Lissese politie is pyromaan op het spoor Snel volledige rapportage over brand Voorschoten Bewoners Kerveltuin doen vergeefs beroep Feestelijke opening van Damlaan Warmond maakt zich zorgen over vervanging De Burcht Schooljeugd Noordwijk te vaak met vakantie VERDACHTE NA VIJFDE BRANDSTICHTING VOORTVLUCHTIG Jongerencentrum na brand voor 20.000 gulden in het schip FELLE KRITIEK OP ROL BURGEMEESTER Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KORTWEG Open kampioenschappen touwtrekken in Alphen REGIO LEIDSE COURANT. WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 PACt (Van een onzer verslaggevers) LISSE Met het in brand steken van de Lissese basisschool C.N.S. heeft de pyromaan die al enkele maanden in Lisse opereert, zijn eigen vonnis getekend. Het Lissese rechercheteam koesterde al enige tijd verdenking tegen een inwoner van Lisse. Nu acht de politie bewezen dat de „man" de pyromaan is die Lisse een aantal maanden in xijn greep hield. Direct na de brandstichting wilde het rechercheteam de brandstichter arresteren. Bij het arriveren van de politie was de verdachte echter gevlogen. Niettemin denkt de korpschef hem binnenkort in de kraag te Schade kunnen grijpen. naar zijn werk de brand signa leerde. De school was een ge makkelijke prooi voor de pyro maan die van de weg af niet gezien kon worden toen hij aan de achterkant van het gebouw binnendrong. Dankzij het snelle uitrukken van de brandweer kon om ongeveer vijf uur de brand bedwongen worden. Een half jaar geleden begonnen in Lisse de eerste brandstichtin gen met een brand in de brie venbus van het gemeentehuis. Op 29 juni ging het creatief centrum „Harlekino" in vlam men op. Precies vier weken la ter brandde het jongerencen trum „Qbus" uit. Enkele weken daarna werd getracht het buurt centrum Poelhuys plat te bran den. De laatste brand doofde vanzelf door gebrek aan zuur stof. Slechter liep het af met Qbus en Harlekino, beide pan den brandden volledig af. Daar na werd het een paar maanden rustig in het bollendorp. Lisse keerde weer terug tot de orde van de dag, het intensieve pos ten van de politie werd gestaakt. Basisschool Gistermorgen sloeg de pyro maan weer toe. In de Christelijk Nationale School sloeg de pyro maan om ongeveer half vijf een 'ruit in. In de keuken van het pand stichtte de pyromaan een brand die het hele gebouw in as zou leggen, ware het niet dat een vroege Lissenaar, op weg De school liep ernstige schade op door de grote hoeveelheid roet en bluswater. De keuken van het pand brandde uit Een verzekeringsexpert schatte de schade voorlopig op onge veer 30 40 duizend gulden. Een dikke laag roet ligt in alle lokalen, de eens zo witte muren zijn zwartgeblakerd. Veel boe ken en andere leermiddelen zijn voorgoed onbruikbaar. ter. Eerder in de nacht gooide de pyromaan ruiten in bij gara ge „Kamsteeg" en radiozaak „Ako". Bloedsporen bij de win kelpanden wezen uit dat de in breker en de brandstichter de zelfde man is. Vermoedelijk ge schrokken van het inbraaka larm begaf de pyromaan zich naar de basisschool. De bloed sporen wijzen erop dat de man een behoorlijke bloeding moet hebben gehad. Een onderzoek bij artsen in de Bollenstreek leverde niets op. Vrij Bloedspoor Het vinden van een bloedspoor in en rond de school gaf de politie enige zekerheid omtrent de identiteit van de brandstich- De scholieren van de Christelijk Nationale School houden aan de brandstichting in ieder geval een behoorlijke herfstvakantie over. Hoofdonderwijzer Ever- aarts hoopt na de herfstvakan tie weer te kunnen starten. „Als het pand dan niet bruikbaar is zal er een andere oplossing moe ten worden gevonden". De brandstichting kwam voor de heer Everaarts niet geheel on verwachts. „Ik was al bang dat mijn school het doelwit zou wor den, andere hoofdonderwijzers waren ook bevreesd dat hun school door de pyromaan in brand zou worden gestoken". Plaatsvervangend corpschef Anderweg heeft het bewijs te gen de pyromaan rond. „Na de brandstichting in het „Poel huys" in de Lissese Poelpolder werd het ons duidelijk wie de brandstichter is, we moesten al leen nog harde bewijzen verza melen tegen de brandstichter. We wisten dat hij bij z'n volgen de brand in de val zou lopen", aldus de opperwachtmeester die evenwel gistermorgen achter het net viste. Ook het landelijke politieappa raat is op zoek naar de pyro maan. De Alkmaarse politie is ook bijzonder geïnteresseerd in de Lissese pyromaan. In Alk maar hoopt men met de arresta tie van de brandstichter uit de problemen te zijn. Er is enige verwantschap in de manier van brandstichting van de Lissese psychopaat en de man die in Alkmaar al voor vele miljoenen schade heeft aangericht. ED OLIVIER BESTUUR QBUS ZIT MET HANDEN IN HET HAAR VOORSCHOTEN De commissie voor algemene zaken wil zo spoedig mogelijk een volledige rapporta ge over de grote brand op vrijdag 30 september in het Industriecomplex „Rouwkooplaan". Ook wil men een inventarisatie van de bedrijven en eventuele brandbare goederen. De drie grote fracties betreurden het dat de burgemeester eerst woensdag na de brand zelf was gaan kijken op de Rouwkooplaan. Zeer omstandig verklaarde de burgemeester dat hij tijdens de brand voorzitter van de gemeenteraad was. De fractievoorzitters meenden dat hij zich tijdens die vergadering had moeten laten vervangen door de loco-burgemeester. Woorden van lof en waardering gingen naar het adres van brandweer en politie. Brandweercommandant J. Lekker kerker gaf een summier overzicht van de hande lingen tijdens de brand. Hij verklaarde dat er geen gebrek aan water was geweest en dat de brandputten onlangs afgekeurd zijn en vervangen door „open wa ter". Per minuut werd 6.500 liter water in de brand gebracht Volgens de brandweercommandant was de brandpreventie goed geweest Dit werd fel bestreden door de bewoners uit de omgeving, die op de publieke tribune de discussies volgden. Burgemeester J. van der Haar werd diverse malen door o.a. mr. Begeer (WD) en drs. Van Wijk (PPV) verzocht niet zo formalistisch vragen te beantwoorden. Mr. Esse laar (CDA) kreeg na enige malen vragen toch antwoord op zijn vraag of de burgemeester inderdaad niet eerder dan woensdag de plaats van de brand bezocht had. De commissieleden willen dat brieven gezonden aan het „bestuur van de gemeente" direkt doorgezonden worden aan de raadsleden. Het ant woord van de burgemeester dat formeel alleen brieven gezonden aan de gemeenteraad daarvoor in aanmer king komen, werd door de commissie niet geaccep teerd. Ook de opmerking van de burgemeester dat er niet gebouwd was zonder bouwvergunning en dat de afgebrande gebouwen weer opgetrokken kunnen wor den werd door de commissie niet als juist gezien. Zowel mr. Begeer (WD), drs. Van Wijk (PPV) en mr. Esselaar (CDA) bettreurden het dat zij deze vergade ring hadden moeten bijeenroepen omdat burgemeester Van der Haar daar geen aanleiding toe zag. Mr. Esselaar (CDA): „Grote zorgen zijn er omtrent die brand en de gemeenteraad heeft behoefte aan een snelle voorlichting." De heel Iepstra (PCC) was mild voor de burgemeester, maar eiste toch ook een goede brandpreventie, bestrijding en nazorg. Hoewel mr. Begeer (WD) aan het begin van de vergadering mede deelde dat hij niet van zins was eerder de raadzaal te verlaten dat nadat er door de burgemeester toezeg gingen waren gedaan over maatregelen ter voorko ming, kreeg ook hij geen duidelijke toezeggingen. Burgemeester Van der Haar llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Oprichting van „Rijnschuimers1 LEIDERDORP Donderdag 1 ti oktober wordt de oprichtingslc s denvergadering van de Leidw dorpse carnavalsvereniging |t houden. De vereniging die de „Rijnschuimers" mee kreet blijkt te zijn aangeslagen in Le derdorp. Reèds 150 persona hebben zich als lid aangemeld De vereniging wil een actievt rol in de Leiderdorpse gemeen schap gaan vervullen. Voorzitta Leo Rijsbergen: „Naast de ieul willen we ook op het iocialé vlak de nodige activiteiten i plooien. We denken daarbij aa^ middagen voor bejaarden ei kinderen, optochten, iets doei voor zieken in Leytenrode ei het St. Elisabeth ziekenhuis. 0{ de ledenvergadering worden hiervoor verschillende commit sies in het leven geroepen." Dt eerste ledenvergadering, die ooi bedoeld is als kennismaking! - avond, wordt gehouden in d ontmoetingsruimte van d< sportzaal „Op Dreef' in het Bin - nenhof en begint om 20.00 uur LEIDERDORP - Het bestuur van de vereniging dat dergelijke problemen eigenlijk niet mochten ,JDe Kerveltuinbewoners" heeft in laatste ins tan- voorkomen. De gemeente moest er voor zorgen dat tie tevergeefs een berotep op de gemeenteraad bij ondertekening van de notariële akte de grond- gedaan. Gebruik makende van het spreekrecht bij de aanvang van de raadsvergadering deed woord voerder W. Lugthart namens de bewoners de hele geschiedenis nog eens uit de doeken. Hoe tot hun verbijstering de bewoners bij oplevering van hun premiekoopwoningen in het Voorhof de lengte van de achtertuin geen 7.50 meter maar 5.80 meter bleek te zij a Hij stelde dat de bewoners er geen vrede mee hadden, dat ze voor de ene meter die de gemeente er bij wilde doen 1.000,— moesten betalen. „Bij de ondertekening van de koopover eenkomst zijn we er ingetuind", aldus de Kervel» tuin bewoners. Dit was voor de heer Reugebrink namens de CDA-fractie aanleiding op te merken. tekening met de juiste maten beschikbaar was. Wethouder Drenth (PvdA) betreurde de gerezen misverstanden maar zag geen aanleiding op het verzoek van de bewoners om de strook niet over te dragen in te gaan. Burgemeester M. A. van der Have sprak zijn verontwaardiging uit over een brief van een bewoner, waarin een persoonlijke aanval op de heer Drenth werd gedaan. Hij noem de dit een trieste ervaring die door het college heel hoog opgenomen werd. Na afloop van de raadsvergadering verklaarde het bestuur van „De Kervel tuin bewoners", dat men van een dergelijke brief geen kennis had gedragen en men zich daarvan wilde distantiëren. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDSCHENDAM Als de weersomstandigheden geen ver traging veroorzaken opent bur gemeester E. J. M. Kolfschoten donderdag 20 oktober om 20.00 uur de gereconstrueerde Dam laan. De winkeliers, waarvan er ver schillende tijdens de acht weken durende werkzaamheden hun omzet flink hebben zien teruglo pen, willen aan de heropening een feestelijk tintje geven. De Damlaan blijft die avond nog verkeersvrij waardoor op het nieuwe asfalt een rolschaatss- how van „de Flamingo's" kan worden gegeven. De winkeliers vereniging „Damcentrum" geeft na afloop een receptie in „de Witte Kakatoe" aan de Dam laan. Voor de vrijdagavond is een extra-koopavond aange vraagd. De nationale damkam- pioen Harm Wiersma geeft dan, eveneens in „de Witte Kakatoe", een dam-simultaan waarvoor men zich niet behoeft aan te melden. Wie met Harm uitge speeld is staat zijn bord af aan de volgende damliefhebber. Zaterdag speelt op een podium bij het postkantoor een swing band terwijl voor de kinderen tot 12 jaar in „de Witte Kaka toe" de show „Variété in Televi sieland" wordt gegeven. Mede werkenden hieraan zijn om. Beertje Colargol en Calimero. De straat die ter gelegenheid van de heropening met vlaggen, bloembakken en banieren zal zijn versierd wordt zaterdag 22 oktober bovendien opgefleurd met een aantal kramen. SASSENHEIM De evange lische zanggroep „Trumpets of the Lord" is op zoek naar jonge mensen van 16 jaar en ouder. Er is plaats voor en kele bassen of tenoren, sop- ran en en alten zijn ook van harte welkom. Ook een pia nist en andere muzikanten zijn hard nodig. Inlichtingen bij Ciel Hennekes, Jan Steen laan 2, Voorhout, tel. 02522- 13013. WASSENAAR - De Flora- liavereniging keurde onlangs 756 van de 3500 aan lagere scholieren uitgereikte plan tjes. Inzendingen waren er van 11 Wassen aarse basis scholen. Behalve de indivi duele kweekprestaties werd ook de inzending per school op kwaliteit beoordeeld. De Bellesteynschool eindigde als eerste. Op de tweede en der de plaats eindigden de He renwegschool en de St. Jo zefschool. De jury bezocht ook 15 kleuterscholen en kende een prijsje toe voor alle ingezonden plantjes. VOORSCHOTEN - De Bea trix-, Marijke- en Duiven- voordegroep van Scouting Nederland in Voorschoten doen dit jaar mee aan de jaarlijkse jamboree die dit jaar het motto „On the Air" heeft meegekregen. Het evenement wordt uitge voerd in samenwerking met een aantal zendamateurs. Het doel van de jamboree is om door middel van radio sets in contact te komen met andere scoutinggroepen over de gehele wereld. De opening van de Jamboree „On the Air" is vrijdag 14 oktober om 22.00 uur. Het is een 48 urn- durende manifestatie die zondag 16 oktober om 24.00 uur eindigt Belangstellenden zijn van harte welkom. WARMOND De Warmondse Jeugdraad heeft in een open brief aan het gemeentebestuur dè ernstige ongerustheid ken baar gemaakt die er heerst over het tijdig gereed zijn van ver vangende accomodatie voor de verenigingen als De Burcht per 1 oktober 1978 zal sluiten. De jeugdraad behartigt de be langen van vrijwel alle jeugd verenigingen in Warmond waar van het totale ledental 339 be draagt De jeugdraad vraagt zich bezorgd af waar zij met al die kinderen heen moeten als er niet tijdig een oplossing wordt gevonden. Omdat De Burch al geruime tijd onveilig wordt geacht als onderdak voor de jeugdverenigingen is men al ja ren naarstig bezig iets anders te verzinnen. De plannen varieer den van een prachtig nieuw ge bouw waarin de meest uitge breide voorzieningen aanwezig zouden zijn tot een onderkomen in een leegstaande bollenschuur. De verenigingen kregen enige tijd geleden zelfs konkrete toe zeggingen en er kwamen teke ningen op tafel. Door de raad werd een krediet gevoteerd voor plankosten om de leegstaande St. Nicolaasschool te verbou wen. Iedereen haalde al opge lucht adem behalve de commis sieleden van de commissie Fi nanciën. Zij vonden het eigen- n lijk maar lapwerk en vreesden binnen korte tijd voor nieuwe kosten te komen staan. Omdat ook het gemeentehuis dringend uitbreiding behoeft werd het plan geopperd de so ciale accommodatie en het ge meentehuis te kombineren en dan nieuwbouw te plegen. De raad besloot dat ook deze moge lijkheid nog moest worden on derzocht en dat gebeurt tot op heden nog steeds. Inmiddels vragen de verenigin gen zich met de jeugdraad af of het allemaal nog wel te realise ren zal zijn binnen het tijdsbe stek van een jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN - De buurtvereniging „Halfje Wit" organiseert zaterdag 15 oktober de „open kampioenschappen touwtrekken van Alphen aan den Rijn". Dit evenement zal plaatsvinden op het Ambonveld, dat gelegen is tussen het ge meentehuis en de Christelijke Nijverheidsschool. De aanvang is 10.30 uur Er wordt getrokken in drie klas sen; jeugd in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, seniorenploegen en damesploegen. Het inschrijfgeld bedraagt voor de senioren- en damesploegen 15,- per ploee. Voor de junioren is de deelname gratis. Inschrijven is mogelijk bij Halfje Wit aan de Wilhelmi- nalaan 38 en Henk Rademakers, Frederik Hendrikstraat 66 te Alphen aan den Rijn. De winnaar van het vorig jaar, het team van de Alphense poli tie, zal zijn wisselbeker verdedi gen. Nieuw dit jaar is dat er een wedstrijd op het programma staat tussen zogenaamde „ge trainde ploegen", die in compe titieverband touwtrekken. De wedstrijden staan onder leiding van de touwtrekvereniging „Oc topus" uit Nieuwveen. Het touwtrekken vormt een on derdeel van een buurtfeest dat Halfje Wit die dag organiseert. Het programma vermeldt nog het paalklimmen, parapluhan- gen, kinderspelen, het optreden van de drumband „Ridderveld" en wedstrijden op de home-trai ner georganiseerd door de wie lerclub „Avanti". NOORDWUK Het vakantie houden buiten de officieel vastgestelde perioden blijkt bij het on derwijs problemen te geven als kinderen daar voor de school moeten verzuimen. De bijzondere situatie van Noordwijk als badplaats brengt er raitpnmpnwn en andere bij het toerisme betrokke nen toe om na het seizoen met vakantie te gaan. Neemt men dan ook de schoolgaande kinderen mee, dan stuit dit op moeilijkheden, daar de wet slechts in geval van dringende noodzaak een verlof van maximaal tien dagen per jaar toestaat. Bovendien zijn er ouders, die het verlof nemen een bijkans vanzelfsprekende zaak vinden, ook al gaan ze soms drie maal per jaar met vakantie. De schoolleiders worden als eerste geconfronteerd met de vraag of de kinderen vrijaf kunnen krijgen en hoe zij de verlofregeling dienen te interprete ren. Onwillekeurig ontstaat dan de situatie, dat de ene school royaler is met het geven van verlof dan de andere. Men wenste meer uniformiteit in de uitleg te brengen en in de onderwijscommissie was het een punt van gesprek hoe dit het best kon gebeuren Bovendien achtte men het gewenst om de ouders door middel van een publicatie of het rondzenden van circulaires omtrent de regeling van het bijzon der verlof te informeren. Na ampele discussie gaf men er de voorkeur aan om deze zaak eerst nog eens in het schoolhoofden convent te bespreken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4