Wjdmèt gebreid Grote uitverkoop bij de Poreeleyne Fle Kerkelijke geslotenheid moet worden doorbroken Wereldcongres van katholieke pers SLECHTS EEN HAAGSE VOORSTELLING VAN MOZARTS,ENT DICHTE MIST OORZAAK VAN VERKEERSCHAOS kerk wereld Kunst en kunstenaars GEREFORMEERDE SYNODE KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 PACINI Delft Op 25 en 26 oktober wordt door het Amsterdamse veilinghuis Sotheby-Mak van Waay een grote partij keramiek geveild uit de opslag plaatsen van de aardewerkfabriek „De Poreeley ne Fles" te Delft Gezien de afmetingen van sommige objecten wordt deze openbare verkoping bij hoge uitzondering gehouden in de fabriek zelf en niet in het veilinghuis in Amsterdam. De catalogus omvat een groot aantal plastieken, tegeltableau's, reliefs en gebruiksvoorwerpen, die in de loop der jaren in de ateliers van „De Poreeleyne Fles" werden vervaardigd. Wegens ruimtegebrek heeft het bedrijf thans besloten het depot dat zich de laatste tientallen jaren aan kunstvoorwerpen heeft gevormd, van de hand te doen. Onder de hamer komt onder andere een collectie klassieke bouwkeramiek, (hoofdzakelijk Jugend stil) uit het begin van de eeuw, van de hand van o.a. Adolf le Comte en Léon Senf. Verder wordt het werk geveild van keramisten, die werkzaam zijn geweest op de afdeling monu mentale bouwplastiek van het bedrijf. Daaronder zijn monumentale exemplaren, zoals bijvoorbeeld een structuur-relief van de kunstenaar D. Differs van drie bij vijf meter. Tenslotte is er werk uit de „experimentele afde ling", die in 1955 werd opgericht Oud-leerlingen van de Kunstnijverheidsschool, later van de Riet veld-Academie, werden daar in de gelegenheid gesteld zich verder te ontplooien op het gebied van de keramiek. Als tegenprestatie eiste de fabriek de helft van hun produktie op. Het resultaat is volgens de catalogus „een doorsnede van ruim 20 jaar creatief werk waarin alle in de keramiek denkbare stromingen tot uitdrukking komen". In Amsterdam gaan in de ko mende weken vijf voorstellingen van de opera „Die Entführung a us dem Serail" van Mozart Den Haag kreeg slechts één voorstelling toebedeeld en om aan te tonen, dat ook Hagenaars van opera houden was het Cir custheater gisteravond meer dan uitverkocht. Deze stiefkin- derlijke bedeling door de Neder landse Opera Stichting is geen nieuws, doch 't is wellicht goed om het nog eens vast te stellen. In april 1970 ging „Die Entfuh- rung" in premiere, in 1973 bracht men voornamelijk in de regie enkele wijzigingen aan en nu vier jaar later maakte men kennis met enkele nieuwe solis ten. Chefdirigent Hans Vonk liet het Radio Kamerorkest lichtvoe tig spelen, doch in sommige aria's gunde hij de vocalisten rust. Hij had veel aandacht voor de verrichtingen op het podium en daardoor groeide een goede samenwerking tussen orkestbak en podium. De regie van Jan Bouws is min der leukdoenerig dan voorheen, hij heeft zich beperkingen opge legd en dat is zonder meer een winstpunt. Nico Out droeg zorg voor de decors, simpel en een voudig. Bassa Selim leeft op bescheiden voet en zijn harem lijkt wat amateuristisch van op zet Die eenvoud siert hem al evenzeer als zijn edelmoedig heid. De solisten werden, vooral in de aanvang, nogal gehinderd door premièrekoorts. Sonja Poot als Kortstanze kwam moeilijk op dreef, eerst in de aria „Martern aller Arten" wist zij door een knappe prestatie het publiek tot enthousiasme te brengen. Eliza beth Gale was een speelse en guitige Blondchen, in de hoogte wat scherp doch overigens een goede keuze. Ryland Davies had meer dan eens moeite met de zuiverheid, acteren bleek ook al niet een sterke kant in zijn op treden. Alexander Oliver was een alleszins acceptabele Pedril- lo. Hubert Waber was de ideale geheel zeker wel een aardige haremopzichter Osmin, hij wist voorstelling, waarvoor men de in alle opzichten de show te medewerkers over 't algemeen stelen. Alexis von Hagemeister met een voldoende kan honore- verrichtte de spreekrol van Bas- ren. sa Selim met waardigheid. Als A.H. DRIEBERGEN (ANP) Dichte mist heeft vanmorgen op enkele rijkswegen een verkeerschaos veroorzaakt, waarbij vooral vracht wagens betrokken waren. Eén persoon werd daarbij licht gewond. Bij Bunnik op rijksweg 12 ontstond de chaos al om zes uur, toen vier vrachtwagens op elkaar inreden. Doordat, aldus de verkeerspo litie in Driebergen, een van de wagens dwars op de twee rijstroken lag en een tweede wagen het andere wegdeel blokkeerde, ontstond in korte tijd een enorme opstopping. Op rijksweg 43 Coevorden—Emmen vlogen bij het plaatsje Emmen zes vrachtwagens op elkaar. Ook *hier was de rijksweg in beide richtingen versperd geraakt. Bij een botsing gisteren tussen drie personenauto's op de weg Enkhuizen—Hoorn kwamen vijf mensen om het leven. In het Noordzeekanaal is rond 8 uur een Duits vrachtschip tegen de openstaande Hembrug gevaren. Het treinverkeer ondervond daardoor stagnatie, omdat één spoor op de brug onderzocht moest worden. Bloemenveiling HONSELERSDIJK (bloemenveiling CCWS). woensdag 12 oktober 1977. Marktbericht coöperatieve centrale Westlandse snijbloemenveiling van de gemiddelde prijzen van alle kwaliteiten alsmede de hoogste prijs van de navol gende aangevoerde produkten: amaryl lis 56-110; anjers 21-44, anjers tros 24-55; anthurium 125-265; asparagus per bos 169-340; chrysanten tros jaar- rondculfuur 56-130; chrysanten gepl. jaarrondCultuur 66-97; chrysanten tros normaalcultuur per bos 165-260; chry santen gepl. normaalcultuur 61-61; eup horbia 54-145. freesia dubbel 26-54; freesia enkel 14-38; gerbera 37-94; gla diolen 10-16; irissen 11-20; leliekelken 58-104; lelietakken 30-260; orchideëen 62-550; rozen groot 34-99; rozen klein 21-59; strelitzia 241-300. E. J. van Wisselingh Co, Ro- kin 78 Amsterdam, exposeert van 17 oktober - 4 november werken van Franse meesters uit de 19e en 20e eeuw. De catalo gus vermeldt de namen van o.m. Buffet, Dufy, Fantin Latour, Jongkind, Léger, De Vlaminck. Kunstzaal Aria, Kazernestraat 58 Den Haag, exposeert van 18 oktober t/m 5 november foto's van Frederick Linck. kunst en kunstenaars De illustratie in het kinder boek, is onderwerp van een ten toonstelling die van 15 oktober t/m 12 november wordt gehou den in Galerie Clemar, Laan van Meerdervoort 79 Den Haag. Toneelgroep Randstad uit Den Haag neemt op zaterdag lOhde- cember dee aan het Tournooi der Lage Landen te Elsloo met een opvoering van „De Spaanse Hoer" van Hugo Claus. De slot- avond van het tournooi met de prijsuitreiking is op zaterdag 7 januari. Kunsthandel R. Polak, Park straat 85 Den Haag, houdt van 15-31 oktober een tentoonstel- De Harbour Jazz-Band verzorgt zaterdagavond 15 oktober een optreden in het wijkcentrum Stervoorde, Dr. H. J. van Moo- klaan 1 Rijswijk. Een ensemble uit het Residen tie-Orkest verzorgt op zonda gochtend 16 oktober een koffie concert in het wooncentrum Steenvoorde, Gen. Spoorlaan 62 Rijswijk. Het Haags Vokaal Vrouwenen semble oi.v. Arthur Orobio de Castro geeft op zondagmiddag 16 oktober een concert in de vernieuwde concertzaal van de Haagse Kunstkring, Denneweg 64. Medewerking verleent P. Beijersbergen van Henegouwen, piano, die ook solistisch zal op treden. Galerie Mokum, O.Z. Voorburg wal 334 Amsterdam, exposeei van 14 oktober - 16 novembe. schilderijen van Paul Christiaanl Bos en Louis Swagerman. Azië Het Vooraziatisch-Egyp- tisch Genootschap „Ex Oriënte Lux" houdt haar eerste lezing van dit jaar op 18 oktober om 20.00 uur in de bovenzaal van Diligentia, Lange Voorhout 5. Prof. dr. Ph. H. J. Houwink ten Cate spreekt een over „een Oud- hittitische hofkroniek". Het verkondigen van het evangelie naar buiten is in de gereformeerde kerken achter gebleven bij de snelle ontwik kelingen van deze tijd. Dit bleek deze week in de gerefor meerde synode toen daar een aantal rapporten over de evangelisatie werd behandeld. Oorzaken zijn onder meer de geslotenheid van de kerkelij ke gemeente, verouderde denkbeelden over de manier waarop evangelisatie vandaag gestalte moet krijgen, geloof- sonzekerbeid en een tekort aan kadertraining, zo conclu deerde men. Bij de discussie werd enerzijds de mening geuit dat de ge loofstwijfel als enige knelpunt het verkondigen naar buiten blokkeert Anderen zagen daar juist positieve kanten aan: het vroegere gevoel van superioriteit als gelovige maakt plaats voor een heel menselijke verlegenheid, waar christenen zich niet voor hoe ven te schamen, omdat dit bij geloven hoort Dat laatste betoogden ook de- putaten voor de evangelisatie, die het aldus formuleerden: vele oude geloofshuisjes zijn onbewoonbaar geworden en daarom in het luisterend bezig zijn met de ander voor een eigentijdse evangelisatie-aan pak nu juist zo belangrijk. De synode aanvaardde een be leidsnota, die als belangrijkste evangelisatiewerkprogram voor de komende jaren het „doorbreken van de kerkelijke geslotenheid" beoogt, waar voor „openheid en solidaiteit met alle mensen nodig is, of ze nu tot de kerk behoren of niet". Omdat hierbij diepgaan de vragen aan de orde komen, zal de synode midden novem ber een hele dag uittrekken om daar op de wijze van een informele conferentie over door te praten. De synode aanvaardde ook een rapport kerk en bedrijfsle ven, na zich indringend bezig te hebben gehouden met de opgave van de kerk om het evangelie naar de situatie van de mens in zijn gewone dage lijks leven te vertalen. Omdat met name de predikantenop leiding daar onvoldoende in voorziet, werd besloten ruime re aandacht voor de proble men rondom „de mens en zijn werk" bij de theologische op leiding en nascholing te vra gen. Ook zal aan de kerkraden worden opgedragen de maat schappelijke posities van hun gemeenteleden te inventarise ren en daarvan meer gebruik te gaan maken in hét kerken- werk. In de synode kreeg ook nog „zuster-preses" Lenie Groene- veld uit Vries (Drenthe) van de zogenaamde jongerensynode, die met de echte synode is gaan meedenken, het woord. Ze zei onder meer dat de ver tegenwoordiging van de jonge ren maar één aspect is van de taak die zij op zich hebben genomen. We willen ook naar jongeren in de gemeente toe om hun belangstelling voor uw werk te wekken onder het motto „de geloofsgemeen schap kan beter", zo betoogde ze, waarop applaus volgde. De Oostenrijkse president dr. Rudolf Kirchschlüger heeft in Wenen het elfde wereldcon gres van de internationale katholieke persunie (UCIP) geopend. Onder de vijfhon derd deelnemers zijn veel af gevaardigden uit de derde we reld en uit Oost-Europa. Uit Nederland zijn aanwezig Fr. Oudejans, perschef van het bisdom Breda, en Dr. C. Verhaak, voorzitter van de UCIP-commissie voor ontwik kelingsvraagstukken. Onder het motto „Een pers voor de mens" besteedt het congres veel aandacht aan de verhou ding tussen krant en lezer. Kardinaal König van Wenen pleitte voor een pers, die tege lijk vrij is en een eigen over tuiging heeft Nogmaals reken de hij af met het taaie waani dee dat kranten preekstoelen zouden moeten zijn, louter in dienst van de kerk. Dat de pers er voor de mensen is betekent volgens de kardi naal echter niet dat de krant vermeende behoeften van de mensen moet bevredigen met verdomming, kitsch en porno. De krant moet - aldus König - uitgaan van wat de mens tot mens maakt, zijn oordeel en zijn onderscheidingsvermogen, zijn verlangen naar begrip en vrede. In zijn gelukwensen voor de vijftigjarige UCIP schreef ook de paus, dat het tot de taak van de journalist behoort om bij het brengen van het nieuws rekening te houden met de eigenlijke behoeften van zijn lezers en hun verwachtingen. Hij waarschuwde tegen de druk van demagogische en commerciële belangen en te gen het louter bevredigen van ongezonde nieuwsgierigheid of van sectarische gevoelens. De congressisten zijn inmid dels in groepen aan de discus sie-onderwerpen begonnen: het recht op informatie, de beperking van de informatie, de ontwikkeling en de verbete ring van de religieuze informa tie, de rechten en plichten van de lezers en tenslotte de nieu we internationale orde van de informatie. Het congres duurt tot morgenmiddag. Gebaar Sadat tegenover christenen President Sadat van Egypte heeft de eerste steen gelegd voor het St. Marcus-zieken- huis van de koptisch-orthodo- xe kerk in Kaïro. De geste van Sadat wordt ln christelij ke kringen in Egypte hoog gewaardeerd temeer omdat er de laatste tijd sprake is van een toenemende islamisering. Van de 38 miljoen Egyptena- ren zijn er ongeveer zes mil joen lid van de koptische kerk. Wat aantal betreft vormen zij de sterkste christelijke ge meenschap in het Midden-Oos ten. Jaarlijks gaat een onbe-' kend aantal christenen over tot de islam, hetzij door een gemengd huwelijk, hetzij on der druk van de moeilijke so ciale positie van de christen in het islamitisch land. Onlangs was er sprake van een nieuwe wet, die de dood straf in het vooruitzicht stelde aan Egyptenaren, die zich af wendden van de islam. Er werd scherp geprotesteerd te gen een dergelijke wet, niet alleen door de christenen. Een groep schrijvers bestreed het wetsvoorstel zelfs met een analyse van de Koran. De koptische bisschoppensy node protesteerde ook tegen het wetsvoorstel, dat volgens haar niet alleen tegen de chris tenen gericht was, maar ook tegenstrijdig was aan de men senrechten en de Egyptische grondwet. De Egyptische mi nister-president Salem bracht persoonlijk een bezoek aan de patriarch van de koptische kerk, Shenouda III en verze kerde hem, dat de Egyptische regering zou afzien van de in voering van deze islamitische wet. Het apostolaat voor de ooster se kerken viert zondag 23 ok tober zijn gouden jubileum met een plechtige byzantijn- sSlavische dienst in de ka thedraal van St. Jan te Den Bosch. De gezangen worden verzorgd door het Utrechts byzantijns koor. Aan het apos tolaat dat voorbeen aposto laat der herniging heette, is door bet episcopaat de prakti sche uitvoering van de taak van de r.kJterk van Neder land toevertrouwd ten opzich te van de „oosterse christe nen", zowel katholieken als orthodoxen. Mgr. Elchinger, bisschop van KORTE METTEN Straatsburg heeft de pastoor van Berg und Thal-Drulingen, Jean Siegel, uit zijn amt onthe ven. Pastoor Siegel, die als aanhanger van de traditiona listische aartsbisschop Lefeb- vre geldt, had op 25 september actief deelgenomen aan de be zetting van de kerk van Saint- Jean in Straatsburg. Bisschop Elchinger kon toen de kerk Het kapittel van de maristen heeft pater Jan Hulshof (36) gekozen tot een van de vier assistenten van de nieuwe al gemeen overste van de con gregatie, de Nieuwzeelander Ryan. Pater Hulshof was pas tor van de Willibrordusparo- chie te Hulst in Zeeland. De maristen houden zich vooral bezig met onderwijs en mis sionering, vooral in de zuide lijke Stille Oceaan, Australië en Nieuw Zeeland. De congre gatie telt ruim tweeduizend leden, van wie 120 Nederlan ders. Van dezen werken er veertig in bet buitenland. De aartsbisschop van Saigon, Nguyen Van Binh, heeft in Rome verklaard, dat zijn hulp bisschop Nguyen Van Thuan, die geruime tijd geleden spoorloos verdwenen was, ver blijft in de buurt van Hanoi, waar hij onder huisarrest is geplaatst. Volgens de aartsbis schop is mgr. Nguyen Van Thuan na zijn arrestatie in augustus 1975 ernstig ziek ge worden. Dokters van de staatsgezondheidsdienst heb ben hem evenwel zeer goed behandeld en hij geniet nu weer een goede gezondheid. Van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 oktober organise ren de Witte Paters samen met het Afrika-instituut te Rotterdam en de gemeente Ede een unieke verkoopten toonstelling van Afrikaanse kunst De expositie wordt ge houden in de maquettezaal van het nieuwe gemeentehuis van Ede.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4