Kwart Duitse zelfbedienings zaken voert met succes bloemen GRwENTE FRfpIT t EMEN B#LLEIM AMERIKA WIL INVOER VERSE BLOEMEN AAN BANDEN LEGGEN Wie wordt voorzitter van produktschap? ~w UIT BROCHURE BLIJKT; VEEL VARIATIE OP GROENTENMARKT VLOTTE HANDEL IN SNIJBLOEMEN DAHLIA'S BELANGRIJK IN BOLLENVAK -LAND EN TUINBOUW A LEIDSE COURAT MAANDAG 3 OKTOBER 1977 PAGINA 9 DEN HAAG Deze week kan bekend worden wie de voor zitter wordt van het Prod uk t- schap Siergewassen - Groen ten en Fruit. Beide schappen gaan namelijk een zeer nauwe vorm van samenwerking aan onder één voorzitter. Of die benoeming deze week een feit wordt, kan met recht worden betwijfeld. Van de zijde van de bloembol lenexport is destijds met na druk betoogd dat de nieuwe voorzitter een man uit het be drijfsleven dient te zijn. De PBO-organen zijn geen ver- I lengstuk van welk ministerie ook, maar zijn in eerste instan tie instrumenten van het be drijfsleven. Aan dat objectieve criterium zal iedere voor dracht voor een nieuwe voor zitter getoetst moeten worden. De bloembollensector - kweke rij èn export - heeft er geen geheim van gemaakt dat men op deze post graag een man wil die zo nodig de harde lijn durft te volgen. Een mening die in bepaalde opzichten ook door de bloemkwekerij en de boomkwekerij werd gedeeld. Van de kant van Groenten en Fruit zag men die noodzaak niet zo goed in. De eerlijkheid gebiedt wel te vermelden dat Groenten en Fruit lang niet zo'n „zwaar" schap is als Sier gewassen, omdat bij Groenter en Fruit het Centraal Burea- voor de Tuinbouwveilingen voor een belangrijk deel de dienst uitmaakt. Dat er voor deze nieuwe funk- tie liefhebbers genoeg zouden zijn, lag voor de hand. Het is een leuke post, waar een „ver goeding" aan verbonden is, die ook lang niet kinderachtig is, namelijk ruim een ton per jaar. Intussen zijn er in de wandel gangen twee namen genoemd: de heer Lodewijk, afkomstig uit de aardappelsector en ir. Spithoven van de directie marktordenings vraagstukken van het Ministerie van Land bouw. De heer Lodewijk wordt geschetst als een „door douwer", een man die het bol len vak graag als voorzitter zou zien. Groenten en Fruit en naar verluidt ook de bloemis terij, zouden de voorkeur ge ven aan de heer Spithoven. Of de laatste een benoeming zal aanvaarden als hij niet op de steun van allen mag reke nen, wordt door insiders sterk in twijfel getrokken. Belgische doos voor snijbloemen in de supermarkt. Let op plastic waterreser voir. BONN Het bloemenver- bruik in West-Duitsland steeg van 1970 tot 1976 van 46 mark naar 85 mark per hoofd van de bevolking. Snijbloemen blijken zo'n 65% daarvan op te eisen, in marken uitgedrukt komt dat neer op 3,2 miljard. 81% van de Westduitse gezin nen koopt weieens snijbloe men. Deze cijfers publiceerde het Westduitse bureau voor verkoopbevordering van agra rische produkten, beter be kend onder de naam CMA. In een brochure getiteld „Blu- men im Lebensmitteleinzel- handel" geeft men aan hoe de omzet nog door kan groeien. Ook het Westduitse „Institut für Selbstbedienung undWa- renschaft" werkte aan deze uitgave mee. 58% van de Westduitse gezin nen koopt regelmatig potplan ten. Het marktaandeel daar van ligt op 20%. In marken: 1,4 miljard. Welke soorten zijn het meest geliefd? Bij de snijbloe men het gemengde boeket (31%), gevolgd door rozen met 17%. Bij de potplanten de cy claam (16%). De azalea staat op de tweede plaats met 14%. Bij de balcon- en perkplanten prijkt de zogenoemde gera nium bovenaan de lijst met 40% en de begonia komt daar na met 12%. De klant in de zelfbedienings zaak vraagt sterke, gemakke lijk te verzorgen, goedkope en kwalitatief goede bloemen. Marktonderzoek heeft uitge wezen dat de zelfbedienings zaken met een aantal vooroor delen te kampen hebben. Zoals: de bloemen zijn niet zo sterk, niet zo mooi en je hebt er minder lang plezier van. De veeleisende klant moet met een lage prijs over de brug geholpen worden. Mocht het een miskoop zijn, dan valt de financiële schade toch nog mee. De begrippen zelfbedie ning en goedkoop horen bij elkaar. Ook op bloemenge- bied. In West-Duitsland zou de bloemenspeciaalzaak (73% van de markt) 44%„ duurderzijn dan de zelfbedieningszaak. Informatiedorst Het is interessant te weten waarom de Westduitse huis vrouw bloemen koopt. Het ele ment „gezelligheid in de wo ning" noemt driekwart als de belangrijkste reden. Ongeveer de helft beschouwt de bloe men als een goed geschenk voor met name vrouw of vriendin. Niettemin worden 78% van de snijbloemenaanko pen verricht door vrouwen. De verzorging van het groene spul vinden de meeste kopers niet zo'n groot bezwaar. Al geeft 75% van de volwassen Westduitsers wel toe dat hun- kennis op dit gebied middel matig tot slecht is. Een be langrijk gegeven voor de marktbewerkers. Te meer om dat uit de cijfers blijkt dat de helft van de „ongeletterden" positief staat tegenover ver- zorgingstips en praktische handleidingen. De zelfbedieningszaken pak ken tien procent van de bloe- menomzet in West-Duitsland. Een kwart van deze winkels verkoopt bloemen. Hierin is dus nog een zeer grote groei te verwachten. Vooral de grote zaken nemen bloemen in hun sortiment op. Zo voeren 68% van de zaken met een jaarom zet van meer dan een miljoen mark bloemen in hun sorti ment. Bij een jaaromzet van 250.000 mark ligt dit percenta ge op 16%. En de resultaten? 30% beoor deelt de bloemenverkoop als positief, 48% is met de resulta ten tevreden, 16% valt het een beetje tegen en 2% vindt het maar niets. 94% van de zaken die bloemen voeren, gaan er mee door. Wel een bewijs dat er groeimogelijkheden in deze afzet zitten. Tenslotte de om- zetverdeling per dag. Maandag 6%, dinsdag 6%, woensdag 7%, donderdag 16%, vrijdag 28% en zaterdag 37%. Trapsgewijs De CMA wijst de levensmidde lendetailhandel op het uitge breide sortiment „aanverwan te artikelen," zoals meststof fen, bestrijdingsmiddelen, po taarde, vazen, gereedschap en zaaden plus bloembollen. In de omzetverdeling betekent de groep „vanverwante waar" 5 tot 10 procent. Potplanten: 30- 40%. Snijbloemen: 50-65%. De marktdeskundigen raden de geïnteresseerde ondernemers aan trapsgewijs met bloemen te beginnen. Men kan het be ste starten met de bloemenver koop tegen het weekend. Dan is de vraag immers het groot st, met name bij snijbloemen. In de volgende fase vindt de uitbreiding over de hele week plaats. Vervolgens wordt het sortiment uitgediept. Een com pleet ingerichte bloemenhoek vormt het sluitstuk. Kwaliteitsappelen uit Nederland beter herkenbaar Bij het uit de vroege middeleeuwen daterende slot Zuylen aan de Vecht bij Utrecht werd vorige week In een oude boomgaard het appelen- en perenseizoen officieel geopend met het onthullen van een nieuwe kwaliteitsverpakking voor Nederlandse appelen. Deze is door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ontwikkeld in het kader van een nieuw marketingplan 'voor kwaliteitsappelen uit Nederland. In deze dozen zullen alleen appelen van exportkwaliteit klasse I worden verpakt. Het Centraal Bureau wil met de invoering van deze nieuwe doos bereiken, dat zowel teler als handelaar wordt gestimuleerd de appelen van Nederlandse bodem die een vergelijking met welk importfruit dan ook glansrijk kunnen doorstaan nog beter in de winkels te presenteren. Op deze foto onthult de heer L. J. Nijsten,voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie de doos, waaruit Nederlands groente- en fruit-ambassadrice bij uitstek Ansje van Duin te voorschijn komt. V.l.n.r. B. M. Kaptein, afd. publiciteit Centraal Bureau Tuinbouwveilin gen, L. J. Nijsten, voorzitter Ned. Fruittelersorganisatie, groente- en fruitmeisje Ansje van Duin, en P. M. Veldhoven, hoofdbestuurslid CBT. Er is thans sprake van een ruime keuze aan groentesoorten. Voor de consument van re delijke prijzen. Een beknopt marktoverzicht geeft het volgende beeld: Andijvie wordt nog steeds in behoorlijke hoeveelheden op de veiling aangevoerd, de prijs ondergaat daardoor weinig verandering. De gemiddel de prijs voor de consument zal op ongeveer 90 cent per kilo liggen. Voor spinazie liepen de prijzen nogal uiteen. Dit werd in hoofd zaak veroorzaakt door kwaliteitsverschillen. De laagste veilingnotering was 79 cent per kilo en de hoogste 1,42. Voor de consument betekent dit een prijs die tussen de 1,80 en 2,80 per kilo zal liggen. Sla is de afgelopen week goedkoper geworden, voor 44 cent kan men een uitste kende krop sla kopen. Uien zijn niet duur de winkelprijs zal tussen 28 en 54 cent per kilo liggen. Ook koolsoorten zoals Chinese kool en rode kool zijn niet duur, de winkel prijs komt voor deze soorten tussen de drie en vier dubbeltjes per kilo. Voor waspeen kan de consument nog steeds terecht voor een prijs die beneden de twee kwartjes per kilo ligt. Bleekselderij zal een prijs van 28 tot 84 cent per stuk op moeten brengen. Raapstelen zijn bij het grote publiek niet zo bekend, het is echter een gewas dat vaak tegen redelijke prijzen te koop is, de winkel prijs ligt nu op ongeveer 30 cent per bosje van 50 gram. Ijsbergsla zal een prijs van gemiddeld 1,20 per krop op moeten brengen. De radijs is iets duurder geworden, nl. 1,10 per bosje, (veilingprijs 55 cent). Rettich, een witte wortel, zal te koop aangeboden worden voor een prijs van een gulden per stuk. De courgettes, een soort komkommer moet 1,30 per stuk opbrengen. Enkele duurdere groentesoorten zijn bijvoorbeeld snijbonen, waarvoor de prijs kan oplopen tot 6 gulden per kilo (veilingprijs 3). Voor een flinke maal bloemkool zal de prijs op 3,50 per stuk liggen, de kleinere maten zullen onge veer 2 gulden per stuk moeten kosten. Poste lein, een ook niet zo bekende groentesoort, is vrij duur nl. 2 gulden per kilo (veilingprijs 1 gulden). Voor de prijsbewuste consument is er dus keuze genoeg. Komkommers duurder De aanvoer van komkommers in West-Duits land neemt snel af, waardoor er een grotere vraag naar het Hollandse produkt ontstond. Dit betekende voor de afgelopen week, oplo pende prijzen. Vooral de zwaardere sorterin gen werden goed betaald. Voor de sortering 61/76 waren prijzen van 65 cent per stuk mogelijk. Er wordt wel gerekend op een groter aanbod van komkommers, waardoor de prijs weer wat meer moeite zal hebben om zich te kunnen handhaven. Tomatenprijs: halen en brengen De hoop op een wat vaster pnjsverloop bij de tomaat is ijdel geweest. Aanvankelijk liepen de prijzen op tot boven de 6 gulden per bakje van 6 kilo. Maar de afgelopen week zakte de prijs weer terug naar 5,50 per kistje. Er wordt gerekend op een flink beschot bij de herfstteelt Er is vooral con currentie van België en Roemenië. Prijsher stel lijkt welhaast niet mogelijk. Paprikaprijs bevredigend Ondanks de toch behoorlijke aanvoer van paprika's zijn er goede prijzen mogelijk. Zeker ook als er gekeken wordt naar de concurrentie die nog steeds bestaat, deze kan niet zomaar onder tafel geschoven wor den. In de periode van 23 t/m 26 september voerde West-Duitsland 1005 ton in uit Italië en 356 ton uit Hongarije. De prijs voor de groene paprika's kwam de afgelopen week op ongeveer 2 gulden per kilo. Voor rood lag de prijs op 2,40 per kilo. Voor groen wordt er gerekend op een kleinere of gelijke aanvoer en voor rood kan de aanvoer wat groter uitvallen. Wat dit voor gevolg voor de prijs zal hebben, laat zich niet moeilijk Het is een kleurig beeld iedere dag aan de bloemenveilingen, dus ook in de gebouwen van de CCWS Er zijn late zomer- en vroege herfsttinten te bewonderen in een zeer rui me variatie, zoals elk jaar die- heeft te bieden. Maar de weersomstandigheden oefe nen er ditmaal een uitstekende invloed op uit, hetgeen vorig jaar met de meer dan zomerse zomer, minder sterk het geval was. Er is dan ook een vlotte handel aan de CCWS, met prijzen, die redelijk genoemd mogen worden en tamelijk stabiel zijn. Voor bepaalde produkten was er echter een ten- denz tot daling in prijs. Opvallend zijn de grotere aanvoeren dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. Het totale omzetcijfer aan de CCWS bedroeg afgelopen week 8.021.776,35 tegen 6.980.713,76 in dezelf de week van het vorig jaar, hetgeen dus een fors verschil betekent. Het is ook ruim een half miljoen gulden meer dan in de voor gaande week, dit hoewel de aanvoer van bloemen toen groter was. De omzet van snijbloemen, 21.426.487 bos of stuks, beliep 7.420.887,45 en maakte dus het grootste deel van de omzet uit. Met de potplanten blijft het tamelijk stabiel, een aanvoer van 331.832 stuks met een opbrengst van 535.357 en in het algemeen wel redelijke prijzen. Dit betekent ongeveer het dubbele van de potplantenaanvoer in augustus. Van freesia is een ruime aanvoer, bijna 3 miljoen bos, die wel scherp afsteekt tegen over die van dezelfde week in het vorig jaar, toen er nog geen half miljoen werd aange voerd. Maar dat tekende zich toch wel weer in de prijzen af, want tegenover een gemid delde prijs van 20 cent in de afgelopen week staat die van 31 cent in het vorig jaar! De aanvoer van snijgroen was wel iets ruimer dan het vorig jaar maar het prijsver schil voor dit produkt was eveneens sterk opvallend. Thans gemiddeld 1,97 tegen 82 cent in het vorig jaar! Fors was ook het aanbod van de trosanjers met rond de 4 1/2 miljoen en een gemiddelde prijs van 27 cent tegen een miljoen minder in dezelfde week van het vorig jaar en gemiddelde prijs van 32 cent Nog enkele gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar: anjers, aan voer van bijna 2 1/2 miljoen evenals het vorig jaar 30 troschrysanten troschryènten ruim 3 miljoen vrijwel gelijk aan vorig jaar, gemiddeld 47 (42) irissen 24(32) leliekelken 81(99) lelietak 34(43) grote rozen 31(29), klei ne rozen 19(16). Gladiolen blijven het nog steeds niet al te best doen met noteringen tot 18 cent. Overigens moet worden vastgesteld, dat de aangekondigde verhoging van de BTW op energieprijzen, wel een schok teweeg heeft gebracht bij de kwekers, ook al worden niet alle kwekers er door getroffen. Tachtig pro cent van de CCWS-leden valt onder de ondernemersregeling. Men meent dat voor de overigen die wel gedupeerd worden, com pensatiemaatregelen noodzakelijk zijn. Er zit nog wel enige speling in de bedrijven, maar verzwaren van lasten brengt al heel gauw problemen met zich! oktober is weer in het land. .de maand dat ook de dahliakwekers zich weer klaar maken voor de oogst. Als deze maand hal verwege is, zullen de eerste knollen weer uit de grond zijn. Voor het zo ver is hopen de dahliaproducenten nog op een week koel weer met veel wind en regen. Want dan kunnen de knollen pas goed gaan „zetten". Over de oogst zijn de verwachtingen wat verschillend. Hier en daar is men bang van „te veel kruid en te weinig knol", maar dat kan van plaats tot plaats verschillen. Wie een goede oogst rooit, kan in ieder geval verzekerd zijn van een vriendelijk inkomen, want de prijzen van de knollen zijn bepaald niet laag. Het gros van de handelssoorten doet toch wel 35.- per 100, al moeten enkele massasoorten zoals de decoratieve Duët, de cactus Park Princess en de semi-cactus Pur ple Gem het met 30,- doen. Voor het nieuwere genre, zoals de fraaie oranje hals kraag Alstergrüss, moet men wel naar 40.- en hoger. leven gekost. Dit jaar registreerde men 334 ha dahlia's. Wat meer dan in 1976 dus en geen uitval als gevolg van droogte. Dat méér-aanbod is echter grif opgenonen tegen bevredigende prijzen. Nu moet de prijs ook wel omhoog, want de kosten-spiraal ook naar boven. Onder meer doen de landhuren braaf mee. Voor 1978 worden voor dahlialand al huren genoemd van 10.- en meer per Rijnlandse Roe. En dat is niet misselijk. Hoe het ook zij: straks gaan de dahliatelers rooien en afleveren. De producenten van gladiolen zullen snel volgen, al blijft met fraai weer de rooimachine nog wel even in de schuur. Over de gladiolenoogst kan nu nog geen zinnig woord worden gezegd. Met de verkoop van tulpen levering juli 1978 loopt het nog bijzonder goed, vooral als men cultivars buiten de groep Darwinhybriden heeft aan te bieden. het struktuuronderzoek mede te begeleiden. Hij bleek bereid een deel van zijn toch al zo druk bezette tijd vrij te maken. Hij voelde zich min of meer geroepen om medewerking te verlenen omdat hij destijds zijn carrière in het bollenvak is begonnen als voorzitter van de Kon.Alg. Ver. voor Bloembollencul- Voorspelling Belangrijk artikel Schaduwzijde Dahlia's zijn de laatste jaren een belangrijk artikel geworden in het bollenvak. Het areaal schommelt tussen de 300 en 330 ha. Er zijn wel jaren geweest - in 1971 bijvoor beeld - dat men belangrijk hoger mikte (tot 370 ha) maar dat bleek duidelijk te veel van het goede. Vorig jaar zijn de dahlia's graag weg gegaan voor goede prijzen. Toen had men 322 ha opgeplant. Een deel van de stekken kreeg direct na het uitplanten een periode met veel zon en nog meer hitte en dat heeft 10% het Het bollenvak heeft zonder overdrijving de wind in de zeilen. Op het in Wageningen gehouden Tuinbouwcongres, heeft ir. Pierre Lardinois op een schaduwzijde van deze welvaart in de bloembollenbranche gewezen. Nu iedereen een goed belegde boterham verdient, is de bereidheid om te komen tot nauwe samenwerkingsverbanden, vrijwel ni hil. Toch zijn die wijzigingen echt nodig om een passend antwoord klaar te hebben op de ontwikkelingen-van-straks. Mannen van naam hebben daar bij herhaling met klem op gewezen. Een van hen was dr. A.J. Verhage. Men deed op hem een beroep om Na afloop van het struktuuronderzoek voor spelde de heer Verhage: „Niet handelen zal vroeg of laat funest blijken te zijn". Na die uitspraak is er in het bollenvak erg weinig gebeurd. De follow up van het struktuuron derzoek - inmiddels ook al weer geruime tijd op gang - komt ook maar slecht uit de startblokken. Het lijkt wel duidelijk dat men geen kans ziet om modellen voor samen werking op tafel te leggen die een redelijke kans van slagen hebben. In tijden van voor spoed willen de kwekers natuurlijk niets weten van langlopende overeenkomsten te gen vaste prijzen en als de bollen over de mand lopen, tonen de exporteurs geen enke le behoefte aan meerjarige contracten. De heer Lardinois maakte in Wageningen bekend dat hij over dit punt met de heer Verhage had gesproken en die had hem gezegd dat hij ernstig overweegt om zijn viool aan de wilgen te hangen wat betreft de follow up van het struktuuronderzoek. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. De heer Verhage ziet, onder deze omstandigheden, het nut van de follow up niet meer zitten. En hij is niet de enige die er zo over denkt!. President beslist na advies ITC DEN HAAG De „Society of American Florist", de organi satie van bloemenkwekers in Amerika, heeft gevraagd om gedurende drie jaar een con tingent* ring toe te passen voor invoer van anjers en tro schrysanten. Dit verzoek wordt eerst behandeld door de International Trade Com mission (ITC) die hoorzittin gen houdt over het verzoek en dat inmiddels heeft uitge breid tot alle verse snijbloe men. De ITC brengt Han ad vies uit aan de president, die een beslissing neemt. Uit de cijfers blijkt, dat Co lumbia de bloemenimport in de USA beheerst. Voor rozen is Nederland de tweede lever anciers met 20 procent van de invoer. Voor tulpen is Neder land met ongeveer twee mil joen bossen per jaar, de enige leverancier. In het verzoek om beperkingen worden rozen en tulpen niet genoemd. Uit Guatemale komen nogal wat chrysanten. De kleinhan delaren blijken in het alge meen niet zo sterk voor het contingenteren an de bloeme-' nimport te zijn. Over de han del van bloemen en planten wordt gezegd, dat in 1975 on geveer tien procent van de bloemen en dertig procent van de planten middels de levens- middelenbedrijven werden verkocht. Vooral supermark ten worden steeds belangrij ker. Evenwel is de verkoop van bloemen minder snel ge gaan, dan men had voorspeld. De grootste verkoop gebeurt tijdens de vakanties en feesten lijkheden. Er blijkt echter in de handel een groot gebrek aan kennis te zijn, voorts een sterke neiging om de hoge marges te nemen en er doen zich moeilijkheden voor bij in kopen van voldoende hoeveel heden bij een leverancier. Groene planten Ook levert de toenemende vraag naar groene planten problemen op. Groene planten vragen meer kennis en verzor ging van de winkeliers dan welk ander bloemkwekerijpro- dukt ook, omdat de klant ver wacht dat planten een redelij ke tijd meegaan. De produktiewaarde van bloe men en planten in Amerika blijkt van 1950 tot 1976 van plm. 190 miljoen dollar te zijn geklommen tot 925 miljoen, dus ongeveer vijfmaal zoveel. Ter vergelijking kan worden opgemerkt, dat de veilingaan-' voer in Nederland in die pe riode steeg van 35 naar 1263 miljoen gulden hetgeen dus 16 maal zo groot is. Wel is de verhouding tussen teelt van snijbloemen en plan ten in Amerika in die tijd aan zienlijk gewijzigd Voor wat de snijbloemen en het groen be treft, daalde die van 62 naar 35 procent, terwijl die van pot planten steeg van 18 naar 45 procent. In 1976 gaven de Amerikanen met z'n allen 3.650 dollar uit voor bloemen en planten, waarvan 40 procent aan bloe men en snijgroen, potplanten eveneens 50 procent en aan andere produkten 20 procent Onderzoek Opmerkelijk is, dat het aan deel van de bloemenwinkels vergeleken bij 1950 met 60 procent, sinds 1974 wat is gaan dalen. Men verwacht evenwel dat voor dit jaar het weer zal zijn gestegen tot 56 procent. Blijkens een onderzoek, gaf 56 procent van het aantal kopers te kennen in het afgelopen jaar éénmaal bloemen te heb ben gekocht slechts 10 pro cent kocht die driemaal. Tuinder bij rozen, die klaar zijn voor de veiling. Nederland is de tweede leverancier van rozen voor Amerika met 20% van de invoer. L

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9