Hot House wordt op straat gezet Ambulance als,verbinding op vrijgezellenfeest 'lub-zonder-dirigent gaat oktoberoptocht bestoken kedelijk museum ziet ze vliegen brieven lezers ^AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Tm™ p 3 oktober staat een sechte Leidenaar voor iets. Zo gebeurde het •orig jaar, dat een stel uitbundige vrienden los- 10 >rak, aangevoerd door >nder andere Henny IC wik één van zijn kwaliteiten is bijvoor beeld gangmaker van wijkvereniging „Actief" in Zuid-West, maar je r hiag hem met recht ook f hoemen „aandrijver van de Taptade" en „min naar van de majorettes". Kortom Kwik, oud-raad slid, is een actieveling, een levenmaker, een aanrichter, die nauwe lijks één avond thuis is. Ik heb me zelfs wel eens afgevraagd, of hij z'n ei gen huis wel kent. Als elke wijkvereniging, waar ook ter wereld, een Henny Kwik in haar ge- klederen had, zou het te levisietoestel wel op de y, schroothoop gegooid ïl- kunnen worden, want r,- dan zat iedereen in de Jj donkere uren volop te la vergaderen, plannen te ;e smeden, toekomsten te le breien. Hele sociale pro- it blemen zouden zijn op- 11 gelost. Dan waren we al- g*lemaal gezelligheidsdie- 1 ren-onder-statuten. flj Maar wat gebeurde er nu ei- J genlijk vorig jaar? Toen ston- den er op de hoek van de Morsstraat en de Steenstraat een stuk of twintig Kwikkia- nen uit min of meer volle borst aanstekelijke liederen te zingen. Ach, laat Henny het ook zelf maar vertellen: „Het was een grap. Vorig jaar. Het waren zomaar mensen, kennis sen en vrienden onder elkaar. We hadden met elkaar eerst een uurtje bij „Bellevue" geze ten en daar werden spontaan reeksen van liederen ingestu deerd die gezongen zouden worden voor zowat iedereen in de 3 oktober-optocht die langs zou trekken. Je kent dat wel, op 3 oktober; we zaten daar voor een borreltje en de stem ming was helemaal in de sfeer van haring en hutspot. Toen de processie naderde zijn we met ons allen buiten gaan staan en toen brak onze zin gende feestvreugde los: het Engelse community singing was er niks bij..." Er was zelfs een Italiaan bij die O mia bella Napoli bezong, een krachtige tenor die even wel weinig van 3 oktober be greep, maar wel de vonk deed overslaan. Het moet groots zijn geweest, daar op die hoek, op 3 oktober 1976. Henny Kwik en vriend Koos Barle- mon hebben thans de moed opgevat, aan dat publieke „koor" voor dit een flinke uit breiding te geven. Er werd onder tal van feestlievenden een stencil verspreid met de opwekking komende maandag in groten getale de „Club zon der dirigent" te versterken. Ie dereen die over een zeer luide keel beschikt mag (na een in nemend bezoek aan Bellevue) de optocht „tegemoet" komen zingen. Ongetwijfeld zullen daar ook tal van Hutspotten bij zijn, ofschoon hen, na de inval van vorige week, wel eni ge rouw past. Henny Kwik verwacht thans, na de oproep, maandag min stens dertig dapper zingende stellen. Dat is dus minstens 60 man en vrouw om elk onder deel van de Strip-optocht een op het lijf geschreven lied naar het hoofd te slingeren. Kwik neemt aan, bij voorbaat, dat de uitdijende Club-zonder dirigent opgezet als een aar digheid, maar nu de kans lo pend om na het feest in notu len gevat te worden vanaf Bellevue tot aan de volgende hoek van de Steenstraat zal staan, paard noch ruiter ont ziend. Kwik noemt dit in zijn rondschrijven: „de optocht van katoen geven met onze strijdliederen." Tekstschrij vers en arrangeurs zijn al aan het werk gezet om een en an der gestalte te geven. Voor de goede orde: de Voor bereidingscommissie verwacht dat iedere gelegenheidszanger of -zangeres zeker een uur van tevoren in de gelagkamer van eerdergenoemd etablissement aanwezig is om te proosten op de goede, stemmige afloop. Een nieuwe 3 oktgber-traditie is geschapen. Het in calèches gezeten Drie Octoberbestuur en de ontspannen wuivende burgemeester en eerste burge- resse mogen gewaarschuwd zijn. Er zal een aangepaste hymne worden aangeheven als zij de „gevarenhoek" passeren. Koorknapen en koormeiden hebben hun vocale karabijn in de aanslag. Trouwens, droog- houden doen we het tóch niet, op 3 oktober, in Leiden. Ook in onze dagen trouwt iedereen maar, als de aanleiding daar toe aanwezig is. Alleen de stijl verschilt, al naar gelang de smaak. Neem nu eens de gebeurtenis, die gisteravond half Oegstgeest min of meer op stelten zette. Daar was 24-jarige Wil van der Meer, die vandaag zijn ja-woord heeft gege ven aan lieftallige Joke Verhoog (22) uit Leiden. Het was een ferm begin op het gemeentehuis, ten overstaan van de ambte naar. Wils lot is thans bezegeld en Joke zet over enige tijd, na de eerste wittebroodsroes, de aardappeltjes op het fornuis en schilt de komkommer aan schijf jes. Maar gisteren was daar nog niks van te merken. Wil is lid van het Roode Leeuw-voet balteam en tot zijn laat ste eer als een vrij man zou een voetbalwed strijd worden gespeeld, waarna een„vrijgezellen- avond", begoten met gerstenat, een definitief einde zou maken aan zijn lven apart. Maar er gebeurde iets anders. Wil kreeg vorige week een on geluk met de auto. Er ging iets scheef en hij moet een paal geramd hebben. De juiste om schrijving van de toedracht ontbreekt mij. Gevolgen in elk geval waren:, hoofdwonden, stijve knie en andere inconve- niënties. Het slachtoffer werd thuis verpleegd en hij moest er niet aan denken „met zo'n ge zicht" in het huwelijksbootje te moeten treden. Maar vrien den van het team wisten er raad op. Gisteravond werd Wil, die onder geen omstandig heden het vrijgezellenfeest mocht missen, per ambulance van huis opgehaald en in De Roode Leeuw blakend van feestvreugde, in de herfst van zijn vrijgezellenbestaan, afge leverd. Daar begon het goede leven voor de laatste maal: pilsjes werden geheven en verorberd en per ziekenauto ging het ver derop: de kroegjes langs, zoals het een aflopend vrijgezel be taamt. Wil werd het café inge dragen en op de bar gezet, met een biertje in z'n handen. Zo ging dat enige tijd door. Het werd niet laat, zo was beloofd, want de bruidegom moest van morgen weer naar het zieken huis voor controle. Het was voor Wil van der Meer, ook wel intiem bekend als Willie Wortel, een avond om voorlo pig niet meer te vergeten. Het is mij niet bekend, of Joke als een „veldheer" de manoeuvres op enige afstand heeft gadege slagen. Dat zal niet het geval zijn geweest, want gisteren had ze nog niets te vertellen. En dat was voor haar Wil een geluk bij een ongeluk. Wil van der Meer wordt door vrienden De Roode Leeuw ingedragen voor een waardig slot van zijn vrijgezellenbestaan "^eidato-prijsje oor gemeente ÏIDEN De heer W. H. yeehuysen van de Grafische itwerpstudio Loridan B.V. Dcht gistermorgen uit handen n wethouder Waal (verkeer) derde prijs ontvangen voor uitvoering en het ontwerp n de gemeente-stand, die deze land het Leidatogebeuren op- ^rde. feite zou de prijs naar de rneente Leiden zelf hebben neten gaan, maar omdat alle skundigheid en ideeën voor bouw van de stand van de er Tweehuysen afkomstig wa tt, kwam hij als eerste voor de ;entie in aanmerking. Is thema had de gemeente de ïtwikkelingsschetsen van de ïrojectgroep Binnenstad Lei en" uitgekozen. Het uiteinde- t |k resultaat was een maquette an de hele Leidse binnenstad. - ha een antieke plattegrond, die de beperkte veranderbaarheid de stad uitdrukte, heeft de iridanstudio een miniatuur- id ontworpen. Jazz-zolder bij Augustinus voldoet niet aan vergunning :UNST- EN VUEGWERK IN DE LAKENHAL LEIDEN De Leidse Stichting Jazzzolder Hot Hou se is deze week met een harde klap op de straatste nen gezet. De populaire jazz-zolder, die acht jaar lang het Leidse jazzminnende publiek van een wekelijkse vrijdagavondse portie jazz voorzag moet na het openingsconcert vanavond de zolder van het Socië teitsgebouw van de studentenvereniging Augustinus j aan het Rapenburg 24 verlaten en zelf maar zien aan andere huisvesting te komen. Oorzaak van deze plotselinge verbanning is de toepassing van de alge mene politieverordening. De C.- of sócieteitsvergun- ning van Augustinus schrijft voor dat de activiteiten in het gebouw een besloten karakter dienen te dragen, dat wil zeggen alleen toegankelijk zijn voor leden studenten). Hot House staat echter al jaren open voor elke bezoeker. I LEIDEN Bij het horen van het woord ..vlieger" zullen de meesten geneigd zijn och een stuk kinderspeelgoed voor de geest te halen en niet denken aan een kunstwerk. De Amerikaanse beeldhouwer Tom van Sant ziet in de vlieger echter een volwaar dige kunstuiting en houdt zich al enige jaren bezig met het ontwerpen en uitvoeren van vliegers als „vliegende sculpturen" die hij ook daadwerkelijk de lucht in stuurt Stedelijk museum De Lakenhal aan de Ou- (te Singel houdt van 1 tot en met 16 oktober een tentoonstelling van het kunst- en vlieg werk van de Amerikaanse kunstenaar. Tom van Sant gaf in zijn werk altijd al blijk van een grote interesse voor vogels en vor men van vliegen. Toen hij in 1973 voor het uitvoeren van een muurschildering in Taipei verleef maakte hij kennis met de Chinese vliegertraditie en sinds die tijd schakelde hij volledig over op de vliegende sculpturen. Tom van Sant vervaardigd zijn vliegers van duurzame materialen zoals fiberglas en ny lon spinakerdoek en bewerkt ze met speciale kleurstoffen. Zijn vliegers zijn na jaren van •cheppende arbeid steeds groter geworden en de grootste heeft een een lengte van meer dan 100 meter. De meeste constructies zijn gelukkig opvouwbaar. Bij veel van de tentoongestelde vliegers is de vogelvorm duidelijk waarneembaar. De vliegers zijn fraai in verschillende kleuren beschilderd, maar niet direct op een manier die de vlieger speciaal meer op een vogel zou moeten doen lijken. Spectaculair is de vliegersoort die bestaat uit een heleboel verschillende segmenten met onderlinge touwtjes verbonden. Deze vliegersoort doet aan een gigantische rups denken. De seg menten zijn allemaal grote gezichten en doen enigszins denken aan de gebeeldhouw de koppen in de Indiaanse totems. Omdat de vlieger-kunstwerken eigenlijk al leen volledig eer kan worden aangedaan als de wind vat op ze heeft wordt er non-stop een film in het museum gedraaid waarin de kunstenaar met enkele assistentes begeleid door stemmige muziek zijn sculpturen vaar dig - en dat mag een prestatie heten bij lengtes van 100 meter - de lucht in zendt En inderdaad komt het kunstwerk als vlie ger dan pas volledig tot zijn recht. Rondzwe vend in een ruig Amerikaans landschap. De expositie wordt gecompleteerd door enkele traditionele Japanse en Chinese vliegers. Op drie oktober kan men één van de vlie gers in volle - actie aanschouwen bij het industrieterrein „De Waard" aan de Admi raal Banckertweg. Als het weer meerwerkt gaat er een volumineuze creatie van Tom van Sant de lucht in. Dat gaat dan gebeuren omstreeks 11.30 uur. Daarmee zijn de kunstwerken van Tom van Sant echter nog niet van de lucht. Op de laatste dat van de expositie wordt er op het terrein jeugddorp Zuid-West aan de Voor- schoterweg een vliegerdag gehouden waar verscheidene kunstwerken wederom het luchtruim zullen kiezen. Het is daarnaast de bedoeling dat de lucht boven het jeugddorp van 13.00 tot 17.00 uur zwart zal zien van de vliegers. Wie een vlieger heeft wordt verzocht die vooral niet thuis te laten, of desnoods nog even snel een in elkaar te prutsen. Dat kan ook no op zondagmiddag in de Lakenhal, waarmen onder begeleiding een vlieger in elkaar zal zetten. Inlichtingen bellen 144044. „Hot House pleegt al jaren oneerlijke concurrentie", zegt I brigadier Peet, hoofd van de I afdeling Bijzondere wetten van de Leidse politie. „Een C-ver- gunning staat de houder ervan toe om in de horeca werkzaam te zijn zonder de vereiste hore- ca-papieren en bovendien hoeft er geen belasting over de in- komsten te worden betaald. I Daar staat tegenover dat alleen leden van deze horecafacilitei- ten gebruik mogen maken. Bij I Hot House kan iedereen daar van gebruik maken en dat is. I niet eerlijk tegenover andere ho- recabedrijven", aldus de heer I Peet. De heer Peet is van me- 1 ning dat de schuld van de plot selinge verbanning van Hot House gezocht moet worden bij het bestuur van Augustinus. ,(Wij hebben Augustinus al ja ren op de overtreding van de algemene politieverordening ge wezen. Omdat het bestuur in de vereniging steeds wisselt moes ten we elke keer weer opnieuw het volgende bestuur op de overtreding wijzen. We hebben nu besloten vóór het nieuwe sei zoen de knoop maar door te hakken," aldus de heer Peet die de Stichting via het bestuur van Augustinus afgelopen woensdag heeft aangezegd dat ze nieuwe huisvesting moet zoeken voor haar activiteiten en een bedrijfs matige vergunning zal moeten aanvragen. Dat betekende dat ook de openingsavond zou moe ten worden afgelast. Gelukkig voor Hot House heeft Augusti nus het recht om twee maal per jaar een „open avond" te orga niseren en om de stichting voor een financiële ramp (door con tractbreuk) te behoeden heeft Augustinus één van deze avon den opgeofferd voor het ope ningsconcert vanavond. „Maar dat is wel gelijk het laatste con cert in deze omstandigheden", aldus de heer Peet. Koude douche „Dit betekent het einde van Hot House", aldus een hevig ge schokte Ton Creyghton, één van de leidende figuren van de jazz zolder. „We staan op de keien. Acht jaar lang hebben we zon der problemen gedraaid en nu krijgen we ineens als een koude douche op woensdag te horen dat we wel kunnen inpakken", aldus Ton Creyghton die burge meester Vis persoonlijk verant woordelijk stelt voor de cata strofe. „Er was sprake van een integratie tussen gemeente en universiteit. Er was discussie j over het wel of niet open wor- j den van studentenverenigingen zoals bekend overweegt Au- gustinus om een open jongeren- j vereniging te worden en over sluitingstijden en nu doet burge- 1 meester Vis ineens dit", aldus J de ontgoochelde Creyghton. „En dat terwijl Hot House al vier jaar door de gemeente wordt gesubsidieerd. Aan de ene kant word je officieel er kend en aan de andere kant wordt zo maar ineens je be- I staansrecht op losse schroeven gezet", vindt Creyghton die ook van mening is dat Augustinus j geen blaam treft. Ton Creyghton ziet de toekomst zeer somber in. „We proberen nog te redden wat er te redden valt. We zijn bij het LAK-thea- ter, K&O en de Culturele Raad geweest maar meer dan mis schien een nachtconcert in het LAK zit er niet in. Dit betekent waarschijnlijk het einde van Hot House", aldus Ton Creygh ton. De commissie voor Cultuur boog zich gisteravond ook even over de kwestie Hot House. Wet houder Oosterman schoof het probleem door naar de commis sie Algemene Bestuurlijke Aan gelegenheden, die wordt voorge zeten door burgemeester Vis. „Ze hebben vier jaar geluk ge had maar nu is het toch echt afgelopen", wilde hij nog wel even kwijt. Het raadslid'Hoppe- ner drong er op aan geen over haaste beslissingen te nemen. „Desnoods moeten wij maar naar andere huisvesting zoe ken", vond het raadslid. 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Hoge Rijndijk De bezwaren van bewoners van Hoge Rijndijk, Rhijnvreugd en Bruggestraat (slechts één inwo ner) tegen de plannen van de geméente zijn niet gegrond. Voorgesteld wordt alsof garage Reijs een enorme grote verbou wing van plan is. Dit is onjuist. De verbouwing zal vooral bin nen het pand van de garage plaats hebben Het parkeren van voertuigen buiten het be drijfspand zal daardoor vermin deren. Beweringen als zouden er benzinepompen worden ge plaatst zijn volstrekt onzinnig. Dat de Hoge Rijndijk druk en gevaarlijk is, zal niemand ont kennen. Dit is al jaren zo. J3e initiatiefnemers van het protest van de bewoners wonen pas en kele maanden in deze omgeving. Zij wonen naast Reijs' garage en leven in onmin met de buren. De meeste bewoners van Rhijn vreugd hebben het bezwaar schrift met ondertekend. Ik pro testeer dan ook tegen het feit, dat er namens „de bewoners van Rhijnvreugd" wordt ge klaagd. De verhouding tussen de Rhijnvreugdbewoners en Reijs dreigt door deze actie te worden verstoord. Die verhou ding is altijd uitstekend geweest en mag niet vertroebeld worden door een paar nieuwkomers. Drs. M. de Jong Rhijnvreugd 5

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5