Alphen trekt broekriem verder aan IZOETERWOUDSE SUCCES yiepende robots en grommende ipen schokten premièrepubliek Wisselvallig spel van „Imperium" inDon Quichotte'' Overtuigend gospelconcert in Antoniuskerk Meesterserie van start met zwaar programma JFIKSE BEZUINIGINGEN; VERHOGING BELASTINGEN Louise de Coligny verzamelt 35 mille voor UNICEF I DConsumenten- t>eurs Alphen geopend gehouden. De bedoeling van de week was de leerlingen meer inzicht te geven in de problematiek van de ontwik kelingslanden en tevens het steunen van enkele organisa ties (NOVIB, UNICEF, SOS) middels activiteiten. Daartoe werden de lessen na twaalf uur stopgezet en werden er op de middagen films gedraaid en sprekers uitgenodigd. Mi nister Pronk was één van de sprekers. Muziek was er ook; een Chileense muziekgroep op woensdag had veel succes. Verder waren er permanente informatie- en verkoopstands alsmede een permanente ten toonstelling van Afrikaanse kunst uit de collectie van de Witte Paters. Een deel van de opbrengst gaat naar eerderge noemde organisaties. Buiten Filmweek Arnhem 1977 in een lange file door nachtelijk Arnhem naar het gemeentehuis begaf voor de traditionele ont vangst bij de burgemeester. Maar de filmweek is nog jong en met films van Agnes Varda, Francois Truffaut, Alain Res- nais, Tavernier en Claude Go- retta nog in het verschiet, is er ook nog voor de meer kritische filmkijker enige hoop. Teveel zelfs misschien, want sofris wor den twee belangrijke films net op hetzelfde tijdstip vertoond en is het moeilijk een keuze te ma ken. Otto MILO LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 PAGINA 3 LEIDEN Regie van Rein Ed- zard verloochent zich niet: overvloedig gebruik van waar deloos materiaal, het aanwen den van zoveel mogelijk techni sche middelen en theater tech nieken, een overdadige hoeveel heid scènes. Ook gisteravond waren al die ingrediënten weer aanwezig in Imperiums try-out van „Don Quichotte", welk stuk vanavond in het theater aan de Vestestraat in première gaat. Soms bevredigt Edzards Barok, soms staat deze een vloeiend dramatisch verloop in de weg. De combinatie van Cervantes' humor, Imperiums wat gesti leerde speelstijl afgewisseld door momenten die juist duide lijk sporen droegen van impro visatie en Edzardiaanse over daad werkte gisteravond bij tijd en wijle zeer goed. Toch waren er tegelijkertijd zwakkere mo menten, scènes waarvan de be doeling moeizaam uit de verf kwam. Wanneer deze delen in de loop van de speeltijd niet aan kracht winnen, is het misschien verstandig ze weg te laten; een boek is toch niet in zijn geheel te dramatiseren. Nu vervalt Im periums „Don Quichotte" in herhalingen: scènes die drama tisch precies hetzelfde vertellen als een eerdere. Ondanks die gebreken kan men zien dat Imperium een goed op elkaar ingespeelde tableau de troupe heeft met enige gerouti neerde krachten. De belangrijke rollen werden zonder noemens waardige problemen gespeeld. De overgangen tussen losjes, geïmproviseerd spel en gesti leerd acteren paste deze keer wonderwel bij de tegenstelling tussen de droomwereld van rid derlijkheid en het aardse leven in la Mancha. Om het humoristi sche effect van dat contrast werd gisteravond al veel en har telijk gelachen. Paul van der Plank LEIDEN „Als je met recht wil kunnen beweren, dat je een Christen bent, is het nodig dat je erover nagedacht hebt, wat dat inhoudt. Daarom is het van belang te weten wat je relatie is tot God, tot andere mensen, en tot jezelf. En daarom moet je je afvragen wat het belang rijkste voor je is: je weekloon, je auto of de Liefde". Dat is, kort samengevat, de boodschap die de Engelse gospelgroup „Nutshell" gisteravond aan een bijzonder aandacht gehoor overbracht Zij deed dat door hun liederen van uitvoerige verklaringen (die steeds in het Nederlands vertaald werden) te voorzien. Op die manier werd de inhoud van hun liederen voor iedereen duidelijk, wat het begrip van het publiek voor de bedoelingen van de Engelse zangers vergrootte. „In Stockholm heb je hele mooie en schone wijken aan de ene kant van de stad, met grote wolkenkrabbers, en aan de an dere kant krottenwijken met vreselijke armoe. Dat kan ik als Christen niet begrijpen, maar hoeveel meer verbaasd moet Je zus niet zijn, als Hij dat ziet." Zo werd het lied ingeleid, dat „Surprise" heette. En behalve de presentatie was ook het zin gen van Nutshell, twee meisjes en twee jongens, een staaltje van overtuigend vakmanschap. Zichzelf op simpele wijze bege leidend op de gitaar en op een piano afgewisseld met orgel, kregen zij in de Leidse Anto niuskerk een langdurig en geest driftig applaus. Voor de pauze was er een optre den van een Nederlandse groep, „The Challengers" uit Velp. De ze formatie, die veel groter is (acht zangers) en met meer mu zikaal instrumentarium werkt, liet ook een uitstekende show zien en horen van liederen over de Liefde van Jezus. Het pu bliek was iets minder talrijk dan dat bij vorige concerten in de Zuiderkerk, maar zeker niet minder enthousiast: op uitnodi ging van The Challengers werd er uit volle borst meegeklapt en -gezongen. Ton Harmsen LEIDEN Het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes beet gisteravond de spits af van de nieuwe meesterserie georgani seerd door K&O. We kregen wel meteen een flinke beurt met het nogal zware program ma. Hoofdschotel vormde het eerste pianoconcert van Johan nes Brahms, naar het program maboekje vermeldde een- ge niaal jeugdwerk van de compo nist. Toch is het geen wonder dat het tweede pianoconcert veel beroemder is geworden. Nummer één mag dan geladen zijn met tragiek, spanningsvol door het wanhoopsgevoel van Brahms door een ongelukkige vriend, voor mij is het overla den en overspannen. Zeker wanneer het pathos zo lang en zo breed wordt uitgeme ten als Andor Földes dat deed aan de vleugel. Deze solist voel de zich kennelijk zeer thuis in de romantische materie en speelde dat kundig hoewel wat oppervlakkig. Waarschijnlijk wint het stuk aan echte emotie wanneer het ietwat verstilder benaderd wordt: een benade ring die de jongere generatie pianisten meer eigen is. Pas teruggekeerd van een reis naar Rusland, speelde het or kest nog een hele symfonie van Glazoenow; Kersjes heeft een vaste greep op dit soort muziek. Echt maakwerk kun je de derde van Glazoenow niet noemen, daarvoor beheerst hij zijn vak als componist te goed, maar naar de inhoud heeft het mij toch vrij weinig te vertellen. Wel biedt het een goed ensemble, en dat bewees het A.Ph.O. dan ook te zijn, alle gelegenheid om te schitteren. De blazers lieten vooral goed werk horen, de strijkers kwamen heel homo geen over. De expressie bleef keurig in toom gehouden, even als de maat, dank zij de afgeme ten directie van Kersjes. Het is geen wonder dat het orkest zo'n succes heeft gehad in de Sovjet- Unie PAULA KONING LPHEN AAN DEN RIJN - Dat de gemeente lphen an den Rijn al enige jaren kampt met (1.7 miljoen) en de belastingen te verhogen. Ruim 7 ton extra wordt gevangen door de belastingen financiële problemen is algemeen bekend. Maar dat op te schroeven en 8 ton vloeit in de gemeentekas iet water zo hoog aan de lippen is gestegen dat door de "overige inkomsten" te verhogen. Het :lfs een kerstboom, waarvan het de bedoeling was im die in 1978 te plaatsen, er aan te pas moet ;omen om de begroting sluitend te krijgen is pas ,:inds gisteren wereldkundig gemaakt. In de "nota Tyan wijzigingen van de ontwerpgemeentebegroting yoor 1978" stelt het college voor om de kerstboom aiet te plaatsen waardoor een bedrag van 1090.- ■wordt bezuinigd. Dat de gemeente wel heel sterk Hkp de kleintjes aan het letten is wordt nog extra Onderstreept als men weet dat de totale begroting ïe 90 miljoen gulden ruim overschrijdt. Het te kort Pgiran Alphen dat ruim vier miljoen bedraagt wordt, het voorstel van het college luidt verder jveggewerkt door over de hele linie te bezuinigen resterende gat van 1 miljoen wordt genivelleerd door een aanslag te doen op de saldireserve. Uit de voorgestelde bezuinigngen wordt duidelijk dat de politie het deelnemen aan cursussen zal moeten gaan beperken. Ook zullen de politiefunctio narissen minder mogen gaan overwerken. Verder zullen de mannen van de sterke arm eer moeten gaan rijden met auto's die zijn uitgerust met een dieselmotor. De brandweer zal het aantal oefenin gen moeten gaan beperken terwijl de aanschaf van zes stilalarmontvangers voorlopig van de baan is. Ook de Culturele Raad zal het besnoeiingsmes gaan voelen. De begroting werd met 25.000.- teruggedraaid. De Kunstuitleen zal de uitgifte van abonnementen moeten gaan beperken. Het onder houd van waarschuwingsborden en wegwijzers zal verminderd worden. Het onderhoud van wegen en vervangende wegen van het rijkswegenplan zal zelfs "aanmerkelijk beperkt" worden. De in Alphen altijd weer actuele geluidsmetingen zullen het volgend jaar o een laag pitje komen te staan. Ook op de aankoop van bestrijdingsmiddelen voor ratten en insekten zal bespaard worden. Het onderhoud aan wandelplaatsen en plantsoenen wordt eveneens ver minderd. Dat is ook het geval met het schoonmaken van openbaar water en het onderhouden van be schoeiingen. In een aantal vacatures zal vooralsnog niet worden voorzien terwijl in de gemeentelijke zandbakken minder vaak schoon zand zal worden gestart. Belastingen De belastingen zullen in het algemeen met 5 stijgen. Daaronder vallen ondermeer de leges, straat- en rioolbelasting. De onroerend-goed-belas- ting gaat voor zowel de eigenaar als de gebruiker met 7% omhoog en de hondenbelasting met 10%. De reinigingsrechten gaan in eerste instante naar 55.20. Dit bedrag zal per 1 juli 1978 worden verhoogd tot 65.- Oorzaken Het college van B. en W. merkt in de "inleidende beschouwingen" op dat de financiële positie van Alphen niet rooskleurig is te noemen omdat "een uitgavenpatroon aanwezig is van een gemeente met meer dan 50.000". Volgens het college is een andere oorzaak dat de doeluitkeringen voor politie en onderwijs aanmerkelijk lager zijn dan de geraamde bedragen. Het college stelt ook dat strak de hand zal moeten worden gehouden aan de vastgestelde prioriteitenlijst. Afwijken hiervan zal onmiddellijke financiële gevolgen hebben, aldus het college. Het college van. B. en W. merkt ook nog op dat het "hoop blijft koesteren" dat het bereiken van de 50.000 inwoners voor het einde van 1978 een feit zal zijn. "Hoewel het bereiken van dit inwonertal uitzicht biedt op ruimere financiële aspecten, zullen ons ook dan moeilijkheden zeker niet bespaard blijven", merkt het college van Alphen tot slot op. De voorstellen van het college zullen in de raadsver gaderingen van 8 en 15 december (avondvergaderin gen) en de eindzitting op 22 december worden behandeld. De hut die van afvalmateriaal werd opgetrokken. LEIDEN De Louise de Co ligny scholengemeenschap aan de Kagerstraat in Leiden heeft 35.000 gulden ten bate van Unicef „bijeengelopen". Het geld zal ten goede komen aan de actie „Pompen voor Sri Lanka". De 35.000 gulden werden bij eengegaard op donderdag, toen leraren en leerlingen van de school een afstand van tien kilometer te voet aflegden. Sponsors van de lopers (ou ders, leraren etc.) gaven een „kilometervergoeding", een bepaald bedrag voor elke gelo pen kilometer en zo werd het totaalbedrag verkregen. Het lopen voor Unicef maakte deel uit van de „Derde Wereld Week" die de afgelopen week op de Louise de Coligny werd de school was gedurende de gehele week het „Pronkstuk" te bewonderen, een huiselijke creatie opgetrokken van afval materiaal om de leerlingen een idee te geven van de woonom standigheden in de Derde We reld. In deze semipermanente woning hebben enige leraren ook daadwerkelijk overnacht, zij het dat de woonomstandig heden niet van dien aard wa ren dat er veel van slapen terecht kwam. Dat zal ook wel aan de nachtelijke kou gelegen hebben. De Derde Wereld Week werd gisteravond afgesloten met een succesvolle feestavond. Een boekenmarkt, een loterij en de verkoop van uitheems voesel leverde bij elkaar nog eens 5000 gulden op. ZOETERWOUDE De tweedaagse Zoe- 'jterwoudse missieveiling is een daverend succes geworden. Het in grote getalen «opgekomen Zoeterwoudse publiek heeft pich werkelijk fantastisch opgesteld ten "unste van de plaatselijke missionarissen ti de ontwikkelingslanden. "^Want daar ging het uiteindelijk om. Een financiële injectie geven aan een aantal 'rijwilligers die zich op hartverwarmende /ijze inzetten in de hulpbehoevende ge- •ieden in de Derde Wereld. De totale •pbrengst van de 2 avonden ad 19.000,- loog er dan ook niet om. En dit blijkt toch in de eerste plaats het werk van een zeer sociaal voelende Zoe terwoudse bevolking, die belangeloos on geveer 750 veilingartikelen bijeenbracht in verenigingsgebouw Ons Huis. Op. de twee de doch niet minder belangrijke plaats werden alle goederen aan de man ge bracht door de werkelijk sublieme en dikwijls humoritische veilingmeester Koos Paardekoper. Ongelooflijk, hoe deze man met behulp van de dames Kortmann en Maat alsmede de heren Van Swieten, De Jong, Van Vucht, Berk en Salm, het klaarspeelde, het met gulle hand gevende publiek hun geld te ontfutselen ten behoeve van dat nuttige doel. 'RNHEM De Franse regis seur Bertrand Tavernier heeft ^ijdens een persbijeenkomst op let jaarlijks overvloediger ont bijt van het filmverhuurkan toor Gofilex voorlopig de show fcestolen in de nog jonge elfde ^mhemse filmweek. Hoewel pijn film „Que la fète commen ce" pas maandagavond wordt Vertoond, is hij nu al het mid delpunt van een spervuur van uVragen, die hij in vlot Engels 'juet goede argumenten wist te 11 ^antwoorden. ju "ij overschaduwde daarmee zonder het zelf te willen de ook lid aanwezige Zweedse regisseuse Marianne Ahrne, die na een aantal documentaires haar eer ste grote speelfilm had gemaakt over een verpleegster in een psychiatrische inrichting, die zich het lot aantrekt van een jongeman, die weigert te spre ken en daar zo nauw bij betrok ken raakt, dat het averechtse gevolgen heeft voor zijn gene zing. Marianne Ahrne, die met haar „Langt borta ogh nara" (Engel se titel: „Near and far away") een sympathieke film had ge maakt, trof het ook al niet dat haar eerste grote werk juist in het kleine Rembrandt Luxe werd vertoond op de openings avond, toen iedereen die gezien wilde worden, in het gróte Rem brandt theater zat waar het fe nomenale Amerikaanse kassuc ces „Starwars" werd vertoond. Fenomenaal in meer dan één opzicht, want velen waaron der de commissaris van de ko ningin mr. W. J. Geertsema vroegen zich na afloop verbaasd af waar dit science fiction strip verhaal nu eigenlijk zijn enorme populariteit aan te danken had. Regisseur George Lucas heeft met een duidelijke, maar vrien delijke knipoog naar de primi tieve, maar vlot gemaakte serie films uit de jaren dertig, -een strijd op leven en dood in het heelal in beeld gebracht. De in militaire uniformen gekle de booswichten onder leiding van Peter Cushing opereren vanuit een als vesting versterkte kunstmaan, en deinzen er zelfs niet voor terug rebellerende pla neten geheel te vernietigen. De laatste tegenstand komt van een reeds in retraite gegane grijsaard, een ex-melkwegen- wacht, die met de assistentie van een blonde jongeman en een ruimtevaarder die met een grote aap als navigator alle snel heidsbepalingen overtreedt, de tiran te lijf gaat. En na vele uit de oude seriefilms bekende ha chelijke situaties nog met succes ook. Mede door twee zeer aan elkaar verknochte robots, waar van de een alleen maar piepge luidjes kan voortbrengen en de ander een hekel aan ruimte vaart heeft. Een verhaal voor mensen, die liever een stripver haal met balloons erin „grrr of „pieppiep lezen dan een goed boek. Het selecte gezelschap op de feestelijke opening van de film week voelde zich dan ook wel enigszins geschokt, toen het zich Door de handen van veilingmeester Koos Paardekoper gingen vele „antieke" gebruiksvoorwerpen. J burgemeester Mr. R. Gallas heeft gisteren de consumenten- e feurs „Evanement" officieel geopend. Deze consumenten- Odeurs die wordt gehouden in tijdelijk geplaatste loodsen aan 'Ie Diamantstraat is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur en .A avonds van 19 tot 22.30 uur. Zondag en maandag is de al^eurs gesloten. De beurs, die georganiseerd wordt door de icailaatselijke middenstand duurt tot en met zaterdag 22 okto De laatste dag gaat de beurs al om half elf open. De bedragen 's middags 2,50 en 's avonds vier Kinderen tot en met veertien jaar hebben gratis ge»egang. rnu -|

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3