Koelie Scheenstra: man van eerste uur Jaap Crooij nodigt amateurs uit voor wedstrijd in het buitenland Uitslagen Hilversum Steeds meer geraffineerde U^j HUIS UIT meubelcreaties Tekst: Tiny Francis Van alle markten thuis INTERNATIONALE DUELS MET GESLOTEN BEURZEN Zaterdag met Feenstra tegen Hys Intervam Sheila Young stopt SPORT SASSENHEIM Iemand die amateurs uit Nederland uitno digt wedstrijden in het buiten land te spelen, en dat zonder kosten, moet een echte sport liefhebber zijn. Jaap Crooij is zo iemand. Zijn "aam is niet onbekend in de omgeving van Den Haag. De meeste voetbal lers kennen hem en zullen waarschijnlijk ook wel hopen een keer mee te mogen met de zogenaamde Velamos naar het buitenland. Een vreemde naam voor een op een bijzondere ma nier ontstane ploeg. Jaap Crooij: „Het idee om met Velamos buitenlandse wedstrij den te gaan spelen is afkomstig uit mijn werkzaamheden. Ik im porteer fietsen onder de naam Velamos in Tsjecho-Slowakije. Nadat ik dat enige tijd had ge daan, ontstonden ook de spor tieve relaties. Wij werden dan ook eens uitgenodigd met een team Nederlandse spelers naar Tsjecho-Slowakije te komen en hebben dat gedaan. Meteen, van de eerste keer af, is het een succes gebleken, zowel voor de spelers als voor de organiseren de vereniging. En om niet zelf achter te blijven, hebben wij altijd gevraagd of de Tsjechen naar Nederland wilden komen. En ook dat gebeurt nog elk jaar. Het enige verschil is dat wij met auto's komen, zij met een bus." Om de buitenlandse „gastvoet- ballers" zo goed mogelijk te ontvangen, heeft Crooij een soort clubhuis in zijn tuin laten bouwen. Een huisvesting die vol staat met bekers, vaantjes en andere herinneringen waar onder een aanplakbiljet in het Tsjechisch waarop de komst van Velamos staat aangekon digd. Plaats is er voor ongeveer vijfentwintig personen, die de aanwezige bar niet over het hoofd zullen zien. Jaap Crooij is trots op zijn pri- vé-clubhuis. Dat valt ook op te maken uit het enthousiasme waarmee hij over de bekers, en de daarbij behorende verhalen, vertelt Wie zijn elk jaar eigen lijk de gelukkigen die de reis mee mogen maken? „Dat is elke keer weer verschil lend", vertelt Crooij. „Normaal nodig ik vier voetballers uit Noordwijk, twee drie uit Sas- senheim en voor de rest Hage naars uit. In mijn omgeving zal ik ze over het algemeen zelf uitzoeken. Piet Fens doet dat voor mij in Den Haag. Vroeger kwam ik daar nog vaak, tegen woordig wordt het steeds moei lijker om tijd vrij te maken." Jaap Crooij is begonnen met zijn voetballoopbaan bij het Haagse De Jagers. Daar is hij tien jaar gebleven waarna hij overging naar MVKV, welke vereniging een naamsverande ring onderging toen zij samen ging met sportclub Enken, en Voorburg ging heten. De nieuw gevormde club, die in de HVB speelde, is, met Crooij, naar de KNVB gepromoveerd. Toch moest hij ook deze vereniging de rug toekeren. De verhuizing naar Sassenheim was daarvan de oorzaak. Ter Leede kon hem toen „inlijven", de club waar hij nu nog steeds actief lid van is. Sport voorop Jaap Crooij: „Ik heb een tijd in het eerste gespeeld en ben met de jaren in het elfde terecht gekomen. Een erg gezellig team waar de spelers niet meer uit weg willen vanwege die gezellig heid. Er wordt dan ook voor de lol gespeeld en niet voor de punten. Dat zakelijke gedoe is trouwens toch niets voor mij. De sport moet voorop staan en niet het geld. Vandaar ook dat ik de reizen, die ik met Velamos naar het buitenland maak, niet betaal. Dat is een zogenaamde wederzijdse dekking." „De opbrengsten van de wed strijden in Nederland worden gebryikt om de onkosten te dek ken terwijl hetzelfde in het bui tenland gebeurt. Op die manier kost het eigenlijk niemand geld. Het plezier staat centraal." Moeilijkheden met de KNVB heeft Crooij niet om de spelers vrij te krijgen van hun clubs. Elke keer belt hij het bondsbu- reau op voor toestemming en meestal krijgt hij die ook. „Ik heb natuurlijk wel eens moeilijkheden gehad met ver enigingen. HBS en Quick zetten zich nogal eens af tegen dit zogenaamde wilde voetbal. Maar niets is minder waar. Er wordt in het buitenland slechts één duel gespeeld, waarna het gezellige avondje en het bezich tigen van het land volgen. Om spelers kwijt te raken aan het buitenland hoeven de clubs niet bang te zijn. Slechts eenmaal in ons bestaan heeft een speler een profcontract aangeboden gekre gen. Dat was Piet van der Lip- pe. Wij speelden destijds een wedstrijd tegen ADO en omdat wij wisten dat die ploeg nogal sterk was, vroeg ik Piet zijn plaats als aanvaller af te staan en als laatste man te gaan spe- Geen gevaar len. In zijn tuin achter zijn huis bezit Jaap Crooij een privè-clubhuis. Daar heeft hij een accommodatie voor zo'n vijfentwintig buitenlandse gasten als die een tegenbezoek komen brengen. En ruimte om de vele veroverde bekers, vaantjes en andere herinneringen een plaats te geven. „Dat heeft hij gedaan, met het nodige succes. Niemand kon hém in die wedstrijd passeren. Het bestuur van ADO werd at tent op hem gemaakt maar was al te laat De contacten met België verliepen veel vlotter en Piet werd gevraagd een oefen wedstrijd te komen spelen. Dat heeft hij gedaan. De eerste helft stond hij op zijn gebruikelijke plaats in de voorhoede. De Bel gen vonden hem niet slecht en niet goed, als je begrijpt wat ik bedoel. Toen werd de opmer king gemaakt of hij het niet eens een keer in de achterhoede wilde proberen net als in de wedstrijd tegen ADO. En dat bleek zo'n succes te zijn dat hem meteen een contract werd aangeboden. Hij was de enige speler die door Velamos prof is geworden." „De KNVB zag ook wel "in dat amateurverenigingen geen ge vaar liepen spelers kwijt te ra ken en gaf dan ook toestem ming aan de uitgenodigde spe lers." Onlangs vierde de 64-jarige Sas senheim ar feest omdat hij vijf tig jaar in de voetbalwereld ac tief was. De receptie toonde hoeveel mensen hij in die tijd tot vrienden gemaakt heeft Er waren tweehonderd genodigden. Zelf is hij in al die tijd nog nooit geblesseerd geweest en heeft nog nimmer een waarschuwing van een scheidsrechter gehad. Kenmerkend voor Crooij, die onvoorwaardelijk van plan is zijn bezigheden in de regio voort te zetten. KAKEL JANSEN (Van onze sportredactie) HEERENVEEN.-" Zo lang je er plezier in hebt, moet je door gaan. De laatste seizoen is er weliswaar ook wat geld bij te pas gekomen, maar dat is voor ons Nederlandse spelers toch echt niet meer dan een aardig heidje. Mensen denken er wel eens anders over, maar voor bij voorbeeld die Europa Cupwed strijd in Oslo kregen we onlangs alleen maar de dertig gulden die er voor een gelijkspel staat. Weet je wat ik er voornamelijk aan heb overgehouden? Zo'n 24 hechtingen, een knie in het gips, talrijke kneuzingen en een nu al enige keren vernieuwd kunstge bit". HILVERSUM - De uitslagen van de gisteren gehouden koersen in Hil versum zijn: Speedy Pay Day-prijs (2000 meter): 1. Paasfee D. (J.M. Vóórhaar) km. tijd: 1.23.8, 2. Potella, 3. Pokerface. Winn.. 4.40. pl. 1.70 - 1.80 - 1.60. Kop.: 9.30. Trio: 75.90. Niet gestart: Parma- bon, O. Signal en Poedelprijs. Kees Verkerk-prijs (2440 meter): 1. Nyala (J.A. de Rijk) 1.24.2, 2. Or- landa Spencer, 3. Orson Hanover. Winn.: 2.30. PL: 1.50 - 3.00 - 2.80. Kopp.: 21.60. Niet gestart: Pesaro. Manza Buitenzorg-prijs (2440 meter): 1. Olympia Hanover (S.A. Hartman) 1.22.7, 2. Oscar Prise, 3. Maxaver Way. Winn: 6.20. PI. 2.20 - 1.90 - 3.30. Kopp.: 7.50. Trio: 397.70. Matadoren-prijs (1600 meter, le heat): 1. Manza Buitenzorg (J. Wage- naar) 1.17.7, 2. Allegro, 3. Lorrelot. Winn.: 1.30. PI. 1.10 - 1.60 - 2.10. Kopp.: 6.90. Kameraad-prijs (2000 meter): 1. Op- stalan (B. van Klaveren) 1.25.0, 2. Osmond, 3. Ofraja Majo. Winn.: 3.40. PI. 2.30 - 3.20 - 7.80. Kopp.: 54.50. Trio: 1583.00 Niet gestart: Ozo Oli vier en Oakland. Matadoren-prijs (1600 meter, heat): 1. Maestro Cavaljos (M.L. Togt) 1.17.3, 2. Manza Buitenzorg, 3 Lorrelot. Winn: 4.00. PL: 1.10 - 1.1| - 1.10. Kopp.: 1.80. Niet gestart. Javj Due de Brou-prijs (2440 meter): 1 Nover Fez (J.H. Obermeijer) 1.21. 2. Oh Vou Winn, 3. Martina Norn Winn.: 2.60. PL: 2.00 - 1.70 - 3. Kopp.: 3.80. Trio: 74.30. Niet gestai Narcisco Tefka en Maestro Voorn» Nubar van Echten-prijs (2000 ter): 1. Ottolina B (F.J. Eerenberg 1.20.7, 2. Moniek Donne, 3. Nikosa H Winn.: 2.20. PL: 1.40 - 2.70 - 2.8C Kopp.: 13.10. Niet gestart: Melchioi Jaspis du Bois-prijs (2000 meter): Speedy Volita-prijs (2000 meter): L Patti Signal (C.J. de Leeuw) 1.24.1 2. Peter Gregor, 3. Port Bonheur Winn.: 6.70. PL: 1.90 - 2.30 - 2.2J Kopp.: 15.50. t Totale omzet: 460.679,-. NEW YORK De Ameri kaanse schaatsenrijdster Sheila-Ochowicz Young, winnares van een gouden, zilveren en bronzen me daille op de Olympische Winterspelen in Innsbruck (1976), heeft aangekondigd niet meer in competitiever band te zullen schaatsen. Young, die haar eerste kind in december ver wacht, zal dus ook niet meedoen aan de Winterspe len van 1980 in haar woon plaats Lake Placid, in de staat New York. De 26-jarige schaatsenrijd ster die in 1973 den 1976 ook wereldkampioene sprint bij het wielrennen werd, is lid van het organi satiecomité van de Winter spelen in Lake Placid. De organisatoren van deze Spelen hebben op een pers conferentie in New York verklaard, dat de kosten van de bouw van diverse voorzieningen, waaronder een Olympisch dorp en een nieuwe ijspiste van 400 me ter, de 100 miljoen dollar (250 miljoen gulden) niet zullen overschrijden. Dit bedrag is met een loterij al bijeengebracht. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kort geding NDR tegen J. Stam (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Stichting Nederlandse Draf en Rensport zal tegen de heer J. Stam uit Soesterberg een kort geding aanspannen, omdat hij de goede naam van de Stichting, perso nen werkzaam bij de NDR, pi keurs en jockeys heeft aange tast in de pers. Stam, die nemens een groep die renvrienden spreekt, heeft bij herhaling gesteld dat paarden worden mishandeld en dat hen doping wordt toegediend. De NDR wil dat hij in de dagbla den, waarin hij zich over de organisatie heeft uitgelaten, ad vertenties plaatst met dis in houd dat zijn uitlatingen on rechtmatig en onjuist zijn. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIiiiii Op 4 november draait de 29-ja- rige Roelie Scheenstra elf jaar mee in de ijshockeywereld. Hij is de enig overgebleven speler in de Heerenveense topformatie van Feenstra Verwarming sinds de oprichting van het oorspron kelijke Thialf in 1966. Zaterdag speelt Scheenstra met Feenstra tegen HLJS Intervam. Intussen heeft Roelie Scheen stra er zo'n 370 wedstrijden op zitten. Hoeveel er nog aan toege voegd worden, is een kwestie van rustig afwachten. „Mijn werk en toekomst gaan voor. Een en ander moet goed te com bineren zijn en de ambitie moet natuurlijk ook blijven, anders stop ik er aan het eind van dit seizoen mee". De Fries heeft alles nu wel mee gemaakt. Ook al was het met succes ingezette Europa Cup- avontuur een geheel nieuwe er varing voor hem. Maar daarvan ligt hij geenszins wakker. „Zo'n wedstrijd in Noorwegen kwam niet als zo bijzonder over. Na de wedstrijd was er niets meer: zelfs geen vervoer van het sta dion naar het hotel. Terwijl er verder de hele dag iemand van Manglerud Star in onze buurt was. Nadien geen kip te zien, dat was een afknapper". Roelie Scheenstra, die in zijn jongere jaren ook met voetbal, atletiek en tennis redelijk uit de voeten kon, traint nu wekelijks driemaal een uur en daar ko men dan nog eens twee wed strijden per week bij. Soms op vrijdag. Maar ook al is het nog zo ver van Heerenveen weg, Roelie Scheenstra blijft zo lang mogelijk op het werk. IIIIIIIIIIIIIIIIUH1JIIIIIIIIIII iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Ponsteen tekent profcontract DEN HAAG Herman Ponsteen, verreweg Nederlands beste amateurachtervolger, heeft gisteren een contract getekend bij de nieuwe prof ploeg Jetstar Jeans. Ponsteen, die tijdens de afgelopen wereldkampioenschappen in Venezuela verrassend buiten de medailles bleef, zal zich echter niet gaan concentreren op de baan. Volgens ploegleider Koos Rook gaat Ponsteen normaal meedraaien in de wegkoersen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gerestaureerde Pinewood meubels uit Engeland, thans te koop in Nederland (Neeltje Twiss). Door intensiever export en een steeds meer geraffineerde creativiteit van meubelont werpers, die hun ideeën kwijt kunnen bij grote fabrikanten staat het meubel sterk in de belangstelling. Er komen nou- veauté's op de markt, niet al tijd mooi, niet altijd om te roepen: „Zo'n tafel ontbreekt nou nog aan mijn geluk!", maar wel de moeite van het signaleren waard. Meubels ontwerpen is een „denkpro- 9 Tegen de akelige acné of meeëters is een dermatologi sche spons in de handel ge bracht, vervaardigd van po lyester vezels met een licht geruwd oppervlak. De „Buf- Puf" komt uit Amerika en is door de Riker-Laboratoria drie jaar klinisch toegepast. Bij een effectieve behandeling van acné behoort benadering met behulp van straling, warmte, farmaca of fysisch mechanische middelen om de doorgankelijkheid van de uit mondingen der (verstopte) talgklieren te bevorderen. De behandeling van acné door „Epidermabrasio" (waarvan die met de „Buf-Puf" is afge leid) is zowel een moderne techniek als een in de oudheid bekende methode van de Egyptenaren. Deze maakten een papje van alabaster (mengsel van water, graan, honing ^n moedermelk) dat op de huid werd gewreven, waar door de epidermis (opperhuid) werd afgeschuurd. Daarna kwamen nog veel meer .schuurmethoden' in rwang, die we u besparen zullen (wer ken met zand, havermout, zaagsel, puinsteen, silicum, si licaten), die onderling nogal verschilden in hardheid. De nieuwe dermatologische „Buf- Puf* is makkelijk in het ge bruik, haalt in samenwerking met water en zeep dode huid- k cellen weg, desinfecteert en De spons tegen acné kost 6,55. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Tapijtreiniger 9 Hagerty, de firma, die zich een naam heeft verworven door zijn zilverpoets-schuim, komt nu op de markt met een tapijtshampoo met pooldiepe werking. (Imp. Brocacef- Maarssen). Gezien op de Indro parfumeriebeurs te Utrecht. Eveneens op deze beurs Polo- Mondwater in plastic onbreek baar flesje, geschikt voor val len in .harde ruimten' (betegel de badkamer, keuken). Derma Plast Vezel is een nieuwe pleister in het assortiment van dezelfde naam, speciaal ge schikt voor pijnlijke wonden op beweegbare lichaamsdelen. Grote rek en geringe kleef- kracht. Beide producten Hofman-La Roche. Ontstopper 9 Het „Afvoer Schoon Pers- Druk" apparaat is een afvoe- rontstoppingsmiddel dat niet op chemische basis werkt maar alleen op lucht. Men kan zich een soort spuitbus voor stellen gevuld met lucht, die met een kracht van 2 1/2 atmo sfeer de afvoer vrij maakt van alle organische en anorgani sche stoffen zonder deze af voer te beschadigen. Ontstop ping duurt één a twee secon den. Verstopte afvoerbuizen zijn een ellende, het artikel lijkt dan ook op het eerste zicht te voldoen aan een be hoefte. 11,95 bij vele drogis ten en drogisten-grossiers. Het apparaat is gloednieuw uit de fabriek gerold; als u het wilt hebben, maar het nog niet voorradig vindt, bellen: Bol derhij Import ,Bugag', Am sterdam, 020-795737. ces" van zoeken en tasten, tenslotte vinden en toepassen. Er wordt met het water in de handen gewikt en gewogen in het wereldje van de binnen huisarchitectuur, want een flop lanceren kost handen vol geld. Vast staat echter dat de verwende consument niet meer tevreden is met de for mule: bankstel, wandmeubel, tegeltjestafel. Van de Knoll Design Development Group werd onlangs bekroond de „Igloostoel" van de jonge En gelse meubel-ontwerpster Brenda Saunders (28), die haar studie voltooide aan de Polytechnische School in Kingston. Ze sleepte vanaf 1974 een stelletje awards in de wacht en kreeg als laatste be kroning een beurs om 8 maan den in Mifaan te werken onder de beroemde vrouwelijke des igner Cini Boerie. De „Igloo" kan als „meeneempakje" wor den afgeleverd en dat zou je niet zeggen als je 'm daar mas sief en zacht als een wolk om op te zitten, ziet staan met zijn typische in een punt uitlopen de rugleuning. Het hele geval is echter opvouwbaar. Van Ci ni Boeri zelf zijn er ook ban ken en fauteuils (zij heeft di verse eetkamerprogramma's en zitgroepen op haar naam staan); Gae Aulenti, vooraan staand Italiaans binnenhuis architecte, is onder meer ver tegenwoordigd 'met een mar meren tafel. De Amerikaanse architect Warren Platner ont wierp voor de nieuwe Knoll- collectie een bureaustoel met houten onderstel. Ook de jon ge Amerikaanse ontwerpers Andrew Morrison en Bruce Hannah hebben zich op een zitprogramma, waarbij een gloednieuwe bureaustoel, ge worpen (zij maakten het meu bilair voor de Amerikaanse luchthavens). Ouderwets Aan de P.C. Hooftstraat te Amsterdam is onlangs een nieuwe vestiging geopend van de Neeltje Twiss Pinewood meubels. (Er is behalve in Brussel een Twiss zaak in de Haagse Denneweg en een in Heelsum bij Arnhem. Op het programma staat een zaak in Rotterdam en een in Utrecht). Pinewood is feitelijk ouder wets. „Miss Twiss" herontdek te het en nu vliegt het als zogenaamd „blank antiek" de winkels uit. De houtsoort was oorspronkelijk niet duur. In de 18e eeuw werd ze gebruikt om kamers mee af te timmeren of meubels te maken die later een fineerlaag kregen om ze op mahonie- of notenhout te laten lijken. Na 1850 kochten eenvoudige burgers en boeren geverfde Pinewood kasten en tafels. In de betere kringen werden de „bedienden-ka mers" ermee ingericht. Begin 1970 ging er bij Neeltje, eige naresse van de vier gelijkna mige zaken een pitje op. Ze zag de meubels in Engeland (in Wales, Schotland en Ier land is men er ook dol op) en haalde ze naar Nederland om een betaalbaar produkt te brengen op een markt die hoe langer hoe meer knipoogde naar nostalgie. Al te min moet men er echter niet over den ken. Voordat het „blank an tiek" het predicaat „blank" mag voeren is er heel wat water (lees „loog" en „azijn") door de zee gegaan. Stripba- den om de verflaag eraf te halen, daarna loogbaden en neutraliseringsproces met azijn. Vervolgens drogen, schuren en restaureren. Geen grenenhouten meubelstuk heeft zijn honderd jaar over leefd zonder kleerscheuren. En dan die intensieve behan delingen nog! „Het logen enzo voorts gebeurt in Engeland", aldus een woordvoerder van Neeltje Twiss. „Het is een groot risico; soms zit er zo'n dikke verflaag op dat er be schadigingen ontstaan. Wat er ook wel gebeurt is dat er voor de deuren van een kast bij voorbeeld twee houtsoorten te voorschijn komen. Dat zie je pas na de behandeling. Het restaureren doen we zelf, hier in Nederland". Is de hele op knapbeurt achter de rug, dan ziet het meubel er geweldig leuk uit „Blank Antiek" na vele behandelingen omgetoverd tot een gezellige bank voor mensen met een aparte smaak (gebreide kussens).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12