Paus: tijd zeldzaam gunstig voor geloof RAF-advocaat Klaus Croissant gearresteerd Wethouder dood na mishandeling: eis 4 maanden Verlate vergoeding Politieke bezigheid met bijbedoelingen Niet zo maar vóór of tegen FNV: koopkracht in 1978 handhaven „Geen 4000, maar 6000 hartoperaties" BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT- ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 P. A 9 RP-magazine het maandblad van de Rijkspolitie publiceert In het |ongste nummer enige pagina's uit het „Dagboek van een scholier". Deze Jongen, gijzelaartje van Bovensmllde, hield tijdens de gijzeling van hem en zijn medescholieren een dagboek bij: ontroerend om te lezen. Ook de tekeningen zijn van een gijzelaartje. Maandag 23 mei 9.30 1977; De maandagochtent- kring is in volle gang opeens wordt de deur open geduwt en er ver- dik. wit tisurt T- shirt), verbleekte spij kerbroek, soms blote voeten, soms sokken, groen hemd. schijnt een nog al dikke mlukker in de deurope ning, meest staat direct op en loopt op de mo- lukker toe die in zijn hand een revolfer ge- klemt, als meester vlak voor de molukker staat krijgt hij een revolver onder de neus geduuwt Achteruit jij schreemt de molukker. Hee jo hou eens op zegt mees ter, terwijl hij terug deinst. Dit is een gijze ling zegt de molukker, iedereen hout zich rus tig want er gebeurt niks met jullie. Enkele kin deren beginnen hart- verscheurent te huilen. Ina de groot die van daag jarig was zegt „Maar ik ben vandaag jarig" zegt ze. Daar kunnen wij ook niks aan doen zegt japie (zo noemen wij hem inver- volg). Onder doodste stilte worden we naar de aula gebragt Daar aangekomen staat er een man op toneel met stengun in de hand. De meesters en juffrouws zegen dat we rustig moeten zijn en dat er niks zal gebeuren met ons. Na een poosje kre gen we bericht dat meester Woldendorp was ontsnapt met een paar kinderen. Onge veer dezelfde tijd wer den 10 molukkse kinde ren vrij gelaten. De zweer werdt er niet be ter op. De le 2e en 3e klas dachten dat het een grapje was. Ze zei den doe dat klapperge weer maar weg. Maar toen ze de 5e klas zagen huilen (niet allemaal) wisten ze dat het menes was. Enkelen van de le en 2e klassers begon nen toen ook te huilen. Even later hoorden we dat er een politieauto stont op de hoek van de schoolstraat Later kre gen we te hooren dat er op elke hoek een politie wagens stonden. Later op de avond gin gen we feest vieren want Ina de groot en Bettina Moes waren ja rig toen gingen wij zin gen zo hard dat ze op straat het konden ho ren. Dat dan ook direct op journaal kwam. Daarna gingen we sla pen. Dat was omstreeks 10 uur. Ik lag naast ge- 11 us en Cor Udding. Later zijn Cor en ik maar onder een tafel gekropen en zijn daar gaan liggen. Daaronder werdt het pas span- dun, lip wat naar vo ren. groene overal, geele trij, korte mou wen, verschillende kleuren randjes van de mouwen, pleister op de vinger. nend. Cor en ik zaten steeds maar met een papier waar we alles opschreven wat er ge beurt Een keer kwam koosie er langs en die keek een hele poos naar ons. We zijn ont dekt feluisterde ik Cor in het oor. Doe net als of er niks aan de hand is. Na een poosje draaid hij zich om. Wat was dat een opluchting. Ik ga niet meer schrij- fen zij ik tegen Cor. Na een poosje sliep Cor in. Toen ben ik bed ge stapt en naar de mees ters gestapt. Daar was mijn zuster en zus ook. Zij ruilden steeds van bed, dus als de ene niet kon slapen ging de an dere erin. Ik kon maar slecht slapen. Maar naar een poosje sliep ik. Maar ik had ook een nachtmerrie gehad. En Roelof pratte hardop in zijn slaap zoiets van Niet trekken Mi ené Niet trekken Mi ené. Dinsdag 24 Mei 12 min voor 9 1977 De volgende morgen werdt ik om half zes wakker Cor sliep nog maar Albert was al wakker die loerde door de schijding van de ta fels. Dit is nou een gij zeling zei Albert Speel man. Ik dacht dat het veel anders zou verlo pen b.v. dat we alle maal in een rij moesten gaan zitten en dan niks doen zei ik terug. Ik had me het ook heel erg anders verwacht zei albert Toen stond ik op en ging naar de mees ters en juffrouws die een groepje bijen zaten. Toen was het half ze ven de meeste kinderen waren wakker toen om tien het eten werdt ge bracht moeten we alle maal in het midden van het lokaal op de grond dun. rooie tisurt, han gerige kond, verbleekte spijkerbroek, soort bergschoenen. zitten, dat dezen ze om ons niet te laten zien, en om ons te bescher men tegen de kogels. Het is nou 4 min voor half 1 het is hier snik heet en de tijd gaat langzaam voorbij. De kapers hebben een paar uren geleden de T.V. weggehaalt. Ze hadden ook een radio bij zich. Er zijn vier kapers op de school maar 6 wapens 2 sten- guns 2 revolvers 2 kara bijnen. Toen de school gegijzeld werd stonden er ook ongeruste ou ders bijde school toen er een paar te dichtbij kwamen werdt er in de lucht geschoten. Wij hebben net het nieuws dat we mischien op 25 mei vrijkomen. Het is hier om te stik ken. De kinderen doen allerlei spelletjes en vervelen zich niet De kapers laten zich niet zien er zit een in derde en een in de eerste klas. En er zitten ook één paar in de zesde klas. Ik geloof dat wij de lei der weten het is waar- scheinlijk de man die onze klas heeft overval len, want hij geeft steeds de orders aan de medebendeleden. Wij weten ook al wie aan de megafoon heeft staan, het ^s is een mo lukker met een krullige haardos, niet zo'n hoge maar een lage haardos. Hij draagt meestal een stengun bij zich maar heeft ook een keer de revolver van de leider omgehad. De molluk- ker met het lange haar draagt ook een stengun. Woensdag 25 mei 10 voor 7 Vandaag is het de 3e dag van de gijzeling En eveneens de stemdag. Ik heb veel beter gesla pen dan gisternacht Gisteravond hebben ze gezecht dat we tot mor genvroeg niet meer naar de w.c. mogen. Gistermiddag kwam er een vrouw op het schoolplein. Ze tikte op de ruiten. Maar geen van ons durfde open te doen. En even later werd er op haar ge schoten. Toen vluchte ze naar het fietsenhok en of ze er nog in zit dat weten we niet Het enige wat we nu nog moeten is hopen op de vrijheid. Zonet is de he le 5e klas voor het raam gaan staan schreeuwen van: Van Agt wij willen leven. Toen heeft onze mees ter door de megafoon geroepen en Uw spreekt met van Beets ik zeg uw iets dat ge richt is tot alle mannen van het gezal zowel ma riniers als ongeruste vaders, ik verzoek uw izch zover mogelijk te rug te trekken het gaat hier om het leven van kinderen. Toen moes ten we noch een poos in de 3e klas blijfen blauwe geruite bloes, orange hemd. gewone spijkerbroek, vermoe delijk roodbruine laar zen, zonnebril. zitten We mochten toen raden hoeveel kogels erin een stengun zaten. Daarnaa moesten we snel naar de aula om dat ze weer gevaar za gen. Het is ook zo, als b.v. ze schieten op een man, dat moeten we plat op de grond liggen. (Van onze correspondent) PARIJS De Westduitse advocaat Klaus Crois sant, indertijd keuzeverdediger van enkele hoofd verdachten in het Baader-Meinhofproces, is giste ren in Parijs gearresteerd. De 46-jarige linkse strafpleiter, die drie maanden geleden naar Fran krijk uitweek, wordt in eigen land gezocht omdat hij mogelijk met zijn inmiddels veroordeelde cliënten van de „Rote Armee Fraktion" heeft samengezworen. De Westduitse justitie acht het niet onmogelijk dat Croissant iets te maken heeft met de ontvoering van werkgeversvoorzitter Sch- leyer. Kringen in Bonn nemen reeds als vaststaand aan, dat de Franse justitie Croissant zal uitleveren. Inmiddels hebben onbekenden die zich aandienen als de „Internationale Organisatie voor Revolutio naire Solidariteit" gisteren in het centrum van Parijs een onbeheerde en lege Westduitse touring- Klaus Croissant car in brand gestoken. Gisteren is in West-Duitsland een officiële aan klacht ingediend tegen de ex-advocaat Haag en enkele van zijn mede-verdachten in verband met de aanslag op de Duitse ambassade in Stockholm. Siegfried Haag wordt beschouwd als de geestelijk, leider van een nieuwe groep terroristen die er van worden verdacht bij alle recente aanslagen betrok ken te zijn geweest. Tot deze groep behoort ook de in Nederland gearresteerde Knut Folkerts. Haag werd eind vorig jaar gearresteerd. De Westduitse president Scheel heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een nieuwe anti-terroris- tenwet, die in record tempo door het parlement werd gejaagd. Morgen wordt de nieuwe wet vai\ kracht. De autoriteiten hebben dan de bevoegd heid om ieder contact tussen van terrorisme ver dachte gevangenen onderling en met hun advoca ten uit te sluiten. Weer staking op Spaanse vliegvelden? MADRID (AP) Naar schat ting 15.000 man personeel van alle 28 Spaanse luchthavens hebben gedreigd met een 24- uurs staking op maandag als niet aan hun eis tot een salaris verhoging van 7000 peseta's per maand wordt voldaan. De Spaanse toeristenindustrie vreest, als de staking doorgaat, grote gevolgen voor de vakan- tievluchten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Japan geeft Ne derland een schadeloosstelling van bijna een miljoen gulden. Om precies te zijn: 932.000 gul den. Die vergoeding wordt toegekend nadat Nederland een eis om schadevergoeding had inge diend wegens het tot zinken brengen van het hospitaalschip „Op ten Noort". De Japanse ma rine had dit schip bij de slag in de Javazee in beslag genomen. Tijdens de oorlogsjaren heeft de voormalige vijand het schip als vrachtschip gebruikt. Vlak na de capitulatie van Japan werd het tot zinken gebracht. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Na een ruzie over een kleinigheid, die gepaard ging met wat drankgebruik, diende op 22 april een 40-jarige metselaar uit Benthuizen de 52-jarige wethouder M. Seijbel van deze gemeente een klap toe. De wethouder kwam te vallen en overleed een maand later aan de gevolgen. Volgens de artsen was zijn slaap verbrijzeld. Tegen de metselaar eiste de Haagse officier van justitie gisteren vier maanden cel, waarvan twee voorwaarde lijk. De heer Seijbel, die een maand voor de ruzie met de metselaar in zijn gemeente ten onrechte betrokken was bij een verduisterings-- schandaal, had tegen verdachte een opmerking gemaakt in de trant van: „Als jij jouw schuldden betaalt, kan jij ook een nieuwe auto kopen". Volgens de verdachte was dit het moment waarop hij in drift uithaalde. De officier van justitie had twijfel of hier moet worden gesproken van mishandeling de dood ten gevolge hebbende, dan wel van zware mishandeling. Het was namelijk gebleken, dat het slachtoffer leed aan een middenoor-ontsteking. De vraag kon niet worden beantwoord welke rol dit heeft gespeeld in het overlijden van de wethouder. Deze twijfel wilde de officier in het voordeel van verdachte uitleggen en volstaan met genoemde eis. Vonnis op 14 oktober. Begin opnieuw in ziekenhuis TEL AVIV Premier Begin geen reden was om te veronder- van Israel is gisteren opgeno- stellen dat de eerste-premier een men in een ziekenhuis van Tel nieuwe hartaanval had gehad, Aviv, nadat hij pijn in de borst zoals ruim vier maanden gele had gevoeld. den. Begins Arts, verklaarde dat er MINDER VIS VOOR RUSSEN BRUSSEL (DPA) De Russen moeten vmnaf zone van de EG-landen 20.000 ton vis vangen. Nu vandaag hun visvangst in de wateren van de mogen ze daar in oktober en november nog maar Europese gemeenschap in belangrijke mate be per- 5.000 ton vangen en dan nog maar bepaalde ken. De visvergunning voor de Russische treilers soorten vis. is niet tijdig verlengd. De ministerraad van de „negen" is tot deze stap overgegaan, onder meer door de verdrijving uit Tot nu toe mochten de Russen binnen de 200-mijls- de Barentsz-zee van Britse en Franse treilers. VATIKAANSTAD (CIC) Met een eucharistie viering en een predikatie heeft paus Paulus giste ren in de Sixtijnse kapel de vijfde bisschoppensy node der R.K. kerk in Rome geopend. De eucha ristieviering geschiedde voor het eerst in een alle deelnemers omvattende concelebratie. In zijn predikatie erkende de paus, dat veel men sen het geloof vaarwel zeggen, omdat zij denken de antwoorden te vinden in wetenschap en tech niek. De wetenschap kan inderdaad veel antwoor den geven, maar de mens blijft toch weer zitten met een steeds diepere honger naar het geheim van de menselijke geest en het leven. De moderne mens ervaart tot zijn diepe teleurstel ling, dat de wetenschap de eigenlijke vraag niet beantwoordt. De behoefte hieraan is groter dan ooit, aldus de paus, die dan de conclusie trekt: het is niet de tijd van het atheïsme, maar het is de tijd van het geloof. De tijd voor de verkondi ging van het geloof is zeldzaam gunstig. Drie vertegenwoordigers van de oosterse kerken zijn boos weggelopen uit de Sixtijnse kapel. Ze hadden een plaats gekregen op de achterste rij, terwijl zij volgens de tradities van hun kerkelijke hiërarchie boven de kardinalen staan, en dus een plaats op de eerste rij hadden verwacht In een bezinning, geschreven op de situatie van de rooms- katholieke kerk in Nederland heeft mgr. Gijsen, bisschiop van Roermond zich scherp gekeerd te gen wat hij noemt de neo-christenen, onder wie „priesters en andere kerkelijke leiders". Hij verwijt de neo-christenen, die een aanpassing- schristendom verkondigen, dat zij een geloof ver kondigen, dat geen eisen stelt, een „kerk als een dak boven wat hoofden, ongeacht wat daarin omgaat" In politiek Den Haag is in deze Vo'or-laatste fase van de kabinetsformatie enkele malen het woord „blokkade" geval len. Het is een slecht woord voor een slecht begrip. Het moet namelijk worden vertaald met het recht van veto van bijvoorbeeld de komende kabinetsformateur Den Uyl over personen, die de fractievoorzitters voordragen voor het ministersambt. Het is wel opvallend, dat deze gedachte aan een mogelijk veto over personen in dit stadium al uitgespro ken is. Met is het immers nog lang niet eens over kwesties, die nog binnen de informatie Veringa-Den Uyl vallen, zoals de departementale (her)indeling, de zetelverdelings-formule en de toewijzing van die zetels aan de deelnemende partijen. Maar in de mallemolen van politieke geruchten wordt met name gesold alsof het om balen stro gaat en niet om mensen, die door hun capaciteiten terecht beschikbaar kunnen zijn als toekomstig minister, dienaar van de Kroon. HET etiketten-plakken viert weer volop hoogtij. Het gaat hierbij om een bezigheid, die een nare bijbedoeling heeft. Men wil namelijk met de geruchten pogen bepaalde mensen in het vroegste stadium uit te schakelen. Dat het daarbij vooral gaat om kandidaten uit CDA-kring zal wel niemand verbazen. Kennelijk is iedereen, die door de PvdA als kandidaat-minister wordt aangedragen kritiekloos aan vaardbaar, terwijl de mogelijke CD A-kandidaten in hokjes moeten worden ingedeeld. En dan zal de formateur of wellicht de PvdA-Tweede Kamerfractie wel uitmaken of zij aanvaardbaar zijn. Den Uyl zelf heeft reeds in zijn eerste, in juni uitgegeven Memorandum, een opmerking in die richting gemaakt toen hij de fracties schreef, dat ook de personen, die zitting in het nieuwe kabinet zullen nemen, moeten voldoen aan het progressieve etiket, dat hijzelf op hen wenste te plakken. Men gaat daarbij aan het keiharde feit voorbij, dat het CDA één fractie in de volksvertegenwoordiging heeft, die - 49 leden sterk - op één en hetzelfde program zijn gekozen. Die fractieleden zijn derhalve allen representant van dat éne CDA. De PvdA moet langzamerhand beseffen, dat zij niet over de absolute meerderheid in de Tweede Kamer beschikt en zich daarom dienovereenkomstig dient te gedra gen. Het bedekt spelen met „veto's" draagt beslist niet bij tot een vergroting van het onderling vertrouwen, waarop men zegt zoveel prijs te stellen. Paus Paulus tijdens de opening van de vijfde bisschoppensynode, gisteren in de Sixtijnse kapel. Burgemeester Ankara: Honderden doden door cholera ANKARA (AFP) - De burge meester van de Turkse hoofd stad Ankara heeft gisteren ge zegd dat in zijn stad de afgelo pen vijf maanden maandelijks meer dan 100 mensen zijn be zweken aan cholera. Alleen al in één wijk zijn in augustus 150 babies gestorven. In september waren het er 64 aldus de burgemeester. Volgens hem heeft de epidemie zo'n rampzalige gevolgen omdat de regering blijft ontkennen dat er cholera heerst in Turkije. „Daarom worden er geen maat regelen genomen om de ziekte te bestrijden". Brandstichting door Molukkers, celstraf geeist ASSEN (ANP) Wegens brand- stichting of medeplichtigheid daaraan heeft de officier van justitie bij de rechtbank in As sen gisteren tegen zes Zuidmo- lukkers uit Hoogeveen gevange nisstraffen geëist, variërend van achttien maanden tot drie maanden met aftrek van voor arrest. „Om een daad te stellen tegen de ontruiming van het Zuidmo- lukse kamp te Vaassen" gooiden de Zuidmolukkers in de nacht van 18 op 19 oktober molotov cocktails in een loods in Hooge veen. Na de begrafenis van de omgekomen treinkapers bij De Punt staken zij brand in het gebouw van een verzekeringsbe drijf in Hoogeveen. m TlJDENS een onderzoek, dat de gezamenlijke politicologi sche instituten van Nederlandse universiteiten hebben inge steld naar het kiezersgedrag en de wijzigingen daarin, is ook het vraagstuk van de abortus aangesneden. Uit de resultaten van dit onderzoek blijkt, dat het Nederlandse volk in twee vrijwel gelijke kampen is verdeeld: 51 procent vóór ruime abortusmogelijkheden en 49 procent is geheel tegen of wil abortus alleen toestaan onder zeer strikte voorwaarden. Uit deze cijfers blijkt, dat het vraagstuk zelf, zowel door de discussies in het parlement bij de behande ling van de wetsontwerpen als tijdens de verkiezingscam pagne, veel bewuster bij de Nederlandse burgers is gaan leven. Men is kennelijk niet meer „zo maar" vóór of tegen, maar men is gaan beseffen welke waarden hier in het geding zijn. Dat kan slechts worden toegejuicht HOEWEL niemand aan de uitslag van een dergelijk onder zoek absolute waarde mag toekennen, heeft het ongetwijfeld betekenis en zou het ook politieke consequenties dienen te hebben. De „absoluutheid" waarmee enkele hoogleraren onlangs hebben gesproken over een minderheid (CDA), die aan een meerderheid (PvdA plus WD) zijn wil zou wensen op te leggen komt daarmee in een wat ander daglicht te staan. Wij betwijfelen echter of deze professoren nu een nieuwe brief zullen schrijven. Bezinning op „ioonoffer" na '78 (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bij de FNV aangesloten vakbonden zijn gisteren tot de voorlopige conclusie gekomen dat in ieder geval in 1978 de koopkracht tot en met de modale werknemer (dat is tot circa 30.000 gulden inkomen) gehandhaafd moet blijven. Over de vraag of ook in de jaren daarna aan die eis dient te worden vastgehouden, zijn ze evenwel bereid in werk nemerskring een discussie op gang te brengen. Mogelijk zeer brede lagen van de Nederlandse bevolking zullen er in de jaren na 1978 uit overwegingen van solidariteit toe gedwongen zijn, aldus de bonden, met een inko mensvermindering genoegen te nemen om zodoende een uit breiding van het aantal ar beidsplaatsen mogelijk te ma ken. Eén en ander bleek gisteren op een congres van de FNV in Amsterdam. Handhaving van de koopkracht tot en met de moda le werknemer betekent op de eerste plaats, zo werd door ver schillende afgevaardigden ge steld, dat er ook volgend jaar een volledige prijscompensatie moet worden gegeven door de werkgevers. Daarnaast zijn nog tegemoetkomingen van de over heid nodig in de sfeer van belas tingen en sociale verzekering spremies. Komen die tegemoet komingen er niet of in onvol doende mate, dan willen de bon den behalve de prijscompensa tie ook nog initiële (extra) loons verhoging eisen. In dit verband betuigden de afgevaardigden onder meer hun instemming met de suggesties van het FNV- bestuur om iedereen een belas tingverlaging van 200 gulden te geven in plaats van een inflatie correctie. BEGELEIDINGSCOMMISSIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal hartoperaties dat jaarlijks in ons land wordt uitgevoerd, moet worden uitgebreid van 2000 tot 6000. Dit advies heeft de Begeleidingscommissie Hartchirurgie Nederland in een brief aan de Tweede Kamer uitgebracht Met dit advies stelt deze begeleidingscommissie zich achter de mening van de gezondheidsraad, die er vorig jaar al bij de staatssecretarissen Hendriks (Volksgezondheid) en Klein (Academi sche Ziekenhuizen) op aangedrongen om de centra voor hartchirur gie uit te breiden, zodat er 6000 hartoperaties per jaar kunnen worden uitgevoerd. De beide staatssecretarissen hebben er echter tot nog toe steeds aan vastgehouden dat de huidige jaarlijkse operatiecapaciteit van 2000 slechts behoeft te worden verdubbeld tot 4000. Krachtige groei van hypotheken Den Haag (ANP) Volgens gegevens van het CBS is in de eerste helft van dit jaar voor 44 procent meer aan hypothe ken ingeschreven dan in de overeenkomstige periode van 1976, namelijk 26,4 miljard gld. tegen 18,3 miljard gld. In totaal werden 197.000 nieuwe hypotheken in de openbare re gisters opgenomen, tegen 162.000 in de eerste zes maan den van het vorige jaar (groei 21,6 procent). Ook het gemiddelde bedrag per inschrijving lag hoger: bij de gewone hypotheken op woon huizen was dat 107.000 gld. (vo rig jaar 88.000). Opvallend is dan ook dat het aantal hypothe ken op woonhuizen van 200.000 gld. en hoger meer dan verdub beld is ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaande jaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9