering van de abor tus in Nederland. Het politieke en christelijke geweten van het CDA stond dit niet toe, aldus de 18 kantjes tellende brief van Van Agt De zeven theologen meenden dat de handelwijze van het CDA de geloofwaardigheid van het chris telijk geloof en van het evangelie zou schaden. Ook dit bestrijdt Van Agt. Hij vindt dat het CDA meer schade zou hebben berokkend en meer onbegrip bij zijn kiezers zou hebben veroorzaakt als wel op de voorstellen van Den Uyl was inge gaan. Geleid door christelijke, ethische en menselijke beginselen kon het CDA de voorstellen van Den Uyl niet aanvaarden. De oplossing die daarna is gevonden doet echter recht aan het CDA-stand- punt en ook aan dat van de theologen, zo meent Van Agt. Groot plezier bij de Osmonds, waar Ma rie een enorme ver jaardagstaart gul deelt met haar broer Donny. Van de vrolijke eetpartij is een speciale tv- uitzending in Ame rika gemaakt. I Mns Bernhard reikt bijbel uit SOESTDIJK (ANP) - Prins Bernhard heeft gisteren op pa leis Soestdijk als ere-voorzitter ran de „Bijbel per maand-club" het 500.000ste exemplaar van ieuwe testament in de om gangstaal „Groot Nieuws voor U" aangeboden aan het tiendui zendste lid, de heer H. Kobe's l| uit Aadorp (Ov.). De club financiert in het bijzon- der bijbeluitgaven in Afrika, Azië en Latijns-Amerika en voor Oost-Europa, mits ze daar legaal kunnen worden ver spreid. Via dit werk komt per jaar gemiddeld 700.000 gulden ter beschikking voor het ver spreiden van de Bijbel. Amnestie Spanje madrid (ap) Met een meer derheid van 292 tegen 2 is het Spaanse Lagerhuis akkoord ge gaan met de plannen van de regering voor amnestie voor po litieke gevanèenen. Verwacht wordt dat de senaat zich ook achter het voorstel zal scharen, waardoor dit weekeinde nog 80 mensen van de regeling kunnen profiteren. „Maak wao-ers ambtenaren" utrecht (anp) - Als je alle wao-ers de status zou geven van rijksambtenaren, dan zou ie ze kunnen inschakelen voor aller lei werkzaamheden. Die mensen kunnen in een bepaald tempo en gedurende een bepaalde tijd vaak goed vakwerk leveren, al dus psychiater dr. De Ridder van het herstellingsoord Bosch eh Duin van het NKV te Ut recht. Vaak vallen wao-ers na verblijf in het herstellingsoord terug in apathie en depressies. Het systeem van sociale voorzie- hingen moet flexibeler worden, nleent hij. Er is thans geen mo gelijkheid tussen werken en ziek (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - „Ik doe het zelf wel", beet Pieter Menten zijn verdediger toe. Het was gisteren een van de vele mo menten waarop hij moet heb ben gevoeld dat hij geen been aan de grond kreeg. Zijn uit spraak was bovendien typerend voor de geagiteerde sfeer waar in de achttiende dag van zijn proces verliep. Niet eenmaal werd gesproken over de massa executies waarbij Menten be trokken zou zijn geweest. Aan de orde waren foto's waarop Menten in uniform zou staan, het verhoor van getuige A char ge Hans Knoop en brieven uit de kelder van het Nederlands consulaat in Krakau. Menten betwistte heftig dat hij die brieven zou hebben geschreven. Rechtbankpresident mr. Schroeder: „Een mens kan ook teveel ontkennen, mijnheer Menten. Het zou heel begrijpe lijk zijn als u ze geschreven had". Het was niet de enige maal dat mr. Schroeder de opgewonden verdachte vermanend toesprak. Hij hield Menten niet alleen zeer „kort" door hem voortdurend tot zwijgen te brengen, maar slaagde er ook eenmaal in de heftige kunstverzamelaar minu tenlang met stomheid te slaan. Dat was nadat Menten opnieuw tekeer was gegaan tegen woord voerder Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. Deze liet weten dat historisch gezien de inhoud van de „kelderbrieven" klopt. Men ten, die de inhoud betitelde als „onzin" richtte zich furieus tot de historicus. Mr. Schroeder: rlfinkt dat uw zaak gediend is bij der gelijke, beneden elk peil zijnde opmerkingen". De dag was al matig begonnen voor Menten en zijn verdediger Prof. dr. A. de Froe, gespeciali seerd in de menselijke erfelijk heidsleer, kwam verklaren dat de man in uniform op de fel omstreden foto's uit 1941 best Pieter Menten zou kunnen zijn. Hij kon dit echter niet met ze kerheid zeggen. Hij reageerde op de mening van de Wasse- naarse arts mevrouw Sickesz, die maandag aan de hand van een recente foto kwam „bewij zen" dat het Menten riiet is ge weest. .Mevrouw Sickesz heeft de technische problemen onder schat", aldus prof. De Froe, die vond dat het niet mogelijk is met een meetlat foto's van men sen te vergelijken als niet be kend is van welke afstand en i onder welke invalshoek de fo to's zijn genomen. „Ik kan niet bewijzen dat het Menten is", aldus De Froe, „maar er is geen enkel argu ment dat op het tegendeel wij st". Mevrouw Sickesz heeft be toogd dat de man in uniform veel jonger geweest moet zijn dan Menten in die tijd, dat de onderlip geen enkele gelijkenis met die van Menten vertoont en dat de neus, die volgens haar een mensenleven onveranderd blijft, ook niet op de neus van Menten lijkt.'Prof. De Froe: „De man in uniform kan jonger lij ken doordat de zon recht in zijn ogen scheen en doordat in de oorlog de meeste mensen door gaans magerder werden en er jonger uit gingen zien. In de vorm van de onderlip zie ik wel ■Wuliik wprppnknmst Tte npns kan m de loop der jaren dikker worden, net als het skelet trou wens". Verdediger mr. Van Heijningen: „Wij hoeven niet te bewijzen dat de man in uniform Menten niet is. Het openbaar ministerie moet bewijzen dat hij het wel is. Bovendien wat hebben we aan die foto's. De ogen vallen door de schaduw van de pet weg. Op een bal-masqué zie je mensen ook zo". Mr. Schroeder las enkele brie ven voor die afkomstig zijn uit het Nederlandse consulaat in Krakau. Ze zijn in het begin van de jaren vijftig naar Nederland gebracht en worden toegeschre ven aan Pieter Menten, hoewel er geen handtekening onder staat. Wel zijn ze geschreven op briefpapier van Menten. Aan wie ze zijn gericht is niet duide lijk. Volgens de rechtbankpresi dent zijn de geschriften samen gesteld nadat Menten in 1942 uit Duitse gevangenschap werd ont slagen. De briefschrijver ?,et ui teen dat de bezwaren die de Duitsers tegen hem hadden on gegrond waren en heeft gepro beerd aan te tonen hoe „deutschfreundlich" hij wel. was. Hoe heftiger Menten be klemtoonde dat de brieven ver valsingen zijn hoe vaker mr. Schroeder naar voren bracht dat het gezien de positie van Menten destijds logisch zou zijn als hij zich zou verdedigen en tegelijk zou aantonen hoeveel hij wel voor de Duitsers heeft gedaan. De brieven eindigen steevast met „Heil Hitier". Schriftkundigen van het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk hebben het handschrift ver,»Hpken met dat van Menten Zij komen tot de conclusie dat met de „hoogste mate vein waar schijnlijkheid" moet worden aangenomen dat Menten de brieven zelf geschreven heeft. De agitatie bereikte een hoogte punt bij het verhoor van Ac cent-hoofdredacteur Hans Knoop door mr. Van Heijnin gen, die veelal werd overstemd door zijn cliënt. Mr. Van Heij ningen: „De sfeer is vergiftigd door allerlei uitlatingen dat een politieke partij Menten zou heb ben beschermd". Mr. Schroeder: „Deze rechtbank ziet geen kans de vergiftigde sfeer van 35 jaar weg te ne men". Mr. Van Heijningen wilde Knoop ondervragen over het geld dat Menten volgens Knoop zou hebben overgemaakt aan mr. Kortenhorst, die na de oor log kamervoorzitter was en de verdachte in 1948 voor de recht bank heeft verdedigd. Ook wil de hij meer weten over de goede relatie van Knoop met recher checommissaris Peters. Tot gro te woede van Menten besloot de rechtbank dat deze vragen niet relevant zijn voor het onderzoek naar de massamoorden in Pod- horodze en Urycz. Toen mr. Schroeder de zitting schorste tot maandag keek de vitale ver dachte nog steeds getergd de zaal in, waar hij Knoop wist, maar ook zijn vrouw Meta. La ter moet hij ook nog vernomen hebben hoe deze twee na de zitting elkaar in de haren vlo gen. Een toegesnelde parket wacht kon ternauwernood voor komen dat het tot een handge meen kwam, door mevrouw Menten er met zachte hand toe- te bewegen de stropdas van Hanr Knnnn In? tn htnn UTRECHT (ANP) De rijkspo litieambtenaren, die onlangs werden beiast met het zoeken naar het vermiste zeiljacht bij de IJsselmeerhavens (waarvan men vermoedde dat RAF-leden het hadden gehuurd) kregen van hun superieuren als enige informatie mee, dat ze voor zichtig moesten zijn. Via radio en televisie vernamen de poli tiemannen naderhand dat zich op de boot RAF-leden zouden kunnen bevinden. Ook bij de gijzelingen, eerder dit jaar, is het bij herhaling voorgekomen dat het politie-personeel via de pers moest vernemen welke be leidslijnen er waren vastgesteld voor de inzet van de politie. Dit meldt het orgaan van de Neder landse politiebond, „De Poli tie". De directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. de Graaf, en de directeur-generaal van de di rectie politie van het ministerie van Justitie hebben volgens het politieblad bevestigd, dat dit ge brek aan informatie voorkomt en dat dit aanleiding kan zijn voor gevaarlijke situaties. Tijdens het laatste georgani seerd overleg in politieambtena- renzaken hebben de beide direc teuren-generaal volgens „De Po litie" meegedeeld dat de over heid de interne informatie aan het politiebureau onder de loep zal nemen. „Men zal een rege ling maken voor de interne voorlichting bij gijzelingen. Die regeling kan wellicht ook voor andere situaties gelden", aldus de directeuren-generaal. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, CNV, heeft de Regering op de vingers getikt over tariefsverhogingen in het kader van de milieuheffingen. Met name enkele water schappen hebben de gezinsbijdragen voor de zuivering van afvalwater verhoogd met percentages tussen de 40 en 67. De reactie van het CNV is begrijpelijk en moet geplaatst worden tegen de achtergrond van een algemeen overheids beleid om de prijsstijgingen in de hand te houden. Meer dan een jaar geleden heeft de regering een beroep op alle lagere overheden gedaan om stijgingen van tarieven niet meer dan £even procent te doen bedragen. De rijksoverheid zelf is in dat jaar ook enkele malen over de schreef gegaan maar daarvoor ter verantwoording geroepen. Zodoende zijn bijvoorbeeld verdere prijsstijgingen bij Tante Pos achterwe ge gebleven. Goed voorbeeld doet tenslotte goed volgen. Dat de rijksoverheid voor de tarieven van het aardgas een uitzondering wenste te maken was vorig jaar bekend en is in dit jaar ongewijzigd gebleven. Een aantal gemeentera den heeft ook daarover zijn misnoegen uitgesproken. De klacht van het CNV op dit ogenblik kan dan ook niet los gezien worden van de gehele aanpak van de inflatie en de werkloosheid. Een aanpak, die zich vooral moet manifesteren in de bekende nullijn voor de lonen. Om die nullijn te kunnen bereiken zullen toch al aanvullende maatregelen in de belasting- en premiesfeer noodzakelijk zijn. Maar dan mag het beleid van de centrale overheid niet doorkruist worden door lokale of regionale overheden. Het gaat tenslotte om één en dezelfde portemonnaie van Nederlandse burgers. MEESTERBORD Een serie zilveren borden naar ontwerpen van Picasso vormt het middelpunt van de tentoonstelling „Meesters uit de 19de en 20ste eeuw", die dezer dagen bij de kunsthandel Wisselingh in Amster dam wordt geopend. Hier een van de fraaie borden „Profil de Jacqueline". STOCKHOLM (AP) De Nobelprijs voor de economie is dit jaar toegekend aan de Britse econoom James Meade en de Zweed Bertil Ohlin. Zij hebben volgens de Zweedse koninklijke akademie van wetenschappen die dit gisteren bekend maakte „baanbrekend werk verricht in de theorie van de internationale handel en van de internationale kapitaal bewegingen." De bejaarde economen Meade is 70 en Ohlin 78 zullen de prijs van 700.000 Zweedse kronen (ongeveer 360.000 gulden) delen. Hun belangrijkste werken zijn al tientallen jaren geleden geschre ven, maar „het belang van Ohlin's en Meade's bijdragen zijn pas duidelijk geworden in de jaren zestig en zeventig in verband met de groeiende internationalisering van het economische systeem", aldus de akademie van wetenschappen. Meade heeft in zijn belangrijkste werk „de theorie van de interna tionale economische politiek" de relatie van het economisch beleid met de buitenlandse handel onderzocht Hij is volgens de Zweedse akademie diep doorgedrongen in het probleem van de stabilisering van de „open" economie. Een „open" economie is een economie die relatief veel handel drijft met het buitenland, zoals Nederland of Zweden. Bertil Ohlin is zowel beroemd geworden door zijn werk over de theorie van de internationale handel als door zijn rol in deStock- holmse school, die voor de tweede wereldoorlog samen met de Britse econoom Keynes de theoretische fundering heeft gelegd voor een aktief economisch beleid van de overheid. Senaat: maling aan energiezorgen WASHINGTON (UPI) - Met elf tegen zes stemmen heeft de fi nanciële commissie van de Amerikaanse Senaat een wets voorstel aangenomen, waarin geen van de voorstellen van pre sident Carter voor bezuinigin gen op energiegebruik tot zijn recht komt. Alleen werden-voor- stellen voor belastingverlagin gen van in totaal 32 miljard dollar goedgekeurd. Carter deed donderdag nog een krachtig be roep op Congres en volk om hem in zijn plannen tot bezuini ging op het verbruik van olie en gas te steunen. UTRECHT (ANP) De president van de recht bank in Utrecht, prof. mr. V. A. van Dijk heeft gisteren in kort geding bepaald dat het RAF-lid Knut Folkerts in de marechausseekazerne in Soesterberg moet blijven. Knut F. die op 22 september bij zijn arrestatie in Utrecht twee politiemensen neerschoot, had geëist dat hij naar een normaal huis van bewaring zou worden over geplaatst. Zijn raadslieden hadden tijdens het geding aangevoerd dat de officier van justitie en de Staat der Nederlanden onrechtmatig zouden hebben gehandeld. Volgens de rechtbankpresident was er echter van onrechtmatig handelen geen sprake. Evenmin is de president gebleken 'dat Knut Folkerts in de marechausseekazerne zou zijn onderworpen aan eer» onmenselijke behandeling, zoals de advocaten hadden aangevoerd. Prof. Van Dijk stelde in zijn vonnis dat voorlopige hwhicni, ak regel in een huis van bewaring wordt doorgebracht, maar dat nergens in de wet nadruk kelijk verboden is gedetineerden ergens anders onder te brengen. En in dit geval meen de prof. Van Dijk dat de staat voldoende heeft aangetoond dat er inderdaad van een noodsituatie sprake zou zijn geweest. De staat had de bescherming van zijn ambtenaren en andere onderdanen onvoldoen de kunnen waarborgen als de verdachte zonder meer en dadelijk naar een huis van bewaring zou zijn overgebracht. De advocaten van Knut hebben in een verklaring laten weten dat ze overwegen hoger beroep in te stellen. Zij betreuren het dat de rechtbankpresi dent met de staat van mening is dat in dit geval sprake is van een noodtoestand. „Kernpunt van het vonnis is dat deze noodtoestand het insluiten in een marechausseekazerne rechtvaardigt, zelfs a( zou die insluiting onwettig zijn. Daarmee heeft ook in Nederland het leerstuk van de bovenwettelijke noodtoestand zijn intrede gedaan."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7