econstractie van Rondweg Merenwijk "wekt verontrusting „Die Leythe"opent nieuwe botenloods Warm recital Caroline van van Hemert mmmm Kassarover verrast warenhuis bezoekers Imposante uitvoering Residentieorkest I Jan Schrrutz werkte steeds uit- stekend met haar samen, maar j was vanzelfsprekend het best te beluisteren in de werken voor j orgel-solo die hij ten ghore j bracht. De „Toccata Pentecos- ta" van Marius Monnikendam, die hij speelde, en de fantasie van Jan Zwart over „Een Vaste Burg is onze God" klonken alle bei als een klok. De fantasie en fuga in g van Bach, waar het concert mee begon, viel ons een beetje tegen: wat onsamenhan gend en zelfs hier en daar wat slordig uitgevoerd. Beter was hij op dreef met de eerste Cho ral van Franck. Maar pas de> pastorale uit de tweede sympho- nie van Widor klonk overtui gend. Zoals gezegd was zijn spel in de werken van Monnikendam en Jan Zwart bijzonder goed: een stevige aanpak van beide werken, die ons zeer kon beko ren. Ton Harmsen Het nieuwe onderkomen van „Die Leythe" aan de Morsweg. LEIDEN Wethouder Tesse- laar opende afgelopen zaterdag officieel het nieuwe botenhuis van de Leidsche Roei- Zeil- Duizenden guldens voor dierenbescherming De financiële acties van de Vereniging tot Bescherming van Dieren in de Leidse regio rond Wereld dierendag hebben, ondanks het chroni sche gebrek aan col lectanten, een re cordbedrag van veer tienduizend gulden opgeleverd. Het geld werd bijeen gebracht middels col lectes in Leiden (8800 gulden), Alke- made/Roelofarends- veen (2000 gulden), Zoeterwoude (ruim 1000 gulden) en Lei derdorp (1400 gul den). Een druk be zochte bazaar op za- terdag gehouden op het Leidse Stadhuisplein voegde daar nog eens ruim 1000 gulden aan toe. vereniging „Die Leythe" aan de wimpel en de „Die Leythe"- Morsweg 148 middels het hijsen vlag, oranje met zwarte ster. van twee vlaggen, de Neder landse driekleur met oranje Daarmee was de openingscere monie nog niet afgelopen want ~J vervolgens trokken de raadsle- den Bosch (CDA), Elzinga (WD) en Duijvesteyn (PvdA) respectievelijk de middelste, de rechter en de linkerdeur van de nieuwe botenloods open. Dat ging gepaard met veel lawaai, want aan de deuren was op kunstige wijze wat trekknal- werk bevestigd en achter de deuren bevond zich een noncha lant geklede minifanfare die, dat bleek, heel wat decibels me lodieus geluid kon produceren. De nieuwe boten loods van „Die Leythe" heeft 400.000 gulden ge kost. De Leidse roeivereniging is twintig jaar bezig geweest om het hoognodige gebouw bijeen te sparen en moest om haar doel te bereiken de grond en opstallen van het voormalige zwembad Rhijnzigt (waar de vereniging nu is gevestigd en waar heel vroeger ooit nog eens het Leidse galgenveld heeft ge legen) in gemeentebeheer over dragen. Het nieuwe botenhuis van de bandag io oktober 1977leidse courant, PAGINA 3 Theatergroep ,,'t Breehuys" is een theaterwerkgroep aan het samenstellen. Deze groep, die woensdag 25 oktober van start gaat, is voor scholieren en werkende jongeren. Centraal staan de ervarin gen van de deelnemers met het voortgezet onderwijs. Het project wordt afgesloten met een aantal voorstellingen in diverse clubhuizen en op scholen. De bijeenkomsten van de groep zijn op woensdagavond van acht tot tien uur. De kosten bedragen tien gulden per maand. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij ,,'t Breehuys", Breestraat 19, Leiden, tel. 130983. Rozekruisers Het Rozekruizers Genootschap houdt bijeenkomsten op de dinsdagen 11 en 25 oktober. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt een lezing gehouden over het onderwerp „Eeuwige wording", de tweede lezing heeft als titel „De grondstellin gen". Beide lezingen worden gehouden in gebouw Korte Mare 4 in Leiden en beginnen om acht uur. Bewonersraad Kooillats De bewoners van de flats in de Kooi wijk kunnen vanavond de eerste jaarvergadering van de bewonersraad bijwonen. De vergadering wordt gehouden In de Springplankscbool aan bet Kagerplein. Ongeveer driekwart van de flatbewo ners is ai lid van de raad. Op de agenda van de vergadering staan de diverse jaarverslagen, goedkeuring statuten en bestuursverkiezingen. De bijeenkomst begint om acht uur. Japans bezoek Vierenveertig leden van de particuliere universiteiten uit Japan hebben onlangs een bezoek gebracht aan de Leidse universiteit De voorzitter van het college van bestuur, mr. K. Cath ontving de Japanners, die een studiereis maken langs verschillende Europese universiteiten, in het Groot Audito rium. Daarna bezochten de gasten achtereenvolgens de Hor tus Botanicus, het Kamerlingh Ormeslaboratorium, het rijks museum voor Volkenkunde en de Grolauslaboratoria. Klein in Catena Ex-staatssecretaris Klein komt morgen 11 oktober, naar bet politiek café van studentenvereniging Catena aan de Kolf- makersteeg 8. De heer Klein zal daar vanaf half negen spreken over bezuinigingen in bet wetenschappelijk onder wijs. LEIDEN Een 20-jarige jonge man is er afgelopen zaterdag in geslaagd ruim drie duizend gul den uit een kassa van Vroom en Dreesmann weg te grissen en er pijlsnel vandoor te gaan. De man zag een kleine twee urn- voor sluitingstijd kans, onder het oog van het winkelende pu bliek en het* totaal verbaasde personeel van het warenhuis, een greep in de kassa te doen. Deze stond open omdat op het moment net een artikel werd afgerekend. Razendsnel greep de man naar het papiergeld in de kassa-lade. Daarbij wist hij drie briefjes van duizend gul den, drie van honderd gulden en twee van vijfentwintig gulden te bemachtigen. Een en ander speelde zich zo snel af dat de man de mogelijkheid zag in de mêlee van warenhuisbezoekers te verdwijnen. Hoewel omstan ders de politie een vrij nauw keurig signalement wisten te verschaffen, was zij er gister avond laat nog niet in geslaagd de watervlugge kassarover te achterhalen. roeivereniging heeft een opper vlakte van 480 vierkante meter en biedt plaats aan 15 skifs, 12 vieren, 2 achten, acht tweeën, 16 wherries, C4 en tubs. Aan het geheel zijn kleedkamers en een bestuurskamer toegevoegd. „Die Leythe" heeft de opening van de nieuwe loods verder gevierd met een roei-feesttocht door Lei- dens wateren, een lunch, een botendoop (door onder meer burgemeester Vis), een receptie en op zaterdagavond een feest avond met de Down Town Jazz Band. Dankzij het goede weer was de belangstelling voor het gebeuren overweldigend. nog talrijke anderen zullen mee brengen. Het meest werden wij getroffen door het eerste lied, dat Caroli ne van Hemert zong: „O rest in de the lord" van Felix Mendels sohn Bartoldy. Met zeer zuivere, en bijzonder warme stem uitge voerd vulde dit prachtige lied de kerkruimte. Het is een kostelijk stuk muziek, met een prachtige melodie. Het kwam in de muzi kale interpretatie van Caroline van Hemert volkomen tot zijn recht. Uit de Engelse versie van Han del's Rodelinde zong zij de prachtige aria „Art Thoo Tronk- bied", gevolgd door het fijnzin nige „Where e'ër you walk". En tenslotte was zij te beluisteren in een met veel verve gezongen „Ave Maria" van César Franck, zeer wisselend van timbre, en met een prachtige orgelpartij. !>rt geding jen krakers stestraat jeiOEN Sneller dan men an verwacht, dient de zaak Singh" vandaag voor de ^se arrondissementsrecht- Advocaat mr. M. Teekèns lad de president van de bank verzocht op korte ijn een datum voor het geding vast te stellen. De t heeft de rechter ook ver- het kraakpand aan de S'estraat te laten ontruimen. e' igenlijke bewoner van het aakte pand, de Hagenaar ylenburch, heeft toestem- gegeven om op zijn naam cort geding aan te spannen. was nodig, omdat de heer pas morgen, dinsdag iktober, officieel eigenaar het pand zal worden. Het geding begon vanmorgen half elf in het Paleis van itie in Den Haag. Twee par- zullen dan tegenover el- staan, Schuylenburch-Di h contra de krakers, met hoofdbewoner C. Koen- raads. LEIDEN Organist Jan Sch- mitz en zangeres Caroline van Hemert waren zondagmiddag te beluisteren in een coucert in de Hartebrugkerk, dat georgani seerd was door de stichting Or gelfonds Hartebrugkerk., Deze stichting, die ernaar streeft de restauratie van het orgel in die kerk mogelijk te maken, mag 1 zich bijzonder gelukkig prijzen. Want in de eerste plaats was de kerk redelijk bezet, zodat de geraamde inkomsten redelijk klopten, en in de tweede plaats werd dit talrijke publiek een uitstekend recital voorgescho- 1 teld. Zodat het te verwachten is dat I bij het volgende concert, als Marco Bakker en Jan Schmitz op 6 november concerteren, al- len die gistermiddag aanwezig waren zullen terugkomen en SKV-vrc Jsren es taan k den De vrouwenbeweging het NKV heeft gisteren met mis en een gezamenlijk ont- in clubhuis Antonius haar arig bestaan gevierd. Ook röen een aantal leden van het ste uur en mevrouw Neijen- s, die al een kwart eeuw mingmeesteresse van de ver ging is, in de bloemen gezet, ruim negentig leden die de ring bijwoonden kregen tot een dia-vertoning en een reden van het Combo Kings «"geschoteld. LEIDEN - Het Residentie-or kest opende het Leidse seizoen in de Stadsgehoorzaal zaterdag avond met een programma, dat slechts twee werken bevatte, maar toch zeer rijk was: Haydns 99-ste symphonie en Mahlers „Das Lied von der Er- de." Twee meesterwerken met een koffiepauze ertussen: Ferdi nand Leitner en zijn orkest hadden geen gemakkelijke avond. De symphonie van Hay dn, een niet erg bekende compositie, die wel veel diepgang heeft en een bijzonder mooie finale, werd in een misschien wat al te grote bezetting gespeeld. Daardoor kwam zij enigszins pompeus over, temeer daar Leitner het tempo laag hield. Deze aanpak vergrootte evenwel de zeggings kracht van het werk, dat bij een luchtiger interpretatie het ge vaar zou hebben gelopen opper vlakkig te klinken. Maar waar het eigenlijk om ging was Mahler. En daarvan kregen we dan ook een voortref felijke uitvoering te horen, ex pressief gezonden door William Johns, en fantastisch door He len Watts. Het is een cyclus x zes gedeelten, afwisselend voor tenor en alt, met een van Mah lers mooiste orkestpartijen. Mu ziek die zoveel bevat dat je het niet allemaal in één keer kunt spelen, of beluisteren. Zodat een uitvoering ervan altijd een ha chelijke onderneming blijft. Maar liever dan kritische op merkingen te maken of enthou siaste bijval te betuigen, willen we zeggen, dat we diep onder de indruk waren van de manier waarop Helen Watts het laatste deel, „Abschied", zong. Ton Harmsen n een onzer verslaggevers) OEN Niet alleen in de ■□stad, ook in de Meren- zijn de anti-gevoelens van ïuidige stadsbestuur sinds volop voelbaar. In op- it van het college is sinds le weken een aannemer be- e brede geasfalteerde rond- aanzienlijk te versmallen ién baan in elke richting, zien van het feit dat deze itie je reinste geldverspil- ijkt te worden, zorgt deze nailing nu al voor even ïsgevaarlijke als ergerlijke ci*ties. Ier enig overleg met de win- rs van de Kopermolen die grootst mogelijke moeite [en met de bevoorrading van de winkels, de bouwonder nemingen, die nog volop aan het huizen bouwen zijn en met grote vrachtwagens over de rondweg moeten en zonder ook maar eni ge voorlichting over het hoe en waarom van deze maatregelen te hebben gepleegd ligt de hele rondweg momenteel op de schop. Gevolg: diverse opstop pingen en files in de spitsuren, boze automobilisten, en grenze loze vernielingen aan beplantin gen en nieuw gelegde bestratin gen. Kortom een onbegrijpelijke toestand die chaotische vormen aanneemt omdat de gemeente niet alleen heeft verzuimd eerst eens bij de betrokkenen te gaan horen wat ze er van vinden (ook wel inspraak genoemd), maar zelfs niet eens de moeite nam via haar bureau voorlichting de meest essentiële informatie naar buiten te brengen. Wegenplan Officieel heet het te gaan om de aanpassing van een uit 1961 da terend wegenplan. Allerlei pro vinciale wegen die Leiden zou den moeten ontsluiten waren in dit plan opgenomen, maar zijn inmiddels volledig van de baan, dan wel in de ijskast gezet. Daardoor zouden de wegen in de Merenwijk veel te breed zijn uitgevoerd. Zij zijn destijds aan gelegd met het oog op een aan sluiting op deze provinciale we gen. Nu deze er niet komen s m sil M kunnen de wegen ook wel wat smaller gemaakt worden, vindt men op het stadhuis. Dus wer den bulldozers ingeschakeld en werd de riant uitgevoerde vier baans rondweg, waarop menige nieuwbouwwijk in andere ste den jaloers zou zijn, radikaal omgezet in een simpele twee- baans weg tot opperste verba zing van tal van Merenwijkers. Rotzooi „Ze rotzooien maar aan hier. Alles wordt tegelijk aangepakt, maar niet afgemaakt. Voor fiet sers op de rondweg ontstaan levensgevaarlijke situaties, ze ker met al dat zware verkeer", verzuchten de winkeliers van het winkelcentrum de Kopermo len. „We hebben altijd goed con tact gehad met de gemeente, maar wat er nu gebeurt daar kunnen wij ook niet meer bij: hoe kan de gemeente de rond weg gaan versmallen als deze nog dagelijks gebruikt moet worden door zwaar bouwver- keer! Wat moeten die grote vrachtwagens dan die het win kelcentrum bevoorraden. Ze kunnen met goed fatsoen geen bocht meer nemen. Trottoirban den die er net zijn ingelegd wor den direct weer aan stukken gereden", aldus de verontruste winkeliers. Zij wijzen erop dat het voorzieningenpakket rond de Kopermolen in de toekomst nog wordt uitgebreid en alleen maar meer verkeer zal gaan aantrekken. „Elke andere stad zou blij zijn met zo'n wegennet, maar Leiden moet het weer zo nodig gaan versmallen. Leuk natuurlijk voor wethouders die geen rijbewijs of auto hebben, maar wij zijn er knap ongeluk kig mee", zeggen de winkeliers. Rampzalig "hoeft niet veel te gebeuren of de rondweg zit verstopt In hun verontrusting staan de winkeliers niet alleen. De brand weer vindt de gemeentelijke maatregelen op de rondweg een De ingrijpende versmalling betekent ook dat er af en toe een trottoirband aan stukken wordt gereden „regelrechte ramp". Er worden door brandweer en Eerste Hulp dienst de grootst mogelijke pro-, blemen voorzien als de toestand zo blijft: „Het is werkelijk tc gek om los te lopen. Als er een bus bij een halteplaats staat kan er geen wagen meer langs. Het wordt een onmogelijke zaak voor rampenverkeer om snel in de Merenwijk uit te rukken", zegt brandweerofficier Harte- veldt. Naast de verkeersdrem pels die overal in de Merenwijk verschijnen en die voor een spoedgeval al regelrechte ver schrikkingen zijn, wordt nu ook de rondweg zelf nog eens een onmogelijke zaak voor het ram penverkeer. De heer Harteveldt is er bijzon der ontstemd over dat het ge meentebestuur deze maatrege len heeft genomen zonder enig overleg met de verkeerscommis- sie, waar ook de brandweer in vertegenwoordigd is. „Ik ben vast van plan hierover in de eerstvolgende commissie eens een hartig woordje over te spre ken", zegt de woordvoerder van de brandweer. Ook de bus Dat de gemeente weer eens overduidelijk het kind met het badwater weggooit blijkt ook uit de reacties van NZH-bu- schauffeurs voor wie de recon structie van de rondweg ook al een voortdurende bron van er gernis is. „Wat vroeger nooit gebeurde zie je nu wel: files op dé rondweg. We kunnen niet meer opschieten. Vertragingen van 10 minuten komen al voor", zegt een buschauffeur. Dat er op de rondweg te hard gereden zou worden noemt hij een fabeltje: „We kunnen ge woon niet hard rijden. Er zitten hier en daar flinke bochten in de weg en om de zoveel meters is er toch een halteplaats. Op deze manier maken ze de toe stand alleen maar erger: fietsers weten niet meer waar ze moeten blijven. Al het geld voor beplan tingen in de berm is weggegooid geld geweest, want voor zover de aannemer die de reconstruc tie uitvoert de groenvoorzienin gen al niet om zeep heeft gehol pen gebeurt dat wel door het zware verkeer dat geen bochten meer kan nemen en dwars over de stoepranden en door het groen zich een weg moet zoe ken. Nee, wat hier gebeurt, kan ik niet meer volgen. Dit moet wel Leiden zijn...." ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3