^BEGROTING '78 VERTOONT ÏTEKORT VAN 11,8 MILJOEN PANCRAS-OOST WACHT •OP HERSTEL DAK SINGH Onderwijs: zorgenkindje Politie en brandweer in nieuw onderdak Reinigingsrechten en onroerend goedbelasting omhoog (WELZIJN OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID STADSONTWIKKELING Grootse aanpak binnen en buiten de Leidse singels 1 VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT pagina 3 n zijn nog kale maar inmiddels Wel schoongemaakte woonkamer Whan de Leidse Vestestraat 11 ont- Vig de heer Di Singh (rechts) listeravond lachtend twee verte- iwoordigers van .het buurtcomi- Pancras-Oost. Het comité be- ik met Singh de werkzaamhe- die zij aangeboden heeft uit voem in het door krakers ver- dde pand. Het wachten is nu op het herstel van de zolder verdieping, waartoe de voormalige HKaagse eigenaar verplicht zou zijn. „We kunnen nog niet met het behangen beginnen, voordat het lekkende dak gerepareerd is", stelt de buurt. Inmiddels hebben reeds talrijke sympathisanten met de „actie Singh" geldbedragen en meubilair aangeboden. Een tot dusverre onbekende woningsto- feerder heeft Singh vaste vloerbe dekking beloofd. Oe met de Leidse Courant samenwerkende initiatief neemster van de actie, mevrouw Van Empel aan de Herengracht, vraagt de gulle gevers geduld te hebben met de acceptatie van hun aanbiedingen. „De inrichting van het huis is natuurlijk iets waar de heer Singh ook in gekend moet worden. Omdat hij de hele dag moet werken, kan ik natuurlijk niet zelfstandig zeggen, wat er in het huisje zal komen. Elk aanbod blijft niettemin welkom. De actie loopt uitstekend en het zit er in, dat volgende week de balans opge maakt kan worden", deelt me vrouw Van Empel mede. ledereen die de „actie Singh" wil steunen, kan zijn of haar bijdrage storten op gironummer 103003 van de Leidse Courant, ten bate van de „actie Singh". (Vervolg van de voorpagina) [DEN Ondanks een verhoging i de onroerend goedbelasting voor huurders en eigenaars met 11% en een verhoging van de reinigingsrechten en slachthuistarieven met eenzelfde percentage vertoont de Leidse begro ting voor 1978 een tekort van 11,8 miljoen gulden. Van dat bedrag zal het rijk 8,3 miljoen gulden moeten bijpassen. De rest van het tekort haalt Leiden het komend jaar nog uit eigen reserves. ln de komende jaren zal het tekort nog aanzienlijk kunnen oplopen en het college van burgemeester en wethou ders stelt zich blijkens de nota van aanbieding bij de begroting op het standpunt dat daarom voor de komen de jaren op een grotere financiële steun van de rijksoverheid moet wor den gerekend. In de nota van aanbie ding wordt voor een totaalbedrag van 15 miljoen gulden opgesomd aan „ver storende factoren met een structureel karakter". Daaronder wordt verstaan bijzondere kenmerken in de uitgaven- structuur van de gemeente die onver mijdelijk leiden tot het tekortschieten van de algemene middelen. Onder de ze verstorende factoren worden onder meer gerekend de zwakke sociale structuur van de stad (ondanks een sociaal sterke agglomeratie), de histo rische binnenstad, het slechte woning bestand, de reorganisatie van het ambtelijk apparaat en de onroerend goedbelasting. Wat dat laatste betreft wordt opge merkt dat de geraamde opbrengst van deze belasting in de praktijk bijzonder tegen blijkt te vallen. Dat ligt in hoofdzaak aan het feit dat Leiden in veel mindere mate dan anders steden beschikt over niet-woonheden (bedrij ven etc.), die hun steentje aan deze belasting bijdragen. Mede door deze achterblijvende opbrengsten zal het nodig zijn deze belasting voor 1978 met maar liefst 11% te verhogen. Onderwijs Een andere grote kopzorg van het gemeentebestuur zijn nog steeds de uitgaven voor het onderwijs die op de gemeentebegroting drukken. Het on- derwijstekort wordt voor het komend jaar geraamd op ruim 6,2 miljoen gulden. Niet voor niets pleit het colle ge dan ook in zijn aanbiedingsnota met klem voor een verbetering van de onderwij suitkeringen van het rijk. Daarnaast zou het voor de stad een aanzienlijke lastenverlichting beteke nen wanneer de rijksoverheid in zijn uitkeringenpolitiek aan gemeenten de Leidse agglomeratie voortaan als een geheel zou zien, dat wil zeggen Leiden met Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest. Dat zou de algemene uit kering aan de gemeente met 7,59 mil joen doen groeien, zo wordt in de Leidse begroting voorgerekend. mg LEIDEN Belangrijk deel uit de welzijnsparagraaf van de Leidse begroting voor het vol gend jaar is het onderwijs, een duidelijk zorgenkindje van de gemeente. Niet in de laatste luj plaats omdat Leiden als arme stad maar moet opdraaien voor talrijke onderwijsvoorzienin gen, waar de rijkere buurge meenten dankbaar van meepro fiteren, zonder dat hier een de len in de lasten tegenover staat. ■4 Anderzijds ook kritische kantte keningen in de onderwijspara- graaf, met name naar de rijks overheid toe. Duidelijk blijkt dat de nieuwbouwproblematiek voor de Louise de Coligny-Scho-, lengemeenschap het gemeente bestuur hoog zit. Hoe dan ook zal het komend jaar zicht moe ten komen op een definitieve lokatie, zo wordt opgemerkt Een wrange ondertoon klinkt door uit dat wat over de Rem- brandt-Scholengemeenschap wordt gesteld: „Scholenbouw plan 1976-1979: Bouw Rem brandt kan beginnen in 1977. Scholenbouwplan 1977-1981: Bouw Rembrandt kan beginnen in 1980-1981. Tevens wordt door het ministerie bevorderd de Louise de Coligny-SG voor ma ximaal 2 jaar in een afgekeurd schoolgebouw in Leiderdorp te huisvesten. Dit alles laat ruimte voor de veronderstelling, dat de relatie met het ministerie van onderwijs wat betreft weder zijdse waardering en vertrou wen een nieuwe ijking ver dient", zo concludeert de onder- wijsparagraaf in de nieuwe be groting. Toch ook positieve punten in dit hoofdstuk: de moeder-mavo krijgt er een kindercrèche bij in het gebouw Noordeinde 3, zodat de moeders wat zorgelozer bo ven hun studieboeken kunnen zitten. Verder kondigt de wethouder een flink aantal nota's over het basis- en kleuteronderwijs aan als een vervolg op de nota .Maakt Leiden School?". Aan dacht krijgt volgend jaar ook het verkeersonderwijs. De ge meente zoekt naarstig naar een politiefunctionaris met „functio neel leeftijdsontslag" die op de diverse scholen verkeersles wil geven. Bibliotheek Onder het hoofdstuk „samenle vingsopbouw" wordt een biblio theekplan aangekondigd. Het Morskwartier zal volgend jaar eindelijk een eigen filiaal kun nen gaan krijgen, hetgeen ook in dit plan zal worden vastge legd. Voor wat de sport betreft kijkt iedereen natuurlijk uit naar het grootse evenement dat Leiden in het nieuwe begrotingsjaar binnen zijn grenzen zal krijgen: de start van het wielerspectakel Tour de France. De raad krijgt op korte termijn een voorstel in het vooruitzicht gesteld inzake de defirufieve regeling van de gemeentelijke financiële steun aan dit evenement. LEIDEN De benarde huis vesting van zowel politie als brandweer krijgt in de Leidse begroting voor 1978 ruime aan» dacht. Voor een nieuwe brand weerkazerne is een aanzienlijk deel van de 2 miljoen gereser veerd die Leiden aan nieuwe taken het komend jaar kan be steden. Wat de huisvesting van de politie betreft is alle hoop gevestigd op een nieuwe rege ling van Binnenlandse Zaken, waarbij gemeenten die de nieuw- of verbouw van een po- litiebureu tijdig hebben aange meld in aanmerking kunnen ko men voor rijkssteun. In elk ge val zal de politie al voor een deel geholpen zijn als de brand weer een nieuwe kazerne heeft, want de politie-auto's en het bureau parkeercontrole zouden dan kunnen worden onderge bracht in de huidige brand weerkazerne aan de Langebrug. Over dat bureau parkeercontro le wordt nog eens onderstreept dat dit gezien het grote aantal Parkeerbeperkende maatregelen broodnodig uitbreiding behoeft. Datzelfde blijft gelden voor het politiecorps in zijn algemeen heid, ook al merkt de informa tieve nota bij debegroting hoop vol op, dat in de loop van het volgend jaar het toegestane aan tal agenten van 203 zal worden bereikt. Zoals bekend kampte Leiden tot nog toe zelfs met de grootst mogelijke problemen om het aantal politieagenten dat de stad mag hebben ook in werke lijke dienst te houden. Ook het brandwerpersoneel zal worden uitgebreid. De verster king zit hier met name in de sector brandpreventie die de ge meente meer aandacht wil gaan geven. Miljoenenrestauraties binnen en buiten de singels (L.C.-luchtfoto Frans Rombout) LEIDEN Zowel binnen als buiten de singels zal de stadsvernieuwing'en -verbetering ook het komend jaar doorgaan. Niet in de laatste plaats dankzij aller lei fikse financiële maatregelen van de rijksoverheid, waarbij gedacht kan worden aan de miljoenen vande in te rim-saldo regel ing. Naast de voortgang van de integrale aanpak van de binnenstad voorlopig nog slechts op papier, maar zonder een goed doortimmerd plan kan je nu eenmaal niets beginnen krijgen ook tal van binnenstadswij- ken afzonderlijk volgend jaar weer ruime aandacht Om er een paar te noemen: voortgang van de verbete ring in het gebied Herengracht-Zijlsingel, waar een nieuwbouwwijk verrijst, een ontwerp-bestemmingsplan voor Mardorp, een verbeteringsplan voor D'Oude Mors en een rehabilitatieplan voor Pancras-West. De minumentenrestauratie wordt onverminderd voort gezet, als tenminste het rijk net zo slagvaardig subsi dies toe blijft zeggen als de gemeente Leiden plannen maakt Met name een groot aantal hofjes is het komend jaar aan restauratie toe. De Anna- of Aalmoeshof, de Brouckhovenhof, het Stevenshof, het St Janshof, de Joost Frans van der Lindenpoort en het Tevelingshof moeten wee in bewoonbare staat gebracht worden.. Verder zal de voorbereiding van restauratie van het Mierennesthofje, het Pieter Gerritsz van Speckhofje en het Klein Sionshof ter hand worden genomen. Uiteraard zal ook het komend jaar het verkeerscircula tieplan verder worden uitgewerkt Een eerste rapporta ge daarover staat vandaag al elders in deze krant. Over het verkeer wordt overigens opgemerkt dat ongeacht een definitieve uitspraak van de Raad van State over de in mei geschorste reconstructie en afsluiting van de Breestraat, deze thans definitief van de baan is. Voor tal van stadsdelen heeft de gemeente bestem mingsplannen in voorbereiding, met name ook buiten de singels. In dit verband kunnen genoemd worden de Merenwijk, Leiden-West (met name de Vogelwijk), de Coebel, waar de Rembrandt-Scholengemeenschap is gedacht, Roomburg-Leiden-Oost, het Waardeiland, de Stevenhof, het Vlietpark en de omgeving van de Hoge Rijndijk. Huisvesting Uiteraard krijgt ook de volkshuisvesting in 1978 de nodige aandacht. De informatieve nota bij de begroting somt een groot aantal bouwprojecten op die in uitvoe ring zijn, fan wel op stapel staan. De onlangs geprse- senteerde plannen voor het Morskwartier (Boekhorst en Koppelstein) maken hier een belangrijk deel van uit Dat deze nieuwbouwactiviteiten broodnodig zijn blijkt wel uit het overzicht van het aantal woningzoe kende Leidenaars. Sinds het einde van 1975 steeg het aantal geregistreer de woningzoekenden in Leiden van 2564 naar 3609 per 1 juli 1977.... Hart van de stad krant" (2) Een kritische kanttekening van de „Hart van de stad krant" van de Pieters- en Academiewijk, weergegeven in Allerleids van woensdag kan gevoelig aankomen. Gemeentelijke voor lichter Lelieveld klom in de pen om ook op zijn beurt de redactie van de wijkkrant op de vingers te tikken en en passant Allerleids te vermanen. Hieronder zijn brief. Leuk gevonden hoor, van de Hart van de Stadskrant. Er stond een fout in de gemeente-advertentie. „Prinsessegracht" in plaats van „Prinsessekade". Maar in haar ijver om nog meer spijkers op laag Galgewater te zoeken gaat de redactie van dit strijdbare wijkblad zelfs levensgroot in de fout. „De spoorbrug kan in de lengte niet omhoog" beweert zij en „daarom kan het fregat met binnenvaren". Nee, dat dank je de koekoek draaibruggen gaan meestal niet omhoog, zij draaien. En het aardige van draaibruggen is nu juist dat in beginsel ook een schip van een kilometer hoogte er door kan. De enige beperking van zo'n brug is dus de doorvaart- breedte. Om de redactie van de Hart van de Stadkrant „eerlijk en juist" voor te lichten willen wij erop wijzen dat de voorvaart-breedte van de spoorbrug Galgewater dit voor jaar kleiner is geworeen. De N.S. hebben namelijk naast de oorspronkelijke pijlers van de brug een hulpondersteuning laten aanbrengen, wat ten koste van de breedte ging. Een beetje Leidenaar met hart voor de stad weet nog van een vorige 3-oktoberviering dat er toen wel een marinefragat kon worden afgemeerd aan de Prinsessekade? En een beetje redacteur van een typisch plaatselijke rubriek als Allerleids moet toch geen enkele moeite hebben achter deze feiten te komen voor hij iets schrijft over „een aardige tik op gemeentelijke vingers"? Niet dan? Buro Voorlichting. Hart van de stad krant" (3) Door kunnen de redacties van de „Hart van de Stadkrant' en „Allerleids" het dan mee doen. Overigens vernam „Aller leids" van bevoegde zijde dat het tentoongestelde marine vaartuig geen fregat was maar een haven- en kustpatrouille- boot van onze .Jantjes". Het vaartuig wordt vooral gebruikt voor de controle op de visserij langs de Noordzeekust en is derhalve aanzienlijk kleiner dan een marinefregat Een beetje gemeentelijke voorlichter had deze fout in het pro grammaboekje van de 3-oktobervereeniging toch gemakke lijk kunnen corrigeren. Niet dan? Mickery Circuit In het kader van het Mickery Circuit vindt morgen 15 oktober in de Leidse Schouwburg „The Sixty Minut Queer show" plaats. De regie is in handen van John Vaccaro. Het is een show met veel muziek en een aaneenschakeling langere en kortere scènes die verwijzen naar of karakaturen rijn van voorstellingen en opvattingen van regisseurs en schrijvers van de afgelopen tien jaar. Aanvang 20.15 uur. WAO-comité Enkele WAO-ers en oud-invaliden hebben het initiatief geno men tot de oprichting van een WAO-comité, dat hun belangen zal behartigen. Het comité zal zich verzetten tegen elke verlaging van de WAO-uitkering. Tevens wil het streven naar een gelijkstelling van uitkeringen aan oud-invaliden met WAO naar een goedkoper openbaar vervoer voor de arbeids ongeschikten en naar riekenfondsvergoeding voor AAW-ers. Ten slotte verzet het comité zich tegen het heffen van belasting op vakantiegeld en wil het sociaal-culturele voorzie ningen voor WAO-ers, AAW-ersen oud-invaliden bevorderen. Meesterserie Het Amsterdams Philharmonisch Orkest opent vanavond de K O-meesterserie met een concert in de Stadsgehoorzaal. Het concert begint om kwart over acht Het orkest voert bet concert voor twee violen uit. Solisten zijn Ronald Mosin en Robin Alleson. Daarna volgt een uitvoering van bet eerste pianoconcert opus 15 van Joh. Brahms. Solist bij dit concert is de Hongaarse pianist Andor Földes. Het concert wordt besloten met de uitvoering van de derde symfonie van Glazounov. Kaarten voor het concert zijn vanaf half acht aan de kassa van de Stadsgehoorzaal te krijgen. Ondermeer De cabaretgroep Zondermeer brengt vanavond in het LAK- theater aan het Levendaal een sociaal bewogen programma onder de titel OndermeerAlbert Jan Zeijlemaker, Magda Burning, Herman Verschuur en Robert Berentzen op piano bieden een ontspannend programma dat apelleert aan de (zjonderlachen het kriebelgevoel van herkenning. De vlieger staat zondag 16 oktober centraal in bet jeugddorp „Zuid-West" aan de Voorschoterweg. Vanaf een uur 'smid dags laat de Amerikaan Tom van Sant zijn exotische vliegers op. Rond diezelfde tijd zal een draaiorgel voor vrolijke klanken in bet jeugddorp zorgen. Om drie uur is er een optreden van clowns en om half vier begint het optreden van de popgroep „Point". Op het terrein van bet jeugddorp is een werkplaats ingericht, waar jonge Leide- naartjes zelf bun vlieger kunnen maken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3