Antisemitisme en lakenkruizen in ïhiitse academie Madrid akkoord met autonomie voor Barcelona Concorde wint ronde in steekspel om landingsrechten Nederlandse methode van katechese maakt opgang in kerk wereld Israel: verder geen concessies voor Geneve' Tips van theoloog voor bisschoppensynode Paus overwoog aftreden Korte metten pJITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 PAGINA 11 fjondsdag Pikoord met 20-9444 Irroristen .ïoeg eenstemmig akkoord gegaan met een R 16 jiontwerp dat terroristen of van terreurdaden ;peciaiiachte arrestanten voor een bepaalde periode ,®18_Contact, zowel onderling als met de buitenwe- 11311 ontzeggen wanneer er volgens de autori- ifn gevaar bestaat dat zulk contact „gevaar ijvert voor leven, lijf of vrijheid van een I300pzaak Schleyer en richt zich in hoofdzaak otfn het contact tussen (vermoedelijke) terroris- 'fysierien hun keuzeverdedigers van wie in een aantal 1 Re,«Bllen gebleken zou zijn dat zij met hun cliënten l%1%r één hoedje spelen. 0 ls ien de wet- die nog moet worclen bekrachtigd Brcedsr de Bondsraad, stemden slechts vier leden van 3 6 7, sociaal-democratische regeringspartij SPD. De 2002fiirning was hoofdelijk. Zeventien SPD-ers en 6WPn van d' Gaden zich. het regelrechte gevolg van de ontvoe- HANDDRUK VAN PREMIER Premier Menachem Begin van Israël heeft een bezoek gebracht aan door Israël bezet Egyp tisch gebied. Aan het strand van Yamit begroet hij een badgaste en haar dochtertje. £4* Van onze correspondent Ami van Vree) IONN - De Westduitseminister van de- ensie, Georg Leber, heeft gisteren aan gekondigd eenonderzoek te zullen in- tellen naar anti-joodse gedragingen an een een aantal dronken officieren an de militaire academie in München. lij een feestje in februari van dit jaar g ouden zj onder het zingen van „Die 0 'ahne Hoch" een symbolische jodenver- randing hebben uitgevoerd. Nog geen aaand later besmeurde een andere offi- ier een werkstuk van een van de stu- ry lenten met hakenkruizen. [oewel beide voorvallen bij het bestuur van de Cademie bekend waren, zijn ze niet aan het van defensie doorgegeven. Pas door publicatie van het gebeurde in de Frankfurter Rundschau werd het in Bonn bekend. Minister __.eber van defensie verklaarde dat het resultaat 'Ran het onderzoek op zeer korte termijn bekend k£al worden gemaakt Hij voegde er aan toe dat He militaire academies in de verschillende deelsta- >n geen onderdeel van de Bundeswehr uitmaken dat het geval in München niet als representatief n if- voor de houding binnen de strijdkrachten kan worden beschouwd. Op de bewuste „Kameraadschapavond", waarbij zowel studenten als ervaren officieren aanwezig waren, raakte als gevolg van de rijkelijk geschon ken alcohol de stemming er zodanig in dat i met vuur begon te spelen. Op een gegeven ogen blik riep iemand: „Laten we toch eens joden verbranden". Daarna werden stukken papier en. karton in het vuur geworpen waarop het woord „joden" geschreven was. Sieg Heilgeroep weer- klonk en het Horst Wessel-lied werd aangeheven. Studenten grepen tenslotte in en maakten een einde aan het onwaardige gedoe. Hoewel het gebeurde de volgende dag aar verantwoordelijke leiding werd gemeld, maakte deze er geen werk van. Disciplinaire maatregelen bleven uit. Tegenover de Frankfurter Rundschau verklaarde een van de directieleden dat men na een diepgaande ondervraging tot de slotsom was gekomen, dat het niet om overbeterlijke antisemie ten of nazi's ging, maar om jonge, onvolwassen soldaten wier instelling het best met pedagogische middelen kon worden veranderd. Daarom werd het voorval ook niet aan Bonn gemeld, hoewel dit volgens de bestaande voorschriften zeker had moeten gebeuren. In het tweede geval werden wel disciplinaire maatregelen genomen tegen de offi cier die hakenkruizen had geschilderd. MADRID (Rtr/AFP) De Spaanse regering is gisteren ak koord gegaan met de herinvoe ring van beperkt zelfbestuur voor Catalonië, het noordooste lijk industriegebied rond Bar celona. De autonomie of „gene- ralitat" werd in 1938, nog tij dens de Spaanse burgeroorlog, door Franco opgeheven. Het nieuwe akkoord is uitgewerkt Carter voorziet energiecrisis WASHINGTON (Reuter) - Pre sident Carter heeft gisteren op een persconferentie in Washing ton verklaard dat een energie crisis in de Verenigde Staten voor de deur staat en dat de situatie elke dag kritieker wordt. Hij vroeg om hulp bij zijn pogingen de invoer van olie te verminderen. Volgens Carter hebben de Ver enigde Staten tot dusver dit jaar 23 miljard dollar aan de invoer van olie uitgegeven en zal tegen het einde van het jaar de 45 miljard dollar worden bereikt Het verbruik van benzine is toe genomen en ongeveer de helft van de verbruikte olie is uit het buitenland afkomstig, zo zei hij. Arrestaties van religieuzen in Oeganda Nairobi (AFP) De regering van Oeganda heeft vorige week vrijdag een honderdtal arresta ties verricht in religieuze krin gen. Onder de arrestanten zijn Oegandese en blanke missiona rissen en zendelingen, zo wordt in. Nairobi vernomen. De arrestanten zouden behoren tot de 27 kerkgenootschappen die vorige week door president Am in verboden zijn, omdat ze zich aan ondermijnende acties schuldig zouden maken. Alleen de anglicaanse kerk, de kath olieke kerk, de orthodoxe kerk en de islam zijn nu erkende godsdiensten in Oeganda. :Saljoet 6 gelanceerd MOSKOU (AP) Het Russi sche persbureau Tass heeft ge leld dat de Sowjet-Unie een ieuw ruimtestation heeft ge- nceerd, de Saljoet 6. Dit -ordt gezien als een eerste aan- !t voor een nieuwe serie be lde ruim te vluchten, immige deskundigen verwach- "len dat op 7 november, wanneer le zestigste verjaardag van de lussische revolutie wordt her- lacht of op 4 oktober ter gele- inheid van het feit dat twintig ar geleden op die dag de eer- ite spoetnik de ruimte opzocht en spectaculaire missie van '.ussische kosmonauten zal laats vinden. Drie dagen gele ien hebben drie Russische kos- ionauten in Praag deze geruch- echter ontkend. Autoweg als startbaan. m m m Tijdens oefeningen van de Zwitserse luchtmacht heeft men een deel van de autowegen ge bruikt als startba nen voor jagers. Dit om bepaalde nood situaties zoals die zich in oorlogstijd kunnen voordoen, na te bootsen. door de Catalaanse president in ballingschap, de 78-jarige Josep Tarradellas, een regeringsverte genwoordiger en de Catalaanse politieke partijen. Tot hoever de autonomie van Catalonië zich zal uitstrekken is nog niet bekend. Wel is zeker dat zaken als buitenlandse poli tiek en defensie in handen zul len blijven van de centrale rege ring in Madrid. Catalonië is het gebied waar naast het Baskenland de ei gen identiteit ondanks het Fran co-bewind het sterkst is be waard gebleven. Het is ook dat de autonomie van Catalonië zijn invloed zal hebben op andere gebieden in Spanje die naar een zekere mate van zelfbestuur ha ken. Tarradellas is vóór de burge roorlog de rechterhand geweest van Francesco Macia, de eerste president vari het Catalaanse gebied. In 1936 werd hij be noemd tot Catalaans regerings leider. In februari 1939, twee maanden voor het eind van de burgeroorlog, vluchtte Tarradel las voor Franco en vestigde zich in de Zuidfranse stad St Mar- tin-le-Beau. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij herhaal delijk door de Gestapo opge pakt, maar nooit uitgeleverd aan Spanje. Dit jaar eiste de 78-jarige Tarra dellas het herstel van de semi- autonome status voor Catalonië. In juni had hij een onderhoud met premier Suarez in Madrid. Daarna voerde hij in de Zuid- franse stad Perpignan onder handelingen die met een ak koord konden worden afgerond. Dreigende staking Britse lijkbezorgers LONDEN (Reuter) Vertegen woordigers van het Londense begrafenispersoneel hebben be sloten in staking te gaan, om hun looneisen kracht bij te zet ten. Als de stakingsoproep wordt ge volgd legt tweederde van de 1.000 man begrafenispersoneel in Londen chauffeurs van lijkwagens, doodskistenmakers en balsemers maandag het werk neer. Dat betekent sta- kingsposten voor rouwkamers en begraafplaatsen. Eerdere sta kingen hadden tot gevolg dat begrafenissen meer dan twee weken uitgesteld moesten wor den. Mevrouw Betty Ford, echtgenote van de voormalige Amerikaanse president vertoeft momenteel in Moskou, waar zij een uitvoering bijwoonde van het ballet ,,De notenkraker" van Tsjaikovski. Betty Ford (tweede van links) tezamen met de balletdanseres Nadezhda Pavlova en de balletdanser Vycheslao Gordeev (links) en de acteur Symacheo (rechts). Laker breidt aantal vluchten luchttrein uit LONDEN (Reuter) - De Britse rijksluchtvaartdienst heeft de terug mag maken opgeheven, beperking van het aantal In de oorspronkelijke vergun- vluchten dat Laker Airways ning was het aantal retour- wekelijks met zijn „luchttrein" vluchten voor de komende zo- van Londen naar New York en mer beperkt tot elf per week, met in totaal 3795 stoelen. Laker heeft inmiddels besloten veer tien vluchten per week te ma ken met een DC-10 en een Boeing 707. Daardoor vermin dert het aantal stoelen tot 3738. NEW YORK (Reuter) De Concorde, het Brits- Franse supersone verkeersvliegtuig, heeft giste ren een ronde gewonnen in het juridische steek spel om de landingsrechten op de Newyorkse luchthaven Kennedy. Een hof van beroep machtigde de twee maatschap pijen die met de Concorde op New York willen vliegen, Air France en British Airways, om Kenne dy op een beperkte (en niet nader gespecificeerde schaal) aan te doen. Daarmee haalde het hof in feite een streep door het besluit van de plaatselijke autoriteiten om de Concorde voorlopig te weren tot nadere informatie zou zijn verkregen over de geluidshinder en even tuele andere overlast van het toestel. Maar aangezien het hof tevens bepaalde dat de Newyorkse autoriteiten wel gerechtigd zijn om in de toekomst nieuwe maxima voor geluidshinder e.d. vast te stellen, betekent de beslissing van donderdag nog niet dat de Concorde het groene licht heeft gekregen. Deze nieuwe maxima zouden het toestel namelijk heel wel kunnen weren. Voorts staat bijna vast dat de Newyorkse autoritei ten van de jongste uitspraak in cassatie gaan bij het federale hooggerechtshof, de hoogste rechter lijke instantie in de V.S. British Airways en Air France vechten zo hard nekkig om de landingsrechten op Kennedy aange zien de Concorde zonder deze meest profijtelijke transatlantische route helemaal een commerciële flop zou worden. British Airways toonde zich donderdag overigens vrij optimistisch over uiteindelijk succes. Van die zijde werd meegedeeld dat de Concorde over twee a drie weken enkele verkennende vluchten zal uitvoeren, ondermeer om zich vertrouwd te maken met de karakteristiek van de banen. JERUZALEM (UPI/Rtr) De Israëlische regering heeft gisteren bij monde van pre mier Menachem Begin met nadruk ver klaard dat het geen verdere concessies zal doen op weg naar de Midden-Oostenconfe rentie in Genève. Begin verklaarde dat zijn regering de Amerikaanse voorstellen woord voor woord had aanvaard. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance had eerder de hoop uitgesproken dat Israël het niet zal laten bij de aanvaarding van het vier punten tellende Amerikaanse voorstel, op grond waarvan Israël zich bereid verklaart onderhandelin gen te gaan beginnen met „Arabieren uit Israël", voor zover zij deel uitmaken van de Jordaanse afvaardiging naar Genève. Met „Arabieren uit Israël", worde de Palestijnen van de westelijke Jordaanoever bedoeld. Israël wil volstrekt niet praten met bekende leden van de PLO, de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Minder invloedrijke leden van de PLO hebben echter zitting in een Jordaanse delegatie naar Genève. Israël heeft nu laten weten dat de Arabieren verder hun opvattingen moeten wijzigen, wil er een Geneefse conferentie komen. Van daag vindt er een ontmoeting plaats tussen minister Vance en zijn Israëlische collega Dajan. Gisteren heeft president Carter ont kend dat de Verenigde Staten zich nu achter deelname van de PLO aan het Geneefse overleg heeft geschaard, maar slechts voor stander zijn van PLO-vertegenwoordigefs in andere Arabische delegaties. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Fahmi liet gisteren in New York weten dat naar zijn mening de Geneefse conferentie nog voor het einde van dit jaar bijeen kan komen. Hij verwees daarbij naar de ernstige pogingen van Washington om de betrokken partijen bijeen te krijgen. Dennis Hurley, de katholieke aartsbisschop van Durban in Zuid-Af rika heeft deze week uitvoerig overleg gepleegd met deken W. Saris van Amster dam-Zuid over de gecinskatechese. Deken Saris is specialist op dit gebied en de door hem uitgewerk te methode die ook in Nederland veel wordt ge bruikt, wordt reeds geruime tijd in Zuid-Afrika gebruikt, zij het aangepast aan de daar geldende omstandigheden. Aartsbisschop Hurley vertegenwoordigt samen met' zijn zwarte collega van Eshowe, mgr. Mansuet Biyase, het Zuidafrikaanse r.-k. episcopaat op de bisschoppensynode, die vandaag in Rome is begon nen en die vooral over de katechese aan kinderen en jongeren handelt. Mgr. Hurley heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om Nederland aan te doen. In hun rapport over het godsdienstonderricht met name onder de zwarte katholieken beklemtonen de Zuidafrikaanse r.-k. bisschoppen de goede ervarin gen, die zij hebben opgedaan met de methode van Saris. Het begrip gezin vatten zij echter ruimer op, on.oat het Afrikaanse gezinsleven meer familieleden omvat. Daar spreekt men liever van „groot-familie". Met name de grootouders nemen een belangrijke plaats in bij de opvoeding van de kinderen. Ook moeten de Zuidafrikaanse bisschoppen er reke ning meehouden, dat er veel „gebroken gezinnen" voorkomen. De trekarbeid bijvoorbeeld is er schuld aan, dat heel veel zwarte huisvaders lange tijden van huis zijn. Ook deken Saris heeft van zijn kant de ontdekking gedaan, dat men met pure gezinska- techese er niet komt. Het Nederlandse gezin is geen gesloten eenheid meer. In zijn uitwerking van de gezinskatechese ruimt deken Saris dan ook veel meer plaats in voor de gemeenschap. Aartsbisschop Hurley heeft tijdens zijn verblijf in Nederland ook gesprekken gevoerd met mej. dr. M. A. M. Klompé, voorzitster van de Nederlandse commissie, „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede), met rector Jos Schoenmakers, directeur van de pauselijke Missie werken Nederland en met mr. Claessens van het Centraal Missiecommissariaat Cebemo. Belangrijk ste punt van gesprek was hier de verbetering van het onderwijs der zwarte bevolking. Dit is volgens de Zuidafrikaanse bisschoppen minder spectaculair dan de openstelling van de blanke scholen voor zwarte leerlingen, maar wel efficiënter. Gebleken is namelijk dat de zwarte leerlingen, die op de blanke scholen zijn toegelaten, de grootste moeite hebben om mee te komen, omdat het peil van hun voor-on derwijs te laag is. Gevraagd naar de politieke situatie verklaarde aartsbisschop Hurley, dat hij de mening is toege daan, dat in de opvattingen van de regering Vorster geen wezenlijke veranderingen te verwachten zijn. Hij sprak daarom zijn vrees uit, dat de komende jaren „erg hard" zullen zijn met steeds toenemende incidenten en onderdrukkingsmaatregelen. Hurley verklaarde bang te zijn, dat de Zuidafri kaanse regering korte tijd, die haar nog rest, niet zal aangrijpen. In het Vatikaanse dagblad „Osservatore Romano" heeft de Belgische moraaltheoloog mgr. dr. Philippe Delhaye, se cretaris van de internationale theologencommissie van de r.k.-kerk, aan debisschoppen- synode die vandaag is begon nen enige duidelijke tips mee gegeven. Mgr. Delhaye vindt dat de sy node moet vermijden om weer dikke documenten te gaan produceren. Volgens hem is het belangrijker dat de twee honderd bisschoppen de aan dacht vestigen op bepaalde uitgangspunten. Grote beden kingen heeft de secretaris van de theologencommissie bij de plenaire vergaderingen, waar op één ochtend twintig deelne mers hun van tevorenopgestel- de verhaal voorlezen zonder rekening te houden met wat er reeds is gezegd. Meer aandacht zou het bijeen komen in kleinere groepen moeten' krijgen. Deze kringen' zijn veel geschikter voor een goede uitwisseling van erva ringen en gedachten. Ook zou de synode volgens Delhaye een wat duidelijker structuur moeten krijgen, naar het voorbeeld van de concilie commissies, ondanks alle ge rechtvaardigde kritiek die men op deze commissies kan hebben. Verder pleit hij voor een nau were samenwerking tussen de synode en de curie, het Ro meinse bestuursapparaat van de r.k.-kerk. Een aanzet daar toe werd gegeven tijdens de synode van 1974. KARDINAAL KÖNIG: Paus Paulus heeft inderdaad overwogen om af te treden op grond van zijn leeftijd, maar hij heeft zich door mensen aan wie hij deze vraag heeft voorgelegd, ervan laten overtuigen, dat hij aan diende te blijven. Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, heeft dit gezegd in een interview voor de Oostenrijkse televisie. De vraag is voorgelegd aan een „vriendenkring". Deze heeft aangevoerd, dat een teruggetreden paus in strijd is met de kerkhistorische praktijk. In een dergelijk geval zouden er twee „polen" in de kerk zijn, de nieuwe en de teruggetreden paus. Dat zou gemakkelijk tot moeilijkheden kunnen leiden, aldus kardinaal König. Gezien deze argumenten heeft paus Paulus het besluit genomen, de last van zijn ambt verder te dragen, totdat zij van hem wordt weggenomen. In het weekeinde van 19 en 20 november houdt de kerkprovincie de „dag voor de vreemdeling". Daarmee wil zij „bijzondere aandacht besteden aan de vreemdelingen en ijveren voor een waarachtig christelijke houding jegens hen". Een brief van de bisschoppen is in voorbereiding, voor te lezen tijdens de eucharistievieringen in genoemd week einde. Kardinaal Willebrands zal zondag 20 novem ber voorgaan in de eucharistieviering in de Sint- Laurentiuskerk te Alkmaar. Deze plechtigheid zal worden uitgezonden door de KRO-televisie. De gereformeerde theoloog dr. G. C. Berkouwer zal zondag vijftig jaar predikant zijn. Prof. Berkhouwer (74), die sinds oktober 1973 met emeritaat is als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft als theoloog internationale vermaardheid ver worven. Zijn arbeidsterrein betrof de dogmatiek, de leer van de geloofswaarheden. In de katholieke theologie was hij dermate thuis, dat-hij door het Vaticaan werd uitgenodigd het tweede Vaticaanse concilie bij te wonen. Grote ongerustheid over het vreemdzame gebruik van kernenergie heeft de Vaticaanse delegatie uit gesproken op de vergadering van het internatio naal bureau voor atoomenergie in Wenen. Volgens woordvoerder Hermann Abs heeft men te weinig oog voor het gevaar dat het vermogen om atoom wapens te produceren nu tot steeds meer landen wordt uitgebreid. Commerciële belangen en politie ke overwegingen op korte termijn dreigen de over hand te krijgen op de veiligheid van de wereld. Het Vaticaan drong er in Wenen sterk op aan de publieke opinie ook te informeren over de gevaren die aan het gebruik van kernenergie kleven. In Heiloo zal morgen pater dr. Ch. Dury sdb een informatiewagen over Maria inzegenen. De tien meter lange wagen, die negentigduizend gulden heeft gekost, gaat door Nederland rijden, bestuurd door de bekende abortusbestrijder pater J. Koop man. Met een druk op de knop gaat de zijkant voor de helft open. Binnen staat een beeld van Maria van Fatima. De eerste standplaats is Rotterdam- Overschie. Van 13 tot 16 oktober staat de informa tiewagen in het centrum van Delft. Om de wagen rijdend te houden is de „Stichting voor de koningin van de vrede" te Rijswijk opgericht. De stichting aldus secretaris H. Steijnen wil niet tot een bepaalde richting worden gerekend, maar wil via de parochies de geloofskennis bevorderen, vooral over Maria's plaats in het heilsplan. Bisschoppen akkoord met werkgroep voor mensenrechten De bisschoppen zijn er in hun vergadering deze week in Breda mee akkoord gegaan dat de werkgroep „mensenrechten", onderafdeling van de sectie internationale zaken van de Raad van Kerken in Nederland, de bijdrage van de rk kerkprovincie aan het project „voor een samen leving zonder overheersing" voorbereidt in de vorm van documentatie en adviezen. De bisschoppenconferentie behoudt zich, met het oog op haar eigen verantwoordelijkheid, het recht voor straks te bezien welke actie zij wil ondernemen. Het project „voor een samenleving zonder over heersing" behelst internationale studiedagen in mei van het volgend jaar. Het gaat terug op een initiatief van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie. De Nederlandse bisschoppenconferentie had al in januari van dit jaar haar steun toege zegd. Het project heeft als doel de activiteiten van de kerken en van vormingsinstellingen over de hele werekl tegen overheersing en de daaruit voort vloeiende schending van mensenrechten te inten siveren. Tevens wil het project de mensen leren structuren van overheersing en methoden van onderdrukking te onderkennen en te hervormen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11