WN HUIS UT Bakkers vieren deze week de 'dag van het brood' Zou u voor zo'n lekkere wijd bloezende pullover bij GAgaan kijken? Van alle markten thuis Laurus voer de sier in ouce hofjeshuisjps We zijn er zelf bij waar de subsidie naar toe gaat er Neem na het diner uw duurbetaalde restant mee naar huis GEWEST LEIDSE COURANT MAANDAG 3 OKTOBER 977 PAGINA 6 HERSTEL VAN EEUWENOUD GEBRUIK: Op donderdag 6 oktober wordt met een landelijke ma nifestatie. „De dag van het brood" gevierd. Het is een ge beurtenis waaraan allen die op enigerlei wijze bij het ma ken van ons dagelijks brood betrokken zijn, deelnemen. Bakkers en bakkerijorganisa ties in* het hele land proberen door het voeren van lokale of regionale acties de aandacht van de konsument te vestigen op het belang van het brood dat in onze maatschappij naar de mening van de bakkers nog wel eens onderschat wordt. De organisator van de dag is de commissie broodgebruik van het Genootschap voor de bakkerij. De dag wordt om half negen begonnen in Den Haag met een saksische broodmaaltijd waarbij onder meer de heer J.M. Bartelsman, voorzitter van de commissie broodgebruik, het woord zal voeren. De viering van de dag van het brood is in feite niets meer dan het in ere herstellen van een eeuwenoud gebruik: de traditie van het oogstfeest dat na het binnenhalen van de tarweoogst gevierd werd. De geschiedenis van het brood zelf gaat echter veel verder terug. Gist Vastgesteld is dat vele duizen den jaren geleden in Jericho al bakkerijen bestonden. Vondsten in Fatal Hujuk in Turkije hebben aangetoond dat daar al bedrijven beston den waar het brood massaal werd gebakken. In Egypte werd het principe dat men door het verhitten van stenen, pap tot houdbaar voedsel kon maken, toegepast door het bouwen van kegelvormige ovens, die van binnenuit wer den gestookt. Aan de buiten zijde werd dan het brood ge bakken. Met de komst van het gist werd het brood luchtiger en beter verteerbaar. Het verhaal wil, dat de uitvin der van het zuurdeeg een Egyptische slaaf was, die voor zijn meester brood moest bak ken en per ongeluk te veel deeg bereidde. Om deze fout voor zijn mees ter te verbergen, verstopte hij het deeg in een bak met meel. Toen hij dit deegstuk enkele dagen later weer wilde gebrui ken, ontdekte hij dat het deeg „verzuurd" was. Omdat zijn heer net naderde wierp hij het stuk deeg maar in de oven. Enkele uren later bleek hij een mooi stuk brood te hebben gebakken met een onbekende geur en smaak. Na nog een paar proeven te hebben ge daan kon hij zijn meester ver rassen met een nieuw soort „gedesemd" brood. Bijprodukt Tussen de ontdekking van het; zuurdesem en de moderne gistcel liggen nog enkele eeu wen. Louis Pasteur ontdekte deze, voor de moderne brood bereiding zo belangrijke ceL In 1870 werd in Nederland ge bruik gemaakt van het gist dat ontstond als bijprodukt bij de bereiding van bier en jenever. Het gist dat zijn oorsprong vindt in het laboratorium en nog steeds als basis voor de huidige gistproductie dient, volgde pas daarna. Hoewel brood een belangrijk voedingsmiddel is, kan het niet bij brood alléén blijven, men zou bepaalde mineralen en vitamines tekort komen. Brood vormt een onderdeel van de zogenaamde schijf van vijf, die dikwijls door deskun digen wordt gehanteerd en waarin de voornaamste voe dingsmiddelen zijn onderge bracht Iedere bakker heeft wel de beschikking over een stuk of veertig soorten brood In totaal zijn er wel ongeveer tweehonderd soorten brood, waarbij broden voor speciale gelegenheden zoals duiveka ters; langwerpige broden, oor spronkelijk bedoeld als nieuw jaarsbrood. Het zijn hele fijne en zoete broden die vooral in Noord- Holland, boven het IJ nog be kend zijn. Op 6 oktober is er ook weer een nieuw brood te verkrijgen. Dit bestaat uit twee op elkaar geplaatste bol len van verschillende grootte, en is alleen op 6 oktober te koop om het bijzondere van het oogstfeest en de dag van het brood te onderstrepen. Voor de „dag van het brood" worden speciale oogst- broden gebakken Cadeautje Voor een bijzonder cadeautje: handgeblazen flesje ter grootte van 25 mm gevuld met 14 ka raat goudvijlsel en gouden dopje. Ook verkrijgbaar in zil ver uitvoering. Dit soort fles jes hebben in Frankrijk en Italië een „gouden" tijd be leefd... Schaap Citroen van Gelder met 15 vestigingen door het hele land lanceerde ze in Holland. 0 Men moet ervan houden, maar er is een nieuwe licht schakelaar (foto 1) op de markt gekomen die tevens als wanddécoratie dient. Men noemt hem de „finishing tou ch" van het interieur en het monteren van het afdekraam en de schakelwip is een doe- het-zelf werkje. De schake laars zijn aan de voorzijde geï soleerd, (maar toch eerst de hoofdschakelaar omdraaien voor u er aan begint) 4.60 per set. Verkrijgbaar bij elec- trische installatiebureaus en winkels voor verlichtingsarti kelen. 0 Gaan winkelen en-overval len worden door een stortbui is geen prettige ervaring. Een shawl, snel om het hoofd ge wonden, helpt een beetje, maar wordt op den duur toch nat. In Nederland werd zeer kort geleden een gepatenteer de regenshawl geïmporteerd (reeds in West-Duitsland en Frankrijk te koop) onder de naam „Rain Scarf", 100po lyester en waterproof. Geen kliedernatte haren in de regen dus met deze hoofddoek om. Verkrijgbaar in Amstelveen, Amsterdam, Den Haag, Arn hem, Nijmegen, Utrecht, Bus- sum, Hilversum, Zeist, Deven ter, Apeldoorn, Eindhoven. Het aantal verkooppunten zal worden uitgebreid f 28.50. Inl. Marsman Producten BV, Post bus 148, Baarn. 0 Vogelportretten voor alle leeftijden schreef Frans Buis- sink, rijk geillustreerd met plaatjes, getekend door Peter van Campenhout. Alle buiten en vele volièrevogels komen er in voor (foto 2). Het boek wordt in samenwerking met de Ned. Verg. tot Bescherming v. Vogels uitgegeven voor We relddierendag en is .verkrijg baar via een coupon op de Sluis verpakkingen met bijbe taling van 5.—. In hofjes waar vroeger mum melende oude besjes woon den, die gezellig met elkaar keuvelden bij koffie met koek, vindt men nu in toene mende mate jonge mensen. Ze zien wat in de nostalgische petierige huisjes, die ze ver ven in moderne kleuren, voor zien van puike luikjes. Hele plantenformaties bouwen ze voor de ramen. Sommige zijn juweeltjes. Het is een bof om zo'n huisje te bemachtigen. Sommige zijn te huur (zelden) andere te koop en nog niet eens voor zo weinig geld. De gulden is duur en de prijzen van woningen rijzen de pan uit. Ook die van de gewilde hofjeshuisjes. Tussen de plan ten in zo'n huisje past zeker de Laurus of Laurier, die vaak in tweevoud geposteerd staat naast de smalle voor deurtjes van de hofjeshuisjes. Eén plant links, éenplant rechts. De Laurier, afkomstig van de Middellandse zeegebie den (waar ze ook veelvuldig worden gebruikt om buiten- terrasjes te sieren) is een tweehuizige plant (mannelijk en vrouwelijk broeder(zuster)- Iijk verenigd). Ze is oersterk, vraagt normaal water, maar men moet ze wel bijsnoeien. Want ze wordt op twee manie ren geleverd: op stam en pyra- midevormig. Uitschietende takjes moeten worden bijge knipt De groei is echter niet zo snel dat men er met de schaar naast moet staan. Eén ding is belangrijk. De Laurus verdraagt de buitenlucht uit stekend, maar zodra het kwik naar winterteraperatuur daalt (even boven 0°) moet ze spoor slags naar binnen. Overwinte ren doet ze in een niet ver warmde kamer. Evenals omringende landen betaalt Nederland zich blauw om voedsel te verschaffen aan minder bedeelden in de derde wereld. Maar onderhand gaan er bakken met biefstuk, doperweten, zalmsla en augurkjes de asbak in. Niet iedereen, die in een restaurant zijn Gordon Bleu bestelt, eet zijn genereuze portie op. Vaak blijft een deel op het bord liggen, een discrete heer haalt het prakje geruisloos onder de neus weg, stapelt de borden op elkaar en onbruikbare restjes verdwijnen in de grote afvalbak. De gast die het dure voedsel tot zich genomen heeft, ziet als de knip niet zo erg goed gevuld is met lede ogen verdwijnen wat hij gekozen en betaald heeft Waarschijnlijk peinst hij: „had ik maar een plastic zak meegenomen". Maar dat durft geen hond Het is nu juist deze hond, die de Amerikanen gebruiken als symbool om de eerlijk door de gast gehonoreerde lappen vlees mee naar huis te slepen en er de volgende dag hun diner mee te verrijken. In Amerika lost men het probleem praktisch op. Hoe chic, hoe deftig het restaurant, de selecte club, het hotel waar men luncht of dineert, ook is in alle openheid en zonder een spier te vertrekken, vraagt de gast om de „doggybag", de zak voor de hond. Ook als hij thuis alleen maar een kanarie heeft De ober weet donders goed dat de T-Bone niet in de maag van het huisdier verdwijnt, maar in die van de baas! En dat is het grapje. Net als grote mensen weten dat Sinterklaas geen pakjes door de schoorsteen gooit. Er is een enorme variëteit in deze „doggy bags". Men troeft elkaar af met het leukste „eetzakje", soms met een rijmpje erop, in de handen van de gast te drukken. Waarom volgen Nederlandse restau rateurs USA's voorbeeld niet? Wie durft? „We zijn er zelf bij" is de titel van een van de drie korte Ne derlandse films, die deze maand met subsidie van het ministerie van CRM gereed kwamen. De titel slaat op vier jonge meseiv die over hun werk, hun opvattingen en hun verlangens vertellen. Hij zou ook kunnen slaan op de belas tingbetaler, die nu kan zien hoe er met subsidies wordt om gesprongen. Hans de Ridder kreeg van de VARA-televisie 18.000 gulden voor zijn project, CRM deed daar nog eens ruim een halve ton bij. Wat dat laatste betreft, vTaag je je toch wel af hoe de, Raad voor de Kunst, die daar toch zijn fiat aan moet geven, te werk gaat. Terwijl talloze jongeren met betere ideeën en meer talent in de rij staan om óók eens een film te mogen nujken,- slokt „We zijn er z£lf bij" meteen 'n vette hap op met iets dat in een goed geleid tele visie-forum „live" veel goedko per verwezenlijkt had kunnen worden. Bovendien, wat moet je aan met een speelduur van liefst 32 minuten? Volkomen ongeschikt voor de bioscoop, als discussie film oninteressant door de vier geselecteerde jongeren en mis schien nog wel eens bruikbaar voor de televisie. Dan moet er echter eerst minstens de helft uitgesneden worden. Als de selectie van de jongeren, die De Ridder voor de camera haalde representatief is voor de werkende jeugd, ziet het er somber voor ons land uit. Soms denk je zelfs dat De Ridder het er om doet, zoals in het geval van de onderwijzer, die voor de klas naast een geraamte staat te stotteren, maar voorop loopt bij protestdemonstraties, het slot, een afstandsbeeld van een kernreactor met een stem op de achtergrond, die vertelt dat de Zweden in 1985 een atoomoorlog verwachten, toont aan dat Hans de Ridder het allemaal bloedserieus heeft ge meend. Een andere film „The giveta- ker" van Germaine Binstead is weer zo'n bedenksel met een symbolische achtergrond. Een mannetje, dat zich als een para siet aan een ander vastklampt terwijl laatstgenoemde, als hij zijn last eindelijk van zich heeft afgeschud, niet zonder zijn met-J gezel kan verder leven. Met 18j minuten wederom veel te lang' uitgevallen, te meer daar Ro man Polanski het thema van uitbuiting en afhankelijkheid in zijn Poolse korte film „Mam mals" al eens op een briljante wijze heeft gevisualiseerd. MILO C_>/ndie nieuwe boudé-breisels. Met die laag vallende schouders. En die leuke poffende mouwen. In zoveel maten en kleuren! Nou.., die hébben we ilemaal bij CM. Acryl-bouclette sweater met grote col. Foto ben: Acryl boudette sweater 38-42. niet ruin V-hals. 38-46, CuUitkAvortdtfif&f

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6