Godyla met moeite langs Oegstgeest Schaap in kofferbak naar rituele slacht ,,In de schaduw van Duitsland" ALLE GELDZAKEN Prijswinnende huismoeders met m aanhang zagen Neerlands smalle kust ■Gouden Turk in foto's v - i LEIDSE SPAARBANK ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 11 OKTOBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge'telefoon is 071-122244; u kunt dan, naar toestel 18 vragen. Vijftig jaar geleden begon voor G. C. Turk in Sassenheim een fotografische toekomst: atelie ropnamen in de vaak gebruike lijke bruine kleur. Bruidsparen, baby's op wollen vachtjes, vader peinzend naast een sokkel waar op zijn rechter elleboog rustte, de kin in de hand, de hele klas met de meester in het midden of de pastoor, breeduit zittend. Allemaal oud, tegen een bruine achtergrond. Een bruin beeld, dat in onze dagen bij vele foto- minnenden weer in trek komt omdat het „van vroeger" is. Zo begon de heer Turk het enige fotografische atelier van Sas senheim: Foto Turk Cine, kern achtige en een beetje raadsel achtige woorden die in het bol- lendorp en daarbuiten een be grip werden. Op dinsdag 18 ok tober 1927 was het nog niet zover. Turk kiekte wat in een houten schuurtje achter zijn huis aan de Tijlloosstraat en omdat hij niet in het werk ver dronk verdiende hij bij in de bloembollensector. Wat zou het anders moeten zijn? Zijn vakkennis deed Turk op uit vakboeken en bij grossier Gey- tenbeek in fotografisch mate riaal te Leiden. Allengs kwam oprichter en eerste firmant Turk er beter in te zitten, er moest verhuisd worden: Floris Sdioutenstraat, Charbonlaan. De zaak kwam de oorlog door, fotohandel en atelier werden weer te klein. G. C. Turk trok zich in '65 terug en de zaak werd voortgezet door oudste zoon Leo en jongste Kees, bei- Huidige oudste firmant Leo Turk. op 3-jarige leeftijd vereeu wigd door vader G. C. in het eer ste atelier aan de Tijlloosstraat. waar het zo ijzig koud was, dat Leo met warme sjaal en muts op model moest staan. den nu al weer oude rotten in het betere fotowerk. In 1972 trok men in het huidige pand aan de Hoofdstraat, in Noord- wijkerhout kwam in '73 een fi liaal en Turk sloeg verder de vleugels uit, tot in Roelofarends- veen, waar eens G. C. was gebo ren. Turk floreert op verschil lende cine-fronten. Komende week dinsdag wordt in Sassen heim feest gevierd: receptie van half 5 tot half 7 in het hoofdbe drijf. Voor het publiek zijn er attracties, o.a. voor de 65-plus- sers. Hoe dat in z'n werk gaat kan men vernemen ter plaatse, waar in de etalage van Foto Turk Cine vreugdevolle mede delingen te lezen staan. Vijf zondagen lang is de KLM in de weer en in de lucht om 5000 verraste Ne derlanders in hoger sferen te doen belanden. Twee pro ducerende reuzen laten we maar rustig zeggen, de voor lopige eindprodukten van twee Alberts: Heyn en Ples- man - hebben de handen ineen geslagen om uiteinde lijk beter uit de bus te ko men. De voortzetters van Appie Heyn overvielen de huiskamers met advertenties en die van Appie Plesman namen en nemen het resul taat (2500 huisvrouwen die in allerlei AH-vestigingen een goed antwoord wisten op wat KLM-gastvrouwen hun vroegen) onder hun vleugels. Al die huisvrouwen konden man of kind meene men: 5000 lieden die voor een olievlek-effect moeten zorgen, na safe thuiskomst, door mond tot mond-recla me voor de vliegerij. Nou, dat zat best goed, heb ik zondag gemerkt, toen uit de Leidse regio enkele tiental len huismoeders met aan hang een avontuur begon nen aan boord aan de Doug las DC 10-30, de „Chopin", voor een vlucht waar mu ziek in zat. Ruim 90 procent van de Neder landers heeft nog nooit gevlo gen. Een vingerwijzing - zeker voor de KLM - om ons volk de genoegens en voordelen van het vliegen proberen bij te brengen. Zoals een KLM-voorlichter zei: „Wat wij nu doen, daar profi teert uiteindelijk de hele lucht vaart van". Van de AH-prijswin- naars had ruim 70 pet. nog nooit - laat ik maar zeggen - de af stand Schiphol-Oosterschelde (via het Zandvoorts circuit, het losbollige naaktstrand, de ruïne achtige Noordwijkse boulevard, het op zondag aan banden ge legde Katwijk, de Scheveningse pier en al het zand van Euro poort), binnen een half uur afge legd. Wat wil zeggen: ze hadden nog niet eerder zich per vlieg tuig verplaatst. Dat gaat onget wijfeld anders worden, sinds die zondagse vluchten met het „wi de body"-matereel van de KLM, de DC 10 - of 747-reuzen (Jum bo's;, ofwel de „breed-romp- vliegtuigen", zoals de Vlamin gen zeggen. Het „breedrompige" doet de vliegangst eerder over winnen: hoe groter, des te min der vrees-narigheid over het al aSwwSBSSSBil „En links over enige ogeblikken, de flat van Oom Jur. gemeen. En dat met een snel heid van slechts 500 km. per uur en op een zeer lage hoogte van minder dan 600 meter, vooral als de wolken zo laag hangen als afgelopen zondag. Of er belangstelling voor die AH-KLM-vluchten bestaat? Nou en of. Ik denk maar aan die bus uit Uden, met 42 mensen die 4 prijswinnaars naar Schiphol brachten om ze uit te wuiven en weer binnen te halen; na terug keer van de luchtgedoopten bleek het hele gezelschap zoek. Waarschijnlijk hadden de Udenaren het nabij gelegen Amsterdam ontdekt Aan boord was de stemming als die van ontdekkingsreizigers. Voor zover men zich staande wist te houden waren de gemengd- Leidse kreten van verbazing duidelijk op te vangen: „O daaro, wat klein hè? Die pier. Geweldig zoiets". En dan het glas van het Westland, de glas zee, en iets eerder, bij Kijkduin, de „flat van ome Jur". Het West- land was één glasplaat. Toen bij een „bocht naar link" het strand bij Rozenburg en de Beer - waar het regende - bloot kwam te liggen: „Zijn dat nou paaltjes of mensen?" Het buitje was voor de gezagvoerder aanleiding tot een commentaar: „Toen u uw boodschappen deed („jawel", gilde een Leidse Zuidwesterse dame", toen ik een kilo suiker had gekocht, kreeg ik een rond vlucht aangeboden. Niet te gelo ven"), zat dat buitje niet bij uw bestelling". Humorist in het ge zelschap: „LEG niet te piele, daar zie je Brielle". En hij had gelijk. Het Haringvliet: afdammend monument van watervakman schap, naast zuringvelden. De slikken en schorren van Neder lands waterrijkste provincie rond de Schelde-armen. De klok van Arnemuiden viel niet te ho ren, maar men had meer oog voor de Zeelandbrug, de beton nen draad tussen Schouwen en Noord-Beveland. Een hoogte punt op afgezakt vliegniveau. Tientallen flitsen voor foto's- door-het-raampje, waarop straks waarschijnlijk niets te zien zal zijn. Nadien, in de wijde romp van de DC 10, de gelaten rust van een bioscoopzaal, waarin de meesten recht voor zich uit zaten te staren. De meeste aangeboden lunchpak ketten bleven onaangeroerd, want men had geen honger of de mensen thuis zien, wat we allemaal kregen". Op de „bok"-vroeger zeiden we cockpit - was men minstens even enthousiast als op de 50 meter daarachter. Gezagvoer der, co-pilot en boordwerktuig kundige (de laatste keek uitslui tend op klokjes en draaide aan knopjes en daartussendoor knikte hij vrouwelijke bezoe kers van de cabine voor „crew only" vriendelijk toe) hadden Nederland nog nooit zo laag ge zien en ze zaten notabene met autokaarten op de knieën. Ook de stewardessen, pardon hostes ses, waren in alle staten en zelfs in een aahaa-stemming. „Cho pin" deed wat van hem werd verwacht; geen luchtzak waar hij voor opzij ging. Zo'n vliegen de gigant zet de elementen voor aap: als zo'n vracht eraan komt, krijgen de wolken hoofdpijn en niét het vliegtuig. Op de weg terug, het tweede halfuur, opnieuw het kustgebeu- ren. Voor zover daar prijs op werd gesteld kroop een deel van de passagiers nu naar rechts om de rand van Nederland onder zich te zien voorbij kruipen. Voorbij Katwijk een eindje zee waarts om de zweefvliegers van Valkenburg en Noordwijk wat meer ruimte te geven. De „Cho pin" vond het allemaal best. Op nieuw Zandvoort met het circuit en Haarlem wazig aan de eind er. De purser zorgde voor een beste conférence: „Ook de min der mooie omgeving van de Hoogovens kunt u nu zeer mooi zien". Daarna werd de vol-auto- matische landing plus uitrol op Schiphol ingezet. De piloot had kunnen indutten, maar hij deed het niet; hij had een nieuw fiet spad op z'n kaart ontdekt en toetste deze vondst aan de wer kelijkheid. Links Schoorl en complexen vol recreatieve toe standen: vanuit de lucht gezien heeft ons land nog ongekende mogelijkheden, maar je schrikt wel van al die bungalowtjes en sta-caravens (ook in Zeeland was de bodem ermee vergeven). Het Noordzeekanaal, de Zaan, kleurloos aardoppervlak, en bij Amsterdams Nieuw-West weer een herkende flat, ditmaal van „opa en oma". Final approach op 5000 voet, over Zwanenburg te ontzien"; hoewel deze „kist" gerekend mag worden tot de „lawaai-arme" vliegtuigen. Er was geen applaus na de ge slaagde landing, zoals Italianen of Turken wel plegen te doen, na de laatste vijf minuten dood stil en biddend te hebben door gemaakt. AH en KLM moeten het uiteindelijk resultaat van de uitgekiende rondvluchten af wachten. De vooruitzichten zijn zonnig, al is het afwachten of de 91 procent niet vliegklare Nederlanders over de op vleu gels dragen brug wil komen. De brug naar een vakantie of naar Gert, Wil, Klaar of Toby, Gaby of Joke die elders op vaderland se belangstelling zitten te wach ten. Of misschien neemt een reclame-adviseur die tot nog toe per auto naar Zürich reed en er doodmoe aankwam in het ver volg wel dat doodgewone en snelle vervoermiddel dat (be houdens vertraging) nergens meer voor behoeft te wijken. Laatste verrassing in Aviodro- me, het luchtvaartmuseum op Schiphol; niet de honderddui zend, maar toch een verrassing, een leuke, ook voor thuis. In de hoop, dat de luchtvaart er mooi mee is. Ook AH kan wel een extra afgenomen flesje ketchup en aanbieding gehakt gebrui ken. Het is echter niet zo dat men bij beide Alberts denkt: „En voor de rest kunnen ze de lucht in vliegen. MAROKKAAN WEGENS DIERENMISHANDELING VOOR KANTONRECHTER ADVERTENTIE LEIDEN Een schaap ritueel ihten dat is tot daaraan toe, ir het in de achterbak van niet al te gTote auto vervoe ging het kantongerecht toch ver. 'at ondervond een Marokkaan, ie een schaap in een koffer- limte van 40 centimeter hoog iad gestopt met het doel om het vervoer ritueel het leven benemen. (Hetgeen overigens lebruikelijk is bij de Islamiti- ;che godsdienst). De politie ver bouwde de zaak niet helemaal, atjvond dat het vervoer vah een :haap in een relatief kleine te niet te rijmen viel met wet op de dierenbescherming neten sloeg toe met een proces-ver- ïdjbaal. De Marokkaan verklaarde het geheel niet te weten dat in dergelijke handelwijze ver- boden was. In Marokko mag het lers wel, schapen voor hun ftidood nog even een aanval van ilaustrofobie bezorgen in een luchtarme kofferbak. Rechter Van Dijke en de officier van justitie, mevrouw mr. Klopper ks hadden wel begrip voor het on- Te begrip van de Marokkaan en dus leverde het illegale dieren vervoer hem slechts 50 gulden boete op. Rijnsburgerweg Problemen te over op de Rijns burgerweg, ook na de recente reconstructie toen de fietspaden werden vernieuwd en er volau tomatische verkeerslichtinstalla ties werden aangelegd. Vooral fietsers en brommers blijken nog steeds de nodige prpblemen te ondervinden. Een nette dame van een jaar of 50 had de nodige moeilijkheden met de fietserslichten op de kruising Stationsplein/Rijnsbur- gerweg. Toen zij op haar fiets kwam aangereden en deze lich ten groen naderde, gingen deze lichten er plotsklaps toe over oranje licht uit te stralen. Maar kom aan, niet gedraald, zij per ste er nog een forse sprint A la Joop Zoetemelk uit en was de lichten reeds op enkele meters genaderd, toen ze, heel verve lend, infrarood begonnen te stralen. Omdat het heel irritant is om vóór de eindstreep te stop pen en omdat haar snelheid toen inmiddels behoorlijk hoog lag besloot zij niet haar remin- richting in werking te stellen, edoch deed ze er nog een sprint schepje bovenop. Een kinder achtige agent (geen liefhebber van de Tour de France, dat staat wel vast) hield haar staan de en vertelde haar dat haar licht rood was geweest en dat een dergelijke handelwijze in strijd was met de verkeersveilig heid. Een bon derhalve. „Die stoplichten daar zijn discri minerend. De fietserslichten zijn veel korter groen en oranje dan de lichten voor de auto's. En al die tijd sta je daar voor rood in de uitlaatgassen van de au to's", vond ze. „Ik heb al meer dere keren op het politiebureau gezeten om daar mijn beklag over te doen. En bovendien kon ik niet eens meer voor het rode licht stoppen- omdat dat gevaar lijker geweest zou zijn dan door rijden. Ik had er af kunnen vliegen", vertelde zij rechter Van Dijke die uiteindelijk clement tot 15 gulden boete besloot. „Je moet defensief rijden zegt mijn vader altijd en dat doe ik ook", verklaarde een bromfiets- bestuurder op het kantonge recht nadat hij op de Rijnsbur gerweg 50 kilometer per uur op de brommer had gereden. Het defensieve rijden bestond in dit geval echter hierin dat hij wat harder had gereden dan te doen gebruikelijk om ongelukken te vermijden. „Kijk, het fietspad is vreselijk smal en als ik daar 3* op ga rijden wordt ik voortdu rend ingehaald door andere brommers, en dat is heel ge vaarlijk op dat smalle fietspad als je voortdurend andere stu ren in je zij krijgt van mensen op brommers met kinderen ach terop. Daarom zorg ik ervoor dat ze me niet kunnen inhalen", aldus het relaas van een haastig defensief rijder. Hij hield in ie der geval 25 gulden boete aan zijn fietspad filosofie over. FRANK BUURMAN LEIDEN In de maanden oktober en j november wordt aan de Leidse Universiteit onder de titel „In de schaduw van Duits land" een reeks van zes lezingen gehouden. Deze cyclus is voor alle belangstellenden, ook van buiten de universiteit, gratis toe gankelijk. De lezingencyclus is in samen werking tussen het Instituut voor Interna tionale Studiën van de Leidse Universiteit en het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Zaken in Den Haag georgani seerd. De lezingen worden alle gehouden in het Academiegebouw, Rapenburg 73, en begin nen om half acht De cyclus wordt geopend met twee lezingen vandaag en op dinsdag 18 oktober door prof. dr. H. W. van der Dunk. Deze Utrechtse hoogleraar in de ge schiedenis van de twintigste eeuw zal spre ken over „Duitslands positie in Europa". Prof. Van der Dunk zal daarbij aandacht schenken aan het probleem van „continuïteit en discontinuïteit in de Duitse geschiedenis." Na prof. Van der Dunk spreekt op dinsdag 25 oktober prof. dr. M. C. Brands, hoogle raar in de nieuwste geschiedenis aan de Universiteit vein Amsterdam, over „Analyse van de interne ontwikkelingen in het huidige West-Duitsland. Drs. L. A. V. Metzemaekers, voormalig hoof dredacteur van het Fiancieel Dagblad, houdt, op dinsdag 1 november een lezing over „De economische positie van de Bondsrepubliek in West-Europa en de wereldeconomie". Drs. J. G. Siccama, wetenschappelijk mede werker aan ht Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, behandelt „De interna tionale politieke positie van West-Duitsland". Als laatste binnen de cyclus spreekt de heer C. Ouboter, docent in de cultuurgeschiede nis aan de Sociale Academie te Rotterdam, over „De Duitse cultuur na 1945". Uitgangspunt van de cyclus over Duitsland is de sterke economische positie die de Bondsrepubliek inneemt en de daaruit voortvloeiende implicaties voor met name de Nederlandse politiek. De richting die Duits land op het ogenblik is ingeslagen is in wijder verband van verstrekkende betekenis voor de wereldpolitiek. De initiatiefnemers van de lezingen tellen, dat het ontbreken van een systematische studie over West-Duits land door middel van de te houden cyclus onder de aandacht zal worden gebracht. Waarschijnlijk zal na afloop van de lezingen in de Internationale Spectator ruimte wor den vrijgemaakt voor de behandelde onder werpen. Nog niet zeker is het of deze door Nederlandse geleerden te doceren thema's na verloop van tijd door Duitse gastdocen ten worden ondersteund. PREMIERE NEDERLAND IN LUXOR EN 20 ANDERE THEATERS. (Van onze sportredactie) KATWIJK/LISSE - Het Rijns- burgse Glasbergen de Best heeft gisteravond in de Clein Duinhal ook de tweede wed strijd in de „Leidse" zaalvoet balhoofdklasse winnend afge sloten. Na de monsterzege op LDWS van vorige week (9—1) klopte de formatie van bijzon der nerveuze Nico Glasbergen ditmaal het Lisser Van Gerven de Jong met 4—2. Titelpreten- dent Godyla Vrijetijdskleding (voorheen United) hield in de THB-Hal in Lisse Oegstgeest eveneens van zich af. Na een sensationele partij voetbal werd het uiteindelijk 6—5 voor de Lissenareft Een verdiende zege voor Gody la. Oegstgeest mocht dan, met name in de eerste helft zeker niet de mindere zijn van de geroutineerde Lisser-aeht, na de hervatting zakten de Oegstgees- tenaren toch ver terug. Godyla profiteerde knap in die periode en liep uit naar een 6—3 voor sprong. Een winnende marge die in de slotfase van het treffen toch nog in gevaar kwam. Het immer doorvechtende Oegst geest stokte echter bij 65 In de eerste periode van vijfen twintig minuten scoorden beide, aanvallend ingestelde ploegen om beurten. Ruud van der Voort (2x) en Gerard van Beek vóór Godyla, de uitblinkende Gé Perfors (3x) voor Oegstgeest: 3—3. Gerard van Beek, Ruud van der Voort en opnieuw Van Beek schoten de thuisclub ver volgens naar 6—3, voordat Oegstgeest in de laatste twee minuten nog gevaarlijk dichtbij kwam via treffers van aanvoer der Ron van der Kolk en Per- fors. Defensief Bijna had een zwaar verdedi gend Van Gerven de Jong gis teravond het debuterende Glas bergen de Best twee winstpun ten afgesnoept. Hoewel de Rijnsburgers lange periodes van het treffen duidelijk domi neerden, was het Van Gerven dat zeven minuten voor tijd een 1—2 voorsprong nam door een door Jac. van Ruyten koelbloe dig benutte strafschop. Het recht kreeg echter toch nog zijn loop. Een nu wel even soepel combinerend Glasbergen sloeg met drie treffers hard terug: 4—2. Na een doelpuntloze eerste helft, was het Glasbergen dat al na twintig seconden in het twee de speldeel scoorde. Piet Haas noot, aangespeeld door Wil Groenendijk, omspeelde Dorus van der Voort, Van Ruyten en de uitblinkende doelman Hans Kortekaas: 1—0. Het countersys teem van Van Gerven wierp vervolgens zijn vruchten af. Eerst knalde Van Ruyten de bal kansloos achter Sam de Mooy, daarna werd diezelfde Van Ruy ten binnen de beruchte cirkel onheus bejegend door Cas Zwaan en De Mooy. De door hem verzilverde strafschop bracht evenwel het heilige vuur terug bij Glasbergen. Haasnoot? (erg hard), Wil Groenendijk en Aanne Ouwersloot, uit een in de laatste minuut toegekende straf schop, passeerden Kortekaas: 4-2. Morgen zullen in de Leidse Groenoordhal nog twee hoofd klasse wedstrijden worden ge speeld. Titelverdediger Swift 't Winkeltje zal tegen BMW van der Plas revanche moeten ne men voor de vorige week tegen Oegstgeest geleden nederlaag (8 uur), terwijl Zwaanvogels en LDWS tegen elkaar het ge schonden blazoen wat zullen moeten oppoetsen. Het tweede duel begint om negen uur. I: Sa. Sjardin—Wernink (20 uur) Te- gelhandel—THB-Boys (21 uur). 3C: Fasson—Houtwarenhoek (22 uur); 3D: RHW—Hoogk. Ass. (20 uur). 3E: Auto Heemskerk—Lis- se (20 uur), SCGW/AWC—Uni- tas Leiden (20 uur). LEIDEN geboren: Heldl. d.v. F. Hons- beek en A. C. Nonkes. Saskla M. J. d.v. P. Westerwaal en M. P. J. van der Voorn, Karin, d.v. J. van der Grijp en S. F. Vosters. 1837, geh. gew. met J. J. Guldemond. Gehuwd: J. A. de Rooij en M. A. Kikkert, R. R. W van As en C. Oranje, P. C. M. Kies en J. Stofberg. Ondertrouwd: C. Blansjaar en B. F. C. Brusche, J. M. Fikkers en M. E. L van der Spek, C. Freke en L. J. Wetsolaar, H. Henkels en W, van Herwerden. P Overleden: W. Kalkhoven. geb. 1905, geh. met M. Barkema, A. J. M. Zom, 1907, geh. gew. met L. Heinen, C. ADVERTENTIE Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren .waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5