Klandestiene alcohol dreigt Nederland te overspoelen PvdA moet Van Agt op justitie slikken99 voor u SPANNING IN METAAL OVER LEERLINGSTELSEL Medeplichtige schietpartijen RAF gepakt Prinses opent bazar UW SMARTEGELD STEWARDESSEN S*; VOOR ZWANGERE Tong met uitroeiing bedreigd £eidóc (Soiwant Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. HaJIewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewt Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 qent. Woensdag 5 oktober 1977,68e jaargang na 20855 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Figt r,aro De opera „De bruiloft van Figa ro" op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur „Heeft de regen een vader" over motorrijders. Ned. I om 18.25 uur Sesam straat, om 20.00 uur laatste deel „Scènes uit een huwelijk" en om 20.50 uur filmportret van Liv Ullman. Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige overwe gend zuidwestelijke wind. Maxima ongeveer 14 graden. Morgen zon: 6.48-18.06. Maan onder 14.50. Scheveningen hoog water 8.44-21.17. Laag water 4.05-16.34. Zoon voor ex-gegijzelde (Van een onier verslaggevers) WIERDEN De 25-jarige mevrouw Ellenbroek-Prinsen uit Wierden, één van de twee vrouwen die wegens zwanger schap na veertien dagen de door de Molukkers bij de Punt gekaapte trein mochten verlaten, heeft het leven geschonken aan een zoon. Op de dag van de kaping was mevrouw Ellenbroek vijf maanden zwanger. Zij was op weg naar Groningen voor een medisch onderzoek. Ondanks herhaalde verzoeken van het crisiscentrum lieten de kapers haar eerst na veertien dagen gijzeling vrij, samen met mevrouw Brouwer uit Nijmegen, die toen twee maanden zwanger was. Arrestaties in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AFP) De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in totaal 184 jonge Afrikaanse betogers gearresteerd tijdens incidenten in zwarte steden van Transvaal. Inmiddels is een tweede Afrikaan overleden aan de verwon dingen die hij zondag tijdens ongeregeldheden in Queen- stown in het oosten van Kaapprovincie opliep. Het hoofd van de oproerpolitie, generaal David Kriel, deelde mee dat een paar honderd jongeren bestuursgebouwen en auto's in brand hadden gestoken en barricades hadden opgericht in Mahla, Sibasa en Hammandskraal, in het oosten en noorden van de provincie Transvaal. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Ons land dreigt overspoeld te worden met klandestiene alcohol. De voorzitter van het bedrijf schap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer Th. Hooy, zei dit vanmorgen in zijn rede tij dens de openbare vergade ring van het bedrijfschap. Van vele zijden uit de be drijfstak komen berichten, dat men geconfronteerd wordt met de handel in goedkope klandestiene alco hol. De laatste jaren zijn er zo'n 23 klan destiene stokerijen opgerold, die een produktie hadden van duizenden li ters pure alcohol per week. Maar daarmee is het probleem niet verhol pen. De handel staat onder enorme druk en wordt met goedkope aanbie dingen verleid, aldus de heer Hooy, die duidelijk liet uitkomen, dat klan destiene alcohol een belangrijke rol speelt in de huidige strijd om de lage, lagere en laagste prijzen. Volgens de heer Hooy blijft de over heid duidelijk in gebreke bij de aan pak van deze illegale praktijken. Het meest verontrustende vindt hij ech ter, de ejmstige schade die hierdoor aan de volksgezondheid kan worden toegebracht Indien er iets fout gaat, kan dat onherstelbare gevolgen heb ben voor de gebruikers van het foute produkt. Fel protesteerde de heer Hooy ook tegen de gang van zaken rond de minimumprijsregeling; het openbaar ministerie heeft hangende een uit spraak van het Europees hof de vervolging van overtreders van de verordening opgeschort Een uit spraak is niet voor begin 1978 te verwachten, maar dit betekent wel dat nu over de ruggen van de onder nemers in de detailhandel in dran ken een juridisch steekspel wordt uitgevochten. De drankoorlog die nu gaande is heeft een versnelde sane ring tot gevolg. Volgens de heer Hooy zijn momenteel al meer dan 2000 arbeidsplaatsen op de tocht ko men te staan. De koude sanering zal daarom moeten worden gestopt Wij kunnen niet zonder een prijsrege ling, aldus de heer Hooy. OMWILLE VAN WELSLAGEN FORMATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA moet er vandaag tegen heug en meug mee akkoord gaan dat Van Agt terugkeert als minister van justi tie. Dat is de prijs die PvdA en D'66 voor bet slagen van de kabinetsformatie moeten betalen. Informateurs Veringa en Den Uyl proberen tot een akkoord over de zetelver deling in het nieuwe kabinet te komen, maar aan het begin van de bespreking vanmiddag met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 stonden de tegenstellin gen nog torenhoog. De informateurs hoop ten op een beetje geluk, zodat zij vandaag de informatieperiode zouden kunnen afron den. De tegenstellingen spitsen zich gisteren toe op de persoon van mr. Van Agt en op de zetelverdeling. De informateurs hadden twee verianten ter bespreking in de kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 voorgesteld. De eerste: een zetelverdeling van 8 minister sposten voor de PvdA, 7 voor het CDA en 1 voor D'66; de tweede een verdeling van 7 voor PvdA, 7 voor CDA en 2 voor D'66. Van Agt had in het beraad met de informa teurs te kennen gegeven dat hij wilde wijken en in ieder geval geen struikelblok voor de formatie wilde zijn. De voorkeur van Van Agt bleef uitgaan naar justitie, eventueel naar binnenlandse zaken. In de voorstellen van de informateurs was justitie inderdaad aan het CDA toebedeeld, maar PvdA en D'66 wilden niet dat Van Agt op dit ministe rie terugkeert. De vrees was dat de „deinin gen en onrust van de laatste jaren", zoals Terlouw zei, dan weer terug keren. De CDA kamerfractie wilde echter op geen enkele voorwaarde dat haar fractieleider het „bos werd ingestuurd" zoals Van Agt het uitdrukte. „Wij laten onze man niet wegstu ren", aldus de CDA-fractie. De PvdA-fractie gaf unaniem steun aan het voorstel om 8 zware ministersposten door de PvdA te laten bezetten, 7 door het CDA en 1 voor D'66, maar dit is voor het CDA „volstrekt onaanvaardbaar", zo liet Van Agt weten. Voor de informateurs was dit woord onaanvaardbaar echter „niet ontvankelijk". De PvdA wilde vandaag wel over 7 posten voor PvdA, 7 voor CDA en 2 voor D'66 praten. Wanneer daartoe zou worden beslo ten, zijn Kruisinga en Andriessen als kandi daat ministers door de PvdA minder aan vaardbaar. Andriessen omdat hij bezwaren tegen het regeerakkoord had en Kruisinga omdat hij oppositie tegen het eerste kabinet Den Uyl voerde. Bij 8 PvdA en 7 CDA ministers zou de PvdA deze twee politici nog wel morrend accepteren. Het CDA geeft de voorkeur aan de verhou ding van 7 ministers voor PvdA, 7 ministers voor CDA en 1 voor D'66. De bevooroorde ling voor de PvdA zit dan in de post van minister-president en enkele zware posten zoals buitenlandse zaken, onderwijs, finan ciën en sociale zaken. Met Van Agt was eventueel wel te praten over twee zetels voor D'66, maar dat moeten dan wel de „ondank baarste en kleinste" zijn. Als de PvdA geen CDA-man op justitie wenst, dus Van Agt niet, dan moet Van Kemenade op onderwijs verdwijnen en wil het CDA dat departement bezetten. „Justitie en onderwijs zijn namelijk belangrijk gezien de geestelijk-culturele omwentelingen" in de komende tijd, aldus Van Agt. De verwachting is dat de informateurs van daag nog op een slotconclusie aankoersen. Vermoedelijk zal de PvdA er uiteindelijk mee akkoord gaan dat zij 7 ministersposten krijgt, evenveel als het CDA. Door de zwaar te van enkele posten heeft de PvdA er dan voldoende uitgesleept. De terugkeer van Van Hoofdrolspeler Van Agt. slachtoffer Of ^gt op justitie moet ze dan op de koop politiek overwinnaar? Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres: woonplaats Koningin in de ban Koningin Margrethe van Denemarken (boven) kan méér dan de troonrede waardig voorlezen: zij is de Ingahild Grathmer, die 70 illustraties maakte voor een uitgave van Tolkiens „Lord of the Rings" (In de ban van de ring) door Ronald Reusl. Het gaat om een beperkte uitgave van 1.500 exemplaren die vrijdag in de handel komen. Onder: een van de illustraties met een „weg door Mordor". DEN HAAG In de metaal dreigt een conflict te ontstaan over de status en de beloning van jongeren, die vanuit het leer lingstelsel bij de metaalbedrijven werk zaam zijn. De werkgevers willen de belo ning van deze jongeren „aanpassen aan hun prestatieniveau", dat lager zal liggen dan het wettelijk minimumloon. Noch de bonden, noch de Katholieke wer kende jongeren voelen hiervoor iets. De bonden weigeren onderscheid te maken tus sen leerlingen in de verschillende jaren van hun opleiding. „Het is en blijft een opleiding en dan mag de produktiviteit geen uitgangs punt zijn", aldus de bonden. De KWJ meent, dat deze jongeren evenveel recht op normaal loon en andere rechten uit de cao hebben als andere werknemers in de metaal. De werkgevers hebben hun opvattingen ken baar gemaakt aan de ministers van Onder wijs en van Sociale Zaken. Zij vragen hen met de door hun bedoelde aanpassing ak koord te gaan. Een onderzoek zou hebben uitgewezen dat bedoelde jongeren in het eerste leerjaar weinig produktief zijn en in het tweede jaar meer. Volgens de werkge vers moet de aanpassing het mogelijk ma ken, dat ondernemers in de metaal in de toekomst leerlingen in hun bedrijven blijven opnemen. Prinses Margriet heeft vanmorgen in Maduro- dam de jaarlijkse bazar van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers en de vereniging „Zorg en Bijstand" geopend. Onder de aanwezigen be vonden zich burgemeester Schols van Den Haag, mevrfluw vanlEeghen-Langeveld, voorzitter van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de heer C. E. Baron van Asbeck, voorzitter van vereniging ,Zorg en Bijstand". de opbrengst van de bazar, die voor de dertig ste keer wordt gehouden, is voor de beide verenigingen, die vrijwilligerswerk verrichten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Limburg is gisteren de 21-jarige F.S. uit Kerkrade aangehouden, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de schietpartijen tussen de leden van de Rote Armee Fraktion en de politie op 19 september in Den Ilaag en op 22 september in Utrecht waarbij een politieman werd gedood en twee gewond. Het ministerie van Justitie wenst „om recherchetechnische rede nen" niet bekend te maken wie de arrestatie heeft verricht en onder welke omstandigheden die plaats vond. De Franse politie en de kustwacht kijken, na een tip van Interpol, langs de westkust van Frankrijk uit naar twee gehuurde jachten, een Brits en een Nederlands, die volgens de politie zouden kunnen zijn gebruikt bij de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoor zitter Schleyer. Het Nederlandse jacht werd op 4 september gehuurd door een man die het schip niet zoals was afgesproken, twee weken later terugbracht. De 25-jarige Knut Folkerts, het lid van de Rote Armee Fraktion dat op 20 september na de schietpartij in Utrecht werd gearres teerd, zal in Nederland worden geconfronteerd met getuigen van misdrijven die hij in West-Duitsland zou hebben gepleegd. Folkerts wordt onder meer gezocht voor de moord op de procureur-generaal Buback. De confrontatie is mogelijk op grond van een Europees verdrag over wederzijdse rechtshulp. Gorilla neer De gorilla Jo-Jo van de Belle Vue die rentuin in Manches ter is na tien don derende minuten neergegaan. Hem waren kalmerende middelen toege diend. omdat hij moest verhuizen, een reisje dat zijn begeleiders met enige zorg vervul de. Tien minuten heeft Jo-Jo gevoch ten tegen de 'gevol gen van de injectie, toen ging hij neer. ér l. A i CHICAGO (AFP) De Amerikaan se luchtvaart maatschappij dollar betalen aan ca. 300 stewardes sen die tussen 1965 en 1970 wa ren ontslagen om dat zij zwanger waren. De betrok kenen zullen voorts in hun functies hersteld kunnen worden. Deze overeenkomst werd dinsdag voor de federale rechtbank in Chicago bereikt na een proces dat zeven jaar geduurd heeft waarbij de stewardessen gezamenlijk door één advocaat, Charles Pressman, werden verdedigd. De maatschappij was ervan beschuldigd de rechten van de stewardessen ingevolge de wet op de burgerrechten van 1965 te hebben geschonden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Na de haring zal ook de tong uit de Noordzee verdwijnen als de landen rond deze zee een niet veel sterkere vangstbeperking van deze vis zullen doorvoeren. Ook zal de controle daarop waterdicht moeten worden. Dit concluderen biologen van het ministerie van Landbouw en Visserij. Zij zijn tot deze overtuiging gekomen nu gebleken is dat de tongstand in de Noordzee in 1976 opnieuw met ongeveer 17 procent is afgenomen. In de Noordzee zou nog slechts dertienduizend ton tong zitten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1