Schade loopt in de miljoenen Jantje Beton kwam in Alphen tot leven Sumatrabrug nog niet gebruiken Belastingen in Nieuwveen hogei Totaal gebrek aan preventie Rijnsaterwoude wil meer geld voor structuurverbetering KATWUKSE HUISVROUW IN T.V. TALENTENJACHT STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAu 3 OKTOBER 1977 PACIN] VUURZEE VERWOEST VIER VOORSCHOTENSE BEDRIJVEN VOORSCHOTEN - De grote uitslaande brand die vrijdag avond een deel van het indus triecomplex „Rouwkoop laan" in de as gelegd heeft, zal een aantal van instanties nog da genlang werk bezorgen. Zater dagmorgen was eerst goed het verwoestende resultaat van de brand te zien. Midden tus sen de platgebrande fabrieks gebouwen staat een woonhuis, dat slechts lichte brandschade aan het dak heeft. Ook aan de zwart geblakerde bomen in de tuinen van de woningen aan de Essenlaan is te zien, dat de brandweerkorpsen de brand al gedeeltelijk „meester" wa ren terwijl de fabrieksgebou wen nog een grote vuurzee opleverden. Ook was zater dagmorgen te zien dat niet twee bedrijven maar vier be drijven totaal verwoest zijn. De brand is niet onstaan in het bedrijf van keukenmaterialen maar in „Euro-Impextextiel", daarna sloeg de brand over naar „Svensson Interieur vandaar naar een par fumerie- en cosmeticafabriek en een kleinere fabriek van chemicaliën. De verzekering dekt grotendeels de schade aan gebouwen en verloren werkuren. Hoe groot de ui teindelijke schade zal bedra gen is nog niet bekend. Com mandant J. Lekkerkerker van de Voorschotense brandweer meent minstens 3,- miljoen, maar er kunnen nog wel enke le miljoenen bijkomen. Eige naar H. Kaal van „Svensson" was bij het begin met enige kliënten in zijn bedrijfsge bouw. Het ging ontzettend snel en hij kon alleen nog wat be langrijke papieren redden. Een enorme vuurzee verwoestte vrijdagnacht vier bedrijven Een moment werd nog gepro beerd om het grote duivenhok over de gehele lengte van het gebouw open te zetten, maar daar was geen tijd voor. Enige honderden kostbare postdui ven zijn in de brand omgeko men. Commandant J. Lekkerkerker was zaterdag nog om zijn visie te het totale gebrek niet bereid geven over aan brand- preventie op het industrie complex. De omwonenden hebben er wel een mening over. Twee jaar geleden be leefde Voorschoten op vrijwel dezelfde plaats ook een heel grote en zeer gevaarlijke brand. Toen brandde een deel van de Nefabolinelakfabriek af. Ook toen was er gebrek aan bluswater omdat de brandkranen onbereikbaar bleken. Vrijdagavond moes ten de brandweerkorpsen ook weer dit euvel bestrijden. Za terdagmorgen werd een brandkraan ontdekt onder een opslag van dieselolievaten. Het industriecomplex „Rouw kooplaan" is kort voor de laat ste wereldoorlog gegroeid mid den in een natuurgebied. Na de oorlog werd steeds het ge bied uitgebreid en kwamen de gebouwen dichter bij elkaar te staan door uitbreidingen. De toenmalige „IKI" was een vas te klant van de brandweer, daarna werd in het IKI-ge- bouw een meubelopslag geves tigd. Daarachter kwamen tal van bedrijven. Er werden hin derwetvergunningen afgege ven, waardoor het industrie- Onder een opslag van vaten werd pas zaterdagmorgen een brandkraan ondekt. De gemeenteraad van Voori schoten heeft te lang de „na tuurlijke" groei van het indus triecomplex laten voortgaanj Het is niet alleen de fout van het huidige gemeentebestuur maar 'ook van de voorgaande gemeentebesturen. Vanaf de Veurseweg is alleen het voor ste deel te zien en dat lijkt niet brandgevaarlijk Naast negatieve opmerkingen zijn de omwonenden positief ten opzichte van de daadwer kelijke brandbestrijding door de Voorschotense brandweerj met assistentie van Leiden.j Gebleken is dat een vrijwillig; brandweerkorps zeker in Voorschoten nog steeds doel treffend is. Een opkomstper centage van 95% is tekenend. Ook de situering van de nieu we brandweerkazerne is juist gebleken. De eerste wagen! was binnen zes minuten bij de| brand aanwezig. De goede sa menwerking met Leiden zorg de er voor dat na twintig mi nuten ook Leiden al aanwezig was. De rijkspolitiegroep Voorschoten kreeg zeer snel hulp van de mobiele eenheid,, waardoor voor een goede af zetting gezorgd kon worden. complex een soort „bom" is geworden door de opslagplaat sen voor benzine en chemica liën. Zowel bij de brand twee jaar geleden al die van afgelo pen vrijdag knalden bussen chemicaliën en butagasflessen uit elkaar en zorgden voor vuurfonteinen. Twee jaar geleden werd toege zegd een volledige inventarisa tie te maken van al datgene wat op het industriecomplex te vinden is. Het is een meng sel van fabrieken, opslagplaat sen en woningen. Pal op dit industriecomplex liggen de grote en dure woningen langs de Essenlaan. Deze woningen- staan er nu ongeveer vijf jaar en de bewoners hebben al tweemaal evacuatieplannen moeten maken. Thans zijn al deze woningen doortrokken met de brandlucht, de meeste tuinen zijn geblakerd en enige zelfs helemaal platgebrand. Waterschade is er aan de ge vels en de daken. De branden de stukken hout zijn vrijdag avond neergekomen op het bouwterrein voorbij de Essen laan, waar thans vijf en veer tig bungalows gebouwd gaan worden. Nieuw seizoen KW De Zilk DE ZILK De plaatselijke Katholieke Vrouwen Vereniging opende onlangs het nieuwe win terseizoen met een H. Mis in de RH. kerk. Pastoor Jac. De Jong memoreerde in een korte toe spraak aan het belang van de vereniging op geestelijk en maatschappelijk gebied. Na de viering werd de eerste KW-bij- eenkomst gehouden in de Kardi naal AlfrinkschooL Na bespre king van het jaarverslag en een financieel overzicht werd een programma opgesteld voor het nieuwe seizoen. Op 17 oktober houdt de directeur van het plaatselijke gas-licht en water bedrijf een causerie. Op het pro gramma staat ook een Sint Ni- colaasfeestje en een kerstvie ring. Veehouder rijdt in sloot ALPHEN AAN DEN RUN - Zondagmorgen om half zes raakte op de Ziendeweg de auto te water van de 22-jarige vee houder J. v.d. M. uit Bodegra ven. Op weg naar zijn koeien om die te gaan melken viel hij in slaap. Daardoor reed de auto in een bocht recht door en be landde met zijn bestuurder in de sloot Toen de landbouwer wakker werd kon hij constate ren dat hij zelf geen letsel op had gelopen. Zijn auto was to taal vernield. Moord en doodslag in Spaans dorp MADRID Een Spanjaard heeft zaterdag een priester in zijn biechtstoel doodgestoken en is vervolgens doodgeschoten door de politieagent die hij wil de aanvallen. Het incident had plaats in het dorp Morell bij de Oostspaanse stad Tarragona. Nadat de ongeveer 25-jarige man de geestelijke met steken, in de hals en buik had gedood, rende hij naar het plaatselijk politiebureau, waar hij, zwaaiend met zijn mes, uitriep: .Als u mij niet doodschiet, ver moord ik u". De dienstdoende agent probeerde de man te over meesteren, maar toen hij pro beerde te steken, schoot hij hem ALPHEN AAN DEN RIJN - Jantje Beton, het beeldje dat beschermvrouwe, Prinses Beatrix, eens boetseerde als symbool voor het Nationaal Jeugdfonds kwam afgelopen zaterdag in de Alp- hense Speel-O-Theek tot leven. Een anoniem Ne derlands jongetje, dat sprekend op het beeldje leek, was in de Speel-O-Theek om de hoofdrol te spelen in een filmpje van de stichting Socutera, dat vermoedelijk op 2 november zal worden uitgezonden op de tv. Het filmpje dat vier minuten zal duren betekent dan het startsein van de jaarlijks terugkerende jeugdcollecte die bekend staan als de actie Jantje Beton. De samenstellers van het filmpje hadden het oog laten vallen op een project dat afgelopen jaar door het Nationaal Jeugdfonds was gesteund. Zoals bekend ontving de Speel-O-Theek van het Nationaal Jeugdfonds 10.000. i Het draaiboek van het filmpje werd samengesteld i door de medewerkers van de Speel-O-theek. Jantje Beton geeft in het filmpje dan ook de nodige spelinformatie, beeldt het speelplezier in groeps verband uit en laat zien hoe het uitlenen van speelgoed en spellen zijn werk gaat Aan het slot van het filmpje verlaat Jantje de Speel-O-Theek getooid in een T-shirt met daarop bedrukt het embleem van de Speel-O-Theek, die inmiddels een 50-tal gezinnen als abonnee telt. Het bezoekersaan tal is volgens de onlangs tot voorzitter gekozen Albertine van der Zee aanmerkelijk hoger. Vol gens haar is voor velen de Speel-O-Theek ook nog steeds onbekend terrein. Vooral de informatie over speelgoed, die iedereen kan krijgen, is tot nu toe onvoldoende uit de verf gekomen. Daarom zal met name dit aspect van de Speel-O-Theek wat meer de aandacht krijgen in de komende tijd. De Speel-O-Theek, die gevestigd is in een paviljoen van de „Rijnstroom" aan de Raadhuisstraat 44 te Alphen aan den Rijn, is elke woensdagavond geopend van 19 tot 21 uur en elke zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur. Telefonische informatie is te verkrijgen onder nummer (01720)—93080. i RIJNSATERWOUDE Het college van burgemeester en wethou- j ders van Rijnsaterwoude is weinig gelukkig met de voorgenomen I provinciale aanpak die moet leiden tot agrarische struc tuurverbe- I tering in Zuid-Holland. Met name het bedrag dat de provincie voor deze verbetering wil uittrekken, 2 miljoen gulden, acht het I Rijnsaterwoudse gemeentebestuur schandelijk laag. i In de door het college opgestelde reactie, die in de raadsvergade ring van donderdag aan de orde zal komen, wijzen burgemeester en wethouders op eenzelfde plan enige jaren geleden in de provin cie Noord-Holland. „Toen werd eenzelfde bedrag voor de verbete ring uitgetrokken. Maar het gebied in Zuid-Holland is wel vier maal groter", aldus het college De Rijnsaterwoudse gemeentebestuurders achten een bedrag van rond de vijf miljoen gulden aanmerkelijk meer in de richting komen. Bovendien kunnen zij zich niet al te best vinden in de leidende rol die G.S. in de uitwerking van de plannen willen spelen. „Het bedrijfsleven moet mans genoeg worden geacht de zaken zelf aan te pakken en op te lossen. Het is aan de provincie om alle planologische belemmeringen bij de uitvoering weg te nemen. Veel meer hoeft zij niet te doen", aldus het college, dat van mening is dat indien de provincie zich deze raad niet ter harte neemt de ondernemerslust in de agrarische sector wel eens een flinke deuk zou kunnen oplopen. Kerkehout wil woonerven WASSENAAR Uit het mede delingenblad van de buurtver eniging „Keikehout en omge ving" blijkt, dat het bestuur van deze vereniging zich wat ongerust maakt over het uit blijven van gemeentelijke plan nen voor de aanleg van wooner ven in de buurtschap. Het bestuur wijst er op dat op het Mariaplein de renovatie van oude woningen van de Wasse- naarse Bouwvereniging begon nen is. Daarvan heeft de bestra ting te lijden. Is straks de reno vatie voltooid, dan zal die be strating natuurlijk weer in de oude staat worden terugge bracht. Maar als dan later beslo ten wordt tot de aanleg van een woonerf in de Man astraat, dan moet de hele boel weer open en zitten de bewoners nog eens met een nieuwe bron van romp slomp. Daarom pleit het bestuur van de buurtvereniging voor een coördinatie tussen de reno vatiewerkzaamheden en de plannen voor de aanleg van woonerven. Mevrouw Van Duyn uit Katwijk werkt op woensdagmiddag 5 oktober mee aan het KRO-televisieprogramma „Wat heet oud". De talentenjacht wordt via Nederland-1 om 15.30 uur uitgezonden. In het afgelopen jaar hield de KRO-radio wekelijks een talenten jacht voor senioren. Er werd niet zo gelet op toonzuiverheid of stemvastheid, maar wel op de oudheid van het liedje en de manier van presentatie. Tien van de eerste prijs winnaars zongen voor KRO-televisie het winnende lied nogmaals in „De Boerderij" in Huizen. Een combo onder leiding van Jos Timmer stonden oe senioren bij tijdens hun muzikale prestatie. Jacques van Kollenburg hield met de deelnemers een vraaggesprek. LEIDERDORP (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/LEIDERDORP - In tegenstelling tot eerdere mede delingen van wethouder Drenth van Leiderdorp is het gemeen tebestuur van Leiderdorp niet akkoord met een openstelling van de Sumatrabrug in januari. Het college van Leiderdorp heeft het gemeentebestuur van Leiden laten weten de eerdere overeenstemming tussen de wethouders Waal (Leiden) en Drenth (Leiderdorp) niet te kunnen onderschrijv^p en van mening te zijn dat de Sumatra brug pas voor verkeer geopend zal kunnen worden als de re constructie van de Sumatra- straat volledig is uitgevoerd. De wens van Leiderdorp sluit aan bij een destijds door de Leidse gemeenteraad genomen beslissing, die sommige Leidse raadsleden nu echter weer t^ ruggedraaid willen zien. In veij band met de onhoudbare situf tie in de Zeeheldenbuurt en hi dreigend vertrek van onderni mers uit de Waard als er ni< snel een betere ontsluiting dit gebied komt, wordt bezien de brug hangende de recoi structie van de Sumatrastra; toch al niet in januari opengi steld zou kunnen worden. In een reactie stelt het gemeei tebestuur van Leiderdorp h< afwentelen van de verkeersdrul op de Leiderdorpse woonwijk» onaanvaardbaar te vinden: de Sumatrastraat is volgens Lei' derdoip de enige ontsluitings weg. Daarom moet naar het oor deel van Leiderdorp de bruf ongebruikt blijven tot de aan passing van deze straat voltooic is (mei volgend jaar). j j NIEUWVEEN De Nieuwveners zullen voor wat betreft de I gemeentelijke belastingen volgend jaar dieper in de beurs moeten tasten. De raad ging in de afgelopen raadsvergadering akkoord met de voorstellen van het college om de hondenbelasting het rioolrecht, de reinigingsrechten en het Centraal Antenne Recht, conform het regeringsbesluit, met vijf procent te verhogen. I Het gemeentebelangen-raadslid-mevrouw Angelense-Vonk rekende het college voor dat het afvoeren van een zak huisvuil het volgend I jaar 1,32 gulden zal gaan kosten. Met name de alleenstaanden werden, aldus het raadslid, door deze verhoging extra benadeeld. I .Minder vuil, minder betalen", redeneerde het Gemeentebelangen- raadslid en stelde het college voor de tarieven voor alleenstaanden te verlagen tot 45 gulden. Haar voorstel stuitte evenwel op bezwaren zowel van de kant van I het college alswel van de zijde van de CDA-fractie. Het college I wees het Gemeentelangenraadslid op de welhaast onuitvoerbare controle op het voorgestelde systeem. j De CDA-fractie, bij monde van de heer G. Pulleman, was van mening dat er in dat geval wel meer vormen van gemeentelijke I belasting in aanmerking voor verlaging zouden komen. En dat zou, j aldus het CDA een gebed zonder eind kunnen worden. LEIDSCHENDAM Radio Phoenix heeft ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan het gemeentebestuur van Leid schendam toestemming ge vraagd via het gemeentelijke kabelnet een eenmalige uit zending té mogen verzorgen. Gedacht wordt aan een uit zending over het werk van de 600 ziekenomroepen in Neder land. De Stichting Regionale Om roep Phoenix is een zg. huis- omroep met een studio in het ziekenhuis Sint Antoniushove van waaruit radio-program ma's worden verzorgd voor dit ziekenhuis en het Haagse Bethlehem-ziekenhuis. Via bandjes worden ook uitzendin gen gemaakt in het bejaarden centrum „de Mantel" in Esses- teijn terwijl de studio via PTT- lijnen is verbonden met de TER GELEGENHEID VAN IE LUSTRUM Ziekenomroep Phoenix wil eenmalige uitzending in heel Leidschendam hervormde en gereformeerde kerken in Leidschendam. Hierdoor kunnen in Antonius hove, dat wel een r.k. kapel heeft, ook andere diensten worden uitgezonden. Radio Phoenix verzorgt bovendien regelmatig reportages zoals onlangs bij de overdracht van de rolstoelbus in het Leid- schendamse verpleegtehuis Prinsenhof en de opening van tentoonstellingen en festivitei ten in het winkelcentrum Leidsenhage. De stichting werkt met een grote groep meest jonge vrijwilligers en zal voor deze eenmalige uit zending ook toestemming moe ten hebben van de ministers van CRM en Verkeer en Wa terstaat KORTWEG LISSE De loterij ten behoe ve van het door brandstichting gedupeerde Qbus in Lisse heeft twaalf mille opgebracht. Vorige week werden de win nende nummers getrokken door notaris M. C. J. Delen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 39-jarige tuinder G. H. uit Nootdorp is gistermorgen rond 11 uur op de Westkanaal- weg door een auto geschept, bestuurd door de 37-jarige A. K. uit Ter Aar. De tuinder, die door de voorruit van de autd vloog werd met een been breuk, hoofd- en armletsel op genomen in het Rijnoordzie- kenhuis. NIEUWKOOP Zaterdag 8 oktober zullen tien brandweer korpsen uit de regio Alphen aan den Rijn, waaronder ook het korps uit Nieuwkoop, el kaar in een sportieve wed strijd proberen de oef af te steken. Ongetijfeld een leuk en bezienswaardig spektakel, het- wetk zich zal afspelen op het Nieuwkoopse Industrieterrein. tlazersoude Vrijdag 7 oktober, vanaf 19.00 uur, kan men in het Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw te Hazerswoude- dorp terecht voor een ruil beurs. Munten, eerstedag-en- veloppen, postzegels, ansicht kaarten enzovoort worden er verhandeld. Toegang volwas senen: een gulden. Jeugdigen betalen een kwartje entree. Hazerswoude De leden van de RPF uit Hazerswoude ho pen in de toekomst goede con tacten te kunnen leggen met de SGP, omdat zij zich met deze partij zeer verwant voe len. Op de eerste officiële ver gadering van de Reformatori sche Politieke Federatie wer den J. van Veen (voorzitter), J. Matze (secretaris), A. van de Linde (penningmeester) en D. Bol als bestuurders van de plaatselijke kiesvereniging ge- kozen. In het winterseizoen wil dit bestuur openbare bijeen komsten gaan beleggen om wat meer uit de onbekendheid te komen. WARMOND De nationale Dierendag wordt in Warmond op 4 oktober gevierd. Vanaf 9.30 uur kunnen de Warmond- se kinderen de huisdieren voorstellen aan de deskundige jury. De kleur of ras van de dieren is niet belangrijk. Wel wordt gekeken naar de verzor ging en de relatie tussen baas je en beestje. SASSENHEIM Na een in tensieve zomertraining speelt het waterpoloteam van de „Zwemvereniging Sassen- heim" op vrijdag 7 oktober de eerste wedstrijd van het sei zoen. 's Avonds om 20.45 uur vindt de ontmoeting plaats met de Schoonhovense water- polo-club in „Het Kokkerbad" in Noordwijkerhout. Toegang gratis. KATWIJK AAN DE RIJN - De diens ten bond-CNV (afde ling Rijnsburg/Katwijk) houdt op donderdag 6 oktober een ledenvergadering in „Het Dorpshuis", Kerklaan 12, Kat wijk. De bijeenkomst die om 20.00 uur begint handelt over het onderwerp: Arbeidsvoor waardenbeleid. Ook worden inlichtingen verstrekt over lid maatschap, CAO, en het werk van dienstenbond-CNV. dienstenbond-Cnv. WARMOND - De Katholieke Vrouwenver. Warmond start woensdagochtend 5 oktober met een bloemschikkursus in het Trefpunt De kursus om vat 6 lessen op de woensda gochtend van 9.30 tot plm. 10.30 uur op de volgende data 5 en 19 oktober, 2, 16 en 30 november en 14 december. Het kursusgeld bedraagt 75,- en daarbij is alles inbegrepen. De kursisten behoeven alleen een mesje mee te brengen. Opga ven bij mevr. B. de Winter, Margrietstraat 2, Warmond, tel. 01711-10651.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4