MYSTERIEUS GEBROM MAAKT BRITTEN DOL T erreur gr oep beraamde actie tegen top VMF-concern D'66 blijft meedoen met informatie u Heroïnelijn Maleisïè- Amsterdam afgesneden Twijfels over aanhouding brandstichter ml RAF-SYMPATfflSANTEN OPEREERDEN ZELFSTANDIG TON MENKEN IJSH0CKEY- TEAM tUID'UMBURG (GELEEN) tadsbus oor Alphen Immigrant wint 1000 dollar per week Sou/ux/ni I Rapenburg 2. Luidon, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Benk: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hellewas Chet-redacteur: Wim Buijteweg (tsnties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) if momenten: kwartaal 40,46; jaar 150.30: losse nummers: 55 cent. Donderdag 13 oktober 1977,68e jaargang no. 20862 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Peter Wimsey Lord Peter Wimsey in „Dood op de ijzeren trap" op Ned. I om 20.40 uur. Om 22.05 uur Formu le 3 plus, een informatief pro gramma waarin over inkomens wordt gepraat. Ned. II om 21.30 uur De familie Bellamy: Elizabeth, stelt Lau rence Kirkbridge aan haar ou ders voor. Zonnige perioden Droog weer met in de ochtend plaatselijk mist, maar later zon nige perioden. Zwakke tot mati ge wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperaturen om streeks 16 graden. Morgen zon: 7.02-17.48. Maan: 8.50-18.43. Scheveningen hoog water 3.41,16.02. Maan 11.45. Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN Honderden Britten ho en dug en nacht een dof gebrom, bemand weet waar dat geluid van laan komt. Professoren van tenmin- te vier universiteiten onderzoeken iet mysterie. Zij begrijpen er niets Het gebrom heeft een lage frequentie. Het zou afkomstig kunnen zijn van een dieselmotor, die in de verte staat te draaien. Daar gelijkt het tenminste op. Slachtoffers van het constante ge luid beweren, dat zij zich permanent aan boord van een lijnschip zouden kunnen wanen. Het geluid is geen lokaal verschijnsel. Het wordt waargenomen in praktisch alle delen van het Verenigd Konin krijk. De oorzaak blijft evenwel een raadsel Op het platteland gelooft men dat het gebrom uit de telefoondraden komt. Andere slachtoffers verdenken de radarinstallaties van vliegvelden. De olie- en gasplatformen in de Noordzee worden eveneens aanspra kelijk gesteld voor het gebrom. Sommige Britse eilanders meenden werkelijk, dat het doordringende ge luid „uit het buitenland" komt. Nog anderen hechten geloof aan de theo rie, dat het gebrom veroorzaakt wordt door ruimteschepen, die rond de aar de cirkelen. „Het is een vreemd verschijnsel", zegt dr. Leventhall van de universiteit van Londen. „Wij hebben proeven gedaan en het geluid opgenomen met een zeer gevoelige microfoon. Daarna versterk ten wij het voor reproduktie in een laboratorium. Het gelijkt inderdaad op het gebrom van scheepsmotoren, maar dan veel minder sterk". Dr. Leventhall acht het mogelijk, dat het geluid veroorzaakt wordt door fluctuaties van de atmosfeer, zoals luchtstromingen. „Het zal nog heel wat tijd en werk vragen om dit feno meen te ontraadselen", zegt hij. „Ik heb een toelage aangevraagd, maar het ministerie van milieu wil niet hel pen". De garagebox in Capelle aan den IJssel waar de terreurgroep wapens en goederen verborg voor een actie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vier Rotterdam- mers die door de politie van Capelle aan den IJssel in samenwerking met de Rotterdamse politie op verden king van RAF-sympathieën zijn in gerekend, blijken een zelfstandig opererende groep te zijn. Verband met de Duitse Rote Armee Fraktion (RAF) is niet aangetoond, aldus de Rotterdamse hoofdofficier van justi tie die het onderzoek leidt. De drie mannen en een vrouw, in leeftijd variërend van 36 tot 22 jaar, beraam den waarschijnlijk aanslagen op de woningen van drie topmensen van het VMF-concern, jhr. Sickinge, drs. De Jong en ir. Prakke, woonachtig in Naarden en Oosterbeek. In een garagebox in Capelle aan den IJssel werden naast wapens, uniformen en andere toebereidselen voor een aan slag, gedetailleerde tekeningen van hun woningen gevonden. Enkele maanden eerder zijn brandbommen tegen hun huizen gegooid. Onder de wagen van ir. Prakke werd toen een brandbom gevonden. De politie tilt bijzonder zwaar aan de zaak omdat de feiten wijzen op samenzwering. De verdachten, aan wie overtreding van de vuurwapenwet en inbraken ten laste zijn ge legd, hebben tot nu toe geweigerd ook maar iets te zeggen op de beschuldigingen. Bij de arrestatie van de groep afgelopen vrijdag wist een auto te ontkomen waarin zich ook aanhan gers van de groep zouden kunnen bevinden, aldus de politie. De Rotterdamse politie kwam de groep enige maanden geleden op het spoor bij controles op vuurwapenbezit. Naderhand werden twee mannen van het nu aangehouden groepje in Capelle gesignaleerd. Het huren door Rotterdammers van een garage in Capel le wekte de argwaan van de politie. De meeste spullen in de garage waren gestolen, waaron der een precisiewapen voor de lange afstand uit België. Politie en douane nemen deze dageh de uiter ste zorg in acht bij het onderzoek naar ver dachten in de RAF-affaire. Het grensverkeer tussen Nederland en West-Duitsland wordt mo menteel gekenmerkt door zeer lange wachttij den vanwege vaak zeer scherpe persoonscon troles. Bij de terugreis van Duitse getuigen die in Amersfoort met het van moord verdachte RAF-IJ K. TsilkeiL, we.den geconfronteerd, werd de trein naar Keulen over een speciaal spoor geleid. Enkele van hen weigerden te getuigen in het bijzijn van de advocaat van Folkerts uit vrees voor repressailles. iilllllMHIIMIlM—1— ADVERTENTIE NIJSSEN KOELING presenteert IJSHOCKEY tegen in de Ton Menken Ijsbaan, Vondellaan te Leiden. Aangeboden door: Nijssen Koeling Ton Menken IJsbaan Vonuellaan 41 Lelden Tel. 071-769344 'HEN Alphen krijgt een sbusdienst. Minister Wes- erterp is hiermee akkoord ge- *an. De busdienst begint per december en wordt uitge voerd door Westnederland. Je stadsbussen gaan rijden om iet half uur. Er komen twee ijnen die via het stadscentrum en het NS station naar de nieu we wijken Ridderveld 1 en 2 in iet noorden en naar het zuid westen van Alphen lopen. De jaarlijkse kosten van de nieuwe dienst zijn geraamd op 870.000 gulden en de opbreng sten op bijna drie ton. Het jaar lijkse tekort van ruim 5,5 ton is voor rijksrekening. Hij is bereid dit tekort aan te vullen op grond van een eerder aangekondigde regeling voor gemeenten zonder eigen openbaar vervoerbedrijf. De nieuwe regeling zal analoog ajn aan die voor de gemeenten die wel een openbaar vervoerbe drijf hebben. 43 MENSEN GEARRESTEERD (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In samenwerking met een groot aantal andere korpsen heeft de Amsterdamse politie een belangrijke heroïnetoevoerlijn tussen Maleisië en Amsterdam onschadelijk gemaakt. In totaal werd via deze lijn met 20 tran sporten 180 kilo heroïne (waarde onge veer 28 miljoen gulden) naar Nederland gebracht. Hiervan is 82 kilo onder schept. Er zijn 43 mensen aangehouden, waarvan is vast komen te staan dat ze bij deze smokkelaffaire waren betrokken. De arrestaties hadden plaats in Maleisië, Kopenhagen, Bangkok, Amsterdam, Pa rijs, Brussel en Moskou. De leiders van het internationale syndicaat waren een -echtpaar uit Maleisië, dat reeds geruime tijd door de politie in de gaten werd gehouden. Het onderzoek in deze affaire werd in Amsterdam afgesloten met de arrestatie van 15 mensen, onder wie drie Chinezen, die de belangrijkste afnemers van de heroïne waren. Een van hen omschreef de politie als „de grootste heroïnehandelaar die we ooit gehad hebben". Van de garresteerde koeriers en koeriersters heb ben er acht de Nederlandse nationaliteit; op één na komen ze allen uit Amsterdam. Onder hen is ook „blonde Greet", die al eerder een rol speelde in de smokkelaffaire met de viskotter „Lammy". De heroïne werd over het algemeen verborgen onder de kleren van de koeriers. Na inbeslagne ming van enkele transporten schakelde men over op het verbergen van heroïne in koffers met dubbele bodem en in speeldgoed-teddyberen. Op Schiphol trof de douane dit weekeinde in de dubbele bodem van de koffer van een 24-jarige telexist uit Utrecht nog 750 gram heroïne van zeer hoge kwaliteit aan. Het spul was afkomstig uit Bangkok. Op de zwarte markt bedraagt de waarde van deze soort ongeveer 300 gulden per gram. Yoga per post Of het yoga-experi- ment van het Post- district Amsterdam naar buiten toe in vloed zal hebben op de postale ver richtingen is nog een open vraag. In ieder geval zal het wel zijn mentale en lichamelijke uit werking hebben op de PTT'ers zelf, hoopt men. Het blijft zeker een heil- r zame onderbreking van de werkzaam heden. Melk duurder DEN HAAG De minimum prijs voor verpakte volle melk zal verhoogd worden van 1,02 naar 1,03 per liter. Het bestuur van het produktschap voor zui vel heeft daartoe besloten. Ver wacht wordt dat de verhoging per 17 of per 19 oktober zal kunnen ingaan. Rijkssteun voorLeidse recreatie Leiden Leiden kan voortaan rekenen op een hogere bijdrage van het ministerie van CRM in de kosten die worden gemaakt bij de inrichting van terreinen voor de openlucht-recreatie. Haag en Zoetermeer) naast een aantal andere gemeenten aange wezen in het kader van de ver betering van de leefbaarheid van de stad. De hoogte van de subsidie bedraagt ongeveer 75 procent van de geraamde inves teringskosten» exclusief de kos- Partijvoorzitter schiep misverstanden CDA-leider Van Agt in het middelpunt van de informele belangstelling. Links informateur Vrolijk, rechts zijn mede-informant Verdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Actieleider J. Terlouw van D'66 heeft gisteravond op verzoek van de informateurs de misverstanden weggenomen, als zou zijn partij overwegen zich uit het kabinetsoverleg terug te trekken. De misverstanden waren ontstaan na uitspraken van partijvoorzitter Glastra van Loon, die woensdagavond op een politieke bijeenkomst de vraag had gesteld, wanneer voor zijn partij de tijd gekomen zou zijn om zich uit het kabinetsoverleg terug te trekken. „Dat tijdstip nadert al," aldus de partijvoorzit ter. Dr. Terlouw heeft hierop gisteravond een correctie aangebracht „D'66 blijft onveranderd volledig medewerking geven aan de vorming van een kabinet." Informateurs Verdam en Vrolijk willen bij hun overleg met de drie fractievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw spoed betrachten. Informateur Vrolijk liet zich ontvallen, dat hij in dit verband in dagen rekent. De zetelverdeling voor een nieuw kabinet moet, aldus de informateurs in een open gesprek tot stand komen. Zij hebben de fractievoorzitters intussen dringend verzocht met hun openbare uitspraken over de informatie de nodige zelfbeheer sing te betrachten. De vorige informateurs Veringa en Den Uyl hebben in hun eindverslag duidelijk laten weten, dat een open gesprek over de zetelverdeling niet mogelijk was gebleken. Zij hebben daarover hun teleurstpllino nitcrecnrnb-on TRENTON (UPI) - Een Amerikaan uit Philadelphia zegt dat hij ten tij de van de Hongaar se opstand in 1956 vrijheidsstrijder was, heeft in de lo terij van New Jer sey duizend dollar per week voor de rest van zijn leven gewonnen. De 55-jarige John Pusztai deelde mee dat hij er meteen zijn baan van onderhoudsmonteur van 200 dollar per week aan zou geven. Terwijl hij zijn tot tranen toe bewogen vrouw Elizabeth omarmde, zei Pusztai: „Ik houd van tuinieren." Mocht Pusztai overlijden voordat hij aan wekelijkse uitkeringen 1 miljoen dollar heeft gehad, dan gaat de rest naar zijn nabestaan den. Geschenk Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van druk kerij/uitgeverij Tijl bv. in Zwolle zijn gisteren aan prins Claus twee mobiele drukkerijtjes aange boden, bestemd voor ontwikkelings landen. Het ge schenk werd be taald met de 80.000 gulden, die aanvan kelijk waren gere serveerd voor een jubileumfeest voor het personeel, als een eerbetoon aan de dit jaar overleden Tijl-directeur ir. J. Dikkers, die als eerste de mobiele drukkerijen voor de derde wereld ter sprake bracht, besloot het personeel unaniem het geld voor dit doel ter beschikking te stellen. LISSE (Van een onzer verslaggevers) LISSE De rijkspolitie weet nog niet, of men met de arrestatie van de 24-jarige ongehuwde inwoner van Lisse de man gepakt heeft die in de afgelopen maanden diverse malen brand heeft gesticht in de gemeente. De arrestant heeft inmiddels bekend dinsdagmorgen brand te hebben gesticht in de Christelijk Nationa le School, alsmede een poging tot brandstichting in een tanksta tion en het breken van een ruit van een radio- en t.v.-zaak. Andere brandstichtingen worden door hem ontkend. De man zou dinsdagmorgen in alle vroegte tot zijn daden zijn gekomen uit ballorigheid, nadat hij met familie en kennissen onenigheid had gehad. De man werd gisteren in Rotterdam door de spoorwegrecherche in een trein aangehouden. Uit de verhoren is niet gebleken, dat de man de pyromaan is", meent de politie in Lisse. De verhoren worden nog voortgezet. Verzekering inbraak en brand duurder DEN HAAG Omdat branden, stormen en inbraken steeds meer schade aanrichten, heeft minister Lubbers van economische zaken een verhoging van de premies voor verzekeringen tegen de~e risico's met ongeveer vijf procent goedgekeurd. De verhogingen gelden voor risico's met een verzekerde som van minder dan twee miljoen gulden. Deze handige rolmeetband ia een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m i vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres woonplaats Stuur.als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: - adres1. woonplaats- Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1