60a Wat kan thee toch lekker zijn met Picknick in de pot» Israël akkoord met Amerikaans werkdocument over Midden Oosten 1 Nobelprijzen natuurkunde en chemie voor vier geleerden fe] Britse conservatieven beschouwen zichzelf als „partij van het volk" havermoutpap of rijstepap halve liter tijdelijk VS HEKELEN POSTCENSUUR IN OOST-EUROPA y Je wilt verse, geurige thee in je kopje of je glas. En wat kies je 5Sdus? Je kiest voor de kwaliteit van Pickwick. Omdat je weet dat er veel zorg aan is besteed. Omdat je weet dat daarmee je kop thee altijd lekker is. 's Morgens na de wekker, 's Middags na de school. En natuurlijk zet je die thee ook met aandacht. Zo ben je er altijd zeker van dat je geniet van je eigen, vertrouwde Pickwick thee. Nu in prijs verlaagd. Je eigen,vertrouwde Rckwick thee. UITENLAND LEIDSE COURANT. WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 PAGINA 7 [Ctemd deel te nemen aan een tweede conferentie r an Genève over het Midden Oosten op basis van ct werkdocument dat het samen met de Verenig- e Staten heeft opgesteld. Premier Menachem jegin zat gisteren het kabinetsberaad voor waar- p het besluit werd genomen. Enkele uren tevo ren was hij ontslagen uit het ziekenhuis in Tel Aviv, waar hij elf dagen eerder wegens een aandoening van het hartvlies was opgenomen, echter gezegd dat, hetgene dat aanvaard is, nog de guerrilla-organisatie El Fatah, zijn volgens het Het werkdocument gaat over procedures voor de steeds een werkdocument is waarover mogelijk Israëlisch opperbevel betrokken geweest bij talrij- hervatting van de vredesconferentie in Genève verder zal moeten worden onderhandeld met de ke sabotage-aanvallen in de afgelopen drie jaar. tussen Israël en de Arabieren. De juiste inhoud Arabische regeringen die er hun mening over Veertien leden van de Assemblee van de Raad van is niet gepubliceerd. hebben gegeven. Europa hebben, op initiatief van het Eerste Ka- Geholpen door een politieman en een lijfwacht verlaat de Israëlische Gisteren heeft Israël op de bezette westelijke oever merlid Piket (CDA), een verklaring gepubliceerd Premier Begin het ziekenhuis in Tel Aviv, waar hij werd verpleegd in Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za- van de Jordaan drie Arabische guerrillacellen die er op neerkomt dat de Palestijnen niet behoren verband met een ontsteking aan zijn hartvlies. Begin leidde gisteren ken verwelkomde in een korte verklaring de be- opgerold. Er werden 31 arrestaties verricht. De deel te nemen aan de vredesbesprekingen over het Amerikaans werkdocument m.b.t. het slissing van het Israëlisch kabinet. Voorts werd groepen, die deel zouden hebben uitgemaakt van Midden Oosten conflict. Midden Oosten werd aanvaard. John van Vleck Philip Anderson llya Prigogin STOCKHOLM (TJPI) Het Zweedse Acade mie voor Wetenschappen heeft de Nobel prijs voor natuurkunde dit jaar toegekend aan de Amerikanen Philip W. Anderson, Jon H. van Vleck en aan de Brit Sir Nevill F. Mott. De Nobelprijs voor scheikunde gaat naa de Belgische professor llya Prigo- fin. De scheikunde prijs werd aan Prigogin toe gekend voor "zijn bijdrage aan de kennis van de omkeerbare warmtebeweging, in het bijzonder tot de theorie van de veranderlijke structuren". Progogin heeft de theorie van de thermodynamisca uitgebreid tot syste men die ver verwijderd zijn van thermody- namisch evenwicht. Prigogin is Rus van geboorte. Hij kwam in 1920 op driejarige leeftijd met zijn ouders in de grote stroom Russische vluchtelingen naar West-Europa. Hij is hoogleraar aan de vrije universiteit van Brussel en fungeert in Taxas als directeur van het urn iteitsin- stituut voor statische mechanica en thermo dynamica. De drie natuurkundigen zijn onderscheiden „voor hun fundamenteel theoretisch onder zoek van de electronische structuur van magnetische en ongeordende systemen." Zij zijn werkzaam geweest op een uitgebreid» gebied van natuurkunde, het terrein van de wisselwerking tussen electronen onderling en de koppeling tussen de bewegingen van Strijd in Zuid-Libanon opgelaaid ME TUL L AH (Reuter-UPI) De strijd in het zuiden van Liba non is gisteren weer opgelaaid. Volgens inwoners van de I&ae- lische plaats Metullah zijn er bij hevige gevechten tussen rechtse en Palestijnse eenheden acht leden van de rechtse mili tie gewond geraakt. Een van hen bezweek aan zijn verwondingen. De overigen zijn voor een medische behandeling naar de grens met Israël ge bracht. De gevechten van giste ren worden beschouwd als de ernstigste schending tot nu toe van het op 26 september geslo ten bestand tussen de elkaar bestrijdende partijen. de electronenonderling en de atoomkernen in magnetisch en ongeordend materiaal. Zij zijn ver buiten de conventionele theorieën gegaan. Van Vleck van de Harvard Universi ty is wel de „vader van het moderne magne tisme" genoemd. Zijn ideeën hebben een centrale rol gespeeld bij de ontwikkeling an amorfe materialen zoals glas, die nu aan gang zijn, ondenkbaar zouden zijn zonder bijdragen van Mott en Anderson. Mott h ft tevens bestudeerd wat men nu „de overgang van Mott" noemt, waardoor be paalde metalen isolatoren kunnen worden, wanneer de dichtheid van de electroden afneemt. Van Vleck is in 1899 geboren, zijn leerling Anderson in 1923, Mott in 1905. Gratie voor ter dood veroordeelde aap BOGOTA (Reuter) - De bekendste aap van Colum bia die drie dagen in een gevangenis in Bogota heeft gezeten omdat hij een vrouw had doodgebeten, is dinsdag door gratie te elf der ure aan terechtstelling ontkomen. Rechter Clara Ines Aceve- do had opdracht gegeven ot terechtstelling van de vijf jarige „Marco Polo", omdat hij vorige week zaterdag een 70-jarige vrouw zoda nig had gebeten dat zij doodbloedde. Maar de rechter was milder gewor den nadat de nationale raad voor dierenbescher ming voor Marco Polo had gepleit. De aap was een favoriete televisie-acteur in kinderprogramma's. Zuidafrikaanse pers verlangt klaarheid in zaak Biko JOHANNESBURG (UPI) - Drie Zuidafrikaanse dagbladen hebben gisteren van de rege ring een spoedige verklaring geëist over de mysterieuze dood in gevangenschap van de zwar te nationalistenleider Steve Bi ko. Twee van de kranten, de Rand Daily Mail en The Star, meld den voorts meer te weten over de wijze waarop Biko het leven liet dan zij tot dusverre hebben gepubliceerd. De bladen zeiden deze bijzonderheden te zullen publiceren wanneer het officiële onderzoek naar Biko's dood, geen feiten oplevert. Biko (30) stierf onlangs in een politiecel. Onderhandelaars op Filippijnen vermoord MANILLA (AFP) - Een Filip pijnse generaal, vijf kolonels en 27 officieren en manschappen zijn door islamitische guerrilla strijders, met wie zij op het zuidelijke eiland Jolo over hun overgave kwamen onderhande len, vermoord. Een woordvoerder van de Filip pijnse president zei dat drie an dere soldaten ernstig werden verwond. De opstandelingen hadden hen „verraderlijk in de rug geschoten". De vermoorde generaal is Teo- dulfo Bauatista, oorlogsvete raan van Korea en Vietnam. Hij voerde het bevel over de eerste divisie van een contingent elite troepen, gelegerd in Jolo. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „De partij van het volk". Zo luidt de slogan op het reusachtige spandoek, aange bracht boven het podium in een balzaal van de populaire Noordeingelse badplaats Black pool, waar de Britse conserva tieven dit laar hun congres hou den. Het is de „balzaal van de keizerin", een benaming die door sommige congresgangers beschouwd wordt als een pla gende zinspeling op partijleid ster Margaret Thatcher. De conservatieven zijn sedert 1974 in de oppositie. Dit congres maakt hen nerveus want het zou wel eens hun laatste nationale bijeenkomst kunnen zijn voor in Groot-Brittannië nieuwe alge mene verkiezingen uitgeschre ven worden. De conservatieven hopen dan weer aan het bewind te komen, met Margaret That cher als eerste vrouwelijke pre mier in de geschiedenis van het Britse rijk. Een conservatief partijcongres contrasteert altijd sterk met dat van de socialisten. De Tory's zijn veel meer gestileerd. Zij praten beter en maken luchtige grapjes. Hun dames zijn mo dieuzer en duurder gekleed. Op een Labourcongres trachten de meeste spekers het klassieke evenbeeld van Jan met de pet te zijn. Zelfs de leden van de regering proberen dan te doen alsof ze maar tot hun zestiende jaar op school zijn geweest. In dat opzicht is de Britse con servatieve partij zeker niet echt „de partij van het volk". De laatste maanden zijn goede kan sen op een verkiezingsoverwin ning trouwens sterk gedaald, deels omdat de socialistische minderheidsregering regering steeds meer politieke munt weet te slaan uit de lichte verbetering van Groot Brittanniës economi sche situatie, deels omdat alle kiezers een scherpe verschui ving naar uiterst rechts waarge nomen genomen hebben in de Tory-leiding. Een van de belangrijkste expo nenten van die verschuiving is Sir Keath Joseph, een Joodse industrieel, die zich vaak be schouwt als de grote spreekbuis van de conservatieven. Onlangs heeft hij de reputatie van de Tory's ernstig geschaad door het standpunt te verdedigen, dat men alle werknemers werkelijk de vrijheid moet geven om geen lid te wordèn van een vakbond. Heel wat Britse werknemers sluiten zich aan bij een vakbond tengevolge van morele dwang. In bepaalde industrieën, onder andere bij de spoorwegen be staan overeenkomsten die ertoe leiden dat wie geen lid is van de vakvereniging, ontslagen wordt. Zonder lidmaatschap krijg je er geen baan. Ongenoegen over Duitse grensblokkades ECHT/Dinxperlo Inwoners van Limburg en Gelderland hebben geprotesteerd tegen de blokkades van onbewaakte grensovergangen die de West duitsers hebben opgeworpen als onderdeel van de terreurbe strijding. In Limburg zouden bovendien mensen die op Nederlands grondgebied van het een of an der foto's wilden maken, door Duitse douaniers zijn lastigge vallen en zelfs klemgereden. Het grenscomité Oost-Gelder land, dat zich beijvert voor een soepeler grensverkeer voor Ne derlanders en Duitsers heeft een telegram naar de Duitse bonds regering gestuurd. Men dringt er in dit telegram op aan te stoppen met de „onnodige over last". De verscherpte maatrege len zorgen volgens het comité niet voor een effectieve bestrij ding van het terrorisme, maar veroorzaken slechts ongemak voor de burgers. Geldig t/m zaterdag 15 oktober Geruchten rond echtgenote van Tito BELGRADO (Reuter) Een of ficiële woordvoerder van de Joegoslavische regering heeft gisteren voor het eerst gespro ken over de geruchten rond pre sident Tito's vrouw Jovanka, die al geruime tijd niet meer in het openbaar is gezien. De woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei dat mevrouw Tito niet ziek is en verblijft in de presidentiële woning in Belgrado. Het officie- Ie commentaar wordt door waarnemers in Belgrado gezien als een duidelijk bewijs voor onenigheid tussen Tito en zijn vrouw, waarschijnlijk door on gewenste politieke activiteit van laatstgenoemde. Ze zou zich tus sen haar man en hoge adviseurs hebben geplaatst en invloed hebben uitgeoefend op zijn be noemingenbeleid. Russische schrijver loopt weg uit bond MOSKOU De Russische ro manschrijver Georgy Vladi- mov, wiens werk in het westen op grote schaal is gepubliceerd, maar in de Sowjet-Unie niet of slechts in een zeer beperkte op lage en dan nog gecensureerd mocht verschijnen, heeft zijn lidmaatschap van de Sowje- trussische schrijversbond opge zegd uit protest tegen de uitsto ting uit de bond van nonconfor- mistische auteurs. BELGRADO (RTR) - De Ver enigde Staten hebben gisteren op de toetsingsconferentie in Belgrado de Sovjet-Unie en Ts- jechoslowakije gehekeld voor het censureren van de post in strijd met de onderschreven be ginselen van de ontspanning tussen Oost en West. De vrije uitwisseling van brieven en drukwerken waartoe 35 staten zich verplicht hebben, zei de Amerikaanse delegatie in Bel grado, wordt door communisti sche landen belemmerd. De Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije zijn de eerste Oosteuro- pese landen die tot dusver in de zes debatdagen van de toet singsconferentie met naam en toenaam zijn genoemd wegens bepaalde schendingen van de mensenrechten. De Nederlandse regering kijkt enigszins vreemd op van de reactie op de Nederlandse in breng tijdens de eerste fase van de veiligheidsconferentie in Bel grado. De toespraak van de Ne derlandse delegatieleider in de Joegoslavische hoofdstad, am bassadeur Van der Valk, week immers niet veel af van wat veel andere westerse landen in hun openingstoespraak te berde brachten. Eén van de redenen voor de specifieke reactie, met name van de Sovjet-Unie, is wellicht dat Nederland als eer ste EEG-land en als lidstaat van de Navo het woord voerde. Dit verklaarde een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Staatshoofd Noord-Jemen vermoord BAHREIN (Reuter-UPD De president van Noord-Jemen, luite nant-kolonel Ibrahim al-Hamdi en zijn broer, Abdoellah al-Hamdi, zijn gisteravond in de hoofdstad van het land Sanaa vermoord. De macht in het land is voorlopig overgenomen door een nieuwe, presidentiële raad bestaande uit drie man. De raad staat onder leiding van de chef-staf van het leger, luitenant-kolonel Ahmed al-Ghasjmi. De andere twee leden zijn premier Abdoel-Aziz Abdoel Ghani en majoor Abdoellah Abdel- I Aalim. Kapers geven zich over FRANKFORT (AP) Een man en een vrouw die gisteren een Tsjechisch vliegtuig hebben ge kaapt en gedwongen om op het vliegveld van Frankfort in West-Duitsland te landen heb ben zich aan de autoriteiten overgegeven. Het vliegtuig vervoerde 24 pas sagiers en drie bemanningsle-" den. Volgens juridische experts in Bonn zal het paar, dat asiel heeft gevraagd hoogstwaar schijnlijk in de Bondsrepubliek terecht moeten staan, maar niet worden uitgeleverd. In totaal zijn er sinds 1970 zes Tshechoslowaakse vliegtuigen door kapers naar een Westduit- se bestemming gedwongen. De kapers hebben zich in alle ge vallen bij de Westduitse justitie moeten verantwoorden. MPLA herovert stad JOHANNESBURG - Angolese troepen zijn er in geslaagd de stad Cuanger in het zuiden van Angola te heroveren op eenhe den van de bevrijdingsbeweging Unita. Dit is dinsdag gemeld door het Zuidafrikaanse perbu reau Sapa. De Unita verloor in de Angolese burgeroorlog de strijd om de macht met de be vrijdingsbeweging MPLA, die nu de regering van het land vormt. ADVERTENTIE De nieuwe adviesprijzen zijn voor Pickwick Engels theezakjes f 1,71, pakjes f 1.64.Pickwick Ceylon thee' zakjes a 4 gram f 1,94 en pakjes f 1,83. altijd lekker vers en geurig).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7