Muzikaal eerbetoon aan Nadia Boulanger (90) Ons land te veel honden Japanse Rode Leger heeft geld nodig Elf dagen Amerika gemeente haerlem WERKGROEP VAN JURISTEN ONGERUST OVER PROCES Amsterdam moet ontwaken uit een boze droom N.V. Sportfondsenbad Wassenaar ZOEKT: een enthousiaste medewerker/ster ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze kunstredactie) Muziekpedagogen die zich uitsluitend of bijna uitsluitend tot lesgeven bepalen, mogen in de wereld van de muziek nog zo beroemd zijn, hun namen zeggen het grote publiek begrijpelijkerwijs niet veel. Dat is ook zo met Nadia Boulanger die 16 september 90 jaar werd. Toch kan men haar naam geregeld tegenkomen in bio grafieën van musici die hun klinkende naam van thans mede te danken hebben aan hun studie bij deze bijzondere vrouw. Nadia Boulanger beëindigde haar oplei ding aan het Parij se conservatorium in het begin van deze eeuw met tal van onder scheidingen. Hoewel zij niet als haar vroeg gestorven zuster Lili de Prix de Rome won, werd zij in de strijd om deze begeerde prijs tweede. Iedereen dacht dat zij zelf eén groot componiste en een uitvoerend kunst enares zou worden. Inderdaad leidde ze wel eens koortjes en begeleidde zij aanko mende musici. Zelfs stond zij aan het eind van de jaren dertig als dirigente voor enkele beroemde Amerikaanse symfo nieorkesten, maar dat alles gebeurde inci denteel want Nadia Boulanger had haar hart verpand aan de pedagogie waarin zij haar levenstaak zag. Van 1909 gaf zij les aan het Parijse conservatorium en van 1950 was zij directrice van het Amerikaan se conservatorium in het Franse Fontaine- bleau, waar zij al veel eerder ook met lesgeven was begonnen. De negentigste verjaardag van Nadia Bou langer was voor de Haagse pianiste Ro van Hessen (die al eerder de aandacht trok met een opmerkelijk recital „Honneur aux Da mes"), aanleiding een concert te organise ren dat een eerbetoon wil zijn aan de vermaarde Franse pedagoge. Met mede werking van de alt-mezzo Meta Bourgon- jen wordt vrijdag 7 oktober in Diligentia onder het motto „Echo de mon coeur" een programma uitgevoerd waarop werken voorkomen van componisten die bij Nadia Boulanger studeerden. Het zijn onder meer Meta Bourgonjen Jean Frangaix, Marcelle de Manziarly, Ver- dina Shlonsky, Thea Musgrave, Lennox Berkeley, Virgil Thomson, Aaron Copland. Natuurlijk worden ook liederen van Nadia Boulanger zelf ten gehore gebracht en verder werkjes van Francois Steenhuis, een Nederlander die bij haar heeft ge werkt. Nadia Boulanger MERENDEEL BEVOLKING IN ENQUÊTE: TOKIO (AP) Het Japanse Rode Leger, dat zichzelf verantwoordelijk stelt voor de kaping van de DC8 van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL, is sedert 1970 betrokken geweest bij een aantal belangrijke en opzienbare ter reurdaden, waarvan de aanslag op het vlieg veld Lod van Tel Aviv wel de bloedigste was. Het Japanse Rode Leger telt, althans zo wordt algemeen aangenomen, ongeveer twintig tot dertig actieve leden. Hoeveel sympathisanten er zijn, daarover durft men geen schattingen te maken. In 1975 waren er berichten, dat het JapanseRo- de Leger opgenomen zou zijn in het in Beiroet gevestigde Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. In hoeverre die berichten juist zijn, is nooit bevestigd, maar het bestond tussen de beide groeperingen, gezien de actie op Lod en gezien het feit dat menig lid van het Japanse Rode Leger in Libië op asiel kon rekenen. Bovendien zou men mogen verwachten, dat het Japanse Rode Leger voornamelijk zou opere ren, om daar zijn revolutiegedachten in prak tijk te brengen, maar niets is minder waar: de meeste acties van de groep hebben nu juist plaats gehad in het buitenland; acties die merk waardig synchroon liepen met soortgelijke be drijvigheden van de Palestijnse terreurorgani saties. Bij nader inzien is dat toch ook weer niet zo verwonderlijk. Het Japanse Rode Leger werd tegen het einde van de jaren zestig opgericht tijdens de golf van protesten van linkse studen ten (zengakuren), die toen over Japan spoelde. Gevangen genomen leden van het leger hebben, ongetwijfeld na enige zachte aandrang, ver klaard dat zij opgeleid waren in Zuid-Jeman en ook in Libanon. Het schijnt, dat het het Rode Japanse Leger toch niet helemaal naar den vleze gaat. Iemand, die zich opgeworpen had als leider van het Rode Japanse Leger heeft vorig jaar aan een Japanse journalist verklaard, dat het Rode Leger financieel zwaar in de put zat en van plan was om het actieterrein naar Japan zelf over te brengen. Daeis van de kapers van het JAL-toestel van eep losgeld van zes miljoen dollar. Hoe het ook zij; de meeste acties van het Japanse Rode Leger hebben zich buiten Japan afgespeeld. De voornaamste zijn: in mei 1972 opende drie gewapende leden van het Japanse Rode Leger het vuur op de wachtende mensen in de vertrekhal van het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Daarbij kwamen 26 mensen om het leven. De Israëliërs doodden twee van de terroristen en namen er een gevangen. In januari 1974 ondernamen twee leden van het Japanse Rode Leger en twee Palestijnen een actie tegen een Shellraffinaderij in Singapore. Een aanval die niet slaagde al hielden de terroristen gijzelaars vast op een veerboot in de haven van Singapore. Zij kregen vrije af tocht toen enige Palestijnen in Koeweit de Japanse ambassade bezetten. In september 1974 voerden drie Japanners een aanval uit op de Franse ambassade in Den Haag en hielden de Franse ambassadeur en enige leden van het ambassadepersoneel vier dagen lang in gijzeling. De Japanners eisten de vrijlating van een college, die twee maanden tevoren in Parijs was aangehouden. In augustus 1975 deden vijf leden van het Japanse Rode Leger een aanval op het Ameri kaanse conculaat in Koelala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië. Zij hielden daar ruim vijftig mensen in gijzeling en bereikten daar mee, dat vijf terroristen, die in Japan gevangen zaten, vrijgelaten werden. Zij mochten ongehin derd naar Libië vertrekken. In maart 1975 liepen in Zweden twee leden van het Japanse Rode Leger bij het organiseren van een terreuractie tegen de lamp. Een van hen was betrokken geweest bij de actie tegen de Franse ambassade in Japan. Zij werden uitge leverd naar Japan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wij zijn niet gerust over de gang van zaken rond het proces-Menten. We achten de kans niet denkbeeldig dat Menten weer aan het langste eind zal trekken. Daarom willen wij de waakzaamheid rond Mentens proces vergroten en er op toezien.dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht". Dat zegt mr. H. Geleijnse uit Breda, secretaris van de Werk groep Recht en Openheid in de Zaak-Menten, aan de vooravond van de heropening van het proces als hem wordt gevraagd naar het waar om van de activiteiten van de werkgroep. In het informatiebulletin dat de uit drie juris ten bestaande groep heeft uitgegeven, wordt geen enkele twijfel meer gelaten over het bewijs voor de misdaden die de „oorlogsmisda diger" Menten heeft gepleegd. Fel van leer wordt getrokken tegen de invloedrijke perso nen die zowel van Nederlandse als Duitse kant hem na de oorlog het hoofd boven water hielden en dat ook nu nog zouden doen. Ge leijnse: „Dit proces tegen Menten zou al dertig jaar geleden gevoerd moeten zijn. De commis- sie-Schöffer zoekt nu uit wat er precies in het verleden is gebeurd, maar daarmee is nog niet de garantie gegeven dat in het lopende proces de de onderste steen boven komt. Wij storen ons aan de beslotenheid rond het proces. Men ten krijgt een voorkeursbehandeling in verge lijking met de Roermondse SS-er Looijen en kan vrijelijk zijn gang gaan als hij getuigen beledigt. We zouden ook wel eens willen weten hoe de relaties zijn tussen Menten en de getuigen die voor hem pleiten. Bij het eerste proces direct na de oorlog bleken die getuigen te zijn omgekocht. Zoiets mag niet opnieuw gebeuren". De juristen zeggen aan het proces tegen Men ten vooral daarom zo'n belang te hechten omdat de zaak licht kan werpen op „de Nazi collaborateurs en hun beschermheren die zete len in de top van het maatschappelijke en zakenleven, en aldus een gevaar vormen voor de democratie en een steunpunt zijn van huidi ge Westduitse machtsontplooiing", zoals zij in het bulletin schrijven. Als vriend van die beschermheren wordt opgevoerd de getuige- deskundige professor mr. dr. Buter, die van mening is dat Menten niet kan worden veroor deeld omdat hij zijn Nederlanderschap zou hebben verloren tijdens de oorlog. De leden van de Werkgroep vragen zich af waarom nooit verantwoording is afgelegd over de voorwaarden waaronder Menten door Zwit serland is uitgeleverd en waarom in deze zaak proces&en-verbaal worden opgemaakt van ano nieme personen die Menten vrijpleiten. Van een onzer verslaggevers: Den Haag/Leiden Het meren deel van de Nederlandse bevol king vindt dat er te veel hon den in ons land zijn. Die me ning is 59% van de hondenbezit ters toegedaan en 62% van de niet-hondenbezitters.In Neder land lopen er op dit moment in totaal 1,3 miljoen honden rond. Vuilnisbakkenrassen voeren de ranglijst aan met 21% ofwel 275.000 stuks, de op één na po pulairste hond >s de Duitse her der (130.000), de dwergpoedel volgt op de derde plaats met 115.000. Gemiddeld kostte de Nederlandse hond in aanschaf 182,-, maar daar komt dan nog wekelijks een bedrag van 11,35 aan voeding bij. Dat is per dag slechts 1,62. Sommige rassen eten meer, zoals de bou vier die voor gemiddeld 21,92 per week consumeert. Ruim 1/3 van alle hondenbezitters kreeg hun huisdier zonder er iets voor te betalen en ruim 10% van alle mensen die een hond hebben, ontduiken de hondenbelasting. Aldus enkele uitkomstn uit een landelijk representatief onder zoek dat aan de vooravond van Dierendag door het NIPO werd uitgevoerd. De hond op de flat heeft het schijnbaar het gemakkelijkst: in 91% van de gevallen mag hij overal in huis komen. Voor een hond in een huis met een tuin ligt dat percentage een stuk la ger, namelijk op 64%. Maar dat niet alleen: de flat-hond wordt ook vaak uitgelaten, namelijk 4, 5 keer per dag en in totaal 50 tot 60 minuten. De gemiddelde Nederlandse hond wordt 3,3 keer per dag uitgelaten. Van de 83% hondenbezitters die op va kantie gaat, neemt 36% z'n huis dier mee. Slechts 9% zoekt dan een pension op voor het beest. Honden mogen meestal wel in de keuken (94%) en in de woon kamer (92%), maar niet in de slaapkamer (49%) en zelden op bed (slechts 22%). 21% van de Nederlandse honden mag bede len; 39% mag dit als het om een koekje gaat. Pootjes geven lukt 56% van onze honden, en 78% ontvangt van tijd tot tijd we ieens een tik. Bij 6% van de Nederlandse honden worden de tanden gepoetst. Vakliteratuur over onze huisvrienden treffen we bij 42% van de hondenbezit ters aan. De houders van vuil nisbakkenrassen lezen het minst over hun hond (28%). Dierendag doet het merendeel der hondenbezitters niet (54%): 44% doet op Dierendag wel de gelijk iets extra's voor hun vier voeter. 11% van de hondenbezit ters heeft liever met een hond dan met een mens te maken; 52% namen een hond als speel kameraad voor de kinderen. Maar liefst 20% van de flatbe woners mét een hondt vindt, dat een hond niet op een flat thuis hoort Driekwart van de hondenbezit ters is het er niet mee eens dat een hond overlast voor de buren bezorgt; 10% van de hondenbe zitters is bang voor honden; bij de niet-hondenbezitters ligt dit op 20%. Op tenminste twee pun ten zijn opvallende overeenkom sten tussen de wel- en niet-hon denbezitters: hondenpoep maakt de straten vies (resp. 82% en 80%), het voeren van honden is een vorm van voedselverkwis- ting (resp. 21% en 25%). Zie verder de dierenrubriek el ders in deze krant. Rubens ontdekt Stockholm In het Nationaal Museum in Stockholm is een schilderij van Rubens, „Allego rie van de onbezorgde jeugd", ontdekt. Het doek meet 212 bij 146 centimeter en is eigendom van de Zweedse staat sedert de plundering van Praag in 1648. Het is gesigneerd door Rubens' leermeester Otto van Veen, maar1 deskundigen zeggen dat het door Rubens is geschilderd tussen 1594 en 1596, toen hij bij Otto van Veen in de leer was. Het schilderij doet enigzins den ken aan „Allegorie van de oor log en de vrede" dat hij later schilderde. Het doek zal van 13 oktober af te zien zijn in het Antwerpse Nationaal Museum waar een tentoonstelling is ge wijd aan de vlaamse meester. Van een onzer verslaggevers Amsterdam „Wil Amsterdam het unieke van zijn positie waar maken, dan zal de struisvogelkop drastisch uit het zand moeten. De stad dient uit zijn kwade droom te ontwaken. Er is een proces van zelfgenezing nodig waarbij werkelijke publieke belangstelling, po litieke wel en bestuurlijke daadkracht hand in hand gaan." De gespierde taal is van professor A. Dreesmann en staat te lezen in het boekje „Amsterdam hoofdstad?", dat de juniorkamer Am sterdam ter gelegenheid van zijn twin tigjarig bestaan het licht heeft doen AUTOVERHUUR St Amtenttrut 10-14. Lelden, 071-125709,153627 op part-timebasis (plm. 38 uur per week) Eisen: - goed met het publiek kunnen omgaan - ervaring in klassikaal lesgeven van groot tot klein - geen bezwaar tegen onregelmatige werktijden en/of weekenddiensten - in het bezit van of studerend voor hulp c.q. zweminstructeur/trlce KNZB Salaris volgens C.A.O. Handgeschreven sollicitatie met recente pasfoto zen den aan de directie van het N.V. Sportfondsenbad-Wassenaar ASSISTENT-ACCOUNTANT vakaturenr. 103401/370/LE ingeschakeld zal worden bij de controle van de gemeentelijke diensten en bedrijven. Voor de funktie is vereist: een opleiding op middelbaar niveau, alsmede een voortgezette opleiding Meao, Heao (bedrijfs-economische richting), dan wel studerend voor het Nivra-diploma of een voortgezette opleiding op boekhoudkundig gebied; enige controle-ervaring wordt op prijs gesteld Leeftijd niet ouder dan 30 jaar. Geboden wordt: een afwisselende werkkring; gunstige bijdrageregeling in de studiekosten (75 100%); studie-opleiding gedeeltelijk in kantoortijd; alle bekende secundaire voorzieningen voor het overheidsper soneel, zoals o.m. een uitstekende pensioen- en ziektekosten- regeling. Het aanvangssalaris bedraagt, afhankelijk van opleiding en erva ring, maximaal 2.606,-. Bij gebleken geschiktheid zijn zeer goede carrière-mogelijkheden aanwezig. Een psychologisch onderzoek, alsmede een gesprek met een inspraakcommissie, maken deel uit van de selectieprocedure. De salarissen zijn exclusief vakantietoeslag. De gemeente Haarlem is aangesloten bij het I.Z.A. Noord-Holland. Eigenhandig geschreven sollicitaties onder vermelding in de linkerbovenhoek van de brief van het bij de functie genoemde vakaturenummer. binnen 10 dagen na het verschij nen van dit b*ad inzenden aan de burgemeester van Haarlem (tenzij anders vermeld). Uitgangspunt: „Er lijkt iets mis. Politieke partijen, actiegroepen, bedrijfsleven en gemeentebe stuur communiceren opvallend slecht met elkaar. Wij als kamer mogen niet aan de gegroeide spanningen voorbij gaan, maar moeten helpen een brug te slaan tussen verschillende maatschap pelijke groeperingen". Om daar toe een aanzet te geven vroeg men een aantal meer of minder prominente Nederlanders om vanuit hun eigen optiek een vi sie te geven op het Amsterdam van vandaag. Het resultaat is een bundel van 24 opstellen geworden, die gro tendeels gevuld zijn met de obli gate lof en kritiek waarvan de meeste boeken over de hoofd stad bol staan. Een uitzondering vormt de bijdrage van prof. Dreesmann. Hij zegt wat lij vindt - of men het ermee eens is of niet - en komt tot dè slotsom: „Het lijkt wel of Am sterdam het unieke van zijn ka rakter wil botvieren op andere, alternatieve en minder wezenlij ke terreinen dan die welke een basis kunnen vormen voor een mogelijke heropleving van de stad. De traditionele gastvrij heid jegens onderdrukten en minderheidsgroepen ontaardt in eeri ongezonde belangstelling en genegenheid voor maatschappe lijke randfiguren en de onder wereld: kabouters en andere half gevormden, schijnintellec- tuelen, jeugdbendes en drugge bruikers. De oorspronkelijke en noodzakelijke spaarzaamheid van het stadsbestuur slaat om in een onverantwoord besteden vj® een welvaart die vooral door inspanningen buiten Am sterdam is verdiend. De meest armlastige stad van het land moet zo nodig radicale kunst werken begraven en Europa's duurste zwembad krijgen. De meest kostbare onderwijsvoor zieningen en vooral de meest ruime uitleg van de nationale sociale wetgeving - van bij standswet tot ontroerend goed- belasting - hebben in Amster dam een klimaat geschapen, dat als een magneet werkt op allen in binnen- en buitenland die hun bestaansbron bij de vrijge vigheid van de overheid zoeken. In de hoofdstad heeft zich bo vendien een politiek broeikaskli maat ontwikkeld, dat zich steeds verder isoleert van lande lijke stromingen en dat een doelmatig besturen toenemend onmogelijk maakt". In een boekje staan enkele ver rukkelijke bladzijden, die stu dentenpater Van Kilsdoenk ge schreven heeft over zijn vaak nachtelijke kroegentocht door Amsterdam. In de hoofdstad wonen meer dan 14.000 studen ten „in stapelhuizen." „Voor sommigen kan het een neiging, misschien een roeping Zijn te zwerven langs allerlei studen tenflats", aldus het poëtische verhaal van deze studentenpater over zijn gesprekken met stu denten, gewone Amsterdam mers en ook de meisjes in bij voorbeeld de omgeving van de Warmoesstraat: „iedereen weet, dat ik priester ben.Roept het onbehagen op? Bij een enkeling misschien. Bij de meesten schept dat weten een gevoel van zekerheid en veilighei- MET UW KRANT EN AMERICAN EXPRESS: Elf dagen Amerika: een unieke aanbieding van uw krant in samenwerking met American Express International. In het met zorg samengestelde programma van deze USA-tour zijn behèlve een rondrit door New York en een vaartocht rond Manhattan twee dagexcursies opge nomen, o.m. naar het regeringscentrum Washington en een onvergetelijke boottocht op de Hudson naar West Point (de beroemde Amerikaanse militaire academie) en Bear Mountain Park. De overige dagen kunt u zelf indelen. De reis duurt van woensdag 9 tot en met zaterdag 19 november 1977. Woensdag vliegreis per Panam-charter-naar New York. Na aankomst vervoer naar het St. Moritz on the Park hotel. Donderdag: 's Morgens wordt een rondrit door Manhattan gemaakt. 's Middags een boottocht rond het eiland Manhat tan per Circle Line. Vrijdag: Hele dag vrij. Zaterdag 's Morgens vertrek voor een excursie naar Washington D.C. 's Middags een excursie door Washington. 's Avonds laat aankomst in New York. Zondag: Hele dag vrij. Maandag: Hele dag vrij. Dinsdag: Deze dag een excursie naar de Military Academy van West Point en verder een bezoek aan het Bear Mountain Park. Woensdag: Hele dag vrij. Donderdag: Hele dag vrij. Vrijdag Vertrek van J. F. Kennedy Airport. Zaterdag 's Morgens aankomst op Schiphol. De reissom bedraagt 1.795,- per persoon, geba seerd op gebruik van een tweepersoonskamer met bad. Eenpersoonskamer toeslag bedraagt 330,- per persoon. In de reissom is begrepen: Vliegreis. Luchthavenbelastingen. Hotelaccommodatie op basis van kamers met bad en T.V. 9 Amerikaanse ontbijten en 2 lunches. Vervoer van het vliegveld naar het hotel v.v. Excursies zoals in het programma vermeld. Entreebiljetten voor Radio City Music Hall (op werkdagen), Statue of Liberty Ferry, Verenigde Naties met gids en het World Trade Centre. Kruierskosten in het hotel. De diensten van Nederlands sprekende reislei- ding gedurende de excursies, alsmede voor enige tijd gedurende de overige dagen. Minimum-deelna me: 40 personen. Inlichtingen en telefonische of schriftelijke boekin gen (spoedige aanmelding gewenst i.v.m. aanvragen visum): uitsluitend via: American Express International Den Haag, Plaats 14, tel. 070-469515. Rotterdam, Meent 92, tel. 010-330300. Te zenden aan: American Express International Plaats 14 te Den Haag of Meent 92 te Rotterdam. Ik neem deel met pers. aan de USA-toer van 9 t/m 19 november 1977. Ik wens wel/geen éénpersoonskamer. Naam: Adres: Woonplaats: Tel.:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7