burgemeester Detmers begint dorpshuis Zoeterwoude Nauwelijks discussie over Lissese begroting 1978 Katwijk steunt werk voor geestelijk gehandicapten noemt Leiderdorps lwinkelcentrum „ongelukkig" Muzikaal weekeinde in Noordwijk ^CTIE BOUWSTENEN" VOOR AANKLEDING CENTRUM Geen hogere belastingen Wassenaar Missieveiling Zoeterwoude ermiste dragline bleek gezonken pONDERNEMERSVERBOND DOET AAN NATRAPPEN" RAADSLEDEN ONDERSTREPEN BELEID KORTWEG LEIDSE COURANT, DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 pagina ITERWOUDE Burgemeester uiers van Zoeterwoude slaat vol le week donderdag (20 oktober) vier uur de officiële eerste paal I1 het multi-functionele centrum de Hoge Rijndijk. De kosten van bouw en de inrichting van het iplex worden vergoed door de rheid. De bewoners van Zoeter- tde zullen gezamenlijk de „aankle- f" van het centrum moeten beta- zoals verlichting, keukeninrich- >en geluidsinstallatie. Om dit geld en te brengen begint binnenkort actie. Iedereen kan symbolisch en stukje van het centrum kopen: bouwsteentje kost 2,50 gulden, een hele heipaal honderd gulden. Bij -'het slaan van de eerste paal begint de verkoop. Het verenigingsleven van Zoeterwoude zal binnenkort ook ac tief betrokken worden bij de verkoop van „stukjes van het centrum". De eerste paal die volgende week wordt geslagen is de kroon op jaren lange organisatorische voorbereidin gen. Het gemeenschapshuis belooft een centraal punt voor het woonge bied aan de Hoge Rijndijk te worden. Er komt een grote sportzaal in, die de sportverenigingen uit de huisvestings- zorgen haalt en waar eindelijk ook de schoolgymnastiek een behoorlijk on derkomen krijgt. Er komt verder ruimte in voor de peuterspeelzaal, voor de drumfanfare „Rijntamboers", de bibliotheek, de jongerensociëteit, de bejaardensoos en allerlei andere verenigingen. Het gebouw zal ook een ontmoetings ruimte worden, waar iedereen eens kan binnenlopen om een praatje te maken, een kaartje te leggen, een partijtje te biljarten of te schaken. Er zullen tevens trouwdiners, jubileumre cepties en andere festiviteiten kunnen worden gehouden. Het slaan van de eerste paal voor zo'n gezamenlijk huis is voor al degenen die aan de Hoge Rijndijk en naaste omgeving wonen (ook voor veel Leiderdorpers en inwo ners van het vroeger tot Zoeterwoude behorende stuk Leiden) een feestelijk gebeuren. Iedereen wordt dan ook uit genodigd om er bij aanwezig te zijn. Van 17.30 tot 19.30 uur is er een „open huis" in de Bernardusschool, waar uitgebreide informatie wordt gegeven over het nieuwe gebouw, en men kan praten met de architekt en het stich tingsbestuur. Verenigingen kunnen zich er laten voorlichten over de be schikbare ruimte, enz. Naam Bewoners van de Rijndijk en de nabij gelegen Leidse en Leiderdorpse wij ken kunnen zelf het dorpshuis een naam geven. De stichting heeft hier voor een wedstrijd uitgeschreven. De verkoper van de meeste bouwstenen en degeen die de beste naam voor het centrum bedenkt krijgt een rond vlucht voor één persoon boven Zoeter woude aangeboden, na het gereedko men van het multifunctionele gebouw midden september '78. Belangstellen den om na de oplevering te helpen bij het beheren en besturen van het cen trum kunnen zich tijdens de bijeen komst in de Bernardusschool opgeven bij de leden van het stichtingsbestuur. WASSENAAR - De lokale belastingen in Wassenaar worden komend jaar niet verhoogd. Dit blijkt uit de begroting, voor 1978, die maan dag 17 oktober door de gemeenteraad wordt behandeld. Wel moeten enkele retributies worden aangepast aan het gestegen kostenpeil. Het totaal aan in komsten en uitgaven van de gemeente stijgt volgend jaar 3,5 miljoen tot een totaal van ruim 54,5 miljoen gaven. De financiële gulden. In die begro- reserves van Wasse- ting is een bedrag naar zijn aanzienlijk: van bijna een kwart men raamt dit be- miljoen opgenomen drag op ruim 11,5 voor onvoorziene uit- miljoen. ZOETERWOUDE Vanavond en morgenavond zijn de twee grote avonden ten behoeve van de Zoeterwoudse missionarissen. Om 20.00 uur breekt in „Ons Huis" het geweld los rond veilingmees ter Paardekoper wanneer hij begint aan de niet geringe taak meer dan 500 veilingnummers aan de man te brengen, waaronder tal van curiosa. Met de grote inbreng van artikelen, toont de Zoeter woudse bevolking zich enorm begaan met het belangrijke werk van de plaatselijke missionarissen in de ontwikkelingslanden. Even eens in het kader van de Zoeterwoudse missieweek speelt SJZ dinsdag 18 oktober een lichtwedstrijd tegen het Leidschendamse RKAW. Aanvang 20.00 uur. jen lek in een ponton had gistermorgen tot pvolg dat een graafmachine van een firma It Maassluis onder water verdween. ]en inwoner van Warmond had opdracht gege- i een bouwput te graven op een terrein aan i Warmonder Leede. Het terrein was via de openbare weg niet bereikbaar en zodoende zou machinisten en een aantal kikvorsmannen bezig de graafmachine met behulp van een ponton geweest om het gezonken materiaal te lichten, worden overgevaren. Om 14.30 uur kon men het karwei klaren, De Toen men gisterochten welgemoed aan het rijkspolitie te water hield een oogje in het zeil werk wilde gaan bleek de ponton met last en en vele voorbijgangers waagden er een oogje al te zijn gezonken. Urenlang zijn twee kraan- aan. P- ite LEIDERDORP „De bouw van Winkelhof moet als een teer ongelukkige ontwikkeling in de Leidse agglomeratie wor den beschouwd., Winkelhof zal ook in de toekomst, bij een bevolking van ca. 21.000, nau welijks een reden van bestaan hebben; het zal aan de bestaan de winkelconcentraties in Lei derdorp en Leiden aanzienlijke schade berokkenen". Dit staat te lezen in een onlangs door het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (K.N.O.V.) uitgebracht rapport betreffende de bewinkeling in het streekplangebied Zuid-Hol land West. Het rapport is sa mengesteld door een deskundi ge van het KNOV de heer J. Blom. In een reactie hierop zegt CDA-wethouder C. Gordijn (middenstandsaangelegenhe den): „De stellingname van het KNOV is in flagrante strijd met de uitkomsten van het zoge naamde ETI-rapport (Econo misch Technologisch Instituut), op basis waarvan de omvang van het winkelcentrum is vast gesteld op 11.000 mr2, waarbij nog 3000 mr2 in reserve is voor' eventuele uitbreiding wanneer de resultaten van een distribu tie-planologisch onderzoek daar toe aanleiding zouden geven". De heer Gordijn zegt voorts het. standpunt van het KNOV niet te begrijpen, omdat het verbond direct bij de slotonderhandelin- gen met projectontwikkelaar Jo- han Matser B.V. betrokken is geweest, waarbij het aanvanke lijke vloeroppervlak van 26.000 werd teruggebracht tot 11.000 mr2. De heer Gordijn: „Ik vind het een onbehoorlijke zaak om op deze gegevens terug te ko men. Het resultaat is voor het KNOV aanleiding geweest het tegen het bestemmingsplan Win kelhof ingediende bezwaar schrift in te trekken. Het lijkt er op dat het KNOV een beetje aan natrappen doet". Wethouder Gordijn vindt boven dien, dat de uitspraak van het KNOV in een vreemd daglicht komt te staan omdat de heer Blom ook optreedt als adviseur van de Leiderdorpse winkeliers die zich georganiseerd hebben in een vereniging Winkelhof". „Het is geen prettig uitgangspunt voor mij om straks met de firma Matser te gaan onderhandelen voor de Leiderdorpse middenstand", al dus de heer Gordijn. De heer Gordijn stelt tenslotte door de opstelling van het KNOV verrast te zijn: „De fir ma Matser heeft achteraf ver klaard blij te zijn met de ui teindelijke omvang van he win kelcentrum. Ik weet niet beter, dat ook de heer Blom die menig is toegedaan. Het wordt een goed uitgebalanceerd winkel centrum wat helemaal tegemoet komt aan de behoeften en ver langens van de Leiderdorpse be volking". KATWIJK - De Stichting sport en recreatie geestelijk ge handicapten Katwijk en omge ving kan, wat betreft de leden van de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid die gistermiddag vergaderden, re kenen op een jaarlijks subsidie. Ook in het geraamde tekort van de stichting over het seizoen 77/78 willen de leden in princi pe bijdragen, al staat voor hen nog niet vast of de gemeente het hele bedrag zal moeten fi nancieren. Het is volgens wet houder drs. J. Bergman, die de vergadering voorzat, niet on denkbaar dat de stichting ge vraagd zal worden ook elders verzoeken om bijdragen in te dienen: de deelnemers aan de activiteiten komen voor een deel namelijk ook uit omliggen de plaatsen. De betreffende Katwijkse stich ting is in september 1976 opge- richt en in het eerste seizoen/ werd praktisch elke avond aan een vorm van recreatie voor de ca. 100 deelnemers gedaan. On geveer 30 vrijwilligers zetten zich voor dit werk in, doch om dat er voor enkele onderdelen van het programma dat men brengen wil geen pro deo-mede- werkers te vinden zijn, zullen er voor de komende jaren enkele betaalde krachten moeten wor den aangetrokken. De activitei ten, die o.a. bestaan uit bloem schikken, wandelsport en va kantiekampen vergen dit sei zoen tezamen met de begelei ding door beroepskrachten een bedrag van 9.800. Aangezien de inkomsten van de stichting op 2.000 zijn geschat wordt het voorlopig tekort geraamd op 7.800. Intussen is ook aan de vereniging voor zwakzinnigen zorg „Philadelphia" een bijdra ge gevraagd. Kerst-inn Hoewel het Katwijkse Kerst-inn comité er dit jaar niet om ge vraagd heeft, waren de commis sieleden unaniem van oordeel dat er evenals in 1975 en 1976 een subsidiegarantie van 1.000 moet worden verstrekt aan deze nuttige instelling. Het comité staat - zo is door de rijksinspec tie verzekerd al op een subsi- dielijst van CRM voor een nog nader te bepalen bedrag. Vorig jaar is door dit ministerie 1.250 beschikbaar gesteld. Door een subsidiegarantie van de gemeente zal het comité ech ter over een welkom werkvoor- schot kunnen beschikken. Het comité begroot de kosten voor de komende kerst-inn - uitgaan de van 100 120 bezoekers - op 2.500. Er zijn toezeggingen van schenkingen gedaan tot een bedrag van 1.000. Lompenactie in De Zilk DE ZILK De Zilkerdrum- band „Altesa" zamelt zaterdag 15 oktober lompen in. Inwoners van De Zilk wordt verzocht de lompen in plastic zakken of do zen bij de voordeur te plaatsen. De baten van de inzameling zijn bestemd voor een goed doel. „The Bulbs" uit Noordwijk. NOORDWIJK Onder auspiciën van het jonge rencentrum „Join" treedt het Residentieorkest morgen 14 oktober op in de Grote Kerk van Noordwijk. Het concert dat om 20.00 uur begint, bestaat uit de 9e symphonie van Franz Schubert Daarnaast zullen de ouverture „Semiramis" van Rossini en een vioolconcert van Mozart worden uitgevoerd. Op zaterdag 15 oktober zal de Amsterdamse Hou- seband optreden in het Lido-theater in de Noord- wijkse Prins Bernardstraat. De groep „House- band" is ontstaan uit een muzikanten-collectief dat tenslotte vanuit het Amsterdamse Paradiso een sprong kon maken naar bekendheid. In het voorprogramma speelt de Noordwijkse punkformatie „The Bulbs". Naast eigen werk heeft de groep nummers van Engelse punkgroepen op het repertoire. Toegang tot de Grote Kerk be draagt 3,50 gulden (CJP en 65+ 2 gulden). De toegang tot het popconcert dat om 20.30 uur begint, bedraagt 7,50 gulden. Ljsse heeft teveel winkels LISSE „Is het juist dat de gemeente Lisse een on derzoek van de winkeliers vereniging naar de winkel behoefte in Lisse medefi- nanciert", zo luidde gister avond tijdens de raadsver gadering een vraag van D'66/PPR-fractievoorzitter Mevrouw Van Ruiten. De progressieve fractie is een felle tegenstander van de uitbreiding van het winke lareaal in Lisse. .Lisse be vindt zich in een stadium van overbewinkeling en mijn fractie vindt het dan ook onjuist dat er gezocht wordt naar mogelijkheden om het winkelbestand uit te breiden", aldus Mevrouw Van Ruiten. Het college' van b en w zal de vragen van mevrouw Van Ruiten tegelijk met de vragen naar aanleiding van de begro ting beantwoorden op woensdag 19 oktober. LISSE De begroting voor het vol gende jaar leverde gisteravond in de gemeenteraad van Lisse nauwelijks discussiestof op. De raadsleden plaat sten slechts wat kanttekeningen bij een „ongewijzigd beleid". De opmer kingen werden gemaakt bij de belas tingverhoging en de bouwplannen. In stemming en bijval verkreeg het col lege voor de herziening van het be stemmingsplan Oud-Centrum. CDA-woordvoerder de heer Van der Berg vond het begrijpelijk dat de ge meentelijke belastingen verhoogd wer den. Het achterblijven van de toeris tenbelasting bij deze verhogingen vindt de CDA-fractie merkwaardig. De heer Van der Berg zou graag voor de sintelbaan in het sportpark meer dan 100.000 gulden willen uittrekken. Een aansluiting op het kabeltelevisie een reeks vragen op het college lgfc „Wanneer komt het college met een visie over de streekmuziekschool, hoe zit het met het ruimtegebrek van de basisschool in de Schoolstraat, krijgt de school voor volwassenen een eigen ruimte", zo luidden zijn vragen. Woonerven WD-woordvoerder Osephius advi seerde b en w voorzichtig te zijn met het uitzetten van woonerven. „De si tuaties wijzigen zich sneller dan het gemeentebestuur kan overzien", io stelde hij. De heer Robertus (VVD) maakte het college attent op de stag nerende doorstroming in de Poelpol der. „De WD steunt een beleid dat gericht is op de eigen verantwoording van de inwoners van Lisse. Dank zij het bouwen van premiewoningen ko men er huurwoningen met een betaal bare huur vrij. De categorie vrije-sec- torwoningen moet wel een plaats blij ven houden in het beleid van de ge meente", aldus de heer Robertus. De PvdA-fractie vondt dat de begro ting er precies zo uitzag als vorig jaar. „Alleen de cijfertjes zijn veranderd",' zo stelde de heer Kalis. Zeer tevreden is de fractie over het plan van het gemeentebestuur om de oude dorps kern „weer leefbaar" te maken. PvdA-raadslid Rossdorff signaleerde een wijziging in het plan Centrum. „Te lang heeft de gemeente huizen afgebroken voor parkeerruimte", zo stelde hij. Het speculeren met het gemeentelijk woningbezit vindt de PvdA-fractie aanleiding om speculatiebedingen in te voeren in de koopcontracten. De progressieve fractie is er fel op tegen dat de huizen op de Bönninghauselaan nu voor hoge prijzen op de vrije markt verkocht worden, terwijl de eigenaars de huizen betrekkelijk goed koop van de gemeente hebben ge kocht De SGP/GPV-fractie is het met de helft van de toegezegde subsidies aar sport- en toneelverenigingen niet eens. De nieuwbouwplannen voor een raad huis wil de fractie snel bespreken in de gemeenteraad. Bewondering was er van D'66/PPR-zij- de voor de afdeling Voorlichting van de gemeente. Fractievoorzitter me vrouw Van Ruiten stelde het college voor een voorlichtingsambtenaar aan te stellen op de overbezette afdeling. „De afdeling voorlichting moet het bestuur van de gemeente bij de inwo ners van Lisse brengen", vond me vrouw Van Ruiten. De herziening van het bestemmingsplan Centrum vond de D'66/PPR-fractie een bijzonder ge lukkige ontwikkeling. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdag treedt in zaal Nabij in Alphen het „Sonny Fortune Quintet" op. Voor dit jazzcon cert dat georganiseerd wordt door de Culturele Raad zijn de toegangsprijzen 10,en voor CJP'ers en 65-plussers 7,—. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Culturele Raad aan de Rijnkade 11 te Alphen aan den Rijn. De aanvang van het jazzconcert is 20.15 uur. ROELOFARENDSVEEN - De belastingadviseur van de LTB, de heer J. B. Puts zal vanavond in de kantine van bloemenvei ling EMM een inleiding houden over het onderwerp „Wat is er fiscaal aftrekbaar4". De voor lichtingsavond, wordt georgani seerd door de studieclub Roelo- farendsveen en de LTB afdeling Roelofarendsveen. Iedere be langstellende is welkom op de voorlichtingsavond van de di recteur acc. belastingbureau LTB. De aanvang is 20.00 uur. AARLANDERVEEN - Op de Nieuwkoopseweg ter hoogte van de kruising met de Dorpsstraat in Aarlanderveen heeft de Alp- hense politie gisteren tussen half elf en twaalf uur een snel heidscontrole gehouden. Zes au tomobilisten werden bekeurd. De hoogste snelheid die de hardrijders haalden was 81 kilo meter per uur. Ter plaatse is 50 kilometer per uur toegestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken bij Engis B.V. aan de Nuovaweg in Alphen. Een grijs-hamerslag geldkistje met daarin een bedrag van 700,— en waardepapieren werd door de onbekendefn) meegenomen. De toegang werd verkregen door een ruit van het keukenraam kapot te slaan. KATWIJK De voorverkoopa dressen voor toegangskaarten voor K en O-evenementen in Katwijk zijn op veler verzoek gewijzigd. Met ingang van he den zijn die adressen als volgt: voor Katwijk-Zee het VW-kan- toor aan de Boulevard, teL 12000 b.g.g. 13045. Voor Kat wijk-Rijn de balie van Huize Callao achter de R.K.kerk. tel. 22525. Voor Hoornes, Cleyn Duin en Rijnsoever de balie van Tripodia (na 14.00 uur), tel. 12224. Van nu af aan fungeert drukkerij Wouda dus niet meer als voorverkoopadres.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5