isenpakket FNV reen bijdrage tot oonmatiging ftwclóeSowcwit Reorganisatie Nederlandse economie noodzakelijk President rechtbank neemt poolshoogte in cel Folkerts Allerlaatste fase De opdracht, die gisteren aan de heren Verdam en Vrolijk is verstrekt, laat geen ruimte voor een ander kabinet als een regeringsploeg, waarin PvdA en CDA zullen deelnemen. Of D'66 daar per definitie bij moet zijn is niet geheel düidelijk, maar zal volledig afhankelijk blijken van de opstelling van de PvdA. Het CDA immers heeft, met name in het begin van het formatiewerk, duidelijk getoond aan deelname van D'66 geen enkele behoefte te hebben. De tweederde meerderheid, die socialisten en christen-de mocraten in de Tweede Kamer hebben, maakt deelname van een derde partij overbodig. De zinsnede in de opdracht aan de heren Verdam en Vrohik „in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging biedt ruimte voor de veron derstelling, dat D'66 gemist kan worden. De PvdA is overigens wel erg laat op deze gedachte gekomen, toen Van Thijn, na de patstelling van vorige week, opmerkte, dat het probleem van de zetelverdeling zonder D'66 in drie minuten opgelost zou zijn geweest! HeT is in dit kader wel vreemd dat oud-senator Van Riel van de VVD vraagtekens plaatst bij de rol van de Koningin in deze formatie. De WD is, zo zei de heer Van Riel, niet echt als een alternatief beschouwd. Als de heer Van Riel meent wat hij zegt, dan moet hij geen vraagtekens plaatsen bij de rol van de Koningin, maar bij die van de heer Wiegel. Deze immers heeft tot tweemaal toe geadvi seerd een nationaal kabinet te formeren. En de heer Wiegel deed dat in de wetenschap, dat een dergelijk advies een complete slag in de lucht was. Als de VVD per se niet wil regeren dan is dit advies het beste geweest dat de liberalen konden bedenken om buiten spel te blijven. Zij zijn niet buitenspel gezet, zij hebben zichzelf buiten spel geplaatst. Protest tegen postorderbedrijf van vakbonden OM WERKGELEGENHEID VEILIG TE STELLEN: INN EN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 PAGINA 9 Werkgeversvoorzitter Van Veen: onze sociaal-economische redactie) rfei HAAG VN O-voorzit ter mr. C. 'Ld Veen verwacht dat de regering de Jigende week het eerste gesprek zal fieren met de Stichting van de Arbeid f ferkgevers en vakbeweging) over het jieidsvoorwaardenbeleid voor 1978. et overleg kan alleen maar slagen als e partijen de materie nuchter bekij- i en zich baseren op realistische ver- ebtingen", zo zei hij als samenvatting van de opvatting van zijn bestuur, dat gisteren vergaderde. Zo vindt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen de verwachtingen van het Centraal Planbureau betreffende de economische groei (drie procent in 1978) te optimistisch. „Er zal niet meer dan twee twee en een half procent uitkomen en dat is nogal een verschil bij zulke lage percentages". In dit verband vindt het VNO, dat het voorlopige eisenpakket van de FNV geen bijdrage levert tot beper king van de loonkosten. Weliswaar wordt voor de loonstijging de nullijn aangehou den, maar door het verlangen naar ver schillende secundaire voorzieningen (va kantieverlenging bijvoorbeeld) doet de FNV er toch nog wat bovenop", aldus de heer Van Veen, die de opstelling van deze vakcentrale nogal hard vond en van te groot optimisme getuigend. „Het gaat er thans vooral om het kostenpatroon om laag te brengen". In het komende gesprek tussen de rege ring en Stichting van de Arbeid zal het VNO vooral in de richting van het kabi net de vraag aan de orde stellen, wat de overheid kan en wil doen om meer loon ruimte te scheppen, om de prijscompen satie te beperken en om het minimum loon beter te beheersen. De vakbeweging zal worden gevraagd of zij echt de nullijn wil aanvaarden. Voorstel van VNO Meer eigen risico sociale verzekeringen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) wil voor de sociale verzekeringen meer eigen risico laten inbouwen. Daarbij denkt het VNO aan het verplicht stel len voor ondernemingen van een bepaald percentage eigen risico, terwijl ook de verzeker den enige eigen risico dienen te dragen. Een en ander betekent een ver laging van de uitkeringshoogte en de eventuele uitkeringsduur. Het VNO schrijft dit in een nota over de plannen tot reorganisa tie van de uitvoering van de sociale verzekeringen. Het merkt daarbij op., dat er nauwe lijks te reorganiseren is, tenzij men de bestuurbaarheid, de „beheersbaarheid" der koste nontwikkeling en de „bereik baarheid" wil vergroten. itTént hartluchtbrug Londen overleden MOND (ANP) - Ais ge- complicaties na de s afgelopen zondag 41-jarige Nederlandse hart- liënt in het St. Anthony's zie- ihuis in Londen overleden, is dinsdag door de voorzitter in de Nederlandse Hartpatien- rereniging meegedeeld, is de eerste patiënt die op ae hartluchtbrug naar Lon- waarmee op 6 september is gonnen, is overleden. UTRECHT ANP) Rechtbankpresident mr. V. van Dijk uit Utrecht heeft giste ren een bezoek gebracht aan Knut Fol kerts om zich door eigen waarneming op de hoogte te stellen van de omstandighe den waaronder de Duitse terrorist wordt gevangen gehouden. Mr. van Dijk be sloot hiertoe nadat de twee raadslieden van Folkerts tijdens een kort geding zijn overbrenging vanuit de marechaussee kazerne in Soesterberg naar een huis van bewaring hadden geëist. Volgens hen begaat de Nederlandse staat door gevan genhouding van de Duitser in een kazer necel een onrechtmatige daad. De wet verbiedt het opleggen van voorlo pige hechtenis elders dan in een huis van bewaring dat als zodanig door de minis ter van justitie is aangewezen, zo stelden zij. Folkerts advocaat mr. P. Bakker Schut, zei dat het vergaand isolement waarin zijn cliënt verkeert het strafpro ces ongunstig kan beïnvloeden. Hij zette uiteen dat de terrorist die op 22 septem ber een Utrechtse politieman doodschoot 23 1/2 uur per etmaal in eenzame opslui ting doorbrengt in een cel waar geen frisse lucht doordringt en nauwelijks daglicht Afgezien van het geluid van een ventilator en van opstijgende straaljagers zou er volstrekte stilte heersen. Mr. Bak ker Schut verwees naar onderzoekingen van Westduitse medici volgens wie een dergelijk isolement tot onherstelbare psy- cische schade leidt. Namens de Staat der Nederlanden voerde mr. E. Korthals Al- tes aan, dat detinering in een marechaus see-kazerne om veiligheidsredenen nood zakelijk wordt geacht. De Rote Armee Fraktion, waarvan Folkerts zegt lid te zijn, heeft in het verleden al bewezen gevangen leden van de organisatie gewa penderhand te bevrijden uit gevangenis sen, aldus mr. Korthals Altes. De schets die mr. Bakker Schut van Folkerts deti nering had gegeven noemde hij „schro melijk overdreven". Mr. van Dijk doet volgende week dinsdag uitspraak in het kort geding. De berechting van de terro rist is voorlopig vastgesteld op 6 en 7 december voor de strafkamer van de rechtbank in Utrecht. In ieder geval is uit de informatie-opdracht aan de twee Vs in Haagse kringen wordt zelfs als over de V-2 gesproken komen vast te staan, dat zij zich uitsluitend met de allerlaatste fase van de zetelverdeling zullen moeten bezighouden. Immers „met inachtneming van hetgeen tot dusverre is vastgesteld" laat programmatisch overleg niet toe. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat na de breuk van vorige week donderdag, enig herstel van vertrouwen, althans enig uitzicht op een oplossing mogelijk is geworden. Dat kan dan alleen betekenen, dat de 8—7—1 formule van de baan is. En dat moet ook wel, want een vierde misluk king is niet meer verteerbaar en maakt een kabinet van deze politieke samenstelling onmogelijk. EUGD BESTEEDT 1,2 HLJAED UIT EIGEN ZAK OTTERDAM (ANP) De drie miljoen jongeren in Nederland in zes tot negentien jaar besteden dit jaar omstreeks 1,2 miljard olden. de groep van twaalf tot zestien jaar wordt het meeste geld op spaarbank gezet Jongeren van achttien en negentien jaar geven it meeste geld uit aan kleren, daarna aan uitgaan. Sparen komt r hen op de derde plaats. Vervolgens wordt het geld besteed het bezoeken van popconcerten en aankoop van platen, van de tien jongeren uit de leeftijdsgroep van dertien tot egentien jaar kopen minstens eenmaal per maand een plaat of assette. an de jongelui van zestien en zeventien jaar heeft een op de een bankrekening. In de leeftijdsgroep van achttien en negen- jaar hebben ruim vier van de tien jongeren een eigen rekening. Ouder de twaalf- en dertien-jarigen hebben twee van de honderd scholieren een baantje. Van de jongeren van veertien en vijftien jaar hebben elf van de honderd een eigen inkomstenbron en van zestien en zeventien jaar eenentwintig van de honderd. DEN HAAG (ANP) In okto ber, november en december van dit jaar zal in opdracht van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een wat genoemd wordt groot scheeps onderzoek worden ge houden naar de woningbehoef ten van de Nederlandse bevol king. Groot onderzoek woningbehoeften Doel van het onderzoek is per regio een inzicht te krijgen in de huisvestingssituatie en de woonwensen van de bevolking. Arabië laat Nederlandse kapitein vrij ROTTERDAM (ANP) De ka pitein van de sleepboot Thames van Smit zeesleep- en bergings bedrijf in Rotterdam, de heer J. Pannekoek is al bijna een half jaar in Saoedie Arabië vast te hebben gezeten, vrijgelaten en gezond in Nederland terugge keerd. De heer Pannekoek werd om nog altijd onopgehelderde reden veroordeeld nadat zijn vaartuig verkeerd was ingeklaard. Dit schip, de sleepboot Thames, is door Saoedie Arabië vastgehou den van mei van dit jaar tot begin september. De heer Pan nekoek kreeg pas enkele dagen geleden zijn paspoort terug. DEN HAAG Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond en het Nederlands Chris telijke Ondememersverbond vinden het hoog tijd dat er een" einde komt aan de commerciële activiteiten van de vakbewe ging in de vorm van het postor derbedrijf dat gehanteerd wordt als een klantenbinder en dat ten koste gaat van het nor- (Van een omale distributie-apparaat. De FNV, zowel als het CNV hebben alles te koop. anders verstoken zou moeten blijven, omdat de Maar men kan thans niet meer zeggen, dat er financiële middelen hem ontbreken. Met deze acti- sprake is van het voorzien in een behoefte die niet viteiten werd in 1966 begonnen. Maar dat alles is langs normale wegen zou kunnen worden bevre-. wel heel iets anders dan de praktijken die de digd. Bij beide verenigingen gaat het als lang niet vakbeweging vandaag de dag met geheel nader meer om „sociale verheffing", aldus de beide oogmerk toepast, aldus de ondememersverbonden, ondememersverbonden. Het is een business geworden, waarin tientallen Gesteld wordt, dat er wel degelijk begrip op te miljoenen omgaan. Bovendien is gebleken, dat de brengen valt voor bepaalde vakbondsexploitaties vakbonden zich niet houden aan de ethiek in deze wanneer het er om gaat bepaalde zaken onder het branche: de bonden blijken zich niet te beperken bereik van de arbeider te brengen waarvan hij tot de bij hun aangesloten leden. Nieuw vaccin pseudo-vogelpest ARNHEM (ANP) Virusspe cialisten van het bedrijf Inter- vet in Boxmeer, onderdeel van het AKZO-concem, hebben een nieuw inentingsmiddel tegen pseudo-vogelpest ontwikkeld. Pseudo-vogelpest is een zeer be smettelijke ziekte onder pluim vee die een grote sterfte tot gevolg heeft. Volgens het personeelsblad van AKZOPHARMA is het unieke van de nieuwe inentingsstof dat het een zeer goede bescherming geeft en te verwaarlozen bijver schijnselen, zoals bij andere vaccins het geval zou zijn. Het middel wordt al enkele weken met succes op de markt ge bracht, zegt AKZO. In de serie sociaal-economische vraagstukken in Nederland", waarmee onze krant vorige week maandag begonnen is, hebben totnutoe geschreven de heren J. Lanser (voorzitter CNV), W. Perquin (voorzitter KNOV), drs. H. van der Schalie (voorzitter Raad BMHP) en drs. J. Schouten (voorzitter KNBTB). Vandaag is de beer W. Kok, voorzitter van de FNV aan het woord. In de vakbeweging plegen we politici op hun daden te beoordelen ei niet foxeer op de woorden die ze in verkie zingsprograms neerschrijven. Wij weten niet goed raad met politici die alsmaar niet tot daden kunnen besluiten zoals nu tijdens de kabinetsforma tie. De politici moeten onder ling maar uitvechten wie er de schuld van is dat de kabi netsformatie veel te lang heeft geduurd. Maar zij zullen zich gezamenlijk moeten rea liseren dat bet volstrekt on verantwoord is om een land meer dan een half jaar te laten regeren door een kabi net dat niets anders kan en mag doen dan „op de winkel passen". Het bizare van de huidige si tuatie blijkt uit de Troonrede en de Miljoenennota. Het de missionaire kabinet heeft geen nieuw beleid te bieden, maar zegt er in één adem bij dat er op korte termijn wel nieuwe initiatieven noodzake lijk zijn om de dreigende eco nomische problemen het hoofd te bieden. Het Centraal Planbureau voorspelt voor 1978 een opnieuw tegenvallen de economische groei en een opnieuw stijgende werkloos heid. Het bureau gaat er bij deze voorspelling vanuit dat de werknemers er in 1978 massaal in koopkracht op achteruitgaan. Voor de FNV is dit perspectief onaanvaardbaar. Een massale achteruitgang in koopkracht moet voorkomen worden. Het is in de gegeven situatie niet alleen om sociale, maar ook om economische redenen on verantwoord. Uit de analyses van het Planbureau blijkt na melijk zonneklaar dat grote delen van het bedrijfsleven op dit moment met afzetproble- men te kampen hebben. De problemen zouden bij een ach teruitgang in koopkracht en dus bij vermindering van con sumptieve bestedingen alleen maar groter worden. In de FNV gaan we de komen de maand, in samenspraak met de leden, de uitgangspun ten vaststellen voor het ar- beidsvoorwaardenbeleid-1978. Het is helemaal nog geen uit gemaakte zaak dat de FNV voor 1978 zal afzien van een loonsverhoging bovenop de prijscompensatie. Het woord is aan de leden. Maar het zal duidelijk zijn dat de regering de druk op de loononderhan delingen kan verlichten door een aanvullend pakket maat regelen, gericht op lastenver lichting. De FNV heeft daar voor inmiddels een aantal sug gesties gelanceerd. Het zal ver der duidelijk zijn dat de op stelling van de FNV mede be paald zal worden door de hou ding van de werkgevers. De nieuwe aanval van de werkge vers op de prijscompensatie vind ik onbegrijpelijk Zij zou den moeten begrijpen dat een volledige prijscompensatie op dit moment absoluut noodza kelijk is om de koopkracht van de werknemers althans enigszins op peil te houden. Een aantasting van de prijs compensatie kan er alleen maar toe leiden dat de sociale tegenstellingen in dit land op nieuw oplaaien en dat de vak beweging langs een andere weg, i.c. door het stellen van looneisen, zal proberen om de koopkracht van de werkne mers in ieder geval in stand te houden. De door de FNV bepleite las tenverlichting zal in 1978 lei den tot een groter tekort op de rijksbegroting. Wij achten dat op dit moment niet alleen ac ceptabel maar zelfs noodzake lijk Wij hebben begrepen dat men er ook in het demissionaire kabinet zo over denkt De af- zetproblemen in het bedrijfsle ven wijzen er immers op dat de totale bestedingen in Ne derland achterblijven bij de produktie. In de dertiger jaren zijn de economen gaan inzien dat het onder zulke omstan digheden geoorloofd, en zelfs de enige juiste politiek is, om tijdelijk met grote tekorten op de begroting te werken. Ik wil hiermee zeggen dat Ne derland er op dit moment niet mee gebaat zou zijn als er, volgens het WD-recept, wild wordt ingehakt op de over heidsuitgaven en/of de sociale uitkeringen. De afzetproble- men worden er niet door opge lost Het WD-recept zal er in de praktijk op neer komen dat de bestedingsmogelijkheden worden aangetast van ambte naren en van mensen die van een sociale uitkering moeten leven, ten gunste van de beste dingsmogelijkheden van be drijven (de winsten). En dat terwijl er geen enkele garantie is dat de bedrijven de hogere winsten zullen gaan gebruiken voor bestedingen in de vorm van nieuwe investeringen. Het WD-recept is niet alleen om economische, maar ook om sociale redenen onaan vaardbaar. De FNV wenst geen politiek die kunstmatige tegenstellingen creëert tussen verschillende groepen in onze samenleving: werknemers in particuliere bedrijven, ambte naren, sociale uitkeringstrek kers. Als het gaat om het inko men en de bestedingsmogelijk heden van de verschillende groepen dan heeft de FNV slechts één maatstaf die voor allen geldt* de zwaarste lasten (door W. Kok, voorzitter Federatie Nederlandse Vakbonden) W. (WlUem) Kok la geboren op 29 september 1938 te Bergambacht (Z.H.). Na Mulo-B en HBS-B ging hl naar het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland (NOIB) te Breukelen. Na de militaire dienst deed hl) korte tifd praktijk op In het zakenleven op moeten gedragen worden door de sterkste schouders. Een vermindering van sociale uit keringen aan zgn. „niet-actie- ven" om daarmee de zgn. „ac tieven" aan een hoger inko men te helpen is voor de FNV volstrekt onaanvaardbaar. Dit alles betekent natuurlijk niet dat we ons als FNV zou den kunnen onttrekken aan de keuze tussen het particulier en het collectief besteden van het nationaal inkomen. Wij hech ten in de FNV grote waarde aan collectieve voorzieningen en zijn ook bereid om de fi nanciële concequenties daar van, in de vorm van belastin gen en premies te dragen. We zijn er ons van bewust dat we, juist omwille van de collectie ve voorzieningen, de komende jaren genegen zullen moeten nemen met zeer bescheiden en misschien wel helemaal geen loonsverhogingen. Daarbij ne men we in aanmerking dat goede collectieve voorzienin gen niet alleen voor de kwali teit van het bestaan, maar ook voor de werkgelegenheid van belang zijn. Dat daarvoor een aanmerkelijke verkleining van de nog steeds veel te grote inkomensverschillen nodig is, behoeft geen betoog. Ik kom op het tweede hoofdt hema van deze beschouwing: de werkgelegenheid. Het Cen traal Planbureau voorspelt dat de werkloosheid in 1978 zal oplopen tot gemiddeld 240.000. (In 1977 is de werkloosheid gemiddeld om en nabij de 210.000). Het CPB wijt de stij- gende werkloosheid vooral aan een verdere vermindering van de werkgelegenheid in de industrie. De werkgelegenheid in de dienstensector en, wat men tegenwoordig noemt, de tertiaire en kwartaire sector (d.i. de overheid en semi-over- heidsinstellingen) stijgt onvol doende om dit op te vangen. Daar komt bij dat er zich, in sterkere mate dan een jaar geleden werd voorzien, nieuwe groepen op de arbeidsmarkt melden. Dit geldt vooral de gehuwde vrouwen. De teruggang van de werkge legenheid in de industriële sec tor en de stagnatie van de werkgelegenheid in de dienst ensector blijkt voor een heel belangrijk deel bepaald te worden door ontwikkelingen in het buitenland. De Nederlandse export van goederen en diensten is zwaar bij de verwachting achterge bleven. Er is in de hele indus triële wereld sprake van een afzetcrisis. De ondernemers kunnen hun spullen niet kwijt Er wordt te veel geprodu ceerd. Er is in het verleden, nationaal en internationaal kennelijk te veel geïnvesteerd, zeker in de industrie. De on dernemers hebben in hun jacht naar „het grote geld" de afzetmogelijkheden van de we reldmarkt onderschat, en de gevolgen van de energiecrisis en de verscherpte concurren tie vanuit de Derde Wereld overschat Daarnaast zien wij overal in de Westerse wereld een nog steeds verder voort- schietende ontwikkeling in de richting van kapitaalintensie ve, dus relatief arbeidsbespa rende produktiemethodes. Ne derland wordt in deze ontwik kelingen, of het wil of niet, meegezogen. Nederland heeft de afgelopen jaren nog te maken gekregen met een extra handicap. De koers van de gulden is ten opzichte van de buitenlandse geldsoorten voortdurend in waarde gestegen, waardoor onze exportprodukten in het buitenland steeds duurder werden. De werkgevers proberen ons, ondanks alles, een schuldge voel aan te praten. De vermin derde economische groei en de stijgende werkloosheid zou, voor alles, te wijten zijn aan de te hoge loonkosten in Ne derland en aan het najagen van „linkse hobbies" door de FNV, zoals het streven naar een grotere zeggenschap van de werknemers over de be stemming van de winst en een grotere invloed van de werk nemers en de overheid op de investeringen. De koele cijfers wijzen uit dat de loonkoste nontwikkeling in Nederland in de afgelopen jaren ongeveer in de pas is blijven lopen met die in het concurrerende buiten land. De verslechterde concur rentiepositie in de afgelopen jaren is vrijwel uitsluitend te wijten aan de koersstijging van de gulden. De werkgevers vergissen zich bovendien, als zij menen dat de Nederlandse vakbeweging alleen staat in haar streven naar zeggen schap over fundamentele on- dememersbeslissingen. In heel Europa breekt het besef door dat er iets ingrijpends aan de hand is met de economie. Overal breekt het besef door dat met name de industrie nog maar aan het begin staat van een diepingrijpend, en voor de werkgelegenheid, pijnlijk pro ces van organisatie. De beslis singen die genomen moeten worden zijn veel te belangrijk om ze aan een kleine kring van „captains of industry" over te laten. Ik vind het onbegrijpelijk dat de Nederlandse werkgevers zich totaal nergens van bewust lijken te zijn. Dat ze niets van de stakingen in februari ge leerd schijnen te hebben, en dat ze categorisch elk overleg over de winst-werk problema tiek uit de weg gaan. In plaats daarvan durven ze bij ons aan te komen met het verhaal dat zij wel eens even de werkgele genheidsproblemen zullen op lossen als de vakbeweging en de overheid er maar voor zor gen dat er voldoende winst kan worden gemaakt en zich voor het overige nergens mee bemoeien. Dit verhaal is nog minder geloofwaardig dan vo rig jaar. Het wordt hoe langer hoe dui delijker dat de werkgelegen heid in de toekomst alleen maar veilig gesteld kan wor den als er een duidelijk „reor ganisatieplan" voor de Neder- wetenschappell)k medewerker van deze bond, nadat hl] Inmiddels MO-economle had gehaald. In 1967 werd hl) secretaris van de Bouwbond NW. Op 28 augustus 1969 volgde zl)n verkiezing tot secretaris van het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen. Met zl)n nog geen 311aar was hl) toen de Jongste bestuurder die het NW ooit had gekend. Op 20 september 1973 aanvaardde Kok het voorzitterschap van het NW, nadat hl) In het voorjaar reeds door de Verbondsvergadering van het NW In die functie was verkozen. Hl) volgde Adrl de Boon op, die sedert het vertrek van H. ter Helde In oktober 1972 als waarnemend-voorzitter was opgetreden. BI) de oprichting van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), rte wordt gevormd door de twee grootste Nederlandse vakcentrales, NW en NKV. werd W. Kok de eerste voorzitter van de FNV. Hl) Is gehuwd en heeft drie kinderen. De teruggang van de werkge legenheid in de industrie lijkt op dit moment gezien de inter nationale ontwikkeling, onver mijdelijk. We zullen daar een voor Nederland passend ant woord op moeten zien te vin den. De FNV ziet mogelijkhe den in het op gang brengen, door de overheid, van nieuwe industriële activiteiten op het gebied van de energiebespa ring, het tot ontwikkeling brengen van alternatieve ener giebronnen en de strijd tegen de milieuverontreiniging. Daarnaast zal via de WIK (de Wet op het Investeringsreke ning) de particuliere bedrijvig heid zoveel mogelijk gericht moeten worden op het behoud en de creatie van nieuwe werkgelegenheid. Tenslotte zullen we maatregelen moeten gaan overwegen die dwars in gaan tegen de filosofie die tot op dit moment aan het werk gelegenheidsbeleid ten grond slag ligt Namelijk het creëren van werkgelegenheid in niet- direkt produktieve sectoren van onze samenleving, zoals de welzijnssector en de cultu rele sector. Of maatregelen die niet meer gericht zijn op een rechtvaardiger verdeling van de bestaande arbeidsplaatsen. Dit soort onorthodoxe maatre gelen zal niet zonder financiële offers kunnen worden gereali seerd, waarbij de draagkracht- verhoudingen van groot be lang zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9