Happel heeft genoeg zorgen aan zijn hoofd Flinke deuk in reputatie Koopmans BENAUWDE PUNTENZEGE IN GROOT GEVAAR Spasski wint eerste partij schaaktweekamp Opium kampioen korte baan Vierde plaats voor Olivetti Koopmans naar ziekenhuis VOORBEREIDING ORANJE VERRE VAN IDEAAL i Lachende gezichten op Schiphol, waar na urenlang wachten einde lijk vedette Jo- han Cruyff toch is gearriveerd. Jan Huybregts even tijd voor de fotograaf alvo rens op het vliegtuig naar Belfast te stap pen. BELFAST In de vertrekhal van Schiphol stopte Ernst Happel gistermiddag met een ruk zijn handen in de broek zakken. Zijn blik stond op oneindig en de interim-bonds- coach mompelde af en toe wat voor zich uit. Ernst Happel had een verre van stralend humeur. Hij had zondag de volgende Europese tegenstander van Club Brugge, Panathinaikos, bekeken, was 's nachts om vier uur opgestaan en had met het vliegtuig vanwege de mist ge ruime tijd boven Frankfurt ge hangen. Om half twaalf arri veerde hij gisterochtend op Schiphol. En daar trof hem de ene onheilstijding na de ande re. Johan Neeskens gebles seerd en afwezig, zes man van zijn selectie weliswaar speel- klaar bevonden door KNVB- arts Kessel, maar toch niet geheel fit Maar bovenal de toestand met Johan Cruyff zat hem dwars. Oorspronkelijk zou om half één vertrokken worden, maar dat werd gewijzigd in half drie, omdat Cruyff en zijn ge zin met het particuliere vlieg tuig vanuit Brussel niet eerder aan konden komen. Naarmate de tijd verstreek drukte Hap pel zijn sigaretten venijniger uit en ijsbeerde hij op zijn gloednieuwe schoenen heen en weer. Want ook dat nog. Hap pel was gearriveerd op trim- schoenen en Hennie Warming- dam van Adidas moest vanaf Schiphol als de weerlicht nog een paar ordentelijke stappers versieren, wat gelukte. Om vijf over half drie taxiede het klei ne vliegtuig tot vlak voor de ingang van de Fellowship, stapte Cruyff over en kon ver trokken worden. Veel later, in het voormalige kasteel, dat nu hotel Culloden heet, bleek Happel's stemming nog weinig verbeterd. Hij stak in crèmekleurig trainingspak, want in de immense tuin ron dom het zwaar bewaakte ho tel, waar iedereen elke keer gefouileerd wordt wanneer hij het wil betreden, had hij zijn selectie zich wat laten loslo pen. Happel: „Van die blessu re heb ik niet veel gemerkt, alleen Cruyff heeft een beetje een stijf rechterbeen. Hij zweeg abrupt toen die naam was gevallen. Happel bromde: „We zouden om half één vertrekken, dat was afge sproken. Toch was het logisch dat we op Cruyff hebben ge wacht, anders was hij mis schien dincring pas in Belfast aangekomen. En dat was een nog vervelender toestand ge weest. Ik was zelfs bereid om tot uiterlijk vier uur op hem te wachten. Wat moet je an ders". Maar het zat Happel allemaal niet lekker en om de stemming onder de spelers uitgelaten te noemen, is ook bezijden de waarheid. In het luxe-kasteel- hotel, twintig kilometer gele gen buiten het roerige cen trum van Belfast met zijn ge barricadeerde pubs, aan flar den geschoten huizen en mili tairen met de stengun in de aanslag, verdwenen alle spe lers als de weerlicht naar de kamers na de korte looptrai ning. .Mijn hele plan ligt in de war", mokte Happel, die met geen tien paarden te bewegen was een opstelling uit zich te laten trekken. „We trainen dinsdagochtend eerst op een knollenveld in de buurt van het hotel en 's middags op Windsor Park, dat we maar één keer tot onze beschikking hebben. We trainen daar op dezelfde tijd als de wedstrijd, om drie uur". Van de twee stadions in Bel fast heeft de Noordierse voet balbond dat van Linfield, het Vermoedelijke opstellingen Nederland: Jongbloed; Suurbier, Krol, Rijsbergen, Hovenkamp; Willy van de Kerkhof, Jansen, Van Hanegem; Rep, Cruyff, René van de Kerkhof. Noord Ierland: Jennings; Rice, Hunter, Jim Nicholl, Nelson; O'Neale, McCreery, Mcllroy; McGrath, Anderson en Best Scheidsrechter: Da Silva Garrida (Portugal). Windsor Park, gekozen. Hoe wel het iets kleiner is dan dat van Glentoran en geen lichtin stallatie bezit. Meer dan 30.000 toeschouwers worden niet ver wacht maar dat zal Happel een zorg zijn. Hij heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Uiterlijk 2 oktober moest bij de UEFA de eerste selectie van 22 spelers voor een duel met Noord-Ierland zijn ingele verd. Daarover heeft zich des tijds de hele technische staf van de KNVB gebogen inclu sief Happel. Maar daartussen zat nog Ne derland-Rusland. Happel wil de geen woord aan die wed strijd spenderen. „Ik heb nog eens over Nederland-Noord Ierland nagedacht Daar ben ik bij geweest". Dat was, op één dag na, precies een jaar geleden, 13 oktober 1976: 2-2. Van dat Nederlands elftal is niet veel meer over. Van Kraay, Rensenbrink, Neeskens en Haan ontbreken en het is zeer de vraag of Treytel, toen wel, er nu weer bij is. Hij weigerde zaterdag bij Feye- Ruud Krol nog niet geheel fit BELFAST - Ruud Krol ls thans nog de enige van de zes spelers van het Nederlands elftal die zondagavond in het sportcentrum van de KNVB te Zeist door bond- sarts Frits Kessel werden on derzocht die niet geheel fit aan de reis naar Noord-Ier land is begonnen. In verband met zijn dijbeen blessure kan de aanvoerder van Ajax slechts voor tachtig procent spelen. Het al of niet opstellen van Ruud Krol hangt of valt met de vraag: kies je voor Krol die tachtig procent is, of voor een andere wel geheel fitte speler waardoor er mogelijk wat rust uit de Oran je-verdediging weg valt Eddy Treytel heeft geen hin der meer zijn zijn kniebanden. Ook Wim Suurbier (dijbeen), Willy van de Kerkhof (kuit), Wim Jansen (achillespees) en Wim van Hanegem (knie) zijn weer helemaal fit. noord voluit te trainen ornaat hij bang was, dat zijn blessure zou verergeren. En dat is niet geheim geble ven. Danny Blanchflower, de coach van de Noord-Ieren, heeft bijna zijn gehele ploeg van het vorig jaar weer tot zijn beschikking, een betere zelfs, omdat Nelson weer be schikbaar is in plaats van Jackson en O'Neal in plaats van Hamilton. „Natuurlijk had ik het elftal in mijn hoofd. Maar nu moet ik toch weer gaan schuiven", aldus een ver moeide Happel. Van een optimale voorverei- ding is nauwelijks sprake. Door het late vertrek liep de planning van gisteren geheel in het honderd. Happel neemt het Cruyff niet kwalijk, maar heeft toch wel zijn bedenkin gen tegen de gang van zaken. Maar aan de andere kant is hij er ook van overtuigd, dat al leen al de aanwezigheid van Cruyff stimulerend werkt En daarom houdt hij maar zijn mond. „Eerst Noord-Ierland, vervolgens België en als we ons dan gekwalificeerd moch ten hebben, ga ik uitgebreid met Cruyff praten". Over Argentinië? Happel frie melde zijn handen maar nu eens in de nauwe zakken van zijn trainingspak, keek op zijn dure horloge en zei dat het tijd was om te gaan eten. HERMAN VAN BERGEM Q De zo te zien al meer met zijn gedachten bij het schaakbord vertoevende Boris Spasski schudt de hand van tegenstander Jan Timman. AMSTERDAM Oud-wereld kampioen Boris Spasski heeft gisteren de eerste partij van de schaaktweekamp tegen Jan Timman gewonnen. Spasski, die met wit speelde, won in 35 zetten. Voor de tweekamp is een prij- zenbedrag van 14.000 gulden be schikbaar. De winnaar ontvangt 8.000 gulden. De wedstrijd, die in Amsterdam wordt gespeeld, staat onder leiding van de inter nationale scheidsrechter Or- baan. De partijen beginnen da gelijks om 13.00 uur. Indien de partij om 18.00 uur nog niet is geëindigd, wordt hij om 20.00 uur voortgezet. De eerste partij tussen Timman en Spasski had het volgende verloop: Wit: Spasski Zwart: Timman 1. e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3. Pb8-c6; 3. Lfl—b5, e7—e6; 4. 00, Pg&-e7; 5. c2c3, a7-a6; 6. Lb5-a4, d7-d5; 7. e4xd5, Dd8xd5; 8. d2-d4, Lc8—d7; 9. Tfl-el, Ta8—d8; 10. c3-c4, Dd5xc4; 11. Pbl-d2, Dc4-d5; 12. La4b3, Dd5h5; 13. Pd2-e4, Pe7—f5; 14. d4xc3, Ld7—c8; 15. Lel—d2, Lf8e7; 16. Lb3-a4, O-O; 17. La4xc6, b7xc6; 18. Pf3-e5, Dh5xdl; 19. Talxdl, Td8-d5; 20. Pe5xc6, Le7xc5; 21. Tdl—cl, Lc8—d7; 22. Tclxc5, Td5xc5; 23. Pe4xc5, Ld7xc6; 24. Pc5xa6, Pf5—h4; 25. Tel—cl, Lc6xg2; 26. Ld2-b4, Tf8a8; 27. f2f4, Lg2-b7; 28. Pa6c5, Lb7—d5; 29. a2—a4, h7-h5; 30. Kgl—f2, Kg8—h7; 31. a4-a5, g7-g5; 32. f4xg5, Kh7-g6; 33. Pc5d7, Ta8a7; 34. Pd7-b6, Ld5—e4; 35. Tel—c4. Zwart geeft op. 't ZAND In het Noordhol landse 't Zand werd gisteren het Nederlands drafkampioen schap korte baan gehouden. De 4-jarige draver Opium van ir.' D. Minkema, veroverde met Siem Hartman als rijder, de nationale titel. Bij de pikeurs nam Ruud Pools het kampioenschap over van zijn broer Harry Pools, die deze titel de laatste drie jaar in zijn bezit had. PORTO Olivetti is uit Portu gal teruggekeerd met drie pun ten uit vier wedstrijden. De Hagenaars die in het sterke in ternationale toernooi van Es- pinho van start gingen met een overwinnig van 41 op Reus Desportivo en daarna gelijk speelden tegen Espinho (3—3) konden de laatste twee wed strijden niet in winst omzetten. Van Benfica werd met 1—0 ver loren en de laatste wedstrijd ging tegen het sterke FC Do Porto met 54 verloren. Olivetti heeft in deze wedstrijd nog een voorsprong van 4—2 gehad. Benfica verloor in de laatste wedstrijd met 21 van Reus Desportivo. Hierdoor won de Spaanse ploeg, dat alleen van Olivetti had ver loren, het toernooi. Benfica werd tweede, met daarachter Porto en Olivetti. Met slechts één punt kwam Espinho voor eigen publiek op de vijfde plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 11 OKTOBER 1977 PAGINA 13 O De Braziliaanse middengewicht Guarez de Lima duikt weg voor een linkse van Rudie Koopmans. De Nederlander "kreeg gisteravond in sportpaleis Ahoy' te Rotterdam ondanks de uiteindelijke puntenze- ge een gevoelige deuk in zijn pres- was al dermate groot dat zijn winst niet meer in gevaar kwam. Zijn reputatie zoals ge zegd wel. Maar dat is iedereen over enige tijd allang weer ver geten. De zege staat in het startboekje en dat is hetgene dat telt. Voor Rudie Koopmans de ring betrad had Joegoslaaf Marijan Benes de show gestolen. De ge drongen man uit Banja Luka, die na een meer dan 250 partij en omvattende amateurcarrière en een Europees kampioen schap in 1973 pas zijn vierde gevecht als professional leverde, bleek alle facetten van het bete re bokswerk alsmede het daar bij broodnodige gevoel voor show prima onder de knie te hebben. Als tegenstander voor de Joego slaaf, die als amateur slechts drie partijen verloor en vorig jaar tijdens de Olympische Spe len door een blessure werd uit geschakeld door de toen latere zilveren medaille-winnaar, mocht de Schot John Smit fun geren. Hoewel Smith ook al een respectabel aantal prof partij en in zijn loopbaan heeft afge werkt, hetgeen bleek uit zijn knappe manier van verdedigen, was hij geen partij voor Benes. De Oosteuropese middenge wicht bepaalde het gevecht op de manier zoals hij verkoos en greep een overtuigende over winning op punten. FRANK WERKMAN De uitslagen van het boksgala in Rotterdam: Weltergewicht: Guus Bleus (Maastricht) wint op punten van Gregory Marshall (Vst). Middengewicht: Marijan Benes (Joe) wint op punten van John Smith (Sch). Middenge wicht: Rudie Koopmans wint op punten van Guarez de Lima (Bra). Zwaargewicht: Bennie Thoonen (Ned) wint door inter ventie in de eerste ronde van Arno Prick (Wdl). Welterge wicht: Pempi Manueala (Cur) wint door interventie in de der- van Klaus Hein (Wdl). ROTTERDAM Rudie Koopmans is ook gisteren ongeslagen gebleven in zijn 28ste gevecht als profes sional, maar de reputatie van de Friese middenge wicht heeft in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' wel een flinke deuk opgelopen. Want de eerste tegenstan der die Koopmans van buiten Europa moest bestrij den, de 35-jarige in vele gevechten tegen 's werelds grootste boksers gelouterde Braziliaan Guarez de Lima kon zich niet alleen moeiteloos overeind hou den, de Zuidamerikaan maakte zelfs in de laatste ronde van het treffen over tien de indruk niet het achterste van zijn tong te hebben laten zien. De Lima toverde namelijk bijna onachtzaam enige hoe ken tevoorschijn die de plot seling onverklaarbaar terug vallende Rudie Koopmans de grootste moeilijkheden bezorgden. Met afklemmen en hangen slaagde de door velen als toekomstige uitda ger van een Europees of zelfs wereldkampioen ge doodverfde Fries er in de laatste gong te halen, maar de ontnuchtering was er niet minder groot om. Aan de puntenzege van Koop mans kon overigens geen enkele twijfel bestaan. Daarvoor had hij de voorgaande ronden een te goede indruk gemaakt, maar zijn terugval in de laatste drie minuten, veroqrzaakt door een wel plotseling wat agressiever boksende De Lima, ontnamen aan zijn 28ste achtereenvolgen de zege de glans die hij zo graag aan het gevecht had gegeven. De manager van De Lima, die zich na afloop van het gevecht de opmerking dat de Nederlan der doping zou hebben gebruikt liet ontvallen als verklaring voor diens ineenstorting, vond overigens dat een onbeslist be ter op zijn plaats was geweest. Dilemma ROTTERDAM Rudie Koop mans werd gisteravond na zijn gevecht tegen de Braziliaan De Lima ijlings voor onderzoek naar het Rotterdamse zieken huis Dijkzigt vervoerd. De Ne derlandse middengewicht, die in de laatste ronde een comple te ineenstorting beleefde maar wel op de been bleef, vertoonde verschijnselen van algehele uit putting gepaard gaande met merkwaardig opgewonden reac ties. In de catacomben van het sport paleis Ahoy' was de trainer van De Lima niet de enige die het woord „doping" in de mond nam als verklaring voor de ge daanteverwisseling van de aan vankelijk superieure maar later opmerkelijk povere Koopmans. Het zou geen slechte zaak zijn als de boksbond de Fries eens aan een uitgebreid onderzoek zou onderwerpen want begin dit jaar maakte Koopmans al de zelfde indruk. Ie stoot van een geduchte oppo nent aan gruizels wordt gesla gen. En Guarez de Lima was zo'n tegenstander die voor een der gelijke onprettige verrassing zou kunnen zorgen. Dat bewees de één kop kleinere Braziliaan ook voor de tiende ronde. Hij liet Koopmans het gevecht dic teren, dook ineen om het raak vlak te verkleinen als de Neder lander zijn gevreesde stoten lan ceerde, maar plaatste af en toe een vervaarlijk uitziende hoek. Koopmans opereerde trouwens in de beginfase bijzonder knap door telkens de aanval van de Zuidamerikaan goed over te ne men. maar De Lima gaf geen krimp bij de talloze goed door komende stoten op gezicht en lichaam. Rudie Koopmans, die zijn tegen stander voor het gevecht enkele minuten liet wachten alvorens zijn entree te maken - waarna de Braziliaan ook de banden op elkaar bracht toen de Nederlan der tusen de touwen doorklom - kon echter al snel tot de conclu sie komen dat De Lima niet een tegenstander was die zich naar het canvas liet zenden. Maar de- Fries bleef voor de moeilijke keus staan een wat afwachten- der tactiek te kiezen of zelf het duel te blijven bepalen. Het laatste bleek verreweg de beste manier om De Lima's ge vaar grotendeels in te dammen, want de getructe Braziliaan kwam slechts sporadisch tot sto ten die Koopmans echt in de problemen brachten. De Lima, die in de zevende ronde een openbare waarschuwing kreeg wegens te laag inkomen na daarvoor er al enige keren voor te> zijn vermaand, legde echter zijn masker pas in de tiende ronde definitief terzijde. Met enige agressieve series bracht hij Koopmans -op zijn benen wankelend - aan de rand van de afgrond, maar de pun- tenq verwinning van de Fries

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13