g „We kunnen het in de toekomst stellen zonder kerncentrales" Gouden herfst aan Bodenmeer ANTWOORD VAN IR. THEO POTMA OP ENERGIECRISIS Wie in de herfst van een mild en bijna subtropisch klimaat wil genie ten kan betrekkelijk dicht bij huis blijven. Ook Duitsland heeft een Ri- vièra. Veel Nederlanders hebben die - tot hun verwondering - reeds ont dekt aan de oevers van het Boden- meer, waar in een Beiers stadje als Lindau palmen aan de boulevard staan en het wemelt van canna's en andere exotische bloemen. Nu zomer- en win tervakanties steeds meer in elkaar overvloeien wordt de bezoekers aan dit gewest een „Golde- ne Herbst am Bodensee" in het voor uitzicht gesteld. Niet alleen West- Duitsland echter profiteert van dit gematigde klimaat. Duitsland eist 160 kilometer van de oeverlengte voor zich op, maar Oostenrijk en Zwitserland samen hebben nog circa 100 kilometer tot hun beschikking. Om een moordende concurrentie te voorkomen hebben de drie landen rond dit grensmeer ook voor de wer ving van toeristen een verbond geslo ten. De „Internationaler Bodensee Verkehrsverein" (IBU) werpt thans al les wat in de herfst maar bloeien wil in de strijd, onder het motto: „1 See, 3 Lönder, 1000 Möglichkeiten". „De herfst is hier milder dan veel Nederlanders voor mogelijk houden", aldus de beminnelijke oud-burgemees ter Gustaaf Rudolf Schatz, momenteel president van de internationale vereni ging. Rondom dit gigantische meer (met een oppervlakte van 540 km2 een van de grootste in Europa) tref ik boulevards en promenades aan van schier Italiaanse snit. Gelet op de zeer hoge nazomertempe- ratuur moet het hier ook in de herfst goed toeven zij a Steden als Lindau en Konstanz aan de Duitse oever en de Oostenrijkse cultuurstad Bregenz (Festspiele) gedogen de mededinging van veel kleine oeverplaatsjes, die met name in dit naseizoen van zich doen spreken. Wasserburg biedt een week overnach ting met ontbijt bij particulieren aan voor D.M 77. Als extra attractie be staat de mogelijkheid, om met be roepsvissers het meer op te gaan, en worden allerlei kortingen geboden. Ter illustratie van de niet geringe verschillen in accommodatie, word ik meegenomen naar het Steigerberger Inselhotel te Konstanz, het eerbied waardige Dominicanerklooster van weleer. Daar kan deze herfst gelo geerd worden voor D.M. 317 per week inclusief het overladen ontbijt. Een vriendenprijsje voor een van de sjiek- ste vakanties die men aan het meer kan doorbrengen. Konstanz pakt uit met de „Herbstblu- menstrauss 1977" met ook de moge lijkheid om voor D.M 128 een week lang Gasthof of pension te betrekken. Gastenkaarten met 20 bonnen beloven allerlei reducties en zelfs een gratis drankje in de speelzaal. Volgens veel bevorderaars van het toerisme is de herfst het kleurigste, gezelligste, meest onderhoudende en wellicht gezondste seizoen voor een vakantie aan het Bodenmeer. Temeer, omdat in een aantal regio's de wijn oogst op gang komt De „Suser" laat ach 'dan m combinatie met een uien- taart alras goed smaken. Elders worden de rustzoekers opge roepen om in een dorp als Radolfzell zeven dagen lang te komen logeren voor circa 90 gulden, met gratis onder richt in schilderen en tekenen en ook nog het dagelijkse ontbijt Voorlopig vallen de bladeren nog niet inUhlding- en-Mühlhofen, dat de kroon spant met een absolute topper van D.M 120 voor twee personen (kinderen tot twaalf jaar gratis). Dit alles voor een hele week slapen met ontbijt met des gewenst elke dag gratis bezoek aan reptielenhuis en minigolf. Bregenz - dat 40 miljoen gulden steekt in een nieuw openluchttheater met drijvend toneel - laat iedereen gratis toe in de speelzaal en geeft ook nog drank cadeau. In deze stad kan men al terecht voor D.M 120 per week. Mildheid kenmerkt de wisseling van seizoenen, zo blijkt me, op het wonder baarlijke eiland van graaf Lennart Bernadotte. Deze Zweed heeft in het Bodenmeer een lusthof aangelegd, waar de herfstbloemen tot eind okto ber in bloei staan. De jaarlijkse dah liashows op Mainau zijn wereldver maard geworden door hun variatie. Ik trof er deze maand 20.000 bossen aan. die een kleine 200 soorten vertegen woordigden. Dit eiland in de Bodensee wordt jaar lijks door tegen de twee miljoen toe risten van 45 nationaliteiten bezocht (entree D.M. 4.50) en behoort daarmee tot de highlights van het Europese toerisme. Dank zij klimatologische wispelturigheden kunnen er zelfs ba nanen, sinaasappelen en citroenen geoogst worden, zij het ten koste van een miljoen liter stookolie, 's Winters gaan deze tropische en subtropische tuinen voor een deel schuil onder lap pen doorzichtig plastic en wordt de kachel flink aangemaakt Het blijft niettemin een wonder om van terras tot terras af te dalen, door een weergaloos arboretum, rozentuin en en exotische lusthoven. En dat kan ook nog in oktober, als de graaf er over begint te denken om weer eens naar huis te gaan. In de zomermaan den wijkt hij gewoonlijk voor drie maanden uit naar Zweden om de drukte (soms 50.000 bezoekers per dag) te ontvluchten. Zijn zeventig tuin lieden blijven de bloesempracht van 20.000 planten inmiddels met arguso gen volgen. Herfstgasten aan het Bodenmeer krij gen in tal van plaatsen reductie voor een bezoek aan Mainau. Het wordt dan wellicht te koud om er heen te zwemmen, hoewel het water lang op' temperatuur blijft In tal van plaatsen is men druk bezig met het aanleggen van nog meer zwembaden die op de gewenste temperatuur worden ge-., bracht en vanuit verwarmde (ont)- ruimten via een soort sluis toeganke lijk zijn. Er worden miljoenen geïnvesteerd, nu aan de verontreiniging, die rgnd de jaren zeventig het toerisme een ge duchte knauw gaf, een halt is toege roepen. Daartoe zijn tal van zuiver ingsinstallaties e.d. gebouwd. Neder landers ervaren het in dit gebied als een voordeel, dat in deze drie landen nagenoeg dezelfde taal (Duits) wordt gesproken, zij het met een grote ver scheidenheid aan tongvallen. Een man als Ulrich Erhardt, die voor de IBV het Bodenmeer „verkoopt" laat niet na op al die verschillen de. aandacht te vestigen. Ik drink-melk VOORSCHOTEN - Op de vraag waarom ir. Theo Potma, lid van de Bezinningsgroep Energiebeleid en be stuurslid van de in Amsterdam zete lende vereniging Milieudefensie zijn opmerkelijke nota schreef, stelt hij: „We hebben op het ogenblik behoefte aan een minder gepolariseerde en bre dere discussie rond het thema ener giebeleid en kernenergie als je let op de ingrijpende maatschappelijke ge volgen van de keuze waar we thans voor staan". Uitgangspunt van Potma's energie voorzieningsscenario tot 2000 en de eerste 25 jaar daarna is dat de produc tiegroei, die door het gebruik van machines steeds meer afhankelijk is van schaarse energiebronnen, hoe dan ook beëindigd moet worden. Cijfers wijzen volgens hem uit dat bij vijf procent per jaar van het wereldener- gieverbruik er nog maar voor onge veer 20 jaar olie en gas, en voor 100 jaar steenkool is. De productiegroei kent bovendien nog twee kwalijke kanten. Enerzijds tast ze in toenemen de mate het milieu aan en onstaat er daarom niet alleen een schaarste aan energiebronnen, maar ook aan milieu goederen waaronder Potma verstaat schoon water, natuurlijk landschap enzovoort Anderzijds leidt de produc tiegroei tot uitstoot van arbeidskrach ten. Productiegroei en werkloosheid blij ken vandaag de dag volgens Potma elkaar helemaal niet meer uit te slui ten, omdat de onbeperkte industriële groei steeds weer neerkomt op vervan ging van menselijke arbeid door ener gie, grondstoffen en milieugoederen. Potma: „Er ontstaat dan het probleem wat we aanduiden met structurele werkloosheid. Die moet je mijns in- Wordt zonne-energie de energie van de toekomst? In Zoetermeer wordt 'geexperi- menteerd met zogenaamde zonnewonin- gen waarbij de energie van de zon door middel van zogenaamde collectordaken wordt opgevangen en opgeslagen. ziens niet proberen op te lossen door gebruikmaking van methodes waaruit ze is ontstaan ofwel door toenemende groei en uitstoot van arbeidskracht Een goed voorbeeld van hoe het niet moet is de visserij. Door grotere sche pen en betere apparatuur zijn de vangsten massaal opgevoerd, maar het uiteindelijk resultaat is geweest dat de visstand door de overbevissing daalde. Aan de visserij is te laat een beperking opgelegd. De consequenties zijn dat aan het vismilieu een flinke klap is toegedeeld, de werkgelegen heid verminderde en de prijzen zijn verhoogd. Een dergelijk voorbeeld kan tegenwoordig gemakkelijk met andere uit het economisch leven wor den aangevuld". Welke rol speelt hierbij nu het gebruik van kernenergie? „Tegen de boven geschetste achtergrond zou met kerne nergie een dergelijke wijze van leven nog wel even doorgezet kunnen wor den, het is maar wat we willen. Ik zou willen pleiten voor het zo lang moge lijk uitstellen van kernenergie. In mijn alternatieve energievoorzieningsscena rio heb ik kernenergie bewust buiten beschouwing gelaten. Allereerst is daar een aantal praktische overwegin gen voor. De eerstkomende tien jaar kunnen onze electriciteitscentrales nog gemakkelijk aan de vraag voldoen. Ze beschikken immers over een grote overcapaciteit. Bovendien is vastge steld dat we in het jaar 2000 voor een niet onaanzienlijk deel van de energie behoefte gebruik kunnen maken van stadsverwarming en windenergie. Die voorspelde behoeften voor het jaar 2000 moet trouwens met veel reserve bekeken worden. Een aantal jaren ge leden meende de toenmalige minister Langman van Economische Zaken dat we vijf maal zoveel energie voor het jaar 2000 nodig zouden hebben als wat de Landelijke Stuurgroep nu heeft berekend. Nog een reden om de keuze voor kernenergie in ieder geval even uit te stellen is het feit dat de techniek van kernenergiecentrales nog volop in beweging is. Met de huidige techniek gebruiken ze veel uranium, een schaarse grondstof. Het is allerminst denkbeeldig dat met de prijsontwikkeling hetzelfde zal gebeu ren als wat nu met olie en gas is gebeurd. Temeer wanneer die energie bronnen aan het opraken zijn". Wat is het alternatief voor kernenergie als we toch niet vroeg of laat met een groot energietekort willen komen te zitten? „Mijn antwoord hierop is dat we van af nu een pakket van energiebespa ringsmaatregelen moeten gaan uitwer ken en actief de ontwikkeling moeten stimuleren van wind- en zonne-ener gie. Investeren in besparingsmaatrege len is dan natuurlijk wel heel iets anders dan de aansporing van de re gering zuiniger om te gaan met ener gie en de zeer beperkte woningisolatie die wé hier en daar kennen". In het besparingsscenario, dat Potma onder meer heeft aangeboden aan de minister van Economische Zaken, komt hij uit op een vermindering van dertig procent van het verbruik in het jaar 1975, hetzelfde jaar dat de Stuur groep van energiedeskundigen als uit gangspunt heeft aangeboden om naar een stabilisatie, weliswaar met ge bruikmaking van kernenergiecentra- Kernenergie is sinds de oliecrisis in toenemende mate het sleutel woord wanneer het gaat om de oplossing van het energievraagstuk. Ook het verzet om op die wijze aan de vraag naar energie tegemoet te komen is sterk gegroeid. Illustratief voor die ontwikkeling zijn niet alleen de grote protestbetogingen in Kalkar en Malville, maar ook het feit dat in het nieuwe regeringsakkoord de bouw van drie kerncentrales tot nader overleg is uitgesteld. Niettemin wordt de bouw ervan in het energiescenario van de Landelijke Stuurgroep van energiedeskundigen onontkoombaar genoemd, zelfs wanneer het streefdoel van de Stuurgroep is rond het jaar 2000 het verbruik te stabiliseren op het peil van 1975. De bezwaren van talloze actiegroe pen tegen het scenario en met name daarin de opneming van kernenergie, konden geen stand houden tegen de realistisch getinte argumentatie van de Stuurgroep. Het Landelijk Energie Comité waarin alle actiegroepen zijn gebundeld, heeft nu als alternatief voor dat van de Stuurgroep een uitgewerkt plan aangeboden van de hand van de Voorschotense ingenieur Theo Potma waarin de hoeveelheid benodigde energie tot het jaar 2000 wordt veilig gesteld zonder dat van kernenergie gebruik wordt gemaakt. Het draagt de naam „Ener giebeleid met minder risico". In tegenstelling tot het rapport van de Stuurgroep beperkt het zich niet tot technische en economische argumenten, maar veronderstelt het een ingrijpende omschakeling waarbij werk dat in de toekomst steeds meer gedaan zou moeten worden door energieverslindende machines weer gedeeltelijk moet worden overgenomen door mensen. zogenaamde „niet-fossiele energie" dan verder moeten toenemen ten kos te van olie- en gasverbruik. Het welslagen van het energiebespa ringsprogramma is afhankelijk van een beperking van de productiegroei, maar die is uiteraard geen doel op zich. Potma: „Ik preek geen beperking omdat arm beter zou zijn dan rijk of zo iets, maar gewoon ter vermijding van economische ontsporingen die juist een terugval in de welvaart zou den betekenen. Het behoud van de welvaart staat in mijn scenario juist voorop. Wij moeten ons bovendien realiseren dat we gelet op onze aard gasrijkdom een betrekkelijk grote be slissingsruimte hebben waardoor wij thans nog ruime mogelijkheden heb ben om de richting te kiezen die wij wensen". Potma heeft zijn eigen schema „het vergeten scenario" genoemd. Gelooft hij dat het economisch en politiek haalbaar is? „Naar mijn mening wel. Het steekt technisch, economisch en maatschappelijk goed in elkaar. Of het echter ook politiek haalbaar is? Daarover ben ik minder optimistisch. Ongetwijfeld is het vraagteken dat ik zet bij de zin van verdere productie groei in ons dichtbevolkte land het obstakel dat de meeste weerstanden oproept. Persoonlijk heb ik de indruk dat dit obstakel meer betekenis heeft voor de directeuren van electriciteits centrales en andere belanghebbende groeperingen dan voor de bevolking zelf. Een zwak punt in mijn nota moge zijn dat een precieze uitwerking per bedrijfstak ontbreekt Dat zal nog ge beuren, maar vraagt tijd, aandacht en hulp van vele anderen". „Overigens ben ik van mening dat het pleidooi vóór diepgaande productie groei dat ten grondslag ligt aan het huidige beleid, mijns inziens ook niet voldoende is onderbouwd. Ik heb de indruk dat dat uitgangspunt meer stoelt op gewoonte dan op goed door timmerde argumentatie en onderzoek. Stevig commentaar op mijn nota heb ik tot nu toe niet gehoord. Wel integen deel". PAUL VAN VELTHOVEN in Oostenrijkse boerderijen, waar ge logeerd kan worden voor een «tientje per dag, maar breng ook een nacht door op het schiereiland Hori. Daar staat een gelijknamig hotel in het vis sersdorp Hemmenhojen, waar direc teursvrouwen een schoonheidskuur ondergaan en welvaartsmannen hun viriliteit herwinnen, met alle mogelijke middelen en ten koste van veel geld. „Aan het Bodenmeer kan alles", aldus de heer Ehrhardt, „in welke prijsklas se dan ook." Volgens de voorzitter van zijn vereni ging bestaan aan de Oostenrijkse kant 70 procent van de gasten uit mensen die „op herhaling" komen, de zoge naamde repeaters. Op de beeldschone promenade van het stadje Meersburg eet ik ten afscheid mijn zoveelste por tie Felchen.een van de vele visgerecht en waar het meer borg voor staat Daarna wacht me een dorstverwek- kend wijnmuseum. Met de laatste, marken, franken en schillings op zak (in de valuta heerst nog wel verschei denheid) zet ik koers naar Liechten stein. Dit staatje kan eigenlijk be schouwd worden als vierde in dit ver bond, hoewel het niet deelneemt aan de wervingsactiviteiten. Het ligt op slechts veertig autominuten van Kon stanz. LEO J. LEEUWIS Informatie: IBU, 7750 Konstanz. Schutzenstr. 8, telefoon 07531-22232. Duits, Oostenrijks en Zwitsers Ver keersbureau te Amsterdam, resp. Spui 24, telefoon 020-241293, Singel 464 tele foon 020-255933, Koningsplein 11 tele foon 020-222033. les, toe te rekenen van het gebruik voor het jaar 2000. De besparing, die grote investeringen vergt, vergelijk baar met wat uitgegeven zou moeten worden voor de bouw van kerncentra les, wordt onder meer verkregen door isolatiemaatregelen, benutting van af valwarmte, doelmatiger gebruik van electriciteit en een langzaam toene mende gebruik van wind- en zonne- energie. In het scenario van Potma zouden die twee laatste bronnen voor vijf procent van de behoeften moeten zorgen. Olie en gas, die op een klein percentage voor kolen na, nu in de totale energievraag voorzien, zullen rond 2000 respectievelijk ruim dertig en twintig procent van de energievoor ziening voor hun rekening moeten ne men. Schone kernenergie zal ongeveer vijftien procent van de behoefte aan energie moeten dekken. In het eerste kwart van de volgende eeuw zal het gebruik van zonne- en windenergie, de De kust van het Bodenmeer. tot Iaat in het seizoen een heerlijk vakantieoord.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16