!arter: kernwapens leen voor verdediging Japan zou Algiers niet om uitlevering vragen Nederland en VS sluiten akkoord over kunstmaan fOORRAAD INKRIMPEN MET 50 PROCENT arter steunt oung Lkkoord ance h Da jan ver Geneve Breznjev verdedigt grondwet tegen Westerse kritiek Belgrado: uitvoering van mensenrechten nog teleurstellend Hinder straf veroordeelden Watergate Op Lewis vraag je naar „de oorworm99 Westduitse officieren geschorst EIGENMACHTIG OPTREDEN VAN AMBTENAREN IN TOKIO JITENLAND LÉIDSE COURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PAGINA 9 tYORK (Rtr) President Carter heeft ;n voor de Verenigde Staten gepleit }T een besnoeiing tot 50 procent in de rjetrussische en Amerikaanse nucleaire va peiling. De Verenigde Staten zullen t dan nog aan nucleaire wapens in hun enaaJ overblijft, alleen gebruiken voor k eigen verdediging. pjn grote rede voor de algemene vergade- g van de Verenigde Naties in New York, Ide Amerikaanse president: t Verenigde Staten zijn bereid hun nu- ïire bewapening zo sterk mogelijk te ►erken en in te krimpen als de nationale ligheid toestaat. „Op basis van wederke- heid zijn zij nu bereid haar in te krimpen t 10, 20, zelfs met 50 procent. Daarna zullen zij ijveren voor verdere beperkingen, tot de wereld echt bevrijd is van kernwa pens". Carter legde deze plechtige verklaring af: „ter vermindering van de afhankelijkheid van landen van kernwapens, verklaar ik hierbij plechtig namens de Verenigde Sta ten, dat wij alleen kernwapens zullen gebrui ken voor onze eigen verdediging. Dat wil zeggen, onder omstandigheden van een daadwerkelijke nucleaire of conventionele aanval op de Verenigde Staten, onze gebie den of krijgsmacht of zulk een aanval op onze bondgenoten". Carter pleitte voor zelfbeheersing in span- ningsgebieden, het bespreken van geschillen aan de onderhandelingstafel en het vreed zaam oplossen ervan, alsmede voor verster king van de VN. Hij zei dat zijn land en de Sovjet-Unie op het punt staan een ver drag van betekenis te bereiken over beper king van hun totale aantal wapens en beper king van bepaalde categorieën wapens die voor beide landen bijzondere draagwijdte hebben. Carter had het ook over de huidige onder handelingen tussen de beide grote mogend heden en Groot-Brittannië, over een algeheel verbod van nucleaire ontploffingen. „Mijn land is van mening dat de tijd is aangebroken waarop een einde wordt ge maakt aan alle explosies van nucleaire voor werpen, ongeacht de vreedzame of militaire rechtvaardiging die men eraan geeft President Cater tijdens zijn toespraak in de algemene vergadering van de VN. !W YORK (AP) De Ameri- inse president Jimmy Carter •ft gisteren zijn volle ver- uwen uitgesproken in de lerikaanse afgevaardigde bij Verenigde Naties, Andrew dens een toespraak voor het [lerikaanse secretariaat bij de 1. zei Carter over zijn zwarte dewerker dat hij bijzonder its was „op alles wat Young ïd en zei en waar hij voor at". :w YORK (AFP) - Aanvaar- ig van de gemeenschappelij- Amerikaans-Russische ver- iring over het Midden-Oosten niet vereist voor bijeenroe- \g van de Geneefse conferen- zo heet het in een Ameri- -^ans-Israëlische verklaring, I Ie vanmorgen in New York is I itgegeven. I ie Verenigde Staten en Israël L ijn overeengekomen, dat de re- ^W>luties 242 en 338 van de Vei- I yiieidsraad van de VN de ondslag vormen van alle on- srhandelingen om te komen tot regeling van het Israelisch- p rabische conflict, zo luidt een irklaring, die gepubliceerd is afloop van een zeer langdu- g onderhoud tussen president ■"Srter en de Amerikaanse mi- ster van buitenlandse zaken jtus Vance enerzijds en de raëlische minister van buiten- ndse zaken, Mosje Dajan, an- irzijds. Betoging voor vrijlating Indira Gandhi Een traangasgranaat ontploft juist bij twee betogers tijdens relletjes voor het gerechtsgebouw in New Delhi, waar op rechtelijk bevel, de gearresteerde ex-premier van India Indira Gandhi, vrijgelaten moest worden. Als gevolg van deze gang van zaken is de positie van de Indiase minister van binnenlandse zaken, Charan Singh, zeer wankel geworden. MOSKOU (AP) - De president van de Sowjet-Unie, Leonid Bresnjew, heeft gisteren het de finitieve voorstel voor een nieuwe grondwet ingediend bij het Russische parlement. In een anderhalf uur durende toespraak tot de 1500 parle mentsleden gaf Breznjew een verdediging ten beste van het mensenrechtenbeleid van de Sowjet-Unie en kondigde hij aan dat de tijd nog steeds niet rijp is om de in de communisti sche leer voorspelde stap naar een klasseloze maatschappij te zetten. De zeventigjarige Breznjew, die citaten uit Westerse kranten aanhaalde, haalde de zweep over de „burgerlijke" critici die het in de nieuwe grondwet gega randeerde recht van vrije me ningsuiting, van persvrijheid en (Van onze redakteur ruimtevaart) DEN HAAG Gisteren is in Den Haag de samenwerkingsovereenkomst getekend voor de bouw en de lancering door Nederland en de Verenigde Staten van Nederlands tweede kunst maan, de voor infrarood-metingen in het heelaal bestemde IRAS. De ondertekening vond plaats door dr. R.A. Fro- sch, direkteur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) en de heer A.B. Wolff, voorzitter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR). De nieuwe satelliet moet in februari 1981 gelanceerd worden vanaf de basis Vandenberg in Californië. Er werd tijdens deze bijeenkomst tevens een over eenkomst getekend van het NIVR met de Britse' raad voor wetenschappelijk onderzoek, die was vertegenwoordigd door dr. H.H. Atkinson. Groot- Brittannië neemt namelijk ook aan het projekt deel, zij het slechts in bescheiden mate. Tenslotte werd er nog een kontrakt ondertekend door verte genwoordigers van het ICIRAS-consortium, dat in opdracht van het NIVR het Nederlandse aandeel van het projekt realiseert. Het IRAS-programma kost Nederland circa 150 miljoen gulden, terwijl de Verenigde Staten er ongeveer een gelijk bedrag aan besteden. De Britse bijdrage is veel geringer en wordt voornamelijk gevormd door de beschik baarstelling van een grondkontrole station in Slough. De 925 kilogram wegende IRAS zal uit twee afzonderlijke delen bestaan. Het eigenlijke ruimte voertuig, dat de satelliet systemen bevat, vormt het onderstuk en wordt gebouwd in Nederland (Fokker VFW en Hollandse Signaal Apparaten). Daarboven bevindt zich een groot koelingsvat (vergelijkbaar met een reusachtige thermosfles), waarin de telescoop en de sensoren zijn onderge bracht. Dit gedeelte wordt in de Verenigde Staten gebouwd. De dubbele wand van dat vat is gevuld met vloeibaar helium, waardoor de instrumenten kunnen worden gekoeld tot dichtbij het absolute nulpunt. IRAS wordt beschouwd als een satelliet met een pioniersfunctie, omdat er tot dusver nog nooit een poging is gedaan om de vele miljoenen infrarood- objekten aan de sterrenhemel volledig in kaart te brengen. Van de aarde af zijn dergelijke metingen nagenoeg onmogelijk, omdat de dampkring de infraroodstraling vrijwel absorbeert. Voor de lancering zal gebruik worden gemaakt van een Amerikaanse Thor-Delta-raket. NASA-di- rekteur Frosch verklaarde in antwoord op een vraag over de recente moeilijkheden met enkele raketten van dit type, dat NASA alles in het werk stelt om de Delta weer bedrijfszeker te maken. BELGRADO (ANP) De Ne derlandse ambassadeur in Joe goslavië, de heer Van der Valk, heeft gisteren als tweede spre ker op de conferentie van Bel grado de zaak van de mensen rechten ter sprake gebracht. De Nederlandse delegatieleider op de conferentie van 33 landen uit Europa, de Verenigde Sta ten en Canada wees erop dat maatstaven van land tot land kunnen verschillen, „maar wij kunnen niet begrijpen waarom onderdrukkende maatregelen, worden genomen tegen mensen die geen andere misdaad heb- mening is dat de uitvoering van de slotakte voor veel mensen teleurstellend verlopen is. Ne derland wijt dit aan het feit dat er bij de regeling van de betrek kingen tussen de staten niet te gelijkertijd gezorgd wordt voor een verlaging van de barrières tussen de volken en de verbete ring van de positie van het indi vidu. Voor wat betreft de menselijke contacten is er naar de mening van Nederland enige vooruit gang geboekt. We hadden echter gehoopt dat deze vooruitgang groter was geweest, want ben begaan dan gebruik maken* wordt nog veel geleden op men- van hun rechten zoals die door selijk niveau", de slotakte van Helsinki wer den vastgesteld". De Nederlandse ambassadeur wees er in zijn toespraak op dat de Nederlandse regering van WASHINGTON (Reuter) De imerikaanse federale rechter ohn Sirica heeft de straffen erminderd van een tot vier iar van de drie belangrijkste ■^•oordeelden in het Watergate- chandaal, ex-minister van justi- e John Mitchell, voormalig hef van de staf van het Witte luis H. R. Haldeman en John Ehrlichman destijds adviseur Vein president Nixon. Het drietal zit gevangenisstraf fen uit van 30 maanden tot acht jaar. Sirica's besluit betekent dat Ehrlichman na 28 oktober op erewoord vrij kan komen en Mitchell en Haldeman volgend jaar juni. Beroep ouders van Graziella GENÈVE (DPA) De ouders van de ontvoerde vijfjarige Graziella Ortiz-Patino hebben via de Zwitserse televisie een beroep op de ontvoerders ge daan. De vader, Jorge Ortiz Patino, verzocht het kind niet te laten lijden. De vader verklaarde zich bereid alles te doen wat de ont voerders wensen. Graziella, een achternichtje van de Boliviaanse tinkoning Ante nor Patino, werd maandagoch tend door twee gewapende man nen uit de tuin van haar ouders in Genève ontvoerd. Ontvoerde student bevrijd zit hier de 20-jarige Italiaanse stu dent Giuseppe Luppino tussen zijn vader en moeder. Giuseppe werd 30 augustus ontvoerd en is giste ren bevrijd door een groep carabi nieri. De ontvoerders, ontevreden >r af en stuurden dit op naar de ouders. Dit bloedige pressiemiddel leverde evenwel een spoor op naar een landhuis bij Reggio Calabria. Zes ontvoerders werden ingerekend. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het telefoonnummer zoeken van iemand, die op Lewis woont in de Hebriden, een eilandengroep aan de Schotse westkust, is een tijdrovende bezigheid. Dat Lewis een eigen telefoonboek bezit, vergemakkelijkt de speurtocht niet. In een bepaald deel van Lewis dat Ness heet (bet heeft niets te maken met Nessie, bet bekende Schotse monster wonen zoveel McDonalds en McLeods, dat je de ene na de andere moet bellen voor je de rechte McDonald of McLeod te pakken krijgt. Op Lewis wordt nog de Kel tische taal van Schotland ge sproken. Vrijwel iedere be woner heeft er een Keltische bijnaam. Nu is er een nieuw telefoonboek verschenen, waarin al die bijnamen ver meld worden, wat uiteraard het opsporen van een abon nee aanzienlijk vergemakke lijkt De bijnamen zijn in het En gels vertaald. Een van de abonnee's op Lewis, een dichter, heet „de oorworm". Verder is er Donald, „de zoon van Spiegel". Er is ook een ,jode Samson", de ros harige zoon van een heel sterke man. Dit nieuwe telefoonboek werd in opdracht van het plaatselijke gemeentebestuur samengesteld door Annie McDonald, die het jammer vindt dat in de vertaling van de bijnamen veel pittigheid verloren is gegaan. „Op Le wis dragen zoveel mensen dezelfde familienaam, dat die zelden gebruikt wordt", zegt ze. Wanneer u naar Lewis belt zal de abonnee aan het ande re eind van de draad dus heus niet boos worden als u hem vraagt'; Jlallospreek ik met de oorworm?" BONN (DPA) - Het Westduitse leger heeft elf officieren in ver band met antisemitische voor vallen in de opleidingsschool in München geschorst. De woordvoerder van het minis terie van defensie deelde in Bonn mee dat zij bevel hebben geen dienst te verrichten, geen uniform te dragen en zich op hun standplaats ter beschikking te houden. De officieren zouden in be schonken toestand joden ver branden" hebben gespeeld door op papiertjes het woord „jood" te schrijven en die dan in het vuur te werpen onder het zingen van het Horst Wessellied. andere voorrechten hebben af gedaan als „hol". In deze Westerse commentaren wordt er op gewezen dat de grondwet ook zegt dat het bur gers verboden is om hun rech ten op een dusdanige manier uit te oefenen dat de Russische staat benadeeld zou worden. Breznjew hield de Westerse commentatoren voor dat een sterke staat een voorwaarde is voor het recht van elke burger op een veilig bestaan. MGR. BLUYSSEN: Geloofwaardigheid kerk in geding ROME (ANP) Namens de bis schoppenconferentie van Ne derland heeft mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bo sch, op de bisschoppensynode in Rome verklaard dat de ge loofwaardigheid van de kerk in ernstige mate op het spel staat. De bisschop vroeg zich af of dat niet mede komt doordat de kerk door haar woorden en daden vaak de indruk wekt ver af te staan van wat jongeren interes seert Volgens mgr. Bluyssen er varen de jongeren vaak de kerk als een autoriteit die zeker is van zichzelf, die eisen stelt zon der veel begrip voor het hart van de mens, die niet de ont moeting zoekt waarnaar zij hun keren. Volgens de Nederlandse bis schoppenconferentie moet het- slotdocument van de synode niet allereerst een afgewogen leerstuk zijn maar een bemoedi gend, pastoraal en profetisch woord. Het conciliedocument over de kerk in de wereld van deze tijd kan daarvoor als uit gangspunt dienen. Lichte verbetering jongste van zesling (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gaat iets beter met Dennis Nijssen, de jongste van de Heemskerkse zesling. Het medisch bulletin van het Academisch Ziekenhuis Leiden meldt vandaag, dat de „algeme ne gezondheidstoestand van Dennis een geringe verbetering vertoont Er is weer wat meer darmfunctie. De toestand blijft overigens nog ernstig." De overige vijf kinderen maken het goed. Tafeltennisteam voor interland DEN HAAG Op donderdag 13 oktober zal in Alkmaar de landenwedstrijd tegen Fran krijk worden gespeeld in het kader van de Europese compe titie voor landenploegen. Bert Schoofs heeft zijn formatie voor deze ontmoeting als volgt samengesteld; Bettine Vriese- koop, Judy Williams, Bert van der Helm, René Hijne en Nico van Slobbe. Japan wil in elk geval geld terug ALGIERS (UPI) De Japanse autoriteiten hebben volgens di plomatieke kringen afgezien van het vragen van uitlevering van de kapers van de Japanse DC-8, uit vrees voor het uitlok ken van nieuwe acties van het Japanse Rode Leger. Zij zouden wel om teruggave van het los geld van 15 miljoen gulden heb ben gevraagd, iets dat in het verleden altijd door Algerije is gedaan. Japan meldt evenwel dat toch om uitlevering is gevraagd, evenals om de terugkeer van de zes gevangenen wier vrijheid door de kapers is afgedwongen. Als het niet tot uitlevering zou komen, zou Japan Algerije vra gen de kapers te beletten om Algerije te verlaten. Uit kringen van het Rode Leger is echter vernomen dat de kapers zouden terugkeren nqar het strijdtoneel in Japan. Er wordt op gespecu leerd dat de niet-politieke moor denaars die door Japan zijn vrijgelaten, nu ook de gelederen van het Rode Leger gaan ver sterken. LGIERS (UPIïRtr.) De Japanse rege- hg heeft gisteren toegegeven dat Japanse nbtenaren van buitenlandse zaken de Al- rijnse regering eigenmachtig hebben toe- tzegd dat Tokio niet op uitlevering van elf zou aandringen. Dat gebeurde „in het tetst" van de onderhandelingen over het elaten van de DC-8 in Algiers en zonder it hogerhand erin werd gekend. „Ik ben iet vooraf gekend in het besluit om niet in te dringen op het terugsturen van de evangen of teruggaaf van het losgeld", ertelde premier Takeo Toekoeda het kabi- et, „dat is uiterst betreurenswaardig". tok minister van justitie Hajime Foekoeda ►en familie van de premier) moest toege- dat de bewuste ambtenaren hem pas hun toezegging aan Algerije op de •ogte hadden gebracht „toen het al te laat ras om er nog iets aan te veranderen". lister van buitenlandse zaken Iichiro Ha- toyama werd door zijn ambtenaren even eens pas ingelicht „nadat het besluit al was genomen". Het staat daarom voor waarne mers in Tokio vast dat uitlevering gezien de gang van zaken niet zal gebeuren. Inmiddels heeft een van de in Algiers vrijge laten gijzelaars, de Japanner Tsunechi Ichi, verteld dat de mannelijke gijzelaars vanwe ge de hitte aan boord er langer dan 48 uur alleen in hun onderbroek bij zaten. Nadat de vrouwen en kinderen uit de DC-8 waren vrijgelaten vertelde deze 46-jarige reisagent, „Kleedden we ons vanwege de. hitte uit tot op onze onderbroek". De kapers, bevestigde Ichi, spraken elkaar om identificatie tegen te gaan met nummers aan De leider werd '50' genoemd, zijn adjudant '40' enzovoorts". De gijzelaars aten dagelijks porties bananen, brood en kip, maar bij de extreem hoge temperaturen in Dacca waren er voor lede ren twee glaasjes water beschikbaar. Volgens Ichi gedroegen de kapers zich be leefd en goed gedisciplineerd en „vertelden zij^ ons, dat zij niet zouden schieten als we bleven meewerken". „Omdat we zo moe waren, hadden we niet veel honger", zei Ichi. We hadden wel erg veel last van de hitte. Er bevond zich een arts onder de passagiers en die is ons een hele steun geweest". „Nadat we eindelijk vrijkwamen wilden we alleen nog drinken, drinken en een bad". Na aankomst in Algiers, vertélde Ichi, leg den de kapers die slechts gebroken Engels spraken een korte verklaring af waarin zij hun operatie betitelden als een overwinning op het „Japanse imperialisme". Zij boden de gijzelaars hun verontschuldigingen aan voor het geleden ongemak. De Japanse politie is van mening dat de kaping bijna zeker is geleid door de 26-jari- ge Asamu Maruoka behalve deze „nummer 50", zoals hij aan boord van de DC-8 heette, zijn ook drie van de vier andere kapers geïdentificeerde Maruoka, die door de stewardessen van het gekaapte toestel „mooi smoeltje" werd ge doopt, is een oudgediende in het naar de wereldrevolutie dorstende „rode leger". Hij zat op kantoor bij een dassenfabrikant voor hij Japan in 1972 verliet De politie neemt als vaststaand aan dat hij het jaar daarop betrokken was bij de kaping van een JAL-jumbojet, kort nadat dit toestel van Schiphol was vertrokken. Nadat de gijzelaars waren vrijgelaten werd de jumbo in Benghazi opgeblazen. Maruoka zou bij „operatie Dacca-Algiers" geholpen zijn door de 30-jarige Kunio Ban- do. Deze voormalige student aan de univer siteit van Kyoto heeft te maken met de „sekigunha", de binnenlandse vleugel van het Rode Leger. Hij wordt gezocht wegens een reeks bankovervallen in Japan. De derde kaper, de 29-jarige Norio Sasaki, zou de hand hebben gehad in een serie bomaanslagen die in 1974 en het jaar daarop een aantal grote Japanse maatschappijen teisterde. De explosiegolf werd indertijd ge claimd door het „anti-Japanse gewapend front Oost-Azië. De vierde luchtpiraat zou Kazuo Tohira zijn, een thans 24-jarige, die in 1975 door Zweden werd gedeporteerd wegens verdacht gedrag bij de Libanese ambassade in Stockholm en het bij zich dragen van een vals paspoort Bando, Sadaki en Tohira kwamen in augus tus 1975 uit voorarrest vrij toen hun kamera- den zich in Koeala Loempoer hadden mees ter gemaakt van de Amerikaanse en Zweed se ambassades. De Japanse politie denkt de vijfde kaper te kunnen identificeren als zij de smalfilm in handen krijgt die een Amerikaanse passa gier van de DC-8 kort voor zijn vrijlating in Dacca - en naar men aanneemt met goedkeuring van de kapers - heeft kunnen opnemen. Bemanningsleden van het toestel vertelden dat de kapers hun pistolen doorlaadden en hun handgranaten grepen toen hun vrijgela ten kameraden met het losgeld aan boord werden gebracht. De ontmoeting van de vijf kapers en de zes gevangenen was emotio neel, aldus de bemanningsleden. De kapers zongen even later een lied dat zij aankondigden als „het eerste en laatste lied van onze martelaar en kameraad Toshi- hiko Hikada". Hikada zou in Zweden hebben „gewerkt" en later ook aan de dubbele gijzeling in Koeala Loempoer hebben deelgenomen. Hij pleegde in september zelfmoord in een Jordaanse gevangenis, waar hij was opgesloten omdat hij het land van koning Hoessein op een vals paspoort was binnengekomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9