Nobelprijzen voor de Vrede voor onpartijdige hulp en tegenstand tegen geweld Da jan komt met nieuw vredesplan Midden-Oosten Russische Sojoez houdt kinderziekten Arbeidsbureau niet neutraal Russen: ontwapening; Westen: mensenrechten Amnesty: DDR schendt rechten 'inichéques geven banken grote winst en Italië grote zorgen -JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 OKTOBER 1977 PAGINA 9 OSLO (DPA/Rta) Het Noorse Nobel- comité heeft de vredesprijs 1977 toege kend aan Amnesty International, de internationale hulporganisatie voor ge vangenen. De Vredesprijs 1976 werd met terugwerkende kracht toegekend aan de beweging „Vrouwen voor vre de" van de Noordierse Mairead Corri- gan en Betty Williams. Amnesty International krijgt de prijs wegens haar inzet voor het beschermen van de waarde van de menselijke per soon „in een tijd van toenemende verru wing en internationalisering van ge weld, terreur en foltering". Amnesty heeft praktische, menselijke, humanitai re en onpartijdige hulp verleend aan degenen die vanwege hun ras, gods dienst of politieke overtuiging gevangen zijn gezet. Mairead Corrigan en Betty Williams krijgen <de Vredeprijs 1976 voor hun initiatief dat „de weg heeft gebaand voor energieke tegenstand tegen geweld en machtsmisbruik, die in brede kring van de bevolking opgeld deed". De be weging is door de IRA veroordeeld als een organisatie van collaborateurs, op portunisten en huichelaars. Thomas Hammarsberg )on langgestraften misschien omhoog (Van onze parlementaire redactie) |N HAAG Dezer dagen zal een beslissing worden genomen »r een verhoging van het dagloon voor langgestraften. De iprekingen tussen het ministerie van Justitie en de gevangenisdi- jteuren zijn hierover afgerond. rige week staakten alle langgestraften in de gevangenissen, idat alleen maar bij wijze van proef aan de langgestraften van gevangenis Schutters wei in Alkmaar een halfjaar lang een hoger gloon werd gegeven. Zij kregen geen 2,85 maar 8,65 per dag. rwacht wordt dat het hogere bedrag zo gauw mogelijk voor alle Iggestraften zal gaan gelden. De gevangenisdirecteuren hebben irover een positief advies aan de minister uitgebracht Betty Williams (I) en Mairead Corrigan (m) in gesprek met koningin Elizabeth tijdens haar bezoek aan Noord-lerland in augustus. JAC-rapport DORDRECHT (ANP) „De arbeidsbureaus vervullen niet de neutrale bemiddelende functie tussen vraag en aanbod die zij zeggen uit te oefenen. De belangen van de werkgevers staan voorop". Dit staat in het rapport dat het Jongerenadviescentrum (JAC) in Dordrecht, met behulp van de Sociale faculteit van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, heeft opgesteld na een onderzoek naar de functie van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Dordrecht. Het rapport steunt op een enquête onder 255 werkzoekenden, ongeveer tien procent van het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden in Dordrecht. Al bij de inschrijving bij het arbeidsbureau ontstaan vaak moeilijkheden, aldus het JAC, doordat de betrokke nen een richting ingeduwd worden die zij niet willen. Ook komt het voor dat werklozen op een baan worden afgestuurd om uit i de manier van solliciteren dè werkwilligheid te kunnen aflezen, zo staat in het rapport. an onze redacteur ruimte vaart) DSKOU Na zo'n vijftig lichten voor de helft met inanning en voor de helft on- mand blijkt de Russische jjoez nog steeds een lastig inteerbaar ruimteschip. Al im tien jaar is de Sojoez, larvan intussen ook verschei- jne exemplaren onbemand en ider de naam Kosmos werden lanceerd, een zeer belangrijk èment in het Russische ruim- yaartprogramraa, maar dan tl een element dat nog altijd, Je pogingen om in die situatie |rbetering te brengen ten jijt, kuren vertoont en de (eest veelbelovende missies illedig in het honderd stuurt, ie voortijdig beëindigde vluCht in de zondag gelanceerde So- jez-25 is weer typisch een voor leid van dat „moeilijke karak- r". Wat als een belangrijke jderneming was aangekondigd ij de start van het derde de- nnium van de ruimtevaart", p uit op een grandioze mis- kking. Het automatisch ren- - en koppelingssysteem n Sojoez-25 liet het afweten de beide kosmonauten kre- i|| :n van de vluchtleiding te ho- 3 n dat ze zich in gereedheid oesten brengen voor de terug- ;er naar de aarde. "Sojoez- limtevoertuigen die dienst »en als pendelschepen tussen aarde en Saljoet-laboratoria, ;bben doorgaans slechts voor ;n dag of drie elektriciteit aan >ord (ze beschikken niet over >nnepanelen), zodat een vlucht eigen vermogen maar betrek- elijk kort kan duren. niet de eerste keer dat ;n rendez-vous-vlucht van de gemande Sojoez in de laatste mislukt is. Dat gebeurde or het eerst in augustus 1974, en Sojoez-15 geen kans zag |ndanks drie achtereenvolgende ogingen om Saljoet-3 te en en. De tweede mislukking in oktober van het vorig aar, toen Sojoez-23 er niet in een koppeling met Sal- Ioet-5 tot stand te brengen. In alle drie gevallen had die koppe ling automatisch moeten gebeu ren, maar steeds mislukte het Het merkwaardige van het ge val is echter dat er ook wel enkele koppelingspogingen zelfs met onbemande cabines volledig succes boekten. Er zijn trouwens al meer proble men met de Sojoez geweest. Problemen van zeer ernstige aard zelfs. Sojoez-1, die in april 1967 werd gelanceerd, stortte bij de terugkeer naar de aarde neer en de enige inzittende kwam om het leven. Sojoez-11 keerde m de zomer van 1971 op aarde terug met een dode bemanning (door een lek was de zuurstof uit de cabine ontsnapt). Enid an waren er in de loop der jaren nog allerlei andere, minder ernstige problemen, die van de Sojoez toch wel een zorgenkind maak ten. Technici van NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, die uitvoerig studie van de Sojoez hebben kunnen maken bij de voorbereiding van de gezamenlijke Apollo-Sojoez- missie van zomer 1975, hebben verklaard dat de Sojoez onge veer het midden houdt tussen Amerika's eerste ruimtecapsule, de éénpersoons Mercury van de jaren 1961-1963 en de latere tweemans Gemini (1965-1966), maar dat hij nergens de verge lijking kon doorstaan met de Amerikaanse Apollo, die inmid dels alweer is afgedankt en in 1979 wordt opgevolgd door het ruimtevliegtuig dat wordt aan geduid als de Space Shuttle. Sharanski al 200 dagen in Rusland geïsoleerd DEN HAAG (ANP) Anatoly Sharanski, een 29-jarige hoogle raar wiskunde, zit nu bijna 200 dagen volkomen geïsoleerd in de Russische Lefortovo-gevan- genis in voorarrest, op beschul diging van spionage-activitei- ten voor de CAI. Hij kan alleen een advocaat toe gewezen krijgen als hij de be schuldigingen bekent. Dit vertelde de vrouw van Sha ranski gistermiddag op een persconferentie van het solidari- teitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie, in het Haagse pers centrum Nieuwspoort. Zij reist al maanden de wereld rond om ten strijde te trekken tegen de situatie waarin zowel haar man als vele andere Russische joden verkeren. CONFERENTIE BELGRADO BELGRADO (XJPI) Tijdens de Europese veilig heidsconferentie in Belgrado heeft de Sovjet-Unie een verbod voorgesteld op wapens die de 'nucleai re drempel verlagen', een duidelijke verwijzing naar de neutronenbom. De Russische delegatielei der Joeli Vorontsov herhaalde eerdere Sovjet- voorstellen om de bestaande militaire bondge nootschappen niet uit te breiden, en wederzijds te verklaren dat men niet als eerste kernwapens zal gebruiken. Vorontsov sprak op de eerste dag van de plenaire zittingen achter gesloten deuren van de conferen tie, die moet nagaan in hoeverre de slotakte van de conferentie in Helsinki, van 1975, in praktijk is gebracht. Volgens conferentiekringen hebben Nederland en Frankrijk tijdens de besloten zitting in nog krach tiger bewoordingen kritiek geleverd op schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie dan in hun openingsrede, vorige week. Zij betreurden de 'onderdrukking' van diegenen in de communisti sche landen die proberen de uitvoering van het akkoord van Helsinki te controleren. Een westerse diplomaat kenschetste de zitting van gisteren als een situatie waarin 'twee treinen uit tegenovergestelde richting langs elkaar heen rij den". NEW YORK (AP/AFP) De Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren een vredesplan bekendgemaakt voor het Mid den Oosten. Het plan bestaat uit vier punten: de linker oever van de Jordaan moet onder Is raëlisch toezicht blijven staan en hetzelfde geldt voor de be zette gebieden in de Gaza woes tijn; de veiligheid van de bron nen van de rivier de Jordaan in Libanon moet gewaarborgd worden; Israëls veiligheid moet verzekerd worden en de water wegen in het Midden Oosten moeten vrij bevaarbaar zijn. Dajan zei over de plannen voor een nieuwe Geneefse conferen tie dat de Egyptenaren er een onder ogen hebben gekregen waarin de PLO wel als deelne mer wordt opgevoerd, terwijl hij een voorstel heeft gezien waarin dat gedeelte was wegge laten. In een toespraak voor de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties herhaalde Dajan met klem dat zijn land nooit zal gaan onderhandelen met de PLO en dat er geen sprake van is dat Israël het bezette Jor daans gebied alsmede de Gaza- strook, die deel had gevormd van Egypte, zal teruggeven. De Egyptische president Sadat zei gisteren in een toespraak tot de Opperste gerechtelijke Raad, dat wanneer de huidige pogin gen om een definitieve vredesre geling voor het Midden Oosten te bewerkstelligen, geen vruch ten afwerpen, Egypte een onver mijdelijke oorlog tegen Israël zal beginnen. Cairo zal daarbij gesteund worden door andere Mosje Dajan tijdens zijn toespraak in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Arabische staten, in het bijzon der door Saoedi-Arabië. Volgens Sadat worden de be trekkingen tussen Egypte en de andere Arabische staten steeds beter en steunen al deze landen het Egyptische beleid. Deze poli tiek is erop gericht een vredes regeling te bereiken en, als dit niet mogelijk is, om toevlucht te zoeken in een onvermijdelijke oorlog. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Duitse De mocratische Republiek (Oost- Duitsland) schendt op vrij gro te schaal de rechten van de mens. De bestaande Oostduitse wetgeving is in talrijke geval len in tegenspraak met de uni versele verklaring van de rech ten van de mens en de interna tionale overeenkomst over de politieke en burgerrechten be treffende de vrijheid van me ningsuiting, van beweging en van vergadering. De censuur op de pers en de zwaarbewapende grens zijn daar voorbeelden van. Aldus Amnesty International in een twaalf pagina's omvattend landenschrift dat gisteren is ge publiceerd. Amnesty wijst ook op de voortdurende praKtijK van arrestaties, verlenging van voorlopige hechtenis van kriti sche burgers en van hen die het land-willen verlaten. Mensen die blijven aandringen op officiële toestemming om het land te ver laten, worden oeschuldigd van staatsvijandige ophitsing. De procesvoering vindt plaats met door de staat toegewezen advo caten, terwijl de doodstraf in stand wordt gehouden voor een aantal politieke en militaire ver grijpen. Over de zg. „Freikaufzegt Am nesty: „Zoals elke vorm van uit wisseling of uitkopen van poli tieke gevangenen wijst Amnesty ook de zg. Freikauf van Oost duitse politieke gevangenen door de Bondsrepubliek af." Wapenverkoop VS nog steeds even groot WASHINGTON (UPI-Reuter) - Ondanks toezeggingen tijdens zijn verkiezingscampagne, is de Amerikaanse president Jimmy Carter er tot op heden niet in geslaagd de verkoop van wa pens aan het buitenland dras tisch te verminderen. Dit blijkt uit een rapport dat is bekendgemaakt door Senator Hubert Humphrey. „Ondanks de verklaarde bedoe lingen van het nieuwe beleid, spelen de wapenverkopen nog steeds een belangrijke rol ter ondersteuning van het Ameri kaanse buitenlandse beleid en de nationale veiligheid", aldus het rapport Voyager-1 zendt foto's van aarde en maan PASADENA (AP) De eerste foto genomen van de aarde en de maan samen is naar de aar de geseind door het ruimtevaar tuig de Voyager 1, aldus is mee gedeeld namens het „Jet Pro- pulsion Laboratory" in Pasade na. Verwacht wordt dat de kleuren foto die verder geen bepaalde wetenschappelijke waarde heeft, tegen het eind van deze week zal zijn ontwikkeld. Zowel de Voyager-1 als de Voyager-2 zijn op ruimtereis. De Voyager 1 nadert thans de pla neet Jupiter. Nieuwe poging ballonvaart over Oceaan BAR HARBOR (AP) Twee Amerikanen zijn gisteren op nieuw gaan trachten als eersten per ballon de Atlantische Oceaan over te steken. Dewey Reinhard en diens twee de man Steve Stephenson had den vier weken op gunstig weer gewacht. Gisteren was het zover en kon den zij met hun met helium gevulde ballon de „Eagle" ver trekken. Als alles goed gaat hopen zij, vliegend via Nieuw-Schotland en de Britse eilanden, Frankrijk te bereiken in vijf dagen. De afstand die de Eagle moet afleg gen bedraagt ongeveer 4800 ki lometer. Uitstel voor Croissant PARUS (DPA) Het Parijse hof van beroep heeft nog geen uitspraak gedaan over de hech tenis en het Westduitse verzoek om uitlevering van Klaus Croissant, die Westduitse advo caat die leden van de Baader- Meinhofgroep heeft verdedigd. De zitting werd verdaagd omdat de Westduitse autoriteiten zater dag een nieuw omvangrijk dos sier hadden gestuurd, dat eerst vertaald moet worden. De Franse rechters zullen nu waarschijnlijk morgen besluiten of Croissant in hechtenis moet blijven in afwachting van de behandeling van het verzoek om uitlevering. Zeventien doden bij oorlog tussen gevangenen GUADALAJARA (UPI) - Ze ventien inwoners van de gevan genis „Oblatos" in Guadalajara zijn gisteren om het leven geko men in een oorlog tussen twee rivaliserende benden binnen het complex. De directeur van de inrichting, Jose Luis Almazor, vertelde dat de gevechten tussen de twee blokken gisterochtend vroeg waren begonnen. Hij wilde niet zeggen hoe, maar bewakers „veronderstelden" dat ruzie was ontstaan over de greep op de handel in drugs in de gevange nis. Volgens Almazor werden zes ge vangenen ernstig gewond. Het gevecht duurde ongeveer ander half uur. LEIDEN Een 30-jarige Leidse huisvrouw is gisterochtend in het Leidse Plantsoen beroofd van een tas met 1000 gulden. De vrouw werd van achteren aan gevallen en op de grond gewor pen. Haar handtas werd vervol gens weggerukt. De dief ver dween op de fiets. De dader die tussen de 20 en de 30 jaar moet zijn, is nog niet opgespoord. an onze correspondent George Arm strong) Een van de grootste schandalen in Italië in de afgelopen tien jaar, een chandaal dat zowel de Italianen zelf als >e toeristen diep in het hart heeft geraakt, lat niet alleen nog immer voortduurt, ..'niaar waarschijnlijk tot in het oneindige zal voortduren, is sinds kort het onder- ',werp van een officiële tentoonstelling ge- gWordem. 'Het schandaal is het gedwongen gebruik jVan kleine bankbiljetten, door de banken -Juitgegeven mini-chèques ter wqafde van 50,100, 150 en 200 lire (een lire is ongeveer een kwart Nederlandse cent). De bankbilje- tjes dienen ter vervanging van de Italiaan se munten die zo'n jaar of tien geleden zijn begonnen te verdwijnen. Duizenden Romeinen komen nu bijeen om privé-verzamelingen van deze mini-che ques te komen bekijken op de jaarlijkse hobby-beurs van Rome, die het afgelopen weekeinde in het Palazzo dei Congressie geopend is. Wettelijk is er niets verkeerd aan het ver zamelen van de mini-chèques hoewel de Munt - en niemand weet precies waarom - er veel schade van ondervindt. Nog vele andere vrijetijdsbestedingen zijn vertegenwoordigd, maar de minister en het plaatselijk raadslid die de beurs hadden geopend moeten zich toch weinig op hun gemak hebben gevoeld. Immers hier staat nu het resultaat van een situatie waarover het land zich eigenlijk diep schaamt, ten toon gespreid als ware het iets om trots op te zijn. De Italiaanse Bank schat dat er op het ogenblik ongeveer 100 miljoen van deze chéquejes in omloop zijn, met een totale waarde van zo'n 40 miljoen gulden. Maar het vreemde is dat de banken er in de afgelopen twee jaar minstens 450 mil joen van gedrukt hebben, met een totale geldwaard«*van 180 miljoen. Ongeveer 15 pet daarvan eindigt als onherkenbare vod jes papier en wordt dus nooit geïnd, aardige winst voor de banken van 20 mil joen gulden in twee jaar. Daarbij is nog niet gerekend de commissie van vijf pet die de firma of, wat vaker voorkomt, de vereniging van handelaren aan de banken moet betalen om de bank- biljetjes te drukken die dan met eigen geld gedekt worden. De winkeliers hebben de biljetten nodig omdat ze anders hun klan ten geen wisselgeld kunnen geven. Een jaar of twee geleden kwamen de verzamelaars op. Vorig jaar werd voor het eerst een catalogus uitgegeven. Er wordt zelfs gefluisterd dat sommige firma's die stapels bankbiljetten laten drukken een tiende daarvan op zijleggen om die later voor een minder dan zacht prijsje aan de verzamelaars van de hand te doen. In een straat in het financiële district van Milaan komen dagelijks verzamelaars en verkopers bijeen. Complete verzamelingen liggen te koop op de motorkap van auto's en het gemiddelde album, goed voor een beginner, levert wel 200 gulden op. Zeldza me stukken worden beschermd in plastic mapjes. De meest waardevolle minichèque is een biljet van 100 lire uitgegeven door de banco di Napoli aan de Fata Morgana coöperatie van Reggio Calabria. Er zijn maar heel weinig van deze chèques uitge geven en een enkel exemplaar heeft nu een marktwaarde van 3000. De tentoongestelde verzamelingen zullen misschien anderen aanmoedigen er ook aan te beginnen. In tegenstelling tot bij voorbeeld vlinders of schelpen komen de minichéques vanzelf naar de verzamelaar toe, of hij dat nu leuk vindt of niet. En in tegenstelling tot de kleine munten zullen de kleine biljetten niet uit de circulatie verdwijnen, omdat ze zo winstgevend zijn voor de banken. De kleine provinciale banken zien hun creatieve mogelijkheden ontplooid door allerlei grappig geld te drukken dat ^edereen moet accepteren - wat niemand dVerigens grappig vindt. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9