Uitbarsting geweld in Italië na dood linkse demonstrant Prinses Irene openhartig over haar geloofs- en levenskeus Alle medewerkers Croissant gearresteerd Boze reactie Israël op Amerikaans- Russische verklaring STEUN VAN 50 MLN VOOR KSH Russische trawlers beschoten SMITH ONVERZOENLIJK NA GESPREK MET KAOENDA Eta schort geweld op BUITENLAND LEIDSE COURANT/' MAANDAG 3 OKTOBER 1977 PAGINA 7 Onderzoek leveranties Philips aan Zuid-Af rika AMSTERDAM Minister Van der Stoel wil laten onderzoeken of Philips via dochtennaat- schappijen in Frankrijk electro- nische onderdelen voor wapens levert aan Zuid-Afrika. Hij heeft dat zaterdag gezegd in een radio-uitzending van Tros- Aktua. De beschuldigingen aan het adres van Philips zijn vrijdag uitgesproken naar aanleiding van een studiedag van de stich ting anti apartheidsbeweging Nederland. De leveranties heb ben volgens een woordvoerdei van deze stichting betrekking electronische onderdelen voo onder meer militaire vliegtui gen. Ze komen via twee Franse en twee Zuidafrikaanse doch ters van Philips terecht in Zuic afrika. Minister Van der Stoel wees er zaterdagmiddag in de radio-uit zending op, dat hij van deze leveranties niet op de hoogte is. „In Nederland geldt een strikt verbod op wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Dochteronderne mingen van Nederlandse bedrij ven hebben een grote juridische zelfstandigheid. Blijft de vraag of de moedermaatschappij niet eens met de dochter kan praten om die leveranties te onttraden, aldus de minister. BUENOS AIRES, (AP) - Tij dens de operatie van zaterdag waarbij Argentijnse marine schepen twee Russische en twee Boelgaarse trawlers heb ben opgebracht wegens het vis sen binnen de Argentijnse terri toriale wateren, zijn drie Ar gentijnse marineofficieren ver dronken en werd een Boelgaar se zeeman gewond door artille rievuur van een Argentijnse oorlogsbodem. De drie officieren zaten in een motorsloep die op weg was naar een van de Russische trawlers toen een golf het bootje om sloeg. De vier oostblok vissersschepen zijn naar de haven van Port Madryn gebracht, waar al vijf Russische vissersschepen wor den vastgehouden in afwach- tingvan een uitspraak van de Argentijnse kustwacht over hun vermeende schending van de Argentijnse territoriale wateren. Rinses Irene: „Ik betreur het nu niet eerder open kaart hebben gespeeld over mijn geloofsovergang en over nijn huwelijk". Hi Iers um „Het geloof is zo'n persoon lijk zaak, zozeer van een hogere orde, dat ik nooit terwille van mijn man katbliek zou zijn geworden, al is het een voorrecht hetzelfde geloof te heb ben' Aldis prinses Irene, die dit weekeinde met orins Carlos in ons land verbleef voorde opnamen van een interview in een tudio van de NOS ten behoeve van een an haar en aan haar huwelijk gewij de alevering van „De tijd stond even stil" ran Jan van Hillo van NCRV-tv, welkt aflevering op 10 oktober zal wor den Ugezonden. In di tin terview legde zij haar persoonlij ke mtieven bloot voor haar overgang naar e katholieke kerk. Zij begint ermee te zegen, dat het haar nu nog spijt, dat zij ditdestijds, in 1964, niet direct open baar beft gemaakt. Een fotograaf zag haar i een Spaanse kerk en maakte de foto e daarmee dit nieuws wereldkun dig. Har overgang werd zodoende voor tijdig fekend. Zij vetelde voorts dat het protestantse geloof, dat vzij van huis uit meekreeg, haar a de duur „te zwaar" werd. Zij voelcle rich „geestelijk nooit klaar voor het avadmaal". Zij heeft haar belijdenis op haa 18e jaar dan ook niet in Neder land wtlen doen, om daarmee niet het etiket ogeplakt te krijgen van een Ne- derlande kerk. Zij ging daarvoor naar Genève waarmee zij tevens haar oecu menisch gezindheid tot uitdrukking wil de brenen, die zij van haar grootmoeder en haarnoeder had ervaren. In dieztfde periode kwam zij in aanra king met persoonlijkheden in de katholie ke kerk, van wie de opvattingen omtrent het persoonlijk geloof haar meer aan spraken vanwege een grotere vrijheid in de geloofsbeleving, speelser, misschien ook wel kinderlijker in de benadering, zoals de liturgische kleuren van de dag. Verder gelooft zij in de persoonlijke biecht en in de dagelijkse mogelijkheid van mis horen en niet eenmaal in de maand avondmaal. Zij komt er verder vrijelijk voor uit in haar dagelijks leven veel waarde te hechten aan haar geloof. In het bijzonder bij de geboorte van haar tweeling zegt zij veel troost en steun uit haar geloof te hebben geput. Gezien de jongste politieke ontwikkelin gen in Spanje, het herstel van de demo cratie en nu de zelfstandigwording van Catalonië, praat zij liever niet over poli tiek. Mogelijk als Baskenland een stuk autonomie zal krijgen, bestaat er kans zich daar te vestigen en de Parijse flat voorgoed te verlaten. Prins Carlos maakt er trouwens geen geheim van enige moei te te hebben met de situatie, dat de Carlistische partij in Spanje is toegestaan en dat de leider ervan buiten de grens wordt gehouden. Prinses Irene blijft de ambities van haar man steunen. Zij zegt gelukkig te voelen in haar dubbele functie van moeder van vier kinderen en als werkende vrouw, secretaresse van de Carlistische partij, waarvoor zij dagelijks werkt, met in het verlengde daarvan haar streven de Spaanse vrouw vrijer te maken dan zij nu is, zowel in de huwelijksopvattingen als in de maatschappij. Vanuit deze gedachte heeft zij ook mede werking verleend aan het programma van Jan van Hillo, die haar huwelijk als onderwerp koos vanwege „de toestanden en misverstanden daaromheen". Zij wil de die graag ophelderen, omdat dit direct te maken heeft met haar keus als vrije vrouw, die haar eigen levensbeslissingen neemt. Jan van Hillo gebruikt in deze uitzending filmateriaal van Polygoon, tv- beelden van de Kamerdebatten en voorts een nimmer vertoonde film over de trouwplechtigheid in Rome. Het pro gramma wordt gecomplementeerd met een studio-interview, waarvoor de prinses en haar man speciaal naar ons land kwamen. Zij geeft toe, dat haar leven sinds haar huwelijk een krachtige wending heeft genomen: van prinses uit een beschermd milieu naar de politieke woelingen op en rond de Montejurra, de heilige berg van de Carlisten, waar op zeker moment zelfs schoten vielen. Zij vertoont evenwel niet de minste neiging daarvan afstand te nemen, integendeel, zij accepteert dit als de consequenties van haar persoonlijke keus. Hoe staat het met haar vertrouwen in de ambities van haar man, koning van Spanje, of hebben zij die hoop opgegeven en stelt zij zich voor als vergeten prinses door het leven te gaan? Prinses Irene: „Dit laatste in geen geval. Daarom hecht ik er aan de persoonlijke aanspreektitel „Koninklijke Hoogheid" aan te houden". TON OLIEMULLER (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Nadat vrijdagmiddag de naar Frankrijk uitgeweken advocaat Crois sant in Parijs was gearresteerd, heeft de Westduitse politie diezelfde avond de advocaat Arnt Maller uit Stuttgart en Croissants assistente Gabriele Heim aangehouden. Tegn hen is gisteren een bevel tot in- hectenisneming uitgevaardigd op be- schidiging van de ondersteuning van een riminele vereniging en het openlijk goedpraten van misdaden. Hiemee bevinden zich alle advocaten van iet bureau Croissant thans in hech tenis Gisteren zijn circa zeventig gevangenen verspreid over de hele Bondsrepubliek en verdacht van terroristische activiteiten, volstrekt van elkaar en van de buitenwe reld geïsoleerd. Zij mogen ook geen con tact met hun advocaten meer hebben. Dit is het gevolg van een nieuwe wet die vorige week in ijltempo werd ingediend, door Bondsdag en Bondsraad goedge keurd, door president Scheel onderte kend en daarmee van kracht is gewor den. De minister van justitie motiveerde de onmiddellijke toepassing van de wet naar de verwijzing van het gevaar dat het leven van de ontvoerde werkgevers voorzitter Schleyer bedreigt LOESAKA (Reuter-AFP) Premier Ian Smit van het blanke minderheidsbewind in Rhodes! heeft zich „nog even onverzoenlijk getoond al immer", toen hij een week geleden in Loesak geheim overleg pleegde met de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda over de jongste Brits Amerikaanse voorstellen voor een regeling ii Rhodesië. Dit hebben Zambiaanse regeringsfunc tionarissen verklaard. Bij de besprekingen die pas zaterdag aan het lichl kwamen, had Smith een reeks bezwaren geopperd tegen de westelijke plannen voor een vreedzame overgang naar een zwart meerderheidsbewind in zijn land. Volgens genoemde ambtenaren poogde hij kennelijk Zambia te, verleiden tot afzonderlijk overleg ten einde de aandacht van de Brits-Ameri kaanse voorstellen af te leiden. Zaterdagavond had een Zambiaanse regerings woordvoerder meegedeeld, dat het overleg „niets van grote betekenis" had opgeleverd en dat Zam bia „geen belang aan deze besprekingen heeft gehecht". In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam toonden de autoriteiten zich onaangenaam verrast over de ontmoeting tussen het Zambiaanse staats hoofd, de leider van een van de vijf zogenoemde „frontlijnstaten" met de „opstandige en rascisti- sche blanke leider uit Salisbury". Massaal op huwelijksreis Vijftig jonge bruid sparen uit Singapo re kijken in een Londens hotel naar een demonstratie van gecostumeerde danseres. De bruid sparen zijn op een huwelijksreis die hen voert door tien Europese landen. Ruim een week ge leden trouwden de bruidsparen in Sin gapore tijdens een massaceremonie. Voor de prijs van 2500 per persoon kregen ze een „hu welijkspakket" aan geboden waarin waren opgenomen de kosten van de huwelijkssluiting, receptie, huwelijks reis, bruidskleding en bagage. Mary Ford Mary Ford (53) is afgelopen vrijdag na een week in een coma gelegen te hebben aan longontsteking overleden. Zij werd vooral bekend in de jaren'50 als zangeres naast Les Paul waarmee ze een duo vormde. Cubaanse troepen naar Ethiopië CAIRO Het grootste deel van de Cubaanse troepen die in An gola zijn gelegerd, is overge bracht naar Ethiopië om het bewind van president Mengistu Haile Mariam bij te staan in de strijd tegen oprukkende bevrij dingsbewegingen. De overplaatsing zou hebben plaatsgevonden tegen de wil van Angola en onder druk van de Sovjet-Unie die de operatie heeft bekostigd. Volgens schat tingen bevonden zich 14.000 Cu baanse militairen in Angola, die daar de beslissende stoot heb ben gegeven voor de overwin ning van de MPLA in de Ango lese burgeroorlog. JERUZALEM/NEW YORK (Rtr) - Israël heeft zeer afwijzend gereageerd op een gezamenlijk Amerikaans-Russische verklaring, waarin alle be trokken partijen worden opgeroepen zich tot het uiterste in te spannen om de vredesconferentie in Genève nog dit jaar te kunnen hervatten. In de verklaring wordt gesproken van de wettige rechten van het Palestijnse volk en over normale betrekkingen tussen alle bij het conflict betrok ken partijen na het tot stand komen van een regeling. Het Israëlische kabinet noemde bij monde van minister van financiën Simcha Ehrlich (die de zieke premier Begin verving) de verklaring onaan vaardbaar. Volgens Ehrlich „zullen wij mogelijk de noodtoestand moeten afkondigen en een rege ring van nationale eenheid vormen om de verkla ring te weerstaan". De oppositie sloot zich daarbij aan. Oud-premier Rabin zei dat de VS in de verklaring ernstig afwijken van vorige toezeggin gen en standpunten, en dat Israël niet moet deelne men aan de Geneefse onderhandelingen op basis van de Russisch-Amerikaanse verklaring. De PLO, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, heeft de verklaring met voorzichtige instemming ontvangen als een „positieve stap naar een recht vaardige en blijvende oplossing", maar de radica lere Palestijnen missen in de verklaring een om schrijving van de term „Palestijnse rechten". In de Arabische hoofdsteden is de verklaring belang rijk genoemd. De verklaring houdt concessies aan beide kanten in. Washington heeft toegegeven aan de druk omtrent de Palestijnse rechten, maar Moskou heeft moeten toestemmen in de zin waarin wordt opgeroepen tot het aangaan van normale vreedza me betrekkingen tussen Israël en zijn Arabische buren, na de beëindiging van de staat van oorlog. Voor de hervatting van de Geneefse onderhande lingen blijft de deelname van de Palestijnen echter een groot struikelblok. De Arabische landen eisen deelname van de PLO, maar Israël weigert met de PLO rechtstreeks te onderhandelen. Zuidafrikaanse kritiek op onderzoek dood negerleider Biko JOHANNESBURG De procu reur-generaal van Transvaal, J. E. Nothling, en de anti-apart heidskrant Rand Daily Mail in Johannesburg, hebben kritiek geleverd op het ongewone uit stel van het politie-onderzoek naar de dood van negerleider Steve Biko begin september in een politiecel in Pretoria. Noth ling zei vrijdag dat het gebruik is dat zo'n onderzoek onmiddel lijk wordt ingesteld. „Het is de opdracht van de politie en zij zou er uiteraard meteen mee moeten beginnen", zei hij. Hoessein gaat weer trouwen BEIROET (AP Koning Hoessein van Jordanië gaat weer trouwen. Zijn vierde bruid is de Libanese Lan Badreddin, arts en dochter van een rijk parle mentslid. Hoessein (41) heeft vijf kin deren uit twee gescheiden huwelijken. Zijn derde vrouw kwam begin van dit jaar om het leven bij een helikopterongeluk MADRID De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij haar campagne van geweld op schort De dag tevoren was de Spaanse minister voor de minderheden, Manuel Clavero, met een af vaardiging van Baskische Parle mentsleden besprekingen be gonnen over het verlenen van een vorm van autonomie aan de vier Baskische provincies in Noord-Spanje. Wijlen generaal Franco had de Basken hun tra ditionele rechten ontnomen in verband met hun houding in de Spaanse Burgeroorlog. ROME Anti-fascistische beto gingen hebben in heel Italië tot bloedig geweld geleid. Nadat vrijdagmiddag in Rome een 20- jarig lid van de extreem-linkse organisatie Lotta Continua door jonge fascisten werd doodge schoten is diezelfde avond nog een golf van protest losgeslagen. Italië heeft daardoor een uiterst roerig weekeinde beleefd met als trieste balans vermoedelijk nog een dodelijk slachtoffer. In Turijn werd namelijk de 22- jarige student Roberto Crescen- zio levensgevaarlijk gewond bij een brand in een bar in het stadscentrum. Uit een groep van enkele gemaskerde demonstran ten werd een molotov-cocktail in de bar geslingerd. Er ont stond ogenblikkelijk een felle brand waaruit de aanwezige klanten ternauwernood konden ontsnappen. Het gewelddadige protest is vanuit Rome over heel Italië uit gewaaierd en heeft in tal van steden een urenlange straatter reur veroorzaakt, waarbij auto's in brand werden gestoken, win kels vernield en geplunderd en kantoren van politieke partijen werden beschoten. Eerder vorige week liep een jong meisje in Rome verwondin gen op toen zij vanuit een rij dende auto werd beschoten. Dat gebeurde op de Monte Mario, een hoog gelegen Romeinse woonwijk waar enkele beruchte „nesten" van de neofascistische partij (MSI) gevestigd zijn en van waaruit veelvuldig overval- commando's plegen te opereren. Militante jongeren van extreem linkse organisaties durfden het niettemin aan om vlak bij een van deze MSI-kantoren vlug schriften uit de delen naar aan leiding van die schietpartij uite raard met anti-fascistische tek sten. Ondanks de spitsuurver- keer en de aanwezigheid van minstens twintig uit voorzorg postende agenten rende op een gegeven moment een groep jon ge fascisten op hun politieke tegenstanders toe. Terwijl die op de vlucht sloegen, en voordat de politie in actie kwam of kon komen werd er geschoten. Walter Rossi, 20 jaar, werd do delijk aan het hoofd getroffen. Op de plaats waar hij neerviel, zijn dit weekeinde tientallen bloemstukken en kransen neer gelegd. De vader van het slach toffer hoorde via het televisie journaal dat zijn zoon gedood Walter Rossi zal morgen op kos ten van de gemeente Rome wor den begraven. De vakbonden hebben voor vandaag, maandag, in Rome en omgeving een alge mene staking van een uur afge kondigd als protest tegen het fascistische geweld. De politie heeft zestien arrestaties ver richt Tientallen auto's werden in brand gestoken tijdens de rellen tussen politie en linkse extremisten, in Rome. UTRECHT De overheid zal tot begin volgend jaar vijftig miljoen gulden uit trekken om de problemen bij het be dreigde Koninklijke Scholten Honig-con- cern voorlopig het hoofd te bieden. Daarnaast zal nog eens een lening wor den verstrekt van 25 miljoen, die pas later hoeft te worden terug betaald. Het geld staat ter beschikking van de nieuwe gedelegeerde commissaris van KSH, de heer R. F. van Heusden, die tot 15 januari 1978 de tijd heeft om orde op zaken te stellen bij KSH. De bedragen aan overheidssteun, die in het KSH-con- cern worden gepompt, staan vermeld in het blad WIK van de Industriebond NW, dat deze week zal verschijnen Volgens WIK is de beslissing om KSH tot januari met behulp van overheids steun zelfstandig te laten voortbestaan een compromis. De ministeries van finan ciën en economische zaken zouden er meer voor gevoeld hebben om KSH uit stel van betaling te laten aanvragen. Een regeringscommissaris zou dan met be hulp van overheidssteun aan het werk moeten gaan om orde op zaken te stellen, aldus de Industriebond NW. Daarentegen waren het ministerie van landbouw en de KSH-top voorstander van een zelfstandig voortbestaan van het concern met overheidssteun. Een her structurering zou moeten leiden tot afsto ting van de activiteiten in de aardappel- meelindustrie naar de Avebe in Gronin gen en het voortbestaan van buitenlandse vestigingen. Volgens WIK gaf met name de vraag over voortbestaan van buiten landse KSH-vestigingen aanleiding tot meningsverschillen, omdat de ministeries van financiën en economische zaken er niets voor voelden dat geld van de Neder landse belastingbetaler zou vloeien naar bedrijven in het buitenland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7