rrootse petitie-actie 'Iedereen wil wonen' Bobby liep de politie in de armen De Jong, hoe dan ook: het rijdt wel allemaal brieven lezers NAMEN SCHEPPEN VERWARRING MAAR... SR AD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. jaar, niet gelukt een compleet plan op tafel te krijgen. In de krant van 9 juli jl. zegt hij nog „dat hij niet verwacht al op korte termijn met de restaura tie-werkzaamheden te beginnen omdat het wachten o.a. nog is op de officiële subsidie-toezeg ging van het Rijk". Als oude rot in 't vak kon hij toch weten dat voor zo'n toezegging een plan met bestek en begroting inge diend moet worden. Ze zitten in Den Haag en Zeist niet met hun geld klaar voor mooie praatjes. Had hij echter het een en ander vóór 1 juli besteksklaar bij Volkshuisvesting ingediend dan had nog wel gebruik gemaakt kunnen worden van de oude subsidieregeling. Wat 7.500 gul den méér subsidie per pand had opgeleverd. Dat stond 9 juli niet in de krant. Als bewoner van het wevershuis mag je jaren tussen de rotzooi een stukje Oud-Leiden overeind houden maar formeel tel je niet mee. Eén telefoontje naar Stads herstel met het bericht dat de Koningin de buurt komt bezich tigen en tien dagen later spij kert men een fraai bord aan een gevel dat de Stichting „ook dit restant van de oude bebouwing restaureert". Je kunt verder zor gen dat je door je lastige aanwe zigheid en het schrijven van brieven niet door de kortzichti ge mandarijnen van de verschil lende gemeentediensten van de wereld geheid wordt en even min onder de goedbedoelde puinhoop van Stadsherstel en diens trage huurlingen terecht komt. Dat je daarmee „de bouw vertraagt" zoals gezegd is mag verwacht worden. Met zoveel schapen mag er best één zwart zijn. Verwijder je eigenhandig een half pannendak van een buurhuis om de wrakke muren van dat overwicht te ontlasten en instorting te voorkomen dan is dat een daad waar het „bouw kundige evenwicht eenzijdig mee verstoord" zou zijn. Als leek kan je je het beste verlaten op de deskundigen. De succesie- velijke ondergang van tot nu toe drie panden wordt niet voor niets met grote bezorgdheid door gemeente, Stadsherstel, Monumentenzorg en architect op de voet gevolgd met extra stutten en nieuwe vergaderin gen. Als vier oude wijven die elkaar niet kunnen krijgen. En ins tussen rotten binnenmu ren onder de regen verder weg, staat de winter voor de deur en wees men in dit schimmenspel van onverantwoordelijkheden tot voor kort nog naar de laatste schuldenaar: de aannemer. Want die kwam eerst met een prijs uit de bus die twee keer zo hoog lag als verwacht Maar sinds deze met een eenvoudiger telraampje tot op de helft is gezakt kunnen zijn opdrachtge vers weer naar zichzelf wijzen. Stadsherstel-directeur L. J. van Rooyen wist donderdag jJ. tij dens een vergadering op het stadhuis nog niet dat er minder subsidie zou worden gegeven en evenmin of notaris W. F. Kar stens, nota bene mede-bestuur slid van Stadsherstel, de over dracht van de vier gemeente pandjes aan zijn stichting al had getransporteerd. Ook hij heeft weer iets te doen. En de archi tect beloofde andermaal binnen veertien dagen zijn plannen in te dienen. Het verhaal is oud en treurig maar aan de wevershui zen of wat daar van overbleef is tenminste één ding hoopvol en gloednieuw: de sinds kort veranderde huisnummers. Ook ruines tellen in de toekomst meer. R. Hendriks, Oranjegracht 9L Leidend LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 PAGINA 5 Wevershuisjes Het lot van de wevershuizen aan de Oranjegracht hangt af van toeval en telepathie. Nee werke lijk. De ambtenaar Schaap van de afdeling Grondzaken leek daar van de zomer tijdens een vergadering van de Commissie ruimtelijke ordening echt van overtuigd. Op vragen van raad sleden die nou wel eens wilden weten waarom die pandjes nog niet gerestaureerd waren kon hij verheugd mede delen dat hij diezelfde ochtend „toevallig" een derdelijke vraag van de wethouder had gekregen, en nog grappiger, dat direct daar na de koper van die huisjes had opgebeld om hem te vertellen dat de overdracht binnen pak weg tien dagen zou plaats vin den. Net telepathie, vond de ambtenaar. Het was niet te gelo ven. En laat nou, ook weer toe val, dezelfde avond een stukje in de krant staan dat in septem ber met de restauratie wordt begonnen. Tja, je krijgt in de Leidse Praat- zaal bij gratis koffie toch echt het idee alsof puin van pluch is en wanneer er in de stad iets dreigt in te donderen dat ge beurt met een donszacht boems- je. Wat geen reden is om binnen stadhuis-muren je gevoel voor humor te verliezen. De gevolgen van zo'n dikke drie jaar stad- huiselijk en Stadsherstellerig kissebissen over verkoop-voor waarden zorgen er wel voor dat je 't lachen aan de Oranjegracht vergaat „Het is in-en in-triest", om de typering van raadslid mevrouw Marianne Koning tij dens die commissie-vergadering te gebruiken, dat er zo lang gedaan wordt over iets dat in mei '74 door de gemeenteraad bij de vaststelling van het be stemmingsplan besloten werd: het behoud van de wevershuis jes. Het is echter even triest dat zij de zwarte Piet van dit kleinste- delijke monumentendrama uit sluitend in de tot nu toe werke loze armen van de Stichting ter Bevordering tot het Leidse Stadsherstel werpt. De gemeen te had ook twee linkerhandjes. Selectief geheugenverlies mag politiek bruikbaar lijken, maar het verhaal is wel anders. Op het gevaar af dat ik vandaag of morgen weer de twee wethou ders Arie Verboom en Cees Waal aan de deur krijg met de opmerking dat ik opnieuw een „lullig" stukje heb geschreven, moet toch duidelijk zijn dat zij netzomin als Stadsherstel de restauratie van deze huisjes voortvarend hebben aangepakt. Anders stonden ze er nu wel anders bij. Het is echter alsof de Donder altijd aan de Oranjegracht moet meespelen. Toen 21 mei vorig jaar de architect Piet van der Sterre van Stadsherstel op dracht kreeg een restauratie plan voor die aar woonhuizen te maken dacht een ieder dat men op 'smans vakmanschap kon blindvaren. Maar woonhuizen zijn geen kathedralen. Het is henAot nu toe. na anderhalf n ei hui ijke asisA)s je niet op je omweegse tellen rdepast, groeien de controversen je ancpoven het naïeve hoofd. Soms,' atnoot ik bekennen, laat ik me in sti®net lieden die zich te goed doen °%an mijn te laken argeloosheid en iabaas boven baas in mijn kolom- uiefnoo spelen. Nu ruim ik graag Dplaats in voor enig gekrakeel, d«naar het heeft natuurlijk z'n gren zen. Hoewel ik een slecht zicht heb {ïfop grenzen. Weinig oog ook daar- ejJVoor. Daarvan getuigden dezer da- jriigen patatbakkers en bezitters van t^,bijna koninklijke stallen". „Ko- iu%inklijke stallen? Poeh, het zou "°wat. Laat naar ze kijken", zo bei dde eergisteren Bert de Jong, die over „veel grotere" stallen be schikt dan naamgenoten De Jong (maar in de verste verte geen fa milie) die hun antieke gemotori seerde vervoermiddelen ter be schikking van bruid en bruidegom stellen tegen een fiks tarief. Daar is nu weer Bert de Jong (Hoge- woerd) want je moet de straat er tegenwoordig bij vermelden, anders zit je juridisch helemaal fout - telg van een geslacht dat sinds 1888 tussen de wielen leeft. Bert de Jong dus, van Gebroeders de Jong Leiden B.V. „Laat ik eerst iets rechtzetten", mompelde Bert, terwijl hij me in de stallingruimte gezicht verschafte op een dofzwarte lijk koets, die vorig jaar mei voor het laatst was gebruikt („er moet iemand voorop lopen, drie bedienaars en de uitvoerder, en als je dan van de Merenwijk naar Rijnhof te voet moet gaan, nou laat dan maar; meestal is zo'n lijkkoets in gebruik als er in een testament bij wijze van laatste wil om wordt gevraagd"). „Namen scheppen bij ons verwarring. De Jong. Ik kan er niets aan doen, maar in de Leidse telefoon gids staan bijna 200 De Jongen en dan is er nog een stel in met auto's en zo werkt Misverstanden. Een paar jaar geleden werd gerechtelijke uitspraak gedaan. Die van de Zeemanlaan mochten niet meer De Jong als handelsnaam voeren. Zó. Dat is één". Nummer twee: de koetsen. Die zouden volgens Ron de Jong (van De Jongs (Zee manlaan) Autobedrijven) uit het Leidse straatbeeld zijn verdwenen. Niks daarvan. De Jong Hogewoerd (mijn hemel, daar zeg ik het weer verkeerd), spant z'n paarden nog steeds in en een stalknecht anno 1977 staat paardehoofdstellen aan de wand op te poetsen. Kiek deed de fotograaf, net voordat een gestreepte kat tussen de wie len van de aangerolde koets schoot. De koetsen zijn er dus eveneens. „Jaren terug nog voor 80 gulden, acht tientjes voor 4 uur met koets en twee paarden langs de weg zitten. Krankzinnig natuurlijk. De prijs hebben we opgetrokken tot die voor trouwerijen met antieke wagens. En dan kiezen de meesten voor een antieke wagen, ofschoon een koets veel antieker is", vertel de Bert de Jong me gelaten. Instructief: De Jong Zeemanlaan Trouwautobedrijven en Gebr. De Jong Leiden B.V. (het is eruit vóór je het weet) leven in min; ze huren zelfs van elkaar indien benarde omstandig heden daarom vragen. Enfin, ik begin maar weer van voren af aan: 1888. Piet de Jong, Hogewoerd, was één van de vijf stalhouders in heel Leiden die al het vervoer verzorgden: trouwen en houwen, begraven, dokters naar patiënten rijden, af en aan ratelen naar de schouw burg, rondritten maken, studenten uit rij den nemen (op jaarrekening van pa). Voor de rest was het tussen Hogewoerd en Utrechtse Veer een uitspanning: boeren zetten hun kaasbrikje aan het Utrechtse Veer en de paarden in de stal. 1920: de eerste auto's. 1930: drie broers L. A. en P. de Jong kwamen erin. 1933: ziekenver- voer erbij. Thans: twee vaders met twee zoons in het bedrijf: Piet met Luc, André met Bert. Namen scheppen verwarring. Hoe is het mogelijk. Bert somde nog even up tot date op: ambulancebedrijf, garagebedrijf, onder houd van stalklanten en eigen wagens, rouw- en trouwbedrijf met auto's en koets jes, verhuur van rouw- en ontvangkamer. De paarden waren zoek, maar wie geeft die te eten? Niet de jongens en meisjes die zich al huwend storten op antieke auto's, een rage die een jaar of drie geleden begon. Kostendekkend, daar heb je het al; al die De Jongen staan voor dezelfde brij om in te roeren. Daarom staan de koetsjes doorgaans te staan, terwijl de antieke au to's de procedure wat gemakkelijker ma ken. Gebr. De Jong Leiden B.V. (zeg ik het nou goed?) leggen het accent op de volgauto's; vele meters lang, met chroom in bochten langs de charmante buigingen in de carosserie. Verzorging van de familie, dat is het motto; de familie die erachter komt telt nogal. Bert: „We investeren ons geld liever in luxe volgauto's". Bert kan het weten: „het aantal huwelijken wordt minder en dan rijdt men steeds meei met de eigen auto achter de bruide gom aan. Trouwen is kostbaar geworden. Ook de trend bij begrafenissen is: gewoon met je eigen (gekleurde) auto in de stoet De statie gaat steeds meer van ons werk af. Maar ik wilde maar zeggen: we zijn niet „die Gebroeders De Jong die hun boter ham verdienen met het halen en brengen van zieken", zoals u zich liet vertellen. En de koetsjes zijn niet uit het Leidse straat beeld verdwenen. We verzorgen nog steeds al het „gerij" voor de universiteit we stappen mee in de 3 oktoberoptocht Daar staan de „gouden koets" van de Vereeni- ging en de Friese sjees. Als we niet rijden, stallen we. En daar is een oproep voor een ambulance. Ik ben zó weer terug". De Jong, hoe dan ook, het rijdt wél allemaal— LEIDEN Bobby werd een goede drie weken [eleden door de politie in een van de straten van Leiden aangetroffen. Moederziel alleen en hope- oos verdwaald. Levend van afval en van wat voorbijgangers hem toegooiden. De nachten door brengend op het minst koude plekje in de een >f andere steeg, verlangend naar een warme nand. Sen schrale troost voor Bobby nfag misschien zijn lat hij niet de enige hond is die op die manier ajn dagen moet doorbrengen. Mèt Bobby zijn er wg honderden honden (en katten) die een dergelij ke leefwijze opgedrongen hebben gekregen, om uiteenlopende redenen.. En een schrikwekkend toog percentage loopt, zoals Bobtyr toevallig wel deed, nog niet eens de politie in de armen die dan uiteraard voor een, zij het tijdelijk, onderdak zorgt. Voor Bobby was de ontmoeting met de politie een vreugdevolle gebeurtenis, want daar vloeide inderdaad onderdak en behoorlijk voedsel uit voort, in de vorm van het asiel. Het is begrijpelijk dat Bobby dan ook weinig van zich laat horen en stil geniet van de weelde (in zijn ogen) die hem geboden wordt Tijdens zijn inmiddels al weer drieweekse verblijf in het asiel is Bobby zowel lichamelijk als geestelijk een be hoorlijk stuk opgeknapt Het ongeveer twee jaar oude hondje is een gewone bastaard met iets van een Keeshond. Hij was natuurlijk overdekt met vuil en was door- al zijn omzwervingen nogal schrikachtig geworden. Het vuil is inmiddels ver dwenen, zijn schuwheid is nog ten dele aanwezig. Vooral is dat te merken als Bobby voor wat langere tijd alleen wordt gelaten. Alleen in een kamer wordt hij nerveuzer en nerveuzer en gaat blaffen en janken. De kans op rampzalige gevol gen voor inventaris van de huiskamer is beslist aanwezig. Voor iemand die alleen is en bijv. de hele dag werkt is Bobby dus niet de aangewezen hond. Een gezin met één of meer kinderen is ideaaL Daar is altijd wel iemand thuis. Bobby kan erg goed met kinderen opschieten en is erg speels. In welk soort huis Bobby'terecht komt is hem om het even. Hij aardt in een flat net zo goed als in een gewoon huis. Dit komt deels door zijn rtÖelijk plooibare karakter en deel? door zijn formaat: hij is maar vijfenveertig centimeter hoog. Bobby heeft een spitse snuit, een fraaie krulstaart en een mooie langharige zwart-bruine vacht Bob by is erg goed gehoorzaam en wat aan de nerveuze kant. Maar bij een goede benadering valt ook dit laatste tot een minimum te beperken. Tosca Tosca, de hond van vorige week, heeft het wel heel goed geschoten. Ze vond afgelopen dinsdag een lieve bazin, die bovendien nog een buitenhuis heeft met een grote tuin rondom het huis. Zoeter- woude is nu Tosca's nieuwe woonplaats. A BART SPIJKER De trouwkoetsjes tellen nog wel degelijk mee in Leiden JjlDEN Het comité „Iedereen Wil ►nen" start vandaag een petitie-actie, den van het comité zullen de hele dag de Haarlemmerstraat te vinden zijn Stuurgroep handtekeningen te verzamelen van ipathisanten met hun actie. Over _:eveer een maand wordt de petitie w 't de handtekeningen overhandigd wethouder A. Verboom. 11i belangrijkste eisen in de petitie zijn: 1. verho- Gig van bouwactiviteiten voor 1- en 2-persoons- mishoudens zonder dat dit ten koste van woning- tiw voor andere categorieën gaat, 2. goedkopere Devesting en betere huursubsidieregelingen, 3. ht op zelfstandig wonen vanaf 18 jaar en 4. i opvangcentrum voor daklozen. celet name de laatste eis is zeker niet de minst [jl^angrijke", aldus een woordvoerder van het pité. Zonder een indicatie te kunnen geven van im. aantal, stelt het comité dat het daklozenpro- tem steeds nijpender wordt „Dat hebben wij ^oorbeeld bij de Morssingelaffaire gezien", al- 3 s een woorvoeder. „Als er een centrum voor ipklozen was geweest, hadden de bewoners daar hun intrek kunnen nemen, in plaats van hun toevlucht te zoeken tot het kraken van de woning aan de Vestestraat". Huurprijzen De aanleiding tot het oprichten van het comité is in feite de samenstelling van de stuurgroep alleen staanden en tweepersoonshuishoudens geweest. In deze groep, die zich hoofdzakelijk bezighoudt met het inventariseren van de woonwensen van de doelgroep, hebben belangenbehartigers van alleen staanden en tweepersoonshuishoudens geen zit ting-. Het argument dat werd gehanteerd, is dat de stuurgroep zo klein mogelijk moet zijn, wil zij werkbaar blijven. „Wij vinden dat dat dan niet hoeft te zeggen dat degenen om wie de stuurgroep is samengesteld, dan maar buitengesloten moeten worden", aldus het comité. Na aandringen van „Idereen wil wonen" heeft de stuurgroep het comité uitgenodigd een waarnemer naar haar vergaderingen te sturen. „Met dit com promis gaan wij niet akkoord. Wij willén minstens drie leden van het comité in de stuurgroep hebben. Het is toch te gek dat de bouwondernemers met drie personen zijn vertegenwoordigd, terwijl wij De heren liggen vaak te hoog. Werkende jongeren betalen tussen 250,- tot 300,- per maand. Stu denten zijn een gemiddelde huur van 180,- per maand kwijt Buitenlandse werknemers moeten 45,- per week neertellen voor vaak weinig com fort. Alleenstaande ouders betalen bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 350,- voor twee kamers, terwijl zij 400,- opzij moeten leggen om hun kind(eren) naar een crèche te sturen. De huur bescherming noemt het comité een farce. „Voorzover men er ervaring mee heeft gehad, hebben de organisaties er niet bijster positief over uitgelaten. Vaak betekent de huurbescherming uitstel van executie". Met zijn actie wil het comité ondermeer bereiken dat er door de gemeente bij de rijksoverheid op maatregelen wordt aangedrongen om de steeds stijgende huurprijzen te beteugelen. „Onze actie is niet zozeer tegen de gemeente gericht, maar meer tegen het volkshuisvestingingsbeleid van het rijk. Deze actie kan voor de gemeente een steun in de rug zijn, als zij met het rijk gaat onderhande geen enkele vertegenwoordiger hebben. Bouwers dienen een wezenlijk ander belang dan de groepe ringen die zich inzetten voor het wonen van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens". Inventarisatie Het comité is van mening dat de stuurgroep haar werk niet goed doet Al twee jaar is men aan het inventariseren op leeftijdscategorieën. Dat is een wezenlijk verkeerde aanpak. Jongeren van 18 tot 21 jaar kun je niet op één hoop gooien. Studenten hebben bijvoorbeeld heel andere woonwensen als werkende jongeren". Ook het comité, waarin zijn vertegenwoordigd groeperingen van werkende jongeren, studenten, weduwen en weduwnaars, alleenstaande ouders en buitenlandse werknemers., heeft inmiddels een inventarisatie van de woonwensen gemaakt. Hieruit blijkt dat de vraag naar zelfstandige woon ruimte van deze groeperingen veel groter is dan het aanbod van woonruimte. Nog steeds worden er minder kleinere woningen gebouwd dan de overheid op haar programma heeft staan. „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: JL ,JJond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een hond beschre- in ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood A tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebexit ters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, 3 vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JIond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed I gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena- siel. Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 110.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5