KLM koopt weer bij Fokker vals alibi? Gebruikt Menten een Uitzonderingspositie ambtenaren onjuist Nog miljoenen oude bankbiljetten in omloop binnenland Speels sportief lekker landelijk en elegant Engels RECHTBANK HOORT TWEE DESKUNDIGEN Aantal alleenstaanden stijgt zeer snel VOLGENS KAMERLEDEN BVA: LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 PAGINA 13 Zomertijd was prettig DRIE MODESTULEN P EN C Drie stijlen overheersen dit najaar en deze winter het modebeeld van Peek Cloppenburg: „Speels sportief', lekker landelijk" en „elegant Engels". Engeland is de inspiratiebron, wat zich uit in de gebruikte materialen als tweed, Shetland en ruiten. Voor alle drie de stijlen geldt één motto: als het maar wijd is en lekker zit. Wijd zijn de mantel (sommige met een middellijn van drie meter), de jurken, de blousons en de vesten. Opvallend is het gebruik van „onwinterse kleuren" als wit en veel pastelkleuren. Een in het oog springend trekje van de mode van dit jaar is dat men alle soorten s to ff en combineert: corduroy en leer, wol en suède worden hierbij veel gebruikt. „Elegant Engels" is voornamelijk geïnspireerd op de blazer, die op verschillende manieren gebruikt is: van vrouwelijk tot zeer mannelijk door het dragen van een stropdas in de blazer. Veel bruinschakeringen bij Elegant Engels camel, roestbruin, chocolade- en donkerbruin. Het tricot speelt een belangrijke rol bij de stijl „Speels Sportief". De truien zijn ruim en sportief en er is veel variatie in de breisteken. Soms worden de grote truien in combinatie gedragen met mouwlozen vestjes en dikke kousen of maillots. In het laatste geval wordt de grote trui als een mini-jurk gedragen. De gebreide jurken zijn ruim en hebben altijd een col. Bij de stijl Lekker Landelijk wordt vooral gebruik gemaakt van de materialen corduroy, loden, duffel, gabardine en whipcord in combinatie met leer en suède. Veel natureltinten. De Ideren voor deze winter zijn niet alleen wijd maar worden ook veel in meerdere lagen over elkaar gedragen. Tricot is het belangrijkste materiaal bij de stijl „Speels Sportief". Koud hoeft men het de komende winter niet te hebben met zowel een trui, pullover en vest. Metro Mokum Eindelijk, na vijf jaar vertraging in de bouw. is het zover dat vrijdag, door Prinses Beatrix de Amsterdamse metro kan worden geopend. De hoofdstedelijke wethouder Treuman laat nu alvast zien hoe men een kaartje voor de ondergrondse kan aanschaffen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII OP 19 JANUARI WAARDELOOS AMSTERDAM Er zijn nog miljoe nen oude bankbiljetten, die straks hun waarde verliezen, in omloop. Dit is de reden dat de Nederlandsche Bank de. termijn om deze biljetten om te wisselen voor nieuwe heeft ver lengd tot 19 januari 1978. De inlever- ingstermijn is begonnen op 15 april van dit jaar. Mr. U. Suermondt, onderdirecteur van de Nederlandsche Bank, zegt dat op die datum meer dan 8,6 miljoen bank biljetten ui omloop waren van 1000.- (uit 1956), van 100.- (uit 1953), van 25.- (uit 1955) en van 10.- (uit 1953), die straks niets meer waard zullen zijn. Daarvan zijn er pas 2,3 miljoen ingewisseld. De bank bepaalt deze omloopcijfers iedere week als de weekstaat van de Nederlandsche Bank wordt opge maakt. Op 7 oktober is de laatste weekstaat opgemaakt en toen is geble ken dat er nog zoveel oude biljetten onder de mensen zijn, dat de termijn voor omwisseling is verlengd. De Ne derlandsche Bank mist nog: 105.100 duizendjes, 1.352.380 honderdjes, 1.268.699 vijfentwintigjes en 2.053.299 tientjes. Vooral de inlevering van de tientjes verloopt erg langzaam. Waar dit aan ligt is niet precies bekend, aldus de heer Suermondt. Hij raadt iedereen die nog met deze biljetten zit, wel aan ze snel om te wisselen, omdat het na het sluiten van de termijn op 19 janua ri bijzonder moeilijk wordt dat alsnog te doen. In uitzonderingsgevallen kan de Nederlandsche Bank een met rede nen omkleed verzoek om alsnog „goe de" voor „waardeloze" biljetten te ge ven honoreren, maar „men moet wel van zeer goede huize komen", aldus de heer Suermondt. Met andere woor den, men moet kunnen bewijzen dat men geen gelegenheid heeft gehad de oude lapjes eerder in te leveren. Tijdens de sluitingstermijn is dat zeer eenvoudig. Er worden geen vragen gesteld, al komt iemand met een kof fer vol briefjes. Men krijgt er gewoon nieuwe voor, aldus mr. Suermondt. Stoere kleding van stevig corduroy, zelfs de cowboy-hoed ontbreekt niet in ee garderobe van het komend winter seizoen. Het interieur van een tot am bulance omgebouwd Mystère 20 straaltoestel. Lucht-ambulance voor zieke zakenlieden (Van één onzer verslagge- ROTTERDAM - In Rot terdam is dezer dagen de SOS Air Ambulance b.v. van start gegaan die voor 165.- per persoon per jaar speciaal aan zakenlieden een verzekering aanbiedt die recht geeft op repatrië ring in geval van ziekte of ongeluk in het buitenland. Overbrenging naar Neder land geschiedt vanuit wil lekeurig welke plaats ter wereld. De wijze van ver voer is afhankelijk van de omstandigheden, maar zal, zo belooft de firma, steeds op de snelste en medisch meest verantwoorde ma nier gebeuren. Zonodig wordt gebruik gemaakt van Mystère 20 straaltoe stel len waartoe samen werkingsovereenkomsten zijn aangegaan met maat schappijen die over deze vliegtuigen beschikken. De overtocht naar Nederland wordt begeleid door medi ci en verpleegsters die op part-time basis werken. SOS Air Ambulance b.v. (reedt op als verkoopkan toor van de Amerikaanse tpaatschappij SOS Interna tional Assistance die tien jaar geleden in de Verenig de Staten is begonnen met dienstverlening op het ge bied van repatriëring. De verzekering is bedoeld voor zakenmensen, maar kan door iedereen on geacht zijn leeftijd of ge zondheid worden aange gaan. Als criterium voor overbrenging van de cliënt naar zijn vaderland geldt dat hij dermate onwel moet zijn geworden dat on- middéllijke ziekenhuisop name noodzakelijk is. De nieuwe verzekering heet SOS paspoort. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Heeft Pieter Menten een document vervalst om aan te tonen dat hij zich in Berlijn bevond, toen op 27 augustus 1941 in Urycz ruim honderd inwoners van dat dorp werden'geexecu- teerd? Deze vraag stond gisteren op de zeventiende dag van het proces Menten geruime tijd centraal. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht bank hoorde over Mentens alibi twee getuigen-deskundigen. Woordvoerder Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie sprak van „een duidelijke vervalsing". Getuige a decharge Boekbinder, een in West-Duits- land wonende Nederlander, is ervan overtuigd, dat het om een oorspronkelijk document gaat. Menten zelf: „Het is goudecht. Er is niets op aan te merken". Boekbinder werd gehoord over stempels en tekst op een zogenaamde Bedarfsbe- scheinigung, een distributiestamkaart waarop men bonkaarten voor levensmid delen kon krijgen. Menten heeft een foto- copie van een dergelijke stamkaart over legd, waaruit zou moeten blijken dat hij voor, tijdens en na de executiedatum in Berlijn is geweest. Boekbinder heeft tij dens de oorlog op een kantoor in Duits land gewerkt, waar de stamkaarten wer den gedistribueerd. Hij was door Menten opgeroepen omdat rechtbankpresident mr. Schroeder de letters op het document van Menten „stumperig" en „onduits" vond en gisteren constateerde dat afwij kende stempels zijn gebruikt. Boekbinder verklaarde dat de copy hem niet als een vervalsing voorkwam. Een afwijkend stempel verklaarde hij met: „Er werden zowel op het document als in het pas poort kleine stempels geplaatst als de betrokkene als „staatsgevaarlijk" werd beschouwd". De heer Van der Leeuw heeft twee Be- darfsbescheinigungen van Menten onder zocht en bleef bij zijn mening dat één ervan een vervalsing moet zijn. Hij legde er de nadruk op dat op beide documen ten dezelfde datum voorkomt. „De bonnen kunnen maar één keer zijn uitgereikt. De stempels lijken mij afkom stig uit een drukdoosje", aldus de heer Van der Leeuw, wiens conclusies voor verdediger Van Heijningen aanleiding waren zijn deskundigheid in twijfel te trekken. Er ontstond een tumult, waarin alleen Pieter Menten verstaanbaar was. Mr. Schroeder, die de verdachte meerma len tot kalmte moest manen: „Dit door elkaar schreeuwen wordt te gek. Ik zal de heer Menten het woord geven als dat nodig is". De bijzondere strafkamer hoorde aan het begin van de zitting achter gesloten deu ren een Poolse vrouw uit Den Haag Deze getuige decharge was, aldus mr. Schroeder, bang dat haar naaste familie leden door haar uitlatingen in gevaar zouden komen. De vrouw heeft verklaard dat zij tot 1942 in Lemberg heeft ge woond. Zij vernam van haar vader en kennissen dat Menten Joden en Polen had geholpen. „Ik heb nog iets gehoord van wie dan ook over deelname van Menten aan executies", zo heeft zij de strafkamer laten weten. Het proces wordt morgen voortgezet. LIJNDIENSTEN VANAF ZESTIENHOVEN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het aantaL alleenstaanden is in tien jaar tijd - tussen 1960 en 1971 - bijna verdubbeld. Het kwam van 373.000 op 681.000. Wanneer men daarbij aldus het ministerie van CRM de alleen staanden bij telt, die in instellingen en tehuizen verblijven, dan bleek in 1971 één op de vijftien Nederlanders tot de groep van alleenstaanden te behoren. Daarnaast blijkt, dat het aantal pérsonen, dat niet in een traditio neel, volledig gezinsverband leeft (echtpaar met of zonder kinderen) nog veel hoger is: 1672427 in 1971. Volgens de nog niet precies vastgestelde berekeningen is het aantal alleenstaanden na 1971 nog sneller gestegen. De sterke toename kan aldus CRM voor een deel worden toegeschreven, aan de immigratie van buitenlandse werknemers, maar ook de stijging van het aantal weduwen is zeer opvallend. Voorts gaan jongeren steeds meer zelfstandig wonen, terwijl ook het aantal echtscheidingen snel toeneemt. Door Wiesenthal beschuldigde Hongaar Papp niet vervolgd UTRECHT (ANP) De Am sterdamse procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker heeft voor lopig besloten geen strafvervol ging in te stellen tegen de van oorlogsmisdaden beschuldigde Hongaar dr. Zoltan Papp (62). Mr. Hartsuiker heeft laten we ten, dat hij de stukken heeft bestudeerd die hij via de rijks recherche van dr. Simon Wie senthal heeft ontvangen en dat hij daarin geen aanleiding ziet om tot vervolging over te gaan. Dr. Papp werkt sinds ongeveer 1960 bij de Nederlandse Spoor wegen. Toen Simon Wiesenthal hem er vorige maand van be schuldigde, een gevlucht oor logsmisdadiger te zijn, is hij op non-actief gesteld. Hij heeft zijn werk inmiddels hervat. Volgens Wiesenthal zou Papp in de tweede wereldoorlog com mandant zijn geweest van een Joods getto in de Hongaarse stad Papa en als zodanig verant woordelijk voor een aantal tran sporten naar het concentratie kamp Auschwitz. Vergaan van sleepboot groot raadsel VLISSINGEN (ANP) - Het vergaan van de sleepboot Frans, gisteren tussen Walche ren en Schouwen-Duiveland, blijft vooralsnog een groot raadsel. Vier overlevenden hebben te genover de rijkspolitie te water verklaard dat het drama zich zeer snel voltrok. Gistermorgen rond vijf uur merkten ze ineens dat het schip dieper ging liggen. Het maakte lichte slagzij en zonk daarop binnen enkele se conden. De vier overlevenden bevonden zich in het voor-compartiment. Zij konden op tijd in het red- dingvlot stappen. Een matroos en de stuurman zijn ondanks uitgebreide reddingsakties nog niet gevonden. Volgens de rede rij Frans Korren uit Rotterdam was de Frans dinsdag nog volle dig nagekeken, zeedicht ge maakt en goedgekeurd door de scheepvaartinspektie. De zoe- kakties naar de twee vermisten zijn inmiddels gestaakt. verband aan bijvoorbeeld een differentiatie naar de leeftijd. Ook stelt de BVA vast, dat een gezamenlijke wet voor werklozen en arbeidsongeschikten onjuist is. Tussen de begeleiding van deze groepen bestaan namelijk teveel verschillen, aldus de BVA. Er moet echter wel een blauwdruk komen van de sociale verzekeringen op lange termijn waarbij wijzigin gen alleen stapsgewijs kunnen worden aange bracht. De BVA bezet zich er ook sterk tegen, dat gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemers het „in validestempel" opgedrukt krijgen. Dat maakt, al dus de bond hun terugkeer naar het arbeidsproces zo goed als onmogelijk. Daarom moet „via de WAO en de AAW alleen de werkelijke arbeidson geschiktheid tot uitdrukking komen." Jarige tweeling Jaime en Marguerita, de tweeling van prinses Irene en prins Carel Hugo, is vandaag vijf jaar gewor den. Het tweetal gaat inmiddels al naar school. En daar die kleuter school in Parijs staat leren ze nu ook, behalve Spaans en Neder lands, vloeiend Frans spreken. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht In de sociale verzekering moet de uitzonderingspositie van de ambtnaren volgens de „Werknemers in Bank- en verzekeringsbedrijf en administrative kantoren" (BVA) opgeheven worden. Uit een oogpunt van solidariteit en finan ciering kan het ambtenarenkorps van meer dan één miljoen mensn" niet langer als een aparte groep de kaderleden van de BVA na een studie bijeenkomst in een rapport hebben vastgelegd. De BVA meent verder, dat de kinderbijslag in principe niet aangetast mag worden. We moet, menen de tweehonderd kaderleden, een onderzoek ingesteld worden naar een rationeler verdeling van de beschikbare middelen. De BVA denkt in dit ingevoerde zomertijd als prettig ervaren. Deze con clusie kan worden getrok ken uit een enquête die door het Nipo op 26 en 27 september is gehouden on der 1059 Nederlanders. Van de geïnterviewden heeft 72 procent de zomer tijd als aangenaam erva ren, 10 procent vond het minder prettig en 18 pro cent stond er onverschillig tegenover. Deze uitkomst is positiever dan die van een enquête met dezelfde vra gen die op 20 en 21 juni 1977 werd gehouden. Toen was de uitkomst respectie velijk 68 procent, 13 pro cent en 19 procent. Ook werd de vraag voorgelegd of de ingevoerde zomertijd volgens de ondervraagden voordelig of nadelig was voor de economie van ons land. Zevenenvijftig pro cent antwoordde voordelig en 4 procent nadelig voor ons land, terwijl 35 procent vond dat de zomertijd geen invloed op de economie van ons land heeft gehad. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTELVEEN De KLM heeft, voor het eerst na twintig jaar, weer een order ge plaatst bij Fokker. Het gaat daarbij om twee vliegtuigen van het type F-28 Fellows hip, waarmee de NLM (een dochteronderne ming van de KLM) vluchten zal uitvoeren op Parijs en Londen met als thuishaven Rotterdam-Zestienhoven. Bovendien be staat de mogelijkheid dat de KLM later nog twee van dit soort toestellen zal aanschaf fen. De twee bestelde Fellowships die elk plaats bieden aan 80 passagiers zullen in november en december volgend jaar worden afgeleverd. Het is echter de bedoeling om de nieuwe lijndiensten naar Parijs en Lon den met ingang van 1 april te laten ingaan. In de tussentijd zal de NLM bij Fokker twee soortgelijke toestellen kunnen huren. Dat de plannen van de NLM om de diensten vanaf Zestienhoven uit te breiden, juist nu in de publiciteit worden gebracht, heeft volgens de NLM niets te maken met de toestemming die Christoffel-directeur André Verlinden heeft gekregen om met zijn maat schappij „Rotterdam Airlines" eveneens vanaf Zestienhoven vluchten uit te voeren op een aantal Europese steden. „Puur toe val", noemt men dat bij de NLM. De aversie die het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft tegen de plannen van Verlinden geldt overigens niet voor de NLM. In Rotter dam is men zelfs blij met de uitbreidings plannen. Het college van B en W is namelijk van mening dat Rotterdam door de KL- M/NLM tot nu toe stiefmoederlijk is behan deld. De Fokker-directie noemt de order van de KLM „historisch". De order van twintig jaar geleden rekent men niet mee omdat de KLM met de toen aangeschafte toestellen niet in Europa heeft gevlogen. Als het er op aan komt heeft Fokker sinds de oorlog op een rechtstreekse order van de KLM gewacht. Op dc werkgelegenheidssituatie bij Fokker (die slecht is) zal de KLM-order weinig invloed hebben omdat het slechts gaat om twee toestellen. Anti-eros-wake Een groep Rotterdammers heeft gisteren een wake ingesteld voor het pand waarin volgens de plannen van de gemeente Rotterdam het Eros-centrum zal worden gevestigd. De wake, die tot vanmiddag twaalf uur duurde is een protest tegen deze plannen. De Rotterdammers, inwoners van de omliggende wijken, zijn bang dat de activiteiten van het Eros-centrum over hun woongebied zullen uitwaaieren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13