"ctie Rijnstreek-Zuid kostbaar en vaag" ™- rlannenmakerii ruilverkaveling Warmond heeft tegen tracé Schiphollijn niets in te brengen Anti-speculatiebeding bij verkoop woningen Leidschendam BEHANDELING BEZWAARSCHRIFTEN „MOSTERD NA DE MAALTIJD" REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PACINA 4 WERKGROEP T|T 1 -| -| BEHEER J O RIJNSTREEK-ZUID - De Werkgroep Milieubeheer Leiden is van mening dat de door Gedeputeerde Staten voorgestel de ruilverkaveling in de Rijnstreek-Zuid voor de veehouders in dit gebied een uiterst ongunstige zaak is. Met name de boomkwekerijen in het oostelijk deel van het plangebied gaan er bij de uitvoe ring van de door G.S. gelanceerde plan nen op vooruit In haar reactie op de ruilVerkavelingsplannen pleit de Werkgroep Milieubeheer Leiden dan ook voor een scheiding van de door G.S. bijeen geraapte gebieden in de Rijnstreek-Zuid. De werkgroep is van mening dat de belangen voor de veehouders in het westelijke deel van de veehouders in het middengebied en van de boomkwekers in het ooste lijk deel te veel uiteen lopen. Milieubeheer acht het derhalve ontoelaatbaar de ruilverkavelingspro- blematiek in het bedoelde gebied op één grote hoop te gooien. Landschappelijk bezien koestert milieubeheer nogal wat argwaan ten aanzien van het provinciaal voor nemen om in de Groote Westeindsche polder (Zoe- terwoude) en in de polder Groenendijk (Hazerswou- de) weidevogelreservaten in het leven te roepen. Naast het feit dat hiervoor maar liefst 180 hectaren grond voor de veehouderij verloren zou gaan, acht de Werkgroep Milieubeheer het ook onaanvaard baar dat het beheer van de beide gebieden in handen van de provincie zou komen. Bovendien is zij de mening toegedaan dat een scheiding tussen de natuur en de boerenbedrijven een onlogische zaak is, omdat deze twee elementen in het verleden blijk hebben gegeven probleemloos samen te kun nen gaan. Vaag De Werkgroep Milieubeheer maakt ook ernstige bezwaren tegen het feit dat het provinciale voorne men bijzonder vaag blijft Opmerkingen als „ongun stig", „onvoldoende", „belemmeren" en .noodzake lijk" worden volgens de werkgroep geen enkele maal met harde bewijzen ondersteund. Het feit dat de provincie evenmin alternatieven heeft willen aandragen acht Milieubeheer een weinig stevige basis voor het uitgeven van de ongeveer 44 miljoen, die met de uitvoering van de ruilverkaveling ge moeid zal zijn. De Werkgroep Milieubeheer is van mening dat het ruilverkavelingsplan voor wat betreft westelijk vee- houderijgebied rond Zoeterwoude veel te ingrijpend is. Milieubeheer acht de veehoudersproblematiek weliswaar verontrustend, maar niet zo sterk dat een dergelijke ingrijpende plannenmakerij noodzakelijk is. Een simpeler vorm van verkaveling zou", aldus Milieubeheer, „meer op zijn plaats zijn en bovendien minder kostbaar". Kritiek De voorgestelde verkaveling voor de veehouderijen in het middengebied rond de spoorlijn Alphen-Lei den acht de werkgroep absoluut ondemocratisch. De verkaveling hier is inderdaad noodzakelijk van wege de spoorlijn, waardoor veel veehouders ge doemd zijn de gevaarlijke spoorlijn meerdere malen per dag al dan niet met vee te kruisen, maar de voorgestelde wijze ondervindt in Milieubeheerkrin- gen nogal wat kritiek. De „vrijwillige basis" waarop een en ander zou moeten geschieden achten de leden van de werkgroep een aanfluiting. Want met de ruilverkaveling zullen alle particuliere spoorweg overgangen worden opgeheven, waardoor het de veehouders niet langer mogelijk is op snelle wijze de kavels aan de overzijde van deze spoorlijn te bereiken. Bovendien meent de Werkgroep Milieube heer dat de in de plannen van G.S. voorgestelde boerderijverplaatsing voor veel veehouders een te kostbare zaak zal worden. Weliswaar wordt voor de verplaatsing van de bedrijfsgebouwen een forse subsidie in het vooruitzicht gesteld, maar voor de nieuw te bouwen woningen zijn de veehouders geheel op het eigen spaargeld aangewezen. Boven dien acht Milieubeheer de door G.S. berekende gemiddelde bouwkosten veel te laag omdat zij voor bij zou zjjn gegaan aan de aanmerkelijk kostbaarde re bouwvormen die op. veengrond nu eenmaal nodig zijn. Smerig Hoewel de Werkgroep Milieubeheer van mening is dat de boomkwekers er in het hele ruilverkavelings plan nog het meest gunstig van af komen, bestaan er volgens haar ook hierbij nog wel de nodige bezwaren. Zo blijft de verbetering van de waterkwa liteit in dit gebied rond Boskoop een achtergebleven gebied. Het smerige water uit de Gouwe, maakt slechts plaats voor iets minder smerig water uit de Oude Rijn. De door de provincie noodzakelijk geachte polder- peilverlagingen vindt de Werkgroep Milieubeheer eveneens een uiterst twijfelachtig voornemen. „Door het hierdoor in werking gestelde inklink-proces zal het", aldus de werkgroep, „binnen een aantal jaren weer noodzakelijk zijn het waterpeil nog verder te verlagen". Een voornemen waar men dus niet mee opschiet, meent de werkgroep. Maar de nadelige gevolgen van zo'n maatregel zijn evenwel niet te overzien. Met name de kavels met diepe ontwatering zouden door de polderpeilverlaging geheel en al droog komen te staan en dus onvruchtbaar worden. De Groote Westeindsche polder in Zoeterwoude: toekomstig vogelweidereservaat? Nieuw scholencomplex! inkom van Noordwijk- Binnen NOORDWIJK Het ligt in de bedoeling aan de Bronckhorststraat, mid den in de kom van Noordwijk-Binnen, een groot rooms-katholiek scholencomplex te bou wen ter vervanging van de al hoogbejaarde Ma- riaschool en de al even zeer vergrijsde Sint Je- roenschool aan de Zee straat. Ook twee kleuter scholen zullen een plaats krijgen in de nieuwbouw. Om de bouw te kunnen rea liseren zal het oude klooster van de zusters moeten ver dwijnen. Hoe groot de nieu we school gaat worden hangt af van de prognoses op langere termijn. In de gisteravond gehouden verga dering van de onderwijs commissie kwam deze scho lenbouw ter sprake, maar veel viel er over de plannen nog niet te zeggen. Er zijn besprekingen gevoerd met het r.k. kerkbestuur over de grond, deelde wethouder Benschop mede. De beno digde ruimte is ter plaatse aanwezig en het kerkbestuur is bereid haar grond aan de gemeente te verkopen. De onderwijscommissie had geen bezwaar tegen het ver strekken van een krediet van 18.800, zodat de R.K. Onderwij sstichting bij de ontwikkeling van de plan nen gebruik kan maken van de adviezen van het I.C.S. De vertegenwoordiger van de stichting zette uiteen, dat de adviezen van dit deskun dige bureau tot kostenbespa ringen zouden kunnen lei den en omdat scholenbouw met gemeenschapsgeleden plaatsvindt, achtte hij het in schakelen van het I.C.S. een goede zaak. In overleg met deze instelling zal te zijner tijd een architectenkeuze worden gemaakt. LEIDSCHENDAM Kopers van woningen in Duivenvoorde zullen hun eigendom gedurende vijf jaar na het gereedkomen niet mogen verkopen zonder schriftelijke toestemming van burgemeester en wethouders. De toestemming zal alleen wor den verleend als de nieuwe ge gadigde gedurende drie jaar voor het verzoek onafgebroken inwoner van Leidschendam is geweest of economisch aan de gemeente verbonden is en in het bezit van een geldige ver klaring van de afdeling huis vesting dat hij of zij als wo ningzoekende is ingeschreven. Bij het niet-voldoen aan deze bepalingen zal een direct opeis bare boete van honderdduizend duizend gulden aan de gemeen te verschuldigd zijn. De gemeenteraad zal in de okto bervergadering tot verkoop van de grond in Duivenvoorde aan de zes bouwers van de 522 wo ningen besluiten. B en W willen bij de verkoop de zgn. ABC-con- structie hanteren wat inhoudt dat de grond weliswaar aan bouwers wordt verkocht maar dat zij daarbij worden verplicht hun recht straks over te dragen aan de door het college aan te wijzen gegadigden. De toekom stige bewoners krijgen de grond als zij „rond" zijn met hun fi nanciering. Notaris mr. Th. Stubbé, die als bouwnotaris is aangewezen, houdt de supervi sie op deze regeling. De kopers zullen ook verplicht worden opgenomen in een dui zend gulden kostende garantie regeling, die via de Stichting Garantie Instituut voor de wo ningbouw, toeziet op de kwali teit van de bouw en op de af bouw bij een eventueel faillisse ment van de bouwer. Het specu- latiebeding is opgenomen van wege het grote verschil tussen de bouwprijs en de koopprijzen van bestaande woningen. In de deze week gehoude commissie vergadering pleitte het CDA en Progressieven Leidschendam voor een periode van tien in plaats van vijf jaar, de WD wilde daarover eerst overleg binnen haar fractie. Wethouder H. L. van Dongen zei dat de voorgestelde termijn dezelfde is als voor de zeven woningen voor ambtenaren aan de Schans. Bij doorverkoop zullen eerst de uitgelote liefhebbers aan de beurt komen maar de heer D. W. Bergeren (WD; vroeg ook de ruime 7000 eerder afgewezenen 'n kans te geven „anders krijgen die een dubbele afstraffing." Van de 522 woningen worden 92 door Leidschendamse aanne mers gebouwd (52 door 'n com binatie van drie, onder wie de firma Tetteroo, 28 door de firma Baaten en 12 door de Stomp- wijkse firma Granneman). Ver der 72 door Lucas Bouwbedrijf, 54 door Panagro Warmond, die ook het complex aan de Voor- burgse Rodelaan bouwde en het leeuwendeel (304) door de firma Muys en de Winter te Rotter dam. WARMOND Gisteravond kwamen de leden van de Warmondse commissie Ruimtelijke Ordening bijeen om te oor delen over de binnengekomen bezwaar schriften tegen bet ontwerp-bestem- mingsplan Schipholspoorlijn. Na enige discussie bleek dat met de bezwaar schriften tegen de aanleg van de lijn en de vorm waarin, op gemeentelijk niveau helemaal niets meer kon worden gedaan omdat een aanvraag on verkla ring van geen bezwaar al op 6 septem ber naar GS was uitgegaan. De commissieleden vroegen zich op een gegeven moment dan ook min of meer verbijsterd af waarom zij bij elkaar waren gekomen. Het actieco mité „Schipholspoorlijn" had een bezwaarschrift ingediend waarin nog eens naar voren werd ge bracht dat er door NS onvoldoende argumenten zijn aangedragen tegen een gelijkvloerse afbuiging van de spoorlijn in de polder Klinkenberg. Als de Schipholspoorlijn aan de buitenkant zou worden gehouden en niet middenin de vier spoorbanen zoals de NS van plan zijn, zou het kunstwerk in Klinkenberg geheel kunnen vervallen en zouden beiden spoorlijnen op maaiveldhoogte kunnen worden aangelegd. Een tekening uit 1974 waarop de ongeliikvloerse kruising in beeld werd gebracht. Dit plan van het actiecomité zou wel inhouden dat vlak voor het station Leiden een gelijkvloerse kruising aangelegd zou moeten worden. Volgens het actiecomité stuit een kruising daar op minder bezwaren dan een landschapsverstorend, geluids overlast bevorderend en heel duur kunstwerk nabij Warmond. Door de lage snelheid bij vertrek en eindpunt kan een kruising bij het station geen hoog risico betekenen en bovendien zal er nabij het station in Den Haag ook een of meer gelijk vloerse kruisingen in de Schiphollijn worden aan gelegd. Het actiecomité vraagt zich met de leden van de commissie RO af waarom zulks in Den Haag wel mogelijk is en in Leiden niet. f De commissieleden konden niet anders doen dan het bezwaar op grond van de aangedragen argu menten gegrond te verklaren, wetend dat het mosterd na de maaltijd is. Het actiecomité zal nog via de commissie AROB protesteren tegen de procedure maar ziet weinig kans de plannen van NS nog te wijzigen. Dat de aanvraag om verklaring van geen bezwaar al enige tijd voor de behandeling van de bezwaarschriften is ingediend is het gevolg van gemaakte afspraken met minister Westerterp waardoor de gemeente Warmond gedwongen werd tijdig medewerking aan het plan te verlenen om niet gekonfronteerd te worden met een opgelegde beslissing van de minister zonder dat er van de zijde van de gemeen te nog inspraak mogelijk was. KORTWEG LEIDERDORP Voor de cur sus "Boeketten of bloemstukjes maken van gedroogde snijbloe men" georganiseerd door de volksuniversiteit K O afde ling Leiderdorp, blijkt zoveel belangstelling te bestaan, dat men besloten heeft naast de cur sus van dinsdagmorgen eenzelf de cursus op de dinsdagavon den te houden. In een serie van acht lessen worden door de cur susleidster mevr. G. A. de Jong de fantasie en het gevoel voor kleurencombinaties aan het werk gezet. Behandeld worden corsages, tafelstukjes, oude voorwerpen versieren, glasdeco- rSties enz. De eerste les wordt op dinsdagavond 25 oktober 1977 en van 20.00 tot 22.00 ge houden in de openbare lagere school "De Vogelweid" aan de Vronkenlaan. De cursusprijs be draagt 50.- exclusief mate- I riaal. Nadere inlichtingen kun- j nen worden verkregen bij mevr. I H. Q. M. Gerritzen-Liesker, Wil- helminastraat 32, tel. 894746. WASSENAAR De Wassenaar- I se toneelcombinatie "Dialoog" I begint het nieuwe seizoen op zaterdag 8 oktober in het Je- I roenhuis met de opvoering van I het blijspel "En ik dan?" De regie van het door Annie M G. Schmidt geschreven blijspel is in handen van Beppo Everts. De opvoering die om 20.00 uur be gint is een geestig stuk met veel spot en een tikkeltje moraal. Kaartverkoop: Schulpstraat 33 en Berkheistraat 10. LEIDERDORP De organisa tie "Kerk in Nood" houdt don derdag 6 oktober een inzame lingsactie van kleding en duur zame levensmiddelen in Leider dorp. Van 10.00 tot 11.00 uur wordt ingezameld op het terrein van de voormalige noodkerk. Van 11.00 tot 12.30 uur staat de kapelwagen bij de Menswor- dingkerk aan de Galaslaan. SASSENHEIM De secretarie- afdelingen "Bevolking, burger lijke stand, militaire zaken en sociale zaken" hebben hun tijde lijke noodbehuizing aan de Wes terstraat/hoek Jacoba van Beie- renlaan verlaten, en zijn met ingang van donderdag 6 oktober weer op het gemeentehuis voor het publiek bereikbaar. De boomkwekerijen (zoals hier in Mazerswoude) komen er volgens de Werkgroep Milieubeheer nog het beste af.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4