Geestelijke terreur en kwelling ontnemen ons menselijk bestaan" Winkeliers Voorschoten kunnen vuil niet kwijt Achttien maanden geëist tegen brandstichter Woonwagenbewoner klaagt gemeente aan 'rogramma iaalvoetbal Alphen gaat niet in hoger beroep TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Roger de Ja ger is het meer dan beu. Als het dan op geen en kele manier goedschiks blijkt te kunnen moet het maar kwaadschiks, dan moet de gemeente maar voor de rechter. Morgenochtend gebeurt Idat in het Paleis van Justitie in Den Haag. Voor de president van de Haagse rechtbank vordert De Jager van de gemeente het binnen vijf dagen aanleggen van een degelijke riole ring vanaf zijn stand plaats achter het Sta tionsplein. Verder wil hij dat de gemeente bin nen drie dagen de reke ning betaalt van het aanleggen van electrici- teit naar zijn woonwa gen. De Jager heeft dit voorlopig op eigen ini tiatief moeten laten uit voeren, omdat de ge meente halsstarrig wei gert de meest elemen taire voorzieningen aan zijn standplaats aan te brengen. Met dit kort geding bereilct de kwestie De Jager morgen op nieuw een tragisch hoogte punt Al jaren lang ligt deze voormalige ijscoman en bouw- vakarbeider overhoop met het I gemeentebestuur, dan aan hem een zeer moeilijke klant heeft. Al ettelijke malen ging De Jager in beroep van allerlei negatieve beschikkingen van wethouder Oosterman op zijn verzoeken, eri tot op heden haalde het college elke keer f weer bakzeil. Ondanks het feit dat Roger de Jager steeds weer als „triomfator" uit de strijd komt, werpen deze over winningen hem geenszins vruchten af. Integendeel: het heeft er alle schijn van dat, naar mate het gemeentebe stuur meer verliest, men op het stadhuis tandenknarsend en geagiteerd het Roger de Jager zo moeilijk mogelijk probeert te maken. De strijd met deze lastige woonwagen bewoner loopt zelfs zo hoog dat hij zelfs al van „geestelijke terreur" spreekt. Bijstand Twee jaar 'geleden ontstond het eerste conflict met Roger de Jager. Hij vroeg van de gemeente leenbij stand om een nieuwe woonwagen te kunnen kopen voor zijn gezin met twee kinderen. B en W stelden zich op het standpunt dat al leen bijstand werd gegeven als de vrager zou beschikken over een legale standplaats en dat was met De Jager naar de mening van B en W niet het geval. Dit besluit leidde onder meer tot de bezetting van het Stadhuisplein door woonwa gens in januari-februari 1976. In deze tijd zette Roger de Jager in samenwerking met de Leidse advokaat mr. A. H. Spijker tal van administratie ve procedures in gang om de gemeente tot andere gedach ten te dwingen. Enerzijds werd door hem geijverd de koppeling van leenbij stands verstrekking aan een legale standplaats onmogelijk te ma ken. Aan de andere kant was De Jager bezig zijn eigen standplaats tussen Schutters veld en Station, waar hij al geruime tijd met vrouw en kinderen woonde, gelegali seerd te krijgen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stel den De Jager in beide gevallen in het gelijk en de gemeente kreeg een standje dat zij de bijstandswet oneigenlijk had geïnterpreteerd Beide beschikkingen beteken den dat Roger de Jager zowel een legale standplaats had verworven, als dat hij aan spraak kon maken op finan ciële steun bij de aankoop van een nieuwe woonwagen. Wat dat laatste betreft gingen B en W door de knieën: de bij stand werd verleend en Roger de Jager kon een nieuwe woonwagen kopen. Inmiddels prijkt deze fraaie wagen van enkele tienduizenden guldens als een waar paleisje maast zijn oude wagen. Alleen de omgeving is lang zo idyllisch niet meer dan hij vroeger was: de sloop van de voorma lige Sikkens-panden aan de Stationsweg is hier debet aan. Maar wat nog veel erger is: De Jager kan zijn nieuwe wa gen, waarop hij terecht trots is niet betrekken omdat de gemeente hem nog steeds de voet dwars zet. Sloop Met de sloop van panden aan de Stationsweg werd de riolering vernietigd. Een gapend gat, een kapotte buis en een grote hoeveelheid stinkend vocht zijn de restanten. Want wat gebeurde met de sloop van de panden aan de Stationsweg: de riolering werd daarbij vernietigd en dat bete kende voor het gezin De Jager .een regelrechte noodtoestand. Sinds april zijn zij verstoken van een gedegen afvoer en belanden alle faecaliën en an dere afvalstoffen in het naast de woonwagen gelegen zand. Daarnaast is het gezin gerui me tijd verstoken geweest van electriciteit. „Ik ben met mijn vrouw dochtertje van zes en zoontje van tweeënhalf in een „derde wereld situatie" komen te verkeren, midden in het hart van de randstad", ver zucht Roger de Jager. Oorzaak van al deze ellende is volgens hem de gemeente. Zij ging tegen de uitspraak van Gedeputeerde Staten over de legalisering van De Jagers standplaats in beroep bij de Kroon. En tot dat dit college een uitspraak heeft gedaan wil de gemeente geen vinger uit steken. Dat impliceert dat het gezin De Jager het nog zeker tot en met november zonder redelijk werkend sanitair moet doen tenzij de rechter anders gaat beslissen in het kort ge ding. Als het aan de gemeente had gelegen had het gezin De Ja ger ook nog geen stroom ge had. Pas nadat De Jager mid dels zijn advokaat had ge dreigd om naar de rechter te stappen werd de gemeente eerst wat inschikkelijker op dit punt Toen het echter op de praktische uitvoering aan kwam rezen er financiële pro blemen: het college weigerde een beroep te doen op rijksgel- den voor de inrichting van standplaatsen buiten een woonwagencentrum, zoals het gezin De Jager er een heeft. Roger de Jager: „Ik heb recht op een menselijk bestaan" Vreemd genoeg kwam er van de Sociale Dienst wel een posi tief bericht over vergoeding van de aansluitkosten. Het in- stallatiewerk liet De Jager daarop zelf verrichten, maar de gemeente weigert de reke ning van dit karwei te betalen, zodat ook dit in het morgen dienend kort geding wordt ge vraagd. Commissaris Over het niet aangesloten zijn van zijn riolering, waardoor al het menselijke afval zich open en bloot op een stinkende zan derige plaats ophoopt heeft De Jager zelfs al de hulp ingeroe pen van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Deze is juridisch bevoegd op kosten van een nalatige ge meente in het uiterste geval zelf een voorziening te laten treffen. Na enkele weken wachten informeerde De Ja ger eens naar zijn beslissing. Toen bleek dat de commissa ris vond, dat het college van B en W nog enige tijd gegund moest worden, terwijl het col lege zich op het standpunt stel de dat men niets kon doen, omdat de commissaris maar moest beslissen. Kortom, zij wachten nog op elkaar en het gezinnetje De Jager wacht men hen mee. Roger de Jager is intussen de wanhoop nabij geraakt. Na lang vechten kreeg hij einde lijk een nieuwe wagen, maar door al deze tegenwerking is het nog steeds niet mogelijk er zijn intrek in te nemen. Tienduizenden guldens staan daar leeg steeds minder waard te worden, terwijl Ro ger zich met zijn vrouw en kinderen maar moet zien te redden met wat ze hebben. Endat is bitter weinig: „Ik voel me onmenselijk behan deld door de gemeente, 't Is dat ik zelf voor water en elec- tra gezorgd had, anders waren we daar ook nog van versto ken geweest. Je moet eens proberen je vuil zomaar op straat te lozen. De hele stad spreekt er schande van en je hebt zo het bevoegd gezag aan de deur. Bij mij laten ze het maar op z'n beloop. Je bent toch maar een woonwagenbe woner. Ik beschik over geen adres, omdat ze me een huis nummer geweigerd hebben. Water en licht wilden ze me niet geven; ons afval moeten we maar ergens zien kwijt te raken. In deze omstandighe den van geestelijke terreur en kwelling vraag ik me af waar men het- recht aan ontleent op de bres te staan voor Chili, Sovjet burgers en andere min derheden terwijl de derde we reld zich evengoed op de stoep van onze maatschappij bevindt. Bij een gezin dat leeft in het hart van de rand stad, maar niet alleen daar, want zo zijn er nog ettelijke misstanden te noemen. Reden te meer om dit maar eens aan de kaak te stellen en desnoods via de rechter een menselijk bestaan af te dwingen..." ARJEN BROEKHUIZEN Van onze sportredactie) iEIDEN Drie hoofd- lasse-wedstrijden zaal- petbal vanavond. Leids ampioen Swift/'t Winkel- Ie opent het seizoen met en duel tegen Oegst- eest. Een lastige tegen- tander voor de titelver- ediger. Zwaanvogels ntmoet het Katwijkse 'an der Plas/BMW, ter- rijl LDWS debutant 'dasbergen de Best zal aan bekampen. Plaats an handeling van dit al ls: de Leidse Groenoord- allen. loofdklasse: Oegstgeest—Swift Winkeltje (21 uur); Zwaanvo- els—Van der Plas BMW (20 ur); LDWSGlasbergen de lest (20 uur). (V: VNA—Taveerne Boys (21 ur), 2B: Taverne— G eb R, 3A: TL—SC Vierkant (20 uur); VLV-ASC (22 uur), 3B: SLr —Du Prie (21 uur); Bliksem t.—Hanepoel (20 uur), 3C: jjaardema—SC Teekens (19 hr), 3D: Leny's Boys—LOI (22 ur), 3E: Unitas Leiden—UVS |1 uur). FLEUR OP oemen zijn op élke bruiloft het stra- nde middelpunt. Uw Fleuropbloemist trzorgt üw groet. Over héél de wereld. Fleurop Inlerflora staat er Jorin. Koninginnegracht 135 ten Haag. I VOORSCHOTEN - „Niemand produceert voor zijn lol vuil." De leden van de middenstand sadviescommissie probeerden gisteravond met deze uitspraak bij hun voorzitter, wethouder N. Oosterbaan, begrip te kwe ken voor het gegeven dat een middenstander niet een hele week zijn winkelvuil kan bewa ren. Eenmaal per week wordt het huisvuil opgehaald en een maal per drie weken het zgn. grofvuil. Uitbreiding van het vuilnisophalen kan „dumpen" voorkomen. De vrijwillige regeling van de winkelsluiting blijft een moeilij ke 2hak. De middenstanders in de commissie zouden graag een vaste sluiting tussen de middag en een vaste dag in de week voor de halve-dagsluiting zien invoeren. De overheid laat deze aangelegenheid over aan de middenstanders zelf. Thans zijn in Voorschoten vrijwel de eerste helft van de week altijd een aantal winkels gesloten. De con sument weet het niet en zelfs de winkeliers ook niet. Algemeen wil de middenstandsadviescom missie komen tot een maandag morgensluiting voor bederfelij ke waren en een maandagmid dag voor de niet-bederfelijke goederen (food en non-food). Er dient een beter kontakt te komen tussen de weekmarkt- commissie en de middenstand sadviescommissie. Tijdens de vrijdagse weekmarkt zijn de winkels in de Voorstraat vrijwel onbereikbaar. De commissie wil een wering van alle auto's van de standhouders achter de kra men en open plaatsen voor de gevestigde winkels. De stand houders op de warenmarkt kun nen hun auto's plaatsen op het voormalige MOC-terrein. Thans is er tijdens de weekmarkt zo weinig ruimte dat bij eventuele brand geen enkele brandweer auto de Voorstraat kan inrijden. Zeer ontevreden ziin de winke liers in de Schoolstraat (de win kelstraat) over de politie. Er worden bekeuringen uitgedeeld zonder rekening te houden met bijkomende faktoren. Het „re gent" bonnen op de voorruiten van de kooplustigen, maar er ontbreken bonnen op de wagens van de bouwonderneming, die de nieuwe RABO-bank aan het bouwen is en zorgt dat veel particulieren niet juist kunnen parkeren. Wethouder Ooster baan wilde op deze materie niet Dit formeel enig juiste ant woord werd niet in dank aan vaard door de winkeliers, die graag wat meer overleg en rede lijkheid wensen bij het handha ven van de orde, welke verder of minder ver gaat dan het schuiven van een blauw papier tje onder iedere auto. Een oplos sing voor het nijpende passeer- en parkeerprobleem zien de winkeliers in het wegnemen van de zgn. Amsterdamse paaltjes in de Schoolstraat. Deze zorgen voor veel deukwerk in de auto's en maken laden en lossen onmo gelijk zonder de rijweg te be lemmeren. ALPHENSE BOERDERIJ IN AS GELEGD ALPHEN/DEN HAAG Een 27-jarige fabrieksarbeider uit Alphen vond giste ren voor de Haagse rechtbank enig be grip voor de brandstichting die hij in juli had gepleegd. De officier van justi tie zag reden om zijn eis te beperken tot achttien maanden en rekende daar bij uit, dat na aftrék van voorarrest en de gebruikelijke voorlopige invrijheids- stelling de verdachte zijn straf er na een jaar zou hebben opzitten. De reden van de brandstichting was duidelijk: de fabrieksarbeider stak stevig in de schulden. Hij besefte dan ook wel dat hij de brandstichting had gepleegd. Hij was tevens van plan geweest zichzelf in de aangestoken boerderij om het leven te brengen. De brand vond plaats rond het middernachtelijk uur van 11 juli in Alphen aan de Rijn op de Landlustweg. Met een lucifer stak de verdachte daar een hooiberg in brand. Het vuur breidde zich uit en ook de boerderij werd gedeeltelijk verwoest In de hooiberg bevond zich 60 ton hooi en in een aangrenzende schuur drie wagens. De wagens konden door de brandweer worden gered. Het was toevallig dat verdachte juist deze boerde rij voor de brandstichting uitkoos. Hij had een autorit gemaakt, stopte ergens op de weg en stond .toen voor de waardevolle boerderij die onder Monumentenzorg was geplaatst De brand richtte I een schade aan van ongeveer een half miljoen gulden. Iemand had de auto van de fabrieksarbeider op dat tijdstip in de buurt van de boerderij gezien j en deelde dat later aan de politie mee. Nadat I verdachte was gearresteerd, bekende hij vlot het- 1 geen hij had gedaan. Hij was de volgende dag nog j naar de boerderij gaan kijken. „Toen kon u zien i wat een enkele lucifer kan doen," aldus de presi- I dent van de rechtbank. Verdachte verdiende 1200 gulden per maand, had een huis van de gemeente met 500 gulden huur en een auto van 4500 gulden op afbetaling. „Geen l wonder £at het dan fout gaat," constateerde de officier van justitie die er op wees, dat op brand- j stichting maximaal 15 jaar gevangenisstraf staat. De man was drie jaar geleden in Leeuwarden j wegens brandstichting veroordeeld tot 12 maanden I gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. De verdediger mr. Donders zette uiteen, dat de fabrieksarbeider een schuld had van 25 mille. Na het gebeurde is hem van alle kanten hulp aangebo den. Ook de betrokken landbouwer die voor twee ton was verzekerd heeft hem zijn daad vergeven. De verzekering bleek bereid een hoger bedrag uit te betalen. De pleiter vroeg of de rechtbank niet uitsluitend op zijn bekentenis wilde afgaan; dit zou vrijspraak kunnen betekenen. De pleiter eindigde zijn rede dan ook met een verzoek om dementie. De rechtbank zal op 18 oktober vonnis wijzen. ONTSLAGEN KLEUTERLEIDSTER Renee Hazenberg dan toch j klas? ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alp hen zal niet in hoger beroep gaan tegen het vonnis dat de president van de Haagse arrondis sementsrechtbank, mr. J. H. Blaauw, vorige week heeft gewezen op het kort geding dat de ontslagen kleuterleidster Renee Hazenberg had aangespan nen tegen de gemeente. Zoals bekend besliste de president dat Renee Hazenberg per 1 december haar plaats voor de i Q klas van „Olleke Bolleke" weer mag innemen.- Wethouder mevrouw H. Donker deelde desge- j vraagd ook mede dat de gemeente heeft afgezien van een hoger beroep omdat „wij een rechte lijn willen volgen". „Een kort geding zien wij als het inslaan van zijwegen. Daar distantiëren wij ons van", stelde de wethouder. De gemeente wacht nu het beroep bij de Kroon af dat 17 november zal dienen voor de Raad van State. Alphen tekende dit beroep aan tegen het vernietigingsbesluit van Gedeputeerde Staten. G.S. vond het ontslag van de kleuterleidster, zoals bekend, niet terecht. Op de vraag of het nu zeker zal zijn dat Renee Hazenberg per 1 december weer voor de klas zal terug voor de staan ze* wethouder Donker: „Wij zullen uitvoe ring moeten geven aan wat de rechtbank heeft gevraagd". Mevrouw Donker zal binnenkort met alle betrokkenen in overleg treden. r zóvoordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15centperkm bij 9 Multileasebv Postbus 44. Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 -130 25) Hebt u belangstelling stuur dan onderstaande antwoordcoupon in!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5