IMÏÏil Braziliaans leger in taat van paraatheid Carter: geen vrees voor Genève Publieke opinie over N-bom houdt beslissing tegen brieven /lezers li 13 HP Wordt blanke student gediscrimineerd door bescherming zwarte? IflSWERS Heeft de PvdA nog wel een ideologie? BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 PAGINA 9 10GELUKE OPVOLGER PRESIDENT ONTSLAGEN |0 DE JANEIRO Het Braziliaanse le- r is tot nader order in staat van paraat- id gebracht De maatregel volgt op het itslag van generaal Silvio Frota als minis- r van defensie. Generaal Frota publiceer- kort na zijn ontslag een zeer scherpe rklaring waarin hij het regime van presi- nt Ernesto Geisel ondermeer beschuldig- van het verlaten van de doelstellingen n de revolutie van 1964 en het begunsti- 0 van subversieve plannen van links, halve de opdracht aan het leger en enkele derdelen van de militaire politie om zich pat te houden, is van officiële zijde nog niet gereageerd op Frota's verklaring. Een regeringswoordvoerder gaf hiervoor als re den dat men voorlopig de gemoederen niet verder willen verhitten. Waarnemers zien in het ontslag van Frota een ernstige crisis voor het militaire bewind van Brazilië. Zij menen dat de gebeurtenis sen enerzijds voortvloeien uit verschillen van mening binnen het militaire apparaat maar ook verband houden met de mogelijke opvolging van Geisel, die in 1979 zijn ambts termijn beëindigt. Zij worden in deze mening gesteund door de nadruk die van presidentiële zijde werd gelegd op het feit dat Frota's ontslag niets te maken had met de opvolging. De campagne die de laatste tijd in bepaalde politieke kringen werd gevierd ten gunste van de kandidatuur van Frota, nam zulke vormen aan dat de ogenschijnlijke eenheid van de strijdkrachten dreigde te worden verbroken en mogelijk een scheuring was ontstaan binnen de regerende arena-partij. De campagne leek er ook toe te leiden dat de kandidaat die Geisel op het oog had, generaal Joao Batista Figueiredo, de strijd zou verliezen. Figueiredo is hoofd van de Braziliaanse inlichtingendienst (ommen langs Spaanse oning in Las 'almas IS PALMAS (Reuter) De I laanse politie heeft gisteren Las Palmas (Kan. Eilanden) ree bommen gevonden langs n route die koning Juan Car- s zou gaan voor de ingebrui- leming van een nieuwe 1 heepsdok. e politie bracht de twee bom- en tot ontploffing en de ko- ng ging een andere weg. De jechtigheid werd op een ande- 1 plaats gehoudea Eén bom I g onder een vlag van de sepa- itistische beweging van de Ka- 1 arische Eilanden, die verant- I oordelij k is geweest voor ver- ■heidene bomaanslagen in het (gelopen jaar. j Ballonvaart Dver oceaan weer mislukt CAMP SPRINGS (UPI) - De vijftiende poging van de mens om de Atlantische Oceaan per Ellon over te steken is mislukt n Dewey Reinhard en Steve phenson hun ballon in het •rdelijke deel van de oceaan ten vallen. •t tweetal werd drijvend op it water aangetroffen op 50 ijl ten zuiden van Halifax in (ova Scotia, door een Canadees jpsporingsvliegtuig. Dit gaf een n ander door aan een volgsta- ion in Camp Springs in Mary- and bij Washington D.C., dat wee schepen naar de mannen tuurde. Zij en hun zwart-zilver- n ballon „The Eagle", zijn op- epikt Congres danst De Britse Conservatieve partijleidster Margaret Thatcher, die met haar partijgenoten het jaarlijkse congres houdt in de sjieke badplaats Black pool, is gisteren door burgemeester Cyril Nuttall ontvangen. Tijdens die receptie waagden beiden zich op de dansvloer. Croissant blijft gevangen 'ARIJS (DPA) Het hof van leroep in Parijs heeft bepaald |at de duitse advocaat Klaus Croissant, verdediger van leden fan de Baader-Meinhof-groep, n hechtenis blijft, be verdediging van Croissant had invrijheidstelling van Crois- hant gevraagd tot 24 oktober zal porden beslist over het Duitse rerzoek tot uitlevering, toen Croissant na afloop door journalisten om commentaar krd gevraagd, zei hij slechts: de strijd gaat verder". Italiaanse CD en communisten zullen nog steeds winnen (Van onze correspondent) ROME De communisten en christen-democraten blijven in Italië de winnende en daardoor toonaangevende partijen. Re cente opiniepeilingen hebben aangetoond dat deze twee grote partijen opnieuw winst geboekt zouden hebben, als dit najaar wel gemeenteraadsverkiezingen waren gehouden zoals aanvan kelijk ook de bedoeling was. Die verkiezingen die in grote delen van het land zouden moe ten plaatsvinden zijn door toedoen van de christen-demo craten verschoven naar het voorjaar. „Zwevend naar de dood", het vorig jaar september uitge bracht boek van Th. Peelen en A. L. J. van Vliet over de slag om Arnhem, zal in het Engels worden vertaald. Uitgever Unie boek meldt dat de Nederlandse uitgave nagenoeg is uitverkocht. Gewerkt wordt aan een derde druk, waarin nog enkele nieuwe gegevens zijn opgenomen. BARI (UPI/Rtr) De nucleaire neutronenbom nu eigenlijk P'angroep van de Navo (NPG) js Toen het woord enkele maan den geleden in de publiciteit opdook, ontstond het beeld van een apocalyptisch wapen dat door zijn hoge stralingsintensi teit mensen (vijandige soldaten) zou doden en steden onverlet zou laten. Volgens de Amerikaanse defen sieminister Harold Brown is het wapen echter juist ontwikkeld m om mensenlevens te sparen - rocn"(even"aangènomèn daThet ^en. soldaten en burgers vlak- *al pas in een later stadium heslissen of de omstreden ,neu- tronenbom' al dan niet naar Europa moet worden gehaald, iiniil Aangezien dit tactische atoom- lllllfl WaPen >s ontwikkeld voor een eventuele oorlog op het Europe se vasteland", moet de NPG in feite besl&sen of de neutronen bom door de Verenigde Staten in produktie zal worden geno- Amerikaanse Congres zulks goedvindt). j Be NPG heeft twee dagen in het bij de punten aan het front waar de neutronenbom wellicht ooit zou worden gebruikt. Daar- Italiaanse Bari over o.m. de enboyen hebben tegenstanders men het in grote trekken eens ™°r 's over de militaire voordelen ye het nieuwe wapen biedt Een gen. Volgens Brown is daar geen sprake van, aangezien de •negatieve publiciteit" ge- Amerikaanse president onver- mobiliseerde publieke opinie te doen kenteren, want volgens de ot er in een bePfalde si'"aüe - - - - atoomwapens (welke dan ook) moeten worden gebruikt. IIIIIK heeft men in Europa een 'Mil ^heef beeld gekregen van wat Bonn: geen plaats voor nazi-officieren BONN (CPA Reuter) Na een bespreking van twintig minu ten is het Westduitse kabinet gisteren eenstemmig tot de overtuiging gekomen dat er geen plaats is in de Westduitse krijgsmacht voor de officieren die in München aan .Joden ver branden" hebben gedaan. Elf jonge officieren hadden in de Beierse hoofdstad op stuk ken karton geschreven „Jetzt le gen wir nog einen Juden nach" (nu stoken we nog een Jood op) en die in het vuur gegooid, on der het zingen van het Horst- Wessellied. Minister van defensie Georg Le ber, die aan het kabinetsberaad van woensdag niet deelnam, krijgt donderdag een rapport over de zaak van de waarne mende inspecteur-generaal van de krijgsmacht. President Tito van Joegoslavië is. Tjfo in ParÜS zonder zijn vrouw Jovanka, op l litiek op de achtergrond wordt gehouden, werd de president staatsbezoek in Frankrijk. Terwijl Russen beide presidenten een een diner aangeboden door pre- Tito in Joegoslavië po- tolk. sident Giscard en zijn vrouw (I). Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. CDA WASHINGTON (Rtr) President Carter heeft verklaard ingenomen te zijn met Israels instem ming met het Amerikaanse plan voor hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden- Oosten. Maar, aldus Carter, Israëls goedkeuring is nog geen definitief besluit. „Wij kennen de bijzondere eigen zorgen niet die Israël zich over de conferentie zou kunnen maken en ook de Arabische landen hebben nog niet op ons plan gereageerd." Wat die „eigen zorgen" van Israël kunnen inhouden zei Carter niet. Vermoedelijk hebben die betrekking op de vorm van de Pales tijnse vertegenwoordiging in Genève waarover het Amerikaanse plan nogal vaag zou zijn. De Amerikaanse president is van mening dat de vrees bij de leiders in het Midden-Oosten over het mogelijke resultaat van de Geneefse vredesconfe rentie nu duidelijk kleiner is geworden. „Ze zijn allen gaan inzien dat er niets is waarvoor zij angst hoeven te hebben." Op de vraag of hij voorstander is van de vorming van een „thuisland" voor de Palestijnen, antwoordde Carter: „Ik heb nooit gepleit voor een onafhankelijke Palestijnse staat". Carter onthulde voorts dat ook Libanon uitgeno digd zal worden aan de Geneefse conferentie deel te nemen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft een stroom van kritiek over zich heen moeten laten gaan toen hij het nieuwe standpunt van zijn regering over de procedure voor de Geneefse conferentie uiteenzette voor een commissie uit de Knesset. Niet alleen de oppositie, maar ook leden van premier Begins Likoed-partij veroordeelden in felle bewoordingen het dinsdag door de Israëlische regering goedgekeurde werk document voor de Geneefse conferentie, waaraan Dajan en president Carter al eerder hun fiat hadden gegeven. Dochter Allende beneemt zich het leven HAVANA (Reuter AFP) Bea- triz Allende, de dochter van wijlen de Chileense president Salvador Allende, heeft in Ha vana zelfmoord gepleegd. In een korte verklaring werd gezegd dat Beatriz, die ge trouwd was met een Cubaanse ambtenaar, zichzelf een kogel door het hoofd heeft geschoten. Een spoedoperatie in het zieken huis heeft niet meer mogen ba ten. Volgens een verklaring was Beatriz depressief. WASHINGTON (Rtr) Het Amerikaanse Hooggerechtshof te Washington zal zich achter gesloten deuren beraden over de standpunten pro en contra in een zaak die van groot be lang gaat worden voor de ras- senbetrekkingen. Evenals in de grote zaak, waarmee in 1954 een eind werd gemaakt aan de rassenscheiding op school, be treft het weer een onderwijs kwestie: de vraag of een blanke student, die niet is toegelaten tot de medische faculteit van de universiteit van Californië Bakke wel op grond van zijn consequentie betekent dat hij op cijferlijst zou zijn toegelaten als grond van zijn blanke huids- er geen plaatsen voor minder- kleur wordt gediscrimineerd, heidsgroepen zouden zijn gere- Bakke verklaarde: „Als ik zwart De student, Allen Bakke, heeft serveerd. was geweest, had men mij met van het Hooggerechtshof in Ca- veel mindere cijfers wèl toegela- lifornië in laatste instantie gelijk Bakke ging een proces aan. Hij ten". gekregen in zijn stelling van vond in Californië gehoor voor De universiteit beroept zich op „omgekeerde discriminatie". De stelling dat de politiek om de bestaande regeling, die be- universiteit had hem niet toege- plaatsen voor minderheidsgroe- paalt dat universiteiten en hoge- laten, maar moest toegeven dat Pen te reserveren, in uiterste scholen een aantal plaatsen voor minderheidsgroepen moet reserveren niet alleen voor zwarten, maar ook voor India nen en Puertoricanen; een over eenkomstige regeling bestaat ook voor het bedrijfsleven. De overweging hierbij is dat de minderheden zonder extra be schermende maatregelen im mers niet aan bod zouden ko men, omdat zij qua vooroplei ding het voornaamste selec tiecriterium niet kunnen con curreren met blanke kandida ten. De universiteit wordt in deze zaak vertegenwoordigd door de eminente Archibald Cox, de eer ste speciale Watergate-aankla- ger. Hij betoogde dat de over heid de minderheden geen an der soelaas kan bieden voor dis criminatie en achterstand in de eerdere levensfasen dan het scheppen van speciale voor waarden. CDA-kopstukken zijn zichtbaar geprikkeld als een of andere „domme" interviewer op de tele visie, sprekend over het CDA, toch nog een onderscheid durft te maken tussen KVP, AR en CHU. Zo'n interviewer wordt dan onmiddellijk openlijk te rechtgewezen, dat er van die onderscheidene groeperingen geen sprake meer is. Alleen het CDA bestaat Maar zoals zo vaak gaat ook hier het bekende spreekwoord op „Al is de leu gen nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel". De jong ste trubbels rond de kabinets-in- formatie heeft die waarheid dui delijk boven water gebracht, de CHU is kwaad dat er ditmaal geen informateur van CHU-hui- ze is benoemd, nadat eerder een AR- en KVP-kopstuk met die taak was belast. En toch maar volhouden dat er geen onder scheid meer is, dat er alleen één CDA bestaat Den Haag N. Kosten Uitzendbureaus Als het aan de FNV ligt en de macht van deze vakcentrale reikt onder dit socialistische be wind ver, ook al vertegenwoor digt zij slechts een-derde van de werknemers in Nederland moeten de particuliere uitzend bureaus verdwijnen en moet hun taak worden overgenomen door de ambtenaren van de ar beidsbureaus. Als argument wordt gebruikt dat aan arbeids bemiddeling niet hoeft te wor den verdiend. Dat ligt uiteraard lekker in het gehoor, typisch een vakbondskreet. De vak bondsblaadjes staan er bol van. Dé geëigende manier om men sen in te pakken, te manipule ren. De ware reden immers is, weer een stukje particulier ini tiatief om zeep brengen. Maar daar komen al die goedgelovige vakbondsleden wel achter als het te laat is. Delft P. Bosboom Amin dreigt Kenia NAIROBI (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft zijn buurland Kenia met mili taire actie gedreigd wanneer het niet ophoudt met de vol- v ;ns hem kwaadaardige propa- .anda tegen zijn regime. In een lange en dikwijls ramme lende radio-uitzending van radio Kampala werd gezegd dat Amin Kenia ervan beschuldigd heeft het verzamelpunt van Oegan- dese ballingen te zijn. Hij zei dat Oeganda Kenianen kan bewape nen en opleiden om tegen de regering van Jomo Kenjatta te vechten. De uitzending was een van de meest oorlogszuchtige tegen Kenia sinds de Israëlische redding van gijzelaars op het vliegveld van Entebbe in 1976. E.lsevier schrijft, dat de nieuwe informateurs Vrolijk en Verdam voor de moeilijke taak staan Den Uyl en Van Agt van hun stress te verlossen. „De enige oplossing lijkt, dat de informa teurs Van Agt zwart op wit vastbinden op een loyale mede werking aan de nieuwe abortus wet. Dan kan hij (bij een van pijn vertrokken PvdA-gezicht) op justitie worden gehandhaafd. De wijze mannen Vrolijk en Verdam zullen bovenal harde mannen moeten zijn". Voorts een analyse van de vraag wie in 1978 hoeveel minder krijgt, waarbij een fiks me ningsverschil aan het licht komt. CNV-secretaris Van der Meulen tenminste over de FNV- voorstellen: „Volksverlakkerij? Ik weet het niet. Of ze kunnen daar bij de FNV niet reke nen Ook een interview met Mosje Dayan. „Als wij morgen de keu- - ze moeten maken tussen een breuk met de V.S. of het accep teren van een Palestijnse staat, dan hebben we liever de proble men met de V.S. dan dat wij instemmen met een Palestijnse staat". Het omslagartikel is gewijd aan de geboorte van de musical „Foxtrot". De Haagse Post analyseert met het oog op het nieuwe beginsel programma de vraag of de Pv dA nog wel een ideologie heeft. „Het programma als geheel kan met anders beschouwd worden dan als een radicale stap in de goede richting, en ook als een goede stap in radicale richting. Het zal deze functie echter al leen maar vervullen als het niet, zoals dat tot nu toe met begin selprogramma's ging, het einde vain de discussie betekent, maar, in tegendeel, het begin vormt van een nieuwe, die de PvdA de maatschappijtheorie verschaft, welke ze al te lang ontbeert". Ook een interview met Wim Beeren, de nieuwe directeur van museum Boymans. „Ik vind wel dat we in een stadium van de ontwikkeling van de musea zit ten, waarin je zegt: we hebben zoveel in huis en gezelligheid alleen doet het niet meer. De mensen mogen wel weten, tus sen welke kunstwerken ze zitten en in welke tijd die gemaakt zijn, en wat de problemen wa ren die zich toen voordeden, en wat de motieven waren om de schilderijen toen op die manier te maken. Dat is iets wat vol gens mij nog ontzettend onder ontwikkeld is." Veel aandacht in het blad voor kinderboeken. Er is een dikke extra bijlage over het gezicht van het CDA. Vrij Nederland schrijft over de geheime avances van Hans Wie gel aan de PvdA. „Eigenlijk is het wel logisch ook, dat de WD zijn koers wijzigt. Er is nauwe lijks plaats meer rechts van het CDA. In de fractie hebben ze nu afgesproken, dat ze niet meer automatisch in alle kwesties rechtser zullen amenderen dan het CDA. Die Van Agt zal bin nenkort nog opkijken". Over de formatie de opmerking: „Zoals Van Thijn en Van Agt tegenover elkaar staan, zo staan ook Aantjes en Andriessen te genover elkaar. Dat maakt de kabinetsformatie zo gecompli ceerd. Want de kabinetsformatie is tegelijk de formatie van het CDA". Voorts een interview met Ton Planken van Den Haag Van daag. „Wat ik heel sterk mis in de Nederlandse parlementaire journalistiek, is het besef: waar zijn we nu eigenlijk mee bezig? Ik vind dat we verdomd alert moeten zijn. En dat het eindelijk ook eens door moet gaan drin gen tot de botte koppen van de programmaleiding in Hilver sum. Ik roep intern ai jaren dat er iets fundamenteel scheef zit." Aandacht ook voor de zoge naamde sympathisanten in West-Duitsland. Dominee en oud-burgertieester van Berlijn Heinrich Albertz: „Degenen die de moordaanslagen van de ter roristen met enige geloofwaar digheid willen veroordelen, moeten eerst bij zichzelf te ra den gaan over de vraag waar zij zichzelf schuldig maken aan ge welddadige handelingen, bij voorbeeld door te investeren in landen waar mensen worden ge folterd en geliquideerd." Hervormd Nederland over de .formatie: „Eén kabinetszetel meer of minder is voor een goe de uitvoering van het uitgestip pelde beleid minder belangrijk dan een goede sfeer, die bepa ling wie op welke post komt, en de bekwaamheid van de kandi daten. Wie alleen maar rekent met getallen, is een kortzichtig politicus." Bas de Gaay Fortman schrijft over hetzelfde onderwerp: „Er is niet geformeerd. Formeren is iets anders dan het in ontvangst nemen van onverenigbare wen sen en vervolgens bezien of de partijen zo vriendelijk zijn een beetje naar elkaar toe te schui ven. Formeren vereist het door hakken van knopen." Ook een interview met de crimi noloog prof. H. Bianchi. „Door te zeggen dat het huidige kleine gezin van christelijke origine zou zijn en als zodanig be schermd zou moeten worden, pleeg je geweld tegen anderen die niet in gezinsverband wo nen. Het is niet zo dat christelij ke waarde per se via gezinnen overgedragen moet worden. Ik geloof zelfs in het tegendeel. Het kleine kerngezin heeft het chris tendom geen goed gedaan." Een vraaggesprek tenslotte met de theoloog prof. E- Schille- beeckx. „Ik geloof dat het een misverstand is om te doen alsof in de bijbel een antwoord voör alle tijden gegeven is zonder er rekening mee te houden, dat dit antwoord ons via bemiddeling is gegeven. Juist wanneer je letter lijk hetzelfde zegt als de bijbel, spreek je de bijbel tegen, want dan negeer je de achtergrond van waaruit de bijbel spreekt. Ik geloof dat wij het anders moeten zeggen, willen we tot hetzelfde antwoord kunnen ko men als door de bijbel gegeven Accent schrijft er inmiddels achter gekomen te zijn, dat in de top van het CDA al in dit stadium plannen worden uitge werkt om hooguit één jaar met een nieuw kabinet-Den Uyl in zee te gaan. Hans Wiegel her haalt zijn pleidooi voor een na tionaal kabinet. „Ik begrijp niet waarom andere partijen met de oogkleppen op voorthollen in de richting van het onafwendbare onheil. Het gaat zo verschrikke lijk slecht. We komen voor zulke ontzagwekkende problemen te staan, dat we die alleen maar kunnen oplossen als wij politici het voorbeeld geven en de stok paardjes voorlopig maar eens even op stal zetten. De heren van PvdA, CDA en D'66 zijn duidelijk bezig de politiek te verloederen." Ook artikelen over de vakbewe ging, die de werknemers van hun auto wil beroven en over de greep die het parlement wil krijgen op rijksinkopen - „voor een bedrag van ruim anderhalf miljard; een geweldig bedrag, dat zeker zakenmensen op de gedachten zal brengen: daar is wat te halen, uit die ruif wil ik een flink aantal graankorrels meepikken." Scheidsrechter Frans Derks ten slotte komt met de volgende suggestie: „Ik ben van mening dat arbiters in het betaalde voetbal door praktijkmensen uit het betaalde voetbal gekozen moeten worden, dat zij één jaar de gelegenheid moeten hebben om zich te kunnen bewijzen en dat ze bij falen genadeloos moe ten worden afgevoerd. Voorts dat al bij de basisopleiding ogendienarij moet worden geëli mineerd en dat de beginnende arbiter na de opleiding onmid dellijk moet worden vrijge maakt van starre stelregels. Vol gens het boekje „leven is geen leven",, en volgens het boekje „fluiten is geen fluiten'."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9