WERKLOOSHEID IN LEIDSE REGIO LICHT GEDAALD cholieren leggen Pronk et vuur aan de schenen in het Leidse centrum Een artistieke komma brieven lezers CPN verontrust over werkgelegenheid wedstrijd op occasionshow Lakenhal Zilverin Leids GALERIE VAN DER VLIST BESTAAT TIEN JAAR Gospelconcert in Antoniuskerk WERELD-WEEK OP DE LOUISE DE COLIGNY Daey Ouwens Het gemeentebestuur van Lei den heeft kennelijk het voorne men om in de zaak Daey Ou wens in hoger beroep te gaan. Opnieuw wordt Daey Ouwens dus op de pijnbank gelegd. Een schande, want nu is door de uitspraak van de ambtenaren rechter toch wel duidelijk ge worden, dat er op Daey Ouwens niets, maar dan ook niets is aan te merken. Is het tegenover Daey Ouwens reeds onbegrijpelijk, dat wel denkende mensen nu nog altijd geen punt acher deze zaak wil len zetten (duidelijk om presti- ge-overwegingen!), even kwalijk s wel het feit, dat hier opnieuw gesmeten wordt met geld van een armlastig Leiden. Reeds lang vraag ik me af, waarom de Leidse bevolking niet voor haar rechten opkomt 'fi lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Immers ae miljoenen, die de zaak D.O. kost, moeten door de Leidse bevolking worden gedra gen. Tariefsverhogingen in tal van sectoren zullen spoedig vol gen. Daarom zou ik de Leidse bevolking willen adviseren; Laat uw stem horen, opdat eind elijk recht geschiedde! D. Westerveld, Beeklaan 214, Noordwijk LEIDEN - De CPN-frmctie In de gemeenteraad heeft haar ernstige verontrusting over de werkgelegenheid in Leiden aan het college van b. en w. geuit In 1970 telde Leiden 110 bedri> ven met meer dan 10 man per soneel In 1975 waren dat er 86. Met een beschuldigende vinger wijst de fractie in een brief aan b en w naar het ministerie van Economische Zaken, dat vol gens haar achter de schermen te ingrijpende maatregelen neemt. Als voorbeelden in Lei den noemt de fractie met name het verdwijnen van Krantz en de Leidsche Apparaten Fabriek. De CPN vindt dat het college nu reeds attent moet worden ge maakt op de mogelijke ontwik kelingen bij de firma Boot aan de Sumatrastraat. Met verba zing heeft de communistische fractie onlangs vernomen dat er sprake is van woningbouw op het terrein van de firma Boot langs de Zijl. „Boot is het bedrjf dat ter plaatse zou worden ge handhaafd en dus niet in het kader van de bestemmingswijzi ging voor het gebied tussen de Sumatrastraat en de Zijl zou moeten verhuizen". De fractie wijst er het college op dat Boot vorig jaar tien men sen heeft moeten ontslaan en dat de werkgelegenheid in het bedrijf steeds verder afbrok- keld, doordat opengevallen plaatsen niet meer worden be zet Het bedrijf heeft al enige malen surséance van betaling gekregen en ook de orderporte feuille is niet al te best gevuld. De CPN wil dat het college po gingen in het werk stelt om de werkgelegenheid bij Boot te be houden. IDEN De werkloosheid is in septem- enigszins gedaald. Bij de mannen nam aantal werklozen in de Leidse regio af 1148; bij de vrouwen met 2. id september stonden er bij het Geweste- Arbeidsbureau in Leiden 2144 mannen werkzoekenden geregistreerd. Het aantal rkloze vrouwen bedroeg 813. Vergeleken t vorige maand vonden 77 jongeren meer rk, terwijl 71 ouderen (van 23 tot en met jaar) een baan vonden. De daling van de rkloosheid bij mannen is voor ongeveer helft te danken aan de werkloosheidsont- dteling bij de jeugd. Met name in de toren bouw, metaal, landbouw en visserij s een daling in de werkloosheid te consta- en evenals bij de groep van losse arbei ders. In vergelijking met september 1976 daalde de werkloosheid van mannen met 154. Met de werkgelegenheid voor vrouwen is het minder rooskleurig gesteld. Weliswaar daal de het aantal vrouwelijke werkzoekenden in september met twee, maar vergeleken met vorig jaar september steeg de werkloosheid van vrouwen met 50. Eind september ston den er bij het GAB 12 vrouwelijke werkzoe kenden minder in geschreven, vergeleken met eind augustus, maar daar tegenover staat dat het aantal oudere vrouwen met tien toenam. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten daalde met 29 naar 1223 en die naar vrouwe lijke arbeidskrachten met 45 en is thans 213. LEIDEN „Ik ben eigenlijk bij wijze van grap met de galerie begonnen", zegt galeriehouder Hans van der Vlist, wiens galerie dezer dagen 10 jaar de Leidse Botermarkt siert. Er kan met recht van sieren gesproken worden omdat galerie Van der Vlist is gevestigd in boutique Van der Vlist, een boutique in kleine sieraden die Hans van der Vlist even eens tien jaar geleden van zijn ouders overnam. „Toen ik de zaak overnam, bevond er zich een oude 17e eeuwse keuken in het achterhuis. Ik heb de boel toen opge knapt en de muren witgeschilderd en toen ben ik er een galerie in begonnen", zegt Hans van der Vlist wiens galerie bij de openstelling „een artistieke komma in het Leidse winkelcentrum" werd ge noemd. „Ik had toen de enige galerie in Leiden. De galerie van Ben Walenkamp (die meer bekendheid geniet als Leids jazzstimulator) was net dicht gegaan en je kunt zeggen dat het toen een kwestie van „in het land der blinden is één oog koning" was". De toenmalige burgemeester van Leiden, Van der Willigen had geen tijd om de galerie van Hans van der Vlist te openen. „Ik herinner me dat nog goed. Hij zei tegen me: „je moet nooit een galerie door mij laten openen, wamt die galeries gaan gegarandeerd ter ziele", aldus Hans van der Vlist. Die voorspelling lijkt een beetje bewaarheid geworden want Hans van der I Vlist zag in die tien jaar veel galeries v gaan en komen. Kosten „Het is vooral tegenwoordig ook erg moeilijk om een galerie draaiende te houden. Je moet een zakelijke instelling hebben. Een galeriehouder staat voor hoge kosten van verwarming, verlichting en drukwerk en bovendien moet hij werk verkopen. Ik heb het voordeel dat de boutique de sokkel van mijn galerie is en dat ik op een gunstige plaats zit. Vooral op zaterdagen en de koopavond komt er veel publiek, bijvoorbeeld van die huisvrouwen die een kinderwagen voor zich uit duwen met allemaal bloe men erop met pa in een spijkerpak erachteraan, een erg leuk gezicht" vindt Hans van der Vlist. „Vooral in de maan den oktober, november en december is het druk". Kwaliteit „Dc vind het houden van een galerie erg leuk. Maar je moet er ook iets leuks van maken. De exposities moeten „spannend" zijn, dat wil zeggen dat je niet bijvoor beeld alleen maar zwart-wit litho's moet ophangen maar verschillende technieken moet laten zien in je tentoonstellingen. De kwaliteit moet ook hoog blijven lig gen. Je moet geen rotzooi brengen. Ik geloof dat ik in die tien jaar een vrij constant niveau heb gehandhaafd". Hans van der Vlist heeft in tien jaar galerie vrij veel bekende kunstenaars onder de pannen gehad, waaronder Mathieu Wieg man en Joep Nicolas, de glazenier. Veel vuldig terugkerend in de galerie zijn kunstenaars als Karei Wichers, C. S. Vlag en Anke Blankenvoort Universiteit Voor wat betreft de verkoop van kunst is Hans van der Vlist nog altijd hoofdza kelijk aangewezen op de universiteit „Mijn galerie draait voor 80 procent op de universiteit. Afgestudeerde academici die als student mijn galerie bezochten en ergens in een andere stad hun beroep uitoefenen herinneren zich mijn galerie en komen terug als ze zich een kunstwerk willen aanschaffen. Zo bouwde ik mijn klantenkring op" zegt Hans van der Vlist De kunst in alle bevolkingsgroepen bren gen, blijkt nog steeds minder eenvoudig dan het lijkt. „Ondanks alle aandacht die de kunst tegenwoordig geniet bestaat er nog steeds veel drempelvrees bij het pu bliek. Je ziet de mensen binnenkomen en dan zo vanuit hun ooghoek kijken, zo van „dat is eigenlijk niet voor mij". Je moet ze dan even een duwtje geven", aldus Hans van der Vlist die tenslotte nog twee aardige opmerkingen memoreert die be zoekers van zijn galerie/boutique maak ten: „Gunst, het lijkt wel een expositie" en verder: „maakt U dat allemaal zelf?" WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 PAGINAL In de diverse gemeenten van het gewest Leiden was de werkloosheid eind september 1977 als volgt: Mannen Vrouwen Alkemade 42 48) 20 25) Katwijk 214 235) 74 75) Leiden 1486 (1569) 543 (531) Leiderdorp 91 99) 54 55) Oegstgeest 88 104) 32 32) Rijnsburg 40 33) 8 21) Valkenburg 16 18) b 3) Voorschoten 100 100) 46 42) Warmond 22 31) 8 6) Zoeterwoude 25 28) 16 19) buiten-rayon 20 27) 7 6) Totaal 2144 (2292) 813 (815) Tussen haakjes de cijfers van vorige maand. Hans van der Vlist: zakelijk inzicht noodzakelijk De Engelse formatie Nutshell (zie foto) en de Vetpse gospelgroep The Challengers treden vrijdag 14 oktober op in de Antoniuskerk. Het gospelconcert wordt gehouden in het kader van de Bijbelweek. Het conoert begint om acht uur. Toegangskaarteen zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij muziekhandel Servaas (Stadshuisplein), Bijbelshuis De e- Schatkamer (Herengracht 29) en het Noten- en Kaashuisje (Bevrijdings- ie Ptein 7) vier gulden. De Engelse groep bezoekt voor de derde maal dit jaar ons land. De I groep bestaat uit Paul Field, die verantwoordelijk is voor de tekst van n de liedjes. Hij speelt gitaar en piano. Pamela zingt en speelt auto-harp en Heather zingt en speelt tweede gitaar. Tenslotte is er Mike Fuller, de man achter de schermen. The Challengers uit Velp verzorgen vijf jaar na de oprichting bijna 100 concerten per jaar. Enige tijd geleden is de tweede langspeelplaat van flroep „Streams in the desert" uitgekomen. Zes jaar voor „schrik der middenstand" LEIDEN/DEN HAAG - Zes jaar werd gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 20-jarige Hagenaar, hoofd persoon van een inbrekersgroep die in het afgelopen jaar op grote schaal roofde in Zuid- Holland. De groep bestaande uit zes le den had zich gespecialiseerd in de „ram-methode", door met een auto de pui in te rammen. In Leiden werd zo een juwelier aan het Bevrijdingsplein be roofd. In totaal vergaarde de bende een buit van ruim ander half miljoen gulden. De officier noemde de bende „de schrik der middenstand" vanwege de om vang en de frequentie van de .activiteiten. daterend van de late 15e eeuw tot het midden van de 19e eeuw is getracht iets van de ontwikkeling te laten zien, die het Leids Zilver heeft doorge maakt De bij de tentoonstel ling behorende cataloges tracht het visuele beeld van de expositie aan te vullen met gegevens over het gildewezen van de zilversmid. Aan de hand van de illustraties kan men zich na afloop van de tentoonstelling vergelijkings materiaal verschaffen. LEIDEN - Dc BOVAG auto- Leiden en omge- houden donderdag 13, 14 en zaterdag 15 ok- weer een BOVAG occa- in de Groenoordhal- De show wordt donder dag geopend om zes uur 'S avonds. Aan de show is een extra at tractie verbonden. Jongens en meisjes van zes tot en met twaalf jaar kunnen een teke ning maken, waarin zij hun indruk over de occasionshow weergeven. Deze tekeningen moeten worden gemaakt op tekenvellen, die in Leiden en omgeving worden verspreid. Zij dienden op de show in de Groenoordhallen te worden in geleverd. De inzending sluit zaterdag 15 oktober om vijf uur. Alle tekeningen worden tentoongesteld tijdens de show. De openingstijden zijn donderdag van zes tot tien uur, vrijdag van vier tot tien uur en zaterdag van tien tot vijf uur. IIDEN De „Derdè Wereld-week" lie deze week in de Leidse scholenge- r ieenschap Louise De Coligny aan de Kagerstraat wordt gehouden, bereik te gistermiddag een hoogtepunt met de komst van een belangrijke bezoe ker. De organisatoren hadden nie mand minder dan minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking weten te strikken voor een bijdrage aan de week. De demissionair bewindsman zette voor een onrustige zaal allereerst de ontwikkelingsproblematiek uiteen. Hij vergeleek Nederland met ontwikke lingslanden en stelde veel waarde te hechten aan informatie over de Derde Wereld in Nederland zoals geschiedt in de Derde Wereld-week. Hij wees op het belang van de ontwikkelingshulp en ging ook in op de pogingen om te komen tot een „nieuwe internationale economische orde", een orde waarin de verschillen tussen rijke en arme landen op economisch gebied minder groot zijn dan nu het geval is. „Armoe is onrecht", aldus besloot hij zijn be toog. Vervolgens werd Pronk het vuur na aan de schenen gelegd door scherpe vragen vanuit de zaal. Onder meer werd hem gevraagd door welke over wegingen hij wordt geleid bij het ge ven van ontwikkelingshulp aan landen als Indonesië en Cuba. „Landen die in aanmerking komen voor ontwikke lingshulp moeten voldoen aan drie criteria. Ze moeten arm zijn, hulpbe hoevend, en de regering moet een beleid voeren dat gericht is op het bestrijden van de armoede. Indonesië voldoet aan die eisen, al beijvert de regering zich er soms meer voor om de veiligheid van het land te waarbor gen dan om de armoede te bestrijden/ Cuba voert een doelgericht beleid te gen de armoede dat wij graag steu nen", aldus minister Pronk. Een andere vraag was in hoeverre er voldoende controle wordt uitgeoefend op de besteding van de ontwikkelings gelden. „Daar hebben we precies in zicht in", verklaarde de heer Pronk. „We verstrekken de ontwikkelingshulp overigens niet in de vorm van geld maar in de vorm van goederen. Het enige waar we nooit voor de volle 100 procent zeker van kunnen zijn is of de hulp vooral ten goede komt aan de lagere inkomens in het ontwikkelings land", aldus de minister. Een vraag over bestaande misstanden heden ten dage over foutief gebruik van ontwik kelingshulp beantwoordde de heer Pronk door te stellen dat het hier „langzaam verdwijnende resten uit het verleden" betreft, uit de beginperiode van de ontwikkelingshulp toen de hulp zonder afdoende controle werd verstrekt Tenslotte beantwoordde de minister nog een vraag over het waarom van de relatief grote ontwikkelingshulpbij- drage die Suriname in de komende jaren ontvangt. Pronk wees in dit verband op de historische 200 jaar Minister Pronk lange band met Suriname. „De serie „Roots" op de televisie gaat in even sterke mate op voor het Hollandse bewind vóór de afschaffing van de slavernij", aldus minister Pronk. De Derde Wereld-week van de Louise de Coligny zal morgenavond sportief worden ondersteund met de actie „Lo pen voor Unicef'. Leerlingen en do centen zullen dan gesponsord door alle mogelijke instanties 10 kilometer gaan lopen en de geldelijke opbrengst zal worden benut voor pompen voor het ontwikkelingsland Sri Lanka (voormalig Ceylon). Vrijdagavond is er een grote markt met loterij op de school. LEDEN De Vereniging Oud-Leiden organiseert in het kader van haar 75-jarig be staan een expositie „Leids Zil- 5 november tot 1 in de Lakenhal. De voorbereiding werd mogelijk gemaakt, doordat een projekt- groep van studenten in de kunstgeschiedenis onder lei ding van mevrouw Dr. C. W. Fock zich zowel met voorwer pen als archiefstukken heeft beziggehouden. Aan de hand van ongeveer 300 voorwerpen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5