Socialist Van Thijn en zijn „politieke koehandel" „Ik heb rechtbank voorgelogen" Pil niet risicovrij voor vrouwen boven 35 CDA kan abortuswet niet blokkeren 0 'Overheid vergeet ^vergrijzing bij Iziekenhuisbeleid' Arts pleit voor inenting kinderen tegen rode hond Gouverneur Maryland 4 jaar cel in Bezwaren tegen hulp aan Cuba Menten nooit Pools staatsburger -ijNNENLAND/BUITENLANDleidse couran""* zaterdag 8 oktober 1977 pagina 7 ng aken ïlzljn 1 het Van onze parlementaire redactie ïiaal-p Haag Maar liefst 136 dagen na de illing {bezingen is er nog geen uitzicht op een 1 °P«uw kabinet Den Uyl, vier jaren minis- (.president en grote winnaar bij de ver- 1Q77 «zingen, kreeg op 1 juni de formatie-op- icht. Drie keer is de (in)formatie sinds- »n vastgelopen. Hoe komt dat nou? Hoe isterD *'en <^en en so™3 halve nachten >ze vijf intelligente tot super-intelli- ^jte en politiek-ervaren mensen praten er de zetelverdeling in een kabinet? Op 1 bepaald moment ben je toch uitge lat? De mensen begrijpen er geen jota lor de waarnemers is het in ieder geval jjdelijk dat deze moeizame (in)formatie lemmerd wordt door wantrouwen tussen >dA en CDA, door machtshonger en poli tieke slimmigheden bij Van Thijn (PvdA), door én argeloosheid én argwaan bij Van Agt (CDA) en onhandigheden over en weer. Voeg daarbij dat Den Uyl als gespreksleider wat erg vermoeiend is, dat er over en weer aan de onderhandeltafel onhandigheden worden begaan en dat de fractievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw zo langza merhand de gevolgen van de slijtageslag ondervinden. Dat heeft ook zijn weerslag op de onderhandelingen. De heren zouden ei genlijk eens een tijdje in een geestelijk bad gelegd moeten worden. Een formatie kan mislukken, een informatie niet Want informateurs doen alleen aan terreinverkenningen rapporteren daarover aan de Koningin. De rapportage van de informateurs Den Uyl en Veringa houdt nu in dat PvdA, CDA en D'66 er wel in ge slaagd zijn het eens te worden over het programma van een nieuw kabinet, maar het nog niet eens zijn geworden over de politieke machtsverhoudingen binnen dat op basis van de verkiezingsuitslag te vormen kabinet Veringa en Den Uyl wilden donder dag geen definitief voorstel voor de zetelver deling aan de fractievoorzitters doen, omdat zij konden vermoeden dat een van de partij en dat niet zou aanvaarden. En de twee informateurs wilden niet buiten hun staats rechtelijke boekje gaan. Hun taak was, zei dr. Veringa, registreren en bemiddelen. Een formateur kan verder gaan. Die kan bij wijze van spreken met de vuist op tafel slaan, de koppen van de fractievoorzitters tegen elkaar dreunen en de heren voor het blok zetten. De zaak moet niet worden ge dramatiseerd, zei ex-informateur Den Uyl gisteren. De informateurs waren bijna klaar, op de zetelverdeling na. AR.-voorzitter De Boer, voorstander van een kabinet met de PvdA, heeft Van Thijn „politieke koehandel" verweten. Deze be schuldiging is naar het hoofd van de overi gens voorzichtig opererende Van Thijn ge slingerd, omdat de PvdA bij de gewenste zetelverdeling van 8 ministersposten voor PvdA, 7 voor CDA en 1 voor D'66 Van Agt op Justitie accepteert en ook Andriessen en Kruisinga als minister aanvaardbaar vindt Maar bij een zetelverdeling van 7 PvdA - 6 CDA - zoals bepleit door het CDA - en 1 of 2 zetels voor D'66, is Van Agt op Justitie onaanvaardbaar, wordt een andere CDA- man op dat departement niet geduld, en mogen ook Andriessen en Kruisinga niet meespelen. Dat dubbelhartig standpunt van Van Thijn zal ook aan de PvdA-achterban nauwelijks verkoopbaar zijn. Het is van die partij best te begrijpen dat PvdA Van Agt niet terug wil op Justitie en ook Andriessen en Krui singa liever niet in een tweede kabinet-Den Uyl wenst. Maar dan moet de PvdA wel consequent blijven. Wanneer ze één minister meer krijgt in het kabinet, kan er kennelijk opeens gefoezeld worden, moeten alle be denkingen tegen Kruisinga gauw onder tafel worden geveegd. Geen voorbeeld van frisse politiek. Van Agt heeft in de onderhandelingen heel serieus voorgesteld dat hij wel wilde ver dwijnen, als de formatie daarmee gered was. Verondersteld mag worden dat Van Agt hier volkomen onverwacht zichzelf in een edel moedig gebaar heeft willen wegcijferen. Een van de voorstellen van de informateurs (7-7- 2) was erop bebaseerd dat Van Agt van het politieke toneel zou weggaan. Van Agt had zijn voorstel zonder overleg met zijn fractie gedaan. Dat maakt de man als politiek onderhandelaar zo onbereken baar. Mensen rondom hem kunnen nooit voorspellen hoe deze solospeler zal opereren. Achteraf vindt Van Agt zijn .grote ver dwijntruc" wel wat naief. Zijn Kamerfractie ging op de achterste benen staan en riep uit niet te zullen dulden dat de fractieleider het bos zou worden ingestuurd. Misschien dat de onderhandelingen toch anders waren verlopen, als het CDA een echt-doorgewin- terde politicus had afgevaardigd. LEEUWARDEN (ANP) „Tot nu toe is bij de planning van ziekenhuizen te weinig rekening gehouden met de vergrijzing van de Nederlandse bevolking". Dr. D. Hoogendoorn, arts en adviseur van de Stichting Medische Registratie, stelde dit vandaag in Leeuwarden op het wetenschappelijk gedeelte van het congres van de Konin klijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. Thema van het congres was „Verouderend Neder land". De bevolkingsprognoses van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven aan, dat zich in het jaar 2000 grote verschui vingen zullen hebben voorgedaan in de verschillende leef tijdsgroepen en dat de groep 65-plussers relatief het sterkst zal toenemen. Speculerend over de gevolgen daarvan voor de gezondheidszorg kwam dr. Hoogendoorn tot de conclusie, dat er in de algemene ziekenhuizen minder kinderbedden nodig zullen zijn, maar dat deze daling ruimschoots wordt overtroffen door de stijgende behoefte aan bedden voor ouderen. Op het ogenblik gaat de overheid er in haar beleid van uit, dat de ziekenhuiscapaciteit moet worden ingekrompen. Maar volgens dr. Hoogendoorn zullen er bij de eeuwwisseling 8400 meer bedden nodig zijn dan nu. Acute aandoeningen, zoals infectieziekten, zijn als doodsoorzaak sterk in belangrijkheid afgenomen. Chronische ziekten gaan als doodsoorzaak over heersen. Gezien de veranderende samenstelling van de bevol king zullen die aandoeningen, die gewoonlijk met een langdu rige ziekteperiode gepaard gaan (hart- en vaatziekten, kan ker), nog meer gaan voorkomen. De kans om betrekkelijk oud te worden is aanzienlijk toegenomen, maar dat geldt ook voor de kans dat men zijn laatste maanden of jaren zwaar gehandicapt moet doorbrengen. X UTRECHT De Leidse arts G.D. de Jong wil de bestrijding van rodehond (rubella), die vol- gens hem op het ogenblik on voldoende is, verbeteren door vaccinatie van alle kinderen van één jaar en ouder. ™|In het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde schat hij, dat jaarlijks nog 180 360 zwangere vrouwen met rubella worden besmet, een aantal, dat tijdens een epidemiejaar nog belangrijk hoger kan worden. Bovendien is vastgesteld, dat besmetting met rodehond niet alleen tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap gevaar oplevert voor het nog ongeboren kind, maar ook infectie enkele weken vóór het ontstaan van de zwan gerschap, terwijl men na drie maanden evenmin „veilig" is. Sinds 1 januari 1974 kunnen alle meisjes van elf jaar kosteloos worden gevaccineerd, maar een moeder wordt in vijf van de zes gevallen door haar eigen kinde ren besmet, ook als de ziekte bij het kind onopgemerkt verloopt. De heer De Jong vraagt zich dan ook af, of de bestrijding van, de rodehond niet sneller en doelmatiger kan geschieden door vaccinatie van alle jongens en meisjes van één jaar en ou der. Verkiezing Dit is geen groet van de Sowjet-leiders aan de wereld, maar de verkiezing gisteren van de 76-jarige Vasily V. Kuznetsov (derde rij links en inzetje) tot nieuwe vice-president van de Sowjet Unie, wat met handopsteken gepaard ging. Op de tweede rij rechts partijleider Brezjnev. LONDEN (UPI) Brits onder zoek naar een verband tussen orale anti-conceptiva (populair de „pil") en hart- en vaatziek ten heeft naar het oordeel van het medisch tijdschrift „The Lancet" voldoende aanwijzigin gen opgeleverd om pilgebruik- sters van 35 jaar en ouder te adviseren om te zien naar een andere methode. In een overigens tegen paniek waarschuwend artikel, waar voor de voorzitters van de gy naecologen- en huisartsenver enigingen tekenden, wordt ook rokende vrouwen tussen de 30 en 35 die langer dan vijf jaar de pil gebruiken, aangeraden om eens naar de huisarts te gaan voor controle. Öp 46.000 onderzochte vrouwen bleken er bij gebruiksters en ex-gebruiksters van de pil 24 fatale hartkwalen voor te ko men, tegen vijf bij de niet-ge- bruiksters. ,,Het risico doet zich hoofdzake lijk voor bij oudere vrouwen, speciaal zij die roken, en waar- Brits medisch tijdschrift: schijnlijk als zij de pil vijf jaar of langer onafgebroken hebben gebruikt", aldus het artikel. Volgens „The Lancet" dienen alle vrouwen boven de 35 het gebruik van de pil opnieuw bij zichzelf te overwegen. „Sommigen zijn wellicht bereid de extra risico's te aanvaarden, maar anderen zullen willen stoppen", aldus het blad. „Voor vrouwen onder de 30 is ons geen extra risico gebleken, maar zelfs voor hen moeten de voordelen van het niet-roken worden on derstreept". BALTIMORE (UPI) De gou verneur van de Amerikaanse staat Maryland, Marvin Mandel is gis&ren veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het aannemen van steekpennin gen. Hij is tevens met onmid dellijke ingang ontzet uit de functie van gouverneur. Mandal was op 23 augustus schuldig bevonden aan het aan- nenemen van juwelen, uitstap jes, onroerend goed en investe ringen ter waarde van ruim 350.0000 dollar van vijf mannen, die eveneens terecht staan. In ruil daarvoor had Mandel de wetgeving in 'Maryland inzake renbanen beïnvloed, hetgeen de belangen van de vijf, die een renbaan exploiteerden, ten goe de kwam. Mandel was als gouverneur van Maryland de opvolger van Spiro Agnew, de man die als vice-pre sident moest aftreden omdat hij ook in corruptie-affaires betrok ken was geweest. De aanklacht tegen Mandel vloeide voort uit hetzelfde onderzoek naar poli tieke corruptie in Maryland, dat een eind maakte aan Agnews politieke loopbaan. Ex-informateur Veringa: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De ondertekening van een parlementair initiatief wetsontwerp inzake abortus kan volgens het abortus-akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 niet in het kabinet worden geblok keerd. Dit verklaarde gisteren ex-informateur dr. G. Veringa, onder wiens leiding de afspraken over de abortus zijn gemaakt. Tussen de drie partijen zijn nadien meningsverschillen gerezen over de uitleg van het akkoord. Dr. Veringa gaf naar aanleiding hiervan zijn uitleg. Hij verklaarde, dat de christen-democratische ministers onder geen enkele omstandigheid een blokkade kunnen opwerpen voor de contra-signering van een initiatiefontwerp uit het parlement, ook als zij het daarmee niet eens zijn en zouden opstappen. Volgens dr. Veringa schept het akkoord de verplichting voor de drie regeringspartijen om met eikaars opvattingen rekening te houden. Dat geldt zowel voor de Kamerfracties als voor de ministers van de drie partijen in het kabinet. Een stel directoires, nachtjaponnen en hemden van konin gin Victoria van En geland (1837-1901) is gisteren op een veiling in Londen voor ongeveer 650 gulden in andere handen overge gaan. De nieuwe ei genaresse, de 57-ja- rige mevr. Bough- ton-Adderly, vertel de de van het ko ninklijk monogram voorziene kleding stukken te hebben gekocht om ze nu en dan aan vrien den en bekenden te laten zien. „Mis schien trek ik ze zelf ook nog wel eens aan. Ze zijn zeker passend te maken door het elastiek in te ne men". zei ze, on deugend glimla chend om de bo venwijdt van 115 cm van de directoi res. Verdachte van Raf-schietpartij vrijgelaten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 21-jarig< Frans S. uit Kerkrade, die enke le dagen geleden werd aange houden, verdacht van mede plichtigheid aan de schietpar tijen van leden van de Rote Armee Fraktion in Den Haag en Urecht, waarbij een politiea gent werd gedood en twee ge wond, is gisteren weer vrij ge laten. De afgelopen dagen zijn de ver klaringen van Frans S. nage trokken, waarbij is gebleken dat de verdenking niet langer stand kon houden, aldus het ministe rie van Justitie. Sinds de beschieting van het Westduitse consulaat in Rotter dam in de nacht van woensdag op donderdag worden zowel de Westduitse consul en zijn gezin als het consulaat door zwaar bewapende politiemannen be waakt. Bij een Rotterdams dagblad was een week te voren via een telefoontje de aanslag aange kondigd, door iemand die zei te spreken namens het revolutio nair steunfront 350 Zigeuners lieten zich registreren DEN HAAG (ANP) Bij de vreemdelingendiensten hebben zich deze week 350 illegaal in Nederland verblijvende zigeu ners gemeld. Hun zijn verblijfs vergunningen in het vooruit zicht gesteld, maar die krijgen ze pas als er standplaatsen voor ze gevonden zijn. De zigeuners waren opgeroepen zich te melden nadat de rege ring besloot te onderzoeken of hun verblijf in Nederland ge wettigd kan worden. Daarbij is meegedeeld dat registratie in een bepaalde gemeente niet be tekent dat in die gemeente ook een standplaats wordt aangebo den. Bovendien is bepaald dat buitenlandse zigeuners die na 3 oktober het land zijn binnenge komen of die nog vallen komen, teruggezonden zullen worden. DEN HAAG De Tweede Ka mer geeft geen stilzwijgende goedkeuring aan een tussen Ne derland en Cuba gesloten over eenkomst op het terrein van de ontwikkel ingssamenwerking. Dertig Kamerleden, namelijk 25 van de WD, 2 van de SGP, 2 van D '66 en 1 van het GPV, hebben verzocht de overeen komst de normale parlementai re procedure te laten volgen, zodat daarover niet alleen in het openbaar gesproken kan worden, maar ook daartegen bezwaren kunnen worden geop perd. De overeenkomst werd bijna twee jaar geleden in Havanna gesloten: Overeenkomsten tussen Neder land en een ander land worden ter goedkeuring aan de Staten- Generaal voorgelegd. Alleen als vijftien Eerste-Kamerleden of dertig Tweede-Kamerleden daarom vragen, komt de over eenkomst in behandeling. An ders vindt stilzwijgende goed keuring plaats, hetgeen in de meeste gevallen gebeurt Een deel van de Tweede Kamer heeft bezwaar tegen het ver strekken van ontwikkelings hulp-gelden aan Cuba en meent dat in het onderhavige geval het parlement uitdrukkelijk zich voor of tegen de overeenkomst moet verklaren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Pieter Menten heeft de bijzon dere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank minstens tweemaal voorgelogen. Hij geeft dat ook zelf grif toe. Op de vijftiende dag van zijn proces zei hij gisteren bijna onderdanig tegen rechtbank president mr. Schroeder: „U mag gerust zeggen dat ik gelogen heb. U heeft gelijk." Dat was nadat hij niet langer kon ontkennen dat hij in het huis had gewoond van een Lembergse professor, die met een groot aantal collega's om het leven werd gebracht. Eerder had de 78-jarige Blaricumse miljonair triomfantelijk gemeld dat hij nooit het Pools staatsburgerschap heeft bezeten. Het bezit van de Poolse nationaliteit had hij tot nu toe altijd aangevoerd om aan berechting in Neder land te ontkomen. „Het was een krijgslist", riep hij vol vervoering uit, toen hij voor de tweede maal door de mand was gevallen. Nog niet eerder heeft de van oorlogsmisdaden verdachte kunstverzamelaar zo nadrukkelijk een procesdag gedomineerd als gisteren. Voortdurend veerde hij op om luidkeels zijn standpunt te verkondigen, wie er ook aan het woord was. Toen op een gegeven moment zowel de officier van justitie, de president, Mentens verdediger mr. Van Heijningen als Menten zelf tegelijkertijd het woord voerden werd het mr. Schroeder te gortig. Hij dreigde Menten uit de zaal te laten verwijderen, maar toen de parketwachten hiertoe aanstalten maakten, ging de inmiddels paars aangelopen verdachte weer morrend zitten. Menten vijf minu ten later: „Dit proces is al afgelopen. Ik ben tolk voor de Duitsers geworden, nadat de kamer van koophandel mijn naam had doorgegeven. Daar is geen dienstneming aan voorafgegaan." Het tumult bereikte aan absoluut hoogtepunt toen mr. Van Heijningen de officier van justitie, mr. Habermehl suggereerde een bepaald proces verbaal maar te verscheuren. Mr. Schroeder, zeer geirriteerd: „Zo'n Poolse landdag hebben we hier nog nooit meegemaakt Proces-verbaal verscheuren! Dit is toch werkelijk te gek.', Maar Pieter Menten bleef onverstoorbaar doorfoeteren. Tegen de president tegen de officier en zelfs tegen zijn raadsman, toen deze een getuige volgens zijn cliënt ten onrechte wilde laten vallen. Zo probeerde hij zich na zijn leugen over de woning van de Lembergse Ostrowski te verontschuldigen met: „Mijnheer de president ik moest dat zeggen. Ik verkeerde in bewij snood. U zou hetzelfde gezegd hebben. Toen hij merkte dat hij de hierop volgende lachsalvo's niet meer zou kunnen overstemmen, ging hij snel zitten en vroeg onzeker aan zijn raadsman: „Was dat wel juist wat ik zei?" De vinnige woordenwisselingen begonnen nadat mr. Habermehl had aangekondigd dat mogelijk een Oost-duitser voor de strafkamer zal komen Verklaren, dat hij in zijn geboortedorp Podhorodce heeft gezien hoe Menten eigenhandig inwoners van dit dorpje heeft neergeschoten. De man, de 68-jari- ge Wilhelm Müller, heeft ook gezegd dat Menten enige dagen na de executie in een gesprek onder vier ogen de massamoord trachtte te rechtvaardi gen. Mr. Van Heijningen: „Als deze getuige uit de DDR komt moeten we maar weer afwachten of hij de waarheid spreekt" Mr. Habermehl: „Mag ik u er op wijzen dat enkele van uw getuigen oorlogsmisdadigers zijn?". Rechtbankpresident mr. Schroeder las een verkla ring voor van een andere Müller, Emil, die nu in Cahfornie woont De man heeft uit eigen beweging de strafkamer een brief geschreven, „omdat Men ten, in Gestapo-uniform in september '41 op mijn vraag welke bijzondere opdrachten hij voor de Duitsers uitvoerde, antwoordde dat „het" er de laatste keer 131 waren geweest." Mr. Schroeder: „Heeft de heer Menten nog iets te zeggen over de heer Müller? Dat zal ook wel weer een psychopaat zijn, neem ik aan?" Menten: „Ik ken de man niet Hij kan niets bewijzen." Mr. Van Heijningen: „Emil Müller is al oud". Mr. Schroeder: „Hij is zeventien dagen ouder dan Menten. Dat hoeft nog niet tot verstandsverbijste ring te leiden." Mr. Schroeder las tientallen verklaringen voor van mensen die in de zomer van 1941, toen de massa moorden in Podhorodze en Urycz plaatsvonden, in dat deel van Polen woonden. Zij konden niets verklaren over de executies, maar uitsluitend over de figuur Menten. De „getuigenissen" varieerden van uiterst pro tot uiterst contra. De één vond dat Menten juist Joden met gevaar voor eigen leven had geholpen, een ander had hem in Duits uniform gezien. Zo verklaarde de toenmalige Ne derlandse consul in Krakau: „Ik hoorde Pieter eens zeggen dat hij Joden ging vangen en weg brengen. Hij vond het alleen een beetje pijnlijk om andere, hem bekende Joden op straat tegen te komen." Mr. Schroeder: „Heeft u Joden gevangen en weg gevoerd?" Menten: „Als ik geen Joden had gehol pen had ik dit proces niet gehad." De president, die eerder duidelijk liet uitkomen dat Menten naar zijn mening niets te maken heeft gehad met de professorenmoord in Lemberg, vond dan enkele verklaringen in het voordeel van Men ten zoveel overeenkomst vertonen, dat hij de indruk kreeg dat Menten ze zelf heeft opgesteld. Menten ontkent dit De voormalige Nederlandse consul in Lemberg, Broen, heeft verklaard dat hij Menten, toen deze zich huilend bij hem vervoegde omdat de Russen hem alles hadden afgepakt, een Nederlands pas poort heeft gegeven. Menten: „Ik kwam in Lem berg als Nederlander." Daarmee gaf hij in feite toe nooit de Poolse nationaliteit te hebben aange nomen. Tevoren had hij altijd beweerd voor de oorlog al Pool te zijn geworden en zelfs in het Poolse leger te hebben gediend. Menten: „Het was een krijgslist. Ik wilde de rechtbank laten zeggen: „Nee, meneer Menten. U bent geen Pool, maar Nederlander." De verbaasde blik van de president maakte duide lijk dat ook hij niet helemaal begreep wat de zin van de „list" is geweest Het onderzoek van de bijzondere strafkamer duurt tot en met vrijdag 21 oktober. Dan krijgen zowel mr. Van Heijningen als mr. Habermehl nog de kans om ieder twee belangrijke getuigen op te roepen. Voor 2 november staat het requisitor van de officier genoteerd, op 16 november het pleidooi van de verdediging. Op 30 november trekt de rechtbank een dag uit voor repliek, dupliek en het laatste woord van verdachte Menten. De dossiers in de zaak-Menten worden met de dag forser. BIJ de aanvang van iedere zitting worden zij op een karretje de rechtszaal binnengere»

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7