Irakers sloegen Singh's huisje yij ontruiming aan diggelen T ieiden slaat aan het restaureren laak Daey Ouwens -veer in de raad ACHTSTE PAND VAN DIOGENES -HJOENEN VOOR WALMUREN EN BRUGGEN ijverdiensten raadsleden in gemeentekas Verbetering atletiekbaan Noodlokalen voor Louise üi^SDAG 11 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT, (Van een onzer verslaggevers) EN De krakers van de woning van de Indiase werknemer igh, blijken zijn huisje aan de Leidse Vestestraat tot een e hebben herschapen. Toen de heer Singh gistermorgen voor jsl zijn eigen huis weer kon betreden, bleken dekrakers jericur van het pandje grondig te hebben aangepakt. Vuilnis iver de vloeren gestort, electriciteitsleidingen waren uit de i getrokken, behang gescheurd en met leuzen beklad. De gaskachel stond niet meer voor de schoorsteen; het ningsapparaat was zelfs in het gehele pand niet meer rjebben ze nu gedaan", stamelde Di Singh op de drempel 4~n huis. ,,Dit is toch ontzettend. Waaraan heb ik dat verdiend, uisje is in twee weken kompleet uitgeleefd. Zelfs de douche- staat niet meer. Ook de betimmering van de trap is verdwe- iDe ellende voor Di Singh was zo mogelijk nog groter. De hebben zelfs de vloerdelen van de zolderverdieping verwij- flVoor de deur lagen de houten planken van de zolder her i\J verspreid. —■bekend werd Di Singh twee weken geleden de toegang tot igen woning ontzegd. Toen hij op vrijdagavond de sleutel O voordeur wilde steken, bleek het slot te zijn veranderd, irs hadden zijn pandje in bezit genomen. De Indiase werkne- jtapte naar de politie, maar deze bleek hem niet te kunnen Jl Ook de gemeente kwam eraan te pas. Maar na wat eerste levende uitspraken, bleek de Leidse wethouder van Volkshuis- aalg Verboom ook aan handen en voeten gebonden te zijn. Ook 1st niet hoe hij zich in de particuliere aangelegenheid moest Wbpn Eerst na aandrang van de raadscommissie ruimtelijke BKig voelde de wethouder zich geroepen het probleem in de pkingen van het Leidse college te brengen, iib-gemeentelij ke bemiddeling kreeg Dig Singh rechtskundige nd van advocaat Teekens jr. Deze maakte een kort geding Ingig voor de Haagserechtbank.De behandeling van dit geding gistermorgen plaats. Kort voor de opening van de zitting door fiicklama deelde jurist Teekensmee, dat hij bericht had BKigen dat de krakers het huisje hadd.en verlaten. Toch werd Hding op aandrang van Teekens voortgezet, daar de uitspraak He rechtbank van belang is als het pand onverhoops toch weer ^akt mocht worden. De vice-president, mr. Lijcklama, stemde tee in en heeft vanochtend conform Teekens' verzoek gevon- Jdels zijn de problemen waar Di Singh zich voor geplaatst hauwelijks nog op te lossen. Het is nog onduidelijk wie de »n van de ravage zal gaan betalen. Of de voormalige Haagse naar Schuylenburch een deel hiervan op zich zal nemen is de Singh weet het ook nog niet. Hij kan weer van voren af linnen met de opknapbeurt van zijn huis. Bij zijn werkgever heeft hij practisch al zijn vrije snipperdagen al opgenomen, mmentaar van Singh klinkt wanhopig: „Be moet nu weer aa- mijn huis gaan werken, maar ik denk niet dat mijn 'me nog vrije dagen kan toestaan. Het is een hele klus om troep weer enigszins weg te werken in de paar dagen die ne heb voordat mijn vrouw naar Holland komt". Hiddag heeft de heer Singh de officiële eigendomspapieren in Hll_ ïojngst gekregen. Met deze uit de handen van de notaris Dit houdt nu ook in, dat hij de extra kosten voor het herstel van spoorloos verdwenen en het lijkt met waarschijnlijk, dat ze nun reJngen bescheiden is Singh thans volgens het kadaster de zijn huis, waarschijnlijk uit eigen zak zal moeten betalen. Om deze nieuwe adressen bekend zullen maken. VIFRING 02 matige eigenaar van het pand aan de Vestestraat geworden, kosten op de krakers te kunnen verhalen zit er niet in. Zij zijn Di Singh temidden van de ravage in zijn huisje b onze raadsverslaggever) DEN De gemeenteraad J Leiden heeft gisteravond nd met een groot aantal aties die de komende den zullen worden uitge- Belangrijkste daarvan de goedkeuring van een liet van meer dan zes mil- gulden voor de vernieu- f van de walm uren langs de enroute (Botermarkt, Vis- kt en Boommarkt), tevens riolering zal i aangelegd, bij werd van de kant van ersverse WD-fractievoor- F. J. Kuijers aangedron- Dp een goed overleg middels omvorming van de zoge begeleidingscommissie straat tot een begeleidings- ïissie voor Openbare Wer- Tot voor kort fungeerde p commissie om de werk- tnheden in de Breestraat te eleiden. Volgens wethouder U was dit overleg zo vrucht baar geweest dat hij alle aanlei ding zag met het voorstel Kuij ers in te stemmen. Op aandrang van onder meer het raadslid Ham (CDA) zal een duidelijk faseplan voor alle werkzaamheden in de binnen stad wórden opgesteld. Daarin zullen zowel de werkzaamheden aan de walm uren als de restau ratie en vernieuwing van de vele bruggen die de gemeente gaat uitvoeren worden opgenomen, om te voorkomen dat het ver keer in de binnenstad uitmondt in een grote chaos als alles tege lijk wordt uitgevoerd. Ook giste ren stemde de raad weer in met het restaureren van enkele mo numentale bruggen. Daaronder waren de Wijnbrug tussen He rengracht en Kalvermarkt die het water van de Zuidsingel overspant en de Nieuwsteeg- brug over het Steenschuur. Met de restauratie van deze uit 1650 daterende brug is een bedrag van 6,5 ton gemoeid. Ook de bovenbouw van de Koornbrug tegenover het stad huis zal worden gerestaureerd. Dat betekent dat de marktkoop lieden die hieronder op markt dagen hun nering doen, zich ^zullen moeten voegen in de rijen van hun collega's die wat zullen moeten inschikken. Het bleek een minder aantrekkelijk idee een deel van de markt geduren de de werkzaamheden op het Stadhuisplein te laten plaats grijpen. Molen De gemeenteraad stemde ook in met het restauratieplan voor de Stads poldermolen aan de Slaaghsloot, die ondanks zijn geringe ouderdom (hij dateert uit 1856) toch een uniek karak ter heeft door zijn flesromp-ty pe. Ook het Schapenpoortje tus sen Langebrug 22 en 24 krijgt een oplaiapbeurt. Dit poortje vormt een van de laatste resten van de voormalige penshal, waar vleeswaren, spek, vet en slachtafval werden verhandeld en die liep vanaf de Breestraat tegenover het stadhuis tot aan de Langebrug. De restauratie1 van dit poortje zal plaatsvinden op voorwaarde dat ook het mi nisterie van CRM met subsidie over de brug komt. Datzelfde is overigens het geval bij de res tauratie van twee waterpompen bij de Hooglandse Kerk. Deze uit de 18e eeuw daterende pom pen zullen wellicht in hun oude glorie kunnen worden hersteld. Waaggebouw Naast restauraties besloot de raad gisteren ook tot verbete ring van het Waaggebouw, zetel van de Culturele Raad van Lei den. De in dit gebouw gelegen Boterhal zal worden voorzien van centrale verwarming om hem beter geschikt te maken voor evenementen. Wat die zul len zijn bleek gisteren overigens een open vraag hetgeen sommi ge raadsleden tot kritiek noopte. De heer Ham (CDA) had graag gezien dat de Culturele Raad ook met een sluitende exploita tie over de brug was gekomen nu de Waag geschikt wordt ge maakt voor meer gebeurtenis sen. Overigens zal het Waagge bouw worden betrokken bij de bestudering van de exploitatie van zalen in gemeente-eigen dom, waarover binnenkort een beleidsplan zal verschijnen. Havenwijk Een apart hoofdstuk vormde gisteravond de voorgenomen vernieuwingen in het gebied Ha venwijk-Zuid, een deel van het gebied Herengracht-Zijlsingel. Voor het herstel van walmuren, bestratingen, openbare verlich ting, rioleringen en de vernieu wing van tal van bruggen werd door de raad een kredietuitge- trokken van 7,37 miljoen gul den. -n0Van onze raadsverslaggever) u" LEIDEN Het hoger beroep telat burgemeester Vis wil in- 10jtellen tegen het vernietigen iefran het ontslag van Daey Ou wens door de ambtenaren rechter zal uitvoerig in de ge meenteraad aan de orde ko enen. Op voorstel van de he ften Wessels (WD), Driessen :e jffe (CDA) en Beijen (PPR) heeft de raad hiertoe besloten. Het hoger beroep komt vol gende week maandag eerst in de juridische commissie van de raad aan de orde en zal op 24 oktober door de gemeente raad behandeld worden. Bur gemeester Vis had de raad aanvankelijk voorgesteld zijn aangekondigde hoger beroep voor kennisgeving aan te ne men, maar verzette zich giste ren niet tegen een behandeling hiervan door de raad. Om te voorkomen dat de beroepster mijnen zullen verstrijken zal het hoger beroep wel worden doorgezet: later kan het be roepsschrift eventueel alsnog worden ingetrokken. Overigens heeft de raadsman van Daey Ouwens er bij de gemeenteraad op aangedron gen uit humane overwegingen niet in te stemmen met een hoger beroep, waardoor dit drama nog langer gerekt zou worden. in onze raadsverslaggever) n ÏDEN De bijverdiensten van de raadsleden k de leden van het college van burgemeester en ^Ithouders, die zij uit hoofde van hun functie ^itrijken, moeten zij voortaan storten in de is toeentekas. Daartoe heeft de gemeenteraad gis- n ten met één stem tegen besloten. u -t betreft hier in hoofdzaak die gelden die men uit hoofde van lidmaatschap van privaat- echtelijke of publiekrechtelijke lichamen, waar- h de leden als vertegenwoordiger van het Leids meentebestuur deel uit maken. V/at de raadsle den betreft zal het bedrag dat de 20% van hun jaarlijkse honorering te boven gaat in de gemeen tekas moeten worden gestort De burgemeester en de wethouders zullen alle douceurtjes aan de stadskas moeten betalen. Dat .moeten" is overi gens zeer relatief. Het aangenomen voorstel kan niet afdwingbaar worden gemaakt Het is zelfs de vraag of Kroon en Gedeputeerde Staten ermee akkoord zullen gaan. Bekend is wel dat burge meester Vis zich tegen deze „verplichting" zal verzetten. Overigens stemde ook wethouder Van Dam (financiën-PvdA) gisteravond tegen. De Stichting Dioge nes Leiden, die zich beijvert om oude Leidse pandjes met monumentale waar de te restaureren en voor bewoning geschikt te maken heeft haar achtste pand afgeleverd, aan de Langebrug 44. Gistermiddag over handigde de heer Krantz (rechts) voorzitter van de Stichting Diogenes mevrouw Stroomer, die samen met haar man het nieuwe pand heeft ge huurd, de sleutels. Het pand Lange brug 44 dateert uit het jaar 1600. Het volledig vervallen huis is door Dioge nes in 10 maanden in een ruim, mo- de/n pand veran derd zonder dat de het staat op de mo- monumentale waar- numentenlijst is de van het pand aangetast. LEIDEN Met de stem van de PPR tegen is de gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met de vernieuwing van de atle tiek baan in de Leidse Hout De bestaande accommodatie zal ge wijzigd worden in een 400 meter kunststofbaan. Op het benutten van kunststof werd gisteren met name door het CDA-raadslid Bosch aangedrongen. Hij vrees de dat als voor een goedkopere oplossing gekozen zou worden de onderhoudspost in de toe komst zo zou oplopen, dat het direct aanleggen van een kunst stofbaan de voorkeur verdiende, ook al zou hiermee het bedrag van 8 ton worden overschreden. Wethouder Tesselaar nam deze gedachte van Bosch over. LEIDEIN De Louise de Colog- ny-scholengemeenschap krijgt de beschikking over drie nood- lokalen die op het terrein aan de Kagerstraat zullen verrijzen. De gemeenteraad heeft hiervoor gisteren een bedrag van 4 ton uitgetrokken. In de lokalen zal biologie en natuur- en scheikun de worden gedoceerd. Nieuwe voorzitter WD-fractie LEIDEN De WD-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft sinds gisteren een nieuwe frac tievoorzitter; Fred J. Kuijers volgt in deze hoedanigheid Cor Elzenga op die vanwege zijn drukke werkzaamheden en zijn bestuurslidmaatschap van de Stichting Eigen Dak, die huizen in Koppelstein en Bokhorst gaat bouwen, het voorzitterschap van de Leidse liberalen niet meer kon vervullen. Elzenga blijft wel Jid vap de gemeenteraad. Viscolleges Het viscollege OASE (Adler) viste dit weekeinde de laatste wedstrijd in bet water van de Verlengde Haarlemmer Trekvaart De vangst was slecht. Na ses wedstrijden blijkt J. Leuering met 71 exemplaren met een totaal gewicht van 7760 de wedstrijdencyclus te hebben gewonnen. Als tweede eindigde B. Kastanja met 7400 gram en 54 vissen. J. Solleveld eindigde als derde met 41 stuks met een totaal gewicht van 61.25 gram. Het viscollege HSV viste dit weekeinde in de Heimans-wetering. Ook hier was de vangst slecht P. Won der gem haalde 22 exemplaren uit het water met een totaal gewicht van 2700 gram. gevolgd door G. de Bruin met 2350 gram (30 vissen) en Laterveer sr. met 1495 gram en 16 exemplaren. Vleesfondue Het in de krantenwereld beruchte zetduiveltje heeft ook afgelopen vrijdag in de L.C. weer eens toegeslagen. In de rubriek Etenswaardigheden op de pagina Uit werd geschre ven over een vleesfondue van een half pond kalkoenhaas en biefstuk, garm voor 21,50 gulden voor twee personen. Uiteraard is hier een foutje ingeslopen. Het bedrag is wel juist maar dan wel per persoon. „Hart van de stad krant" In de Academie- en Pieterswijk verschijnt een aantrekkelij ke wijkkrant Niet regelmatig, maar naar behoefte, zo melden de auteurs. In de uitgave van 12 september behalve een fikse hoeveelheid informatie ook een aardige tik op gemeentelijke vingers: LST-bestuur Het Leidsch Studenten Toneel heeft een nieuw bestuur. Voorzitter is A. Schutzer, secretaris Jacqueline Buss en penningmeester K. Hagedoorn. Tot commissaris techniek is I. Borel benoemd en tot commissaris publiciteit E. Aberson. Edelsteendeskundigen bijeen Tot en met 13 oktober wordt in Leiden en Den Haag een internationale conferentie van edelsteendeskundigen gehou den. De deelnemers, die uit alle delen van de wereld afkomstig zijn, zullen ondermeer een bezoek brengen aan de Leidse universiteit en bet rijksmuseum van geologie en mineralogie. In Nederland beeft de gemmologie de erken ning, die haar als specialiteit van de mineralogie toekomst, gekregen door de instelling van een bijzondere leerstoel aan de Leidse universiteit. Ons land is hiermee, na Duitsland, bet tweede land in de wereld dat een dergelijke leerstoel beeft Op de Leidse leerstoel is onlangs prof. dr. P. Zwaan, waarnemend directeur van bet rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, benoemd. Bitter Lemon flitter Lemon", een kome die van Dimitri Frenkel Frank wordt vanavond ge bracht in de Leidse Schouw burg met in de hoofdrollen Jenny Arean, Carol van Her wijnen en Lou Landré. Het verhaal gaat over bet huwe lijk van Axel en Polly, een rijk elegant echtpaar dat in bet Gooi woont Het huwe lijk van Axel en Polly is wankel, Polly zoekt bet al een jaar in de vriendjes en Axel wacht sarcastisch en hardnekkig tot ze die onnut te pogingen opgeeft Op een avond brengt Polly een jon ge arbeider naar buis die ze in een Amsterdams volksca fé heeft opgepikt. Dan be gint het eigenlijke toneel stuk, een spel van emoties, Ilusies en pretenties. Aan vang 20.15 uur. LAK-theater Het Leidse LAK-theater aan het Levendaal 150 III brengt deze week verschillende prod uk hes. Vanavond worden er evenals vorige week, twee moderne Nöh-spelen van Yukie Mishima opgevoerd. Aanvang 20.15 uur. Op vrijdag 14 okto ber speelt het cabaret „Zondermeer" het programma „Onder meer", eveneens aanvang 20.15 uur. Op zaterdag 15 oktober „Okey Doe". Humor en tragiek op een volstrekt aanvaardba re manier samengesmolten en beginnend om 20.15 uur. Op zondag 16 oktober brengt het Pantomimetheater Rob van Reijn het kindertheater „Hef mysterie van prof. Palet" om 15.00 uur 's middags.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3