deTijd ACCENT Giinter Grass: heksenjacht op Duitse intellectuelen Labour achter EEG O Japan krijgt losgeld en kapers niet terug HP R H O GaNMB-j. Da's'nheei ^voordeliger! Westerse landen willen toch over mensenrechten praten NMB ISRAEL BLIJFT pCEPTISCH OVER (VKKOORD MET VS EISMERS m Couveuse-kinderen demonstreren niet >TgUI1 BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 jONN (Reuter) De vooraanstaande West- pitse schrijver Günter Grass is van me- |ng dat in de Bondsrepubliek een heksen- icht op intellectuelen gaande is na de rroristische aanslagen. De 49-jarige au- ur van bestsellers als „Die Blechtrom- el" zei gisteren dat schrijvers en geestellj- >n die in het verleden sympathie hebben >toond voor critici van de Westduitse aatschappij onredelijk worden belasterd i dat de regering in Bonn niets ertegen iderneemt. i een uitgebreid interview met de Frank- irter Rundschau uit Grass zijn speciale «zorgdheid over recente aanvallen door conservatieve politici en bladen op Nobel prijswinnaar en mede-auteur Heinrich Böll. Böll, een katholiek en pacifist, verdedigde zich eerder al via de televisie tegen beschul digingen, dat hij meehielp onder jonge intel lectuelen het radikale klimaat te kweken waarin sommigen de voedingsbodem van stadsguerrillero's zien. De 59-jarige schrijver sprak in een interview krachtig tegen de geringste sympathie te koesteren voor ge weld en zei dat dergelijke beschuldigingen absurd zijn. Hij erkende dat hij aanvanke lijk het gevaar van de Baader-Meinhof- groep had onderschat Heinrich Böll is al herhaalde malen aange vallen om meningen die hij in het begin van de jaren zeventig uitte toen hij de idee verwierp dat linkse jongeren als wijlen Ulri- ke Meinhof de staat in gevaar zouden kun nen brengen. Sindsdien hebben de Baader- Meinhof-groep en dergelijke bewegingen een reeks gewelddadige acties uitgevoerd tegen Westduitse en Amerikaanse doelen, culmine rend in de moorden op de federale openbare aanklager en een topbankier en de ontvoe ring, vier weken geleden, van de voorzitter van de Westduitse werkgevers, Hanns-Mar- tin Schleyer. Böll, die op sommige momen ten diep gekweld leek, vroeg zijn interviewer tijdens het vraaggesprek dat dinsdagavond werd uitgezonden: „Wie kan toch weten wat u, ik of iemand anders over vijf jaar doet?". Hij beschuldigde de rechtse media ervan een campagne tegen hem te voeren. Het afgelopen weekeinde annuleerde de Beierse radio op het laatste moment een interview waarin Böll beweerde dat 40 zwaarbewapende politiemensen, op zoek naar de verblijfplaats van Schleyer, de flat van zijn zoon waren binnengevallen. Een medewerker van het radiostation zei dat er slechts sprake was van uitstel en dat het interview later zal worden uitgezonden, voorzien van evenwichtig commentaar. Een regeringsfunktionaris in Bonn liet woensdag weten dat Bölls lezing van de inval niet geheel nauwkeurig was. Een ander mikpunt van recente aanvallen in de pers is de 66-jarige katholieke schrijf ster Luise Rinser. Afspraken dat zij uittrek sels uit haar werk zou voorlezen op een avondschool nabij Stuttgart werden inge trokken toen lokale bewoners de vrees uit ten dat gevaarlijke radikalen ten tonele zou den kunnen verschijnen. De aanvallen op linksgerichte schrijvers na men in snel tempo toe na de ontvoering, vorige maand in Keulen, van Schleyer, ten gevolge waarvan de bondsrepubliek door diepe verontwaardiging werd overspoeld. Kenmerkend was een commentaar van Carl- Dieter Spranger, parlementariër van de Beierse CSU, die zei dat het terrorisme zich niet in die mate had kunnen ontwikkelen als niet „talrijke linkse schrijvers, politici, theologen en hoogleraren" de gevaren ervan hadden gebagatelliseerd. Hij rangschikte Böll, Grass en oud-kanselier Willy Brandt onder de „gevaarlijke sympathisanten". Günther Grass zegt in de Frankfurter Rund schau dat het gebruik van de vage term „sympathisant" een „heksenjacht heeft ont ketend op schrijvers, intellectuelen en leden van de kerk, een heksenjacht die zich heeft uitgebreid tot in de commentaarhokjes van de kranten". Kleren maken fascist of marxist ROME (AP) Het Ita liaanse dagblad II Tempo beeft een nieuw spelletje ontdekt in de Italiaanse hoofdstad, het identiteits spelletje. Argeloze Romeinen worden tegenwoordig op grond van hun kleding beoordeeld op hun politieke kleur. Keuri ge kleding, gepoetste schoe nen en kort, gekamd haar, werken daar als een rode lap op links-extremistische jongeren en, omgekeerd, werkt een slonzig uiterlijk op de zenuwen van rechts- extremistische jongeren. Een sportief gekleed stel werd in de buurt van Piaz za Tusculo aangevallen door rechtse jongeren, die schreeuwden „Kijk, twee rooien, grijp ze". In een ander gedeelte van Rome werden twee keurig geklede meisjes Meisjes door linkse jongeren ach terna gezeten met de leuze „vieze fascisten". De meis jes in kwestie bleken echter het „linkse geloof' aan te hangen. Nederduits woordenboek BREMEN (DPA) - Wie belang stelling heeft voor het Neder- ^its heeft binnenkort de be schikking over een ongewoon woordenboek. Wetenschaps beoefenaar Wolfgang Lindow ian het "Instituut voor de Ne- lerduitse Taal" in Bremen, jeelde in deze stad mee, dat aan jen "woordenboek van de Ne- jerduitse taal" wordt gewerkt. Iet zal het taalgebied bestrijken jat loopt van Oost-Holstein via lannover naar Oost- Friesland, [oor de samenstelling van het Iroordenboek wordt geput uit lertig hoorspelteksten van zes- ien Nederduitse schrijvers en lerklarende woordenlijsten bij 00 Nederduitse boeken die - inds 1945 zijn verschénen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nadat op het socialistisch partijcongres in Brighton talrijke afgevaardigden een lans gebroken hadden voor opheffing van het Britse lidmaatschap van de EEG was het uiteindelijk toch premier Callaghan, die het pleit won. Het grote Europese debat eind igde met een stemming, waarin bij grote meerderheid het stand punt van de regeringsleider aan vaard werd, dat Groot-Brittan- nië in de EEG moet blijven, maar dat het als lidstaat drasti sche hervormingen moet nastre ven onder meer wat betreft de gezamenlijke landbouwpolitiek en de souvereiniteit van het ei gen parlement. Het was een heel rommelig Eu ropees debat in Brighton. Er werden lelijke dingen verteld over de EEG. De dictatoriale bureaucraten van Brussel kre gen fikse vegen uit de linkse Labourpan. Talrijke sprekers hekelden de „criminele land bouwpolitiek". Het debat werd afgerond door Lagerhuisleider Michael Foot, een gewezen aartsvijand van Europa. Vandaag de dag is hij voorstander van hervorming en verdere uitbreiding van de EEG. „Wij kunnen er in grote mate bijdragen tot de bloei van het internationale socialisme Foot. Fooi. „Griekenland, Portugal en Spanje willen toetreden. Wij moeten onze socialistische ka meraden van die landen een helpende hand toereiken". BELGRADO (AP) Zweden, West-Duitsland en het mini staatje San Marino hebben gis teren op de vervolgconferentie over Europese veiligheid en sa menwerking in Belgrado laten weten dat zij het over de rech ten van de mens willen hebben, ondanks beweringen dat dit be moei ienis met de binnenlandse aangelegenheden van Oosteuro- pese landen zou inhouden. Zowel Bulgarije als Tsjechoslo- wakije deden een aanval op „de kwaadwillige plannen van Wes terse voorstanders van mensen rechten" en beschuldigden som mige landen ervan te willen te rugkeren naar het tijdperk van de koude oorlog door „te probe ren hun militaire voorsprong ze ker te stellen". Zij drongen er daarentegen op aan dat de conferentie zich voornamelijk op de toekomst richt en probeert bekende Rus sische voorstellen te aanvaarden als het niet als eerste naar kern wapens grijpen, de militaire blokken niet vergroten en het houden van een europese confe rentie over milieu, energie en vervoer. De Joegoslavische au toriteiten hebben gisteren twee buitenlanders uitgewezen die hadden getracht de aandacht van de Belgrado-conferentie te vestigen op het lot van Letlan ders in de Sovjet-Unie. De Amerikaan Olgert Pavlous- kis en de Zweedse Mudite Krasts werden door de Joego slavische politie naar het vlieg veld van Belgrado getranspor teerd nadat zij namens de we reldfederatie van vrije Letlan ders contact hadden gezocht met een aantal westerse journa listen. De federatie, die wordt gevormd door in het buitenland wonende Letlanders, strijdt te gen de invoeging van de Balti- sche staten bij de Sovjet-Unie en de beweerde vervolging van Lettische nationalisten. Letland, Estland en Litauwen werden m 1939 door de Sowjet-Unie inge lijfd. ADVERTENTIE extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen. moeiteloos via de brievenbus, inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jnbileumboekwerk leesten in Nedeiiandi NEDERLANDSCHE MID0ENSTANDS8ANK eerste in Kaapstad Schipper van Rietschoten .aan boord van de Flyer. De Flyèr is gisteren als eerste van de vijftien deelnemers aan de tweede zeilrace om de wereld de haven van Kaapstad binnengelopen. Kaapstad betekende het einde van de eerste etappe. De Flyer heeft een voor sprong van twee uur op het Britse schip King's Legend. Hertogin van Kent verliest baby (Van onze correspondent) LONDEN De hertogin van Kent (44) die sinds de lente haar vierde kind verwachtte, heeft een miskraam gehad. De hertogin wordt sedert dinsdag verpleegd in het Koning Ed ward VII-ziekenhuis voor offi cieren van de Londense ge meente Marylebone. Volgens haar dokters de gynaecoloog en de lijfarts van koningin Eli zabeth is er geen reden tot ongerustheid. De hertog en de hertogin van Kent hebben twee zonen van respectievelijk 14 en 7 jaar en een dochter van 13. De hertogin, geboren Katharine Worsley, was de oudste koninklijke moeder in verwachting sedert tweehon derd jaar. TOKIO/ALGIERS (AP/UPI) Japan hoeft er nauwelijks op te rekenen dat het de vlieg tuigkapers, de vrijgelaten ge vangenen en het aan de ka pers betaalde losgeld van 15 miljoen gulden binnenkort te rugkrijgt Algerije heeft giste ren verklaard dat het zich houdt aan de voorwaarden die met Japan zijn overeenge komen, hetgeen inhoudt dat de kapers en de gevangenen zijn toegelaten om humanitai re redenen. Bovendien is in Algiers bekend gemaakt dat de kapers niet meer in het bezit waren van het losgeld dat hen was uitbetaald, maar alleen wat zakgeld bij zich harirlpn De wensen die Japan aan Al gerije heeft geuit, moesten dan ook niet worden gezien als ei sen. Japan heeft trouwens geen uitleveringsverdrag met Algerije. In Tokio heeft de Ja panse houding overigens ge leid tot verhitte debatten op regeringsniveau: velen zijn het er niet mee eens dat de beslis sing om geen uitlevering te eisen door lagere functionaris sen is genomen. De om die reden afgetreden minister van justitie Foekoeda is gisteren opgevolgd door de 73-jarige Mitsoeo Setoyama, die ver klaarde dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen geno men moeten worden om her haling van een dergelijke ka ping te voorkomen. Dit is temeer nodig nu het Japanse Rode Leger vanuit Cyprus heeft verklaard dat het van plan is „de monarchie en het Japanse imperialisme te vernietigen, de Amerikaan se strijdkrachten uit Japan te verdrijven en een volksrepu bliek-Japan te stichten'. Er staan bliksemacties op stapel, die met behulp van het losgeld zullen worden uitgevoerd. De kapers hebben evenwel een zending diamanten, ter waar de van ongeveer 5 miljoen gul den, in het vliegtuig over het hoofd gezien. De pakjes dia manten lagen op de stoel van een stewardess, en zijn later gewoon door haar mee geno men. ERUZALEM (AFP) - De Is- aëlische pers reageert vandaag ceptisch over de tekst van het sraëlisch-Amerikaanse „werk- locument" aangaande de Ge- leefse conferentie over het fidden-Oosten. Daarin is ge teld dat de in Israël zwaar «kritiseerde Russisch-Ameri- iaanse verklaring over het fidden-Oosten van zaterdag j.1. liet als basis zal dienen voor Ie bijeenroeping van de confe- entie. 'och meent de pers in Israël dat overeenstemming die minis- Daan met de Amerikaanse ïgering heeft bereikt, onduide- jk is a's er sprake is van de deelneming van Palestijn en aan onderhandelingen over Cis-Jor- danië (de bezette Jordaan-oever) en de Gazastrook. De vorm van deelneming afzonderlijk of in een van de Arabische delegaties zou niet duidelijk zijn. Men sluit een nieuwe samenkomst van Dajan met zijn Amerikaan se ambtgenoot Vance niet uit. Overigens heeft de regering van Israël nog niet officieel gerea geerd op het werkdocument, waaruit men kan afleiden dat het optimisme niet al te groot is. Israël is nog bitter gestemd over de verklaring van Moskou en Washington waarin sprake was van „legitieme rechten" van het Palestijnse volk. (Socialistische leider in Ierland vermoord DUBLIN Seamus Costello, voorzitter van de Ierse Republi keinse Socialistische Partij, is gisteren in Dublin om het leven gebracht. De moord werd tegen net middaguur gepleegd door 6en onbekende, die vier kogels bp Costello afvuurde. De 38 jaar geworden partijlei der werd neergeschoten op het bgenblik waarop hij in het cen trum van Dublin uit zijn auto (stapte. De partij die door Co stello werd geleid was een dissi dente fractie van het IRA, de actieve vleugel van de officiële Sinn Fein, de beweging met een marxistische inslag Costello gold als een van de meest voor aanstaande strijders tegen Groot-Brittannië. Hij was in het dagelijks leven autohandelaar Elsevier schildert de advokaat mr. Bakker Schut af als een „belangrijkste exponent van het naar affectie neigende begrip voor de Rote Armee Fraktion". In zijn ogen zit de Duitse terro rist Folkerts in Utrecht vast als krijgsgevangene. Een ander artikel noemt de ter reurbestrijding in Nederland een papieren tijger. „Als een van de lidstaten van de Raad van Europa zal Nederland eer daags het verdrag ter bestrij ding van het terrorisme ter rati ficering voorleggen. Wil de Ne derlandse handtekening onder deze conventie iets te betekenen hebben, dan zal eerst de natio nale terreur bestijding gereorga niseerd moeten worden". Als re medie tegen vliegtuigkapingen wordt gesuggereerd: „Wanneer moderne controle apparatuur voor bepaalde landen te kost baar zou zijn, dient dat interna tionaal geregeld en betaald te worden. Wellicht zou de interna tionale vliegvereniging daarop stevige druk kunnen uitoefe nen". Het blad tipt Ed van Thijn als nieuwe minister van buitenland se zaken, Kruisinga als bewinds man voor defensie en Van Mier- lo als bezetter van de nieuwe post wetenschapsbeleid, om en kele namen te noemen. In de Haagse Post ëen nieuwe visie op de zaak Menten. „Wij hopen ons geen proces op de hals te halen als wij zeggen dat Menten zich in 1941 in Galicie stelde aan het hoofd van Oe- krainse nationalisten alvorens dezen de Joden, grotendeels werkzaam in de olie-industrie, daar afslachtten". Voorts een gesprek met Wim Kok over de komende loonon derhandelingen. „Als onze be lasting- en premieplannen er ko men, kunnen we volstaan met volledige prijscompensatie, ko men ze er met, dan zullen we meer moeten vragen dan de vol ledige prijscompensatie". Ook een artikel over de stand van zaken bij het onderzoek naar corruptie in Amsterdamse politiekringen. „Sinds de zaak naar buiten openbarstte, is er niets wezenlijks gebeurd al leen wat gesleutel in de marge. De rijen hebben zich gesloten, men wil er liefst zo weinig mo gelijk van weten. De kop in het zand en de buitenwereld krijgt de schuld". Rudi Dutschke, de voormalige revolutionair die nu kandidaat is voor een professoraat in Gro ningen, zegt in een vraagge sprek: „Terrorisme is moord, het is het tegendeel van de so cialistische ethiek. Het is een ontkenning van de revolutionai re traditie en het is zelfs een vorm van contra revolutionaire reactie. Wij willen het despotis me van het kapitalistische re giem niet vervangen door ter reur en door een andere vorm van despotisme". Een interview tenslotte met Ja mes Last. „Ik haat mijn eigen kop. Vreselijk. Hebt u wel eens 120 foto's van uzelf gezien?" Vrij Nederland onthult hoe en kele vooraanstaande Nederlan ders erin geslaagd zijn al twee jaar geen cent belasting te beta len. Over de twee op tafel liggende formules voor een nieuw kabi net schrijft het blad: „Zo te zien een uitstekend onderhandelings resultaat voor Van Thijn. In bei de formules krijgt PvdA de zwaarste posten, bemand door de zwaarste mensen". Plus de conclusie: „Waartoe Den Uyl en Van Thijn ook bereid zijn, Van Kemenade zullen zij niet opoffe ren en Van Agt willen zij niet op justitie". v Voorts een groot interview mét Willem Duys. ,Jk hoef er niet over in te zitten dat ik kaler word, plooien onder mijn ogen krijg. Ik hoef niet de avond voor de uitzending om negen uur naar bed. Ik geloof dat het voor een vrouw moeilijker is om ou der te worden. Al die nevenver schijnselen: Zit mijn haar wel goed? Moet ik in jurk of broek- pak dat ken ik niet. Ik kom rustig voor de zevende keer met dezelfde das". In een artikel over de toestand rond Israël de voorspelling dat Dayan de zieke Begin zal opvol gen als premier, „een aangrij pend perspectief". De sportrubriek signaleert: „Er dreigt bij AZ'67 een situatie te ontstaan die anderhalf jaar ge leden mede aanleiding is ge weest tot Van Hanegems ver trek bij Feyenoord. Willem zelf: „Ik kan niet weg. Dat wil ik trouwens ook niet, maar de sfeer in de hele club moet wel blijven zoals die was. Daar gaat het mij om". Het kleurenkatern is voor een groot deel gewijd aan Idi Amin. De Tijd verschijnt deze week voor het eerst in magazine for maat en hoopt daarmee zijn los se verkoop (stagnerend bij 5000 exemplaren) op te vijzelen. Het blad vraagt zich af of Den Uyl het doel van vier jaar geleden bereikt heeft, en antwoordt: „Garanties voor de beoogde duurzaamheid zijn er niet. Bij de komst van het nieuwe kabi net is het een en al natheid. Met betrekking tot de programaf spraken durft niemand het woord visie meer in de mond te nemen, en van een frisse ploeg ministers met veelbelovende ge zichten is ook al geen sprake". Het omslagartikel gaat over de 12.000 couveusekinderen die jaarlijks in Nederland geboren worden. „Soms is op de couveu se-afdelingen slechts de helft van de benodigde capaciteit be schikbaar. Kinderen moeten dit bekopen met de dood of met een ernstige handicap. Naar buiten toe is dit weinig bekend: couveuse kinderen demonstre ren niet Reorganisatie en meer geld zal nodig zijn om het tekort te kunnen inlopen. Er is soms regelrecht sprake van een dra matische toestand". Hervormd Nederland praat met minister Pronk. „Ik ben nu met allerlei dingen bezig, alsof ik nu over een maand nog zit. We zijn volop bezig het beleid voor het tweede kabinet Den Uyl te tor- muleren. Maar het is broos. Het kan van de ene op de andere dag in elkaar klappen. Dat ver vult me wel met zorg". Voorts komt Hanny van den Horst, hoofd redaktrice van Mar griet aan het woord. „Het hangt er maar van af wat je intellec tuele behoeften zijn. Ik ga in bed bijvoorbeeld ook niet het redaktiestatuut van Margriet le zen. Dan pak ik ook een detecti ve of een kort verhaal dat de gedachten verzet". Een interview tenslotte met de econoom dr. H. Thomas. „Mijn somberheid ligt hierin dat je de ernstige problemen een ade quaat medicijn moet hebben. En ik zie die niet in de miljoenenno ta. Als Den Haag alles gaat bepalen, ja, dan zit je fout. Ik stel voor dat je de macht decen traliseert en de regio's grote be voegdheden geeft. Het beheer moet naar groepen mensen toe, naar goed uitgeruste en demo cratisch georganiseerde regiona le ontwikkelings maatschappij- Accent signaleert dat de boeren ons land ontvluchten wegens de grond politiek. „In de praktijk zit het er dik in dat de grond bank op den duur het land waar beslag op is gelegd, helemaal niet meer verkoopt, maar alleen nog maar verhuurt, waarna de boerenstand definitief aan het rode vaandel zal zijn onderwor pen". Voorts dit commentaar bij de plannen voor een uitkering ineens: „Van de belastingverla ging in een vast bedrag profite ren midden- en hoge inkomens naar verhouding minder. Pre mieverlaging valt ten volle toe aan zelfstandigen of werkne mers met een inkomen boven de premiegrens. En de mensen die het meest worden gepakt door de progressieve belastingtarief, worden nu extra gestraft als de inflatiecorrectie in de schatkist blijft". Een andere klacht in het blad is dat de overheid de toeriste nindustrie verwaarloost. „Door het teruglopen van het toerisme is gedurende de laatste twee jaar een tekort van twee miljard op onze reis-verkeersbalans ont staan. We geven dus veel meer uit in het buitenland dan wij hier terugontvangen. Het ziet er eerder naar uit dat dit tekort zal toenemen dan dat het terug loopt". Een interview tenslotte met lan ge afstands loper Joop Keizer. „Hier loop ik dan in Groningen, denk ik, terwijl op dit moment andere mensen sterven of horen dat ze een ongeneeslijke ziekte hebben. Dan besef je dat een mens in feite net zo nietig is als een vallend blaadje".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7