I Eerherstel voor de klomp Gemakkelijk en goed sparen? Zuidafrikaanse kerken willen geen totale investeringsstop De Rabobank is overal in de buurt. 1 kerk wereld Kerk in El Salvador strijdt - ten koste van vele levens - voor sociale gerechtigheid DPR BREDA BEPLEIT WERKGROEP VOOR „EERSTE COMMUNIE" A NNENLAND I. LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PAGINA 7 Een internationale commissie bestaan de uit vertegenwoordigers van indus- trie, handel en kerken moet ethische criteria en Juridische maatstaven voor toekomstige investeringen in Zuidelijk Afrika uitwerken. (Dit is het voorstel van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken (SACC) in een ptudie, die eind juli door de nationale conferentie van de SACC in Hammans- kraal is aangenomen en nu openbaar is geworden. Een commissie heeft er pen jaar lang aan gewerkt en het is de meest diepgaande analyse en beoorde ling van de buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika, die er tot nu toe is' De Wereldraad van Kerken heeft in 1972 al opgeroepen tot een internationa le boycot van alle investeringen in Zuid elijk Afrika. De SACC-studie bevestigt de opvatting van de wereldraad, dat buitenlandse investeringen de rassenscheiding in Zuidelijk Afrika versterken. De SACC wil echter geen totale investe ringsstop, want deze zou de economie doen instorten, wat tot gevolg zou heb ben, dat de apartheidspolitiek nog wre der zou worden en de kosten van le vensonderhoud nog sneller zouden stij gen. De SACC verwacht alleen veranderin gen door politieke druk. De industrie, vooral de multi-nationals, zou tot deze druk kunnen bijdragen. De SACC is niet tevreden met het zogenaamde „Sullivan-principe", een gedragscode, die is opgesteld in de Ver enigde Staten voor filialen van Ameri kaanse bedrijven in Zuidelijk Afrika. Volgens dit principe moeten zwarten gelijk behandeld worden als blanken als het gaat om lonen, arbeidsvoorwaar den, promotiekansen, opleiding in het bedrijf, medische voorzieningen vanwe ge het bedrijf, en dergelijke. Dit princi pe moet zonder meer aangevuld worden met het recht voor zwarten zich politiek en in vakbonden te organiseren en mee te praten, aldus de SACC-studie. De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Breda heeft zich uitgesproken voor wijzi gingen in het beleid ten aan zien van de eerste communie. In een vijftal beleidsaanbeve lingen gaf de raad aan hoe kinderen op weg naar hun eer ste communie het beste bena derd kunnen worden. Zo wordt aanbevolen om in elke parochie zo spoedig mogelijk een werkgroep „eerste com munie" op te richten, waarin ouders van schoolgaande kin deren samenwerken met pas tores en met vertegenwoordi gers van in de parochie werk zame schoolteams. Deze werkgroep zal niet alleen een rol moeten spelen in de organisatie van de eerste com munievieringen maar ook vor men moeten vinden voor de gezinscatechese die met die vieringen samenhangt. De raad sprak verder van het grote belang van een geregel de praktijk van gezinsvierin gen waarbij ouders en kinde ren, ouderen en jongeren geza menlijk de betekenis van de eucharistie kunnen herkennen en ervaren. Een woordvoerster van het de kenaat Breda bracht verslag uit van een communievoorbe reiding in de Bredase parochie Pririsenhage, waarbij onge veer gewerkt is zoals in de vijf aanbevelingen de raad nu om schreven is. Gewerkt werd hier geheel los van de school en in goede samenwerking met de gezinnen. De kinderen kregen „les" op een soort zon dagsschool. Uit het verslag viel op te maken dat het een geslaagd experiment geweest is, dat groot enthousiasme bij de kinderen heeft opgeroepen. In de St.-Janskathedraal te Den Bosch zal zaterdag 5 no vember de jaarlijkse eucharis tieviering worden gehouden voor gesneuvelde en overle den militairen. Het initiatief daartoe werd kort na de twee de wereldoorlog genomen door de stichting Nationaal Katholiek Thuisfront ter her denking van de Nederlandse soldaten, die in de tweede we reldoorlog en daarna tijdens de politionele acties in Indo nesië zijn gesneuveld. Sinds dien worden ook alle andere omgekomen militairen, zoals tijdens Navo-oefeningen, erin betrokken. De Nederlandse deelnemers aan de wereldconferentie voor feligie en vrede hebben minis ter Van der Stoel van Buiten landse Zaken verzocht aan Vietnam de verontrusting van Nederlandse regering over 'te brengen over het feit, dat sinds april vijf boeddhistische KORTE METTEN leiders worden vastgehouden. Niet alleen het boeddhisme wordt momenteel onderdrukt, ook veel katholieke priesters zijn gearresteerd, aldus de briefschrijvers, die erop wij zen, dat de Verenigde Boed dhistische Kerk tijdens de oor log altijd heeft gestreden voor verzoening en gerechtigheid. De eerste officiële besprekin gen op internationaal niveau tussen vertegenwoordigers van de Methodistische We reldraad en de Lutherse We reldbond zullen van vijf tot tien december worden gehou den op St. Simons Island in de Amerikaanse staat Geor gia. De Lutherse Wereldbond is al in gesprek met de her vormde wereldbond, de angli caanse en de rooms-katholie ke kerk. De bedoeling is om in de komende tijd tot een grondig theologisch gesprek met de methodisten te komen. Steeds minder Franse jonge ren bidden of bezoeken gere geld de kerk. Dit blijkt uit een enquête in het katholieke weekblad „La Vie". Slechts veertien procent van de on dervraagde jongeren zei ten minste eenmaal in de maand naar de kerk te gaan. Op de vraag waarom zij niet naar de kerk gingen, antwoordde vijf tien procent „Omdat ik niet in God geloof' (1967: drie pro cent), twintig procent „omdat ik me in de mis verveel" (1967: tien procent). Slechts vierendertig procent zei af en toe te bidden (1967: 46 pro cent). Op de vraag of zij pries ters „nuttig" vonden, ant woordde vierenvijftig procent met „ja". De aartsbisschop van San Sal vador, mgr. Oscar Romero, heeft de regering van de Mid- denamerikaanse republiek El Slavador laten weten, dat de kerk onverminderd zal voort gaan met haar strijd voor so ciale gerechtigheid, ook al kost dit vele levens. Hij doet dat in een herderlijke brief, die hij in alle kerken van zijn aartsbisdom heeft la ten voorlezen en die hij inter nationaal in de publiciteit heeft gebracht. Hij wijst erop, dat de r.-k. kerk in El Salvador door een bloedige vervolging gaat, om dat zij zich inzet voor de rech ten van de mens en voor socia le gerechtigheid. Maar deze vervolging zal haar niet belet ten op deze weg voort te gaan. De republiek El Salvador is al tientallen jaren bekend als het land, waar de mensenrechten aan de lopende band worden geschonden en als gevolg waarvan naar schatting 150.000 mensen de dood heb ben gevonden. Alleen in de periode van februari tot mei van dit jaar zijn achtentwintig priesters, godsdienstonderwij zers en pastorale assistenten vermoord. De uiterst rechtse regering staat onder leiding van presi dent Romero, een naamgenoot van de aartsbisschop. De rege ring houdt krachtig elke socia le hervorming tegen. Zij wordt daarbij gesteund door de grootgrondbezitters en door talrijke fascistische mantelor ganisaties, waarvan de „Unie van Blanke Strijders" er een Volgens de hulpbisschop Ri vera y Damas van San Salva dor worden de priesters en hun helpers als opgejaagd vee vervolgd. Ze slapen niet meer thuis. Ook hulpbisschop Ri vera zelf is ondergedoken. Hij heeft namelijk van de „Unie van Blanke Strijders" de ste reotiepe dreigbrief gekregen: een getekende witte hand met een aan de bijbel ontleende tekst, dat zijn dagen geteld zijn. Veel tegenwerking ondervin den de bisschoppen van ui terst conservatieve katholie ken en priesters, die vooral in rijke kringen te vinden zijn en die verenigd zijn in de natio nale vereniging van particulie re ondernemers, de ANEP. De voornaamste slachtoffers zijn de boeren, die met behulp van militairen en van de mili tie der grootgrondbezitters met duizenden tegelijk van hun land worden verdreven. In mei van dit jaar werden zelfs pantservoertuigen, vlieg tuigen en kanonnen tegen hen ingezet. Volgens de bisschoppen is de kerk feitelijk vogelvrij ver klaard, omdat zij het onrecht aanklaagt, hetzij dat dit on recht van rechts, hetzij het van links komt. "1 FABRIKANTEN WILLEN 330 „HOLLE BLOKMAKERS" EXTRA AANTREKKEN (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG - Na tiental len jaren lang als armoedig werkschoeisel geminacht te zijn is de klomp begonnen aan een come-back die volgens de fabrikanten tot 330 extra ar beidsplaatsen kan leiden. Zij bezinnen zich momenteel op een onder leiding van de Ne derlandse Herstructurerings- maatschappij uitgedacht plan dat de -productie moet opvoe ren naar vijf en liefst zes mil joen paar klompen per jaar. De huidige produktie ligt op ongeveer drie miljoen paar per jaar bij een aantal onder nemers van 520. Dat er voor de uitvoering van dit ambi tieuze streven ruimte bestaat op de Nederlandse markt staat voor de voorzitter van de Nederlandse klompenfabri kanten A. H. van Zuilekom als een paal boven water. „Tot voor een paar jaar gele den zag je eigenlijk alleen boeren, tuinders, vissers, sla gers en dat soort mensen op klompen lopen. Maar de laat ste tijd worden we in steeds sterkere mate geconfronteerd met een vraag naar klompen vanuit heel andere lagen van de bevolking. Op de eerste plaats zijn daar de wat je zou kunnen noemen progressieve hippe jongeren voor wie de klomp een symbool is van de romantische eenvoud van vroeger. Daarnaast wordt de klomp ontdekt als handig vrijetijdsschoeisel, voor de tuin en in de caravan. En tenslotte doet zich een gewel dige opleving voor in de vraag naar kinderklompen. Ik schat dat de omzet van kin derklompen in ons land de afgelopen zes zeven jaar wel verviervoudigd is". Deze indicaties gevoegd bij de omstandigheid dat met het maken van reclame voor de klomp pas zeer onlangs een heel bescheiden begin is ge maakt en dat ook de distribu tie nog alles te wensen over laat geven de klompenfabri kanten de overtuiging in dat in de Nederlandse steden een enorm terrein braak ligt voor hun produkt. „Ik denk dat we daar zonder moeite nog zo'n miljoen paar klompen extra per jaar kwijt kunnen," aldus Van Zuilekom. De overige twee a drie miljoen paar „woo den shoes" die men extra wil gaan produceren moeten naar het buitenland. Van export is op dit moment - de souvenier- klompen daargelaten - nog nauwelijks sprake. „Maar", zo redeneert Van Zui lekom, „als klompen in Neder land de concurrentie met schoen en laars aankunnen, dan kunnen ze dat in landen als België, Duitsland en de Scandinavische landen ook". Dat de Nederlandse klompen makers nooit eerder op het idee van uitvoer zijn gekomen wijt hij aan het ambachtelijke karakter dat deze tak van nij verheid tot op de dag van vandaag kenmerkt „De klom penmakerijen zijn kleine be drijfjes met doorgaans maar een paar werknemers die met machines werken waar al 35 jaar niets meer aan veranderd is". Vandaar dat het onder leiding van de Nehem opgestelde plan ter opvoering van de productie voorziet in een herstructure ring van deze bedrijfstak die de omzetvergroting zowel in technisch opzicht als 'uit het oogpunt van marketing moge lijk moet maken. Belangrijk uitgangspunt van de herstruc turering is dat er van de 130 klompenmakerijen die ons land nu nog telt er 80 moeten verdwijnen. Dat zal tamelijk pijnloos verlopen omdat de meeste van deze firma's één of tweemanszaken zijn die door de hoge leeftijd van de klom penmakers hoe dan ook zou den sluiten. In de overblijven de 50 bedrijven, zo stelt het plan, moet met behulp van overheidssubsidies een over gang naar volautomatische produktie tot stand worden ge bracht. Als daarbij dan de marketing van de klomp een krachtige versterking onder gaat lijkt een prima toekomst verzekerd voor de „holle blok kenmakers", zoals Van Zuile kom zichzelf en zijn collega's met een ouderwetse benaming aanduid. oenemende jinderarbeid a winkels ["RECHT (ANP)-Vooral in levensmiddelenbranche »rdt het werktijdenbesluit takels steeds meer overtreden or het inzetten van jongeren ssen de dertien en vijftien ir op zaterdagen en tijdens opavonden. ize waarschuwing heeft de Sa- inwerkingscommissie van :rknemersorganisaties in de itailhandel (Decom) laten we- i aan minister Boersma van ciale Zaken en staatssecreta- Hazekamp van Economische ken. De Decom vraagt de be- ndslieden om een verscherpte ntrole op de uitvoering van t werktijdenbesluit. capers en ezetters berusten 1 opgelegde straf ÏEDA (ANP)-De drie Zuid- olukse treinkapers en vier hoolbezetters die in mei bij t Punt treinreizigers gijzelden i in Bovensmilde schoolkinde- b en onderwijzers gevangen elden, hebben besloten geen ipèl aan te tekenen tegen het innis van de rechtbank in As- 0. p donderdag 22 september roordeelde deze rechtbank de ven Zuidmolukkers tot straf- n die uiteenlopen van zes tot Igen jaar, na een eis van tien ar tegen elk. Een medeplichti- 1, tegen wie vier jaar gevange- Etraf was geëist, kreeg een f van één jaar. Bredase advocaat mr. W. G. Kousemaker, die het afzien r de veroordeelden van ap- gisteren bekend maakte, zei Gdit was gebeurd uit „per- nlijke overwegingen". Meer ilde hij er niet over loslaten. enator Teijssen eidt CDA-fractie EN HAAG De CDA-fractie de vernieuwde Eerste Kamer Keft de heer J. L. P. DL Teijs- n aangewezen als haar voor tter. De heer Teijssen (67), die I bijna twintig jaar senator is, as voordien leider van de VP-fractie. Sinds Prinsjesdag inctioneert in de Eerste Ka ler een CDA-fractie. Ie PPR-fractie in de Eerste Ka ler heeft dr. Bas de Gaay Fort- ïan gekozen als haar voorzit- ;r. Deze was zoals bekend, tot oor kort PPR-fractieleider in e Tweede Kamer. Ie PvdA-fractie staat weer on er leiding van drs. A. R. Ver leer. Mevrouw G. V. van Some- en-Downer blijft voorzitster an de WD-fractie. Marteling van konijnen bij maisoogst DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren vindt dat er onmiddellijk maatregelen moeten komen die een eind ma ken aan het doodknuppelen van konijnen in de maisvelden van Noord-Brabant. In telegrammen aan de minis ters van Justitie en van Land bouw verzoekt de dierenbe scherming hoge prioriteit te ge ven aan wettelijke maatregelen de politiekorpsen in het gebied 'tijdelijk te versterken en een effectief optreden van het open baar ministerie te stimuleren. Ook het CDA-Tweede-Kamerlid Cornelissen heeft onlangs de beide ministers schriftelijk ge vraagd hiertegen maatregelen te nemen. Volgens hem zou die marteling tijdens het maaien van mais door georganiseerde benden op grote schaal plaats vinden. Kunstnijverheid Otto Werner, Copernicuslaan 48 Den Haag, exposeert van 8 t/m 29 oktober schilderijen, pentekeningen en collages van Frans Langelaan. Het Baroktrio Amsterdam, be staande uit Lucius Voorhorst flauto traverso, Veronika Ham- pe viola da gamba en Anneke Uittenbosch clavecimbel, con certeert zondagmiddag 9 okto ber in Theater De Tobbe te Voorburg. Op het programma staan werken van Quantz, Bach, Couperin, Rameau en Joh. Chr. Fr. Bach. Het is het eerste van drie barokconcerten in de Tob be op zondagmiddag. Het mannenkoor De Verenigde Zangers viert het 55-jarig be staan op vrijdag 7 oktober met een jubileumconcert in de Nieu we Kerk aan het Spui. Mede werking verlenen het Duitse mannenkoor Liederfreund 1858, de Koninklijke Militaire Kapel, het hoornkwartet van de KMK, mezzo-sopraan Annett Andries- sen en bariton Aad Roosenburg. Op zaterdag 8 oktober is er in Amicitia aan het Haagse West einde een jubileumreceptie (19- 20 u.) In de Moeder Godskerk te Voorschoten worden de gehele maand oktober geborduurde ikonen van Catharien Schoon- water uit Arnhem tentoonge steld. Ze zijn te zien na alle missen en op zondag van 14-16 U spaart bij de Rabobank precies zoals dat wilt. Op iedere spaarrekening kunt u inleggen zoals u dat het beste uitkomt: contant, door overboeking en zelfs automatisch. U bent welkom bij elk van onze 3100 vestigingen. Daar geven Pohfllianl» wij u graag een persoonlijk spaaradvies voor een hoge rente. noDDDolln geld en goede raad

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7