Het huys Dever van steenklomp tot monument Tosca is een echte polderhond RESTAURATIE BIJNA VOLTOOID STAD I.F.IDSF. COURANT ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 PAGINA 5 LISSE - Twee stenen paaltjes met het opschrift„Dever" die op oprijlaan van „Het huys Dever" flankeren, herinneren nog aan de bloeitijd van de toren die een tiental jaren ge leden niet meer was dan een vormeloze steenklomp. In 1963 heeft de Lissense stich ting Dever zich het lot van de door onkruid overwoekerde rüine aan de rand van de Doelpolder aangetrokken. Bij de gemeente Lisse en Monu mentenzorg werd sterk aange drongen op restauratie van het voormalige „Huys te Lys- se". De stichting vond een willig oor en thans is het zover dat binnen afzienbare tijd aannemer Willem de Raad de restauratie, die dan precies 4 jaar heeft geduurd zal voltooien. De kosten van de toren die in maart 1978 officieel wordt geopend, be dragen 850.000 gulden. Zater dag 1 oktober komt de vereni ging „Vrienden van Dever" bijeen in de grote zaal van het Lissese laboratorium voor bloembollenonderzoek. Na een vergadering waarin archi tect Van der Sterre ingaat op de bouwkundige aspecten van de restauratie, wordt een be zoek gebracht aan de toren. Dever De geschiedenis van Dever is even ingewikkeld als rijk ge schakeerd. Uit het onderzoek van leraar/historicus AM. Hulkenberg blijkt dat de voor malige ridderhofstede dateert uit 1380. In de latere midde leeuwen is het gebouw enigs zins vergroot. In 1631 werd een herenhuis tegen de toren aangebouwd; het herenhuis stortte in 1848 gedeeltelijk in en de nu gerestaureerde toren is het enige overblijfsel van het huis Dever. Bewoners De naam „Dever" komt in 1221 voor het eerst als „Ever" voor in de archieven. In het gevolg van Willem I, graaf van Holland, bevindt zich een ze kere Conrardus A per alias Conrart Ever. In 1283 wordt melding gemaakt van Conrart die Ever uit Lysse. Uit overge bleven leengeschriften van de „Vrouwe van Teylingen" blijkt dat deze man dezelfde is als de trouwe volgeling van Graaf Willem I. De in 1345 geboren Heer Reinier d'Ever, vermoe delijk een afstammeling van Conrart Ever, was reeds op zeer jeugdige leeftijd Hoog heemraad van Rijnland. Rei nier streed met hertog Willem in de Arkelse oorlog en tegen de opstandige friezen. Dolle hond Een latere „Heer van Dever" is Ghysbrecht van Haeften die 17e eeuwse glas in lood constructie op de zolder van de eeuwenoude donjon omstreeks 1440 collator van de vicarie van Dever was. In 1445 wordt Gysbert gebeten door een dolle hond, hij werd zelf ook aangetast door de ongee- selijke ziekte. Meestal werd zo'n bezetene met stokken en knuppels doodgeslagen. Hoger geborenen werden tussen de kens gewurgd. Een notitie uit 1550 vermeldt dan ook:" Gys bert stierf jonck, gebeten van een dolle hont en worde tussen twee bedden versmoort". Een andere opmerkelijke be woner is Jonker Johan van Matenesse (1546). Jonker Jo han bewoonde de hofstede na zijn Leidse studentenjaren. Na een langdurige ruzie tussen de jonker en de calvinistische kerkraad vertrok Van Mate nesse naar zijn geboortestad Utrecht, waar hij in 1622 over leed. Via het geslacht van Schagen komt het huis te Lis- se ten slotte in 1713 in handen van de Amsterdamse familie Heereman van Zuydtwijck. De schatrijke patriciërs kwamen in conflict met de Lissese overheid en verdwenen spoor slags naar Roermond. Als Dever al lang niet meer bewoond is, stort het huis ten gevolge van verwaarlozing in 1848 in. Met het overgebleven puin versterken de Lissers hun kaden en walkanten. De dijk langs de Lissese Rijnsloot is hier het bewijs van. „Het huys te Lisse" heet voortaan „Rüine Dever". De strenge zeewind zorgt voor het laatste stukje verval. In 1862 stort het dak van de toren in, mos en onkruid nemen bezit van de eens zo prachtige donjon. Het was dan ook de inigste wens van de stichting Dever om de toren te restaureren. Restauratie In 1973 werd een begin ge maakt met de restauratie. De buitenmuur werd schoonge maakt en verweerde stenen werden stuk voor stuk vervan gen door elders aangekochte „kloostermoppen". Om het pannedak te plaatsen werden de bovenmuren versterkt en op hoogte gebracht Voor ver dere werkzaamheden ontbra ken de contanten en het werk heeft tot 1976 stilgelegen. Dankzij rijkssubsidies en de financieele steun van Monu mentenzorg kon de restauratie in maart 1976 worden hervat De Ter Aarse aannemer Wil lem de Raad heeft zijn op dracht bijzonder serieus opge vat. Het gebouw is een nauw keurige reconstructie gewor den van de toren zoals hij op 17e eeuwse tekeningen te zien is. De plafondconstructie op de begane grond wordt gedra gen door massief eiken houten blaken. De balken zijn verbon den via gat-pen constructies. Waar de middeleeuwse bou wers wel spijkers gebruikten zijn nu ook handgesmede na gels aangebracht Voltooide restauratie van Dever met instorting bedreigde portierswoning op monumentenlijst Gewelf Het plafond van de le verdie ping is oorspronkelijk in de middeleeuwen van hout ge weest. Later is er een gewelf ingemetseld waarvan de steun punten zichtbaar zijn gelaten. De reconstructie van het ge welf bleek een te kostbare zaak en zodoende is het oor spronkelijke houten plafond aangebracht. De ramen met bijbehorende zitjes zijn in de oude staat hersteld. De gevon den resten gebrandschilderd glas bleken onbruikbaar.Geko- zen is voor een glas-in-lood- model dat in de 17e eeuw veel gebruikt werd. Voor de bouw van de 17e eeuwse kap werden sporen van de bevestigings punten gezocht en gevonden. In vroeger jaren lagen de dak pannen los op de kap; om praktische redenen zijn ze nu vernageld. De dun bepleister de muren laten nog duidelijk het onregelmatige metselwerk uit de middeleeuwen zien. Verrassing De eerste verdieping had voor de restaurateurs een verras sing in petto. Na het weghak ken van het oude stucwerk bleek de haardombouw te be staan uit middeleeuws beeld houwwerk. Het niet-kerkelijke metselwerk is heel zeldzaam, in die tijd hielden de beeld houwers zich voornamelijk be zig met religieuse afbeeldin gen. Tijdens het leegbaggeren van de stortkoker van een toi let dat ook in de oude staat is teruggebracht, werd enkele dagen geleden een puntgave „Grape" gevonden. Dit is een pot uit de 16e eeuw die staan de op drie pootjes in het vuur werd gezet. De onderkant van de pot is dan ook danig ver weerd, verder ontbreekt geen schilfertje aan de pot. Een grote wens van de stich ting Dever is het graven van een slotgracht rond de toren. Het vermoeden bestaat dat bij de graafwerkzaamheden een enorme hoeveelheid gebruiks voorwerpen zal worden gevon den. Een om het slot aan te leggen park maakt volgens de stichting deel uit van de nood zakelijke aankleding. Kelder Enkele maanden geleden von den de restauratuers een orgi- nele middeleeuwse bakoven. Latere bewoners van Dever metselden de oven dicht Het gebruik van de oven is heel eenvoudig: De oven wordt eerst warmgestookt met tak kenbossen, na verhitting wor den de broden in de oven ge legd en dankzij de isolatie van de oven zijn de broden binnen enkele uren gaar. Het roet op de broden schuurt de maag, vond men destijds. Aan de gerestaureerde toren ont breekt nog een passende in ventaris. De beheerscommissie van Dever acht antieke meu belen te kostbaar en nauwe lijks bruikbaar. Liever ziet' men een stevige eiken houten inventaris die het bezoek van Dever een aantal jaren kan trotseren. Onmiddelijk na de officieele opening in maart 1978 staat een expositie van werken van Johan Vermeer op de agenda. Ondanks het feit dat er veel tentoonstellingen komen, is het niet de bedoeling dat het „Huis Dever" een museum wordt. Dever moet voor zoveel mogelijk mensen een functie hebben. Gedacht wordt aan vergaderingen, recepties en muziekuitvoeringen voor klei ne gezelschappen.' De kelder wordt ingericht als ontvang- „Het huys Dever" anno 1845. Op de voorgrond het herenhuis dat in 1848 instortte op de inventarislijst Concessies Enige concessies aan de histo rie hebben de restaurateurs wel moeten doen met het oog op de bruikbaarheid van de ridderhofstede. Om het ge bouw in de winter ook te ge bruiken moest er verwarming aangelegd worden. Aanvanke lijk werd gedacht aan het in bouwen van de radiatoren, dit is echter onmogelijk omdat plaatselijke verwarming ge vaar kan opleveren voor het eeuwenoude metselwerk. Ui teindelijk is gekozen voor een klein type radiator met een grote capaciteit De electrici- teitsleidingen zijn wel inge bouwd. Op de zolder van de donjon zijn moderne toiletten ge bouwd die door de solide ei ken houten betimmering niet zo zeer opvallen. De midde leeuwse „doos" op de le ver dieping bllijft natuurlijk bui ten gebruik. Het liefst zou de stichting De ver gelijk doorgaan met de restauratie van de 17e eeuwse portierswoning. De woning is in verval geraakt en het is zelfs levensgevaarlijk om het portiershuisje te betreden. De woning en het terrein erom heen zijn echter pariculier ei gendom en het is nog maar de vraag wanneer de woning ge kocht wordt door de gemeente Lisse. Is het huis eenmaal in handen van de gemeente dan duurt het nog wel even voor dat tot restauratie kan worden overgegaan. De stichting De ver is dan ook bang dat het portiershuisje dat op een voor lopige monumentenlijst staat, voortijdig zal instorten. Het lief en leed van vele eeu wen vindt in de geschiedenis van de Dever zijn neerslag. Hechte huwelijkstrouw, be scherming van verdrukten en het geluk van het eenvoudige landleven, maar ook conflicten met de kerkraad en slepende erfeniskwesties bepalen de ge schiedenis van de „Heerlijk heid" Lisse. Kennemerland en Rijnland zijn bezaaid geweest met kleine ridderhofsteden. „Het huys te Lysse" is hiervan het enige overgeblevene. Recht aan de achterkant, rond en weerbaar aan de voorzijde, vertegenwoordigt Dever een waarde die niet in geld is uit te drukken. ED OLIVIER BAAS VERHUIST, HOND SLACHTOFFER Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt thuis" In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebent- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JIond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. AdresNieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00—16,00 uur. Zondags en 's maandags gesloten, LEIDEN Tosca werd hal verwege de vorige maand het Nieuw Leids Dierenasyl bin nengebracht. Dat is zo op het oog niets bijzonders, zij het dat in dit geval geen van de straat opgepikte en/of wreed achtergelaten hondeziel be trof maar een hartverscheu-. rend gedwongen afscheid tus sen Tosca en haar eigenaars. Tosca mocht zich tot voor kort al vier jaar tot een zeer ge wenst deel van een Rotter dams gezin rekenen, maar plotsklaps sloeg het noodlot toe. Het gezin moest naar een soort flat en dat zou ook geen probleem zijn geweest, ware het niet dat de huiseigenaar het in de flat in eigendom hebben van vierpotige vehike- len type hond ten strengste verbood. Het gezin zag zich voor een keus gesteld: of geen nieuwe huisvesting en Tosca behouden, of wel nieuwe huis vesting maar Tosca dan weg doen. Aangezien dakloos zijn ook niet tot de meest gunstige ne venverschijnselen van de maatschappij behoort moest het Rotterdamse gezin uiteind elijk die weg kiezen welke leidt tot de opstallen van het Nieuw Leids Dierenasyl. Daar vond het tragische afscheid plaats met een in tranen weg hollende eigenaresse. De reden dat het langharige Duitse herdertje (schofthoogte 50 centimeter) nu reeds in de kolommen van deze rubriek verschijnt is dat het opgeslo ten zitten de vrijgevochten Tosca niet erg bevalt. Ze wordt met df dag zenuwachti ger en probeert regelmatig in aanvallen van claustrofobie uit haar benarde omgeving te komen; maar daar verwondt ze zichzelf alleen maar mee. Vandaar dat het van belang is dat Tosca snel een nieuwe ei genaar krijgt Tosca heeft zelf wel wat in. huis; ze is altijd goed ver zorgd, heeft een schitterende vacht en is volledig gezond, is bovendien in het bezit van een lief karakter en is nog gehoor zaam ook. Tosca is een echte polderhond; lekker 'rennen door het wijde polderland schap, rauzend door slootjes en aanverwante watertoestan den. Dat wil overigens niet zeggen dat Tosca door de nieuwe eigenaar dagelijks in de dichtsbijzijnde polder moet worden neergepoot. Het in ie der geval wel aanbevelens waard om met haar regelma tig wat speelruimte op te zoe ken. Ze heeft één nare karak tertrek; ze stormt op elke los lopende kat buiten af als de Spaanse edelman Don Quicho- te op windmolens, en dat nou niet bepaald met de bedoeling om even dag te zeggen. Aanlij nen bij het signaleren van kat ten dus, want dan verandert de spreekwoordelijke gehoor zaamheid van Tosca in razen de ontoerekeningsvatbaarheid. Verder is deze goedaardige rashond (zij het zonder stam boom of zwemdiploma) warm aan te bevelen voor iedereen (maar toch liever geen flatbe woners) die gewoon een gezel lige hond in huis wil halen en daar ook wat loopvermogen voor over heeft. Stan Stan, de hond van vorige week was weer snel uit het asyl. Hij werd door zijn eige naar opgepikt, want deze man was Stan kwijtgeraakt en was al weken naarstig op zoek naar zijn dierbare herder. La tere belangstellenden grepen dus belaas mis. FRANK BUURMAN - Het slachtoffer van huisvestingsproblemen: Tosca (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek Gezondheid en welzijn Zoeterwoude Het ligt voor de hand dat een vrouw in de ge meentepolitiek in de eerste plaats belangstel ling heeft voor de zaken die het dichtst bij ons persoonlijk welzijn lig gen. En vooral ook voor zaken, die vrouwen meer persoonlijk raken. Ook voor wat dit laatste betreft kan een kleine gemeente vol beweging zitten. In het voorjaar is in Zoeterwoude het initiatief genomen om een borst kankeronderzoek te houden onder de vrou welijke bevolking boven de dertig jaar. (Dit in navolging van Leiden en Leiderdorp). Het onder zoek is in augustus van start gegaan en thans bijna afgerond. Dat dit zo snel kon gebeuren kwam mede door het feit dat gebruik gemaakt kon worden van een ruimte in het Elisabeth-zieken- huis en de bereidheid tot medewerking van de mensen, die in Leider dorp het onderzoek mogelijk hadden ge maakt Van de ongeveer 1700 in aanmerking komende vrouwen heb ben zo'n 75 procent aan de oproep gehoor gege ven; een bewijs dat dit onderzoek tegemoet kwam aan een grote behoefte. Op een heel ander vlak ligt het belang om aan dacht te besteden aan creatief bezig zijn, sport en ontspanning. Dit geldt zeker voor onze kinde ren. Het is een geluk, dat Zoeterwoude veel inwoners heeft, die met hun inzet tal van clubs tot bloei hebben ge bracht. Aan de Hoge Rijndijk liep dit enthou siasme echter vast in een steeds schrijnender gebrek aan een geschik te ruimte. Daarom is het zo belangrijk, dat de gemeenteraad deze maand - na een geweldi ge inzet van een com missie uit de bevolking en het gemeentebestuur - akkoord kon gaan met de oprichting van een multi-functioneel centrum annex sportzaal. Maar zijn we er daarmee? Het komt er nu op aan, dat wij met z'n allen deze voorziening daad werkelijk tot leven bren gen, zodat het niet al leen een gebruiksruimte wordt voor clubs en verenigingen, maar uit groeit tot een centrale ontmoetingsplaats voor de bevolking. Ondanks een forse ge meentelijke investering en een subsidie van het ministerie van CRM is er nog meer geld nodig. Het gebouw moet nog worden ingericht en geschikt gemaakt als gezelligheids- en activi teitencentrum. Het CDA- Zoeterwoude doet een beroep op de bevolking en de bedrijven om de oprichters van het cen trum, voor wat dit be treft, niet in de kou te laten staan. Er komen binnenkort Inzamelings acties. Doet U mee? E. H. Th. R. Plantinga- van Heerde raadslid CDA Zoeterwoude

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5