AtVV en PEC geven felkaar niets toe Geen bijrol voor Sanders door rugblessure Panatta KARPOV NOG NIET ZEKER VAN WINST )ebuut Brandts sn De Bree in selectie Oranje DAGBOEK VANEEN AMATEUR SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PAGINA 13 Periodekampioenschap nog niet beslist MW onderhandelt met Bobby Vosmaer (AZ'67) over een con tract tot het einde van dit sei zoen. Vosmaer speelt als rech terspits of op het middenveld en ondervindt op die plaats bij de Aikmaarse eredivisieclub veel concurrentie. Meteen nadat bekend werd dat AZ wel genegen is Vosmaer voor de rest van het seizoen naar een andere club te laten vertrekken, hebben Feyenoord, FC Den Haag en Volendam zich als kandidaten gemeld. Maar Bobby Vosmaer en AZ zouden er het meest voor voelen een overeenkomst met MW aan te gaan. indhoven MW en PEC wolle geven elkaar niets toe. iefst 120 minuten lang hebben s twee eerste-divisietoppers ge- robeerd de eerste periode tot :n beslissing te brengen maar en scheidsrechter Charles Cor- :r een eind maakte aan het uei, was de score nog altijd in renwicht: 2—2. Een tweede be- lissingswedstrijd is daarmee ™^iodzakelijk geworden. Deze zal i woensdag 9 november wor- n gespeeld. Zaterdag valt de islissing welk stadion plaats in handeling wordt. nds MW naar de eerste divisie is degradeerd, is het PEC Zwolle al zeven :er tegengekomen. Voor de vijfde maal verde dat gisteravond in het PSV-sta- >n waar 11.000 voornamelijk Limburgse pporters voor een sfeervol decor zorg- :n, een eind stand van 1—1 op. De - idere twee keer dat de clubs tegen kaar speelden, was PEC de sterkste. En ook in de verlenging bleven de twee rivalen op elk één treffer steken. MW heeft overigens verreweg de beste kansen gehad om gisteravond al de kam pioen van de eerste periode te worden. De Limburgers wonnen de slag op het middenveld, toonden zich ook veel agres siever en creëerden zich handen vol kan sen. Maar aan afwerking kwamen de MWers niet toe, ook al omdat de Zwolse, defensie door Rinus Israël uitstekend werd geleid. Het missen van kansen ver schafte PEC Zwolle zelfs riante uitzich ten op de titel, want in de negentiende minuut van de tweede helft bracht Ron Jans de bal uit een hoekschop recht streeks in het doel. Duwen De vroegere PEC-doelman Peter Gerards had op de doellijn meer aandacht voor het partijtje duwen dat hij met Bennie Hendriks aan het uitvechten was en werkte daardoor het leer alleen nog maar verder achter de lijn. MW, waarvan in de tweede helft Kowalik in plaats van Bonfrére speelde, dirigeerde Barry Huls- hoff naar het Zwolse doel, maar de hoge ballen die voortdurend in de buurt van de oud-Ajaxied en de even lange Huub Smeets neerdaalden, werden door Rinus Israël en Kees Komelis steeds weer met succes gepareerd. Tien minuten voor het einde van de officiële speeltijd kwam MW dan toch aan de verdiende gelijkmaker. Smeets, die in de laatste minuut van de eerste voorzet van Van Berlo door naar aan- gevaarlijke man in de Zwolse voorhoede, bracht de de bal scherp voor, waarna Jans de paal trof. Frandsen kwam een fractie van een seconde te laat om uit de rebound te scoren. In de tweede helft van de verlenging leek dan toch de beslissing te vallen. Na vijf minuten kopte Hulshoff de bal uit een helft het flink opgekomen Limburgse le gioen tot wanhoop had gebracht door op een paar meter voor Tukker nog te mis sen, kopte uit een hoekschop met een fraaie boog in de uiterste hoek. In de slotminuten werd Van Berlo bijna match winnaar, toen hij behendig langs de Zwolse verdediging glipte, maar oog in- oog met Tukker faalde. De verlenging bracht direkt al sensatie, want er was nauwelijks een minuut ge speeld of Van Berlo had al gescoord. Gelukkig voor PEC stond Smeets op dat moment echter buiten spel. De Zwolse ploeg wankelde, zonder Israël die door IJzerman was vervangen. Maar op het moment dat iedereen een Limburgs doel punt verwachtte, brak PEC plotseling goed uit. Banhoffer, eigenlijk de enige voerder Jos Dijkstra, die onhoudbaar hard inschoot Maar PEC Zwolle wilde zich nog niet gewonnen geven. Een mi nuut later mocht Kornelis een vrije trap nemen, Banhoffer tikte de bal slim voor de voeten van Hoekstra, die Gerards vervolgens' geen schijn van kans gaf. Zeven minuten voor het einde van de tweede verlenging had PEC Zwolle bijna zelfs nog gewonnen. Banhoffer kopte echter uit een voorzet van Hoekstra in het zijnet De opstellingen waren: MW: Gerards; Webb, Lacroix, Hulshoff, Schrijnemakers; Jansen, Dijkstra, Willrich (Meulkens); Bonfrére (Kowalik), Smeets en Van PET0'T,, 1,1,^ n™,T.„ai m V„ PEC kan Rinus lsraël n°9 Steeds niet missen. Us wiÏÏSH.ÏK2FrLf/^TiS'iJl.eerste extra confrontatie met MW leidde hij Steinvoort (Hendriksen), Banhoffer en Jans. ging V3n de Zwolse ploeg Uitstekend. Ook in de- de verdedi- FILLOL MAAR KORT IN WORLD STAR-TOERNOOI GRONINGEN - Ilie Nastase heeft gisteren gedaan waar de demonstrerende leden van het Chlli-comité buiten op de stoep van de Groningse Martini-hal om vroegen: Hij sloeg Jaime Fillol „out". Maar de 6-4, 6-4 waarmee hij het rondreizende World Star tennistoernooi van zijn eerste zege voorzag, had weinig te doen met een poging van de Roemeen om de tennis sport een dienst te bewijzen (zoals hij nadrukkelijk niet deed in de David Cup-wedstrijd Roemenië-Engeland) of de anti junta gevoelens in Nederland aan te wakkeren. Voor hem was het simpelweg de draad van de overwinning uit rollen, die hem zondag in Rot terdam een fortuintje moet be zorgen waar de modale Neder landse werknemer drie jaar da gelijks van acht tot vijf voor in de weer dient te zijn. Met het aanbrengen van een extra coating hadden de organi satoren Roffel en Steur de baan aangepast aan de wensen van de Roemeense balkunstenaar. Nastase, „fris" terug van een eendaags uitstapje naar Luzern, beloonde de vriendelijkheid van de organisatie met een onder houdend vertoon van zijn nog altijd fenomenale tenniscapaci- teiten. De topspin van fore- en backhand duwden Fillol de baan uit en het was alleen aan wat nonchalance van Roemeen se zijde te danken dat Fillol nog 51 minuten in de baan stond. Om de demonstratie te ontlopen werd de Chileen na afloop door de achterdeur naar zijn hotel gebracht. Op die manier waren sport en politiek gisteren in Groningen weer gescheiden. Sanders Een rugblessure van de Italiaan Adriano Panatta heeft Louk Sanders uitgevoerd boven het bijrolletje dat voor hem in het milieu van de groten leek weg gelegd. Bij een stand van 2—6, 6—4, 2—1 in het voordeel van Panatta liet de Italiaan weten onmiddellijk massage nodig te hebben. Dat kon uiteraard niet Okker speelde weer eens in Nederland. In de Rodahal te Kerkrade versloeg hij de Brit Mark Cox (links) in het kader van het World Star toernooi. binnen dc maximale tijdsduur, die voor het wisselen van helft staat, en dus werd Sanders tot winnaar uitgeroepen. ,Jk had niet eens gemerkt dat hij wat mankeerde", aldus een beduusde Nederlandse kam pioen. „Ik had natuurlijk graag op een andere manier willen winnen. Daartoe zag ik best kansen. Er waren per slot van rekening al zoveel doorbraken geweest, dat die één of twee van de laatste set er best bij hadden gekund". Okker In de openingspartij in Kerkra de troffen de twee dertigers, Tom Okker en Mark Cox, el kaar. Het tweetal heeft er voor de 1100 toeschouwers een lange en vooral ook spannende wed strijd van gemaakt. Bijna twee uur lang bestookten zij elkaar met gevaarlijke topspin-ballen op de zeer krachtige rubber vloer, die echter vanwege de ongelijkmatige ondergrond no gal wat oneffenheden vertoon de. De drie-endertigjarige Okker leek de eerste set snel naar zich toe te trekken, maar de één jaar oudere Brit kwam via enkele passings terug. Het werd 3—3 en de strijd ging gelijk op tot 6—6, waarna Cox met 74 de tie break won en daarmee de set (7-6). Okker doorbak in de tweede set bij 2—2 de service van Cox en dank zij meer pressie en preci sie in zijn slagen kwam een regelmatige 64 tot stand. De beslissende set ging tot 33 ge lijk op. Beiden lieten fraaie ac ties zien en talrijke ralleys met veel schaaktennis kregen veel bijval. De linkshandige Cox ver loor de belangrijke zevende ga me op love, maar Okker leverde ook daarna zijn service in (4—4). Cox kreeg vervolgens met 5—4 in zijn voordeel match-point. doch zijn return belandde naast de zijlijn. Okker greep toen zijn kans, kwam langszij en toonde zich in de tweede tiebreak met 7—3 de sterkste (7—6) en won daarmee zijn eerste wedstrijd in de blauwe groep. Tevredenheid dus bij Okker en Sanders, de Nederlandse in breng bij de start van het zes daagse World Star tennistoer-' nooi, ontevredenheid bij de or ganisatoren. De seances in Kerkrade en Groningen trokken elk zo'n 1200 toeschouwers. Veel te weinig om waar te maken, dat er in de provincies zo'n overweldigende behoefte be staat om naar tennis van topni veau te gaan kijken, zoals de organisatoren Steur en Roffel veronderstellen. Op de overige tussenstations naar de finale, zondag in Rotterdam, loopt de voorverkoop overigens beter. Overige uitslagen: enkelspel: Vitas Gerulaitis (VSt>-Bil] Scanion (VSO 6—3. 75; dubbelspel: Sanders/Nas- tase-Panatta/Fillol 8—9. TILBURG De voorlaatste ronde van het interpolistoer- nooi heeft nog geen beslissing gebracht over de toernooiwi- naar. Zowel Miles als Karpov won zijn partij tegen respectie velijk Olafsson en Andersson. Karpov stuitte in de tiende ron de op felle tegenstand van An dersson. De partij werd in eer ste instantie afgebroken, maar in de voortzetting moest de fZweed zich uiteindelijk toch ge wonnen geven. De wereldkam pioen heeft nu uit tien partijen 7 1/2 punt, is nog ongeslagen, maar nog niet zeker van de- eindoverwinning. De Brit Miles won van de IJslander Olafsson in grootse stijl en volgt Karpov op een half punt JAN Jan die een perfect toer nooi speelt, moest tegen Hort met remise genoegen nemen. De Nederlandse grootmeester pro beerde van alles, maar de Ts jech wist van geen wijken. Ook in de analyse na de partij schudde de Praagse speler alle antwoorden uit zijn mouw. Tim man rest nog de hangpartij te gen Gligoric. Remise hierin zou al verdienstelijk zijn. De remise-partijen stelden niet veel voor. Wel interessant om te zien was de Rus Balasjov, die vrij onopvallend tot nu toe speelde. De Rus ging als een furie op winst uit tegen Gligoric. De afgebroken stand biedt hem ontegenzettelijk winstkansen. De uitslagen vu de tiende ronde rijn: Timraan (Ned>—Hort (Tsj) 1/2-1/2;- Karpov (Rus)—Andersson (Zwe) 1—0; Miles (Eng)—Olafsson (LJsl) 1—0; Sosonko (Ned>—Kavalek (VS) 1/21/2: Smyslov (Rus)—Hübner (WD1) 1/2-1/2; Gligoric (Joel-Bala* jov (Rus) afg. Afgebroken partijen negende ronde: Gligoric—'Timman afg., Balasjov—S- myslov 1—0. De stand na tien rooden Ik I Karpov 7 UI 2. Miks 7; t. Tim- 9/10. Smyslov, Andersson 4; sonko 3 1/2; 12. Olafsson 2 1/2. De partij tussen Miles en Olafsson had net volgende verloop: Wit: Miles (GB) Zwart: Olafsson (IJsl) (tiende ronde) 1. c2-c4 e7-e6, 2. Pbl-c3 d7-d5, 3. d2-d4 Lf8-b4, 4. e2-e3 Pg8-f6,5 Lfl-d3 c7-c5, 6. Pgl-f3 0-0, 7. 0-0 Pb8-c6, 8. d4xc5 Lb4xc5, 9. a2-a3 a7-a6. 10. b2-b4 Lc5-a7, 11. Lcl-b2 Dd8-e7. 12. Ddl-e2 Lc867, 13. Tal-dl Tf868. 14. Ld3-bl d5xc4, 15. De2xc4 Ta8-c8, 16. Dc4-h4 Ld7-e8. 17. b4-b5 a6xb5, 18. Pc3xb5 La7-b8, 19. Lb2xf6 De7xf6. 20. Lblxh7+ Kg8-f8, 21. Dh4xf6 g7xf6, 22. Tdlxd8 Tc8xd8, 23. Lh7-c2 Pc6-a5, 24. a3-a4 Td6c8, 25. LcM3 f6-f5, 26. Tfl-bl Le8-c6, 27. Pf3-d4 Lc6-d5, 28. f2-f3 LbO«5. 29. Kgl-f2 Kf8-e7, 30. f3-f4 Le5-f6, 31. Tbl-b2 Ke7-d7, 32. Tb2d2 Kd7-e7,33. Td2-c2 Tc8xc2+, 34. Ld3xc2 b7-b6. 35. Ld. dl Pa5-b7, 36. PbVc7 Ld5>-e4, 37. Pc7-a8 Ke7-d6. 38. Pa8xb6 Lf0d8.39. Pb6-c4+ Kd6-c5. 40. Pc4«5 Kc5-b4, 41. Pe5xf7 Ld8-b6, 41 Pd4x*6 Kb4- c3, en zwart gaf het tegelijkertijd op. Kortsjnoj naar Zwitserland BERN Victor Kortsjnoj zal zich begin november van dit jaar vestigen in Zwitserland. Van de Zwitserse autoriteiten heeft de ex-Rus toestemming gekregen zijn dimicilie op te slaan in het plaatsje Wohlen in het kanton Aargau. Een woordvoerder van Kortsj noj gaf deze verklaring in Bern, waar hij gesproken had met de immigratiedienst van de Zwit serse regering. Kortsjnoj ver kreeg verder de vrijheid om Zwitserland zonder speciale ver gunning in en uit te reizen. De 46-jarige grootmeester be reidt zich momenteel in de buurt van Keulen voor op de finale van het kandidatentoer nooi, die in november gehouden zal worden in Joegoslavië en waarin Boris Spasski zijn tegen stander zal zijn. De winnaar van deze tweekamp verkrijgt het recht wereldkampioen Karpov uit te dagen. Voor de organisa tie van deze match heeft Luzern zich als kandidaat gemeld. werden de jaarlijkse voetbalonderscheidingen uitgereikt. Georges Georgescu van Dynamo Boekarest won de gouden schoen. Vella Varadi (Vasa Boedapest) Müller (FC Köln) verdienden respectievelijk een zilveren en een bronzen NOG GEBLESSEERD SIST Rob Rensenbrink is niet tijdig hersteld m zijn blessure ofn deel uit te kunnen maken m de selectie van het Nederlands elftal voor kwalificatiewedstrijd tegen Noord-Ierland. oor dit duel van volgende week woensdag koos terim-bondscoach Ernst Happel wel Rensen- inks clubgenoot Nico de Bree: Met de PSV-ver- Miiger Ernie Brandts (al is die opgeroepen als serve tegen Rusland) debuteert hij in de groep 22. Daarin is ook Jan Jongbloed (Roda JC) eer teruggekeerd en is het aantal geselecteerde >el verdedigers op vier gebracht e selectie bestaat uit: Wim Suurbier, Ruud Krol, uud Geels, Tscheu la Ling (allen Ajax); Nico de ree, John Dusbaba (beiden Anderlecht); Hugo ovenkamp, Wim van Hanegem, Jan Peters, Kees ist (allen AZ'67); Johan Cruijff, Johan Neeskens >eiden Barcelona); Johnny Rep (Bastia); Eddy reytel, Wim Rijsbergen, Wim Jansen (allen Feye- pord); Jan van Beveren, Willy en René van de Van Hanegem niet tegen Rusland DEN HAAG Wim van Hane gem speelt vanavond niet in de vriendschappelijke interland tegen Rusland. Van Hanegem, die zich maandag wel in Zeist meldde, bleek bij nader onder zoek door bondsarts Frits Kes- scl, dermate aan het linkerdij been geblesseerd dat men het niet verantwoord acht de AZ- middenvelder te laten spelen. Voor Van Hanegem speelt in de ftyenoord-kuip Willy van de Kerkhof van PSV. Kerkhof, Willy van der Kuylen en Ernie Brandts (allen PSV) en Jan Jongbloed (Roda JC). Voor het Noordierse team selecteerde manager Danny Blanchflower onder andere George Best en vier spelers van Manchester United. Door Billy Caskey van Glentoran te vervangen door Gerry Armstrong van Tottenham Hotspur heeft Blanch flower nu een selectie zonder in Noord-Ierland spelende voetballers. De zestien geselecteerden zijn: Pat Jennings (Arsenal), Jim Piatt (Middlesbo- rough), Pat Rice (Arsenal), Jimmy Nicholl (Man chester United), Allan Hunter (Ipswich), Chris Nicholl (Southampton), David McCreery (Manches ter United), Sammy Mcllroy (Manchester United), Brian Hamilton (Millwall), Chris McGrath (Man chester United), George Best (Fulham), Trevor Anderson (Swindon), Terry Cochrane (Burnley), Gerry Armstrong (Tottenham Hotspur), Sammy Nelson (Arsenal), Martin O'Neill (Nottingham Fo- rest). Manchester City verspeelt koppositie (ANCHESTER Manchester ity, dat na zaterdag met Not- nghara Forest nog zo fier aan op ging in de Engelse league, eeft zijn toppositie gister- vond bij Coventry City ver- >eeld. De nederlaag van 4—2 as er debet aan dat Notting- am Forest, dat op eigen grond >swich Town met 4—0 (alle effers van Peter White) ver- oeg, nu alleen bovenaan staat, eter White was de grote man ij Coventry. Zijn hattrick bleek eveel voor Manchester City. Dennis Stuart en Peter Barnes scoorden voor de Mancunians. De vierde en beslissende treffer voor Coventry werd gemaakt door Ian Wallace. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden zijn: Arsenal—Liverpool 0—0; Coven try City—Manchester City 4—2; Everton—West Bromwich Al bion 3—1; Nottingham Fores t—Ipswich Town 4—2; Wolver hampton Wanderers—Derby County 1—2; Birmingham Ci ty—Queens Park Rangers 2—1. SELECTIE HOCKEYTEAM VOOR TRIP NAAR INDIA fTRECHT Wim van Heumen, de coach van het Nederlandse teren-hockeyteam, heeft vijftien spelers geselecteerd voor de trip aar India. Het zijn de veertien spelers, die het toernooi in het festduitse Limburg an der Lahn zo succesvol afsloten, plus Peter an der Horst van Amsterdam. Een zestiende speler wordt in de >op van deze maand aangewezen. te selectie bestaat uit: Pierre Hermans (Oranje Zwart), Maarten ikking (Schaervveyde), Wouter van den Bergh (Amsterdam), Theo- oor Doyer (Bloemendaal), Geert van Eijk (Venlo), Thorn van 't lek (Kampong), Hans Jorritsma (Amsterdam), Ties Kruize (HCKZ), fouter Leefers (HGC), Paul Litjens (Kampong), Carel van der taak (Oranje Zwart), Ron Steens' (HCKZ), Tim Steens (HCKZ), Peter van der Horst (Amsterdam) en Imbert Jebbink (Kampong). Miles denkt na over zijn tweede zet tegen Olafsson. De jeugdige En gelsman is de enige, die Karpov' eventueel nog van de zege af kan houden in het internationale toer nooi van Tilburg.. Ofschoon Genna Sosonko toch ook min of meer uit Rusland is uitgeweken hij emigreerde eerst naar Israël en staat nu op het punt de Nederlandse nationaliteit te verwerven kan hij het toch heel goed vinden met de Russi sche schakers. Zij conver seren ongedwongen met elkaar en schertsen er zelfs op los. Gistermorgen feliciteerde hij Balashov en Smyslov met „de nieu we constitutie". De strek king van deze gelukwens kan ik niet overzien, maar beide heren glimlachten minzaam en retourneerden de felicitatie, want naar hun smaak hoort Sosonko er waarschijnlijk nog steeds een beetje bij. Maar naderhand vertelde Genna mij wel, dat Smyslov (die ook al weer 56 jaar is) er meesmuilend aan had toegevoegd: „Jonge hon den hebben geen medelij den met de oude wolf". Dezelfde Sosonko heeft in dit toernooi overigens verklaard gewonnen te hebben gestaan tegen alle drie de Russen, maar uiteindelijk toch niet meer dan remise tegen hen behaald. Dat roept natuur lijk weer allerlei verwar- rend-duistere, psychologi sche achtergronden op. Constant Orbaan ontrafel de ze op de van hem bekende nuchtere, maar bijzonder efficiënte ma nier. Hij zei: „Kijk eens, ik herinner mij dat ik 'n keer speelde tegen Max Eu we en glad gewonnen kwam te staan. Tot dan toe had ik dan ook gewoon tegen het bord gespeeld. Op een gegeven moment realiseer de ik mij echter ineens, dat Euwe tegenover mij zat, deed een paar stomme zetten en verloor". Het geheugen van de topschaker, dat is ook weer zoiets. Tijdens een kleine conversatie in hotel Bosrand bleek Fridrik Olafsson zich ineens nog alle uitslagen te herinne ren van een gehouden toernooi, waaraan hij enkele jaren geleden had deelgenomen. Dat is dan nog tot daar aan toe. Maar hij citeerde ook uit het hoofd alle openingen van alle toen gespeelde partij en en Fridrik stelde zich kennelijk niet aan, want toevallig had iemand het toernooiboek ter controle bij zich. Gisteravond zaten Anders son, Huebner en Timman in het hotel joelend van de pret een heel toernooi ik meen dat om hef kam pioenschap van Rusland in 1952 nog eens door te nemen uit een boek. In een adembenemend tempo, want dat moest met al die .duizenden zetten wel. Inmiddels speelde Hort en Olafsson elders in „Bos rand" een partijtje tafel-' tennis. Ik zie die jongens, eerlijk gezegd, liever schaken. Zoals er, niet alleen naar mijn, maar naar ieders smaak, natuur lijk ook schakers zijn, die beter kunnen gaan tafel tennissen. Maar op een gegeven moment stootten Fridrik en Vlastimil tenge volge van een ongelukkige manoeuvre op nogal hard handige wijze met de hoofden tegen elkaar. Hef enige, maar dan ook onmiddellijke commentaar van de vrij omvangrijke Tsjech was: „Ik heb je toch al gezegd, dat je je schoenen moest uittrekken, voordat je gaat tennissen". Harm Wiersma heeft inmiddels ook het schaak toernooi bezocht. Als dammer en als mens, naar in de wandelgangen uit drukkelijk werd geconsta teerd. Ik weet niet wie het precies was, maar iemand stelde meteen categorisch vast dat hier sprake moest zijn van een klassieke contradictio in termines. Overigens schijnt het wel waar te zijn dat „Interpo lis" in de toekomst wel degelijk *t>ok wat aan dammen schijnt te gaan doen. Een hele zorg meer Voor de bonafide schaker dan. De aardigste deelnemers aan het Interpoli schaaktoernooi zijn overi gens toch wel de mensen die geregeld komen kijken. Zondag waren het er wel zestienhonderd. Voor een goed deel vaders, die wel konden schaken en moe ders die uit louter medele ven waren meegekomen. En de kindertjes op de grond met een glaasje cola. Per slot van rekening was Anatoli Karpov ook zo begonnen. Misschien is het publiek bij de IBM en de Hoogoven-toernooien iets deskundiger en dus ook wat agressiever, maar in Tilburg is het, behalve dus het talrijkste, ook zeker het liefste. Kortom, die heer die ik gisteren bij de explicatie van Hein Donner tegen zijn mede stander hoorde zeggen: „Begrijp je nu, waarom ik nooit meer naar het voet ballen ga?" HERMAN HOFHUIZEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13