£eidóe <3omcmt Minimumloon - stijgt te sterk - moet aan banden BOUW SCHREEUWT OM VAKLIEDEN Streng optreden tegen slechte autoverlichting De grote tovenaar? 67 mille voor gezin van verdronken Turk Usal Zwaar gewonde bij steekpartij Kapers van Japanse DC-8 in Algiers „verdwenen Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150.30; losse nummers: 55 gent. Dinsdag 4 oktober 1977,68e jaargang no. 20854 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Quitte of dubbel „Quitte of dubbel", komedie met Rijk de Gooijer en Ronnie Bierman in twee bedrijven op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.15 uur Aktua-tv over het uitsterven van zeehonden in de Wadden zee. Ned. I om 22.45 uur, Waar is kleertjes, film over problemen van een gastarbeider in Oosten- Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Max. temp. ongeveer 14 graden. Morgen zon: 6.47—18.08. Maan 23.20—14.14. Scheveningen hoogwater 7.40, 20.04. Laagwa- ter 3.13,15.30. Henk van Hoom j geschorst tie- de [J>0DEN HAAG - Henk van Hoorn, verbonden aan de redac- on. tie van de NOS-rubriek „Den fcteHaag Vandaag" is met een l/re voorlopige schorsing naar huis nst gezonden, omdat hij heeft ge lde weigerd de ziek geworden Ton Planken te vervangen. Or- Dit laatste was hem opgedragen door NOS-tv-hoofd Carel Enke- Oe- laar, die zegt de enig mogelijke consequentie te hebben getrokken rtij uit de weigering van Henk van Hoorn. rfje Morgenmiddag zal een gesprek plaats hebben tussen Enkelaar en Hij Van Hoorn, waarin Van Hoorn de motieven voor zijn weigering, fje mag toelichten. Deze moeilijkheden worden in verband gebracht met de over het algemeen slordige kleding van Henk van Hoorn, waarop al enige malen door de NOS-leiding aanmerkingen zijn gemaakt. de1 tot fa- Solex ven DEN HAAG De Solex, de eerste bromfiets die in 1946 op de markt verscheen gaat verdwijnen. De firma Semi in de Franse stad Ma^on wordt gesloten daar de moedermaatschappij Mötobe- cane, die 80 procent van de aandelen van Solex bezit, heeft besloten de productie stop te zetten. De omzet van de Solex liep de laatste jaren sterk achteruit. Deze bromfiets die in de vijftiger jaren een omzet haalde van ruim 300.000 stuks per jaar, ontwikkelde zich niet verder en verloor dan' ook steeds meer greep op de markt. Verontruste werkgevers tot regering: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In werkgeverskrin gen is grote onrust ontstaan over de verwachte sterke stijging van het minimumloon 1591,- per maand) per 1 januari aanstaande. Gevreesd wordt voor de positie van zwakke bedrijven. Het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) heeft een stijging met zeker 4 procent berekend. Dit per centage wordt nog aan de zuinige kant genoemd. Er circuleren ook berekeningen die boven de vijf procent, zelfs 5,8 procent uitko men. Het NCW is zo ontsteld over de uitkomst van zijn eigen bereke ningen (de andere lonen gaan als gevolg van de prijscompensatie waarschijnlijk met nieuwjaar 2,1 procent omhoog) dat het bij de regering erop heeft aangedrongen de automatische aanpassing van het minimumloon in de wet te wijzigen. „We worden geregeerd door automatismen", zei gisteren algemeen secretaris H. Wijffels van het NCW. Hij wil ook af van de volledi ge automatische prijscompensatie, die een te onzeker element vormt in de loonvorming. Het minimumloon zou volgens het NCW niet sterker mogen stijgen dan de andere lonen. Het sterk stijgende minimumloon veroor zaakt immers onvermijdelijk ook extra ver hoging van de andere lonen, terwijl het effect ervan tevens doorwerkt in de sociale uitkeringen en dus in de premies. Omdat de lonen, vooral het minimumloon, de sociale voorzieningen en de overheid allemaal hun deel opeisen van het bedrijfsle ven, blijft er voor ondernemend Nederland weinig over, te weinig voor het voortbestaan ervan. En de instandhouding van onze bron van welvaart (het bedrijfsleven) moet vol gens het NCW in het komende kabinetsbe leid voorop staan. Het huidige beleid dient te worden bijge steld. De overheid rekent zich namelijk vol gens het NCW rijk door nog steeds uit te gaan van een groei van onze economie met 3,75 procent per jaar, terwijl er al lang berekeningen bestaan (die echter nog ge heim worden gehouden) volgens welke die groei tot 2,5 3 procent beperkt zal blijven. Ook over de groei van de export bestaan volgens het NCW te optimistische verwach tingen. „We hebben er recht op, dat de regering voor haar beleid realistische uit gangspunten kiest", aldus de heer Wijffels. Het streven om voor de modale werknemer de koopkracht in 1978 gelijk te doen blijven, vindt het NCW een redelijke zaak. De voor keur wordt gegeven aan een samenspel van verlaging van belastingen en sociale pre mies, maar dan zodanig, dat de middengroe pen niet te sterk in koopkracht achteruit gaan. De heer Wijffels vindt echter, dat de inflatiecorrectie op de belastingen moet doorgaan. Intrekking daarvan, zoals de FNV wil, noemt hij een opnieuw aandraaien van de belastingschroef. Actie tegen Andrew Young WASHINGTON (UPI) - Tien congresleden hebben gisteren een resolutie ingediend voor een „impeachment" (in staat van beschuldiging-stelling) van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, An drew Young. De democratische afgevaardig de voor de staat Georgia, Larry McDonald, kondigde de actie aan op een persconferentie. Hij zei dat Young „racistische" op merkingen heeft gemaakt en zichzelf richt op „revolutionaire wereldkrachten". In de resolutie is gesteld dat Young op 21 pun ten moet worden aangeklaagd, inclusief zijn „falen in een ver zet tegen de toelating van Viet nam tot de Verenigde Naties, de ex-presidenten Ford en Nixon racisten noemend en steunverle ning aan communistische lei ders". Ierland- Nederland op tv HILVERSUM - De volgende week woensdag te spe len WK-voetbal- wedstrijd Noord- Ierland—Neder land zal recht streeks op de tv worden uitgezon den. Deze wed strijd begint 's middags om drie uur. Thuis bellen op vakantie neemt toe DEN HAAG (ANP) Van de ruim drie miljoen Nederlanders, die hun vakantie in het buitenland hebben doorge bracht, heeft 34 procent één of meer keer naar Nederland gebeld. Het aantal uit het buitenland bellen de Nederlanders neemt met spron gen toe, aldus de PTT. Deze cijfers blij ken uit een Nipo- onderzoek, dat in opdracht van de FTT is gehouden onder vakantie gangers van 18 jaar en ouder. De meeste telefoonge sprekken werden vanuit West-Duits- land gevoerd. Goede tweede: Zwitserland/Oos tenrijk, gevolgd door Spanje/Por tugal en Belgie/- Luxemburg. Uit het onderzoek is verder geble ken, dat de kosten van het internatio naal bellen door de vakantiegan gers meestal te hoog worden ge- "Wie heeft er een goede toverformule voor me? Ik weet het niet meer". Zo schijnt kabinetsinformateur Den Uyl te denken bij het zien van al die mannetjes en al die koppetjes, die kans maken om - wanneer dan ook - minister te worden. De ministeriële toverhoed kan veel. maar toch niet zoveel, dat Den Uyl snel verlost zal zijn van zijn kwellende zorgen. Of zou informateur Veringa misschien het geheim van de toverformule ken nen??? Van een onzer verslaggevers) vervolgopleiding tijdens hun werk te geven. Te- DEN HAAG Bij de aannemers in de bouw yens maakt het AVBB zich ervoor sterk dat bestaat zo'n schreeuwend tekort aan vakmensen jongeren die buiten hun schuld zonder werk ko- dat de georganiseerde bouw begonnen is Engelse men hun opleiding bij een andere aannemer kun- bouwvakkers aan te trekken voor projecten in nen voortzetten. Rijnmond. Het bouwbedrijf heeft jaarlijks be- Voor de bouwvakkers die wegens gebrek aan hoefte aan gemiddeld vijf- tot zesduizend vakbe- vakbekwaamheid werkloos zijn gaat het AVBB in kwame jongeren terwijl daar nu slechts een aan- Den Haag, Rijnmond, West-Brabant en Zeeland bod van drieënhalfduizend tegenover staat, aldus nieuwe bijscholingscursussen van drie tot vier voorzitter S.J. Eijkelenboom van het Algemeen maanden organiseren. Men hoopt dat die een beter Verbond Bouwbedrijf (AVBB), de overkoepelende lot beschoren zullen zijn dan de eerder in Rijn organisatie van werkgevers in de bouw. Het mond gehouden cursussen van twee tot acht we- verbond vindt de situatie zo alarmerend dat zij ken. Volgens voorzitteï1 S.J. Eijkelenburg van een Jaar van het Vakmanschap heeft uitgeroepen. AVBB blijkt de grote stroom bouw/akkers die Aan de twaalfduizend georganiseerde werkgevers enkele jaren terug zonder veel vakbekwaamheid in de bouw is verzocht jongeren die hun lagere kon worden ingeschakeld, veel moeilijker om te beroepsopleiding achter de rug hebben, een goede scholen voor de gevarieerde bouw van nu. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De aktie „Usal" ten bate van het gezin van de on langs in Amster dam in het water gegooide en ver dronken Turkse werknemer, heeft tot nog toe 67.500 opgele verd. De initiatiefnemer van deze aktie, de Amsterdammer Boudewijn Jan sen. is gisteren uit Turkije terugge keerd. Hij heeft daar - symbolisch - de eerste steen overhandigd voor het nieuwe huis van Ibrahim Usal's weduwe en haar vier kinderen. Het huis zal waarschijnlijk volgend jaar zomer klaar zijn. De bouwkosten bedragen ruim 40.000. Van het resterende bedrag wordt een stuk grond gekocht voor het gezin. Inmiddels hebben 35 mensen zich bereid verklaard voor vier jaar een bedrag van 1000.- vast te zetten, waarvan de weduwe het vruchtgebruik krijgt Na die vier jaar worden die 1000.- weer teruggestort. ADVERTENTIE Diverse Opel Rekord modellen van het type 1977 nu met kortingen tot 2.500,- Uw voordelige Opel-dealer Het Motorhuis LEIDEN Een 30-jarige en een 25-jarige Leidenaar werden gis teren op de Lammermarkt aan gehouden nadat het tweetal tij dens een steekpartij een 27-jari- ge man een halswond hadden toegebracht Het slachtoffer werd zwaar ge wond opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. De twee man nen werden ingesloten. De gezagvoerder van de gekaapte DC-8 van de JAL wordt, na zijn bevrijding, op het vliegveld van Algiers door de pers onder vuur genomen. ALGIERS (Reuter) De 19 gegijzelde passagiers en bemanningsleden van de DC-8 van de Japanse luchtvaartmij. zijn gisteren in Algiers vrijgelaten. De vijf kapers en de zes vrijgelaten gevangenen hebben zich aan de Algerijnse autoritei ten overgegeven en zijn thans, met de vijftien miljoen gulden, van het toneel verdwenen. gebeuren. Algiers heeft wel in het begin gezegd, dat het toestel met kapers en gegijzelden uitslui tend om menselijke redenen toestemming tot lan den zou krijgen. Japan heeft aanvankelijk gezegd, dat het niet om uitlevering zou verzoeken, maar dit standpunt is voorlopig gewijzigd. De Japanse antikapingscom- missie zal de zaak bekijken en later beslissen of om uitlevering van kapers of vrijgelaten gevange nen zal worden gevraagd. Inmiddels is de leider van de kapers geidentifi- ceerd als Osamu Marouka (26). Hij heeft aan meer acties van het Japanse Rode Leger deelgenomen. DRIEBERGEN (ANP) Omdat recente steekproeven hebben aangetoond, dat de verlichting van auto's niet alleen 's nachts, maar ook overdag, veel te wensen overlaat, zal de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in de komende maanden op autosnelwegen streng optreden tegen bestuurders van auto's met een onjuiste verlichting. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Vance: geen wijziging in standpunt M-Oosten NEW YORK (AP) - De geza menlijke verklaring van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over het Midden-Oosten, waarin onder andere wordt ge sproken over de „wettige rech ten" van het Palestijnse volk, heeft aowel in Israël als Egypte tot verontrusting geleid over groeiende invloed van de Sov jet-Unie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, die gisteren heeft gedineerd met zijn Israëlische collega Mos je Dajan, houdt vol dat er geen wijziging is gekomen in het Amerikaanse beleid. Maar mi nister Dajan ziet in de verkla ring een duidelijke breuk met het verleden, toen in zijn visie resolutie 242 van de Veiligheids raad nog als basis van het Ame rikaanse beleid fungeerde. Hie rin werd slechts gesproken over het Palestijnse vluchtelingen probleem. De kritiek van Israëlische zijde kan vandaag op het hoogste ni veau tot uiting komen als presi dent Carter die momenteel voor een tweedaags bezoek in New York is en daar een toe spraak tot de Verenigde Naties zal houden zijn voorgenomen bespreking met Dajan heeft. Er komen enkele grootscheepse acties naast de individuele con troles. De punten waar het om gaat zijn onder andere: Ab soluut verbod van het voeren van stadslichten tijdens het rij den. Ongelijke verlichting (groot licht-staslicht-dimlicht- stadslicht). Het onjuist voe ren van „groot" licht. Het voeren van te veel verlichting. Het komt steeds meer in zwang om de voorzijde van auto's te voorzien van een batterij lich ten, met alle nadelige gevolgen daarvan voor de overige wegge bruikers. Hiertegen zal zeer drastisch worden opgetreden. Verwaarloosde verlichting (geheel verroeste koplichtreflec- toren). Onjuiste achterver lichting. Onvoldoende reflee tie aan de achterkant. On juist gebruik van mistachter lichten. Het voeren van on voldoende verlichting bij mist en andere slecht-weer-omstan- digheden. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER-m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldnaar: naam adres- woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1