Zege Oranie zonder glans SCHOTLAND GEPLAATST Happel prijst Jan Jongbloed Kessel ziet blessure Rijsbergen somber in Gedevalueerd clubvoetbal zet zich voort in Nederlands elftal —O i «■mm few York 1osmos wil ohan Cruijff Gereduceerd tarief bij Sparta Dode na wedstrijd Schotland- Wales lORT LEIDSE COURANT' DONDERDAG 13 01 I OBER 1977 PAGINA 17 BELFAST Ernst Happel was uitbundig in zijn lof over doelman Jan Jongbloed- „Eerlijk gezegd, had ik hem al vrijwel afgeschre ven. Hij is ten slotte al 37 jaar. Maar ik houd nu weer ernstig rekening met hem". j „Wat hij in de eerste helft heeft gedaan, was subliem. Niemand had hem een doelpunt kwalijk kunnen nemen met die chaotische defensie voor zich. En nu Jan van Beveren en Piet Schrijvers hoogstwaarschijnlijk voorlopig nog niet terug zullen keren in Oranje, zal ik een beroep blijven doen op Jan Jongbloed. Ten slotte hebben we destijds ook de Russische doelman Yashin gehad die ook niet een van de jongeren was, maar tot op „hoge" leeftijd een sublieme partij vertolkte". Ergens in de buurt bij Happel stond Eddy Treytel, die lange tijd, van het moment af dat Nederland naar het wereldkampioenschap in West-Duitsland ging, als derde doelman is beschouwd. Dat kan hij nu voorlopig wel vergeten, helaas voor Eddy Treytel., Wim Rijsbergen moest voortijdig het veld verlaten, wegens een enkelblessure. Dr. Kessel ziet het somber in. (Van onze sportredactie) BELFAST KNVB-arts Kessel zag de/blessure van Wim Rijsbergen die enige minuten na de rust op een brancard het veld moest verlaten, somber in. „De enkelband van zijn linkerbeen is goed kapot De enkel is sterk gezwollen en er zit vocht in. Hij kan op het been staan, maar dat is dan ook alles. We zullen in Nederland foto's moeten laten maken, want er kan niet geconstateerd worden of er wellicht ook iets is gebroken. Het vreemde bij Rijsbergen is, dat hij al enige malen een dergelijke blessure heeft gehad en dan toch snel weer kon spelen. Misschien is het nu weer zo. Maar ik vrees dat het erger is dan de vorige •keren". imy Nelson van Noord Ierland maakt Willy van der Kerkhof de bal afhandig. LFAST Onophoudelijk viel het woord „wind", storm die in de lengterichting over het veld joeg rd gretig aangegrepen om als bliksemafleider te igeren voor het uiterst matige optreden van Neder- d en Noord-Ierland. Danny Blanchflower, de ordierse coach kon bijna geen ander woord over t lippen krijgen, om het „onechte" spel van zijn m verdoezelen. Waren dat nu elf spelers die in de gelse league week na week stormachtig aanvallen, verzettelijkheid tonen en gewend zijn de meest ecte weg naar het vijandelijke doel te zoeken? ging het nog wel, maar vijf mi nuten na de rust kreeg ik ineens weer flink pijn op die plek. Ik heb direct te kennen gegeven dat ik gewisseld wilde worden". ar het was ook niet het echte derlands elftal dat in het bij- op instorten staande oude dion opereerde. Interim idscoach Ernst Happel hij gewaagde van de moei te omstandigheden waaron- moest worden gespeeld ten- olge van de storm was enwel zo reëel om de slechte elprestaties niet geheel achter elementen weg te stoppen. 3\t leek", zo zei hij na afloop, helemaal niet op het Neder- nds elftal. En het was geen spiegeling van het Nederland- voetbal zoals we dat gewoon- llk kunnen verwachten. Er lopte niets, er was geen slim- "id in de opzet, er was geen eintje verrassing in het spel. had de spelers gezegd dat ze eerste tien minuten moesten jken hoe de Noordieren hen gemoet zouden treden. Daarna idden ze zelf het spel moeten ipalen, maar daar is niks van •echt gekomen". iedereen speelde bene- 1 n, tot zelfs ver beneden zijn rmale niveau. Van Hanegem n zich nog meermalen onder heiden, wat ook het geval was et Jongbloed, de voor Rijsber- n gewisselde Johnny Dusbaba af en toe Wim Jansen, die taak was opgedragen om jorge Best te bewaken. Hij d het er niet zo moeilijk mee ;st noch Cruyff in de Ierse gbladen was Noord-Ierland- ■derland afgeschilderd als de estigeslag tussen die twee ve tten excelleerden, uyff die als de offensieve ïlbepaler had moeten funge- n had eigenlijk helemaal niet ogen spelen. Hij vermeed iels zoveel mogelijk, speciaal >k met zijn direkte bepaald et zachtzinnige tegenstander cCreary, en gebruikte in ►ofdzaak zijn linkerbeen om :t geblesseerde rechter te spa- n. Cruyff: „In de eerste helft Nauwelijks was dat gebeurd of Nederland greep de beide pun ten die van zo eminent belang zijn voor de kwalifikatie voor Argentinië 1978. René van de Kerkhof tikte de bal over Allan Hunter, de beste in het Noord- ierse elftal, naar zijn broer Wil ly, die Jimmy Nicholl op dezelf de manier sloeg. Even wachten tot doelman Jennings naar vo ren kwam en toen koel scoorde: 0-1.. Van dat moment af was er van enige strijdlust bij de Noordie ren nauwelijks meer iets te be kennen. In de eerste helft had den ze nog geprobeerd enige pressie uit te oefenen. De beste mogelijkheden waren dan ook aan Noordierse zijde ontstaan, maar Nelson's schot werd knap door Jongbloed gepareerd, waarna McGrath overschoot. Best mikte precies in de handen van de Nederlandse doelman en Mcllroy's inzet werd ook zijn prooi. Ook bij de Noordieren ontbrak het overleg, waren de passes onzuiver en werd mees tal even chaotisch gespeeld als aan Nederlandse zijde. Happel: „De aansluiting van achteraf was geheel zoek en vrijwel geen bal kwam goed aan". Belofte Slechts enkele combinaties hielden een belofte in. Zo kwam Rep, die zichzelf al meer malen had vastgelopen, voor Jennings, die bij de botsing even geblesseerd raakte. Na de rust verzond Van Hanegem een haarzuivere, verre pass het 10 DE JANEIRO De New ork Cosmos wil onder meer than Cruijff inlijven. Dit eft de vice-voorzitter van de merikaanse profclub, Rafael s la Sierra, gisteren in Rio de meiro bekendgemaakt ftij zullen Cosmos tot een van 6 beste ploegen in de wereld taken en Gerd Muller, Cruijff [t Rivelino kopen", aldus De la terra De interesse van de merikanen voor Müller is be- end. Nieuw is de belangstelling oor Cruijff en Rivelino. ROTTERDAM De Rotter damse eredivisieclub Sparta biedt tot en met morgen 14 oktober de mogelijkheid om te gen een gereduceerde prijs van 55 gulden een toegangskaart voor de rest van dit seizoen te kopen. Sparta heeft nog twaalf thuis wedstrijden voor de boeg, on der meer tegen AZ'67, Ajax, FC Twente, PSV en Feyenoord. De kaart geeft in ieder geval recht op een staanplaats maar met dit kleinood kan men ook een over dekte zitplaats (tegen de vblle Prijs) reserveren. LIVERPOOL*—Schotland heeft zich gisteravond door een overwinning van 2—0 op Wales in Liverpool geplaatst voor de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. De wedstrijd telde voor groep zeven. Bij de rust was de stand nog 0—0. Schotland werd het vijfde land dat zich voor de eindronde in Argentinië heeft geplaatst na Argen tinië (gastheer), West Duitsland (wereldkampioen), Brazilië en Peru. Een benutte strafschop van aanvoerder Don Masson twaalf minuten voor tijd bracht Schotland in het stadion van Liverpool op het juiste pad naar Zuid Amerika. Vier minuten voor het einde stelde Kenny Dalglish de tickets zeker (2—0). Wales had tenminste een gelijkspel nodig om nog kans te maken en Tsjechoslowakije hoopte op elk resultaat behalve een Schotse over winning. Drie jaar geleden was Schotland het enige Britse team dat zich voor het eindtoernooi (in West Duitsland) plaatste. De stand in groep zeven is nu: 1. Schotland 4 3 0 1 6 6-3 2. Wales 3 1 0 2 2 3-3 3. Tsjechoslowakijke 3 1 0 2 2 36 Het Engelse voetbalelftal heeft gisteravond in Lu xemburg een wedstrijd voor groep twee van het kwalificatietoernooi om het wereldkampioenschap tegen Luxemburg met 2—0 gewonnen. Bij de rust was de stand 1—0 door een treffer van Kennedy. In de tweede helft had Mariner succes. De stand in groep twee is: 1. Engeland 5 4 0 1 8 13— 4 2. Italië 3 3 0 0 6 1 3. Finland 5 2 0 3 4 10-10 4. Luxemburg 5 0 0 5 0 2—19 Het Oostduitse voetbalelftal heeft gisteren in Leip zig voor 100.000 toeschouwers een wedstrijd voor groep drie van het kwalificatietoernooi om het wereldkampioenschap tegen Oostenrijk gelijkge speeld: 1—1. Bij de rust leidde Oostenrijk door een treffer van Hattenberger in de 43e minuut Zes minuten na de hervatting maakte Löwe gelijk. Door dit resultaat is Oostenrijk een stapje dichter bij kwalificatie voor Argentinië gekomen. De Oos tenrijkers hebben aan een gelijkspel op 30 oktober bij Turkije vrijwel zeker voldoende om als eerste te kunnen eindigen. De stand in groep drie is: 1. Oostenrijk 2. O-Duitsland 3. Turkije 4. Malta GELE KAARTEN Het voetbalelftal van de Ierse vrijstaat heeft giste ren in Dublin een wedstrijd voor groep vijf van de kwalificatieronde voor het wereldkampioen schap tegen Bulgarije 0—0 gespeeld. Het was een harde wedstrijd waarin de Italiaanse-arbiter Gon- nella zich genoodzaakt zag vier gele kaarten uit te delen. In beide teams vielen twee slachtoffers: Givens en O'Leary van Ierland, Kostov en Vassilev van Bulgarije. Bulgarije heeft aan een gelijkspel in de laatste wedstrijd tegen en in Franlu-ijk (16 november) voldoende om Argentinië te bereiken. De stand in groep vijf is: 1. Bulgarije 2. Frankrijk 3. Ierland Moes Jeannot, doelman van Luxemburg heeft de keihard door Ray Kennedy (wit shirt) ingeschoten bal gemist, hetgeen het eerste doelpunt voor Engeland betekende. De Engelsen wonnen deze kwalificatiewedstrijd met 2-0. 3 1 2 0 4 4—3 3 1113 4—3 4 1 1 2 3 2-4 Suriname heeft gisteren in Mexico-stad de wed strijd in het finaletoernooi van de Noord- en Middenamerikaanse zone voor het wereldkam pioenschap in Argentinië tegen Canada met 1—2 verloren. Het was de tweede nederlaag voor de Surinaamse ploeg na de 2—3 afgelopen zondag tegen Guatemala. Parsons gaf de Canadezen een voorsprong van 1—0, maar Vandenburg bepaalde uit een straf schop de ruststand op 1—1. Een doelpunt van Bucldy in de tweede helft bracht Canada de zege in deze wedstrijd, die door 90.000 toeschouwers werd bijgewoond. Mexico heeft ook zijn tweede wedstrijd gewonnen. Gisteravond versloegen de Mexicanen in Mexico- stad voor 110.000 toeschouwers El Salvador met 3—1. Bij de rust was de stand i—0 in het voordeel van Mexico. De doelpunten kwamen van Cardenas en Rangel (2x) voor Mexico en Huezo Montoyo voor El Salvador. De stand is nu Mexico Guatemala Canada El Salvador Haïti Suriname Het Hongaarse nationale elftal heeft gisteravond in een vriendschappelijke wedstrijd in Boedapest Zweden met 3—0 verslagen. Bij de rust leidden de Hongaren door doelpunten van Nyilasi en Varadi met 20. Töröcsik bepaalde in de tweede helft de eindstand op 3—0. Het Hongaarse team heeft ondanks deze ruime overwinning niet kun nen imponeren. LIVERPOOL Een do de en vijftig gewonden was bet resultaat van ernstige ongeregeldheden na de voetbalwedstrijd Schotland—Wales, waar bij Wales met 2—0 werd verslagen. Het dodelijk slachtoffer werd vermorzeld onder de voeten van een groep vechtende voetbal fans in het Anfield stadion van Liverpool. De vijftig gewonden vielen tijdens relletjes in de stad, waaraan hoofdzakelijk volledig beschonken voetbalsup porters deel nemen. Verscheide ne verwondingen waren 'te wij ten aan messteken. Gedurende de wedstrijd maakte de politie gebruik van honden om supporters te verhinderen het veld op te stormen. Vooral dronken Schotse voet balsupporters zouden zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige misdragingen. De poli tie van Liverpool had de dag tevoren al 75 Schotten opgepakt wegens dronkenschap, diefstal en vernielingen. den uitbetaald aan de selectie van zestien doelpunt dat ..1 r Oranje fabriceerde. „Dat doel- punt heeft het zelf gemaakt Het is jullie Van der Kerkhof ge woon opgedrongen". Een nogal vreemde uitdrukking voor een man met een zeer res pectabele voetbalcarrière die nu aan zijn twee seizoen als Noordierse coach bezig is. Het zal wel aan de teleurstelling hebben gelegen. Overigens zal Blanchflower nog heel wat te verbeteren hebben wil hij het publiek tevreden kunnen stel len. Ernst Happel en zijn ver vanger Jan Zwartkruis kunnen zich dat eveneens aantrekken. Het Nederlands elftal heeft een „trilogie" van het afglijden ge produceerd in de wedstrijd te gen achtereenvolgens IJsland, Rusland en Noord-Ierland. Niet zo verwonderlijk, want het spel van Oranje is per slot van rekening geënt op het gedeva lueerde clubvoetbal. Het grote gevaar schuilt in de leeftijd van a ah tal spelers die bepaald niet meer het niveau bereiken van'de tij^jkit zij zich naar een tweede plaaïs op het wereldpo dium speelden. En omdat er in kwalificatieduels geen risico mag worden genomen, kan Hap pel geen beroep doen op jonge re, maar ongeroutineerde krach ten, die toch zeker op de Neder landse velden rondlopen. Hoe wel, als Rensenbrink niet be schikbaar is, moet gegrepen worden naar een noodoplossing, zoals gisteren, toen René van de Kerkhof op die plaats stond. Het kan. Maar ideaal is anders. Het zal Happel heel wat hoofd brekens bezorgen om een hecht Oranje samen te stellen, dat in Argentinië dat Nederland de WK haalt is nu toch wel vrijwel zeker de hoge positie succes vol zal kunnen verdedigen. Voorlopig zullen we het er maar op houden, dat het resultaat oneindig veel belangrijker is dan de manier waarop het wordt behaald. Of zoals Johan Cruyff het zei: „De vorige keer hebben we tegen de Noordieren, op het eerste half uur na, goed gespeeld, maar nu hebben we gewonnen". En daar valt geen speld tussen te krijgen. HERMAN VAN BERGEM ste helft hadden we toch zeker kansen. Ik ben teleurgesteld. En niet alleen door de slechte wed strijd maar omdat ik niet kan ontdekken wat mijn spelers be zielde. Ze weten het zelf niet eens". Hij had nog wel een laat dunkend woord over voor het enige, bijzonder dure en niet alleen vanwege het totale be drag van 64.000 gulden dat als overwinningspremie moet wor- Willy van der Kerkhof, afgedekt door Jimmy Nicholl, staat klaar om de bal langs de Noord Ierse doelman te schieten. kon dus wel naar René van de Kerkhof die ten tweede male slap schoot. Dat had hij tevoren ook al gedaan, toen hij eigen initiatief Nicholl de bal ont nemen leek te promoveren tot doelpunt. Het waren schaarse lichtpuntjes in een somber duel, dat zelfs nog even dreigde te ontaarden toen de irritatie de overhand had verkregen. George Best ver gat zich zelfs en gaf Suurbier een klap. De Portugese scheids rechter Da Silva Garrida stond er bovenop maar greep niet in. Wel offreerde hij kort voor dit 'overigens zonder verdere gevol gen gebleven incident, Willy van de Kerkhof de gele kaart De PSV-er: „Ik begrijp daar werke lijk niets van. Misschien had hij het kunnen doen bij een andere actie van mij, maar dit keer niet. Ik sprong naar de bal en verloor het duel. Toen ik neer kwam gleed ik met een been naar McCreary die de bal intus sen had bemachtigd en vlak bij stond. Een zuivere tackle". Willy van de Kerkhof overi gens ook al pratend over de wind bracht toch een andere verklaring naar voren voor deze povere wedstrijd. „In ons hotel was de avond voor de wedstrijd een enorme herrie. Er zat een band in de dancing op volle sterkte te spelen en we konden niet slapen. Om half twaalf zijn we allemaal naar andere ka mers gegaan waar het rustiger was. Dat is niet bepaald goed voor je voorbereiding". Danny Blanchflower had zelfs zo'n excuus niet Hij bracht al leen uit: „Onbegrijpelijk zoals wij gespeeld hebben. In de eer

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17