Jan Huisjes: „Ik houd tijdig mijn mond dicht" (Rudie Koopmans sluipt geruisloos ider de wereld-schijnwerper Versmade Feyenoorder Peter Houtman bij Groningen topscorer eerste divisie Noteer bij de radio PORTLEIDSE COURANT/ Volgend seizoen in ploeg van Peter Post ltrOY MOET (OOK) EEN BOKSTEMPEL WORDEN t PEC ZwolleEindhoven SC Carobuur-FC Den Bosch Wageningen-SC Amersfoort FC Groningen-EDO SW-Limburgia DOVO-Volendam (zat) HeracIes-MW Willem II-DWV Excelsior-Rheden De wedstrijden aangeduid met komen voor on totoformulier Fortuna SC-De Veendam-Helmond FC Vlaardingen-Ensch IJsselmeervogels—Heerenveen ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 Jan Huisjes: „Als ik alleen aan mezelf had gedacht, zou ik waarschijnlijk drie of vier criteria meer hebben gewonnen". Jan Huisjes maakte in zijn amper vijf maanden oude profcarrière de meeste indruk tijdens de nationale titelstrijd op de weg, hoewel hij in het bezit is van twee Nederlandse kampioen schappen op de baan: de sprint en de vijftig kilometer. Op de Adsteeg in Beek echter, fun geerde de 26-jarige Almeloër met latere winnaar Fedor den Hertog, als de onbetwiste smaakma ker. Het zag er zelfs lang naar uit dat Jan Huisjes zich tenslotte als de nieuwe nummer één van Nederland zou mogen laten kronen. Hij had immers vele minuten voorsprong op de rest van de meute, met de reeds genoemde Den Hertog en Aad van den Hoek, die de twee sterkste formaties van ons land, die van Peter Post en Piet Liebregts vertegenwoordigden, maar toch niet in staat mochten worden geacht om de knap debuterende neo-prof dwars te zitten, wan neer het op een spurt zou aankomen. Omdat Post en Liebregts dat ook erg goed beseften, vonden de twee elkaar in een akkoord. Wat er ook gebeurde, de relatief in het profme tier nog zeer onbekende Huisjes, mocht niet winnen. De rappe Almeloër deed dat dus ook niet Werd „keurig" in het pak gestoken door zijn twee concurrenten en greep mis waar hij tenmin ste een medaille had mogen oogsten. De winst voor Huisjes was echter, dat hij meteen goed naam gemaakt had bij de concurrenten en de ploegleiders. Hij stelt zonder omwegen vast, dat hij bewust veel heeft geaccepteerd in zijn eerste seizoen als prof, omdat een nieuweling met een te grote mond aldra de wrange bijsmaak van zijn optreden persoonlijk door zijn tegenstanders zal worden toegediend. Nooit mopperend, altijd goed geluimd, maakte hij zich aanvaardbaar bij zijn collega's, die er geen moment bang voor hoefden te zijn, dat Huisjes op een slinkse ma nier van de prijzenpot ging snoepen, zonder er zijn best voor te hebben gedaan. Zelfs nu hij 24 keer bij de eerste tien reed over een totaal van net veertig koersen, meent Hui' ^s dan ook, dat het seizoen er voor hem best jg iets beter had kunnen uitzien. Geven en nemen Zijn toelichting: „Wielrennen is een kwestie van geven en nemen, zeker bij de profs. Als ik dit seizoen alleen aan mijn eigen ik gedacht had, zou ik waarschijnlijk drie of vier criteria meer gewonnen hebben. Maar als dat tegen de wil van de grote mannen in gebeurt, nemen ze je mooi de volgende keer niet meer mee bij een ontsnapping. Sta je gelijk op hun papiertje met ongewenste namen". „Als je wilt slagen als beroepsrenner moet je ook zakelijk kunnen zijn en ook het spel kunnen meespelen. Met alleen maar heel hard fietsen kom je er gewoon niet". Huisjes, die zich vooraf door allerlei insiders had laten voorzeggen wat hij van het profmilieu kon verwachten, heeft zijn ogen niet al te vaak wijd open hoeven sperren om zich ergens over te verbazen. Zoals hij het wereldje bij de broodrenners beleefde, zo ook had hij het zich ongeveer voorgesteld. Hftj zegt: „Ik had alleen verwacht dat ze van alle kanten tegen me zouden njden. Dat is me meege vallen. In mijn eigen ploeg bleek ook iedereen best bereid voor mij te fietsen. Daar is natuurlijk ook een stukje eigenbelang bij, want als ik goed spurt, vangen zij ook meer poen. Het is vanzelf sprekend wel heel anders dan bij de amateurs. Daar beginnen ze gelijk als gekken te fietsen, terwijl ze bij de profs rustig met de handjes op het stuur beginnen en het op het eind vreselijk hard gaat. De afstanden zijn ook langer, maar dat is dan veel beter op te vangen door het kalme begin. Ik rijd eerlijk gezegd liever tweehonderd kilometer bij de profs, dan honderdzestig bij de amateurs. En of ze onder de koers wat tegen me zeggen of niet, dat kan me niets verrekken, ik houd tijdig netjes mijn mond dicht en zeg niets terug. Alleen als ze aan mijn lichaam komen, word ik kwaad". Venezuela „Dat reisje als reserve naar de wereldkampioen schappen op de weg in Venezuela is erg fijn geweest. Eerst mocht ik niet mée, maar stel dat je moet invallen en je moet één of twee dagen voor die tijd nog afreizen, dat is het ook niet, hè. De directie van mijn ploeg heeft toen die reis voor me betaald. Die trip heeft me bijzon der goed gedaan. Je ging er per slot van reke ning heen met de beste renners van Nederland en je leert die jongens in die tien dagen echt kennen. Ja, dat was een hele belevenis. Tien dagen optrekken met mannen als Jan Raas. Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann en Joop Zoe temelk". Contacten, die er mede toe hebben bijgedragen dat Huisjes tenslotte werd ingelijfd bij de forma tie van Peter Post. De opvallende verrichtingen in de Ronde van Frankrijk van vooral Hennie Kuiper (tweede), Didi Thurau, Ge ine Knetemann en de winst in het algemeen ploegenklassement, maakten van de equipe van Post een in Neder land ongekende succesformatie. Het hoeft dan ook geen betoog dat Huisjes gelukkig is met zijn transfer naar de ploeg van Post, waarvan bekend is dat de renners inspraak hebben bij het aan trekken van nieuwkomers. In het geval Huisjes kwam het eerste contact met Post tot stand via Henk Lubberding, de uit Voorst afkomstige meesterknecht, die m zijn eerste jaar als prof een uitstekende indruk achterliet. Huisjes: „Henk belde me een tijd terug of ik al ergens getekend had voor het nieuwe seizoen en dat was met zo. Toen adviseerde hij me dat ook nog niet te doen, omdat Post belangstelling had. Blijkbaar hebben jongens als Kuiper en Knete mann positief over me gepraat, want ze hebben er natuurlijk geen belang bij een renner te nemen, die hen niet ligt. Want wielrennen mag dan een individuele sport zijn, in klassiekers en étappekoersen moet je het wel degelijk met mensen maken, die alles voor elkaar over heb ben. Verder moet alles nog worden geregeld, zoals een programma en de precieze samenstel ling van de ploeg. Het enige, dat met mïj is afgesproken, is dat ik geregeld voor mijn éigen kansen mag rijden"." 5h rr hoog zitten. „Boskov heeft van die belachelijke ideëen. Zo mo gen de wisselspelers zich bv. nooit tegelijkertijd omkleden met de basisspelers. Het zou hun concentratie kunnen versto ren. Ook in de rust moeten ze uit de buurt van de kleedkamer blijven". Terwijl Boskov de gretig sco rende spits momenteel niet no dig schijnt te hebben, vinden Rotterdamse supporters het nog steeds onbegrijpelijk dat Feye- noord hem heeft verhuurd aan een eerste divisieclub. „Ik krijg regelmatig reacties, ook van de spelers, dat ze mij er graag bij zouden hebben. Mijn makkers uit het C-team hebben nu een plaatsje in de hoofdmacht, maar in .de spits hebben ze Best lopen. Hij doet het wel aardig maar vraag niet wat die jongen kost. Alleen de reis, die Peter Step- han voor Feyenoord naar Ame rika heeft gemaakt, om daar zo'n jongen op te pikken, heeft al zeker tienduizend gulden ge bost. Onbegrijpelijk „Wat bij Feyenoord de laatste jaren allemaal is gebeurd, is onbegrijpelijk. Jongens als Wijnstekers, Melis en Brard hadden toch al veel eerder in het eerste team moeten worden opgesteld. Maar wie ben ik om dat te beoordelen. Voorlopig heb ik het hier in Groningen wel naar mijn zin. Ik kan er de nodige ervaring opdoen. Hier speel ik tenminste iedere wéék". 01 <1 (Van onze sportredactie) "KONINGEN „Het is alle maal afgeknapt op het lieve 'tommetje van 430.000 gulden, lenders had ik nu in België lespeeld. Zowel Standard Luik -Is AA Gent hadden grote be ings telling voor mij, maar bij 1 1 ader inzien vonden ze met - bch te duur. Aan een kant wel begrijpelijk, want ik speelde «nslotte nog maar in het |)-team van Feyenoord en al- cieen om het feit dat ik daar Itopscorer was, hoeven die Bel gen me natuurlijk niet te ne- itoen", zegt de pas twintigjarige (Jeter Houtman, „eigendom" ban Feyenoord maar momen teel furore makend bij FC Gro ningen. Bij het afsluiten van de ïèerste periode mocht Houtman itich topscorer van de eerste üjUvisie noemen. Een titel waar hij overigens niet wakker van ligt. „Natuurlijk is het mooi om veel te scoren, maar de competitie is nog lang. Wie garandeert mij, dat ik aan het eind van het seizoen nog boven aan de lijst sta, niemand toch". Houtman lijkt een nuch ter denkend mens, maar kan praten als Brugman over zijn favoriete sport. Acht jaar was hij toen hij in zijn geboorteplaats Hoogvliet voor de eerste maal een paar voetbal schoenen aantrok. Hij werd op genomen in dé ledenadministra tie van de plaatselijke amateur club en daar werd voor Hout man de basis gelegd voor zijn huidige successen. Houtman: „Je woont onder de rook van Rotterdam en aangezien Feye noord destijds nog echte succes sen boekte, wil je je geluk wel eens beproeven bij een dergelij ke club. Feyenoord sprak toen nog aan bij de jeugd. Veertien jaar was ik toen ik mij in Rot terdam meldde. Leuke dingen meegemaakt en je krijgt een goede leerschool. Tenslotte be landde ik in de A-selectie, maar omdat ik nog niet rijp genoeg geacht werd voor de hoofd macht, speelde ik altijd in het C-team, met jongens als Ben Wijnstekers, Harry Melis en Stanley Brard, die nu allemaal een kans gekregen hebben on der Boskov. Met onder andere die drie jongens vormden we vorig jaar een uitstekende ploeg. We werden kampioen en •wonnen de beker. Ik was top scorer en daaruit kwam ook de interesse van die Belgische clubs voort. Feyenoord bleek me echter niet kwijt te willen, want de vraagprijs lag belache lijk hoog. Vandaar dat ik nu ben verhuurd aan FC Gronin gen." Theo Verlangen, trainer van FC Groningen en vorig sei zoen tweede man bij Feyenoord had daarin de hand. Op de bank Ofschoon Houtman het wel de gelijk naar zijn zin heeft in Groningen, denkt hij nog vaak aan Feyenoord, waar hij aan vankelijk amateur was, maar in januari vorig jaar tot de full- prof-status overging. De topscorer kreeg een plaats in de A-selectie, en speelde af en toe mee in het eerste elftal (on der andere tijdens de voorberei ding op dit seizoen tegen het Italiaanse nationalé elftal), maar bracht het merendeel van zijn tijd door op de bank naast Feyenoords Joegoslavische trai ner. Peter Houtman, vindt Boskov een uitstekende veldtrainer, maar voor het overige heeft de momenteel bij de luchtmacht gelegerde topscorer hem niet zo Peter Houtman droeg het shirt van Feyenoord, werd uitgeleend aan FC Groningen en is nu topscorer van de eerste divisie. Elke keer als Koopmans in de ring weet hij dat hem maar te wachten staat: win doet hem on een val maken op naar de Europese top, hij zo moeizaam beklimt. £T$t geloof in zijn kunnen, dat n, I zowel zelf als de organi sa to ga van Ahoy en matchmaker isnk Ruhling hebben, is even- a«l zo groot, dat de komst van Braziliaanse middengewicht 0|*rez de Lima maandagavond j {het Rotterdamse Sportpaleis g przichtig wordt aangegrepen i Koopmans ook buiten Euro- S I in de schijnwerper te zetten, atyt heeft hij dan te danken aan bJmiddengewichten in Europa, -jep er niets meer voor voelen 3Q| het „ongeslagen lijstje" van de Fries te paraderen. Dus moest er wel worden uitge weken naar landen buiten Euro pa. „En", gniffelt Henk Ruhling, „als hij van De Lima wint en een Europees titelgevecht zou lang op zich wachten, halen we nog meer boksers van naam uit verre landen. Dan bouwt Rudie Koopmans vanzelf een palmares op, waardoor ook buiten Euro pa de aandacht op hem wordt gevestigd. Laat ik het heel voor zichtig en zacht zeggen: dan is er een mogelijkheid om hem naar de wereldtop te brengen". Rudie Koopmans zou dan Euro pa doodgewoon overslaan. Maar dat is een toekomstbeeld, waar aan in feite nog niemand enig geloof wil schenken. Het onaan tastbare feit ligt er overigens wel dat de nood aan tegenstan ders zo hoog is opgelopen, dat er helemaal uit Brazilië een bok ser moet komen, die tevens een indrukwekkende palmares mee brengt. Juarez de Lima staat al van 1964 af in de beroepsring en heeft zowel in Noord-, Mid den- als Zuid-Amerika triomfen gevierd. Tegenstanders als Ben ny Briscoe (New York, 1969), Don Fullmer (New York, 1969), Tony Mundine (Brisbane, 1972), Alfredo Echevarria (Sao Paulo, 1975), staan in zijn startboekje en in Europa ontmoette hij o.a. Jean Claude Boutier, Tom Boggs en José Duran. En dan mag Juarez de Lima met de „boksleeftijd" langza merhand op enigszins gespan nen voet staan, zijn lange carriè re moet borg staan voor een geroutineerde, getructe bokser die nog volop in de running is, getuige het feit, dat hij op de nominatie staat om een gevecht te leveren met wereldkampioen (WBA-versie) Eddie Gazo uit Ni caragua, al zal de titel niet op het spel staan. Plotseling heeft Rudie Koop mans dus een „man van ge wicht" als opponent gekregen want het was de bedoeling, dat hij maandagavond tegen de ex- kampioen van Italië, Mario Ro- mersi zou aantreden. De Ita liaan raakte echter geblesseerd en vroeg uitstel, wat Peter Bont huis, licentiehouder voor „Ahoy", weigerde omdat hij, te recht, op het standpunt staat, dat de voor het sportpaleis ge plande meetings doorgang moe ten vinden met het opgestelde programma, of een beter. „Je iudie Koopmans (rechts) in zijn laatste duel„op 19 september in Scheveningen tegen Downes die rij snel down ging. kunt het publiek niet afschepen me het bericht, dat de tegen stander niet komt en de partij vervallen is". Peter Bonthuis wil van Ahoy (ook) een bokstempel maken. Zijn promotorslicentie verplicht hem tenminste tweemaal per jaar te organiseren maar Ahoy mikt op meer. Het wil regelma tig de boksliefhebbers trekken. Vandaar ook, dat de première van het boksseizoen 1977-1978 wordt gevuld met liefst vijf profpartijen. In een daarvan maakt zwaarge wicht Hennie Thoonen zijn ren tree. Na zijn gruwelijke neder laag tegen de Duitser Bernd Au gust verzuchtte Thoonen dat hij maar beter weer straatmaker zou kunnen worden, zijn oude beroep. Maandagavond staat hij er weer, tegen de Duitser Arno Prick, drie jaar jonger dan Thoonen (34). Pricks carrière neigt naar het einde. Thoonen wil nog een gooi doen naar her nieuwd succes. De Limburger Guus Bleus, de weltergewicht die recent enige opzienbarende resultaten in België behaalde, ontmoet de uit Amerika afkom stige Gregory Marshall, de An tilliaan Pempi Manuela staat te gen de Duitse zwaarwelter Klaus Hein en voorts heeft Ahoy nog een primeur: twee buitenlandse boksers tegen el kaar in een Nederlandse ring. Daartegen heeft de boksbond lang bezwaren gehad, maar die zijn verdwenen Daarom kan de Joegoslaaf Ma rian Benes uitkomen tegen de Schotse zwaarwelter J. Smith- th. Benes heeft een lange en rijke amateurloopbaan achter de rug: 276 partijen, drie verlo ren, 243 duels gewonnen met k.o. of opgave, in 1973 Europees kampioen Hij bokste pas twee maal als prof (tweemaal een zege, op Tsinza uit Zaire en de Fransman Zito) en Smith stond al veertig keer als beroeps in de ring. Deze partij lijkt een aanloop te zijn naar het streven van Ahoy om Europese titelgevechten, zoals in andere landen al lang gebeurt, te brengen. Het liefst met eigen mensen zoals Rudie Koopmans en Frank Albertus maar als het niet anders kan eventueel met twee buitenlan ders. Zou Nederland dan toch nog na zoveel jaren tot de inter nationale bokscentra gaan beho ren? HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11