Leidse Hutspotten niet uit het veld geslagen jVoetbal en in nieuwe tent Jantje Oudshoorn CDA I Vrijwillige hulpverleners hebben hun draai gevonden hond zoekt: huis :Max verdwaalde in het paradijs AD/lREGIO ilOOTSE [ERING ERSTE LJSTRUM LEIDSE COURANT' ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 PAGINA 5 t |utspotten, de Leidse Carnavalsvereni- heeft zich geen moment uit het veld .slaan door de „raid" die onverlaten een geleden hebben ondernomen op istbare en jolige materieel, dat aan de ingel was opgeslagen voor onderhoud jeparatie. Men was wel even triest ge- maar van allerlei kanten kwam hulp Inleven, o.a. van het bestuur van de 3 er Vereniging. Dank zij al die bijstand De Hutspotten allerlei kleur en fleur aan de viering van het eerste im. De Leidse carnavallers zijn de zuige nd gepasseerd, ze zijn zelf al kleuter, en gelouterd blijven ze hun devies getrouw: veel- leut voor zichzelf, maar niet minder plezier voor anderen. In elk geval, zo verneem ik, gaat het opgezette jubileumprogramma zon der meer door. De Hutspotten maken er geen potje van; het is professioneel zoals ze de zaken aanpakken. U zult dat zelf wel kunnen zien, straks, via een advertentie-campagne. Opvallend is, da', de vereniging voor de eerste keer voor haar grote activiteiten haar eigen „residentie", het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, gaat verlaten: een paar groots opgezette lustrum avonden worden ditmaal opgetuigd in de Stadsgehoorzaal. Verder worden de vleugels extra uitgeslagen, want men is voornemens gastbezoeken te brengen aan Leidens zuster- gemeente Krefeld in West-Duitsland, waar men trouwens ook wel weet waar de carna valsklepel hangt. Uiteindelijk bestaan grote verwachtingen aangaande de traditionele car navalsoptocht, die op zaterdag 4 februari '78 door de Leidse binnenstad zal trekken. Om de van ongeduld trappelende vasten- avondvierders (die over een enorme aanloop tijd kunnen beschikken, als ze van de diensten en aanbiedingen van De Hutspotten gebruik willen maken) alvast enig inzicht te verschaf fen in wat op Alaaf-gebied te wachten staat, heb ik hier een globaal overzicht van de lustrum-activiteiten. Zaterdag 12 november is het Groot Prinsenbal met o.a. een Dixieland- show, de Melody Mixers en De Bierkouwers uit Warmond. Op 7 januari '78, ook een zaterdagavond, een stijlvol en grandioos Nieuwjaarsbal met o.a optreden van de Ne derlandse danskampioenen. Op 21 januari is er in de Stadsgehoorzaal een kolossaal bejaar- denfeest met o.a. De Kermisklanten en Conny Vink als speciale trekkers. Een week daarop is het alweer raak: hét grote lustrumfeest in de Stadsgehoorzaal, waaraan bijvoorbeeld het Coctail Trio, Jerry Fox en vele anderen mee doen. Na de middagoptocht op 4 februari is er 's avonds een groot gekostumeerd bal, de zondag daarop een klaterend kinderfeest en maandag 6 februari, groot Boerenbal, waarbij het bekende Loosdrecht Kwartet, Mini en Maxi en de hofkapel De Bierkouwers van de partij zullen zijn. Eigenlijk te veel om op te noemen. En dan nog te bedenken, dat De Hutspotten het hierbij niet zullen laten. 1 lijden het Lammenschans- in, langs het Leidse Rijn- en iiekanaal, wordt koffie ge- tonken. Werd koffie geschon- fc, want het houten tentje dat Wrijna 29 jaar heeft gestaan ■verdwenen. Helemaal ge- PPt, een paar weken terug, prom zet Jan Oudshoorn irlopig geen koffie meer, Morgens om 6 uur. Maar vol- ijde week maandag komt idshoorn, voor vrouw Trees ontelbare bekenden Jantje, rag. In het nieuw, want er is i juweeltje van een andere fietent neergezet, drie keer groot als het oude keetje dat '1 te klein was geworden de leutige klandizie. De ^m blijft dezelfde: Kanaal- ,jit. Dertien jaar was Kanaal- lit in handen van Jan, een keet die een bekend en ge zocht toevluchtsoord was voor stratenmakers en bouwvakkers, directeuren en sportmensen, za kenlui, buitenwerkers, reizi gers. Jantje: „Ik ken geen slag mensen dat niet bij mij in de tent komt." Jan Oudshoorn is een figuur, hij heeft ook een figuur, dat be kroond wordt door een forse schedel die glad is als die van Kojak. U moet hem kennen, af en .toe is hij in het Ster-beeld dat de naam van een bepaald merk jenever hooghoudt. Van de week riep Jan weer hartelijk uit: „De brug heeft het gehou den. De spoorpetging af en z'n kop, geliefd object, werd zichtbaar. „Ik ben ijdel genoeg om nu en dan een spotje te maken. Uiteindelijk heb ik m'n gezicht mee, waar of niet?" Jan tje is ook een voetbalfanaat, zit in het bestuur van de suppor tersvereniging van Feyenoord, een club waar hij voor door het dagelijks vuur gaat Hij kent trouwens de weg in alle Neder landse stadions en in alle cafee tjes nadien. „Je moet 's maan dagsmorgens eens bij mij op de koffie komen. Dan breekt de voetbalhel los onder de klanten. En als er over paarden wordt begonnen, komt er geen voetbal meer tussen. Maar als dat rotte Feyenoord een keer verliest heb ik in m'n tent niks meer te zeggen. Tonelen man, hele films draaien er dan af. In koffieten- tjes hoor je ook het meeste nieuws." Zo gaat dat bij Trees en Jan. Je moet pal staan tegenover ke rels die beweren: „Als Ajax geen kampioen wordt vreet ik Jan Oudshoorn vlak vóór de sloop van zijn oude koffietent m'n stropdas op." In het „club huis" met veel grote ramen erin, getuigend van een frisse aan pak, gaat Jan straks weer de bakken koffie serveren, de limo nades en de balletjes gehakt. „Het assortiment wordt nu uit gebreid met soep en broodjes. Dat ging in m'n ouwe hokkie niet. Mijn nieuwe aanwinst is, helemaal ingericht, goed voor een kleine ton. Nou, dan moet je wat harder werken en meer verkopen. Maar zolang ik leef komt daar geen bier of wat voor alcoholische drank ook. Dat zou de hele sfeer verknoeien." „Ik zit wel uniek in Leiden, vlakbij een drukke rotonde, aan het water en met een pracht parkeerplaats naast de deur. En helemaal tussen het groen. Dat komt door Provinciale Water staat die liever twee agenten ziet doodschieten dan één boom te laten omhakken. Ik heb trou wens erg veel medewerking van de provincie; het kwam altijd voor elkaar, ook met die par keergelegenheid. Ze hebben een hele hoek voor mij aangelegd en bestraat. Ik neem graag m'n pet af en zeker voor de provincie." Jantje Oudshoorn gaat met z'n tijd mee. Trees: „We hebben nu de kans gekregen, waarom zou je die niet pakken?" „Hoeveel, mensen komen er nou zo per dag bij je over de vloer, Jan?" wilde ik weten. „Wat krijgen we nou? Dat weet de belasting niet eens, laat staan ik," aldus onwe tende Jan. Maandag de 17e ok tober gaat de tent open voor de „eigen mensen". Althans, dat is de bedoeling: „als we niet op tijd klaarkomen, werk ik de he le zondag door met schoonma ken," zegt Oudshoorn strijdlus tig. De hele dag is er gratis koffie en de Oudshoorns gooien er ook een paar honderd gebak jes tegenaan. Jantje: „Dat wordt de hele dag een pestherrie. Zijn Trees: „Wel ja, dat zal me een klap geven. IDEN Het centrum voor vrijwillige (verlening draait weer op volle toeren en t, wat belangrijker is, zijn draai gevon- De financiële problemen zijn voorlopig d uit de weg geruimd, het centrum zit in gunstig gebouw en ook de motivering de vrijwilligers verloopt nu beter. H gaat lekker". Zegt Jaap Bregman, alge- in coördinator van het centrum in het iwe gebouw van de Stichting aan de Lan- racht 246a, het nieuwe onopvallende on- Jtomen van de Stichting. „CRM is enthou- ojt, we hebben subsidie van het Koningin idana Fonds en we joelen ons echt thuis 4it gebouwtje. De begeleiding van de vrij- ^gers loopt beter middels de vaste werkbe- jjiders. Een ander punt is dat we eerst gtnlijk alleen maar een uitzendbureau voor ïpilligers waren. We leveren nog steeds illigers, maar aan de andere kant werken i actief de instellingen zelf met vaste lligersgroepen", aldus Jaap Bregman. bekend geeft het centrum voor vrijwilli ge hulpverlening al lange tijd cursussen waar in vrijwilligers worden opgeleid. Door met anderen te praten en door het „rollenspelen" en „oefeningen" wordt de potentiële vrijwilli ger voor zijn eventuele taak geoefend. Een geoefende vrijwilliger kan zich later richten op een bepaalde vorm van hulpverlening in de subgroepen ziekenbezoek, psychiatrie, re classering, LOM-school, Lidwinahuis, MOB, Jeugd-en gezin (vier in één groep), maatschap pelijk werk, levens en gezinsvragen. Veel hulpvragen die op het bureau binnenkomen, kunnen via deze subgroepen worden behan deld. Problemen die daar buiten vallen wor den opgevangen door de groep „opvang en doorverwijzing", die met de meest uiteenlo pende problemen te maken krijgt „In het gebouw is nu altijd iemand aanwezig voor mensen met problemen", aldus Jaap Breg man. Door middel van de vaste werkbegelei ding (kosteloos elke maand) worden de vrij willigers zelf blijvend begeleid bij hun hulp verlening. Project* ten Naast de subgroepen heeft het centrum ook een aantal projecten. Zo kan een vrijwilliger binnen de sociaal psychiatrische dienst aan het werk om bijvoorbeeld ex-psychiatrische patiënten te begeleiden. Tevens is er het project „Noorderkwartier" dat zich speciaal op deze wijk richt Bovendien zijn er de projecten „gastgezinnen en oppascentrale" die zich met opvang bezighouden. Communicatiegroepen Omdat het centrum de ervaring heeft dat niet iedereen die zich voor een cursus opgeeft werkelijk van plan is om ook vrijwilliger te worden (en die verplichting bestaat overigens ook niet, daarom zijn de cursussen niet koste loos) en dat er mensen zijn die eerder iets willen leren over zichzelf, over het omgaan met anderen (eenzame mensen bijvoorbeeld) is hiervoor speciaal het project „Communica tiegroepen" opgezet. In een cursus voor vrij willigers wordt vooral aandacht besteed aan moeilijke hulpverleningssituaties, terwijl in de communicatiegroep de diverse deelnemers zelf de situaties zullen aangeven waarin ze beter willen functioneren. Een communicatie groep richt zich op het omgaan met de ander en jezelf. Omdat dat natuurlijk een erg per soonlijke karakter draagt blijft alles wat be sproken wordt strikt vertrouwelijk. Activiteiten Om het centrum voor vrijwillige hulpverle ning meer in de openbaarheid te brengen zullen er deze maand als inleiding van het nieuwe seizoen diverse activiteiten plaatsheb ben. Vandaag staat er een marktkraam op de hoek Lange Mare/Haarlemmerstraat waar in formatie wordt verstrekt en waar tevens het Straattoneel optreedt. Op 19 oktober zal er in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare een vrijwilligersavond worden gehouden waarop de film „een nieuwe vrijwilligster" zal worden gedraaid, een film over een vrouw die zich verveelt en het vrijwilligerswerk ingaat. Daarna is er een informatiemarkt. Iedereen Het centrum beschikt momenteel over een groot aantal zeer gemotiveerde vrijwilligers. „Leiden wordt bij de landelijke hulpverle ningsorganisaties zelfs als een voorbeeld ge nomen", aldus Jaap Bregman. In ieder geval staat het centrum nog altijd open voor „iedereen die zomaar ergens over wil praten" en niet direct bij een professionele instelling wil belanden. Iedereen kan langsko men of even bellen, telefoon 149064. Degenen die meer informatie willen hebben, kunnen dat nummer ook bellen, en als ze zeker willen zijn van voldoende informatie moeten ze voor al bellen op de extra informatie-uren, op 14 oktober van 14.00 tot 17.00 uur, op 18 oktober van 10.00 tot 13.00 uur, op 21 oktober van 14.00 tot 17.00 uur en op 26 oktober van 14.00 tot 17.00 uur. „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hon de bezit ters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JHond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00—12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. LEIDEN Max is de dupe geworden van zijn eigen nieuwsgierigheid. Dat moeten if we althans aannemen, gezien zijn voorgeschiedenis. Een goede drie weken geleden mocht Max samen met zijn baas mee uit winkelen. Het baasje had kennelijk nogal wat in te slaan, want de reis ging langs verschillende wa renhuizen in Leiden. Aanvan- jjj kelijk was Max natuurlijk no gal onder de indruk van het geen hij in zo'n warenhuis te zien kreeg. Zo veel mensen bad hij in zijn jonge leven nog nooit bij elkaar gezien. Naar- 4 mate de beurs van zijn baas leger werd en de boodschap pentas voller, kreeg de onder nemingslust bij Max de over- I hand. Dat was te voorzien ge weest, want Max is nu een- maal geen moederskindje. En terwijl zijn baas weer eens iets aan het kopen was, moet Max het lumineuze idee gekre gen hebben om eens te kijken of er in het pand ook iets van zijn gading te vinden was. Zo af en toe eens een nieuwe halsband of een mooie bal om mee te spelen, dèt ziet iedere hond wel zitten. Gedreven door deze schone gedachten spoedde Max zich via de rol trap naar de hoger gelegen hondenafdeling. Eerst met de gedachte om daar heel even rond te kijken en daarna weer snel naar het baasje terug te gaan die dan intussen wel klaar zou zijn met zijn bood schappen. Eenmaal in het hon- den-luilekkerland gearriveerd vergat Max op slag alles om zich heen. De mooiste botten, ballen, manden, riemen en wat dies meer zij lagen daar hui zenhoog opgestapeld. Kortom, Max keek zijn ogen uit Alles was even mooi en alles rook even lekker. Dit paradijs had de baas al die tijd voor hem verborgen gehoudenDeze gedachte deed Max pardoes uit zijn hondenparadijs duike len en weer met alle vier zijn poten op de grond belanden. Want waar wès de baas? Ze ker niet meer op de plaats waar Max hem had verlaten. Dat was minstens al een uur geleden. Paniek overmeester de Max en hij rende naar be neden in de hoop het baasje ergens anders nog tegen het lijf te lopen. Maar hoe Max ook zocht, vinden deed hij niets. Moe en gedesillusio neerd ging Max plompverlo ren midden op het gangpad van „damesondergoed" zitten en besloot maar af te wachten wat er verder zou gebeuren. Niet wetende dat dit het ver standigste was wat hij kon doen. Al zittende trok Max de aan dacht van een mevrouw. Dat zij actief lid was van de die renbescherming was natuur lijk puur toeval, maar voor Max was het het einde van een angstig avontuur. Voorlopig tenminste, want zoals ieder verhaal heeft ook dit een staartje. Na in het dierenasiel te zijn beland en over de eer ste schrik en daarna voorna melijk honger heengekomen te zijn, begon .Max weer naar huis terug te verlangen, maar de snelrijzende vraag was: hoe. Van beheerder Will Tiele begreep hij na een diepzinnig gesprek dat het beter was als hij hier bleef en de baas naar hem toe liet komen. Dat die Max, gevonden In hel gangpad van „damesondergoed" kans groter was. Democra tisch als Max is, stemde hij hier gewillig in toe. Dat de democratie ook niet alles is, heeft Max inmiddels gemerkt, want hij zit al drie weken op zijn lieve baasje te wachten. Max begint zo langzamerhand knap nijdig te worden, want van zo'n houding is hij niet gediend. Hij wil dan ook zo snel mogelijk een nieuwe baas hebben. Met of zonder kinde ren, groot of klein behuisd, dat maakt Max die een courante maat en een plooibaar karak ter (binnen grenzen) heeft, niets uit. Hij is makkelijk in het onderhoud (kortharig) en heeft de toekomst, want hij is pas een half jaar oud. Een bepaald ras is er bij Mcfx niet uit te halen maar het zou ook niet bijihem passen. Max vindt zelf dat hij erg goed gehoor zaamt, maar, met alle respect, zetten we daar maar een heel klein vraagtekentje achter. Vooral als je in de buurt van V&D komt... Bobby Met Bobby, de hond van vori ge week, is alles goed gegaan. Afgelopen donderdag werd hij afgehaald door een adspirant- baas uit Öegstgeest BART SPIJKER (De gastvrijheid, aan schrij vers van" deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke- Jnen dat hun meningen altijd I overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek Warmunda Nog altijd houdt de gang van zaken rond het bouw plan Warmundastraat in Warmond de gemoederen bezig. Het gemeentebestuur heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat alleen nog kan worden gesproken op basis van een nieuw- bouwplan. De raad heeft zich achter dit uitgangspunt gesteld. Ook de CD A-fractie acht dit een goede zaak. Elk stoffelijk goed, ook als het onroerend is, heeft een bepaalde levensduur. Met de provinciale directie van de Volkshuisvesting is de fractie van mening, dat de woningen moeten worden afgebroken en vervangen door nieuwbouw. De daar voor nodige investering Is veel beter besteed dan wanneer nog een poging zou worden gewaagd de boel op te knappen. Zodra in een betere sfeer dit onherroepelijke besef bij de nog overgebleven bewoners zal zijn doorgedrongen kan in goed overleg worden gewerkt aan een tijdelijke verhuizing. Misschien geven sommigen er dan wel de voorkeur aan in Endepoel te blijven wonen. In de commissie Ruimtelijke Ordening is kortgeleden gepraat over het bestem mingsplan Schiphollijn. Het actiecomité van die naam had er kennelijk niet op gerekend, dat raadsbeslui ten ook worden uitgevoerd. Zo kon het gebeuren, dat verbazing ontstond over het feit dat aan Gedeputeerde Staten al een verklaring van geen bezwaar was ge vraagd voor het verstrekken van een bouwvergunning voor het viaduct Klinkenber gerpolder. Het comité had juist een eenvoudiger oplossing uitgedokterd met een gelijkvloerse afbuiging. Zo'n oplossing heb ik ook al gesuggereerd in de voor lichtingsbijeenkomst met de spoorwegen. Toen werd van de zijde van de Spoorwegen en Artlcon gesuggereerd dat dit helemaal niet kon, omdat intercltytreinen aan het Leidse perron de gele genheid moeten krijgen de passagiers te laten over stappen naar de andere zijde van het perron. Dat zou de noodzaak met zich brengen van het over de oude lijn heenvoeten van de nieuwe lijn onder War mond. Het actiecomité heeft uigedokterd dat het via een stelsel van wisselkruisingen best kan zonder viaduct, maar vist nu achter het net Aangezien het raadsbesluit al was gevallen om de afspraken met Articon en Spoorwegen na te komen, vond Ik het zinloos mee te werken aan het commissie advies aan B W hierover verder overleg te voeren. Maar Jammer blijft het. Dit najaar zal dan eindelijk de bevolkingsraadpleging over de inrichting van Koudenhoorn worden ge houden. Gelukkig Is beslo ten in de enquêtering rekening te houden met de uitgangspunten die de raad heeft gesteld, namelijk een eenvoudige voetgangersver binding en concentratie van de recreatieve activiteiten In de nabijheid van die brug. Maar ook overigens zijn daar heel wat dingen moge lijk die het oude verlangen van veel Warmonders zonder boot In vervulling kunnen doen gaan:, verpo zen aan de plas. Met ver langen zien wi| uit naar het moment dat het zover zal zijn. En wat er uiteindelijk uit de bus zal komen voor huls vesting van de gemeente ambtenaren en de vereni gingen? Heel binnenkort hopen wij daarover meer te weten. G. Tulp CDA-raadslld Warmond

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5