Samen verantwoordelijk WIT VERWACHT U VAN DE REGERING? Vondeling wil positie van Tweede Kamer versterken Schoolmelk voorlopig handhaven Bouwbonden in geweer tegen koppelbazen Academie geopend voor natuurgeneeskunde BINNENLAJD LEIDSE COURAN1 MAANDAG 3 OKTOBER 1977 PAGINA 5 (Van onze paiementai- re redactie) DEN HAAG -Wanneer het nieuwe kainet een maal is samigesteld, zal de mini'er-presi- dent in de Twede Ka mer een regüngsver- klaring afleggi. Daar in zal hij de kers aan geven die het kbinet in zijn beleid denkt te va ren. Met die regerings verklaring worden de „witte plekken" in de rijksbegroting voor vol gend jaar opgevuld. Hoewel het beleid van het nieuwe kabinet nog moet worden uitge werkt, is het zonder meer duidelijk dat de bestrijding van de werkloosheid en de gel dontwaarding de aller grootste opgave in het regeringsbeleid zal zijn. Dat de werkloosheid krachtig moet worden bestreden, daarover be staat geen verschil van mening. Moeilijker wordt het als de vraag wordt opgeworpen hoe o die strijd moet wor den aangepakt. Beper king van de overheids uitgaven en lastenver lichting voor het be drijfsleven worden wen selijk geacht. Maar in welke mate? Het wel slagen van de strijd te gen de werkloosheid hangt niet alleen van de regering af. Zonder de medewerking van de maatschappelijke orga nisaties zal het niet luk ken de werkgelegenheid belangrijk te verbete ren. Omdat de medewerking van werkgevers en werknemers aan het so ciaal-economische be leid zo belangrijk is, is het goed te luisteren naar wat er in die krin gen leeft. Daarom heb ben we een aantal kop stukken uit de kringen van werkgevers en werknemers de vraag voorgelegd: wat ver wacht u van de rege ring? Vandaag plaatsen wij de eerste bijdrage. door Jan Lanjr voorzitter Christelijk Natiüaal Vakver bond Het gaat niet goed nt de economie. De ontwikkeling zoal die de laatste jaren is geweest en zh ook aandient voor de eerstkomende iren, vormt een bedreiging voor het elzijn van de samenleving. Weliswa- werd de stij ging van prijzen en lom in belangrij ke mate beperkt, maarte conjuncture le en structurele proemen woeden helaas nog onvermin<rd voort. Het zijn de problemen vi toenemende werkloosheid, dalende nkomens, on voldoende rendementeiachterblijven- de investeringen, stagrende export, stijging van collectieveosten. Zonder enige twijfel kan wordegeconstateerd dat we zo niet kunnen (orgaan. Kabi net, volksvertegenwooiiging en be drijfsleven zullen heel ridelijk moe ten kiezen. Daarbij zal en realistisch te werk moeten gaan 1 de verant woordelijkheid voor pijijke ingrepen niet mógen ontvluchteniet staat wel vast dat zonder die ingnen geen ver beteringen kunnen worm verwacht. Of daartoe ook een nuljn voor vier jaar moet behoren, kan Uns nog niet worden bepaald, maar boeft ook niet op voorhand te wordei uitgesloten. Daarover suggestieve ispraken te doen aan de vooravond vi een nullijn voor twee jaar lijkt mij igal voorba rig. Dat de regering intusn ook al die stimulerende maatregeleidient te ne men die onder de gegeve omstandig heden verantwoord zijn, ;hoeft naar mijn mening geen nader boog. De zorg voor onze nations economie mag er overigens niet toe iden dat de oplossing van veel ernstig» problemen in andere delen van de weid hieraan ondergeschikt wordt gemai. De men sen in de arme landen hebn recht op een menswaardig bestaan i een eigen ontwikkeling. Het beleid va Nederland zal er op gericht moeten zi en blijven om hen daarin daadweriijk bij te staan. De christelijke tcbeweging heeft daarom uitgesprokenat het, ook bij matiging van uitgaven in eigen land, een nationale plicht is om de financiële bijdragen aan ontwikkelingssamen werking tenminste te handhaven en zo mogelijk te verhogen. Voor een organisatie als het CNU, die de belangen van werknemers wil behar tigen, is de economische ontwikkeling waarin we ons bevinden een bittere ervaring. Het is natuurlijk onaanvaard baar in die situatie te berusten, waarbij het CNU zich op het standpunt stelt dat problemen, die mensen gemeenschappe lijk hebben, behoren te worden opgelost door zich daarvoor met elkander in te zetten. Dit standpunt lijkt mij logisch, maar is in ons land toch nog steeds vrij uniek. Vele werkgevers gaan er nog te veel van uit dat zij het alleen wel kunnen rooien als overheid en vakbeweging hun de ruimte maar geven. In feite is men dan bezig de huidige economische orde te bevestigen, terwijl het CNU streeft naar een maatschappij, waarin de mensen, die een onderneming vor men met en voor elkaar verantwoorde lijk zijn. Verschillende vakbonden heb ben door hun houding van distantie dat probleem versterkt Het ideaal van de christelijke vakbeweging van een meer democratische opbouw van het bedrijf sleven is dan ook nog lang niet bereikt. Een fundamentele, en wellicht de be langrijkste vraag is, of de problemen die zich voordoen op allerlei gebied ons zullen doen vorderen in de richting van een meer verantwoordelijke maatschap pij, dan wel dat ieder voor zich zal vechten tot het bittere economische einde. Het is de intentie van het CNU zich in te zetten voor het eerste, waarbij uiteraard de samenwerking, zoals zo vaak in het verleden het geval is ge weest, niet beperkt mag blijven tot ver antwoordelijkheid voor een noodzakelij ke matiging van inkomen. Medezeggen schap, investeringsbeleid, vermogens- aanwasdeling, behoren daar ook onlo smakelijk toe. Naast deze principiële benadering pleiten ook veel praktische overwegingen voor een nauwere samen- Jan Lanser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, geboren: 16 mei 1926 te Sliedrecht, volgde na na de lagere school een tweejarige cursus machinebankwerker aan de Lagere Technische School. Hij bezocht de Kaderschool van het CNU en volgde een cursus moderne economie en algemene bedrijfsstatistiek. Lanser is direkt na de oorlog lid geworden van de christelijke vakbeweging. Hij is eerst werkzaam geweest bij machinefabriek "De Klop" in Sliedrecht, waar hij bankwerker was. Vervolgens werkte hij als kantoorbediende op het Bureau van de Officieren-Fiscaal te Dordrecht Daarna trad hij in dienst van Lips' Brand kasten- en Sloten fabriek N.V., waar hij werkte op de afdeling Loonadmini stratie en Sociale Zaken. Op 1 mei 1949 trad hij in dienst van de Christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB) als administratief mede werker op het afdelings kantoor Utrecht. In 1952 werd hij bezoldigd be stuurder, waarbij hij het district Eindhoven kreeg toegewezen. In 1957 werd hij gekozen tot lid van het Centraal Bestuur, waarbij hij tot taak kreeg speciaal de be langen van de beambten te behartigen. Als zodanig vervulde hij de functie van voorzitter van de beambtengroepsraad van de CMB. Op 21 mei 1965 werd Lan ser voorzitter van de CMB. Drie jaren later - 1 juli 1968 - werd hij bestuurder van het CNU. Een jaar la ter volgde hij J. van Eiber gen - die het CNU verliet wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd - op als voorzitter van het CNU. Lanser is onder andere lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economi sche Raad (SER); lid van de Stichting van de Arbeid; lid van de Bankraad; lid van het bestuur van het Wereld Verbond van de Arbeid (WVA); lid van het dagelijks be stuur van de Stichting Christelijke Pers. Van zijn hand zijn een viertal brochures versche nen, t.w.: Het vraagstuk van de on georganiseerden (1961); Actiewerk in perspectief (schets van een christelijk- sociaal beleid 1965); Onderneming en sociaal beleid (ontwerp van een sociaal statuut 1967); Sociale Actie en christe lijk geloof (1968). In 1973 werd Lanser be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1975 verscheen zijn boek "Mondige mensen, sa men verantwoordelijk" en in 1976 zijn tweede boek met als titel "Menswaar dig bestaan". werking tussen werkgevers, werkne mers en de overheid. In de na-oorlogse jaren is een samen spel ontstaan tussen overheid en be drijfsleven, gericht op het op peil hou den van de vraag naar goederen en diensten. In betere tijden remde de overheid wat af en in slechte tijden ging de overheid over tot stimuleringsmaat regelen. De meer structurele ontwikke lingen werden opgevangen door het in dustrialisatiebeleid, het omscholingsbe- leid en uiteraard arbeidstijdverkorting in velerlei vorm. Beide onderdelen wa ren gebaseerd op twee vooronderstellin gen, die steeds minder juist blijken te zijn. Onze groeieconomie was gebaseerd op de beschikbaarheid van goedkope energie en grondstoffen en op de ge dachte dat elke producent wel een afne mer zal vinden. Thans raken wij steeds meer bewust van het feit dat het tijdperk van goed kope energie en grondstoffen definitief ten einde is. Ook de veronderstelling van onbeperkte afzet is niet meer gel dig. Het niet meer onbeperkt opgaan van bepaalde vooronderstellingen, waarop onze economische orde is geba seerd, maakt het gezamenlijk zoeken naar oplossingen des te noodzakelijker. De overcapaciteit in de staalindustrie en in de sector kunstvezels, bijvoor beeld is niet op te lossen door de lonen minder snel te laten stijgen. Samen werking tussen overheid, werkgevers en werknemers is daarbij onontbeerlijk. In het CNU-program voor de komende jaren "Sociale Groei" is daarom het instellen van bedrijfstaks-commissies bepleit, die onder andere bij het verhin deren van het ontstaan van overcapaci teit, bij noodzakelijke reorganisaties, bij het stimuleren van nieuwe research en het bevorderen van de export een grote rol kunnen spelen. Uiteraard zal het vertragen van de groei en het beter verdelen van het werk offers in de inkomenssfeer vragen. Voor de vakbeweging is dit een extra- moeilijke zaak, omdat zij een groep vertegenwoordigen, die later dan vele andere groepen, van de welvaart zijn gaan genieten. Daarnaast bestaat de indruk dat er in onze maatschappij een mechanisme bestaat, dat de grootste klappen uiteindelijk altijd uitdeelt aan de zwakken. Ik denk daarbij onder meer aan werklozen, langdurig zieken, invali den, laagbetaalde werknemers en kleine zelfstandigen. Het CNU meent te mogen verwachten dat hogere inkomensgroepen in de ma tiging een leidende rol zullen gaan spe len. Gelet op het gedrag van beroeps beoefenaren die daartoe behoren, moet echter worden gevreesd dat zonder wet telijke maatregel niet veel zal worden bereikt Een benadering als door het CNU gekozen zal ongetwijfeld bijdra gen aan een meer en beter bestuurbare maatschappij. Een maatschappij waar in de houding van "laat dat maar aan ons over" en de kreet "het is de schuld van het kapitaal" worden vervangen door de idee van mondige mensen die samen verantwoordelijk zijn. Paardenstallen voor luchttransport Een drachtige merrie met veulen uit New York bestemd voor een stoeterij in Laren, waren de eerste tijdelijke bewoners van KLM's nieuwste behuizing voor paarden tijdens luchttransporten. Deze nieuwe paardencontainer zal hoofdzakelijk worden gebruikt bij het transport van viervoeters op de lijndiensten van en naar New York. Mensen uit de ren- en draf- en fokwereld kunnen dus voortaan samen met hun dieren reizen. DEN HAAG (ANP) - Kamer voorzitter Vondeling wil een betere, meer doelmatige wer kwijze van de Kamer en een versterking van de positie van de Tweede Kamer tegenover de regering bewerkstelligen. Hij heeft de commissie voor de werkwijze uit de Tweede Kamer een aantal suggesties voorge legd, ondermeer betreffende het beantwoorden van (schriftelijke) vragen door bewindslieden en de spreektijden van ministers. Bij het schriftelijk beantwoor den van vragen komen „nog steeds grote vertragingen voor", aldus de kamervoorzitter. Hij heeft berekend dat in de afgelo pen regeerperiode 105 vragen niet binnen de voorgeschreven termijn van drie weken werden beantwoord. Ook wil de kamervoorzitter be perking in de spreektijd van de ministers, een wie aldus het geldende reglement van orde het woord wordt verleend „zo dikwijls zij dit verlangen". Naar het oordeel van de kamervoor zitter zou kunnen worden afge sproken dat als regel de duur van het antwoord de helft van de door de Kamer gebruikte spreektijd niet zal overtreffen. Een andere suggestie betreft de opzet en inrichting van rege ringsnota's. Ook daarover wil Vondeling afspraken, omdat de tot nu toe terzake ontbrekende voorschriften „tot een ware ra tjetoe" heeft geleid. 383.000 BEZOEKERS ZANDVOORTS CASINO ZANDVOORT (ANP) Het casino Zandvoort heeft gisteren zijn eerste verjaardag gevierd. De Nationale Stichting Casinospelen heeft in het afgelopen jaar 339.000 Nederlandse en 44.000 buiten landse bezoekers in het casino geteld, een gemiddelde van 1.051 bezoekers per dag. Het casino Valkenburg, dat op 6 mei open ging, trok tot 1 oktober 120.000 bezoekers, ofwel 830 gemiddeld per dag. Vrouw overlijdt in gevangenis ROTTERDAM In de vrou wengevangenis van Rotterdam is afgelopen week een 27-jarige \touw in haar slaap overleden. De vrouw, afkomstig uit Am sterdam, was verslaafd aan ver dovende middelen. Dr. Zelden- rust van het gerechtelijk labora torium heeft sectie verricht, maar heeft de doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet. De overledene zat een korte vrij heidsstraf uit ROTTERDAM (ANP) Zolang zich nog geen betere alternatieven hebben aange diend, moet de verstrekking van school melk worden gehandhaafd. Die conclusie kan worden getrokken uit het afgelopen zaterdag in Rotterdam gehouden congres „De Voeding van de Schoolgaande Jeugd" dat plaats had ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Centraal Schoolmelk Comité. Verschillende voedings deskundigen zetten op die bijeenkomst kriti sche kanttekeningen bij het belang dat aan schoolmelk wordt toegekend. Maar toch kwamen allen tot de conclusie dat de voor delen van melkverstrekking op school de mogelijke nadelen overtreffen. Twijfels aan het nut van melkdrinken tussen de lesuren door waren bijvoorbeeld duidelijk aanwezig bij dr. ir. R. Hermus van de vakgroep humane voeding van de Landbouwhoge school in Wageningen. Dat schoolmelk voe dingsstoffen levert is op zichzelf geen vol doende rechtvaardiging, zo stelde hij, want in de behoefte aan de meeste voedingsstof fen is volgens beschikbare gegevens al voor zien. Daarnaast meende hij dat het uit op voedkundig oogpunt bezien aantrekkelijk zou zijn, meer variatie in „snacks" te bren gen in plaats van het bij melk als enige snack te houden. Gesteld voor de simpele vraag: „Moet schoolmelk eigenlijk nog wel?" gaf hij deze versnapering toch het voordeel van de twijfel. „We weten niet wat er alle maal gaat gebeuren als we het morgen gaan afschaffen", aldus dr. Hermus. De oud-hoog leraar voedingsleer aan de Landbouwhoge school in Wageningen, Prof. dr. C. den Hertog stemde grotendeels in met de kritiek van dr. Hermus. Vóór schoolmelkverstrek- king pleit volgens hem ondermeer dat veel kinderen tegenwoordig in het geheel niet- meer of slechts onvoldoende ontbijten en dat melk een ontbijt beter kan vervangen dan iets anders. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PUBLICATIE ZWARTE LIJST UTRECHT (ANP) In haar strijd tegen de koppelbazen heeft de Federatie bouw- en houtbonden van de FNV een lijst van malafide onderaanne mers in de bouw gepubliceerd in haar blad Profiel. De zwarte lijst bevat ruim negentig na men en adressen van koppelba zen die met name in het Water weggebied opereren. De Federatie bouw- en houtbon den brengt de namen van de koppelbazen in de openbaarheid met toestemming van de werk geversorganisatie AVBB (Alge meen Verbond Bouwbedrijf), die op zijn beurt zijn leden heeft verzocht geen relatie meer aan te gaan met de op de lijst voor komende onderaannemers op grond van de opgedane ervarin gen. Volgens de vakbondsfede ratie mag met zekerheid worden aangenomen dat de nu gepubli ceerde zwarte lijst niet volledig is. De malafide onderaannemers zijn weer stevig bezig zich in de bouw te nestelen. „Behalve het miljoenenverlies dat de malafi de onderaannemer jaarlijks de gemeenschap berokkent, ver ziekt hij ook grondig het ar beidsklimaat in de bouw", aldus de vakbondsfederatie. De kop pelbaas van nu werkt anders dan in het begin van de jaren zeventig, toen het ging om per sonen die arbeidskrachten aan de werkgevers leverden en hen zwart uitbetaalden. Zij moeten nu een vergunning hebben De huidige koppelbaas hoeft als on deraannemer echter geen pre mies of belasting af te dragen Hij richt een besloten vennoot schap op en laat die failliet gaan zodra de belastingdienst of de bedrijfsvereniging lont ruikt. Bij oprichting van een nieuwe bv zijn de schulden van de oude bv niet te verhalen op de nieu we. De vakbonden willen dat de wet zo veranderd wordt dat on deraannemers verplicht worden gesteld premies af te dragen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii lllllIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllipiM 1I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Mogelijk 300 ineens voor iedereen SCHOOLVERLATERS WILLEN WERK Enkele honderden schoolverlaters hebben zaterdagmiddag in de binnen stad van Amsterdam een demonstratie gehouden tegen de grote werk loosheid waar zij na hun schoolcarrière het slachtoffer van zijn. In de mars werden spandoeken meegevoerd als „jeugdloon/zakgeld is dief stal" en „werk voor schoolverlaters". Eindhovenaar vindt skelet in tuin EpiDHOVEN (ANP) - Een Eindhovenaar heeft afgelopen zaterdag bij het omspitten van zijn tuin een geraamte gevon den. Hoewel de politie van me ning is dat het een oud skelet betreft, wordt toch een uitge breid onderzoek ingesteld naar de herkomst. Het geraamte is overgebracht naar het hoofdbu reau vair politie. LMSTERDAM (ANP) - In Am- terdam is zaterdag officieel de leademie voor Natuurgenees- unde geopend. Voor het eerst s daarmee de mogelijkheid ge- chapen een gerichte dagoplei- ing te volgen in de alteraatie- e geneeswijzen. >p de academie zullen de stu- enten worden onderricht in be- andelingsmethoden als acu- unctuur, homeopathie, bewe- ings-, yoga- en macro-biotische -ieettherapie: kortom op ai die ebieden, waar de officiële ge- eeskunde zich niet beweegt De Nederlandse Werkgroep van Praktizijns in de Natuurgenees- kunst (NWP), die de academie heeft opgericht, hoopt vurig, dat hiermee een stap verder is gezet op weg naar erkenning van deze tak naar medische hulpverle ning. Volgens de NWP is de laatste jaren de publieke be langstelling voor niet-of/iciële geneesmethoden in Nederland dermate gegroeid, dat'de over heid dit verschijnsel niet langer kan negeren. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Deze week be raadt het kabinet zich op een aantal alternatieve mogelijkhe den die de koopkracht begin volgend jaar een flinke injectie moeten geven. In politieke kring wordt de meeste kans gegeven aan een in de afgelopen tijd op enkele de partementen uitgewerkt plan om iedere Nederlander begin 1978 een belastingtegemoetko ming te geven in de vorm van een uitkering ineens van onge veer 300,—. Daarvoor moet een bedrag van circa 2,5 miljard uit de schat kist komen. In de Tweede-Kamerfracties wordt op dit moment nog ver schillend gedacht over de ver schillende mogelijkheden. In de PvdA-fractie zijn vooralsnog de meesten geporteerd voor een fiscale tegemoetkoming, maar in de CDA-fractie wordt het meest gevoeld voor een verla ging van enkele sociale premies. 'UPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5