Wim van Hanegem Warboel met en om Nederlands elftal Johan Neeskens verheugt zich op duel met Hoe ver strekt de macht van Cruijff? „AZ—Barcelona komt inderdaad te vroeg" Noteer bij de radio „Elke voetballer vindt het leuk om in de krant te komen", rea geert hij. „Daarbij maakt hel weinig uit of het de eerste of de honderdste keer is. Het blijfl gewoon aardig. Vandaar dat ik er nooit problemen van maak om met iemand te praten. Dat geldt ook voor andere dingen. Niemand zal ooit tevergeefs een beroep op me doen, wanneer ei een winkel geopend moet wor den of zo iets dergelijks. En dan gaat het me echt niet om de centen. Het hoort er allemaal gewoon bij, vind ik". Het is vorige week vrijdag. Plaats van handeling het im mense Nou Camp, het stadion waar het bedrijf Barcelona ge vestigd is. Neeskens heeft zo juist een bijna twee uur duren de medische behandeling gekre gen. Twee dagen later, in de thuiswedstrijd van Barcelona tegen Real Santander zal blij ken dat de blessure van Nees kens ernstig genoeg was voor de medische staf van Barcelona, om hem te verbieden met Oran je mee te spelen tegen Noord- Ierland. Neeskens: „Bij die beslissing speelt natuurlijk ook de con frontatie met AZ mee. De clu bleiding wil geen enkel risico nemen, want AZ is voor ons een erg belangrijke klus. Natuurlijk gaat onze aandacht vooral uit naar de nationale competitie, maar daarnaast is ook de UE- FA-cup van groot belang. Dat is ook de reden dat er zo aan me gesleuteld wordt. De ploeg moet tegen AZ fit zijn. We kunnen het ons niet veroorloven om met half-fitte spelers aan te treden". „Ik weet dat het al meer gezegd is, maar een ieder die gesteld heeft dat dit duel zowel voor AZ als voor Barcelona te vroeg komt, heeft groot gelijk. We zijn beide te sterk om nu al te moe ten afhaken. Daarom is het jam mer dat we elkaar nu reeds treffen". AZ heeft tijdens het Amster dam-toernooi een grote indruk gemaakt op Neeskens. „Een erg goeie ploeg", reageert hij. „En alhoewel ik het begrepen dat AZ nu minder sterk draait dan in Amsterdam, zal het voor ons toch een hele klus worden om die tweede ronde te overleven. Want kwaliteit heeft AZ vol doende. Dat heeft de ploeg te gen ons in het Olympisch Sta dion wel bewezen." Desastreus Het duel in Amsterdam, met de voor Barcelona desastreuze uit slag van 40 herinnert Nees kens zich nog als de dag van gisteren. Toch zegt hij met na druk: „Die score telt nu niet meer mee. In de afgelopen maanden is Barcelona gegroeid. We zijn veel sterker dan de ploeg die in het Olympisch Sta dion zowel van AZ als van Liverpool een pak voor de broek kreeg". Waarna Neeskens desgevraagd uiteenzet wat nu precies het ver schil is. „De ploegdiscipline is enorm vooruitgegaan. Tot voor kort liep iedereen bij Barcelona voor zichzelf te voetballen. Dat is nu veranderd. We hebben er een stelletje bij gekregen, die bereid zijn zich in het belang van de ploeg op te offeren. Ge woon keiharde werkers, die ech ter voor elke ploeg van het grootste belang zijn. Daarnaast is Cruyff er natuurlijk nu wel bij. En dit scheelt, want de aan wezigheid van Johan geeft een ploeg veel meer zelfvertrouwen. In Amsterdam zonder Johan hadden we totaal geen geloof in onszelf. Dat vertrouwen is ech ter weer terug. Je ziet het aan een man als Asensi. Die ver keert nu in een uitstekende vorm. Mede omdat hij weet dat Cruyff altijd in de buurt is". Johan Neeskens en Wim van Hanegem als ploeggenoten op weg naar een interland van Oranje. „Ik heb bewondering voor Willem wat ie op zijn leeftijd nog doet", zegt Neeskens. Hoogstandjes Van Barcelona mogen komende woensdag in Alkmaar geen technische hoogstandjes wor den verwacht. Allereerst niet omdat de ploeg daar te weinig kwaliteit voor heeft, en vervol gens niet omdat ook voor Bar celona primair het resultaat telt en niet de vraag in hoever re het publiek zich heeft ver maakt. Neeskens: „Op dit moment weet ik nog niet hoe we tegen AZ zullen spelen. Michels beslist dat pas in een later stadium, maar ik mag aannemen dat we niet als wilden aan zullen gaan val len. Thuis, op Nou Camp, pro beren we aanvallend voetbal te spelen, uit spelen we in de com petitie echter meer behoudend". Vooral de positie van Neeskens wisselt in uit- en thuiswedstrij den. „Thuis speel ik in de voor ste punt van het middenveld. Uit ben ik echter de punt naar achteren. Tegen sterke tegen standers speel ik soms zelfs als tweede voorstopper. Dat alles hangt van de kracht van onze opponent af". AZ—Barcelona staat gelijk aan tweemaal een uitverkocht sta dion. Voor het duel in Alkmaar is al geen kaart meer te krijgen, dezelfde situatie doet zich onget wijfeld voor over ruim twee we ken in Barcelona. Neeskens: „Er kunnen iets meer dan 100.000 toeschouwers in ons stadion. Bij normale competitiewedstrijden kregen we tussen de 70. en 80.000 toeschouwers. Je kunt op je klompen aanvoelen dat Bar celona—AZ ook uitverkocht zal zijn. De Spanjaarden zijn nu eenmaal dol op voetbal. Wel een groot verschil met Nederland. In Holland komen meestal rond de 10.000 toeschouwers bij de eredivisiewedstrijden. Je kunt me geloven of niet, maar ons B-team speelt al met een gemid delde van zo'n 15.000 man". Reikhalzend Johan Neeskens ziet reikhal zend naar woensdag uit, vooral nu hij Noord-Ierland gebles seerd heeft moeten missen. „De confrontatie met Wim van Ha negem, daar verheug ik me op. Ik vind Willem een geweldige voetballer. Ik neem mijn petje af voor wat hij op zijn leeftijd nog presteert". „Cruyff, Van Hanegem en Ren- senbrink, dat zijn de groten in het Nederlandse voetbal", ver volgt Neeskens. „Ik heb er dan ottk geen enkele moeite mee om me voor zo'n speler op te offe ren. Daarom was het een grote zaak dat Van Hanegem bij Feyenoord wegging. In Rotter dam was binnen de ploeg niet meer de bereidheid om voor Willem te voetballen en daar door daaldén ook zijn eigen prestaties". Ook tot Spanje is echter doorge drongen, dat binnen de selectie van AZ hier en daar, net zoals dat bij Feyenoord het geval was, enige oppositie is ten op zichte van de Kromme. Nees kens: „Erg dom, want Willem draagt AZ. Jaloezie binnen een ploeg is nooit goed. Natuurlijk kan ik me voorstellen dat een aantal jongere spelers er moeite mee hebben dat Van Hanegem altijd de publiciteit opslokt en dat hij altijd gevraagd wordt om winkels te openen en dat soort zaken. Maar dat alles is geen reden om jaloers te zijn. Je gooit je eigen glazen in, waarmee je dat soort problemen binnen je selectie haalt. Want niets is bij voetballen zo erg als tweespalt binnen een team. PSV daarentegen heeft dit gevaar tot op heden altijd voorkomen. Ajax en Feyenoord zijn mede daardoor afgezakt. PSV heeft dat altijd vermeden. Misschien is dat wel de reden van het huidige succes van PSV in de competitie". Neeskens betast de pijnlijke blessure op het dijbeen. „Nog steeds vind ik het jammer dat ik er in Ierland niet bij kon zijn. Juist daarom verheug ik me zo op AZ. Dat worden gewoon twee lekkere voetbalpotjes. En reken maar dat ik tegen die tijd weer helemaal fit ben. Ik wil er bij zijn in onze poging om tegen AZ te bewijzen, dat onze afgang in het Amsterdam-toernooi een éénmalige gebeurtenis was!" ROB HARTOG Sparta—AZ'67 FC Den Haag-PSV NECFC Twente FC VVVHaarlem FC Amsterdam—Ajax Volendam—FC Utrecht Telstar—Vitesse Go Ahead Eagles—NAC Roda JC—Feijenoord Eerste divisie Wageningen—PEC Zwolle De Graafschap—FC Groningen MWHeerenveen SVV—Willem II SC Amersfoort—FC Dordrecht SC Cambuur—FC Vlaardingen Veendam—Fortuna SC HeraclesFC Den Bosch Eindhoven—Helmond Sport komen voor op SPORTLEIDSE COURANT Johan Neeskens in een typerende houding: agressief en alert. BARCELONA - Johan Nees kens verontschuldigt zich uitge breid. „Neem me niet kwalijk dat ik veel later ben, maar d< medische verzorging nam veel meer tijd in beslag dan ik dacht". Een opmerking die typerend i< voor Johan Neeskens. Nog al tijd een sympathieke knaap, al tijd en eeuwig zodra je ook maar een klein gaatje ziet be reid om tijd vrij te maken om een antwoord te geven op vra gen die hem ongetwijfeld al vele malen gesteld zijn. Daarbii maakt hij zelfs de indruk hel nog leuk te vinden ook. niet verliezen. So what. Als Jong Oranje het niet haalt, stort het vaderland beslist niet in. In dat elftal vooral moet de "toekomst" frequent worden opgesteld. Voor dat team zijn de mogelijkheden om te oefe nen waarschijnlijk ook groter. Happel en het blijkt steeds meer dat een dubbelfunctie verre van ideaal is maar de leiding ziet kennelijk geen kans een definitieve oplossing te creëren en zijn équipe heeft voor Argentinië, nog maals als Oranje het haalt, geen enkele uitwijkmogelijk heid meer voor oefenwedstrij den, hoe verfoeilijk die ook zijn omdat de tegenstander meestal medewerking weigert en plichtmatig speelt. Dat betekent dus zonder meer dat Happel begin volgend jaar maar moet gaan plukken om een, zeer voorlopige, selectie van veertig spelers bijeen te graaien. In feite zinloos want elke voetbalfan kan bepalen wie van de veertig beslist zal afvallen. Dat is ook zo bij de selectie van tweeëntwintig, als Zwartkruis zo gebiologeerd is door Jongbloed, hoeft De Bree geen seintje te krijgen "dat hij erbij is". Hoogste tijd Het wordt de hoogste tijd er" is zelfs geen tijd meer te verliezen om orde op zaken te stellen, wat al te lang is nagelaten. In pfaats van feestgangers dient het Nederlands ten eer ste een man ter beschikking te krijgen die alles sores op zijn schouders neemt en de zaak piekfijn organiseert. Aan het gesukkel mei de bondscoach moet een eind komen. Aan de opbouw dient de uiterste zorg te worden besteed want de KNVB kan zich niet veroorlo ven kwalijke prestaties te blij ven verrichten, zoals tegen IJs land, Rusland en Noord Ier land. Die tasten het toch al geschonden vertrouwen niet alleen in Oranje maar in het gehele voetbal aan, waarvan de clubs de dupe worden door dat er minder bezoek komt. Het geheimzinnig gedoe ron dom sponsoring en uitbetaling aan spelers en clubs voor Ar gentinië dient achterwege te blijven en te worden opgelost. "Vooruit schuiven" is een ge liefkoosde taktiek van de KNVB maar je schiet er niets mee op. Eenieder beseft dat de grote talenten dun gezaaid zijn maar er zijn er zeker van wie Oran je in de toekomst veel plezier kan hebben. Johnny Dusbaba, een nuchtere, brutale spieler wie het niet uitmaakt waar en tegen wie hij speelt, is er één. Maar gegarandeerd dat hij op de bank blijft. Dusbaba komt pas aan de beurt als de geves tigde orde afhaakt, of moet afhaken. En. dan is Dusbaba ook al weer een paar jaar ouder en heeft Oranje slechts korte tijd nog wat aan hem. Durf is noodzakelijk. Maar nu is het zo dat een speler die duidelijk op zijn retour is, blijft gehandhaafd "om geen risico te nemen". De winst is heilig en wat na Argentinië komt, is van later zorg. De kans dat de zaak dan geheel ineenstqrt, is niet denkbeeldig. Planning, toekomstvisie en op bouw zijn echter begrippen waaraan de top van de voet balbond nog moet wennen. HERMAN VAN BERGEM DEN HAAG - Er zijn ten minste twee spelers uit Belfast teruggeko men, die hun teleurstel ling liever niet onder voorden brengen. De reien is eenvoudig: ze hopen mee te gaan naar Argentinië, als Neder land zich althans plaat st. Die twee zijn doel man Eddy Treytel en middenvelder Willy van der Kuijlen. De Feye- noorder, die een knap seizoen doormaakt, is achter de (nog) oudere Jan Jongbloed gepos teerd, de PSV'er voelt zich als de joker die wordt ingezet in het "Spel zonder grenzen", wat alles met en om het Nederlands elftal in fei te ook is. Wat daar ge beurt, is grenzeloos amateuristisch en on voorstelbaar. Een legertje officials vergezelt de ploeg. Wat zij doen, is vol slagen onduidelijk. Ze doen niets. Er waren vier trainers aanwezig, onder wie twee van de vaste staf in Zeist die met de hoofdmacht van Oranje geen bemoeienis hebben. Des ondanks verliep alles stroef, zeker ditmaal. En dat zou nog te verteren zijn als de verge zellende heren de ogen wijd op>en zouden hebben en tot de slotsom zouden komen dat Ne derland zich in barre nood vastklampt aan de successen die in West Duitsland 1974 zijn behaald maar sindsdien alleen maar achteruit is gegaan. Op een enkele uitzondering na zijn alle geselecteerden van München 1974 nog steeds er bij. De ploeg is nog vrijwel intact maar inmiddels danig aangetast door de tand des tijds. Aan verjonging is vrij wel niets gedaan. Kort en goed, er wordt geteerd op ou de roem, op vergane glorie en als na Argentinië de "mannen van het eerste uur" zijn ver dwenen, heeft Nederland niets meer. De wrevel in de ploeg bleef in Belfast niet onopgemerkt, be halve dan bij de "begeleiders" die vrolijk rondstapten en de oogkleppen stevig aantrokken. Op een rijtje gezet zijn de ongeloofwaardigste zaken voorgevallen. De aimabele Jan Zwartkruis had een duur, chi que hotel uitgezocht Dat mag duur zijn want dan lijkt men verzekerd van de noodzakelij ke rust. Maar de beste Zwart kruis had de kamers en de keuken bekeken en niet de feestzaal gezien waar een tet terende en op drums bonken de groep vertoefde om de gas ten de benen op de dansvloer te laten strekken. Vandaar dat de dag voor het duel met Noord Ierland een groot scheepse verhuizing de spelers in rustiger kamers moest bren gen. De "zaak-Cruijffdie de hele groep op drie uur wach ten op Schiphol kwam te staan, bedierf de stemming. Er moet begrip voor worden op gebracht dat Cruijff na de re cente gebeurtenissen zijn gezin Johnny Dusbaba (rechts): wach ten tot er een plaatsje vlij komt. niet meer alleen wil achterla ten maar dan dienen er wel waterdichte afspraken te wor den gemaakt zodat niet het hele gezelschap op hem moet wachten. Hoe ver strekt de macht van Cruijff? Risico Hij kondigde zelf aan dat hij "in $lk geval aan de wedstrijd zou beginnen". Een nobel stre ven maar KNVB-arts Kessel is bekwaam genoeg om te kunnen constateren dat Cruijff geen hele wedstrijd zou kunnen spelen. Het risico dat de pijn terug zou komen, werd desondanks genomen. Cruijff viel uit, Rijsbergen ook en vijf minuten na de rust kon Happel geen wisselspelers meer inzetten. Het is goed af gelopen maar bij nog een bles sure had Oranje toch met tien man gestaan. De keuze van Jan Jongbloed is eveneens beïnvloed door Cruijff. Toen Eddy Treytel voor het duel met Rusland ge blesseerd was, werd Jan Jong bloed de doelman. Juist in de ze wedstrijd, waarin risico mocht worden genomen, had een jongere (Schellekens bij voorbeeld) geprobeerd kunnen worden. Nee, Jan Jongbloed, 37 jaar. Zowel Zwartkruis na Nederland-Rusland als Happel na Noord Ierland-Nederland prezen hem, er aan voorbij gaand dat hij in beide wed strijden hoge ballen steeds miste. In zijn voordeel: hij ver richtte ook enige knappe red dingen die vooral in Belfast van groot belang waren. Des ondanks kan moeilijk van op bouw worden gesproken. Warrig Er moet geconstateerd wor den dat Oranje met een Cruijff op éénderde kracht zoals in Belfast en zonder Neeskens en Rensenbrink een wankel en warrig geheel is. En als dan, zoals afgelopen woensdag, ook nog elke bezie ling ontbreekt mag Nederland de handen heel stevig dicht knijpen met een 1-0. Als Cruijff definitief afvalt te betwijfelen want er ligt een lucratief (reclame)contract voor hem gereed als hij naar Argentinië gaat en drie mil joen is leuk meegenomen mogen mannen als Geels of Van der Kuijlen de zaak op knappen. Vooral v.d. Kuijlen wordt als een jojo gebruikt. Toen het tegen Rusland hele maal niet ging, mocht v.d. Kuijlen opdraven. Toen Cruijff uitviel, stapte hij ook het veld in. Waarom hem dein niet meteen opgesteld? Als Cruijff op de training de dag tevoren geen bal schopt, of heel voorzichtig, en loopt te trekkebenen moet de knoop worden doorgehakt, hoe ver velend dat ook is. Maar Cruijff bepaalt zelf of hij zal spelen, athans kondigt dat aan. En iedereen knikt braaf. Intussen heeft Nederland een elftal dat grotendeels om de dertig jaar oud is. Namen en leeftijden: Geels 29, Krol 28, Schrijvers, 30, Suubier 32, Van Hanegem 33, Treytel 31, Van Beveren 29, Van der Kuijlen 30 (in december 31), Jongbloed 37, Wim Jansen 30 (wordt 28 oktober 31). Van hen behoort de helft tot de vaste keus. En er staat niets achter. Spelers als Ling en Kist zullen hoogstwaarschijn lijk na de wedstrijd tegen de Russen geen kans meer krij gen. Jan Peters mag talent niet ontzegd worden maar lijkt de Zoetemelk van het voetbal te worden: behorend bij de kleine groep van beteren maar te zelden de beste. Wat doet men in Zeist dan met Jong Oranje dat toch de kweekbak voor de hoofd macht dient te zijn? Daar maakt men ijlings gebruik van de maatregel dat twee "oude ren" mogen worden opgesteld. Ouderen van wie vaststaat dat zij nimmer Oranje zullen ha len. Waarom dan? Omdat ook daar overheerst: als we maar Twee teleurgestelden. Eddy Trey tel (links) is waarschijnlijk niet oud genoeg, Willy van der Kuij- len is de joker die wordt ingezet in het „spel zonder grenzen" aan de top van ons voetbal.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11