De mens wil bedrogen worden en velen verdienen eraan VERBORGEN VERLEIDERS UITERST VINDINGRIJK COLPORTAGEWET GROOT GOED MAAR NOG NIET IDEAAL waardig acht. Na veel smoesjes te hebben aange hoord over internationale verbroedering, plannen om in ons land te gaan studeren enz. blijven ze opgescheept met een duur abonnement op boeken of tijdschriften, meestal na een forse aanbetaling. Soms wordt het bestelde toegezonden, soms niet. Tegen deze praktijken waar vaak een interna tionale organisatie achter zit kunnen we weinig beginnen. Deze verkoop valt bovendien niet onder de Colportagewet, in verband met de grondwette lijke vrijheid van drukpers. Die jongens en meisjes reizen de hele wereld af. Als ze een gekleurde huid hebben is de kans op succes nog groter vanwege het vermeende discri minatieeffect. Ze sturen soms ook hun charmant ste dames naar grote bedrijven om daar peperdure atlassen en boekenseries te slijten. Op het ogenblik wordt er geleurd* met kostbare modetijdschriften uit Duitsland. De belofte „drie maanden op proef" blijkt dan bij nader inzien een misverstand te zijn, je zit vast aan een jaarabonnement". Langzamerhand leren de mensen dat hoopt men althans in Den Haag beter lezen in de soms zeer geraffineerd opgestelde contracten en over eenkomsten. Er schijnen nu echter weer verkopers op pad te zijn, die gastarbeiderspensions, waar slechte lezers wonen, als voornaamste doelwit hebben. Zij trachten er waanzinnig dure pannen te slijten, waarin zonder water gekookt kan wor den. Op dezelfde manier dringen zij verpleegsters flats binnen met medische encyclopedieën. Standaardwerken in serieverband behoren vanouds £ot de collectie van huis-aan-huisverko- pers, getraind in overredingstechnieken. Er wor den ook pogingen gedaanom telefonisch het pad naar succes te effenen. Deze nieuwe methode, waar de Consumentenbond niet erg van gechar meerd is, wordt vaak toegepast voor de werving van abonnees, óók door gerenommeerde tijdschrif ten. Veel mensen zijn er niet van gediend, om op 'deze wijze ongevraagd benaderd te worden, zelfs niet als deze bladen zich met opheffing bedreigd achten. Een ernstig manco in de Colportagewet is volgens de Consumentenbond, dat demonstraties op beur zen enz. er niet onder vallen. Juist daar kunnen later betreurde impulsaankopen worden gedaan, die niet meer te herroepen zijn. De organisatoren van de Huishoudbeurs geven het goede voorbeeld, door van deze standhouders niettemin een afkoe lingsperiode van acht dagen te eisen. Intussen blijven de in de rechtstreekse verkoop gespeciali seerde firma's hun activiteiten ontplooien. Zo wor den sinds kort in sommige nieuwbouwwijken demonstratiewagens gesignaleerd die de omwo nenden tot zich lokken Doel is de verkoop van elektrische-huishoudelijke apparaten van een on bekend merk. Ook de zogenaamde houseparty's worden nog bij tienduizenden gehouden. Demonstratrices van cos metische artikelen, plastic opbergsets enz. gebrui ken daarbij een huiskamer als werkterrein en laten de gastvrouw een tiental kennissen bij elkaar trommelen. De heer Zwinkels is daar niet verrukt van. „Deze mensen voelen zich vaak moreel verplicht om hun buurvrouw niet in de kou te laten staan en worden dus meestal koopsters of gaan de volgende keer zelf zo'n party organiseren. Sinds dit systeem ook onder de Colportagewet valt hebben enkele tienduizenden demonstratrices zich (verplicht) laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Het centrale register van colporteurs is een eindeloze lijst geworden". Dit heeft ons een inzicht gegeven in de omvang, welke deze housparty-rage heeft aangenomen. Je kunt toch wel spreken van een soort koopdwang, maar de wet laat nu eenmaal ruimte voor het systeem. Wij proberen zoveel mogelijk de belang rijkste bepalingen uit de Colportagewet onder de aandacht van het publiek te brengen. Demonstra tieavonden met koffie en gebak, gratis bioscoop voorstellingen met demonstraties, het beluisteren (in België) van Vader Abraham in afwachting van artikelenshows, het behoort allemaal tot de moge lijkheden. „De nieuwste produkten van de grote tentoonstellingen" komt dat zien, komt dat zien. De ervaringen thuis blinken soms uit door koddig heid. Het tijdsgewricht waarin demonstratrices de kamer kwamen binnenstormen en de huisvrouw meteen een baleinencorset om de heupen gespten, is voorbij. En stofzuigerverkopers strooien geen asbakken meer leeg op het tapijt, alvorens de werking van hun machine te demonstreren. Toch komen er bij de Consumentenbond nog vreemde brieven binnen. Over fotografen die kin derseries maken „zonder enige verplichting" en achteraf volledige betaling eisen voor veertien slechte kieken. Over infraroodgrillen met voor goed gedoofde spiralen, leurders met zeep, ver dacht begaan met het lot van gehandicapte mede mensen, „scharenslijpers" die na volbrachte ar beid een kapitale beloning eisen. Er duiken ook steeds nieuwe profiteurs op. Zoge naamde schoorsteenvegers behoren er evenzeer toe als pseudo-tuinlieden, die het voortuintje bij een nieuw huis volkiepen met compost en achteraf zeer hoge rekeningen presenteren. Een huisvrouw: „Er wordt gebeld, ik doe open en meteen stormt een vrouw naar binnen die als een razende mijn ramen begint te poetsen met een wonderlap. Ze was woedend omdat ik er geen belangstelling voor toonde". Deze praktijken zijn thans trouwens strafbaar. Maar opdringerigheid is nooit helemaal door een wet in te dammen. Uitknipbonnetjes in de krant waarmee informatie gevraagd kan wor den, leiden vaak tot huisbezoek en telefoontjes. Nimmer sinds Nederland massaal in de ban van de snelkookpan werd gebracht, zal het ontbreken aan nieuwe pannewonderen en andere nieuwtjes. De huisvrouw blijft een vaak te gewillige prooi voor superaanbiedingen. Als haar man zojuist overleden is, kan een persoon aan de deur komen (oude truc) met rekeningen voor nimmer door de dode gekochte spullen of verdacht dienstbetoon, dat zo snel mogelijk door de mantel der liefde bedekt moet worden. Er wordt nu ook in Europees verband gewerkt aan bescherming van de consument tegen bedrog en opdringerige colportage. In Denemarken geldt zelfs een totaal verbod voor dit soort verkoopme thoden. Bij ons is de wet nog niet volmaakt, maar de situatie is toch aanzienlijk verbeterd. Het ligt dikwijls aan de consument zelf, als hij toch nog in de boot wordt genomen. Deze activiteiten vallen onder de berucht gewor den „colportage", waar in november 1975 de Col portagewet voor in het leven is geroepen. Daarmee kwam een einde aan de overrompelingstechnieken. Voor bedragen boven 75 gulden geldt een „afkoe lingsperiode" van acht dagen, waarin bezinning op de koop mogelijk is. Een schriftelijk contract met annuleringsstrookje dient door beide partijen te worden getekend. Al deze beperkingen ten spijt blijft de Consumentenbond ongewenste verkoop methoden signaleren. De heer Zwinkels: „Er is wel sprake van een zekere sanering, maar wat moet je beginnen met firma's die vanuit 't buitenland opereren? De „studenten" bijvoorbeeld zijn nog steeds actief. Vorig jaar kregen wij soms tientallen telefoontjes per dag van leden, die deze heerschappen gesigna leerd hadden. De tactiek is bekend. Toch voelen nog veel mensen zich in hun ijdelheid gestreeld, als 'n student aan de deur komt met de boodschap dat hij juist hen als „intellectuelen" een bezoek Rechtskundigen van de Consumentenbond vrezen nieuw succes voor allerlei rooskleurige aanbiedin gen, nu zoveel werklozen hun dagen in ledigheid moeten doorbrengen. De heer Zwinkels: „Ik heb zelf onlangs eens gereageerd op het aanbod om dealer te worden. Mijn taak zou dan bestaan uit het verkopen van zonwerende substantie, die op de ramen kan wor den gespoten. De reactie op mijn sollicitatie was verbazingwekkend; ik kreeg op één dag wel drie telegrammen met de oproep om terstond een beslissing te nemen. Het derde gaf me een „laatste De mogelijkheid om zelfstandig iets te gaan onder nemen of thuis (bij) te verdienen doet velen naar de pen grijpen. In sommige gevallen wordt een vooruitbetaling van duizenden guldens vereist. Daarvoor krijgt men bijvoorbeeld een sledevormig werktuig in zijn bezit voor het reinigen van vloe ren en kan via een „ondersteunende organisatie" het pad van de zelfstandigheid betreden worden. Op soortgelijke wijze behoort de verkoop van foto- en filmmateriaal tot de mogelijkheden (de voor- raadvorming komt op 10.000,-) maar wie het eenvoudiger wil aanpakken, kan volstaan met bedragen van 10 tot 50 gulden. Duizenden naar „thuiswerk" hunkerende mannen en vrouwen wordt daarvoor een bezigheid in het vooruitzicht gesteld. Meestal ontvangen zij slechts een lijst adressen van firma's die zij zelf moeten benaderen. In zeer veel gevallen levert dat niets op. De uitgaven voor de postzegels zijn wegge gooid geld. Op de „zwarte lijst" van de Consumentenbond staan zelfs namen van thuiswerk aanbiedende lieden, die na ontvangst van dit bedrag helemaal niets meer van zich laten horen. Zoals de Amster dammer Matthias G, die maandag, op aandringen van de Consumentenbond, en verdacht van oplich ting is gearresteerd. Anderen geven hun klanten de cynische raad om zelf een honderdtal van deze adreslijsten te bestellen en met winst te gaan doorverkopen! Op het bureau in 's-Gravenhage liggen stapels brieven van mensen die nog steeds met lege handen zitten, terwijl hun was voorge spiegeld dat zij het nauwelijks aan zouden kunnen met het inpakken van zaden of vouw- en plak- Zo is al aan veel genoeglijke dromen (een aardig centje verdienen zonder huis en haard te verlaten) een einde gekomen. De breimachine is daar een voorbeeld van. Dit wonderapparaat beloofde menig gezin gouden bergen maar bleek slechts ten koste van schier slaafse arbeid enig rendement te bieden. Dank zij verenigingen als de Consumentenbond (met 450.000 leden) en Konsumenten Kontakt, al smede kritische televisie- (Koning Klant) en radio rubrieken is bij ons volk meer argwaan gegroeid tegen verdachte aanbiedingen. Maar verborgen verleiders zijn dermate vindingrijk, dat er aan gegadigden nog geen gebrek is. De tijd dat argelo- zen zich door zogenaamde schippers inferieure vloerkleden (Tapis Beige) lieten aansmeren be hoort nu wel tot het verleden. Ouderen heugen zich ook nog de. verkoop van dekens langs de deur en mannen die met een auto vol stoffen voor maatkleding de dorpen afschuimden. Door zéér bijzondere omstandigheden konden zij altijd zeer goedkope aanbiedingen doen. DEN HAAG Veel werk lozen voelen hun handen jeuken, als zij in de dag bladen de kleine adverten ties lezen. Zij worden er regelmatig toe aange spoord weer aan de slag te gaan. Het behoort zelfs tot de mogelijkheden om „ei gen baas" te worden en zich daarmee een vorste lijk inkomen te verwer ven. Een vanuit Spanje opererende organisatie tracht sinds kort onderne mende mannen er toe te bewegen om het schuurtje als werkplaats in te rich ten en daarmee 3320,- per maand te gaan verdienen! oud thema. Bij de Juridi sche Ledenservice van de Consumentenbond te 's-Gravenhage volgt men met argusogen dit soort annonces. De heer A. J. C. Zwinkels legt steeds nieu we dossiers aan en heeft ook het contract, dat voor bovenstaande transactie getekend moet worden, al in zijn bezit. Het is niet vrij van taal- en stijlfou ten. De bestudering zal nog wel enige tijd in be slag nemen. Er moet slechts aan één voorwaarde worden vol daan. Dit thuiswerk ver eist een investering van tienduizend gulden aan werktuigen en gereed schap, nodig om voorwer pen te maken van een synthetische grondstof. De firma verplicht zich er toe, deze produkten af te nemen. Dit aanbod is de nieuwste variatie op een

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18