Kranten en tijdschriften belangrijkste opiniemakers 71% PvdA-bestuur: niet wijken voor CDA Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente I VOLGENS AVRO-ENQUETE EWELD IN VREDESTIJD fieidoeSoma/nt Spaar deposito's tot Beleggings- bewijzentot postgiro en rijkspostspaarbank' ólitie vindt babylijkje Het klamme zweet van informateur Vrolijk nderzoek »4ar dood op ^eratietafel Veel motorboten izijn onveilig Raadslieden van RAF-sympathisanten' dienen klacht in IUnenland LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 PAGINA 9 Ichten over [inhaling bij 'bewoners HAAG (ANP) Vooral :n, maar ook ouderen, ig wonen, hebben vaker jbalingsklachten dan men ie lager wonen. Dit is één |e conclusies uit het rap- .Woonomgeving en Welbe- n" van de afdeling stede- kundig onderzoek van de ale directie van Volks- esting. van lichamelijke en ongezondheid. Deze -Hen ervaren het hoog wo- yel vaak als hinderlijk. S blijkt, dat van het soort imgeving afhangt of men ren en andere buurtbewo- mmaak ziet. Of uit deze „toe- t" ontmoetmgen een inten- contact voorkomt, hangt af van de mensen zelf dan ~~Jn woonomgeving. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Niet de radio en televi sie, maar de krant en de tijdschriften zijn de werkelijke opinievormers. Dat staat voor 37 procent van de Nederland se bevolking als een paal boven water. Voor 34 procent is de televisie het be langrijkste hulpmiddel om tot een eigen oordeel te komen, voor 19 procent is dat het gesprek met mensen thuis of op het werk. Slechts zes procent vindt dat de radio hen op dit punt het meest tege moet komt. Dit blijkt uit een enquête die de afdeling Studie en Onderzoek van de AVRO in samenwerking met het bureau Lagendijk j ordehandhaving AjDOORN (ANP) Het uitoefenen van geweld in vredestijd van de politie, hoe hard en meedogenloos het te len geweld ook mag zijn. De politie mag daarbij wel maken van militairen, maar dat moet wel ingebed zijn er verantwoordelijkheid van de politie geschieden. In 1 moet de politie bij gewelduitoefening eigen personeel mK maken. Bijstand door anderen behoort uitzondering te ei gisteren mr. A. Fonteijn, directeur-generaal van het ministe- ïfan Justitie bij de ingebruikneming van de nieuwe kaderschool het korps rijkspolitie in Apeldoorn. Volgens hem moet de ie zo zijn opgeleid dat zij het normaal te verwachten geweld en in de hand. houden. In de praktijk zal dat betekenen ie politie beter moet worden voorbereid en uitgerust voor die Momenteel wordt gewerkt aan het inzetten van arrestatieploe- van de rijkspolitie. Dergelijke ploegen zullen ook worden zet voor de gemeentepolitie, aldus mr. Fonteijn. L radio en televisie moet aanpassen bij het schappelijke problemen kenbaar te ma- tempo van de programmamakers. ken. oUit het onderzoek bleek verder dat de Met dit laatste was mevrouw Rempt, heeft gehouden en waarvan de "uitslag helft van televisie kijkend en radio-luiste- voorzitster van de Nederlandse Vrouwen gisteren in Den Haag werd bekendge- rend Nederland wil dat deze media meer Raad het helemaal eens. Zij wees erop maakt tijdens het tweede symposium van aandacht besteden aan hun opvoedkundi- in haar inleiding dat de Vrouwen Raad de AVRO over de communicatieweten- ge functie. Voorts vindt 53 procent dat een miljoen leden vertegenwoordigt, schap met als thema „Massamedia en de televisie voornamelijk amusement meer dus dan het FNV. „Toch komt het maatschappij". moet brengen en vindt 47 procent dat de FNV zeer vaak en de Vrouwen Raad Oorzaak zou zijn dat het gedrukte woord informatie het zwaarst moet wegen. Ten- zelden of nooit aan bod bij de televisie, in een eigen tempo kan worden „geconsu- slotte vindt 42 procent dat vrouwen te Iets gunstiger ligt dat voor de radio maar meerd" en desnoods nog eens kan wor- weinig aan bod komen bij pers, radio en ook daar is het onvoldoende", aldus me den overgelezen, terwijl men zich bij televisie hun visie over algemeen maat- vrouw Rempt. Eroscentrum in Rotterdam-Zuid ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteravond „Het Poortge bouw" aangewezen als toekom stig prostitutiecentrum. Met 27 tegen 13 stemmen ging de raad akkoord met dit, door de bewo ners van de wijken Feijenoord en Noordereiland heftig bekri tiseerde, voorstel. Tegen net voorstel stemde de CDA-fractie, die de prostitutie op Katendrecht wil handhaven en de fractie van de CPN- De belangstelling voor het congres van de PvdA in Amsterdam, dat morgen wordt besloten, gaat niet alleen uit naar het nieuwe program, dat dit congres moet vaststel len. Zeker er zijn zeer belangwekkende onderwerpen aan de orde. Men denke slechts aan de voorstellen over de euthanasie, het vrijwillig beëindigen van het leven. Moge lijkheden tot nieuwe conflicten met de christendemocrati sche (mogelijke) regeringspartners dienen zich daarmee onmiddellijk weer aan. Maar er is een tweede factor, die niet van betekenis is ontbloot gelet op het tijdstip, waarop dit congres wordt gehouden nu de kabinetsformatie nog steeds niet is voltooid. Dit congres kan een gecomplicerende factor in het gebeuren worden. Gelukkig is op de eerste dag, gisteren, een poging mislukt om die kabinetsformatie onmiddellijk ter discussie te stellen. Volgens het congres-draaiboek moet dit morgen, zaterdag, gebeuren. En dan zullen ongetwijfeld alle partij- groten aanwezig zijn. Nu de informateurs Verdam en Vrolijk vandaag hun gesprekken hebben voortgezet met de drie fractieleiders, zijn er twee mogelijkheden: er komt nog heden een beslis sing of voorlopige beslissing over de zetelverdeling uit de bus, of die beslissing ligt vanavond nog niet op tafel. In beide gevallen is er voldoende brandstof voor een fiks binnenbrandje op het congres der socialisten, dat nog al was risico's in zich bergt tot een uitslaande brand te kunnen aanwakkeren. Pikant hierbij is, dat mevrouw V. d. Heuvel, als voorzitster van de PvdA, in haar openingsrede vrijwel vasthield aan de 871-formule, terwijl het de socialistische informateur Vrolijk was, die een beroep op de meest betrokken politici heeft gedaan zich in deze Gaatste?) moeilijke fase te onthou den van publieke uitspraken, die de zaken zouden kunnen vertroebelen. GELET op de betekenis van een congres voor het PvdA-be- leid én an publieke uitspraken van de voorzitter van deze partij moet het klamme zweet wel in de handen van informateur Vrolijk staan. Maar hij heeft één troost: de heer Den Uyl is geen formateur en hij zal, als oud-lijsttrek ker, zaterdag een congres-beslissing moeten verkrijgen, die de informatie Verdam-Vrolijk niet tot verloren tijd maakt. in een onzer verslaggeefsters) Eï De rijkspolitie in (Gr.) heeft vannacht in de kamer van de ouderlijke het lijkje gevonden van drie maanden oud jongetje. schedel van de baby was verbrijzeld. Vandaag zal sectie worden verricht door een arts van het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De vader (24) en de moeder (21) van het kind zijn aangehouden. Het jongetje was het enig kind van het echtpaar. Kokadorus in beeld Een Amsterdams lieverdje, in laken gehuld, een wethouder (Treumann), standwerkers en vrouwelijke studenten, dat was gisteren het tafereel rond de vereeuwigde befaamde Amsterdamse standwerker Kokadorus. Diens beeldje prijkt thans op het Amstelveld als voorbeeld van vooral de typische Amsterdamse humor, die met het oude stadsbeeld dreigt te verdwijnen. a LMAAR (ANP) De hoofd- :ier van justitie in het ar- lissement Alkmaar, mr. J. poel, heeft een gerechtelijk ronderzoek gevorderd inza- fle dood van een 22-jarige i op de operatie-tafel van Sint Elisabeth-ziekenhuis in maar. onderzoek van de rechter- imissaris moet duidelijk ma- I of bij de dood van de heer I Schuitemaker op 26 juli iprake is geweest van „zo- ernstige nalatigheden, dat i ;rvolging gewettigd zou i zijn", aldus heeft mr. ipoel meegedeeld, strafvervolging zou zich dan trekken over „een of meer m van het team dat de nar- heeft voorbereid, ingeleid gecontroleerd", aldus de riftelijke mededeling van de r Abspoel. heer Schuitemaker overleed j gevolg van hartstilstand tij- Is een middenooroperatie, die fd uitgevoerd door een in imaar gevestigde' keel-, neus- porarts. ADVERTENTIE rmeeïi^orTnaÜe Heuwbouwflats '■reed voor sloop? tsLBURG (ANP) Zes nieuw- oflwflats in Tilburg-noord, ge duwd tussen 1966 en 1969, ver ben ernstige bouwtechnische glstructiefouten. TNO-Delft bouw- en woningtoezicht de gemeente stellen een erzoek in. De veiligheid van oners staat daarbij voor- Herstel zal waarschijnlijk miljoen gulden gaan kos- en het is zelfs niet uitgeslo- 1 dat tot afbraak van de flats 288 woningen die huisvesting eden aan duizend bewoners oet worden besloten. 2 flats zijn gebouwd door de Jemationale bouwcompagnie IC te Best in opdracht van het lburgs gemeentebestuur. Er jSp toen bij de bouw nieuwe ■ïhnieken toegepast. Jp behrende stichting verenigde (SVW) heeft gemeente Tilburg voor alle ?sten aansprakelijk gesteld. De ^neente heeft de IBC aanspra- ijk gesteld. De heer C. Jans directeur van de woning- oraties schat dat de bewo- "s, die hun belangen laten "ïartigen door een organisatie, :hijnlijk een schade-eis indienen die in de miljoe- gaat lopen als ze voor her- !l °f door afbraak hun wonin- moeten verlaten. Hij zegt i.sterk vermoeden van ge- i" bij de bouw te koesteren. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggmgsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folde* Volgens ANWB: j DEN HAAG Veel motorbo ten die op de Nederlandse wa- I teren rondvaren zijn onveilig. I Tot deze conclusie is de ANWB gekomen na een onderzoek on der 48 motorboten in de haven van Drimmelen. Hoewel dit plaatselijke onderzoek niet als maatgevend mag worden be schouwd voor heel Nederland, is de ANWB bijzonder ge schrokken van het feit, dat niet één schip voldeed aan minima le eisen van veiligheid. Bij het onderzoek, waarin de ANWB samenwerkte met de rijkspolitie en de brandweer, kwamen vooral veel feilen aan het licht bij de motorinbouw en bij de gasinstallaties. Ook de staat van onderhoud van brand- blusapparaten voorzover die tenminste aanwezig waren liet veel te wensen over, zo zegt de ANWB. ROTTERDAM (ANP) De cliënten zijn onthouden. „Hier- raadslieden van de vier „RAF- door is ons inziens behoorlijke sympathisanten", die vorige rechtsbijstand onmogelijk ge- week vrijdag in Rotterdam en maakt", aldus de raadslieden. Capelle aan den IJssel zijn Zij hebben de hoofdofficier ver gearresteerd, hebben een klacht zocht ter zake een onderzoek in ingediend bij de hoofdofficier te stellen en maatregelen te ne- van justitie, mr. D. de Jong. Zij men. De advocaten zijn verder menen dat politie en justitie in verontwaardigd over de manier, deze zaak, naar „Duits" model, waarop de zaak door het minis- op een groot aantal punten on- terie van justitie en door het juist hebben gehandeld en nog openbaar ministerie in Rotter- steeds handelen. dam in de openbaarheid is ge- Volgens de advocaten, die lid bracht. Zij menen dat persme- zijn van het Advocatencollectief dia veel te vroeg zijn ingelicht Rotterdam, heeft de politie het Dit omdat er voor de verdenkin- verkeer tussen hen en de ver- gen tegen hun cliënten, die ont dachten bemoeilijkt. Ook zou kennen strafbare daden te heb- hun noodzakelijke informatie ben begaan, niet of nauwelijks over de verdenking tegen hun .bewijs aanwezig zou zijn. Mevrouw Ponto bij Folkerts DEN HAAG (ANP) Tot de groep van ongeveer 25 West- duitse getuigen die deze week met de in Soesterberg vastge houden RAF-terrorist Knut Folkerts zijn geconfronteerd, behoorde ook mevrouw Ponto, de echtgenote van de door Rote Armee Fraktion vermoorde bankier. Dit is gistermiddag door het ministerie van justitie bekend gemaakt. Over het resultaat van de con frontatie wilde de justitie- woordvoerder niets zeggen. Vol gens mr. P. Bakker Schut, één van de advocaten van Folkerts heeft de weduwe van de op 30 juli om het leven gebrachte Pon to zijn cliënt niet herkend. De zware bewaking van de interci ty-trein naar Keulen, woensdag middag op het station van Ut recht, was bedoeld om mevrouw Ponto een veilige terugreis naar Duitsland te garanderen. Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7%, 4 jaar 7en 5 jaar 7'/29&. Bij een beleggingsbewijs 'krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. 8% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 6'/2% tot 8%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. Röntgenologen willen 1,8 miljoen schadevergoeding (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De twee rönt genologen P. K. (57) en F. van Z. (61) die onlangs door het gerechtshof in Den Bosch zijn vrijgesproken van het opzette lijk indienen van valse declara ties, eisen samen van het Eind- hovense St. Josephziekenhuis een schadevergoeding van 1,5 miljoen gulden. In een civiele procedure dat vandaag voor de rechtbank in Den Bosch diende trachtten zij aannemelijk te maken dat zij als gevolg van de onjuist bevonden beschuldigingen een bedrag van deze omvang aan inkomsten hebben gedorven. Bij het begin van het justitieel onderzoek naar de beschuldiging verbood het St. Josephziekenhuis de twee specialisten hun honoraria nog langer zelf te berekenen en nam hen in loondienst. Daar door nam hun inkomen sterk af. Van de vier ziekenfondsen waar de vermeend valse declaraties werden ingediend eisen de twee röntgenologen samen een be drag van 280.000 schadever goeding. De brede lach van zowel CDA-voorzitter professor P. Steenkamp (rechts) als van PvdA-fractieleider Ed van Thijn op het thans gaande zijnde congres van de PvdA zegt meer dan duizend woorden. Vertellen ze elkaar wellicht wie het gelag of het gelach bij de formatie zal moeten betalen? Of zijn zij het deze keer eens, dat partijvoorzitster len v.d. Heuvel wel kan zeggen dat de partij 8-7-1 wil, maar dat de politici op het Binnehof Binnenhof tenslotte moeten uitmaken? (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het bestuur van de PvdA blijft van mening dat in het nieuwe kabinet acht PvdA-ministers zitting moeten nemen tegen zeven van het CDA en één of twee van D'66. Dit heeft de voor een tweejarige ambtsperiode herkozen partijvoorzitter mevrouw len v.d. Heuvel gisteren duidelijk gemaakt aan het begin van een drie daags congres van de PvdA in Amsterdam. Over de resultaten die tot nu toe in de formatie zijn geboekt toonde mevrouw Van den Heuvel zich tevreden: „We moeten de betekenis van de reeds Dramatisch verliep de verkiezing van de interna tionaal secretaris, één van de sleutelposten in het partijbestuur. De huidige secretaris, het Kamerlid Harry van de Bergh, werd weggestemd ten gunste van Wim Bogaard, wetenschappelijk medewerker aan het Volkenrechtelijk Instituut in Utrecht. Bo gaard vergaarde twee keer zoveel stemmen als Van den Bergh. De laatste wordt verweten dat hij zich teveel heeft beziggehouden met „vliegtuigdi- plomatie" en te weinig met het werk binnen de partij. Het congres stemde gisteravond in met het gesloten akkoorden niet onderschatten. We bleken voorstel van het partijbestuur om geen zogenaamd het met het CDA eens te kunnen worden over de „dubbel mandaat" toe te staan. Daarmee wordt vier hervormingsvoorstellen. Het kabinet Den Uyl is dus niet voor niets gevallen." bedoeld het gelijktijdig lidmaatschap Kamers en van het Europees parlement. Voedingsbonden FNV: Werkgelegenheid sigarettenindustrie op de tocht UTRECHT (ANP) De voedingsbonden FNV hebben 'minister Over de opstelling van de sigarettenfabrikanten zijn de voedings- Boersma laten weten dat de werknemers niet de sigaar mogen bonden evenmin te spreken. De ondernemers hebben de regering worden van het voornemen van de regering een pakje sigaretten laten weten dat de prijsverhoging de omzet zal doen dalen, twee kwartjes duurder te maken. Als die prijsverhoging nadelige waardoor 350 banen op de tocht staan. gevolgen heeft voor de werkgelegenheid is de regering verplicht De bonden noemen die voor vervangende werkgelegenheid te zorgen. uitspraak „dicht tegen chantage aan".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9