Zelfs het weer werkte mee BE aü Fraaiste optocht sinds jaren Lezing door Swami Swami Sinananda Hridayanandz uit bet Indiase Rishikish geeft woensdag 5 oktober een lezing over „Vrede". De causerie wordt gehouden in bet Vormingscentrum Werkende Jongeren aan het Lammenscbanspark 2 in Leiden. Aanvang kwart over acht; toegangsprijs twee gulden vijftig. In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanaf vrijdag 21 oktober begonnen met een nieuwe serie jamsessies, bedoeld voor muzikanten die met anderen impro viserende muziek willen maken. Mensen die mee willen doen, worden verzocht contact op te nemen (tel. 146449, vragen naar Ferry) Diogenes De stichting Diogenes Leiden levert maandag 10 oktober bet achtste door baar gerestaureerde pand op. Het pand aan de Langebrug 44 wordt om vier uur 's middags officieel heropend met de overhandiging van de sleutel door voorzit ter van Diogenes. Platte Daken" De bewoners commissie „platte daken" houdt dinsdag 11 en donderdag 13 oktober een aantal bewonersvergaderingen. Tijdens de bijeenkomsten wordt gesproken over de huren van de 92 nieuw te bouwen woningen aan de Sohiastraat- Noord. De oudere bewoners worden uitgenodigd om op dinsdag om twee uur naar De Zevensprong aan de Bemhard- kade 35 te komen; voor de overige bewoners is de Zeven sprong om acht uur 's avonds beschikbaar. De bewoners van de wisselwoningen worden uitgenodigd op donderdag om acht uur in het clubgebouw van Swift aan de Vanhuisweg. Sail/Joia De groep Saü/Jaia treedt vrijdag 7 oktober op in bet Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep wordt in Nederland beschouwd als een van de meest swingende formaties. De groep telt twee Amerikaanse gitaristen, een Engelse drummer en twee Portugezen, die vroeger bekend warens als bet duo Jesse James. Toegangsprijs voor leden bedraagt vijf gulden; niet-leden betalen een gulden meer. Het optreden begint om acht uur. Apartheid De Boycot Outspan Actie organiseert op 7, 8 en 9 oktober een congres over Zuid-Afrika in Leiden. Op vrijdag 7 oktober zal bet congres in de Stadsgehoorzaal beginnen en in het weekeinde zal bet congres in de Leidse Schouwburg worden gehouden. Onder bet motto „Proletariërs aller tan den...verenigd tegen apartheid" zal op bet congres de situa tie in Zuid-Afrika en de eventuele soldariteit daarmee worden besproken. De BOA wil met bet congres de solidariteit van de Neder landse arbeiders met hun zwarte collega's in Zuid-Afrika versterken. Daarvoor zijn vertegenwoordigers uitgenodigd van bet Africal National Congress (ANC), Het South African Congress of Trade Unions (SACTU) en individuele vak bondssprekers van Zuidatrtkaanse zijde. Van Nederlandse zijde worden er vertegenwoordigers uitgenodigd van bet FNN en bet IVW, alsmede van een aantal bedrijven waar aan de basis actie is gevoerd tegen de apartheid. Diph 'oma s Aan de Leidse Instrumentenmakersschool hebben de volgen de leerlingen het diploma behaald: Metaal-A werd behaald door A. Boom, E. J. Haast, R. E. Minke, E. J. F. Teernstra en W. Zuyderduyn; Metaal-B. door P. Th. J. Hilgersom, P. J. Hunck, A. v.d. Meer, J. Weeselink en J. E. Wijntjes. J. J. v.d. Velde behaalde het diploma Optiek-A. Residentie-Orkest In de Stadsgehoorzaal wordt zaterdag 8 oktober een concert gegeven door het Residentie-Orkst uit Den Haag. Gespeeld worden de Sympbonie no 99. van Haydn en „Lied von der Erde" van Mabler. Dirigent is Ferdinant Leitner. Solisten zijn alt Helen Watts en tenor William Johns. Activiteite Breehuys 't Breehuys gaat zodat er er voldoende deelnemers zijn zo spoedig mogelijk van start met een volksdansgroep voor mensen van 15 tot 25 jaar; dit geschiedt naast de reeds bestaande volksdansgroep jiligdalimvoor jongens en meis jes van 11 tot 15 jaar. De „Ouderen"-groep is er echter in eerste instantie niet op gericht om in het openbaar op te treden. Het gaat er maar om zo nu en dan eens gezellig te volksdansen. Kees Banning staat klaar om iedereen die wil de folkloristische danspassen uit de Balkan en het middenoosten te leren. De volksdansavonden zullen op de woensdag gaan plaatsvinden van 20.00 tot 22.00 uur. Kosten f 5 per maand. Ook dit jaar biedt 't Breehuys weer de gelegenheid tot pottenbakken. Op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur is er gelegenheid voor dit verfijnde draaischijf- en glazuurwerk voor mensen tussen 16 en 25 jaar. Marian Monteba zal beginners gedurende vijf avonden de eerste beginselen leren, waarna onder begeleiding het kneden, vormen en bakken een aanvang kan nemen. Deelnamekosten 20 per maand, CJP 17,50. Op dinsdagmiddag is er een cursus voor de 11—15 jarigen. Het ceramische werk grijpt van 16.00 tot 18.00 uur om zich heen in dit verband. Kosten 3,50 per middag. Voor het volksdansen en de ceramiek kan men zich opgeven door bellen naar 't Breehuys, Breestraat 19, tel. 130983. Tuinders expositie Leden van de Leidse Bond van Amateur Tuinders exposeren van 6 tot 10 oktober diverse producten van de volkstuinen in bet Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Mevrouw G. L. Vis (echtgenote van de burgemeester) zal de expositie donderdagavonds om 7 uur openen. Verkooptentoonstelling Bejaardencentrum Jtobijnzichtaan de Robijnhof houdt dit jaar weer een verkooptentoonstelling van kunstnijverheidsar- tikelen uit de Derde Wereld. De artikelen komen uit Kame roen, Sri-Lanka, Bangladesh, Ethiopië, Kenia, Nigeria, Ma rokko, Turkije en Mexico. Er is houtsnijwerk, gietijzer en artikelen van extiel en leer te koop aangeboden. De tentoon stelling is geopend op zaterdag 19 november van half tien tot vijf uur. De Kersentuin Het publiekstheater brengt woensdag 5 oktober het blijspel De Kersentuin van de Russische schrijver Anton Tsjechow in de Leidse Schouwburg. In het stuk spelen onder meer mee Hans Croiset, Kommer Kleyn, Josée Ruiter, Ann Hase- kamp, Jules Croiset, Sigrid Koetse, Max Croiset en Jan van Royen. Aanvang 20.15 uur. mis, waar men zich kon laten voortdragen door de menigte Muziek alom, straatmuzikanten overal aanwezig LEIDEN De Leide- naars hadden bepaald geen reden tot klagen over het weer bij het herdénken van het heuglijke feit dat de Spanjolen 403 jaar gele den er na een langduri ge bezetting de brui aan gaven. Hoe het weer toen was is onbekend, zeker is dat vorig jaar de regen met bakken uit de hemel viel en het 3 Oktobergebeuren tot een vochtige aangele genheid maakte en dat het er ook dit jaar niet naar uitzag dat de Lei- denaars ongestraft een openluchtfeest in de herfst konden vieren. Wonder boven wonder ging de wind na een stormachtig weekend ineens liggen en zelfs de zon toonde zich een gul le bezoeker van het feestelijke gebeuren, dat zich niettemin in een'wat lage tempera tuur afspeelde. De programmapunten werden over het algemeen gladjes en onberispelijk afeewerkt Het Leidsch Politie Muziek Gezel schap gaf in de klamme vroeg te om 7.00 uur zijn Reveille op het bordes van het stadhuis, en amper een half uur later begon voor ongeveer 14.000 hongerige Leidenaars het eten van het haring- en wittebrood, een krachtig ontbijt dat in het Waagebouw werd verstrekt onder de eetlustopwekkende tonen van „De Burcht". To-, nen, maar niet zozeer opwek kend, waren er verder van de koraalmuziek in het Van der Werfpark en van de Carillon bespeling in de stadhuistoren. Om 9.00 uur werden de feeste lijke markt en de kermis in werking gesteld en begon net eérste verkeer vast te lopen. Een groot succes werden de touwtrekwedstrijden bij het stadhuis waar een hoeveelheid stoere getrainingspakte kerels enkele uren ruzie aan het ma ken waren om een lijntje on der de bezielende en soms wat uitputtende leidingvan de vleesgeworden spraakwaterval Theo Koomen, die de spieren van het trekkende manvolk soms deed verslappen van de lach. Tegelijkertijd hielden majoret tes zich met risico van blaas ontsteking bezig met geïnspi reerd benenwerk in de Bree straat, waar een gloedvolle de monstratie (warm blijven hoofdzaak) werd gegeven. Inmiddels waren de mariniers aan de andere kant van de stad aan de Admiraal Banc- kertweg aan hun invasie be gonnen. Gekikvorste mannen sprongen vanuit helicopters en patrouilleboten in het water en werden na verloop van tijd weer opgepikt, waarbij het in dit geval behalve een kwestie van „zorg dat je erbij komt" ook een kwestie was van „zorg dat je erbij blijft" want het oppikken verliep niet altijd van een leien dakje. De kikvorslieden werden met behulp van een rubberboot be vestigd aan een patrouillevaar tuig (overigens van de water- politie) met een ring weer bin nenboord geschept en één kik vorsman verkeek zich bij het ringsteken en bleef achter. De marine bleek niet te beroerd om nog even voor hem terug te keren. Erg veel bezoek was er ook op het Stadhuisplein, waar een muzikale show door uiteenlo pende artiesten ten beste werd gegeven. Hoogtepunten waren het optreden van de Koninklij ke Militaire Kapel (die ook de Herdenkingsdienst 's morgens in de Pieterskerk muzikaal omlijstte) en het optreden van Rosy en Andres. Stripfiguren De 3 Oktober-optocht was dit jaar een ongekend succes. Af gezien van de aardige formule om de deelnemers in Disney- landstijl grote poppen) strip figuren te laten uitbeelden was de uitvoering ervan zo mogelijk nog geslaagder. Er moet ongelooflijk veel werk verzet zijn door de optuigers van de praalwagens en ver vaardigers van de meer dan mensgrote poppen. Het resul taat was ernaar. Bereboot met volledige be manning als een praalwagen, schijnbaar gereed om het rui me sop te kiezen; Lucky Luke met een zootje wild-west onge regeld; Tom Poes en heer Bommel in de Oude Schicht,' een voor dit doel speciaal om gebouwde Volkswagen Kever compleet met reusachtige windkap wat het geheel nogal zijwindgevoelig maakte; Do nald Duck, snaterende eend met alle bekende kwakdozen op een rijdend eiland; De smurfjes dip nu meer dan manshoog waren en wagge lend door de straten smurften; Billie en Bessie Turf compleet met een hele schoolklas en juffrouw Schimmel en meneer Kwel al rijdende non-stop op hun duvel kregen; Popeye en Olijfje, die het aan de stok hadden met aartsvijand Bluto (of Zwart baard) hetgeen resul teerde in een uitgerekte Olijf omdat Popeye en Bluto om haar aan het touwtrekken wa ren; Suske en Wiske, met Je- rom die de raket van profes sor Barabas voorttrok en moeilijkheden kreeg met afzakkende broek; Asterix en Obelix met alle helden uit hun strip inclusief de Romeinen, met nog een Romeinse galei daarachteraan; Charley Brown; De Flinstones op hun •huisdier Dino als praalwagen gezeten; luitenant Blueberry die een grote hoeveelheid le vensechte cavalerie en india nen achter zich aan had plus een heuse huifkar en tenslotte het klapstuk: science fiction van de bovenste plank met een praalwagen in de vorm van een vliegende schotel met claustrofobische danseressen erin (het geheel was transpa rant en eigenlijk meer zak- dan schotelvormig) van Helen de Clerq, marsgedrochten op een praalwagen, spinachtige valsgekleurde wezens en ver der wat chaotische uitziende bewoners van Venus en Mars. Een zeer geslaagd geheel, dat werd afgewisseld door Burge meester Vis en de Leidse poli tie en muziek van K en G, Concordia, De Burcht, Werk- mans Wilskracht, de Sint- Franciscusband en de Kath olieke Leidse Harmoniekapel, al dan niet met langbenige ma jorettes, verder nog de Wee Kiltie Pipe Band en Allegro Vivace. Een waardige opluiste ring van 3-Oktober, deze fraaiste en best verzorgde op tocht sinds jaren. Tom Poes en heer Bommel in de Oude Schicht Touwtrekken, vocaal omlijst door spraakwaterval Koomen De Berenboot met bemanning in levende lijve;.. handje te geven. kaptein Brom is altijd bereid een Fiintstones op hun huisdier met bewegende staart en kop

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3