Behoefte aan een vlaag van realisme malta' heeft alles... CeidócSomont Sociale Atlas van de Vrouw leidraad emancipatie-beleid MILD VONNIS IN AMERSFOORTSE TERREUR-AFFAIRE SLAGERIJEN BEKLAD MET TEKST „MOORD" OOK GLASHANDEL WERFT ENGELSE WERKNEMERS Korter werken bij Stork Amsterdam BUIT VAN DE ZEE De arrogantie van de macht Zuidmolukkers voelen zich door ministerie in keurslijf geperst WERKGEVERS VOOR BOUW KERNCENTRALES AIR fRAlTA *3 Staking gevangenen uitgebreid 3INNENLAND I.EIDSF. C OURANT WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 PAGEVA 11 Binnenkort worden in de Tweede Kamer de algemeen politieke en financiële beschouwingen op de rijksbegroting 1918 gehouden. Vooruitlopend hierop publiceren wij dezer dagen een serie artikelen van de hand van kopstukken uit werkgevers- en werknemerskringen. Daarin wordt de rijksbegroting gecommentarieerd in bet licht van de problemen waarmee zij te maken hebben. Vandaag een bijdrage van de beer W. Perquin. (door W. Perquin, voorzitter KNOV) Een Gouden Koets, een Miljoenennota en een Troonrede maken nog geen Prinsjesdag. Dat hebben we dit jaar goed kunnen merken. Wat wij pijnlijk hebben gemist is de aankondiging van een nieuw beleid. Daarvoor treft bet demissionaire kabinet-Den Uyl geen blaam. Demissionaire kabinetten mo gen nu eenmaal geen nieuw beleid gaan voeren. Ze moeten doorgaan op basis van hun eenmaal uitgezette koers, het landsbelang dienen op basis van ongewijzigd beleid. Van dat onge wijzigde beleid hebben we op Prinsjes dag wel ons portie gekregen. Het lag ten grondslag aan de Miljoenennota, de Troonrede en aan de Macro Economi sche Verkenning. En omdat het zicht dit jaar nauwelijks door nieuwe be leidsmaatregelen werd beperkt, konden we allemaal precies zien waartoe het beleid van de regering leidt. Schrik alom, ook bij de regering, want de uiterst sombere verwachtingen van het Centraal Planbureau liegen er niet om. De regering had niet beter kunnen bewijzen hoe broodnodig het roer om moet. Ons land zit te springen om een nieuw beleid. De regering springt mee. Iede reen kijkt uit naar de regeringsverkla ring van het nieuwe kabinet in de hoop dat daarin een nieuw beleid zal worden aangekondigd. Ik hoop het ook, maar ik geloof het niet De partijen die naar alle waarschijnlijkheid straks de nieu we regering gaan vormen, zijn het al met elkaar eens geworden over het te voeren financiële en sociaal-economi sche beleid. Ze hebben afgesproken daar geen al te grote veranderingen in aan te brengen! En van die afspraak komen ze niet meer zo gemakkelijk af. Dat stemt mij somber. Wat mij nog somberder maakt is het optimisme van het Centraal Planbureau over de uitvoer. Ik zie het met de beste wil van de wereld niet waarop het CPB dat optimisme baseert. De laatste jaren is de uitvoer ieder jaar opnieuw tegen gevallen. Waarom zou het in 1978 ineens goed gaan? Het feit dat onze gulden steeds harder wordt, waardoor onze produkten voor het buitenland voortdu rend in prijs stijgen, maakt dat niet waarschijnlijk. Het vervelende van het optimisme van het CPB is, dat daardoor het hele eco nomische beeld wordt vertekend. Dat beeld is al uiterst somber, maar naar mijn stellige overtuiging nog niet som ber genoeg. Ik ben bang, dat het jaar 1978 in economisch opzicht nog veel slechter zal uitvallen dan het CPB en de regering nu denken. Schrikaanja gend voor het midden- en kleinbedrijf is, dat de ontwikkeling van de binnen landse consumptieve bestedingen vol gens het CPB in 1978 een na-oorlogs De huidige voorzitter van het Konin klijk Nederlands Ondernemers ver bond (KNOV), de heer W. Perquin, is op 12 september 1918 in Den Haag geboren. Hij studeerde filosofie en theologie aan de Theologische Hogeschool van de Paters Franciscanen in Venray en Wychen. Na deze studie ging hij de journalistiek in. Hij werkte als redac teur bij het Dagblad Het Binnenhof in Den Haag en als chef-redacteur bij het Brabants Nieuwsblad in Roosen daal. In 1948, toen hij benoemd werd tot perschef van de katholieke mid denstandsorganisatie (NRKM), kreeg hij voor het eerst rechtstreeks met de middenstand te maken. Later werd hij secretaris van deze organisatie en algemeen secretaris van de Internationale Katholieke Middenstandsbeweging. In die tijd was hij ook vijf jaar lid van de Voorburgse gemeenteraad. In 1956 stapte hij helemaal over naar de politiek. Hij werd secretaris van de KVP en directeur van het partijbureau. Toen de Algemene Ledenvergadering van het Nederlands Katholiek Onderne mersver bond (KNOV) hem in 1969 tot voorzitter koos, keerde hij terug naar de middenstand. Als voorzitter van het NKOV heeft hij een groot aandeel gehad in de fusie tussen zijn organisatie en het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) per 1 januari 1977. Van de toen onstane organisatie, het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) is de heer Perquin thans voorzitter. Naast dit voorzitterschap vervult de heer Perquin nog een groot aantal andere functies. Zo is hij onder meer voorzitter van het Overlegorgaan KNOV en NCOV, lid van de SER, lid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, voorzitter van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en penningmeester van de KRO. dieptepunt bereikt. Dat dit zal leiden tot een verheviging van de toch al moor dende concurrentie is duidelijk. Ook dat er daardoor weer talloze arbeids plaatsen verloren zullen gaan. Het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf verwacht, dat het reëel beschikbaar inkomen van de zelf standige ondernemer dit jaar met 0,5 pet en volgend jaar met 1,5 a 2 pet zal dalen, terwijl het sinds 1973 al met ongeveer 10 pet is gedaald! Deze per centages zijn gemiddelden. In sommige bedrijven is het beter en in sommige bedrijven is het slechter gegaan dan deze cijfers doen vermoeden. Hoe dan ook, eruit blijkt in ieder geval duidelijk, •dat het midden- en kleinbedrijf zijn aandeel in de alom bepleite matiging al dubbel en dwars heeft geleverd. Als de overige bevolkingsgroepen in dezelfde periode maar een kwart van die mati ging hadden betracht waren onze pro blemen nu aanzienlijk minder groot ge weest Ons land zit diep in de zorgen. Werkge vers en werknemers hebben nog geen oplossing gevonden voor de problemen die in het begin van dit jaar tot stakin gen hebben geleid. De demissionaire regering is vrijwel machteloos en de politieke partijen die met een nieuwe De oprukkende automatisering stelt ook de redactie soms voor raadselen. Zo ook in het artikel van de heer J. Lanser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), maan dag J.I., waarmee wij de serie artikelen van de hand van werknemers- en werk geversvoorzitters openden. In dit arti kel werd het CNV het CNU genoemd, waarvoor onze verontschuldigingen. regering bezig zijn, opereren vanuit een groot wantrouwen. Zoals de zaken er nu voor staan, moeten er wonderen gebeuren, wil het in het najaar lukken een ommekeer te brengen in de negatie ve ontwikkelingen die ons volgens het CPB te wachten staan. Het is dom elkaar een crisis aan te praten, maar het is even dom de zaken mooier voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn. Ons aardgas geeft al genoeg schone cchiin. Het wonder dat we nodig hebben, is een plotselinge vlaag van realisme die ons van onze stokpaardjes doet afstappen en ons met beide benen op de grond brengt We moeten realistisch worden en beseffen dat we er met de forse stijging van de overheidsuitgaven van de laatste jaren niet komen, en dat het ook ireëel is van de werknemers te vragen dat ze vier jaar op de O-lijn gaan zitten. Voor de economische bedrijvigheid in ons land is het van levensbelang, dat de koopkracht wordt verbeterd en dat die koopkrachtverbetering binnens lands wordt besteed. Dat laatste is niet af te dwingen en het zou ook niet goed zijn het af te dwingen, maar wenselijk is het wel. Zoals het wenselijk is, dat winst leidt tot meer werk, is het ook wenselijk dat koopkrachtverbetering leidt tot meer kopen. We moeten ook ophouden met onze werklozen als heilige koeien te beschou wen. Dat is een luxe die we ons niet meer kunnen permitteren, nu de tegen stelling tussen de voorspelde, blijvende hoge werkloosheid en de luide roep om vakbekwame arbeidskrachten (die met name uit het midden- en kleinbedrijf opklinkt) steeds schrijnender wordt Omscholingsprogramma's zijn goed, maar we moeten niet meer aarzelen om er voor te zorgen dat van die program ma's ook werkelijk gebruik wordt ge maakt Hetzelfde geldt voor verhuisre- gelingen voor werklozen. Die regelingen zijn alleen goed, als ze worden gebruikt Het is toch een teken, dat er iets mis is, wanneer een bedrijf voor zijn werk nemers in vestigingsplaats x werktijd verkorting moet aanvragen, terwijl het zelfde bedrijf werk genoeg heeft in zijn vestigingsplaats y en daar geen mensen voor kan krijgen. Ons land zit te springen om een nieuw beleid, niet om nieuwe maatregelen op basis van het oude beleid. Een plotselin ge vlaag van realisme kan ons doen erkennen, dat het oude beleid heeft gefaald, dat het niet voor de ommekeer heeft gezorgd waarop we allen zo vurig hopen. Wat is er op tegen om het nu op een andere, nieuwe manier te proberen, werkgevers, werknemers en overheid samen? De problemen zijn zo groot als we zelf willen. Ze zijn alleen onoplos baar, als we ze niet willen oplossen. Een nieuw beleid is mogelijk, tenzij we hardleers zijn. Dan moeten we maar doorgaan tot we erbij neervallen. UTRECHT (ANP) Met begrip voor de omstandigheden waaron der de Amersfoortse café-eigenaar Jan Z, tot het afvuren van rijn jachtgeweer was overgegaan heeft de rechtbank in Utrectit hem gisteren veroordeeld tot slechts 47 dagen hechtenis. Die periode staat gelijk aan het aantal dagen voorlopige hechtenis dat Z. heeft uitgezeten. De café-eigenaar had op 3 augustus van dit jaar een schot hagel afgevuurd op twee mannen, Thijs T. en Nico N. omdat dezen, zo stelde hij veertien dagen geleden voor de rechtbank, deel uitmaak ten van een in Amersfoort opererende terreurbende die de horeca- exploitanten geld, drank en voedsel afperst. Jan Z. werd in die' stelling gesteund door dertig collega-ondernemers in. Amersfoort die de rechtbank een brief hadden geschreven over de dreigemen ten en intimidaties waaraan zij, hun gezinnen en hun personeel al jarenlang blootstaan. De directe aanleiding voor Jan Z. om zijn geweer tegen de twee door hem zo gevreesde plaatsgenoten te gebruiken was een nieuwe afpersingspoging. De twee mannen raakten niet ernstig gewond. Hoewel de rechtbank zoals gezegd begrip toonde voor de situatie waarin het gebeurde plaats had, werd een beroep op noodweer toch van de hand gewezea Groningen (ANP) Tientallen slagerijen in de stad Groningen zijn gisteren (dierendag) beklad met het opschrift moord". Le den van de actiegroep Biobah spoten met rode verf deze tekst op de etalageruiten van de sla-, gerijen. De actiegroep protes teert hiermee tegen de „deernis wekkende ellende in de bio-in- dustrie". „Deze actie is niet gericht tegen de slager-als-persoon, maar be doeld als uiting van ongenoegen tegen de manier waarop het vlees tot stand komt", aldus de actiegroep. JHet leven van de dieren is verworden tot bittere ellende in de kist, kooi of staL Vleesmachines die een keer naar buiten mogen: het tochtje naar het slachthuis, waar ze ver lost worden uit het lijden. Vlees eten mag niet ten koste gaan van het dier, dat ons zeker eens genadeloos terug zal straffen", aldus de actiegroep. ROTTERDAM De bouw is niet de enige bedrijfstak, die perso neel werft in Engeland. Ook de Noorder Glas Groep in Rotterdam, die twintig filialen heeft in heel het land, probeert in dat land werknemers te vinden. Het bedrijf heeft behoefte aan 30 tot 40 glaszetters. Alle pogingen om in eigen land vakmensen te werven of mensen die voor gaszetter opgeleid willen worden, zijn op niets uitgelopen, aldus een woordvoerder van het bedrijf. De Engelsen, die via arbeidsbureaus benaderd worden, zullen een normaal cao-loon ontvangen. De zaak zorgt voor huisvesting. Het geld dat daarvoor nodig is, wordt grotendeels gecompenseerd, doordat er minder aan sociale premies voor de Engelsen afgedragen behoeft te worden. AMSTERDAM (ANP) Stork Werkspoor Diesel Amsterdam, onderdeel van VMF-Stork, heeft voor 900 werknemers een werktijdverkorting van twintig procent voor zes weken aange vraagd. De maatregel gaat, na goedkeuring door de arbeidsin spectie, op 30 oktober in. Na afloop van de zes weken zal worden bekeken of opnieuw maatregelen nodig zijn. Bij Stork Werkspoor Diesel Am sterdam maakt men dieselmoto ren van vierduizend tot 36.000 pk. De maatregel werd al enige maanden verwacht maar tel kens uitgesteld omdat er vol doende werk binnendruppelde om de mensen volledig aan de slag te houden. Bij Stork Werk spoor Diesel in Weesp (totaal 100 man) en Stork Werkspoor Zwolle (totaal 700 man), draait men respectievelijk voor de der de en tweede maal met werk tijdverkorting voor een deel van het personeel. Ook indien op dit ogenblik een oplossing voor de impasse in de kabinetsformatie zou zijn bereikt past over de gebeur tenissen van gisteren slechts één oordeel: ongelofelijk! Al eerder is op deze plaats geschreven, dat politieke manoeu vres aan de gang waren om bepaalde personen buiten het kabinet te houden. De poging om de fractieleider van het CDA, eerder lijsttrekker van het CDA en als zodanig unaniem aangewezen en geaccepteerd door het congres van het CDA buiten dat nieuwe kabinet te houden kan met geen ander woord worden aangeduid. Ongelofelijk en onzin nig. Alsof het binnen de CDA-kring ooit bij iemand zou zijn opgekomen om te zeggen dat de PvdA wel mag meedoen, maar dan zonder drs. Den Uyl. De socialisten zouden een politieke revolutie ontketend hebben. Ongelofelijk onzinnig, maar ook onbegrijpelijk. De socialisten hebben steeds voortzetting van het beleid van het eerste kabinet-Den Uyl bepleit En wie was de vice-pre mier in dat kabinet? En wie was de mede-formateur van dat kabinet? Juist de heer A. van Agt, die nu - hij heeft kennelijk in 1973 zijn plicht gedaan - het bos in kan gaan. Het behoeft niemand, in het minst in kringen van PvdA en D'66, te verbazen dat de CDA-Tweede Kamerfractie in volstrekte eensgezindheid „nee" tegen dit soort politieke manipulaties heeft gezegd. Dat fractieleider Van Thijn, zo terloops, ook Andriessen en Kruisinga even heeft „afgeschreven" is al even tekenend voor het denken in die kring. Met minister Lubbers, die een jaar geleden in de Tweede Kamer in een debat met dezelfde PvdA-voorman een kwalificatie voor dit soort denken hanteerde, kunnen wij dan ook slechts constateren, dat hier opnieuw en onomwonden sprake is van de „arro gantie van de macht". De Griekse vrachtvaarder At- die ei etete 25 Böflweft» op hef «trana ven Cwttww* ie door de laatste stormachtige dagen eert prooi *an de zee gewor* dan. De vracht koolzaad en chemicaliën - fe af door drenkt vm het Wanneer hef niet «net geborgen wordt, zal de zee tiiet meer loiteten. Bij een frontale botsing gisteravond in Rotterdam tussen een bestelauto en een personenwagen kwamen twee inzittenden van de personenauto om het leven. Een kind werd zwaar gewond. Den Haag Oriëntatie van de Zuidmolukkers op de Neder landse samenleving mag de overheid niet opleggen. Doet ze het toch, dan wordt dit als wel- rijnskolonialisme beleefd, dat weer agressie zou kunnen op roepen. Voor de Zuidmolukkers ligt hun belang op de eerste plaats bij de beleving van hun culturele identiteit en bij het welzijn, dat ze zelf hebben ver wezenlijkt en nog verwerkelij ken. Dit heeft het inspraakorgaan Welzijn Molukkers aan minister Van Doorn van CRM geschre ven in een nota over concrete beleidsaanbevelingen. Het or gaan werd begin vorig jaar in gesteld. Het telt achttien perso nen, van wie er acht behoren tot de Badan Persatuan RMS en drie tot de groep Zuid-Oost Mo lukkers. De Nederlandse overheid staat „integratie, met behoud van ei gen identiteit" voor. Deze be- leidsformule brengt psychische splanningen en gevoelens van onbehagen teweeg tussen Zuid molukkers en de overheden, al dus het inspraakorgaan. De mi nister wordt met klem geadvi seerd de bij de Zuidmolukkers levende gevoelens serieus te ne men en het beleid zo om te buigen dat in de praktijk deze gevoelens tot hun recht komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkgeversorganisaties willen dat zo snel mogelijk een definitieve beslissing wordt genomen over de bouw van drie kerncentrales. Dit schrijven het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) in een commentaar op het structuurschema electriciteitsvooraiening. Zij vrezen dat nu de beslissing hierover door het vorige kabinet is uitgesteld, het niet mogelijk zal zijn dat kernenergie in de tweede helft van de jaren tachtig een rol van betekenis kan vervullen. Volgens de werkgevers moet met voortvarendheid gewerkt worden aan een verbetering van de energiesituatie. Het gebruik zou enerzijds gericht moeten zijn op verantwoorde beperking van de toeneming van het energieverbruik, anderzijds op verruiming van de energiebronnen. Daarbij denken de werkgevers niet alleen aan kernenergie, maar op lange termijn ook aan zonnestraling, wind kracht en aardwarmte. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Het So- ciaal en Cultureel Planbureau heeft een „Sociale Atlas van de vrouw" samengesteld, een rap port waarin gegevens over de situatie van de Nederlandse vrouw uit onderzoeken en sta tistieken van het begin van de jaren zeventig bij elkaar zijn gezej. Ze kunnen van groot be lang worden geacht voor het emancipatiebeleid, dat een van de punten is uit het regeerak koord van het komende kabi net Het is voor het eerst dat deze gegevens bijeen werden gebracht Het beroep, zo blijkt uit de At las, is voor de man nog steeds het anker waaraan zijn leven vastligt, ongeacht veranderin gen in zijn persoonlijke en ge zinssfeer. De vrouw heeft dat anker niet. Haar deelneming aan een be roep en haar andere maatschap pelijke activiteiten, zijn tot op grote hoogte onderhevig aan partnerkeuze, de loopbaan van haar partner, het krijgen van kinderen en zelfs aam plaatselij ke toevallige factoren, bij voor beeld het al dan niet aanwezig zijn van kinderopvang. Verder kan uit het rapport wor-" den geconcludeerd dat zaken, die altijd door mannen worden uitgevoerd, een veel hogere maatschappelijke waardering genieten dan zaken waar vrou wen zich mee bezighouden. Dit heeft tot nu toe bevorderd dat vrouwen wel genegen zijn om aan de mannenwereld te gaan deelnemen, maar dat het omge keerd nauwelijks gebeurde. Naarmate vrouwen beter wor den opgeleid en gaan beseffen dat zij ook buiten het gezin iets kunnen betekenen, aldus de At-! las, zal onvrede over hun situa tie toenemen. In de toekomst kan dan ook een grotere druk worden verwacht op de overheid om voorzienin gen te treffen, en op mannen om meer taken in het gezin over te nemen. voor een vakantie waarin zon, zwemmen, duiken, lekker luieren, een gezellig avondje uit en cultuur de hoofdrollen spelen. Elke vrij dag kunt u vertrekken, direkt vanaf Schiphol. BON is niet nodig. Schrijf uw naam en adres op een lege enve lop en stuur die naar Air Malta, antwoordnummer 17 Amsterdam en u krijgt alle inlichtingen over een fijne vakantie. (Van een onzer verslaggevers) VEENHUIZEN De staking onder gevangenen breidt zich uit Na de gevangenis Esser- heem waar de gevangenen maandag hun verplichte arbeid neerlegden, is de staking nu overgeslagen naar Norgerha- ven, eveneens een inrichting voor honderd gevangenen. Het hoofd van de directie gevange niswezen van het ministerie van Justitie, drs. J. Tulkens, is vandaag naar Veenhuizen ge gaan om met de gevangenen daar te praten over hun eis tot verhoging van hun uitkering. Tulkens hoopt, naar een woord voerder van het ministerie mee deelde, bij de gevangenen een aantal misverstanden over de salariëring weg te nemen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11