Ai Ton Schuurmans van Brandpunt liep wekenlang met Amsterdamse politie mee De Muppet- show amusant poppentheater HBXH BEELD SPRAAK Het boodschappenlijstje van de platenhandelaar TELEVISIE VANAVOND hou t het lJ scherm in het oog TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURAN1 MAANDAG 3 OKTOBER 1977 PAGINA 2 door Ton Oliemuller Ton Schuurmans van KRO's Brandpunt heeft gedurende zes weken leven en werken ge deeld van de politiemannen van het Amster damse bureau Warmoesstraat, de politiepost waaronder de Zeedijk ressorteert, alsmede honderden inrichtingen met drankvergunnin- gen, duizenden publieke vrouwen, die al of niet aan de heroïne zijn, de post ook die meer dan elders te maken heeft met vreemdelin gen, passagierende zeelieden en vakantiegan gers die hebben vernomen van de Amster damse magie, welke bij nader inzien eerder crimineel dan ludiek is. In een uur durende filmreportage doet Ton Schuurmans daarvan verslag in een Brand punt-uitzending op Ned. II om 22.10 uur. Heeft hij in die periode waarin hij met de politie optrok zich één gevoeld met deze politiemen sen, heeft hij zich vereenzelvigd met hun problemen, of bleef hij al die tijd de televisie- man-pursang, de bemiddelaar tussen politie en tv-kijker? Ton Schuurmans: „Natuurlijk ga je meevoe len met de politieman, met de eisen die dagelijks aan hem worden gesteld, maar met de camera naast je maak je je daarvan los, objectiveer je, omdat je in wezen met de tv-kijker bezig bent die geïnformeerd moet worden." Brandpuntchef Ad Langebent: „Deze tv-pro- duktie wil een verslag zijn van het reilen en zeilen op een politiepost. Wij kozen hiervoor de post Warmoesstraat, omdat op zeker mo ment er ook corruptieschandalen speelden, omkoperij. Wij vonden het zinvol om de kijker kennis te laten nemen van wat er op dit bureau omgaat. Wij volgen hiermee de eerder ontwikkelde Brandpunt-formule, de vorm van een magazine, het uitdiepen van een bepaald onderwerp, en met meer per uitzending een reeks van actuele voorvallen, die de kijker toch niet bijblijven. Beelden van en gesprek ken over omkoperij hebben wij achterwege gelaten, omdat die onder behandeling zijn bij de rechter en dan past het ons niet om daarover uitspraken uit te lokken." Er gaat inderdaad nogal wat om op deze politiepost. Chef J. Nicaise van dit bureau: ..Wij werken in een buurt waar ruw wordt opgetreden door de vaste bevolking. Wij heb ben veel te maken met dronken lieden. Tegen hen gebruiken wij niet meer geweld als dat nodig is dan op welk ander bureau ook. Dat er toch wordt gepraat over geweld door de politie heeft te maken met het karakter van de mensen in deze buurt. Er valt hier wel eens een klap teveel, maar die is dan uit de situatie te verklaren." Gehoord deze uitspraak vertoont deze Brand punt-uitzending een leemte. Wat er aan crimi naliteit in deze buurt omgaat, Zeedijk en de Wallen, dreigt de politiemensen boven het hoofd te groeien. Er is dan ook sprake van frustratie, maar in deze Brandpunt-aflevering ziet men de politiemensen voortdurend met veel gezag en met nog meer begrip voor de verdachten optreden. Bij een voorvertoning zei een politieman, die geruime-tijd op deze post heeft gewerkt, dat de sfeer, de aard van de werkzaamheden goed getroffen is, maar dat er onder het lagere politiepersoneel spra ke is van een zekere onvrede, die door de korpsleiding onvoldoende wordt onderkend dan wel opgevangen. Ton Schuurmans: „Moet ik dan een uitgespro ken links programma maken, waarin het lage re personeel alle kansen krijgt om af te reageren op de korpsleiding?" Daann moet men hem bijvallen. Het ging in deze reportage niet om de doorlichting van de politiële hiërarchie, maar om wat er in de wijk rond deze politiepost zoal speelt. Drug verkopers die zich opdringen aan mogelijke klandizie, die bij weigering kans loopt hard handig aangepakt, evt. beroofd te worden. Men verneemt in deze reportage van agressief gedrag jegens een Spaanse zeeman die alleen maar zijn roes uitsliep in de open lucht en niet van zins was zich iets gelegen te laten liggen aan de dealers van drugs. Zelfs de publieke vrouwen geven af op de verloedering van oudsher haar werkterrein, waarop nu jonge typen verschijnen, die louter voor drugs werken, een veeleisend volkje, dat zelfs de dagjesmensen niet meer met rust laat. Dit maakt het werk voor de politie in deze wijk extra moeilijk. Er zijn tienduizend verboden die in deze jungle van het recht van de sterkste door de politie gecontroleerd moeten worden. In de laatste paar jaar groeide het aantal misdrijven van 2000 naar 13.000. Een stijging waartegen de uitbreiding van het aantal manschappen op deze post niet is opgewassen. Wat moet je als politie het eerst aanpakken: de verslaving, de dealers, de spui ters die auto's openbreken om aan de nodige contanten te komen of de zakkenrollers, die pér weekeinde zorgen voor rond 150 aangif ten, welke door de politie in een groeiende papierwinkel worden genoteerd, maar vrijwel geen mogelijkheid bieden de daders te achter halen, ook al omdat het veelal om verslaafden gaat, die met een arrestatie niet geholpen zijn. Er zitten dieptrieste gevallen onder, die van de agent eerder sociaal werk verlangen dan opsporingsarbeid Ton Schuurmans: ,,De politie gaf ons de volle vrijheid om te werken.'' Met een speciale nachtcamera en bij daglicht ook met een verborgen camera heeft Ton Schuurmans delicten vastgelegd, op heter daad betrapte lieden, die weliswaar worden ingerekend, maar na herkregen vrijheid van voren af aan beginnen, omdat een gram heroï ne nu eenmaal driehonderd gulden kost De politie ziet vaak door de bomen het bos niet Ton Schuurmans: „De politie gaf ons de volle vrijheid om te werken, vroeg ook achteraf met om controle. We zijn voorzichtig met verdachten omgegaan om herkenning te voor komen. Een stuk film over een verslaafde vrouw hebben we zelfs door een chemisch bad gehaald om de beelden vaag te krijgen. Mijn indruk van de politie op de post War moesstraat is dat de mannen tamelijk laco niek blijven onder de druk van dit werk. Maar - het is natuurlijk niet na te gaan wat er gebeurt zodra je met je camera verdwenen bent. Maar dat geldt voor elk onderwerp." Al wat iets met platen te maken heeft, van persers tot producers, van deejees tot disco theekhouders, denkt in deze maand met grote dankbaarheid aan de vindingrijke Ameri kaanse mijnheer Thomas Alva Edison, die de grammofoon uitvond. Leonard de Vries schreef er een (technische) biograiie over, maar anderen willen niet achterblijven. Zo liggen er nu weer twee werkjes voorhanden, waarin ter gelegenheid van 100 jaar pick-up vanuit een bepaalde hoek licht op dit ver schijnsel wordt geworpen. Bezien we eerst het „Draaiboek", waarin de publicist Rolf Boost samen met Joost de Draayer en nog anderen honderd jaar plaat op alfabet heeft gezet, hetgeen leidde tot min of meer juiste, veelal ook vermakelijke defini ties van begrippen uit de platenwereld. Een must voor elke geïnteresseerde, hetgeen aan de hand van een paar citaten snel duidelijk wordt. Alarmschijf: Door de radiozender Veronica in 1969 ingevoerd. Een week lang kreeg zo'n single maximale aandacht van alle deejees. En zoals vrijwel altijd net als het boek van de maand een hoge verkoopsnelheid. Sinds september 1974 is de alarmschijf op Hilver sum 3 te horen. De gedrukte Top-40, het eigen programmablad en incidentele ondersteuning van collega-omroepen moeten de oude com merciële glorie in stand helpen houden. In de praktijk blijkt de naam op zich nog kracht genoeg te hebben voor een succesvolle ver- Hitparade: Het boodschappenlijstje van de platenhandelaar. Hij koopt in wat op zo'n lijst gehoteerd staat, omdat op hun beurt de hitko pers weer bij hem willen halen wat op dat lijstje vermeld staat. Zo gaat dat in platen- land. Lastig alleen dat die verschillende hit lijsten zoveel van elkaar afwijken, wat vaak speculaties over fraude heeft veroorzaakt. Live: Engels voor leven dat in de muziek overigens genoeg in de brouwerij is. In deze terminologie gehanteerd voor de bijzonder heid dat een plaat is opgenomen in een concertzaal of in de openlucht in plaats van in een studio. In ieder geval met publiek, wat aan de prestatie van de geluidmakers vaak een extra dimensie geeft. Zappa, Frank: Voorzover bekend de enige artiest die zich ooit op de wc heeft laten fotograferen om het resultaat daarvan vervol gens tegen betaling het publiek aan te bieden. De gretige aftrek, die deze poster heeft gehad, doet van het publiek ook het ergste vermoe- „De andere kant van de plaat" luidt de titel van weer een ander typografisch fraai aange daan drukwerk, waarvoor de NUPI de kosten droeg. Dat mag ook wel, want dankzij Edison zit de NUPI er warmpjes bij. De NUPI dat zijn alle Nederlandse producenten en impor teurs van beeld- en geluidsdragers, de mensen dus die het dichtst bij het vuur zitten. Zij zitten daar overigens niet gebeiteld, want het de markt volwerpen met platen heeft vele culturele, sociale en juridische aspecten en daarop wordt in dit boek ingegaan door men sen die dat van zeer nabij goed weten. Minis ter Van Doom schreef een voorwoord. Hij vindt het jammer, dat de grammofoon pas honderd jaar bestaat. Als-ie lang voor Chr. zou zijn uitgevonden, zou onze kennis van het verleden er heel wat beter voorstaan. Piet Beishuizen, een doorgewinterde platen- man, filosofeert aan de hand van feiten over de geweldige invloed, die van de grammofoon op onze samenleving is uitgegaan en veel schrijver Maarten 't Hart, die alles afweet van vrouwen en van muziek (beweert hij), verzet zich tegen de term „ingeblikte muziek", omdat je een boek ook geen „ingeblikte vertelling" noemt. Hij merkt dan verder op: „Wat zou het erg zijn als je nooit meer de stem van Kathleen Ferrier zou kunnen horen of het pianospel van Dinu Lipatti. Met minister Van Doom vindt hij het jammer, dat de plaat er ruet eerder was. „Stel je toch eens voor dat je een plaat kon opzetten en de stem van de aanwijzingen gevende Bach kon beluisteren en kon horen hoe hij zijn werken uitvoerde". Kortom, een vindingrijke jongen, die Edison, maar hij is op zijn minst duizend jaar te laat geboren. Als-ie daar nou eens iets op gevon den had. Maarten 't Hart: „Je noemt boeken toch ook geen ingeblikte vertellingen." NEDERLAND I DUITSLAND I De Muppets zijn na him ver schijning destijds op de Ameri kaanse t.v. wereldberoemde poppen die de hoofdrol spelen in de Muppet-show. In deze show is telkens een gast aanwe zig. De eerste keer is dat Rita Moreno, bekend van de West Side Story. De Muppets geven hun voorstelling niet alleen op de planken maar ook achter de schennen en de kritiek en het kommentaar van het publiek is ook een deel van de show. In een privé-box zitten de beide jichtige oude heren Statler en Waldorf, die het verwende thea- beperkt en we zien dan ook allerlei beesten. De meest in beeld komende is Fozzie de beer, een goedhartige komiek wiens nieuwste grappen altijd verkeerd worden begrepen en die daardoor nog leuker is dan hij zelf denkt. Kermit de kik vors is de gastheer maar treedt ook op als zakelijk leider, pre sentator, vriend en als adviseur van alle andere Muppets. De poppen voor deze show werden ontworpen en gemaakt door de Amerikaan Jim Henson. Ned. II 21.15 uur. de Wrekers John Steed wordt thuis opge beld en krijgt het bericht dat Purdey gegijzeld is. Hoewel hij aanvankelijk een losgeld van vijfduizend pond betaalt, blijkt dat het later gaat om een aan valsplan dat geheim wordt ge houden, voordat het aan de Amerikanen wordt overhan digd. Steed fotografeert die plannen en zijn chef accepteert dat in de wetenschap dat Steed vaak zijn eigen spel speelt. De „Indianen zijn ook mensen" op Ned. I om 19.55 uur. geheime dienst onderschept toch zijn post en vindt een brief met vijfduizend pond. Vanaf dat moment staat hij onder verden king en wordt hij geschaduwd. Ned.II, 20.25 uur. Charles Aznavour Charles Aznavour werd op 22 mei 1924 in het Parijse Quartier Latin geboren. Zijn zangcarriè re begon eigenlijk op 12-jarige leeftijd toen hij in café's en op het toneel optrad. Zijn echte doorbraak komt echter pas in 1956. Van deze Franse zanger, die momenteel in Zwitserland woont, nam de VARA een con cert op. In dit concert zingt hij o.a. „La Mama", „La Bohème", „Yesterday when I was young" en „The oldfashioned way". Ned.I, 20.40 uur. Peter Wimsey Er zijn nogal wat vraagtekens ontstaan rond de dood van de oude generaal Fentiman, die zo stilletjes in zijn leunstoel was gestoven. Het tijdstip van zijn dood werd voor de nabestaan den van kapitaal belang omdat dit bij het verdelen van de erfe nis een rol speelt. Lord Peter Wimsey heeft Robert achter de ontvindbare Oliver aange stuurd, de man bij wie de oude generaal Fentiman de nacht voor zijn dood geslapen zou hebben. Ann Dorland wil er mets van weten de erfenis te delen met de beide broers Fenti man, en Lord Peter Wimsey be sluit nu het lichaam te laten The Bluegrass Clodshoppers, Haagse folkgroep met europese bekendheid, treden zondag 9 ok tober op in het folktheater De Dansende Beer, Westduinweg 23, Scheveningen. NOS I 18.45 Fabeltjeskrant i 17.55 Journaal j VARA 19.04 Van den Vos Relnaerde, te kenfilm 19.55 Indianen zijn ook mensen, documentaire 20.40 Charles Aznavour zingt NOS 21.35 Journaal VARA 21.50 Lord Peter Wimsey, TV-se- rle 22.35 Symbiose NOS 22.39 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Wlckle de Viking, tekenfilm serie 19.30 De stuntelaars van Chica go, TV-serle NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 De terugkeer van de Wre kers, TV-serle 21.15 The Muppet Show 21.45 Sanford en Zoon, TV-serle 22.10 Brandpunt KRO/RKK 23.30 Bisschoppensynode NOS 23.50 Journaal 18.00 Nieuws uit Noordrijnland- Westfalen 18.05 De twee van het tanksta tion, TV-serle 18.40 Wat u beviel 19.15 Hier und Heute 19.45 Kablllowltsch 20.00 Journaal 20.15 Monitor 21.00 Music on top, show 21.45 Offenbach, stadsportret 22.30 Journaal DUITSLAND II 18.20 Zing met Helno 19.00 Journaal 19.30 Dood In het el, documentai re 20.15 Pedagogisch magazine 21.00 Journaal 21.15 Voerman Henschel, TV-dra- BELGIE NEDERLANDS 18.00 Pierrot, TV-serle 18.05 Klein, klein kleutertje 18.20 Circus Rondau, TV-serle, afl. 5 18.45 Open school 19.15 Sporttribuhe 19.45 Journaal 20.15 Micro-macro, quiz 20.50 Grote lui, kleine lieden, TV- serle 21.40 Wikken en wegen 22.15 Journaal 22.25 Open school NEDERLAND I DUITSLAND I 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.20 Schuldigen met schone handen, TV-flIm 11.50 De laatste stoomloc 12.05 Monitor, actualiteiten 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal 16.15 Journaal 16.20 Nancy Wilson zingt 17.05 Het meisje op de bezem steel, jeugdfilm, deel 1 17.40 Lolek en Bolek, TV-serle 17.55 Journaal DUITSLAND II 16.30 Mozaïek 17.00 Journaal 17.10 Techniek voor de jeugd 17.40 Draaischijf BELGIE NEDERLANDS HILVERSUM I P.P 18.19 Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nws. E.O.: 18.41 (S) Daar waar de molens staan. 19.00 (S) Ronduit, muzikaal informatief jongerenprogr 19.40 (S) De bijbel open. 20.00 (S) Orgeldag „Jan Zwart". 20.25 (S) 25 Jaar Hervormd- Gereformeerde Vrouwen bond. 21.05 (S) Hobbyscoop. 21.30 Voor blinden en slechtzienden. OPEN SCHOOL: 21.40 Werken met het thema. 22.25 BOND ZONDER NAAM. 22.30 Nws. 22.40 Boerenbont VOO: 22 55 (S) Informatie-show en aktual. 23.55 Nws HILVERSUM II mateurs. 19.30. (S) Onderwijzen - kunst of kunde? Serie van het project Aanvul lende Beroepsvorming van Leraren. 19.50 Psalm van de week. 20.00 Nws. 20.05 (S) Symfonie-orkest van de Oos tenrijkse omroep o.l.v. Zsolt Deaky. klassieke muz. 21.00 (S) Selectie uit de Morike-Lieder van Hugo Wolf. 21.35 (S) Literama. kroniek over boeken, schrij vers en toneel. 22.30 (S) Werk. gedich tencyclus. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteiten- overz.. 23.20 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen, yoga. 23.55 Nws. NOS: 18 03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. AVRO: 19.02 (S) Het steenen tijdperk 20.02 Radiojoum 20.05 (S) Superclean dreammachme 21.02 (S) De negen-uur-jazz-show. 22.02 Radiojoum 22 05 (S) Pim Jacobs platenscala. 23.02 (S) Candlelightshow. (0.02 Radiojoum.) NCRV: 1.02 (S) Nachtexpress (1). 4.02- 7.00 (S) Nachtexpress (2). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) AVRO-klok (7.30 Nws. 7.41 AVRO's Radiojournaal.) 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw 8.45 De groentenman. 8.50 Morgenwij ding. 9.00 (S) Dansmuz. OPEN SCHOOL 9.15 Leren hoe doe je dat? (1). 9 30 De Polderstraat is overal (1). AVRO: 10.00 Radio Lawaai-papegaai. 10.10 Ar beidsvitaminen. 10.30 Nws. 10.33 AVRO's Radiojournaal 11.30 (S) Ron dom twaalf - een uur allerlei voor iedereen. 12.26 Meded. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 AVRO's Radio journaal. 12.55 Europa van morgen. 15.33 Radiojournaal.) 17.00 Voor ons Semaakt (door ons gekraakt.OVER- EIDSVOORLICHTING: 17.20 Wat er leeft en groeit op St. Maarten. 17.30 Nws. 17.32 AVRO's Radiojournaal. 17.50 Toppers van toen. HILVERSUM II KRO: 07.00-Nws. 07.11 Ochtendgym. 07.20 Het levende Woord. 07.25 Badine- rle: klass. muz. 07.54 Ovenweging. 08.00 Nws. 08 14 Echo. 08.30 Aubade: piano- muz. 09.00 De letter M (1). 09.30 Scheepspraat. 09.35 Waterst. 09.40 De Letter M (2). 10.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten- inform, progr. (11.00 Nws.) 11.30 Ouder worden we allemaal, bejaardenprogr. 12.00 In „de Boerderij". 12.49 OVERHEIDSVOOR LICHTING Uitz. voor de landbouw. 13.00 Nws 13.11 Echo. 13.45 Voor de veran dering 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachïkamer. 16.00 Nws. 16.03 Spree kuur. NOS: 17.00 Het zal mijn tijd wel duren, over milieu- en grondstofaange legenheden 17.20 (S) Eurolight- 1740 Tambu: inf. en venoekpl. voor Antillia- nen in Nederland. 17.55 Meded. HILVERSUM III HILVERSUM IV TROS: 7 00 Nws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nws. 9.02 (S) Als reizigers onder weg. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo musicalconcert. 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13.30 (S) Koren en Korpsen. 14.00 Nws. 14.02 (S) Om de kunst. 14.30 (S) Guitariteiten. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. voor wat ze ongetwijfeld zal zijn geweest, namelijk een half uur fraaie geestelijke muziek, en heb ik me gezet aan het derde deel van de strijd tegen de sla vernij, waarin de kijker werd geconfronteerd met een staaltje doortrapte wreedheid. Midden op zee werden door kapitein Collingwood in 1799 honderd- dertig slaven overboord gezet. Inzet was een uitkering van de verzekering en bij het proces dat volgde toen de zaak aan het licht kwam, ging het er dan ook meer om of er ten onrechte was uitgekeerd of dat er mogelijk ook sprake was van moord in koelen bloede. In elk geval ging het geweten er zich mee be moeien. Gevolg was de oprich ting van de eerste vereniging voor afschaffing van de slaven handel. Deze serie houdt zich meer bezig met de historische juistheid dan het adequate „Roots", dat van het ene cliché in het andere valt. Toch krijgt ook bij deze Britse serie men wel eens het gevoel van te grote plichtmatigheid van het op een rij zetten van de mijlpalen die erop aankomen. De taferelen van het leventje van vrolijke Frans in Engeland en die van de slavernij schuiven ook we ieens te abrupt in elkaar. Maar Weer een afscheid van de buis. Na Mary Schuurman is ook Frits van Turenhout vertrok ken. Naar hij zei omdat hij te oud was om nog te passen in het nieuwe pak dat ook Studio Sport zich gaat aanmeten. Giste ren las hij voor het laatst, zelfs allerlaatst, zoals zijn heengaan werd ingeleid, op de van hem bekende vaderlijke manier de uitslagen op. Of men uit wat studio Sport later opdiende de conclusie mag trekken dat het nieuwe pak als gegoten zit, is nog onzeker. Met tabellen met uitslagen en standen werd zo gejongleerd, dat Kuiphof er ook geen touw meer aan kon vast knopen. Wel zag men Kramer, die zich de dag tevoren had gepresenteerd als nieuwe man bij Studio Sport, tegen Ajax in het gehavende Volendam een heldenrol vervullen. Ik mag niet aannemen dat hij daarvan zo uitgeput was, dat hij bij zijn nieuwe baas zo chaotisch de bordjes ging verhangen. Enfin, ook het begin van een nieuw seizoen is .moeilijk, zullen we maar zeggen. ffa een fantastisch kijkje in het hart van de vulkaan de Nira- gongo heb ik de Cantate Domi no, hoewel zeker passende tijd passering op zondag, gelaten het geeft wel een goed beeld van het probleem en het thema, hoe wel ik zes delen voor dikwijls dezelfde situaties rijkelijk veel Die uitvoerigheid zal bij een complex verschijnsel als China niet als een bezwaar worden gezien. Hoeveel men ook over China geeft, het zal altijd wel tekort schieten. Bij de documen taire van Joris Ivens, waarin gisteren over de oliewinning werd gesproken, heeft men in elk geval de indruk van een gedegen werkstuk. Ze voegt iets betrekkelijk nieuws toe aan het televisievak. De ondertiteling is, op uitdrukkelijk verzoek overi gens van Ivens, vervangen door een over het Chinees heen pra tende Nederlandse vertaler. De methode heeft het voordeel dat men zich beter tot het beeld kan bepalen en niet gejaagd tussen tekst en beeld hoe't te corres ponderen. Een typische eis ook wel van een cineast als Ivens, die voor alles het beeld wil doen spreken. Als het tevens bedoeld zou zijn als een snelle cursus Chinees voor de kijker zal dit systeem zijn doel wel voorbij schieten. HAN JONKERS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2